Deputeti i Partis Socialiste, Armando Subashi, i ka br thirrje Gjykats Kushtetuese q t zbardh sa m shpejt vendimin e arsyetuar n lidhje me shfuqizimin e Aktit Normativ t qeveris. Me an t ktij akti qeveria kishte vendosur t shtynte me 6 muaj hyrjen n fuqi t ligjit Pr statusin e npunsit civil. Subashi ka thn se moszbardhjea e vendimit nga ana e Gjykats Kushtetuese sht i vonuar dhe sipas tij sht nj praktik, e cila duhet rregulluar me ligj. Informacioni yn pr vendimin e Gjykats Kushtetuese n lidhje...
beta
Haradinaj i dërgon mesazhe LDK-së: Marrëveshja duhet të zbatohet 15:35 - kosovaonline.info PRISHTINË - Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës i ka dhënë mbështetje Ramush Haradinajt për të vazhduar ndërtimin e institu... Lunacek kërkon hetim të gjithmbarshëm në EULEX 15:35 - kosovaonline.info BRUKSEL - Nënkryetarja e Parlamentit Evropian, Ulrike Lunacek, ka kërkuar një hetim të gjithmbarshëm në EULEX ndaj akuza... Panariti i ka dorzuar ambasadorit t Kosovs draftin pr sigurin e miellit 15:32 - kosova.com Tiran, 31 tetor 2014 - Ministri i Bujqsis Edmond Panariti i ka dorzuar sot ambasadorit t Kosovs n Tiran draftin e prgati... U inaugurua rruga në Vërmicë, shpresat të mos ketë kufij 15:32 - knninfo.com   Është përuruar sot zgjerimi i rrugës në Vërmicë, pikëkalimin kufitar midis Kosovës e Shqipërisë, i cili pas ndërtimit... KQZ shpërndan fondet për 12 parti 15:29 - gazetastart.com Më shumë merr Partia Socialiste, si partia e parë në vend për numrin e deputetëve, e ndjekur nga Partia Demokratike e në... U vendosn kontejnert e par nntoksor n Mitrovic 15:24 - botasot.info Jan vendosur kontejnert e par nntoksor n Mitrovic dhe me kt ka filluar realizimi i projektit pr largimin e kontejnerve m... Nj delegacion i Prokurorve t Krujs vizitoi Prokurorin e Shtetit 15:24 - botasot.info Ushtruesi i Detyrs s Kryeprokurorit t Shtetit, Syl Hoxha, sot ka pritur n takim delegacionin e prokurorve dhe gjyqtarve ... Meta n Marok: Njohje t plot t pavarsis s Kosovs 15:24 - botasot.info Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, u prit sot n Rabat nga kryeministri i Marokut, Abdelilah Benkirane. Gjat takimit, kreu i ... Jugohrom kërkon 2 vite shtesë për standardet ekologjike 15:24 - alsat-m.tv Menaxhmenti i Jugohrom-it kërkon dy vite shtesë për t’i përmbushur standardet ekologjike në fabrikën e Jegunovcit. Fabri... Jankullovska: Procedura për predhat ndaj Qeverisë zhvillohet në Prokurori 15:24 - alsat-m.tv Ekspertiza mbi sulmin ndaj godinës së Qeverisë ka mbaruar. Të gjitha të dhënat i janë dërguar Prokurorisë Publike për pr... Suedia njeh shtetin e Palestins 15:21 - albeu.com Qeveria e Suedisë është qeveria e parë e një shteti te BE-se që e ka njohur pavarësinë e shtetit të Palestinës. I sapozg... Viktimat n aksidentin e Ramalis pjestar t s njjts familje 15:20 - albeu.com MPB ka dhënë detaje lidhur me aksidentin e rëndë që ndodhi në fshatin Ramali pranë Kumanovës. Sipas të dhënave policore ... Ivanovi n Beograd minon vizitn e Edi Rams 15:20 - albeu.com Presidenti Gjorgje Ivanov aktualisht ndodhet në Beograd, ku do të takojë zyrtarët më të lartë të shtetit të Serbisë. Kjo... Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, u takua sot me Ministrin e Punëve të Jashtme të Marokut, z. Salaheddine Mezouar 15:19 - kryetari.parlament.al Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, u takua sot me Ministrin e Punëve të Jashtme të Marokut, z. Salaheddine Mezouar Gjatë... Harta e re territoriale, depozitohen në KQZ 82 kërkesa për referendum 15:18 - balkanweb.com Grupet nismëtare nga 82 komuna e bashki të vendit kanë depozituar në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve kërkesën për mbajt... Haxhinasto kërkon në Sofie koordinator europian për Korridorin VIII 15:17 - gazetatema.net Ministri i Transporteve dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto, ka