Active News 13m

Călin Georgescu, apel la solidaritate după inundații: ”Să ne rugăm neîncetat pentru iertare și pentru întărirea în credință”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul În contextul recentelor inundații, Călin Georgescu a »»»

activenews.ro
Economica 14m

Ce se întâmplă cu o legendară fabrică din România, înfiinţată acum 115 ani - Transformarea Clujana, de la o glorie a Europei, la faliment, până la un hub de inovare - Economica.net

CLUJANA 2026 - Clujul va devine un centru strategic de referinţă adresat inovării şi cercetării aplicate, prin transformarea fostei fabrici de încălţăminte Clujana într-un hub care va integra funcţiuni complementare esenţiale pentru dezvoltarea ecosistemului regional de inovare, anunţă Consiliul Ju»»»

economica.net
Gandul 21m

Andy Burnham devine, luni, noul prim-ministru al Marii Britanii. Starmer părăsește Downing Street

Andy Burnham va deveni oficial prim-ministru al Marii Britanii, luni. El va fi al șaptelea lider al țării în ultimii 10 ani, după ce a fost ales săptămâna trecută în fruntea Partidului Laburist. Vezi galeria foto 7 poze Burnham, care până de curând a ocupat funcția de primar al regiunii Greater Man»»»

gandul.ro
Adevarul 23m

SURSE PSD îi spune „nu” lui Bolojan pe Programul SAFE. Grindeanu cere o altă soluție și pune condiții pentru Codul urbanismului

PSD respinge varianta ca modificările necesare pentru Programul SAFE să fie adoptate de Parlament, soluție propusă de premierul Ilie Bolojan. Schimbările sunt necesare pentru plata unui avans către firmele implicate în program, însă Guvernul nu poate adopta o ordonanță de urgență în acest caz. Potr»»»

adevarul.ro
Press Alert 26m

Bărbat reținut de polițiști după ce și-a bătut soția și a amenințat-o alături de copii, pe fondul divorțului

Foto: Arhivă Un bărbat în vârstă de 44 de ani, din comuna Teliucu Inferior, a ajuns în arestul poliției după ce și-a terorizat propria familie. Părintele și-a amenințat soția și copiii minori din cauza neînțelegerilor provocate de divorț, anchetatorii descoperind totodată că femeia fusese agresată »»»

pressalert.ro
Observator 30m

Primarul Capitalei, Ciprian Ciucu, cere insolvenţa STB: Doar aşa putem evita falimentul oraşului 

"Cer directorului general al STB şi Consiliului de Administraţie al STB să se întrunească de îndată, mâine dimineaţă, şi să ceară insolvenţa companiei. Doar aşa o putem salva. Doar aşa putem plăti salariile. Doar aşa putem evita falimentul oraşului. (...) Le cer ca mâine dimineaţă, vin şi eu dacă v»»»

observatornews.ro
Adevarul 37m

„Acest pământ ne aparţine”. Mii de israelieni mărșăluiesc către Fâşia Gaza și cer reînfiinţarea de colonii evreieşti în enclava palestiniană

Mii de israelieni, inclusiv colonişti şi extremişti de dreapta, au mărşăluit în weekend către bariera de securitate cu Fâşia Gaza şi au cerut Guvernului lui Benjamin Netanyahu să restabilească colonii în enclava palestiniană devastă de război. Manifestanţii s-au adunat în apropiere de bariera de se»»»

adevarul.ro
Economica 38m

Nicuşor Dan anunţă modernizarea Forţelor Aeriene ca o prioritate strategică pentru România - Economica.net

Modernizarea Forţelor Aeriene reprezintă o prioritate strategică pentru România, iar programele majore de înzestrare, precum şi activităţile de pregătire aflate în desfăşurare sporesc capacitatea operaţională a acestei categorii de forţe şi asigură integrarea celor mai noi capabilităţi, a transmis,»»»

economica.net
Ziuaveche 39m

Avertisment de la Morgan Stanley: criza motorinei din Europa se va adânci

Analiștii băncii de investiții Morgan Stanley trag un semnal de alarmă privind evoluția pieței europene de motorină, avertizând că problemele actuale de aprovizionare și de preț nu doar că nu se vor rezolva pe termen scurt, ci se vor agrava în perioada următoare. Specialiștii citează o combinație d»»»

ziuaveche.ro
Bursa 40m

Dan Motreanu: PNL nu trebuie să „redescopere” liberal-conservatorismul, e deja consacrat prin documentul „Modernizare cu Rădăcini”

