alfa.mk
Тензично на Косово-апсења и протести во Митровица-трговската војна прераснува во безбедносен проблем
alfa.mk
Пахор во посета на Белград: Поддршка за европскиот пат на Србија
alfa.mk
Орбан не се повлекува, кампањата продолжува: „Волјата на народот ни е поважна од партиската дисциплина“
alfa.mk
Макрон: Француската војска ќе остане во Сирија без оглед на САД
alfa.mk
Реализирана уште една точка од „непостоечката“ Тиранска платформа
alfa.mk
Мицотакис не е Ципрас – новиот грчки премиер ќе биде големо искушение за македонските евро интеграции
alfa.mk
Макрон повика на „Европска преродба“, но не и на проширување на ЕУ
alfa.mk
Заев: Утре продолжуваат разговорите за законот за јавно обвинителство
kurir.mk
Грк до пратеник на СДСМ: Зошто Северна, немате ни трошка достоинство?
mia.mk
Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше постапки коишто се почнати по 18 месеци да запрат и сите докази да бидат фрлени во вода
alsat-m.tv
Франција ги поздравува реформите во земјава
kanal5.com.mk
Пораките на бугарскиот претседател Радев опасни и непотребни – сметаат дел од експертите
alsat-m.tv
Две иницијативи, Македонија да стане една изборна единица
„Бел документ“ за развој и планирање на одржливата урбана мобилност
kapital.mk
Политичка платформа „Македонски концепт“ – шанса конечно да изградиме нормална и модерна држава
Северна Македонија ќе ги зајакне јавните финансии и ќе ја подобри конкурентноста со поддршка од Светска банка
mia.mk
Пратеници на студиска посета во САД за борба против корупцијата и одговорното владеење
alsat-m.tv
Бундестагот ќе гласа за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ
Државниот врв обединет во намерата за одлучна борба и организиран пристап во справувањето со нападите на центрите за дезинформации и лажни вести врз д
kanal5.com.mk
Ултиматум од Радев - Ако нема договор, ќе има екстремни мерки и нова позиција
makfax.com.mk
Макрон и Конте во Рим разговараа за миграционите политики
kapital.mk
Европскиот Бизнис паѓа жртва за односите на ЕУ со САД и Кина
kurir.mk
Глобален протест: Неделата на иднината почнува со протест пред Влада
kurir.mk
Героски: Безвредно бомбашко шоу на позерката Фатиме Фетаи
mia.mk
Поранешните шпиони не водат „гламурозен живот“
press24.mk
Димитров за Рекет: Никогаш нема штета кога прљавштина ќе излезе на виделина
kanal5.com.mk
СДСМ: Фамилијарните инсталации на ВМРО-ДПМНЕ во судството 11 години се спроведуваа
alsat-m.tv
Иванов и Црвенковски ќе куртулат од намалување на пензионерските привилегии
press24.mk
Преслушани 25 „бомби“ за „Монструм“ - судењето продолжува на 4 октомрви
press24.mk
Заев: Доаѓа убаво време за Северна Македонија, Албанија и Косово
makfax.com.mk
Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“
makfax.com.mk
Случај „Монструм“: Во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски
puls24.mk
Откриено како бил убиен рибарот -„БОМБИ" ЗА „МОНСТРУМ": Се слушаат гласовите на Јанакиески, Камчев, Нада Груевска –
kapital.mk
Епл треба да и плати на Ирска 13 милијарди евра данок
mia.mk
ЕУ му порача на Џонсон да престане да се преправа дека преговара за Брегзит
kurir.mk
ВМРО-ДПМНЕ: Македонија тоне во корупција
makfax.com.mk
САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден
press24.mk
Пецас: Северна Македонија може да отпочне преговори со ЕУ само во пакет со Албанија
sitel.com.mk
Европски Парламент даде зелено светло за Кристин Лагард да биде на чело на ЕЦБ
sitel.com.mk
Студентите повторно не ѝ дозволуваат влез на ректорката на Универзитетот

ЕУ ПРЕД ИЗБОР: НАНАПРЕД ИЛИ НАНАЗАД?

Globus 20.05. 22:30

ЕУ ПРЕД ИЗБОР: НАНАПРЕД ИЛИ НАНАЗАД?

Изборите за Европскиот парламент на крајот на мај се одредувачки за правецот во кој ќе оди ЕУ. Дали ќе се оди кон ренационализација или продлабочување на европската интеграција? Одговорoт ќе го дадат 420 милиони гласачи БЕРН РИГЕРТ ПАРОЛИ Чија порака ќе биде посилна? „На 26 мај се одржуваат судбоно»»»

You can read more about this at Osservatorio Italiano
Text

280 characters remaining