Манафорт признал вина по две точки од обвинението [etleboro.org]
Mицкоски: Aко нема цензус, Договорот од Преспа пропаѓа 48m - Alsat-M
Мицкоски: Гласот ЗА договорот за промена на името, значи легитимитет Заев да продолжи да дели тендери на својот брат Вице и на Анѓушев 1h - Kurir
Мицкоски: Ајде еднаш да направиме поинаков чекор и да не го прифатиме она што ни го нудат на маса, затоа што е штетно, погрешно и манипулативно 1h - Kurir
Македонски џентлмени на мотори во хумана мисија за борба против рак на простата 2h - Sitel
Премиерот Заев од Радовиш: Обезбедуваме иднина на европска Македонија, никогаш веќе ФИРОМ, македонски граѓани, македонски јазик 3h - Влада на Република Македонија
Ѓорѓиевски: Граѓаните живеат во несигурност, СДСМ не нуди подобар живот 3h - Makfax
Мицкоски до Заев: Победи го стравот, наместо на фингиран ајде на вистински ТВ дуел 7h - Makfax
Битола вечерва најзагаден град во Македонија: Гневни граѓани ја пречекаа градоначалничката на црвениот тепих на „Браќа Манаки“ 15h - Kurir
Ахмети од Куманово: Граѓаните да гласаат на референдумот, Македонија нема друга алтернатива 15h - Sitel
Лекарска дебата во Тетово за предизвиците на здравствениот систем во насока на европската интеграција 18h - Makfax
ВЕСНА ПЕШИЌ: А ШТО ВИ ПРЕЧИ ДА СЕ ВИКАТЕ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА? 21h - Globusmagazin
КИР КИРИЈАКОС 22h - Globusmagazin
„ЗА“ СЕ И МАКЕДОНЦИТЕ И АЛБАНЦИТЕ 22h - Globusmagazin
Лавров во посета на БиХ 23h - Idi Vidi
Путин и Вучиќ ќе се сретнат во Москва следниот месец 1d - VECER
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ јасно да каже дали имало грчка интервенција на интервјуто на Заев 1d - Netpress
Стоилковиќ: И при неуспешен референдум, власта ќе продолжи со имплементирање на договорот со Грција 1d - Kurir
Солана: Преспанскиот договор - надеж за другите конфликти во регионот 1d - Kanal5
Стоилковски: Спогодбата со Грција значи бришење на македонскиот идентитет и бришење на името Република Македонија. 1d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
ЕУ ги предупреди Приштина и Тирана по најавата за отворањето на границата 1d - Makfax
(Видео) Стоилковски: Власта да одговори дали амандманите се напишани од грчката власт 1d - VECER
Ахмети-Ле Роа: Дојде време за НАТО и ЕУ 1d - VECER
Бектеши - Ахметај: One Stop Shop ќе ја унапреди економската соработка 1d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Заев на средба со Форумот за демократска Македонија: Поддршка од заедницата на нашите иселеници за референдумот и за патот кон ЕУ и НАТО 2d - Makfax
Поддршката за референдумот и договорот со Грција потврдена и од Белата Куќа 2d - Telma
Лавров: Никој не треба да создава конфликти на Балканот 2d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Пенс: Силна поддршка за историскиот Договор со Грција и за референдумот 2d - Makedonsko sonce
Мицкоски на Кукан и Флекенштајн им кажал дека Договорот со Грција за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлив 2d - Makedonsko sonce
Заев: Да се обединиме за подобра иднина на нашите деца и генерациите по нас 2d - Makedonsko sonce
Заев - Пенс: Преспанскиот договор обезбедува место во ЕУ и НАТО 2d - VECER
Рама: Опозицијата прави дволичен напор за да го заштити Тиранскиот театар 2d - Idi Vidi
Косовската Католичка црква против промената на границите 2d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
МПК ЕУ-МК: Македонија бележи огромен напредок по години во чекалницата на ЕУ 2d - Sitel
