Terzić: Transfer „Čistoći“ porastao na 2,8 miliona eura, a građanima povećane cijene uslug
Predsjednik Savjeta mladih Demokratske partije socijalista i odbornik u Skupštini Glavnog grada Filip Terzić zatražio je objašnjenje od gradskih vlasti zbog rasta transfera preduzeću „Čistoća“ iz budžeta Podgorice, ističući da su, uprkos većim izdvajanjima, građanima povećane cijene usluga tog pred»»»
NVO Zagrad: Ne mogu se kažnjavati građani koji brane svoje ž
“Naime, nakon zatvaranja rudokopa Zagrad prošle godine, prethodni koncesionar, firma Uniprom Metali, nije izvršio sanaciju i rekultivaciju rudokopa, što je po Zakonu o rudarstvu i važećem koncesionom ugovoru bila, a i dalje je njegova obaveza. Zatvaranje rudokopa ni na koji način ne oslobađa konces»»»
Plavi štit postavljen na više od 120 iranskih objekata zbog američko-izraelskih napada
U Iranu je na više od 120 muzeja i istorijskih objekata postavljen zaštitni simbol “Plavi štit” kako bi se očuvala kulturna baština zemlje usred američko-izraelskih napada, izjavio je direktor za očuvanje i zaštitu kulturne baštine Mohsen Tusi, prenosi RT Balkan. On je naveo da su simbol “Plavog št»»»
URA predaje prijedlog zakona za smanjenje akciza na gorivo za 50 odsto
Građanski pokret URA će predati prijedlog zakona za smanjenje akciza na gorivo za 50 odsto u naredna tri mjeseca, kazao je poslanik Miloš Konatar na pres konferenciji. On je dodao da kriza na tržištu nafte traje, a Ministarstvo od Vlade nije dalo povratnu informaciju. "Odlučili smo da predložimo za»»»
Uhapšen Nikšićanin osumnjičen za krijumčarenje državljana Su
Kako su pojasnili, kriminalističkom obradom je utvrđeno da su ove osobe imale namjeru da putuju u Bosnu i Hercegovinu, a zatim u zemlje Evropske unije, dok su kao krajnje odredište naveli Francusku i Italiju Nikšićka policija uhapsila je Z.P. iz tog grada osumnjičenog za krijumčarenje migranata, sa»»»
Ratković: Turizam u Crnoj Gori mora vratiti balans cijena i kvaliteta i ojačati zapadnoevropska tržišta
Crnogorski turizam suočava se sa nizom strukturnih slabosti koje dodatno dolaze do izražaja u vrijeme globalnih kriza i geopolitičkih nestabilnosti. U takvim okolnostima, konkurentnost destinacije neće zavisiti samo od bezbjednosti, već i od usklađenosti cijena i kvaliteta ponude, ocjenjuje profeso»»»
CDT: Ministarstvima mjesečno stizalo 11 zahtjeva za slobodan pristup informacijama, na svaki četvrti nijesu odgovorili u roku
Podaci do kojih je došao CDT pokazuju da je na adrese 18 ministarstva u 2025. godini stigao ukupno 2391 zahtjev, a u prosjeku, ministarstva na svaki četvrti zahtjev nijesu odgovorila u zakonskom roku. "Po podacima najveći broj zahtjeva u 2025. primilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (925), poto»»»
Ratković: Biće u prednosti one destinacije koje, osim bezbjednosti, budu vodile računa o p
Do sada su u turističkoj ponudi Crne Gore cijene uveliko premašivale kvalitet, pa bi dobro bilo vratiti cijene i poboljšati kvalitet ponude, ali i vratiti se tačkama marketing plana iz 2019.godine i pokušati povratak zapadnoevropskih turista, uz neophodnu sanaciju saobraćajne infrastrukture i avio »»»
Poslanik Eraković podnio ostavku na mjesto predsjednika Odbora za antikorupciju
Odluka najjače opozicione partije da napušti skupštinska radna tijela u znak protesta zbog usvajanje kontroverznih zakona o unutrašnjim poslovima i ANB danas je dovela do još jedne ostakve – poslanik Demokratske partije socijalista Jefto Eraković je odstupio sa mjesta predsjednika Odbora za antikor»»»
Kalezić pisao ambasadama Kvinte: Ne dozvolite da budete upotrijebljeni kao alibi za ozbiljno kršenje slobode govora
Politički analitičar Danilo Kalezić uputio je Otvoreno pismo koje je uputio ambasadama kvinte u Podgorici povodom prijetnji Demokratske Crne Gore, koje je, kako je naveo, dobio nakon što je na portalu Pobjeda prenesen intervju koji je dao bosanskohercegovačkom portalu Vijesti.ba. On je pozvao ambas»»»
Crnogorski PEN centar: Policijska saslušanja kolumnista i analitičara pokušaj disciplinovanja kritičke misli
Crnogorski PEN centar osudio je, kako navode, alarmantnu seriju pritisaka na slobodu govora u Crnoj Gori, upozoravajući da pozivanje kolumnista na policijska saslušanja, pokretanje postupaka protiv političkih aktera i najave sudskih progona analitičara predstavljaju pokušaj političkog disciplinovan»»»
“Planina” premijerno pred evropskom publikom u Kopenhagenu
Riječ je o, kako javlja Filmski centar Crne Gore, kuriranom programu koji predstavlja filmove koji obilježavaju međunarodnu festivalsku sezonu, snažne priče i upečatljive autorske glasove Dugometražni dokumentarni film „Planina“, u režiji Biljane Tutorov i Petra Glomazića, koji je na filmskom festi»»»
Podignuta optužnica protiv Bobana Milića, osumnjičen za stva
Učinio krivična djela stvaranje kriminalne organizacije, teško ubistvo i nedozvoljeno držanje oružja i eksplozivnih materija Specijalno državno tužilaštvo (SDT) je Specijalnom odjeljenju Višeg suda u Podgorici predalo optužnicu protiv Bobana Milića, zbog sumnje da je učinio krivična djela stvaranje»»»
Savjet Evrope objavio preliminarna zapažanja o tretmanu prit
Kako su naveli, tokom posjete, CPT je ispitao postupanje i uslove boravka uhapšenih osoba u različitim mjestima pritvora, uključujući zatvore, ustanove za pritvor djece i mladih i vaspitno-popravne ustanove, kao i psihijatrijske bolnice i ustanove socijalne zaštite. Pismo odgovora crnogorskih vlast»»»
NVO Zagrad: Obratićemo se obratiti Delegaciji Evropske unije u Crnoj Gori, ne mogu se kažnjavati građani koji brane živote i životnu sredinu
Iz NVO Zagrad Montenegro saopštili su da su zbog ignorisanja zahtjeva od strane Ministarstva energetike i rudarstva mještani protestovali a zbog toga, kako kažu, kažnjeni novčano i uslovnim kaznama zatvora. "Ne mogu se kažnjavati građani koji brane svoje živote i životnu sredinu, dok odgovorni za n»»»
U Baru sankcionisan 21 vozač zbog nepropuštanja pješaka na p
Kako su pojasnili, počinjeni prekršaji evidentirani su uz pomoć sistema nadzornih kamera, nakon čega su vozači naknadno identifikovani i sankcionisani u skladu sa Zakonom o bezbjednosti saobraćaja na putevima Barska policija realizovala je lokalnu akciju pojačane kontrole saobraćaja “Nepropuštanje »»»
Kalezić ambasadama Kvinte: Ne dozvolite da budete upotrijebljeni kao alibi za ozbiljno kršenje slobode govora
Usvajanje antievropskih i neustavnih izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima i Zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost dodatno je polarizovalo i onako podijeljenu crnogorsku javnu i političku scenu, poručuje politički analitičar i kolumnista Portala Analitika u pismu ambasadama Kvinte u Podgoric»»»
Gorivo značajno poskupjelo, građani prave zalihe: Vlada poručuje – nema razloga za paniku
Od ponoći su u Crnoj Gori značajno porasle cijene goriva – obje vrste benzina skuplje su sedam centi, dok je cijena eurodizela veća čak 16 centi po litru. Iz Vlade poručuju da razloga za paniku nema i da je tržište stabilno, uprkos rastu cijena izazvanom globalnim dešavanjima na tržištu nafte i kri»»»
Komitet SE procijenio da su uslovi za pritvorenike loši, neki u ćelijama i po 23 sata dnevno
Опширније Краће K. R. Komitet Savjeta Evrope za sprječavanje torture (CPT) objavio je preliminarna zapažanja nakon posjete Crnoj Gori, koja je realizovana od 19. do 27. novembra 2025. godine, u kojima se posebno ukazuje na težak položaj osoba u pritvoru i neprihvatljive uslove u kojima borave. To p»»»
Odbijen tužbeni zahtjev građanskog aktiviste i izvršnog direktora NVO „Forum Luča“ protiv Jovanović: Etiketiranje Mrvaljevića kao ekstremiste za sudiju Jokanovića je sloboda izražavanja
Sudija Osnovnog suda u Podgorici Miloš Jokanović odbio je kao neosnovan tužbeni zahtjev građanskog aktiviste i izvršnog direktora NVO „Forum Luča“ Nebojše Mrvaljevića koji je podnio zbog povrede prava ličnosti na čast, ugled, psihički integritet i dostojasntvo protiv autorke propagandnog uratka „Ma»»»
Nikšićanina terete za krijumčarenje migranata
„Policijski službenici granične policije u Nikšiću, su u mjestu Kočani kontrolisali vozilo nikšićkih registarskih oznaka kojim je upravljao crnogorski državljanin Z.P. iz Nikšića. Kontrolom je utvrđeno da su se u vozilu kojim je Z.P. upravljao nalazila četiri lica koja su identifikovana kao državlj»»»
Gdje danas neće biti struje
“Navedeni radovi se izvode u cilju kvalitetnijeg i sigurnijeg napajanja električnom energijom. U slučaju loših vremenskih uslova radovi će biti odgođeni” Zbog planiranih radova na mreži danas će bez napajanja električnom energijom ostati djelovi više opština, saopšteno je iz CEDIS-a. Podgorica – u »»»
Crnogorski PEN centar: Policijska saslušanja kolumnista i an
Iz PEN centra navode da istorija pokazuje kako sistemi koji javnu riječ tretiraju kao bezbjednosni problem neizbježno klize u autoritarizam. Crnogorski PEN centar osudio je, kako navode, alarmantnu seriju pritisaka na slobodu govora u Crnoj Gori, upozoravajući da pozivanje kolumnista na policijska »»»
Zbog radova izmijenjen režim saobraćaja na više dionica
Na regionalnom putu R-10 Đurđevića Tara -Mojkovac, na lokalitetu Sokolovina došlo je do odrona uslijed čega je saobraćaj obustavljen. U većem dijelu Crne Gore danas se saobraća uz povoljne vremenske uslove za vožnju. Na dionicama koje vode duž klisura i usjeka mjestimično ima sitnijih odrona. Vozač»»»
CGO: Sutkinje često izložene javnim pritiscima i pokušajima diskreditacije
Centar za građansko obrazovanje (CGO), povodom 10. marta - Međunarodnog dana žena sudija, ukazuje da formalna zastupljenost žena u pravosuđu Crne Gore ne znači i stvarnu ravnopravnost u praksi, naročito kada je riječ o uslovima za rad, napredovanju i učešću u procesima odlučivanja. „CGO podsjeća da»»»
Gorivo od danas značjno skuplje, Vlada ipak tvrdi da nema ra
Strateške rezerve goriva obezbijeđene su za dva mjeseca, napisao je na društvenoj mreži X i premijer Milojko Spajić. Od ponoći eurodizel je skuplji 16, a benzin sedam centi, dok je posljednjih dana na pumpama zabilježena ogromna gužva. Ipak, iz Vlade tvrde da nema razloga za brigu i da su cijene u »»»
PEN centar: Odbrana slobode govora od policijskih pritisaka, državne institucije odmah da obustave prakse zastrašivanja
Crnogorski PEN centar najoštrije je danas osudio alarmantnu seriju pritisaka na slobodu govora u Crnoj Gori. „Pozivanje kolumnista na policijska saslušanja, pokretanje postupaka protiv političkih aktera zbog izrečenih stavova i najave sudskih progona analitičara predstavljaju direktan pokušaj polit»»»
Odbojkašice Budućnosti, Gimnazijalca, Budve i Neta u polufin
U polufinalu će se takođe igrati do tri dobijena seta u dva meča, a u slučaju istog broja bodova igraće se zlatni set. Prethodnog vikenda odigrani su revanši četvrtfinala plej-ofa Prvenstva Crne Gore u konkurenciji pionirki. U polufinale plasirale su se ekipe Budućnosti, Gimnazijalca, Budve i Neta »»»
Poslanici danas o presađivanju organa i rudarstvu
Na dnevnom sjednice Skupštine Crne Gore danas će biti Predlog zakona o izmjenama Zakona o uzimanju i presađivanju ljudskih organa u svrhu liječenja i Predlog zakona o dopuni Zakona o rudarstvu. Sjednicje zakazana za 11.30 časova. Prije sjednice, u 10 sati trebalo bi da počne Zakonodavni odbor. Na d»»»
Fidelity consulting: Dvije trećine prihoda budžeta dolazi od
Iako Vlada ima zakonsku mogućnost da smanjiti akcize na gorivo do nivoa od 50 odsto, vlast i ne pomišlja na taj potez, iz prostog razloga što bi to maltene značilo bankrot javnih finansija. Cijene nafte na svjetskom tržištu dostigle su najviši nivo od sredine 2022. godine, nakon intenziviranja amer»»»
Goriva sve manje, Vladi još nije kriza - sastanci naftaša i Vlade okončani bez jasnog dogovora
Sinoć do zaključenja lista 16 pumpi je prijavilo da je ostalo bez eurodizela, dok je na još desetak bilo na minimumu, i vjerovatno je da će bez tog energenta ostati danas Iz naftnih kompanija izračunali da na svakoj cisterni gube četiri do šest hiljada eura, i da bi 14 dana do sljedećeg usklađivanj»»»
Nikolić: Sudbina anti-crnogorske tročlane koalicije zavisi od Bošnjačke stranke i albanskih partija
Šef poslaničkog kluba Demokratske partije socijalista (DPS) u Skupštini Crne Gore Andrija Nikolić, izjavio je da je sudbina opstanka anti-crnogorske tročlane koalicije dominantno uslovljena podrškom koju dobija od strane Bošnjačke stranke i albanskih partija. - I sporne izmjene zakona, zbog kojih j»»»
Danas sjednica Zakonodavnog odbora, pogledajte dnevni red
Na dnevnom redu biće: Predlog zakona o dopuni Zakona o rudarstvu; Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o nadzoru proizvoda na tržištu; Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti konkurencije; Predlog zakona o postupcima za naknadu štete zbog povrede konkurecije na tržištu; Predl»»»
Bošnjačka stranka ili politika zaborava: Ko danas zastupa interese Bošnjaka u Crnoj Gori
Postoje trenuci kada se čovjek, ne samo kao građanin već i kao pripadnik vlastitog naroda, osjeti dužnim da javno progovori. Moja profesionalna i društvena biografija u velikoj mjeri vezana je za borbu za ljudska prava i slobode. Kao advokat i pravni zastupnik učestvovao sam u brojnim sudskim proce»»»
Kraj privida širine PES-a: Šta odlazak Miodraga Lakovića znači za najjaču vladajuću partiju
Odlazak Lakovića je reputacijski minus za PES, za nezavisnog poslanika - pokušaj da zadrži politički kredibilitet, a za parlament - jedan novi “free agent” koji može biti važan u tijesnim glasanjima, kaže politikolog Miloš Perović PES zbog ovoga neće pretrpjeti direktnu izbornu štetu, ali gubi i za»»»
NP Prokletije: Hitno započeti sanitarnu sječu i čišćenje šuma
Tufik Softić Građanski aktivisti iz Plava zatražili su da se što prije počne sa sanitarnom sječom u Nacionalnom parku Prokletije kako bi se, koliko je god to moguće, spriječilo dalje širenje zarazne bolesti potkornjaka kojom je park napadnut. Nedžad Cecunjanin je kazao da je dobro što je konačno po»»»
Gorivo skuplje do 16 centi, Vlada ističe da ga imamo za dva mjeseca
Svetlana Šestović/M.M.Lj. Od ponoći eurodizel je skuplji 16, a benzin sedam centi. Dok zabrinutost građana raste, što se moglo vidjeti ranije na pumpama na kojima je zabilježena ogromna gužva, iz Vlade tvrde da nema razloga za brigu i da su cijene u Crnoj Gori dalje najpovoljnije u regionu. Minista»»»
Mugoša: Vlada može korigovati rast cijena goriva
U konačnoj cijeni goriva koju plaćaju građani oko 50 odsto učestvuju dažbine državi (akcize, PDV u čiju osnovicu za obračun ulaze i akcize, naknada državi za strateške rezerve nafte), saopštio je poslanik Evropskog saveza Boris Mugoša na mreži X. Kako navodi, akcize i PDV na gorivo su kod nas među»»»
Mještani Pive i Šavnika: Katastar nezakonito mijenja podatke o privatnim imanjima, Bulatović ćuti
Uprava za nekretnine Crne Gore nezakonito je knjižila zabilježbu postupka eksproprijacije u koristi Crnogorskog elektroprenosog sistema CGES, a potom na istim parcelama i zabilježbu prava službenosti u korist kompanije Alcazar Energy (Vjetro park Bijela) koja planira gradnju vjetro elektrane Bijela»»»
Distributeri traže hitan sastanak sa Vladom zbog rasta cijena goriva
Kako bi se odgovorilo trenutnoj, sve izazovnijoj situaciji u snabdijevanju tržišta gorivom, Grupacija distributera nafte i naftnih derivata Privredne komore Crne Gore poziva na hitno formiranje radnog tijela predstavnika Ministarstva energetike, Ministarstva finansija, Uprave carina i distributera,»»»
Božović povodom rasta cijena goriva: Razmotriti dodatne mehanizme koji bi doprinijeli zaštiti životnog standarda građana
U svjetlu aktuelnog rasta cijena goriva, smatramo da je važno razmotriti dodatne mehanizme koji bi mogli doprinijeti zaštiti životnog standarda građana, saopštio je poslanik SNP u Skupštini Crne Gore, Bogdan Božović. Prema njegovim riječima, poskupljenje goriva neminovno se odražava na kućne»»»
MneStat: Građani ne treba da se plaše od nestašice goriva, ali treba strahovati od pohlepe naftnih distributera i vlasnika pumpi
Građani ne treba da se plaše od nestašice goriva, ali treba strahovati od pohlepe naftnih distributera i vlasnika pumpi, saopšteno je iz MneStat-a. <<< Nema nestašice goriva u Crnoj Gori, ne postoji rizik od poremećaja u snabdijevanju, razmatraju se zahtjevi naftnih kompanija <<<»»»
Nema nestašice goriva u Crnoj Gori, ne postoji rizik od poremećaja u snabdijevanju, razmatraju se zahtjevi naftnih kompanija
Na crnogorskom tržištu trenutno ima dovoljno naftnih derivata i ne postoji rizik od poremećaja u snabdijevanju, ocijenjeno je na današnjem sastanku Savjeta za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima. Ipak, zahtjevi dijela privrednih subjekata biće pažljivo analizirani kako bi»»»
Od ponoći eurodizel skuplji 16, a benzin sedam centi
U Crnoj Gori će od ponoći litar obje vrste benzina biti skuplji sedam centi, a eurodizela 16, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva. <<<Rekordan skok cijena nafte na svjetskom tržištu: Šta to znači za Crnu Goru<<< Zbog dešavanja na Bliskom istoku ranije je najavljen»»»
Održan sastanak Savjeta za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima: Goriva trenutno na tržištu ima dovoljno
Interesi građana i stabilno snabdijevanje tržišta ostaju apsolutni prioritet, uz nastojanje da se kroz dijalog sa privredom pronađu održiva rješenja, poručeno je nakon sastanka Savjeta za obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja tržišta naftnim derivatima, koji je danas, na in»»»
Vlada Hrvatske ograničila cijene goriva
Vlada Hrvatske, zbog situacije na Bliskom istoku i rata u Iranu, koji utiču i na tržište naftnih derivata, upravo održava vanrednu sjednicu. Premijer Hrvatske Andrej Plenković potvrdio je da će vlada ograničiti cijene goriva. „Zbog rata na Bliskom istoku došlo je do zatva»»»
MNE Stat: Građani ne treba da strahuju od nestašice goriva, već od pohlepe naftnih distributera i vlasnika pumpi
Građani Crne Gore ne treba da strahuju od nestašice goriva uprkos rastu cijena na međunarodnim tržištima, ali postoji bojazan da bi pojedini distributeri mogli pokušati da iskoriste situaciju za povećanje profita, saopštio je MNE Stat. Kako navode, grupacija distributera »»»
Milatović nakon sjednice Savjeta : Građani ne treba da brinu, snabdijevanje gorivom stabilno
Nakon sjednice Savjeta za odbranu i bezbjednost, predsjednik Crne Gore Jakov Milatović saopštio je da je riječ o nastavku sjednice koja je započeta u decembru prošle godine, te da je razgovarano o više tema, a naročito o posljedicama rata na Bliskom istoku. “Počeli smo sjednicu sa veoma važnom tem»»»
Sjednica SO Pljevlja ponovo odložena
Sjednica Skupštine opštine Pljevlja odložena je za petak, na zahtjev odbornika Nove srpske demokratije Božidara Jelovca. Jedan dio odbornika NSD-a i ovog puta nije prisustvovao zasijedanju. Jelovac je u obraćanju podsjetio da je prije nekoliko dana nakon sastanka predstavnika NSD-a u Podgorici por»»»
Milatović vratio na ponovno odlučivanje Zakon o unutrašnjim poslovima: Za reformu policije, ali kroz ustavan i evropski usklađen zakon
Predsjednik države vratio je na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima, koji je donijela Skupština Crne Gore 28. saziva na Drugoj sjednici Prvog redovnog (proljećnjeg) zasijedanja u 2026. godini, dana 6. marta 2026. godine. “Naglašavam da u potpunosti razum»»»