Secretarul general al Partidului Naţional Liberal, Dan Motreanu, a declarat luni că PNL nu trebuie să „redescopere” liberal-conservatorismul, acesta este deja consacrat prin documentul programatic „Modernizare cu Rădăcini”, adoptat de Congresul din 2025 şi votat inclusiv de cei care astăzi se autoi»»»

bursa.ro
Bursa 43m

BBC: Profiturile Ryanair scad pe fondul conflictului din Iran

Profiturile Ryanair au scăzut drastic, după ce războiul din Orientul Mijlociu a făcut ca preţurile combustibilului pentru avioane să crească vertiginos, iar clienţii să fie reticenţi în a rezerva zboruri, notează BBC. Profiturile înainte de impozitare ale companiei aeriene irlandeze au scăzut cu 34»»»

bursa.ro
Business Magazin 43m

Filmul „Odiseea”, încasări globale de 264,1 milioane de dolari. A depăşit succesul „Oppenheimer”

„Odiseea” (The Odyssey), film semnat de Christopher Nolan a debutat cu încasări globale estimate de 124,5 milioane de dolari din vânzările de bilete în SUA, şi încă 139,6 milioane de dolari în străinătate, depăşind debutul filmului „Oppenheimer”. Se pare că regizorul, Christopher Nolan a transforma»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 43m

Corecţia din această criză: Problema este că în acest moment economia şi companiile private nu mai pot să majoreze salariile, aşa că reducerea lor în termeni reali va continua

În luna mai salariul mediu pe economie a ajuns la 5.684 de lei net, plus 3,2% faţă de luna mai 2025. Este cea mai mică creştere an la an pentru salariu mediu net în valoare nominală. Dacă luăm în discuţie inflaţia, care a fost de 10,9% în mai 2026 faţă de mai 2025, avem o scădere reală a salariului»»»

businessmagazin.ro
Gandul 45m

Tragedie în Spania. Un copil de 13 ani a murit la petrecerile dedicate victoriei obținute de „La Roja” la Cupa Mondială

Tragedie în Spania. În timp ce țara întreagă a sărbătorit, toată noaptea, triumful echipei „La Roja” la Cupa Mondială, după victoria din finală împotriva Argentinei, un adolescent de 13 ani și-a pierdut viața. Minorul a murit în timpul sărbătorilor organizate în Ciudad Rodrigo, Salamanca. În timp c»»»

gandul.ro
Adevarul 46m

Noi restricții de trafic pe podul peste Dunăre de la Brăila. Cât vor dura lucrările

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) a anunțat luni, 20 iulie, instituirea unor noi restricții de circulație pe podul peste Dunăre de la Brăila, pentru executarea lucrărilor la canalul drenant. „După finalizarea lucrărilor și deschiderea circulației pe calea 2 a podu»»»

adevarul.ro
Gandul 47m

Războiul din PNL continuă în forță. Gruparea pro-Bolojan condamnă Platforma Conservatoare din partid

Războiul din PNL continuă în forță, după lansarea Platformei Conservatoare din partid. Gruparea pro-Bolojan condamnă apariția noii platforme, reamintind că facțiunea politică și-a asumat doctrina prin documentele adoptate în ultimii 2 ani. Dan Motreanu susține că PNL nu are nevoie să își redescoper»»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 47m

EXCLUSIV ZF Dragoş Roşca, un antreprenor şi un investitor cu ştate vechi, face o primă tranzacţie cu fondul BoldMind: o spălătorie industrială textilă

BoldMind Capital Partners, un fond de private equity cu o valoare totală de 60 mil. euro, din care 20 mil. euro bani din PNRR, a făcut o primă tranzacţie – a preluat pachetul majoritar la Silgimar Prod din Tulcea. Bazele fondului au fost puse de Dragoş Roşca, Claudiu Negrişan, Florina Stancu şi Dan»»»

zf.ro
Adevarul 47m

Motreanu critică Platforma Liberal-Conservatoare din PNL: „E ca amenajarea unui lac în Marea Neagră”

Europarlamentarul PNL Dan Motreanu reacționează la apariția Platformei Liberal-Conservatoare din interiorul partidului, explicând că formațiunea și-a asumat deja oficial această doctrină și nu are nevoie să o „redescopere”. Motreanu a criticat vocile care cer o reafirmare a identității liberal-cons»»»

adevarul.ro
Adevarul 49m

China interzice chatboții romantici, pentru a stimula natalitatea. Milioane de relații cu AI se încheie

China a cerut companiilor care dezvoltă aplicații cu asistenți AI să înceteze crearea de chatboți care încurajează atașamentul emoțional, pentru a crește natalitatea. Potrivit Wall Street Journal (WSJ), măsura are ca scop încurajarea relațiilor dintre oameni și creșterea natalității, în contextul î»»»

adevarul.ro
Stirile PRO 51m

Cum poți obține cadastru gratuit pentru casă sau teren. Explicațiile ANCPI pentru proprietari, în urma atacului cibernetic - Știrile ProTV

Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară (ANCPI) explică, într-o postare pe pagina de Facebook, cum este posibilă înregistrarea gratuită a proprietăţii în sistemul integrat de cadastru şi carte funciară.»»»

stirileprotv.ro
Ziuaveche 51m

Prima vizită a unui șef de stat indian în Republica Moldova: Chișinăul, sub restricții de circulație

Republica Moldova găzduiește luni un moment istoric în relațiile bilaterale: președinta Indiei, Droupadi Murmu, efectuează prima vizită oficială a unui șef de stat indian pe teritoriul moldovean. Vizita a impus autorităților de la Chișinău măsuri speciale de securitate, cu acces limitat temporar în»»»

ziuaveche.ro
Ziuaveche 51m

Berlinul cheltuie dublu față de Paris pe apărare: Germania alocă 108 miliarde de euro în 2026

Cheltuielile germane de apărare pentru 2026 au ajuns la 108,2 miliarde de euro, o sumă care le depășește cu mult pe cele ale Franței, estimate la 57,1 miliarde de euro. Diferența uriașă dintre cele două mari puteri europene reflectă o schimbare de strategie la Berlin, care investește masiv inclusiv»»»

ziuaveche.ro
Ziuaveche 51m

Programul Rabla 2026 pornește azi: cum te înscrii de la ora 10:00

Sesiunea din 2026 a programului „Rabla” pentru persoanele fizice debutează luni dimineață, moment din care solicitanții se pot înscrie online, în aplicația dedicată administrată de Administrația Fondului pentru Mediu. Potrivit AFM, înscrierile pornesc oficial la ora 10:00, iar interesul este aștept»»»

ziuaveche.ro
Business Magazin 55m

Cine câştigă din revoluţia AI? Paradoxal, cei care stau departe de ea. Cum a reuşit un tânăr de doar 25 de ani să îşi tripleze salariul fără să se teamă niciodată că un robot îi va lua locul de muncă

Cine câştigă din revoluţia inteligenţei artificiale? Paradoxal, cei îmbrăţişează munca fizică, departe de birourile corporaţiilor. Cody Cole avea 18 ani şi tocmai terminase liceul când a hotărât să devină electrician, în 2019, urmând exemplul fratelui, tatălui, unchiului şi bunicului său, care au a»»»

businessmagazin.ro
Bursa 57m

Bloomberg: Europa riscă un deficit acut de motorină

Piaţa de motorină din Europa se confruntă cu o serie de probleme pe partea de aprovizionare, susţin analiştii băncii americane Morgan Stanley, care atrag atenţia asupra nivelului record al marjelor de rafinare şi a stocurilor scăzute din regiune, transmite Bloomberg, citat de Agerpres. „Situaţia es»»»

bursa.ro
Curierul National 58m

CET Grozăvești va începe să fie parțial demolată în curând. În loc va apărea Cartierul Energiei

Sursa: e-nergia.ro ELCEN așteaptă să obțină avizele de demolare pentru o parte din activele vechi ale CET Grozăvești, pentru a face loc acolo „cartierului energiei”, un proiect de regenerare urbană, cu clădiri noi în care să fie găzduite toate companiile de stat din energie, laolaltă cu Ministerul »»»

curierulnational.ro
Active News 1h

Ioan Aurel Pop răbufnește împotriva ideologiei ”woke”: ”Corectitudinea politică este o formă de cenzură și arată regimuri dictatoriale. Cine ne apără pe noi de antiromânism?”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Istoric, academician și profesor universitar, Ioan Au»»»

activenews.ro
Ziuaveche 1h

Cel mai amplu atac cu rachete balistice de la începutul războiului: Rusia lovește Kievul cu peste 40 de proiectile

Rusia a lansat, în noaptea de duminică spre luni, unul dintre cele mai violente atacuri combinate asupra Ucrainei de la declanșarea invaziei pe scară largă, în urmă cu peste patru ani. Peste 40 de rachete, majoritatea îndreptate spre Kiev, și circa 120 de drone de atac au vizat capitala ucraineană,»»»

ziuaveche.ro
Bursa 1h

ANALIZĂ XTB, Radu Puiu: Câştigarea Cupei Mondiale alimentează şi euforia pieţei bursiere? La ce se poate aştepta Spania?

Spania a câştigat Cupa Mondială 2026, la 16 ani după primul titlu mondial, anunţă un comunicat de presă al XTB, remis redacţiei. Odată cu revenirea echipei pe aceste culmi, reapare aceeaşi întrebare: poate victoria să stimuleze piaţa bursieră a unei ţări? Potrivit lui Radu Puiu, analist financiar X»»»

bursa.ro
Invest Energy 1h

Neptun Deep: Platforma offshore „Neptun Alpha”, de 16.500 de tone, instalată în Marea Neagră. Începerea producției este estimată pentru 2027

OMV Petrom, cel mai mare producător integrat de energie din Europa de Sud-Est, și SNGN ROMGAZ, cel mai mare producător și principal furnizor de gaze naturale din România, anunță finalizarea instalării platformei de producție offshore pentru Neptun Deep, marcând una dintre cele mai importante etape »»»

investenergy.ro
Romania TV 1h

Decizie fără precedent la MApN! Regula strictă care intră în vigoare din 1 august în toate unitățile militare din țară. Radu Miruță: „În toată țara, în toate unitățile”

Radu Miruță anunță că, începând cu 1 august 2026, noile prevederi vor deveni aplicabile în toate unitățile militare de pe teritoriul țării. „O abordare nouă: a fost publicat în Monitorul Oficial ordinul de ministru prin care am decis ca interviurile din comisiile de selecție ale MApN să fie filmate»»»

romaniatv.net
Ziarul Financiar 1h

Fraţii Pavăl şi-au recrutat directorul de HR pentru Carrefour de la competitorii polonezi Zabka, care dezvoltă brandul Froo pe plan local

Carrefour România, companie preluată anul acesta de către Pavăl Holding, proprietarul Dedeman, a recrutat-o la conducerea departamentului de resurse umane pe Carmen Dumitrache, executiv care vine de la retailerul de proximitate Froo România, parte a grupului polonez Żabka. „Există momente în carier»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 1h

Bursă. OMV Petrom şi Romgaz bifează o nouă etapă în proiectul Neptun Deep prin montarea platformei de producţie în Marea Neagră. „Avansăm într-un ritm susţinut cu execuţia”

OMV Petrom, cel mai mare producător integrat de energie din Europa de sud-est, şi Romgaz, cel mai mare producător şi principal furnizor de gaze naturale din România, au finalizat instalarea platformei de producţie offshore pentru Neptun Deep, marcând una dintre cele mai importante etape în dezvolta»»»

zf.ro
Active News 1h

Ioan Aurel Pop, interviu pentru Noua TV: ”Occidentul a obosit. Dar nu avem unde merge”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul România s-a integrat cam târziu în Uniunea Europeană.»»»

activenews.ro
Stirile PRO 1h

Accident grav în Munții Ciucaș. Patru persoane au fost rănite după ce mașina în care se aflau a lovit o stâncă - Știrile ProTV

Salvamontiști și paramedici din județul Prahova participă, luni, la o acțiune complexă de recuperare de pe munte a patru persoane rănite, după ce autovehiculul în care se aflau și care cobora dinspre cabana Ciucaș a derapat și s-a izbit de o stâncă.»»»

stirileprotv.ro
Ziuaveche 1h

Coliziune violentă în Alba: un polonez și un maghiar, spitalizați după impactul dintre două motociclete

O coliziune între doi motocicliști, unul de cetățenie poloneză și celălalt maghiară, s-a produs în județul Alba, ambii bărbați fiind transportați de urgență la spital pentru îngrijiri medicale. Impactul a avut loc pe unul dintre traseele montane frecventate de turiștii străini care traversează Munț»»»

ziuaveche.ro
Curierul National 1h

Bilanțul dublului cutremur din Venezuela a crescut la 5.208 de morți și 16.740 de răniți

Cele două cutremure produse pe 24 iunie în Venezuela s-au soldat cu moartea a 5.208 de persoane, potrivit unui nou bilanț provizoriu publicat duminică de președintele parlamentului, Jorge Rodriguez. Aproape 100 de noi decese au fost înregistrate în ultimele 24 de ore, la mai mult de trei săptămâni »»»

curierulnational.ro
Invest Energy 1h

Eurowind Energy România începe construcția a trei parcuri eoliene de 138 MW, în Galați și Constanța

Eurowind Energy România anunță obținerea Autorizațiilor de Înființare de la Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Energiei (ANRE) și startul lucrărilor de construcție pentru parcurile eoliene Frumușița, Vector și Pecineaga Nord-Est. Împreună, acestea vor adăuga 138 MW de energie curată »»»

investenergy.ro
Gandul 1h

Cum au trăit regele Felipe al VI-lea și familia regală victoria Spaniei în finala Cupei Mondiale: „Suntem foarte emoționați, la fel ca întreaga Spanie”

Spania a obținut gloria în fața Argentinei, duminică, după ce s-a impus cu 1-0 în finala Cupei Mondiale de fotbal. Băieții lui Luis de la Fuente au avut un parcurs aproape perfect în turneu, iar ultimul meci nu a făcut excepție. Nici membrii familiei regale spaniole nu au vrut să-l rateze: regele F»»»

gandul.ro
Digi24 1h

Dan Motreanu, după ce unii liberali au anunțat că susțin noua platformă conservatoare din PNL: „Unii trăiesc într-o realitate paralelă”

Secretarul general al PNL, Dan Motreanu, a reacționat luni după ce mai mulți lideri PNL au anunțat că susțin noua platformă anunțată de Alin Tișe. Motreanu susține că PNL deja și-a asumat doctrina liberal-conservatoare: „E ca și cum ai propune amenajarea unui lac în Marea Neagră. Sună spectaculos, »»»

digi24.ro
Adevarul 1h

„Spaţiul aerian al României este mai sigur”. Mesajul președintelui de Ziua Aviației și Forțelor Aeriene

Preşedintele României, Nicuşor Dan, a transmis luni, 20 iulie 2026, un mesaj cu ocazia Zilei Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene. „Celebrăm astăzi Ziua Aviaţiei Române şi a Forţelor Aeriene, odată cu sărbătorirea Sfântului Proroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul spiritual al celor care şi-au dedicat»»»

adevarul.ro
Adevarul 1h

Un hoț de buzunare român a fost la un pas să fie linșat de turiști, în Veneția. Cine l-a salvat

Un hoț de buzunare român, cunoscut de autoritățile din Veneția de ani buni, a fost la un pas să fie linșat de un grup de turiști pe Podul Rialto, după ce aceștia au observat dispariția unui portofel. Incidentul a fost oprit de Monica Poli, consilier local și activistă devenită celebră pentru campan»»»

adevarul.ro
Stirile PRO 1h

Podul peste Dunăre de la Brăila intră din nou în șantier pentru 3 săptămâni. Restricții de trafic pentru șoferi - Știrile ProTV

Noi restricţii de trafic vor fi impuse, începând de luni, pe podul peste Dunăre de la Brăila, în vederea executării canalului drenant, a anunţat Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), pe pagina sa de Facebook.»»»

stirileprotv.ro
Ziuaveche 1h

Rețea de cămătărie și tentativă de omor la Brăila: 29 de percheziții, una chiar într-un penitenciar

Procurorii DIICOT au pus în executare 29 de mandate de percheziție domiciliară în Brăila și împrejurimi, într-un dosar de criminalitate organizată care vizează un grup format din peste 20 de persoane, condus, potrivit anchetatorilor, de un lider în vârstă de 50 de ani. Una dintre percheziții a avut»»»

ziuaveche.ro
Ziuaveche 1h

Mister la Ploiești: un bărbat dispărut de la Urgențe a fost găsit mort într-un canal

Polițiștii din Ploiești au deschis un dosar penal după ce un bărbat care dispăruse de la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Ploiești a fost găsit decedat într-un canal din apropiere. Descoperirea a fost făcută în cursul zilei de duminică, iar autoritățile încearcă acum să »»»

ziuaveche.ro
Curierul National 1h

Cel puțin 6 morți și 21 de răniți după două cutremure puternice în Peru

Cel puțin șase morți, iar alte 21 de persoane au fost rănite în urma a două cutremure care au lovit provincia Chupaca, din regiunea Junín, situată la aproximativ 300 de kilometri est de capitala Lima. Potrivit Centrului Seismologic Național din Peru, primul seism, cu magnitudinea de 5,1, s-a produs»»»

curierulnational.ro
Jurnalul 1h

Topul țărilor cu facturi uriașe: Cine plătește cel mai mult pe energie și ce loc ocupă România

Analiza, realizată de Visual Capitalist pe baza bazei de date privind cheltuielile casnice cu energia a Agenției Internaționale pentru Energie (IEA), clasifică 66 de țări în funcție de cheltuielile anuale ale gospodăriilor cu energia, pe cap de locuitor, pentru 2025. Cifrele includ electricitatea, »»»

jurnalul.ro
Bursa 1h

Le Monde: Marco Rubio laudă eforturile de pace ale Libanului după întâlnirea cu preşedintele Joseph Aoun

Secretarul de stat american Marco Rubio s-a întâlnit duminică, 19 iulie, la Washington cu preşedintele libanez Joseph Aoun şi a lăudat ţara pentru „mişcarea sa către pace” după ultima rundă de discuţii Liban-Israel, transmite Le Monde. A fost prima vizită în capitala SUA a unui şef de stat libanez »»»

bursa.ro
Curierul National 1h

AI în HR: riscul nu este folosirea tehnologiei, ci lipsa de vizibilitate

Autor: Claudia Sofianu, Partener, liderul departamentului People Advisory Services, EY România Multe companii discută astăzi despre cum pot folosi inteligența artificială în HR. Întrebarea mai incomodă este însă alta: unde este deja folosită AI, fară aprobare formală, fără reguli clare și fără ca o»»»

curierulnational.ro
Stirile PRO 1h

Diana Buzoianu anunță începerea lucrărilor la noul Parc Grozăvești: „30.000 de mp de spațiu verde, redați comunității” - Știrile ProTV

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, a anunțat că au început lucrările de amenajare a noului Parc Grozăvești din Sectorul 6 al Capitalei, proiect care va reda comunității aproape 31.000 de metri pătrați de spațiu verde.»»»

stirileprotv.ro