Опозициски пратеник бара од Тачи да потпише договор со лидерите од Прешевската Долина 2d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Косовскиот претседател Тачи со поддршка за рефрендумот: Албанците, каде и да се, треба да бидат обединети 3d - Kurir
Сообраќајот на патиштата по суви коловози, еве каде има работи на патот 3d - Sitel
Во Кривичен денеска рочишта за четири предмети на СЈО 3d - Sitel
Oбемна полициска операција на Европол “Денови на заедничка акција“ 3d - Ministerstvo za vnatresni raboti Republika Makedonija
Според директорот на Светската трговска организација Можна е глобална трговска оранизација и без САД 3d - Netpress
ДПА на средба со граѓаните во општините Џепчиште и Желино 3d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Робертсон: „Ако не гласаш, тогаш немаш право на мислење“ 3d - Press24
Земјотрес во Албанија, почувствуван и Македонија 3d - Kurir
Флекенштајн: Референдумот е прозорец што ретко се отвора 3d - Sitel
Весна Пусиќ: Референдумот е историска пресвртница за Македонија 3d - Sitel
Џафери бил избран со 60 а не со 61 глас? Коцевски во судница сведочи дека Ахмети, Маноиловски и пратениците на БЕСА не гласале 4d - Kurir
Тевдовски: Мораме да одиме напред за младите да останат овде 4d - Makfax
Мендух Тачи излетал со автомобил на враќање од Тирана 4d - Kurir
Скат: Три предизвици за регионот на Западен Балкан 4d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Форум на лидери од Мрежата на либерали на ЈИЕ 4d - Sitel
„Еден месец на село“ - прва премиера на МНТ во новата сезона 4d - Sitel
Уставен суд ќе одлучува по иницијативите за одлуката за референдумот 4d - Kurir
Мас: Искористете ја историската шанса 4d - Telma
Хан: Секој да гласа без страв од санкција 4d - Sitel
Хан: Јас сакам да ви се обраќам со Северна Македонија 4d - Kanal5
Заев – Данкан: Бојкот на референдумот е бојкот на иднината на државата 5d - Makedonsko sonce
Заев: Се прават напори за реализација на капиталните проекти 5d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Заев-Данкан: Поддршка и охрабрување за успешен референдум  5d - Makfax
Хан: На 30 септември ја определувате својата иднина - ДПЛ (видео) 5d - Idi Vidi
Заев: Интеграцијата во ЕУ и НАТО е без алтернатива, нема докази за руско влијание 5d - Idi Vidi
Делави: САД продолжуваат со безрезервната поддршка за Косово 5d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Стојановска: Заев го прекрши законот затоа што го изгласа прашањето во парламент без законот да биде објавен во службен весник 5d - Kurir
Орбан: ЕУ сака да дозволи влез на мигрантите и да управува со нив 5d - Makfax
Нови рочишта за „Траекторија“ и „Тенк“ 5d - MMS.mk
Иванов: Македонското интегрирање во евроатлантските структури ќе придонесе за стабилност, просперитет и отвореност на целиот регион 5d - Sitel
„Њујорк тајмс“: Москва ја засилува кампањата за бојкот на референдумот 5d - Sitel
Матис загрижен за руско влијание врз референдумот 5d - Alsat-M
Албанија: Почна наплатата на патарина на „Патот на нацијата“ 5d - Kurir
Ѓорѓиевски: Оставки од раководството на МВР за фотографиите со убиецот 6d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Има ли руско влијание врз референдумот во Македонија? 6d - Kanal5
Матис: Референдумот е најважниот глас во вашата историја 6d - VECER
Kинеска инвестиција од 1 милијарда долари во Србија: Кинески гигант за производство на гуми и пневматици ќе инвестира во Србија 6d - Kapital
Заев наместо за договор за промена на име, зборува за иднина која ќе дојде по 20 години 6d - Kurir
Тачи тврди дека Западот не може да ја убеди Србија да го признае Косово 6d - Sitel
МВР: Злосторството во прилепско е расчистено, заврши времето на злоупотреби на институциите 6d - Sitel
За референдумот во Македонија, Баша апелира до Албанците: Гласајте „За“ 6d - VECER
Групација на Светската банка најави поголема поддршка за приватниот сектор во Македонија 7d - Makfax
Ахмети од Струга: Преспанските плодови се мир и благосостојба 7d - Press24
Димовски: ВМРО-ДПМНЕ поднесува кривични пријави за Заев за поткуп на гласачи 7d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Рот: Гласајте на референдумот и потврдете ја ориентацијата за ЕУ и НАТО 8d - Kanal5
Премиерот Заев за отпочнувањето со изградба на пречиститиелна станица за вода за пиење во Липково: Во 21 век не смееме да оставиме ниту едно дете, нит 8d - Влада на Република Македонија
Рот: Граѓаните да испратат јасен сигнал за членство во НАТО и ЕУ 8d - VECER
Путин: Долгот на САД од 20.000 милијарди долари го прави доларот ризична актива 8d - VECER
Каракачанов му порача на Заев дека „старите финти“ не му минуваат 8d - Netpress
Заев: Барам народот да застане зад мене, до небото верувам во него 8d - Netpress
Али Ахмети: План Б нема, НАТО и ЕУ се единствена алтернатива 8d - Kanal5
Во вторник доаѓа шефот на германската дипломатија Хајко Мас 8d - VECER
СТАВ: Кој како сака 8d - Radio Slobodna Evropa
Отворен првиот KFC ресторан во Македонија (видео) 9d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Могерини: Клучевите на вашата иднина се во вашите раце, ЕУ е отворена за вас 9d - Makedonsko sonce
Средба на Ахмети со американскиот помошник државен секретар Мичел 9d - Makedonsko sonce
Зеколи за Дојче Веле – Мојата обврска да апстинирам 9d - Alsat-M
Германскиот министер за европски прашања Рот во Македонија 9d - Alsat-M
Орбан: Во понеделник одлука на унгарската Влада за правни чекори 9d - Kurir
ИФИМЕС: Македонија бира меѓу самоизолација и евроатлантска иднина 9d - MMS.mk
БЕСА за референдум: Македонија станува држава на повеќе народи, Албанците со нова страница 9d - Press24
(Видео) Заев-Мичел: Референдумот е шанса за остварување на нашите стратешки цели и затоа поддршката на САД е клучна 9d - Makfax
Ахмети-Бушати: Единствената алтернатива за регионот на Југоисточна Европа е целосна интеграција во НАТО и ЕУ 9d - Makfax
Мичел: Договорот од Преспа е можност Македонија да стане 30.земја членка на НАТО 9d - Sitel
(Видео) Мицкоски – Мичел: Евро-атланската интеграција е клучен фактор за стабилност во нашиот регион 9d - Makfax
Мичел: Македонија е пред историска шанса, опозицијата да ги охрабри граѓаните да гласаат (видео) 9d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Заев не го спомнува името на Република Македонија: Во Европскиот Парламент никој не сакаше да го чуе неговиот говор 9d - Kurir
Иванов и порачал на Могерини: ЕУ и НАТО не смеат да бидат алиби за лош договор! 9d - Kurir
Џафери- Мичел: Фокусот на САД за регионот е константен и непроменет 9d - VECER
Амбасада на САД: Не бевме консултирани за законите за формирање војска на Косово 9d - Kurir
Заев и Могерини заедно доаѓаат од Стразбур 9d - Puls 24
Халворсон: Владата на Република Македонија донесе храбри одлуки со кои се отвори патот кон НАТО и ЕУ 9d - Makfax
Премиерот Заев и Могерини: Поддршката и отворените врати на ЕУ се инспирација за одлука на 30 септември со која граѓаните ќе се гордеат во сите идни г 9d - Влада на Република Македонија
Могерини: На 30-ти септември, иднината е во ваши раце 9d - Telma
Заев во Стразбур: Европските пратеници ја препознаваат Македонија како партнер од доверба 9d - Makfax
Поддршка за референдумот од албанскиот министер за надворешни работи 9d - Alsat-M