zhvilluar një takim nw Sofie homologen e tij bullgare... U mbajt takimi i tretë rajonal i Komisioneve Shtetërore të Armëve të Vogla dhe të Lehta 15:17 - mpb-ks.org Komisionet Shtetërore të Armëve të Vogla dhe të Lehta e mbajtën takim e tretë të radhës, të organizuar nga Clearinghouse... Asamblisti i LDK’së në Prishtinë: LDK të marrë pozitën e Kryeministrit 15:17 - knninfo.com   Asamblisti i LDK’së në Komunën e Prishtinës, Flamur Shala, ka thënë se vetëm një Kryeministër nga LDK e qetëson situa... Kuvendi, afat deri në 10 nëntor për kandidatët e Këshillit Mbikëqyrës të Bankës 15:10 - panorama.com.al tweet Flash, Lajmi i Fundit e Premte, 31 Tetor, 2014 | 14:50 pm Kuvendi ka hapur zyrtarisht procedurën për zgjed... Meta n Marok: Njohje t plot t pavarsis s Kosovs 15:09 - shekulli.com.al Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, u prit sot n Rabat nga kryeministri i Marokut, Abdelilah Benkirane. Gjat takimit, kreu i ... Është rritur numri i punëtorëve në industri 15:06 - mia.mk Shkup, 31 tetor 2014 (MIA) - Numri i punëtorëve në industri në shtator të këtij viti është rrritur për 10,4 për qind në ... Dmtohet tabela n rrugn q mban emrin e poetit malazez Radovan Zogoviq 15:05 - kosova.com Prishtin, 31 tetor 2014 Pas krkess drejtuar komuns s Prishtinns dhe qeveris s Kosovs, 15 vjet nga lufta n Kosov, n qen... Kuvendi shpall vakancat për dy anëtarë të Këshillit Mbikëqyrës të BSH 15:04 - abcnews.al Me propozim të Komisionit për Ekonominë dhe Financat, Kuvendi i Shqipërisë, njoftoi shpalljen e procedurave paraprake të... Mbahet ceremonia prmbyllse e javs se viktimave t krimit 15:04 - botasot.info Nn moton 1 jav vetdijesim dhe 365 dit shrbim, e organizuar nga Zyra e Prokurorit t Shtetit dhe e mbshtetur nga Ambasada ... Greqia e interesuar pr avancimin e bashkpunimit ekonomik me Kosovn 15:04 - botasot.info Bashkpunimi ekonomik me vendet e rajonit dhe me gjer sht nj ndr prioritetet e Odes Ekonomike t Kosovs dhe n kt drejtim a... Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, u prit sot nga Kryeministri i Marokut, z. Abdelilah Benkirane 14:58 - kryetari.parlament.al Gjatë vizitës së tij zyrtare Kryetari i Kuvendit, z. Ilir Meta, u prit sot në Rabat nga Kryeministri i Marokut, z. Abdel... Këshilli Mbikëqyrës i BSH, Kuvendi hap procedurat për dy anëtarët. Afati deri në 10 nëntor 14:56 - balkanweb.com Kuvendi ka hapur zyrtarisht procedurën për zgjedhjen e dy anëtarëve të rinj të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipër... Diaspora mbush “kuletën” e Maqedonisë 14:55 - knninfo.com   Mërgimtarët vazhdojnë të jenë shtylla kryesore e ekonomisë maqedonase duke kontribuar rreth 20 për ind në Bruto Prodh... Rritet vetëdija për konsumin e prodhimeve shqiptare 14:54 - ekonomia-ks.com Prishtinë, 31 tetor-  Dhjetëra prodhues nga Kosova, kanë ekspozuar e promovuar prodhimet e tyre para qytetarëve në hotel... Takim i ministrit Izairi me ambasadorin Baer 14:50 - koha.mk Ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Nurhan Izairi sot u takua me ambasadorin austriak në Republikën e... Si ta kurseni rrymën me njësorin e ri? 14:49 - knninfo.com   Nga një tetori ka filluar aplikimi i tarifave të shtrenjta apo dimërore të energjisë elektrike, të cilat janë dukshëm ... Basha takon boksierin Jurgen Uldedaj 14:47 - vizionplus.al Fituesi i medaljes se bronzit ne kampionatin europian te te rinjve ne Zagreb, Jurgen Uldedaj është pritur ne nje takim m... (VIDEO) Tentim për vrasje në Kumanovë 14:40 - lajmpress.com Gjashtë persona janë të përfshirë në një incident të një rrahjes së përgjakshme në rrugën "Sollunska" në Kumanovë.   Pol... Ministrja Nikolla injoron vërejtjen e Ruçit 14:40 - abcnews.al Një ditë më parë, kreu i grupit parlamentar socialist, Gramoz Ruçi, kritikoi ministrat e Qeverisë Rama që të jenë sa më ... Kryetari i Kuvendit Meta takon Kryeministrin maroken Benkirane 14:40 - abcnews.al Në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Marok, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta, është pritur nga kryeministri Abdelilah Benk... Si ta kurseni rrymn me njsorin e ri? 14:40 - botasot.info Nga nj tetori ka filluar aplikimi i tarifave t shtrenjta apo dimrore t energjis elektrike, t cilat jan dukshm m t larta ... T gjith n qendr t Prishtins kundr kancerit t gjirit (Foto) 14:40 - botasot.info Ka filluar tubimi i cili prfundon me nj marsh n luft kundr kancerit t gjirit. N kt tubim q po marrin pjes Presidentja e ... Ekspertët: Institucionet të mos nënçmojnë situatën e sigurisë 14:40 - alsat-m.tv Granatimi i Qeverisë edhe pse rast i izoluar, është incident shumë më serioz se sa është perceptuar nga organet kompeten... Francezi Pake drejtor i ri në KE-së për Maqedoni 14:37 - mia.mk Bruksel, 31 tetor 2014 (MIA) - Francezi Zhan-Erik Pake do ta zëvendësojë Aleksandra Kas-Granje në vendin e drejtorit të ... Meta në Marok, lehtësim vizash 14:37 - gazetastart.com  Gjatë bisedës, kryeministri Benkirane u shpreh se Maroku ndjehet afër Shqipërisë dhe se qeveria e tij dëshiron të zhvil... Arvizu: Jo politizim drejtsis, ja 6 rekomandimet 14:36 - albeu.com Reforma në drejtësi është sjellë në fokus nga ambasadori Arvizu dhe Ministri i Drejtësisë, Nasip Naço. Në tryezën e orga... Parcelat ndërtimore/ALUIZNI: Përfitojnë 481 familje, trualli në pronësi të qytetarëve që legalizojnë banesat 14:32 - gazetatema.net Këshilli i Ministrave miratoi në mbledhjen e së mërkurës vendimin “Për kalimin e pronësisë për parcelat ndërtimore në fa... OBSH: Ebola duket se po shënon rënie në Liberi 14:29 - kosovaonline.info NJU JORK - Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) thotë se Liberia, vend në Afrikën Perëndimore, që më së shumti ësht... Meta-Benkinane: Të finalizojmë marrëveshjen për lehtësimin e vizave 14:26 - gazetatema.net Në kuadër të vizitës së tij zyrtare në Marok, Kryetari i Kuvendit Ilir Meta zhvilloi një takim me Kryeministrin Abdelila... KQZ miraton fondin prej 142.5 mln leksh pr partit 14:24 - shekulli.com.al TIRAN- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve miratoi n mbledhjen e sotme shprndarjen e fondit prej 142.5 milion lek pr partit p... KQZ shpërndanë fondet për 12 parti 14:23 - gazetastart.com Më shumë merr Partia Socialiste, si partia e parë në vend për numrin e deputetëve, e ndjekur nga Partia Demokratike e në... Harta e re territoriale, 82 kërkesa për referendum në KQZ 14:23 - gazeta-shqip.com Grupet nismëtare nga 82 Bashki dhe Komuna kryesisht të djathta të vendit, kanë depozituar në Komisionin Qendror të Zgjed... Maqedonia jo në agjendën e NATO-s dhe Athinës zyrtare 14:19 - ina-online.net Mediat proqeveritare greke si gazeta “Kathimerini” ka shkruar se Maqedoni nuk ka qenë e përmendur në bisedimet midis sek... Miratohet projektligji i buxhetit për vitin 2015 14:19 - kosova-sot.info Qeveria e Kosovës ka miratuar sot Projektligjin e buxhetit të vendit për vitin 2015, i cili do të jetë 1 miliard e 576 m... U mbajt Konferenca për dialog ndërfetar e organizuar nga OSBE 14:19 - bislame.net Prishtinë, 30 tetor 2014Prijësit e komuniteteve fetare (islam, ortodoks, katolik, protestant dhe hebrej), në Kosovë, kan...

Kushtetuesja rrzon aktin e qeveris, PS: T zbardhet vendimishekulli.com.al 16:14

Deputeti i Partis Socialiste, Armando Subashi, i ka br thirrje Gjykats Kushtetuese q t zbardh sa m shpejt vendimin e arsyetuar n lidhje me shfuqizimin e Aktit Normativ t qeveris. Me an t ktij akti qeveria kishte vendosur t shtynte me 6 muaj hyrjen n fuqi t ligjit Pr statusin e npunsit civil. Subashi ka thn se moszbardhjea e vendimit nga ana e Gjykats Kushtetuese sht i vonuar dhe sipas tij sht nj praktik, e cila duhet rregulluar me ligj. Informacioni yn pr vendimin e Gjykats Kushtetuese n lidhje ...