Romania TV 1m

Șefa CCR explică motivele anulării alegerilor din 2024: ”Motivele țin de încălcarea drepturilor electorale ale alegătorilor, încălcarea dreptului de a fi ales al candidaților și nerespectarea flagrantă a regulilor de finanțare a campaniei”

Întrebată, miercuri seară, la TVR Info, despre anularea alegerilor prezidenţiale, şefa CCR Simina Tănăsescu a declarat că “motivele ţin de încălcarea drepturilor electorale ale alegătorilor, încălcarea dreptului de a fi ales al candidaţilor şi nerespectarea flagrantă a regulilor de finanţare a camp»»»

romaniatv.net
Observator 11m

De ce au fost anulate alegerile prezidenţiale din 2024. Motivele invocate de şefa CCR, Simina Tănăsescu

Întrebată, miercuri seară, la TVR Info, despre anularea alegerilor prezidenţiale, şefa CCR Simina Tănăsescu a declarat că "motivele ţin de încălcarea drepturilor electorale ale alegătorilor, încălcarea dreptului de a fi ales al candidaţilor şi nerespectarea flagrantă a regulilor de finanţare a camp»»»

observatornews.ro
Puterea 19m

Unde se împotmolesc banii României: traseul întârziat al miliardelor din economie

În fiecare zi, în economia României, miliarde de lei pornesc la drum. Unii ar trebui să ajungă la bugetul de stat, alții să revină în economie, către companii, sub formă de rambursări sau plăți. Mulți însă ajung cu întârziere la destinație. Rămân blocați în sistem: în taxe neachitate, în deconturi »»»

puterea.ro
Ziarul de iasi 3h

Iașul la răscruce: între reculul IT și șansa cercetării dual-use. Fondatorul GreenSoft propune o regândire a direcțiilor strategice de dezvoltare a Iașului

Iașul, unul dintre cele mai dinamice centre tehnologice ale României, se confruntă cu o schimbare de paradigmă. Dacă IT-ul a fost motorul principal de creștere în ultimii ani, semnalele recente indică un posibil recul și o transformare profundă a pieței muncii. În acest context, tot mai multe voci »»»

ziaruldeiasi.ro
Ziarul de iasi 3h

Iașul, „bătut” de Botoșani. Top 100: cum arată elita constructorilor din România și unde stăm? Surpriză, din Nord-Est cel mai bine stă Botoșaniul

Industria construcțiilor din România rămâne una dintre cele mai concentrate și competitive din economie, iar acest lucru se vede clar în „Top 100 Antreprenori Generali în Construcții 2025”, realizat de IBC Focus . Clasamentul nu este unul bazat exclusiv pe dimensiunea financiară, ci pe o combinație»»»

ziaruldeiasi.ro
Active News 6h

Precizări ale Fundației Corporate Transparency privind campania de informare referitoare la nașterea prin cezariană: Mesajul campaniei nu a avut intenția de a stigmatiza femeile care nasc astfel și nici de a contesta intervențiile medicale

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Fundația Corporate Transparency precizează într-un co»»»

activenews.ro
Ziarul Profit 6h

Jandarmeria Argeș are un nou șef: colonelul Cristea Ionuț-Cătălin - Ziarul Profit

Începând cu data de 15.04.2026, colonelul Cristea Ionuț-Cătălin este împuternicit să îndeplinească funcția de inspector șef al Inspectoratului de Jandarmi Județean “Basarab I” Argeș. Ofițerul este absolvent al Academiei de Poliție “Alexandru Ioan Cuza”, promoția 2006, de atunci și până în prezent o»»»

ziarulprofit.ro
Flux 24 6h

Liberalii din Reșița au transformat Târgul de Paști într-o afacere cu sutiene și chiloți

Oficialii Primăriei Reșiței au dezvăluit pentru Express de Banat cui i-a aparținut ideea ca, la târgul de Florii și de Paști din Govândari, de pe trotuarul din fața Parcului Tricolorului, să fie comercializate sutiene și chiloți. Este vorba despre conducerea SC Piețe Reșița SA. Societate din subord»»»

flux24.ro
Ziarul Financiar 7h

Trei sferturi din forţa de muncă locală este angajată de IMM-uri, care au o pondere similară şi în cazul profitului net

Microîntreprinderile, companiile mici şi mijlocii adună cei mai mulţi angajaţi din economie, angajând aproape trei sferturi din forţa de muncă locală, potrivit unei analize realizate de Ziarul Financiar pe baza datelor Registrului Comerţului. Mai exact, microîntreprinderile, companiile mici şi mijl»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Progrese în domeniul căilor ferate de mare viteză în Polonia

Şaptesprezece companii grupate în şase consorţii s-au înscris într-un dialog competitiv pentru construirea primei secţiuni a liniei ferate de mare viteză din Polonia care va fi implementată de CPK ca parte a investiţiilor strategice din cadrul Port Polska, cel mai ambiţios proiect de infrastructură»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Cum a ajuns China să facă regulile jocului şi să domine într-o bună parte din comerţul mondial

China este liderul lumii la foto­vol­taice, construcţia de vapoare, oţel, aluminiu, telecom şi chimicale. În multe sectoare economice a pornit de foarte de jos şi în zece ani a ajuns să facă regulile jocului pe pieţele mon­diale, în detrimentul compa­niilor din Europa. Odată cu ascensiunea Chinei, »»»

zf.ro
Active News 7h

Elon Musk dezvăluie că a suferit leziuni în urma ”vaccinului” Covid: ”Am simțit că mor”. Fostul toxicolog Pfizer confirmă că aproximativ 60.000 de oameni au murit în Germania din cauza vaccinului cu ARNm

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Într-o postare pe X care a devenit virală, Elon Musk »»»

activenews.ro
Active News 7h

Péter Magyar anunță că va suspenda programele de știri de la posturile de radio și televiziune de stat și lansează amenințări la adresa președintelui Ungariei: “Dacă el și celelalte marionete nu demisionează, vor fi demise”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Peter Magyar a anunțat că intenționează să suspende p»»»

activenews.ro
Ziarul Financiar 7h

Mişcare pe piaţa locală de sănătate: Medicover a absorbit Laurus Medical la patru ani după achiziţie. Medicover a făcut o majorare de capital de 19,5 mil. lei în decembrie 2025. Brandul Laurus rămâne însă în piaţă. Care sunt motivele?

Medicover, al treilea operator privat din România după cifra de afaceri, a majorat capitalul companiei cu 19,5 mil. lei la finalul lui 2025 pentru a încheia procesul de fuziune prin absorbţie cu Laurus Medical, o companie preluată de Medicover în 2022. Brandul Laurus rămâne însă în continuare pe cl»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Daniela Dărăban, ACUE: Dacă nu armonizăm sistemul de distribuţie a energiei cu schimbările tehnologice din zona de producţie, vom avea un mare handicap

Germania, unul dintre cel mai afectate state de criza gazului declanşată de războiul din Ucraina, apasă pedala acceleraţiei pentru armonizarea dintre sistemul de transport şi distribuţie a energiei şi cel de producţie bazat pe regenerabile. Discuţiile nu sunt despre impactul în facturi, ci despre n»»»

zf.ro
Bursa 7h

TradeVille: Goldman Sachs bate aşteptările, dar piaţa rămâne prudentă

Goldman Sachs Group Inc. a raportat un trimestru solid, susţinut de performanţa puternică din trading şi revenirea activităţii de investment banking, într-un context de volatilitate ridicată în pieţe. Deşi rezultatele au depăşit aşteptările, reacţia investitorilor a rămas rezervată, pe fondul slăbi»»»

bursa.ro
DC News 7h

Ce mesaje transmite Marina SUA navelor care vor să treacă prin Ormuz: Dacă nu respectați această blocadă, vom folosi forța

Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a difuzat un material video în care apare o navă americană ce comunică prin canalul maritim VHF 16 către navele aflate în apropierea Strâmtorii Ormuz, informându-le despre blocada instituită împotriva Iranului. În mesaj este descrisă poziția oficială a Washing»»»

dcnews.ro
Evz 7h

Ilie Bolojan l-a invitat la București pe Peter Magyar, prim-ministrul ales al Ungariei

Premierul Ilie Bolojan a avut, miercuri, o convorbire telefonică cu Peter Magyar, prim-ministrul ales al Ungariei, pe care l-a felicitat pentru rezultatul obținut la alegeri, atât în nume personal, cât și în numele Guvernului României, invitându-l totodată la București, potrivit unui comunicat de p»»»

evz.ro
Gandul 8h

BBC va concedia până la 2.000 de angajați, cea mai mare reducere de personal din ultimii 15 ani

BBC a anunțat oficial un plan masiv de restructurare care vizează eliminarea a 2.000 de locuri de muncă, aproximativ 10% din angajații companiei la nivel mondial. Această măsură este considerată cea mai mare reducere de personal a corporației din ultimii 15 ani, scrie The Guardian. Personalul BBC a»»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 8h

Rezultatul înfrângerii naţionalistului Viktor Orban în alegerile din Ungaria este că polonezii au pus ochii pe pieţele maghiare. PKO Bank Polski, cea mai mare bancă din Polonia îşi pregăteşte intrarea pe piaţa din Ungaria

Cea mai mare bancă din Polonia, PKO Bank Polski, îşi pregăteşte intrarea pe piaţa din Ungaria, potrivit presei internaţionale. Aceasta ar însemna că sectorul bancar maghiar, condus de venerabila OTP şi de tânărul colos MBH Bank, s-ar confrunta pentru prima dată după mult timp cu jucător regional de»»»

zf.ro
Gandul 8h

Premierul Bolojan, surpriză la ceas de seară la sediul PNL: „A venit într-o vizită neanunțată”

Premierul Ilie Bolojan a mers într-o vizită surpriză, mercuri seară, la sediul PNL din Capitală. Unul dintre participanții la întâlnire a transmis, într-o postare pe rețelele de socializare, că Șeful Executivului i-a anunțat că nu-și va da demisia din fruntea Guvernului. Silviu Feroiu, consilier ge»»»

gandul.ro
Gandul 8h

Escaladare periculoasă în Orientul Mijlociu. Iranul amenință cu închiderea Mării Roșii și a Golfului Persic ca răspuns la blocada americană

După blocada maritimă impusă de Statele Unite asupra porturilor iraniene, Teheranul a lansat miercuri amenințări directe privind blocarea tuturor transporturilor maritime în Marea Roșie, Golful Persic și în Marea Oman, ca răspuns la măsura luată de SUA. Generalul-maior Ali Abdollahi a amenințat mie»»»

gandul.ro
Digi24 8h

Președinta CCR Simina Tănăsescu spune care au fost motivele pentru care s-au anulat alegerile prezidențiale din 2024

Simina Tănăsescu, președintele Curții Constituționale, spune că decizia anulării alegerilor s-a bazat pe încălcări grave ale Constituţiei şi ale legislaţiei electorale. „Sunt trei motive extrem de solid ancorate în textul Constituției noastre”, a afirmat aceasta. „Motivele țin de încălcarea dreptur»»»

digi24.ro
DC News 8h

Legea salarizării intră în linie dreaptă: Schimbări majore pentru bugetari. Florin Manole vine cu explicații: Va fi un nou indicator

Negocierile pentru una dintre cele mai sensibile reforme din sectorul public intră în linie dreaptă, iar săptămâna viitoare ar putea aduce atât forma finală, cât și aprobarea noii legi a salarizării. Discuțiile au loc într-un context strategic, marcat de angajamentele asumate de România prin PNRR, »»»

dcnews.ro
Romania TV 8h

Legea salarizării unice, sub semnul întrebării. Avertismente și scenarii contradictorii din partea coaliției de guvernare

Primele consultări au avut loc miercuri, în cadrul unei reuniuni conduse de premierul Ilie Bolojan și viceprim-miniștrii, urmând ca discuțiile să continue la nivel tehnic cu Ministerul Finanțelor. În paralel, oficialii europeni urmăresc îndeaproape evoluția proiectului, solicitând autorităților rom»»»

romaniatv.net
Capital 8h

EXCLUSIV Primul val de chiriași pentru cel mai mare food hall din Europa de Est: cum se schimbă piața HoReCa din București

Piața ospitalității din România intră într-o nouă etapă, odată cu apariția unor concepte hibride între retail, gastronomie și entertainment. Un astfel de proiect este în pregătire la București, într-o fostă hală industrială reconvertită, și aduce în prim-plan un model de business diferit de food co»»»

capital.ro
Gandul 8h

Dmitri Medvedev amenință direct Europa: Fabricile de drone pentru Ucraina devin „ținte legitime” pentru Rusia. România este printre țările vizate

Dmitri Medvedev a lansat miercuri o serie de amenințări printr-o declarație publicată pe rețelele de socializare. Potrivit acestuia, producția de echipamente militare europene destinate războiului din Ucraina reprezintă o implicare directă în conflict și, prin urmare, aceste fabrici de armament dev»»»

gandul.ro
Realitatea 8h

Cine este Bita Hemmati, prima femeie condamnată la moarte după protestele din Iran. Povestea care a stârnit reacții internaționale

Un caz controversat din Iran a atras atenția opiniei publice globale, după ce o femeie a fost condamnată la moarte în urma protestelor anti-regim. Situația a generat îngrijorări și dezbateri aprinse privind drepturile omului și modul în care autoritățile gestionează astfel de cazuri. Decizie dură a»»»

realitatea.net
Ziua Cargo 8h

Ministrul Transporturilor: „Pregătim o modificare esențială a e-Mobility RO”

„Pregătim o modificare esențială a schemei de ajutor de stat e-Mobility, prin care vom introduce o nouă categorie de cheltuieli eligibile”, a anunțat pe 15 aprilie ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban. Este vorba despre investițiile în producerea de energie din surse regenerabile și în sisteme»»»

ziuacargo.ro
Romania TV 9h

Avertismentul economistului pentru români. Economia urmează să treacă printr-o perioadă extrem de complicată: ”Nu este cazul acum să îți schimbi mașina, să îți renovezi casa sau să îți cumperi o casă nouă. Cu siguranță, salvarea nu va veni de la politicieni”

Economia românească resimte deja efectele încetinirii activității economice, iar incertitudinile privind politicile fiscale și evoluția prețurilor continuă să afecteze mediul de afaceri și nivelul de trai al populației. În acest context, specialistul atrage atenția asupra necesității unei abordări »»»

romaniatv.net
Puterea 9h

Economia „în așteptare”: România își pansează rănile externe, dar refuză să schimbe tratamentul

Evoluția sectorului extern al României în perioada 2026–2028 poate urma trei direcții principale, în funcție de dinamica fluxurilor comerciale, de capital și de finanțare externă. Aceste scenarii pornesc de la datele Băncii Naționale a României, care arată că, în ianuarie–februarie 2026, deficitul »»»

puterea.ro
Economica 9h

Anunț pentru toți proprietarii din România! Amenzile pentru lipsa asigurării chiar se vor aplica. Poliția și IGSU intră în acțiune - PROIECT - Economica.net

Partidul Social Democrat, prin fostul ministru Adrian Câciu, a inițiat un proiect de lege care aduce schimbări importante pentru toți proprietarii de locuințe din România. Poliția și IGSU sunt împuternicite să aplice amenzi atât pentru cei care nu respectă regulile privind consolidarea seismică a c»»»

economica.net
Gandul 9h

SUA amenință China cu sancțiuni economice dacă va continua să cumpere petrol din Iran

Secretarul Trezoreriei SUA, Scott Bessent, a adoptat miercuri, în cadrul unei conferințe de presă de la Casa Albă, o poziție dură față de țările care achiziționează petrol iranian, în special China, în contextul blocadei americane asupra porturilor iraniene din Strâmtoarea Ormuz. În cadrul unei con»»»

gandul.ro
DC News 9h

Donald Trump, nouă imagine cu Isus Hristos. De data aceasta, îl îmbrățișează: "Mi se pare destul de frumos"! - FOTO în articol

Președintele american Donald Trump a distribuit din nou o imagine generată de Inteligență Artificială în care el apare alături de Isus Hristos. De această dată, Isus îl îmbrățișează. Noua fotografie controversată apare la doar câteva zile după ce președintele SUA a primit reacții negative pentru pu»»»

dcnews.ro
Romania TV 9h

Amenințări la adresa lui Nicușor Dan din interiorul PNL: ”Dacă nu va fi un susținător ferm al lui Ilie Bolojan, va intra pe o pantă de prăbușire accentuată, așa cum s-a întâmplat cu președintele Iohannis”

Potrivit liberalului, ambiguitatea percepută în discursul președintelui ar putea alimenta instabilitatea politică și ar putea repeta un scenariu similar celui din finalul mandatului fostului președinte Klaus Iohannis. Muraru consideră că actualul moment este unul decisiv pentru poziționarea lui Nic»»»

romaniatv.net
Gandul 9h

Snapchat concediază un sfert din angajați. Aceștia vor fi înlocuiți de inteligența artificială

Snap, compania care deține Snapchat, a anunțat că va concedia 1.000 de angajați, mai exact, 16% din totalul personalului, în cadrul unui noul val de restructurări explicat prin folosirea tot mai mare a instrumentelor de inteligență artificială. Snapchat concediază un sfert din angajați Potrivit une»»»

gandul.ro
Romania TV 9h

Ce au discutat Ilie Bolojan și noul premier al Ungariei la telefon și ce se va schimba în relația dintre cele două state

În cadrul discuției, cei doi oficiali au analizat situația actuală a relațiilor bilaterale și au explorat posibile direcții de consolidare a cooperării în perioada următoare, cu accent pe componenta economică. Totodată, au fost discutate proiecte de interconectare în domeniul energetic, considerate»»»

romaniatv.net
Romania Actualitati 9h

Premierul Ilie Bolojan, convorbiri cu premierul ales al Ungariei, Péter Magyar

Potrivit unui comunicat al Guvernului, cei doi au vorbit despre perspectivele de consolidare a relațiilor bilaterale, dezvoltarea cooperării economice și despre proiectele de interconectare în domeniul energiei. Premierul Ilie Bolojan a discutat la telefon cu Péter Magyar, premierul ales al Ungarie»»»

romania-actualitati.ro
DC News 10h

Scandalul microbuzelor electrice pentru elevi. Ministrul Educației face declarații: "Cine a greșit să plătească! Dacă licitațiile au fost aranjate, se va descoperi"

Ministrul Educației, Mihai Damian, a declarat marți, în cadrul unei conferințe susținute la Iași, că rezultatele investigațiilor vor arăta dacă au fost nereguli în achiziția microbuzelor școlare cu fonduri din Programul Național de Reziliență și Redresare (PNRR). 'Rezultatele analizei noastre au fo»»»

dcnews.ro
Active News 10h

Turiști greci arestați în Turcia după ce au desfășurat un steag cu simboluri creștine în interiorul catedralei Sfânta Sofia

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Autoritățile turce au arestat doi turiști greci pentr»»»

activenews.ro
Digi24 10h

Ce-i reproșează fostul ministru Alexandru Rafila lui Nicolae Ciucă în privința vaccinurilor Pfizer: „Ar fi trebuit să fie mai atent”

Fostul ministru al Sănătății Alexandru Rafila a declarat, miercuri, la Digi24, că fostul premier Nicolae Ciucă, care a primit înștiințări de la ministerul Sănătății pentru a lua o decizie în privința plăților care trebuiau făcute către compania producătoare de vaccinuri anti-Covid Pfizer, „ar fi tr»»»

digi24.ro
DC News 10h

Regula strictă a Regelui Charles la cină, dezvăluită de fiul Reginei Camilla

Cu mese opulente și mâncare din belșug, e greu de imaginat că membrii Familiei Regale termină toată mâncarea care le este servită. Dar, potrivit fiului Reginei Camila, Regele Charles este un susținător al reciclării. VEZI ȘI: Regele Charles va merge în SUA. S-a aflat dacă are de gând să se vadă și »»»

dcnews.ro
Ziarul Financiar 10h

Austeritate la postul public din Marea Britanie: BBC anunţă că dă afară 2.000 de oameni din cauza presiunilor financiare. „Diferenţa dintre costuri şi venituri este în creştere”

BBC urmează să reducă până la 2.000 de locuri de muncă, cea mai amplă restructurare a radiodifuzorului public brianic din ultimii 15 ani, notează The Guardian. Angajaţii au fost informaţi despre concedieri, care vor afecta aproximativ 10% din cei 21.500 de salariaţi, în cadrul unei şedinţe generale»»»

zf.ro
Gandul 10h

Influencer american, arestat în Coreea de Sud pentru că a sărutat o statuie. Ce simboliza și ce acuzații i se aduc

Influencer american, arestat în Coreea de Sud pentru că a sărutat o statuie. Ce riscă pentru fapta sa. Influencer american, arestat în Coreea de Sud pentru că a sărutat o statuie Influencerul american Johnny Somali, care a revoltat autoritățile din Coreea de Sud după ce a sărutat o statuie ce repre»»»

gandul.ro
Gandul 10h

Péter Magyar anunță că vrea să preia cât mai repede frâiele țării din mâinile lui Orbán. Care este procesul de transfer al puterii în Ungaria

La doar câteva zile de la victoria în alegerile din Ungaria, Peter Magyar a cerut miercuri președintelui Tamás Sulyok un transfer de putere cât mai rapid posibil. Ulterior, Magyar le-a spus jurnaliștilor că dorește să organizeze prima ședință a noului guvern pe 4 mai, ziua în care se așteaptă valid»»»

gandul.ro
Active News 10h

Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte AUR: ”UE și-a pierdut deja încrederea în Peter Magyar. Și vrea federalizare!”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul „Nici n-a cântat de trei ori cocoșul după alegerile d»»»

activenews.ro
Romania TV 10h

EXCLUSIV Florin Manole anunț crucial despre salariile bugetarilor! Ce se întâmplă cu „vârfurile” care au ieșit din grilă și câștigă mai mult decât președintele

În exclusivitate pentru România TV, Florin Manole a explicat în ce condiții vor mai crește veniturile din sistemul public și cum va funcționa noul mecanism de indexare, bazat pe factori economici precum inflația și creșterea economică. „Nu o să mai corelăm cu salariul minim. Sigur că cel mai mic sa»»»

romaniatv.net
Bursa 10h

Bolojan: ”Energia, unul dintre domeniile esenţiale”

Premierul Ilie Bolojan afirmă, miercuri seară, că energia este unul dintre domeniile esenţiale în România, iar situaţia în care s-a ajuns, cu reţele blocate de proiecte speculative, companii de stat cu indicatori de performanţă nerelevanţi şi o piaţă afectată de volatilitate trebuie remediată, info»»»

bursa.ro
Realitatea 10h

Român - reținut pe aeroport înainte de îmbarcare: a plătit peste 3.000 de euro pentru a evita arestarea

Un cetățean român a fost oprit de autoritățile germane chiar înainte de a se îmbarca într-un avion cu destinația București, pe aeroportul din Stuttgart. Bărbatul, în vârstă de 34 de ani, figura în bazele de date cu un mandat de arestare emis de autoritățile din Germania. Cum a fost posibil?Interven»»»

realitatea.net