zurnal.mk
Нобеловецот Хандке Persona Non Grata во Сараево и Приштина
Втор кредит на ЕБОР од два милиони евра за зелени инвестиции
press24.mk
Касами: Заев е измамник кој не си стои на зборот
mms.mk
Во Струга почнува годишната конференција на СЕП „Заедно кон ѕвездите”
mms.mk
Стерјовски од градоначалникот на Кукс побара подобри услови за живот за Македоците во Гора
mms.mk
Ништо ново од „браќата“ на исток: БАН – не постои македонски јазик
netpress.com.mk
Италија, Франција и Кипар на заеднички воени вежби
kanal5.com.mk
Италија , Франција и Кипар утре на заедничка воена вежба во источниот Медитеран - Турција негодува
press24.mk
Куновска: Не верувам дека се нарушени односите помеѓу СДСМ и ДУИ
press24.mk
Заев: Изградбата на меѓусистемска гасна врска Петрич-Струмица е сериозен потенцијал за развој на земјата
kanal5.com.mk
Нови снимки за „Рекет” на „Јутјуб”: Има ГПС уред во рачката на торбата
netpress.com.mk
Либија се закани дека ќе го потопиме секој турски брод ако ја наруши морската граница
netpress.com.mk
Лавров: САД веќе не можат да ги запрат „Турски поток“ и „Северен поток 2“
makfax.com.mk
Екстремистите на Боко Харам годинава убиле 275 луѓе во Камерун
makfax.com.mk
Турција може да добие руска алтернатива за „Ф-35“ ако САД не ѝ дадат авиони
kurir.mk
Израел и СДСМ ѝ предизвикаа депресија и анксиозност, а сега стана гласноговорник на Заев
makfax.com.mk
Објавени аудиоснимки поврзани со „Рекет“: „Не знам, куферот со пари не е кај Заев“
alsat-m.tv
Се отвораат уште 3 нови „Роса школи за родителство“ во Струмица, Охрид и Куманово
kanal5.com.mk
„Само Вистина“ со Исмет Рамадани и Ристо Никовски
makfax.com.mk
Путин: Ако Киев ја затвори границата, во Донбас може да се случи нова Сребреница
press24.mk
Трамп го нарекувал „пропаднат шпион“, но не можел да забрани на ќерка си да го сака
makfax.com.mk
Путин: Грузиецот убиен во Берлин е еден од организаторите на нападите во московското метро
alsat-m.tv
ВМРО-ДПМНЕ ќе поднесе амандани за измена и дополнување на Законот за јазиците
Руте: С. Македонија е блиску до старт на преговорите, Албанија не е подготвена
kurir.mk
Има ли врска помеѓу затворската казна на Тачи и повикот до Албанците да гласаат „или за ДПА или за СДСМ“?
zurnal.mk
Од 1 јануари транзитна испорака на природен гас од „Турски поток“ кон Грција и Македонија
kapital.mk
Бајрам Реџепи, директор на Национални енергетски ресурси: Годинава ќе ја завршиме со 100 километри изграден гасовод
press24.mk
ВИДЕО: Зеленски се занесе - сакаше да седне на местото на Путин, па се посрамоти
ИМА ЛИ АПАТИЧНОСТ ПОД ВУЛКАНОТ НА ПАРЛАМЕНТАРНИТЕ ИЗБОРИ?
НАМЕСТО АМНЕСТИЈА: ПРОЧИСТУВАЊЕТО НА СУДИИТЕ И ОБВИНИТЕЛИТЕ МОЖЕ ДА СЕ ВРШИ И ПРЕКУ МОНИТОРИНГ
НИЕ И НАТО: ПРОБЛЕМАТИЗИРАЊЕ НА КИНЕСКИОТ УДЕЛ ВО РАЗВОЈОТ НА 5Г МРЕЖАТА
ЕВРОПА СИ ПОСАКУВА БЕБИЊА
ПРОСВЕТЕНО СОБИРАЊЕ НА ИНФОРМАЦИИ (3)
ПОТСЕТНИК ЗА Г. ЗАЕВ – ПРВО ПИСМО
mms.mk
„Не го давам, од татко ми е” – консолидацијата на земјиште полека, но сигурно фаќа чекор
netpress.com.mk
Путин задоволен од првата средба со Зеленски
makfax.com.mk
(Видео) Затворска и парична казна за лидерот на левицата во Франција поради заплашување полицаец
netpress.com.mk
Компаниите од САД доминираат на листата 100 водечки произведувачи на оружје во светот
ВМРО ДПМНЕ поднесува амандмани на Закон за употреба на јазиците
netpress.com.mk
Бугарија е подготвена за испораки на гас од Турскиот тек
netpress.com.mk
Потреси ја погодија Италија, железничкиот сообраќај сопрен
netpress.com.mk
Утре средба Помпео-Лавров во Вашингтон
sitel.com.mk
Захариева: Преговорите со ЕУ на Македонија и Албанија не треба да се одложуваат
netpress.com.mk
Британските служби го истражуваат истекувањето на трговските документи
kanal5.com.mk
Бугарија не е задоволна од спроведувањето на договорот, но се залага за отворање на преговорите
mms.mk
Димитров во работна посета на Брисел
kurir.mk
Анкета пред изборите во Хрватска: Милановиќ и Шкоро и се приближија на Колинда
kurir.mk
ИН МЕМОРИАМ: Почина Крсте Богоески

Капетан на мигрантски НВО-брод бара Европа да преземе над 500.000 мигранти

Makfax 16.07. 13:49

Капетан на мигрантски НВО-брод бара Европа да преземе над 500.000 мигранти

Капетанот на невладиниот мигрантски брод „Си воч“, Карола Ракете, побара од Европа да ги преземе сите баратели на азил од Либија, чиј број се верува дека е над половина милион, пренесува „Билд“. Ракете за германските медиуми изјави дека сака Европа да ги земе сите мигранти во моментот во Либија вел»»»

makfax.com.mk
MIA 05.08. 13:40

Исплови нов брод за спасување мигранти на Медитеранот

Европската хуманитарна организација „Лекари без граници“ (МСФ) - и СОС Медитеран претставија нов брод за спасување мигранти, осум месеци откако претходниот брод беше принуден да ги запре спасувачките операции. Париз, 5 август 2019 (МИА) – Европската хуманитарна организација „Лекари без граници“ (МС»»»

mia.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano