Jandarmeria Argeș are un nou șef: colonelul Cristea Ionuț-Cătălin - Ziarul Profit
Începând cu data de 15.04.2026, colonelul Cristea Ionuț-Cătălin este împuternicit să îndeplinească funcția de inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean “Basarab I” Argeș. Ofițerul este absolvent al Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”, promoția 2006, de atunci și până în prezent o»»»
Trei sferturi din forţa de muncă locală este angajată de IMM-uri, care au o pondere similară şi în cazul profitului net
Microîntreprinderile, companiile mici şi mijlocii adună cei mai mulţi angajaţi din economie, angajând aproape trei sferturi din forţa de muncă locală, potrivit unei analize realizate de Ziarul Financiar pe baza datelor Registrului Comerţului. Mai exact, microîntreprinderile, companiile mici şi mijl»»»
O nouă încercare de vânzare la un preţ cu 230 mil. euro mai mic. Liberty Galaţi va merge la finalul lunii mai la o nouă licitaţie internaţională la un preţ de 460-465 mil. euro, apropiat de valoarea de lichidare
Activele colosului Liberty Galaţi, care nu şi-au găsit cumpărător la licitaţia internaţională de 690 mil. euro din martie, vor fi scoase la vânzare la un nou preţ, de 460-465 milioane de euro, apropiat de valoarea de lichidare, într-o nouă licitaţie. „Aşteptăm astăzi (ieri - n. red) avizul Exim»»»
Lidl intră pe piața telefoniei mobile. Compania anunță că va oferi abonamente ieftine în 30 de țări
Lidl va începe să ofere abonamente ieftine de telefonie mobilă în mai multe țări la sfârșitul acestui an. Lanțul de magazine a declarat pentru Financial Times că se extinde dincolo de Germania, Austria și Elveția cu un serviciu mobil care ar putea fi disponibil în cele din urmă în până la 30 de țăr»»»
Serbia reduce accizele la carburanţi cu încă 5%
Guvernul sârb a anunţat că a redus accizele la carburanţi cu încă 5% începând cu 10 aprilie, după o reducere cu 20% introdusă pe 13 martie, pentru atenuarea impactului scumpirii dramatice a petrolului pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu, potrivit Seenews. Guvernul a interzis de asemenea ex»»»
Băncile centrale trec de la achiziţii masive de aur la vânzări. De ce?
Scăderea preţurilor aurului aduce la lumină o schimbare rară pe piaţă: după ani de achiziţii neobosite, unele bănci centrale vând acum aur în condiţiile în care presiuni iscate de războiul din Iran forţează o goană după cash, notează CNBC. Preţul spot al aurului a scăzut cu aproximativ 10% de la vâ»»»
Războiul din Iran ameninţă pietrele de temelie ale producţiei de alimente si maşini din Europa
În Primul Război Mondial, Germania a avut nevoie să importe compuşi esenţiali pentru îngrăşăminte şi explozibili pentru a-şi susţine efortul de război, o vulnerabilitate pe care britanicii au încercat s-o exploateze cu o blocadă navală. Acum, Europa se confruntă din nou cu riscuri strategice legate»»»
Progrese în domeniul căilor ferate de mare viteză în Polonia
Şaptesprezece companii grupate în şase consorţii s-au înscris într-un dialog competitiv pentru construirea primei secţiuni a liniei ferate de mare viteză din Polonia care va fi implementată de CPK ca parte a investiţiilor strategice din cadrul Port Polska, cel mai ambiţios proiect de infrastructură»»»
UE lansează o aplicaţie de verificare a vârstei în contextul în care interdicţiile privind accesul la reţelele de socializare se înmulţesc
Uniunea Europeană a lansat o aplicaţie pentru confirmarea vârstei utilizatorilor online, setând standardul pentru tehnologia de verificare în condiţiile în care tot mai multe ţări analizează măsuri de interzicere a accesului adolescenţilor la reţelele de socializare, conform Bloomberg. „Platformele»»»
Cum a ajuns China să facă regulile jocului şi să domine într-o bună parte din comerţul mondial
China este liderul lumii la fotovoltaice, construcţia de vapoare, oţel, aluminiu, telecom şi chimicale. În multe sectoare economice a pornit de foarte de jos şi în zece ani a ajuns să facă regulile jocului pe pieţele mondiale, în detrimentul companiilor din Europa. Odată cu ascensiunea Chinei, »»»
Bursă. Transelectrica alocă 52 mil. euro din PNRR pentru panouri fotovoltaice în staţii şi pentru modernizarea mentenanţei şi securităţii reţelei
Operatorul sistemului de transport al energiei electrice Transelectrica (simbol bursier TEL) derulează investiţii finanţate prin PNRR în valoare totală de 51,7 milioane de euro, prin componenta REPowerEU, care vizează modernizarea, eficientizarea şi digitalizarea reţelei electrice de transport, con»»»
Bursă. Acţiunile Băncii Transilvania ating un maxim istoric după ce banca a atras 1 miliard de euro de la investitori globali, cu cerere de patru ori mai mare decât oferta
Acţiunile Băncii Transilvania au urcat miercuri după-amiază cu 3%, până la 37,8 lei pe acţiune, atingând un maxim istoric şi ducând capitalizarea de piaţă a grupului la 41,2 miliarde de lei. Mişcarea vine ca reacţie directă la finalizarea celei mai mari emisiuni de obligaţiuni realizate vreodată de»»»
Elon Musk dezvăluie că a suferit leziuni în urma ”vaccinului” Covid: ”Am simțit că mor”. Fostul toxicolog Pfizer confirmă că aproximativ 60.000 de oameni au murit în Germania din cauza vaccinului cu ARNm
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Într-o postare pe X care a devenit virală, Elon Musk »»»
Mişcare pe piaţa locală de sănătate: Medicover a absorbit Laurus Medical la patru ani după achiziţie. Medicover a făcut o majorare de capital de 19,5 mil. lei în decembrie 2025. Brandul Laurus rămâne însă în piaţă. Care sunt motivele?
Medicover, al treilea operator privat din România după cifra de afaceri, a majorat capitalul companiei cu 19,5 mil. lei la finalul lui 2025 pentru a încheia procesul de fuziune prin absorbţie cu Laurus Medical, o companie preluată de Medicover în 2022. Brandul Laurus rămâne însă în continuare pe cl»»»
Daniela Dărăban, ACUE: Dacă nu armonizăm sistemul de distribuţie a energiei cu schimbările tehnologice din zona de producţie, vom avea un mare handicap
Germania, unul dintre cel mai afectate state de criza gazului declanşată de războiul din Ucraina, apasă pedala acceleraţiei pentru armonizarea dintre sistemul de transport şi distribuţie a energiei şi cel de producţie bazat pe regenerabile. Discuţiile nu sunt despre impactul în facturi, ci despre n»»»
Macro Newsletter 16 Aprilie 2026
Preţurile de consum din Germania şi-au accelerat creşterea anuală în martie 2026, până la 2,7%, de la 1,9% în luna precedentă, pe fondul unei creşteri lunare de 1,1%, după o creştere de 0,2% în luna anterioară. Preţurile alimentelor şi-au temperat creşterea anuală până la 1,3%, de la 1,5% în luna p»»»
TradeVille: Goldman Sachs bate aşteptările, dar piaţa rămâne prudentă
Goldman Sachs Group Inc. a raportat un trimestru solid, susţinut de performanţa puternică din trading şi revenirea activităţii de investment banking, într-un context de volatilitate ridicată în pieţe. Deşi rezultatele au depăşit aşteptările, reacţia investitorilor a rămas rezervată, pe fondul slăbi»»»
Ce mesaje transmite Marina SUA navelor care vor să treacă prin Ormuz: Dacă nu respectați această blocadă, vom folosi forța
Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a difuzat un material video în care apare o navă americană ce comunică prin canalul maritim VHF 16 către navele aflate în apropierea Strâmtorii Ormuz, informându-le despre blocada instituită împotriva Iranului. În mesaj este descrisă poziția oficială a Washing»»»
Alexandru Rafila - Vlad Voiculescu, replici în direct în scandalul despăgubirilor pentru Pfizer. ”Dl. Cîțu le făcea fără știrea mea”
Vlad Voiculescu a afirmat că ”Decizia Tribunalului din 1 aprilie nu a venit ca o surpriză. Putea fi prevăzută în 2023, în 2024, în 2025. Suntem la 4 ani de când oferta Comisiei Europene - pentru că aceasta a negociat cu Pfizer și a pus pe masa fiecărui stat membru o ofertă cu mai mult de trei punct»»»
BBC va concedia până la 2.000 de angajați, cea mai mare reducere de personal din ultimii 15 ani
BBC a anunțat oficial un plan masiv de restructurare care vizează eliminarea a 2.000 de locuri de muncă, aproximativ 10% din angajații companiei la nivel mondial. Această măsură este considerată cea mai mare reducere de personal a corporației din ultimii 15 ani, scrie The Guardian. Personalul BBC a»»»
Rezultatul înfrângerii naţionalistului Viktor Orban în alegerile din Ungaria este că polonezii au pus ochii pe pieţele maghiare. PKO Bank Polski, cea mai mare bancă din Polonia îşi pregăteşte intrarea pe piaţa din Ungaria
Cea mai mare bancă din Polonia, PKO Bank Polski, îşi pregăteşte intrarea pe piaţa din Ungaria, potrivit presei internaţionale. Aceasta ar însemna că sectorul bancar maghiar, condus de venerabila OTP şi de tânărul colos MBH Bank, s-ar confrunta pentru prima dată după mult timp cu jucător regional de»»»
Premierul Bolojan, surpriză la ceas de seară la sediul PNL: „A venit într-o vizită neanunțată”
Premierul Ilie Bolojan a mers într-o vizită surpriză, mercuri seară, la sediul PNL din Capitală. Unul dintre participanții la întâlnire a transmis, într-o postare pe rețelele de socializare, că Șeful Executivului i-a anunțat că nu-și va da demisia din fruntea Guvernului. Silviu Feroiu, consilier ge»»»
Escaladare periculoasă în Orientul Mijlociu. Iranul amenință cu închiderea Mării Roșii și a Golfului Persic ca răspuns la blocada americană
După blocada maritimă impusă de Statele Unite asupra porturilor iraniene, Teheranul a lansat miercuri amenințări directe privind blocarea tuturor transporturilor maritime în Marea Roșie, Golful Persic și în Marea Oman, ca răspuns la măsura luată de SUA. Generalul-maior Ali Abdollahi a amenințat mie»»»
Legea salarizării intră în linie dreaptă: Schimbări majore pentru bugetari. Florin Manole vine cu explicații: Va fi un nou indicator
Negocierile pentru una dintre cele mai sensibile reforme din sectorul public intră în linie dreaptă, iar săptămâna viitoare ar putea aduce atât forma finală, cât și aprobarea noii legi a salarizării. Discuțiile au loc într-un context strategic, marcat de angajamentele asumate de România prin PNRR, »»»
Legea salarizării unice, sub semnul întrebării. Avertismente și scenarii contradictorii din partea coaliției de guvernare
Primele consultări au avut loc miercuri, în cadrul unei reuniuni conduse de premierul Ilie Bolojan și viceprim-miniștrii, urmând ca discuțiile să continue la nivel tehnic cu Ministerul Finanțelor. În paralel, oficialii europeni urmăresc îndeaproape evoluția proiectului, solicitând autorităților rom»»»
EXCLUSIV Primul val de chiriași pentru cel mai mare food hall din Europa de Est: cum se schimbă piața HoReCa din București
Piața ospitalității din România intră într-o nouă etapă, odată cu apariția unor concepte hibride între retail, gastronomie și entertainment. Un astfel de proiect este în pregătire la București, într-o fostă hală industrială reconvertită, și aduce în prim-plan un model de business diferit de food co»»»
Veste bună pentru românii cu obezitate și diabet: Rogobete anunță un parteneriat strategic cu una dintre cele mai mari companii farmaceutice americane
Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, aflat în aceste zile la Washington DC, s-a întâlnit cu John F. Steele, Vice President, Corporate Affairs, Lilly Diabetes and Obesity, în cadrul Eli Lilly and Company – o companie farmaceutică importantă, cu tradiție în România și expertiză solidă în Statele »»»
Dmitri Medvedev amenință direct Europa: Fabricile de drone pentru Ucraina devin „ținte legitime” pentru Rusia. România este printre țările vizate
Dmitri Medvedev a lansat miercuri o serie de amenințări printr-o declarație publicată pe rețelele de socializare. Potrivit acestuia, producția de echipamente militare europene destinate războiului din Ucraina reprezintă o implicare directă în conflict și, prin urmare, aceste fabrici de armament dev»»»
Ministrul Transporturilor: „Pregătim o modificare esențială a e-Mobility RO”
„Pregătim o modificare esențială a schemei de ajutor de stat e-Mobility, prin care vom introduce o nouă categorie de cheltuieli eligibile”, a anunțat pe 15 aprilie ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban. Este vorba despre investițiile în producerea de energie din surse regenerabile și în sisteme»»»
SUA amenință China cu sancțiuni economice dacă va continua să cumpere petrol din Iran
Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a adoptat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă de la Casa Albă, o poziție dură față de țările care achiziționează petrol iranian, în special China, în contextul blocadei americane asupra porturilor iraniene din Strâmtoarea Ormuz. În cadrul unei con»»»
Austria estimează perturbări în aprovizionarea cu țiței și gaze în Europa
Reducerea livrărilor de combustibili în urma războiului din Orientul Mijlociu va fi resimțită de luna viitoare în Europa, a declarat ministrul austriac al Economiei, Wolfgang Hattmannsdorfer, conform agenției de presă APA, transmite Reuters. Livrările globale de energie sunt grav afectate de închid»»»
Amenințări la adresa lui Nicușor Dan din interiorul PNL: ”Dacă nu va fi un susținător ferm al lui Ilie Bolojan, va intra pe o pantă de prăbușire accentuată, așa cum s-a întâmplat cu președintele Iohannis”
Potrivit liberalului, ambiguitatea percepută în discursul președintelui ar putea alimenta instabilitatea politică și ar putea repeta un scenariu similar celui din finalul mandatului fostului președinte Klaus Iohannis. Muraru consideră că actualul moment este unul decisiv pentru poziționarea lui Nic»»»
Finanțare record pentru Banca Transilvania A atras un miliard de euro cu rating Investment Grade
Banca Transilvania consolidează poziția României pe harta financiară europeană printr-o emisiune de obligațiuni de un miliard de euro, atrasă cu succes de pe piețele internaționale. Interesul masiv, reflectat printr-o cerere de 3,8 miliarde de euro, a permis optimizarea costurilor de finanțare și c»»»
Bogdan Ivan: ”România intră în jocul mare al inteligenţei artificiale”
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, afirmă, miercuri seară, că ”România intră în jocul mare al inteligenţei artificiale”, după anunţul privind selecţia unui lider de consorţiu pentru proiectul Black Sea AI Gigafactory, informează news.ro. Ivan anunţă că se caută un partener cu experienţă reală, cu for»»»
Premierul Ilie Bolojan, convorbiri cu premierul ales al Ungariei, Péter Magyar
Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei doi au vorbit despre perspectivele de consolidare a relațiilor bilaterale, dezvoltarea cooperării economice și despre proiectele de interconectare în domeniul energiei. Premierul Ilie Bolojan a discutat la telefon cu Péter Magyar, premierul ales al Ungarie»»»
Scandalul microbuzelor electrice pentru elevi. Ministrul Educației face declarații: "Cine a greșit să plătească! Dacă licitațiile au fost aranjate, se va descoperi"
Ministrul Educației, Mihai Damian, a declarat marți, în cadrul unei conferințe susținute la Iași, că rezultatele investigațiilor vor arăta dacă au fost nereguli în achiziția microbuzelor școlare cu fonduri din Programul Național de Reziliență și Redresare (PNRR). 'Rezultatele analizei noastre au fo»»»
Turiști greci arestați în Turcia după ce au desfășurat un steag cu simboluri creștine în interiorul catedralei Sfânta Sofia
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Autoritățile turce au arestat doi turiști greci pentr»»»
Austeritate la postul public din Marea Britanie: BBC anunţă că dă afară 2.000 de oameni din cauza presiunilor financiare. „Diferenţa dintre costuri şi venituri este în creştere”
BBC urmează să reducă până la 2.000 de locuri de muncă, cea mai amplă restructurare a radiodifuzorului public brianic din ultimii 15 ani, notează The Guardian. Angajaţii au fost informaţi despre concedieri, care vor afecta aproximativ 10% din cei 21.500 de salariaţi, în cadrul unei şedinţe generale»»»
Impozitul pe venit 2026 și bonificația de 3%: de ce plata redusă nu este posibilă la termenul-limită
Astăzi, 15 aprilie 2026, ziua-limită pentru depunerea Declarației unice și achitarea obligațiilor fiscale aferente bonificației de 3%, aplicarea efectivă a facilității fiscale prevăzute de OUG nr. 8/2026 rămâne neclară, în lipsa unui mecanism unitar care să permită reducerea sumei datorate direct l»»»
Bolojan: ”Energia, unul dintre domeniile esenţiale”
Premierul Ilie Bolojan afirmă, miercuri seară, că energia este unul dintre domeniile esenţiale în România, iar situaţia în care s-a ajuns, cu reţele blocate de proiecte speculative, companii de stat cu indicatori de performanţă nerelevanţi şi o piaţă afectată de volatilitate trebuie remediată, info»»»
Din ce își cresc PIB-ul statele UE: o comparație a modelului de creștere al României privind consumul, exportul net și investițiile
Dacă la nivelul UE consumul rămâne principalul pilon al creșterii, în România modelul începe să se reconfigureze, pe fondul unei frânări bruște a cererii interne și al unui rol mai vizibil al investițiilor. Analiza comparativă a diferitelor surse de creștere economică a statelor UE arată însă că, î»»»
Român - reținut pe aeroport înainte de îmbarcare: a plătit peste 3.000 de euro pentru a evita arestarea
Un cetățean român a fost oprit de autoritățile germane chiar înainte de a se îmbarca într-un avion cu destinația București, pe aeroportul din Stuttgart. Bărbatul, în vârstă de 34 de ani, figura în bazele de date cu un mandat de arestare emis de autoritățile din Germania. Cum a fost posibil?Interven»»»
Informația bombă despre pozele cu Nicușor, Ponta și Coldea
Presupusa întâlnire dintre Nicușor Dan, Victor Ponta și Florian Coldea dezvăluită cu poze neclare de Elena Lasconi cu câteva zile înainte de alegerile prezidențiale din mai 2025 a fost o punere în scenă cu persoane care au jucat rolurile celor trei personaje, au declarat pentru G4Media.ro multiple »»»
Mark Mobius, investitorul care a adus Fondul Proprietatea la Bursa din Bucureşti în 2011, a murit la 89 de ani. Franklin Templeton pierde figura emblematică a pieţelor emergente
Mark Mobius a decedat pe 15 aprilie 2026, la 89 de ani. Anunţul a fost făcut de firma sa, Mobius Investments, printr-o declaraţie publicată pe LinkedIn. Conducerea operaţională trece la John Ninia şi Eric Nguyen, parteneri în cadrul firmei. Mobius a condus timp de decenii operaţiunile Franklin Temp»»»
Refugiul clasic slăbeşte: aurul pierde teren în faţa dolarului
Tensiunile din Orientul Mijlociu au schimbat rapid modul în care investitorii privesc riscul global. Spre deosebire de episoadele anterioare, conflictul nu mai este perceput doar ca un eveniment geopolitic punctual, ci ca un posibil declanşator al unui nou val inflaţionist. Iar această schimbare de»»»
Rogobete: datoria de 600 milioane euro faţă de Pfizer, convertită în medicamente inovative
Ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, a anunţat miercuri, că joi, el şi ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, vor purta discuţii cu oficialii companiei Pfizer pentru a transforma datoria de aproximativ 600 de milioane de euro în medicamente necesare sistemului sanitar. Într-o intervenţie la Di»»»
Americanii mai întind o mână către Lukoil. Benzinăriile companiei ruse ar putea funcţiona în continuare până pe 29 octombrie, fără a fi afectate de sancţiuni, inclusiv în România
Administraţia SUA a prelungit derogarea de la sancţiuni, care permite astfel benzinăriilor deţinute de compania rusă Lukoil să îşi continue activitatea în afara Rusiei până la sfârşitul lunii octombrie. Potrivit Reuters, această excepţie vizează aproximativ 2.000 de benzinării din Europa, Asia Cent»»»
Trump a distribuit o nouă imagine controversată cu el și Mântuitorul. „Cred că este drăguț”
Donald Trump a distribuit din nou pe rețeaua sa de socializare Truth Social o imagine generată cu ajutorul inteligenței artificiale în care este reprezentat el alături de Iisus Hristos. Acest mesaj vine după ce o postare anterioară în care Trump este reprezentat ca Mântuitor a creat un val de reacț»»»
Cristian Pistol, 500 km de drumuri de mare viteză
Directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, spune că în timpul mandatului său au fost realizați peste 500 de kilometri de drumuri de mare viteză, la nivelul țării. CuprinsBilanțul activității, împărtășit onlineCNAIR: Urmează lucrări »»»
Reuters: Putin le cere oficialilor măsuri pentru relansarea economiei
Vladimir Putin i-a mustrat miercuri pe principalii responsabili economici ai Rusiei, după ce economia s-a contractat cu 1,8% în primele două luni ale anului, şi le-a cerut să vină cu noi măsuri pentru stimularea creşterii economice, relatează Reuters. Potrivit Reuters, creşterea economică a Rusiei »»»