Интелектуалци од Тирана бараат Албанците да го поддржат референдумот 9d - Alsat-M
Заев и Могерини од Стразбур заедно во Скопје 9d - VECER
Ременски со жителите на Лозово: Да ја искористиме историската шанса за да ја обезбедиме иднината, да гласаме ЗА европска Македонија 9d - Kanal5
СДСМ: Половина од граѓаните на кои што им пристапил одбиле да разговараат бидејќи Мицкоски ја загрозува нивната иднина 10d - Sitel
Ангелевска: Заев бега од дебата со Мицкоски зашто нема објаснување за капитулантскиот договор што го менува идентитетот на македонскиот народ 10d - Sitel
Полска ќе ги блокира санкциите на ЕУ кон Унгарија 10d - Makfax
Заев: Нема силна Европа без успешен Балкан 10d - Telma
Стево Пендаровски вечерва во „Само Вистина“ 10d - Kanal5
Џафери-Бушати: Македонија и Албанија заеднички да си помагаат 10d - Makfax
Бушати: Албанија поддржува успешен референдум во Македонија 10d - Kanal5
Бушати: Договорот на Македонија и Грција значаен не само за двете земји, туку за целиот регион 10d - Sitel
Заев во ЕП: Прво обраќање на македонски премиер на македонски јазик во ЕП 10d - Sitel
Едно во опозиција, друго на власт: Заев се колнеше и повикуваше на дебата за се и сешто, а сега одбива за најважното национално прашање 10d - Kurir
Могерини и Мичел во Скопје за поддршка на референдумот 10d - Makedonsko sonce
Стејт департментот изрази надеж за успех на референдумот 10d - Makedonsko sonce
Харадинај очекува добри вести од Европарламентот за визната либерализација 10d - Sitel
Заев од Куманово: На 30, септември ќе ја покажеме нашата лична, граѓанска, и политичка одговорност 10d - Press24
Продолжува судењето за „Таргет-Тврдина“ на СЈО 10d - Press24
Заев: Кога Мицкоски ќе каже јасен став дека е против бојкот на референдумот, тогаш ќе прифатам ТВ дуел (ВИДЕО) 10d - VECER
ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги урна позициите на Македонија 10d - Sitel
Црвенковски: На 30-ти септември ќе излезам на референдум и ќе гласам ЗА 10d - Sitel
Мицкоски: Со искажаниот став ВМРО-ДПМНЕ не повикува на тивок бојкот 10d - Sitel
Заев - Блок: Исполнувањето на одржливи резултати во реформите го отвора патот на Македонија кон ЕУ 10d - Sitel
Мицкоски оствари средба со Тачи 10d - Sitel
Харадинај по средбата со Мендух Тачи: Успешен референдум е во интерес на Албанците во Македонија 10d - Sitel
Австрија фрустрирана од ЕУ граничните спорови, се истура на Западен Балкан 10d - VECER
Заев-Бушати: Охрабрува поддршката на лидерите од регионот за заокружување на евроатлантскиот процес 10d - VECER
Република Словенија со целосна поддршка за референдумот во Македонија 10d - Sitel
Средба Заев-Блок: Граѓаните слободно и демократски ќе го кажат својот став 10d - Press24
Арсовски: Стојановски да си даде оставка веднаш, му се заканува затвор 11d - Kurir
Тачи: Косово го почитува територијалниот интегритет на Македонија 11d - Telma
Белградскиот аеродром отворен за сообраќај 11d - Sitel
(Видео) Амди Бајрам за ВМРО- ДПМНЕ: Магарето застанало на улица па мораш малку да го боцкаш за да шета 11d - Makfax
Тачи: Овој е историски момент, Македонија мора да го искористи 11d - Kanal5
Али Ахмети -Хашим Тачи: Граѓаните масовно да гласаат про НАТО и ЕУ 11d - Press24
Софија Куновска до Заев: Дечко, ај не шири демагогии туку прво престани да пушиш во работни простории 11d - Kurir
Лимај: Нема Албанец кој би сакал да разговара со Вучиќ и Дачиќ, но тие се избрани од нивниот народ 11d - Kurir
Фото: Претседателите Путин и Си Џинпинг на палачинки со кавијар 11d - Kanal5
Судењето за „Титаник“ одложено за 24 септември 11d - Sitel
Јункер: Не смееме да го испуштиме од вид Западен Балкан 11d - VECER
Американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис доаѓа во Македонија за поддршка на референдумот 11d - Kapital
И МАНУ „За" Договорот - зачуван идентитет и економски бенефиции 11d - Kanal5
(Видео) Мицкоски: Секој да постапи по свое убедување за референдумот 11d - Makfax
Дармановиќ: Со историскиот договор меѓу Скопје и Атина се решава спор што беше товар за сите во Западен Балкан 11d - Sitel
Собир на ДПА во Теарце под мотото „Еден чекор напред ЗА НАТО и ЕУ" 11d - Kanal5
Средба Путин-Си на економскиот форум во Владивосток 11d - VECER
ОДРЖАНА ТРИБИНА НА ТЕМА: „ГМО, ГМО-ХРАНА И ГМО-ХРАНА ЗА ЖИВОТНИ“ 12d - MChamber
Кампања на ДЗИС „Месец на индустриска сопственост“ во Битола (ПВТ) 12d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Џафери: Верувам во успех на референдумот, ВМРО-ДПМНЕ се уште може да се вклучи во кампањата 12d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
Нови 100 милиони евра од ЕИБ за македонските мали и средни компании 12d - Kapital
Потврден идентитет, јазик и отворен пат кон НАТО и ЕУ со договорот од Преспа 12d - Makedonsko sonce
„ЕКСПРЕС“: Пратеник Албанец го урива обвинението на ЈО за 27 април 12d - Kurir
Научна расправа за влијанието на Договорот од Преспа врз евроатлантските интеграции 12d - Makedonsko sonce
Кампањата за референдумот во тек, ВМРО-ДПМНЕ се уште без официјален став 12d - Makedonsko sonce
Трипуновски: Крушево е заборавено од СДСМ, нема проекти и инвестиции 12d - Kanal5
Османи: Вучиќ од Митровица најави тешки времиња за регионот 12d - Idi Vidi
Цуцуловски: Прошетаа сите дипломати и државници, но никој не даде гаранција дека Грција нема да не блокира 12d - Kurir
Американскиот сенатор Рон Џонсон во посета на Приштина и Белград 12d - Sitel
Со регистрација на возилата ќе се добива и зелена карта - ќе има и промена на цената 12d - Press24
Столтенберг: Договорот од Преспа е обврзувачки за Грција 13d - Press24
Добро е што се одложува прогресивниот данок, бизнисот бара прецизен нов рок 13d - Telma
Пратениците ја почнаа кампањата за референдумот 13d - Kanal5
Владимир Путин го повика Ким Јонг Ун во посета на Русија 13d - Makfax
Стефановиќ: Хашим Тачи ќе биде уапсен доколку дојде во Прешево 13d - Kanal5
Твитот на Руската амбасада се однесувал на Мета, а не на Столтенберг, Меркел, Курц, Аселборн и Џонсон 13d - Kanal5
Џонсон: Излезете и иекористете го своето право да гласате на референдумот 13d - Makedonsko sonce
Заев: Македонското знаме заедно со знамињата на најмоќните држави членки на ЕУ и НАТО 13d - Makedonsko sonce
Во Кривичен нови рочишта за Тенк, Т.Н.Т., Трезор и Тревник 13d - Telma
Трипуновски: Земјоделците се оставени сами на себе, откупот и продажбата на земјоделски производи бележи пад од 4,4% 13d - Kurir
Рон Џонсон - специјален советник на Трамп - граѓаните да излезат и сами да одлучат на референдумот 13d - Sitel
Полиција на Косово: Вучиќ замина, немаше инциденти, ниту пукотници во Дреница 13d - MIA - Makedonska Informativna Agencija
ДЕНЕШЕН: „Тенк“ е застарен и без докази, петте апелациони судии пред избор – по умот на Заев и Кацарска или по умот на правото! 13d - Kurir
Американскиот сенатор Рон Џонсон денеска на средби во Скопје 14d - Makfax
ВМРО-ДПМНЕ: Народот не се согласува овој септември да биде последниот во кој ќе се слави независноста 14d - Sitel
И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА: Вучиќ заминува во посета на селото Бање на Косово 14d - Sitel
Драма на Косово, ветераните на ОВК го блокирале патот: Насобраните со транспаренти против Вучиќ, нема да поминеш, врати се... 14d - VECER
Меркел во посета на Македонија на 27-годишнината од независноста 14d - Kanal5
Меркел: Вие сами одлучувате за Вашата иднина, не останувајте дома на 30 септември 14d - Sitel
Мицкоски по средбата со Меркел: Следната недела ќе го донесеме конечниот став за референдумот 14d - Sitel
Мицкоски и пренел на Меркел дека договорот со Грција е неприфатлив за ВМРО-ДПМНЕ 14d - Alsat-M
27 години независност, Македонија пред нов предизвик на 30-ти септември 15d - Telma
Столтенберг и во Атина со јасна порака за имплементација на Договорот од Преспа 15d - Telma
Заев до Курц: Ципрас ми рече дека грчкиот народ ќе го поддржи Договорот 15d - VECER
Ликовна изложба „Магијата на Монмартр“ за Денот на независноста 15d - Sitel
Заев в четврток ќе се обрати пред Европскиот Парламент 15d - VECER
Тевдовски:Повеќекратни економски бенефити од членството во НАТО и ЕУ 15d - VECER
Мета: Посакувам први октомври да отвори нова перспектива во евроатланската интеграција на Македонија 15d - Sitel
Вучиќ не се сретнал со Тачи поради заканите кон неговата ќерка 15d - Kanal5
Мицкоски: Референдумското прашање создава забуна кај граѓаните 15d - Idi Vidi
СДСМ:Земјоделието се стабилизира, ВМРО-ДПМНЕ да даде поддршка на процесите за членство на Македонија во ЕУ и НАТО за уште поголем напредок 15d - Kanal5
Поддршка од Курц за референдумот 15d - Alsat-M
Кадик: Се надевам дека волјата на граѓаните на референдумот ќе биде за членство во НАТО и ЕУ 15d - Sitel
Мемеди е убеден дека постои сценарио за настаните од 27 април во Собранието 15d - Sitel
Могерини најави дека ќе свика средба на лидерите на Србија и Косово пред сесијата на Генералното собрание на ОН 16d - Kurir
Средба на премиерот Заев со министерот за надворешни работи на Луксембург, Аселборн: Македонија да спроведе успешен референдум и да ги осигура интегра 16d - Влада на Република Македонија
Премиерот Заев: Изложбата посветена на Големата војна не потсетува дека секој човечки живот е важен, да продолжиме да живееме во мир, со безбедна идни 16d - Влада на Република Македонија
Патот до договор со Србија ќе биде тежок, но ќе мора да се изоди 16d - Idi Vidi
Курц: Гласајте „за” договорот и „„за” европска перспектива на Македонија 16d - MMS.mk
Вучиќ наредил прекин на комуникацијата со косовската полиција и КФОР 16d - Sitel
(Видео) Заев: Посетата на Курц пред референдумот е порака дека Македонија се врати на вистинскиот пат 16d - Makfax
Курц: Решавањето на прашањето за името е голема шанса за целиот регион 16d - Alsat-M
ИМАТ СНЕМАНО: Владата го прими Курц со погрешно знаме – латвиско наместо австриско 16d - VECER
Купен патриотизам: Клинтон му платил 55 милиони долари на Ѓукановиќ да се тргне од Милошевиќ 16d - VECER
Столтенберг: Ве очекуваме, ваше е да решите дали ќе бидете 30. членка на НАТО 16d - Sitel
Автопатот од Приштина до границата со Македонија готов до крајот на годината 16d - VECER
ВМРО-ДПМНЕ Прилеп: Дали локалната власт планира да ги стави вон функција фонтаните ширум градот? 16d - Kurir
Столтенберг: Илузија е без Договорот за името да станете членка на НАТО 16d - Telma
Манафорт признал вина по две точки од обвинението
Манафорт признал вина по две точки од обвинението
8d - Netpress

Пол Манафорт, поранешниот шеф на изборната кампања на актуелниот американски претседател Доналд Трамп, се согласил според документите од судот во кои имала увид агенцијата Reuters да ја признае вината за две точки од обвинението во рамките на догово

Same event in other languages: