România consolidează parteneriatul strategic cu Frontex
La data de 24 aprilie 2026, Ministerul Afacerilor Interne al României, prin Inspectoratul General al Poliției de Frontieră, a găzduit ceremonia de semnare a Memorandumului de Înțelegere cu Agenția Europeană pentru Poliția de Frontieră și Garda de Coastă (Frontex), privind cooperarea pentru înființa»»»
Tudor Gheorghe s-a filmat amuzat de titlurile alarmiste apărute în presă despre starea lui de sănătate. Artistul e în afara oricărui pericol - VIDEO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul ACTUALIZARE Artistul Tudor Gheorghe a reacționat publ»»»
Instanța supremă din Bulgaria respinge definitiv acțiunea CITR împotriva contractului de reasigurare Euroins România – EIG Re
Curtea Supremă de Casație din Bulgaria a respins solicitarea formulată de lichidatorul judiciar al Euroins România (EIRO), CITR, prin care se cerea anularea deciziei tribunalului internațional de arbitraj de la Sofia. Aceasta confirmase valabilitatea contractului de reasigurare încheiat între asigu»»»
PSD s-a retras din Guvern, dar nu prea. Oamenii numiți politic au rămas în funcțiile-cheie. Care e următoarea mutare
Cu toate că PSD și-a retras toți miniștrii ca să-i dea un semnal politic lui Ilie Bolojan, social-democrații au păstrat funcțiile-cheie la Palatul Victoria. Toți secretarii de stat, prefecții și subprefecții au rămas pe post, până la următorul ordin de partid. PSD a ieșit din Guvern, la nivel de mi»»»
Economedia: Proiectul legii salarizării bugetarilor prevede tăierea unor sporuri, precum indemnizația de hrană și sporul pentru condiții vătămătoare
Raportul salarial 1 la 8 Diferența salarială tranzitorie:»»»
Premierul Bolojan: Ajutoarele pentru persoanele cu dizabilităţi nu au fost tăiate. Este o contribuţie la bugetul local
Premierul Bolojan a precizat că s-a introdus o plată a impozitului pe proprietate care are câteva reduceri, cei care sunt cu handicap grav 50%, cei care sunt cu handicap accentuat 25%. ”Ajutoarele pentru persoanele cu dizabilităţi nu au fost tăiate. Atunci când am introdus şi am extins plata CASS-u»»»
ONJN: 11.000 de controale, 10 milioane de lei amenzi și 70 de plângeri penale într-un an - Știrile ProTV
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) a efectuat în ultimul an 11.000 de controale, aplicând amenzi de aproximativ 10 milioane de lei și înaintând 70 de plângeri penale.»»»
Ce au discutat Bogdan Ivan cu Ilie Bolojan astăzi la Ministerul Energiei: Măsurile lăsate "la cheie"
Premierul Ilie Bolojan a mers, vineri dimineață, la Ministerul Energiei. Prim-ministrul a anunțat, joi, propunerile pentru ministerele rămase fără ministru în urma retragerii PSD din Guvernul României. La Energie s-a propus pe sine. ”La Ministerul Energiei - Ilie Bolojan. Voi prelua acest portofoli»»»
Edi Rama: Europa face „o greşeală strategică gravă” refuzând dialogul cu Rusia
Europa face „o greşeală strategică gravă” refuzând să păstreze canale de dialog cu Rusia, afirmă premierul albanez Edi Rama într-un interviu acordat Politico, în timp ce războiul din Ucraina intră în al cincilea an. „Europa trebuie întotdeauna, întotdeauna, întotdeauna să dialogheze cu toate ţările»»»
Benjamin Netanyahu dezvăluie că are cancer la prostată . Premierul a efectuat o operație secretă
Benjamin Netanyahu a dezvăluit că a fost diagnosticat cu cancer la prostată. Premierul israelian în vârstă de 76 de ani, care a condus țara în patru războaie cu Iran, cu grupările teroriste Hamas în Fâșia Gaza și Hezbollah în Liban, și cu gruparea rebelilor Houthi în Marea Roșie, spune că acum este»»»
Cartiere noi, școli vechi: cum a ajuns Timișoara să mute zilnic elevii prin oraș
Sursă: PMT Dezvoltarea rezidențială din periferie și din comunele periurbane a luat-o înaintea infrastructurii educaționale. Rezultatul: școli supraaglomerate, elevi navetiști și o reorganizare administrativă care încearcă să repare târziu o problemă de planificare urbană. În ultimul deceniu, extin»»»
Bursele europene scad pe fondul incertitudinilor geopolitice
Bursele europene au tranzacționat în teritoriu negativ, pe măsură ce incertitudinile legate de negocierile de pace dintre SUA și Iran au afectat sentimentul investitorilor. Indicele pan-european Stoxx 600 era în scădere cu 0,5% la scurt timp după ora 8:35 la Londra (3:35 ET), majoritatea sectoarelo»»»
Reforma ANAF intră în faza de implementare; Nazare: instituția nu mai putea rămâne ineficientă
„Viitorul fiscalității trebuie să fie digitalizat, performant, care susține bugetul public mai mult decât consumă”, a transmis ministrul, precizând că reforma este realizată împreună cu președintele ANAF, Adrian Nica, și are un caracter „ireversibil”, fiind fundamentată pe analize de eficiență și d»»»
Consiliul pentru Combaterea Discriminării îl cercetează pe George Simion pentru că l-a făcut „paraplegic” pe Nicuşor Dan
Consiliul Naţional pentru Combaterea Discriminării îl cercetează pe președintele AUR, Nicuşor Dan, ca urmare a unei sesizări primite vineri. Simion este acuzat că a utilizat în sens peiorativ termenul „paraplegic”, referindu-se la preşedintele Nicuşor Dan, într-un discurs ţinut la o întâlnire la Az»»»
Florin Vişoiu, Vodafone Business: IMM-urile trebuie să investească în tehnologie şi AI pentru a creşte în 2026. Este un an al acţiunii, nu al planificării
IMM-urile pot creşte în 2026 prin investiţii accelerate în tehnologie şi digitalizare, care le permit să devină mai eficiente, să se diferenţieze şi să rămână reziliente într-un context economic marcat de incertitudine şi costuri în creştere, spune Florin Vişoiu, head of small and medium enterprise»»»
Ce au discutat Bogdan Ivan cu Ilie Bolojan astăzi la Ministerul Energiei: Măsurile lăsate "la cheie"
Premierul Ilie Bolojan a mers, vineri dimineață, la Ministerul Energiei. Prim-ministrul a anunțat, joi, propunerile pentru ministerele rămase fără ministru în urma retragerii PSD din Guvernul României. La Energie s-a propus pe sine. ”La Ministerul Energiei - Ilie Bolojan. Voi prelua acest portofoli»»»
Ilie Bolojan, despre noua lege a salarizării: Nu va duce la scăderea veniturilor, unele vor creşte progresiv
Premierul Ilie Bolojan a avut joi o discuţie pe acest subiect cu ministrul demisionar al Muncii, Florin Manole, şi cu cel care va prelua acest portofoliu, ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru. Săptămâna viitoare vor avea loc noi discuţii, pentru a se ajunge la o formă "ag»»»
Cheltuielile „pe firmă” cu mașina au fost luate în vizor de ANAF. La ce se uită inspectorii
Cheltuielile „pe firmă” cu mașina nu mai sunt o simplă rutină contabilă, ci o țintă pentru inspectorii ANAF. De la combustibil și reparații, până la leasing și asigurări, tot mai multe companii au intrat în atenția Fiscului și, în cele mai multe cazuri, suspiciunea este aceeași: mașinile sunt folos»»»
Cum au ajuns unele staţii Petrom să nu mai aibă cărburanţi la pompă, deşi nu conflictul din Orientul Mijlociu este cauza? Sentimentul de panică lucrează. “Nu scumpirea a generat blocajul temporar, ci ieftinirea.”
Una dintre marile temeri legate de conflictul din Orientul Mijlociu este declanşarea unor întreruperi în alimentarea cu carburanţi a pieţelor care depind de importuri. De exemplu, 20% din motorina consumată pe plan intern este importată. Dar săptămâna aceasta, unele staţii ale OMV Petrom, cel mai m»»»
Premierul polonez Donald Tusk pune la îndoială sprijinul SUA în cazul unui atac al Rusiei
„Cea mai mare şi mai importantă întrebare" a Europei este dacă SUA sunt pregătite să fie un partener loial al NATO în cazul unui atac din partea Rusiei, a declarat premierul polonez Donald Tusk pentru Financial Times, lansând un apel către Uniunea Europeană să se transforme într-o „adevărată alianţ»»»
CURSA DESTINULUI – filmul premiat internațional, regizat de studentul Andrei Borțică, va fi difuzat în cinematografe - Economica.net
Filmul CURSA DESTINULUI premiat internațional, regizat de studentul Andrei Borțică, va fi difuzat în cinematografe începând cu luna aprilie 2026. Producția inspirată din fapte reale, aduce pe marele ecran o poveste emoționantă despre moștenire, curaj, pasiune și lupta pentru împlinirea propriului d»»»
România vrea să cucerească Magrebul. CCIB a deschis prima sa misiune economică internaţională din 2026 în Tanger, cu o delegaţie de companii româneşti - Economica.net
Companii româneşti din domenii precum automatizare industrială, transport feroviar, energie regenerabilă, contabilitate, recrutare, transporturi şi tehnologia informaţiei fac parte din delegaţia Camerei de Comerţ şi Industrie a Municipiului Bucureşti (CCIB), instituţie ce a deschis oficial prima mi»»»
Anatomia unei crize fabricate, când ieftinirea declanşează penuria
În ultimele zile, Bucureştiul a oferit din nou acelaşi spectacol previzibil: cozi la benzinării, tensiune, zvonuri şi pompe blocate sub eticheta „stoc epuizat”. Nu pentru că România ar fi rămas fără carburant, ci pentru că preţurile au scăzut. Iar reacţia colectivă a fost una tipică pentru o piaţă »»»
Uniunea Europeană încearcă să-și clarifice propriul „articol 5“, referitor la apărarea reciprocă. Ce prevede Articolul 42 din Tratatul UE
Criticile lui Donald Trump la adresa NATO, pentru că nu a susținut războiul cu Iranul, alături de amenințările sale, de la începutul acestui an, de a prelua Groenlanda de la aliatul Danemarca, i-au determinat pe liderii europeni să ceară Bruxellesului șă clarifice modul în care ar funcționa clauza »»»
Un soldat american care a participat la capturarea lui Maduro pariase pe eveniment dinainte. Suma uriașă pe care a câștigat-o i-a adus probleme
Un militar din forțele speciale ale SUA a fost pus sub acuzare și arestat după ce a pariat pe înlăturarea lui Nicolas Maduro de la conducerea Venezuelei. El a fost chiar implicat în capturarea fostului dictator venezuelean. Soldatul a pariat pe Polymarket, platformă de pariuri, chiar înainte de a p»»»
Mars îl numeşte pe Alkis Geralis în funcţia de Market Director Mars Wrigley România şi Moldova
Mars anunţă numirea lui Alkis Geralis în funcţia de Market Director pentru Mars Wrigley România & Moldova, începând cu luna aprilie. În acest rol, Alkis Geralis va prelua responsabilitatea pentru dezvoltarea unora branduri precum Mars Wrigley, precum Snickers, Twix, M&M's şi Orbit, se arată într-un»»»
Ilie Bolojan este de acord cu toate propunerile lui George Simion privind reducerea numărului de parlamentari, alegeri în două tururi, reducerea subvențiilor partidelor: „Consider că ar fi un lucru bun”
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri la Europa FM, întrebat dacă ar fi de acord cu propunerile lui George Simion, care a anunțat că va începe negocierile cu alte partide doar dacă sunt îndeplinite trei condiții, că este, în principiu, de acord cu toate acestea. Ilie Bolojan, de acord în princip»»»
Dumbrăvița, în topul localităților “de lux” de la marginea marilor orașe. De câți bani ai nevoie pentru a deveni proprietarul unei case?
Imobiliare.ro lansează Indicele Imobiliare.ro Case, primul instrument de măsurare periodică a prețurilor solicitate pe segmentul caselor în marile orașe din țară și în zonele lor periurbane. Acesta are ca obiectiv informarea corectă a cumpărătorilor și vine după peste 15 ani de monitorizare constan»»»
Aquatim modernizează Timișoara! Peste 27.000 de contoare inteligente instalate în rețeaua apă. Procesul continuă
În perioada 25 – 30 aprilie 2026, Aquatim, prin intermediul unei firme specializate, continuă procesul de modernizare a infrastructurii de apă din Timișoara, prin instalarea contoarelor inteligente la branșamentele clienților din mai multe zone ale orașului. Potrivit reprezentanților companiei, în »»»
Rețele Electrice România lansează o licitație de până la 59 milioane lei pentru investiții în rețeaua de medie tensiune
Rețele Electrice România, parte a grupului PPC, a lansat pe platforma electronică de achiziții publice SEAP, o licitație cu o valoare maximă estimată de circa 59 milioane lei (fără TVA). Aceasta vizează achiziția de posturi de transformare în anvelope de beton prefabricate, complet echipate, care v»»»
Ce prevede Articolul 42.7 din Tratatul privind Uniunea Europeană. Liderii UE au cerut Bruxellesului să clarifice modul în care ar funcționa
Criticile lui Donald Trump la adresa NATO, pentru că nu a susținut războiul cu Iranul, alături de amenințările sale, de la începutul acestui an, de a prelua Groenlanda de la aliatul Danemarca, i-au determinat pe liderii europeni să ceară Bruxellesului șă clarifice modul în care ar funcționa clauza »»»
Surse: Ilie Bolojan susţine că legea salarizării unitare trebuie adoptată vara aceasta
Premierul Ilie Bolojan a declarat vineri, potrivit surselor, că România s‑a angajat, pentru a accesa fondurile din PNRR, să adopte o lege a salarizării unitare în această vară, iar, per total, aplicarea legii nu va conduce la scăderea niciunui salariu în sectorul public. El a explicat că adoptarea »»»
Bărbat împușcat mortal într-un schimb de focuri cu luptătorii SAS în Neamț - Ziarul Profit
Bărbat împușcat mortal într-un schimb de focuri cu luptătorii SAS în Neamț. Potrivit IPJ Neamț, joi seară, la ora 21.14, polițiști din cadrul Secției de Poliție Rurală Bicaz au fost sesizați, prin apel 112, de către o femeie de 58 de ani, din localitatea Hangu, care a reclamat că ginerele ei a amen»»»
O fetiță de aproape 2 ani a murit în ambulanță, în Constanța. O mașina cu care părinții își duceau copilul la spital a luat foc pe drum, în Botoșani - Ziarul Profit
O fetiță de aproape 2 ani a murit în ambulanță, în Constanța, după ce starea i s-a agravat brusc. Fetița a început să se simtă rău în cursul dimineții, iar mama a încercat să o ducă de urgență la medic. Cele două au plecat din localitatea Valu lui Traian către municipiul Constanța, însă pe drum sta»»»
Ion Georgescu, fostul primar PSD de la Mioveni, condamnat la 3 ani de închisoare pentru trafic de influență - Ziarul Profit
Lovitură dură pentru fostul edil PSD al Mioveniului! Printr-o sentință pronunțată astăzi, 24 aprilie, de către magistrații Tribunalului Argeș, fostul primar al orașului Mioveni, Ion Georgescu, a fost condamnat la 3 ani de închisoare cu executare, în dosarul de trafic de influență. Sentința nu este »»»
Bolojan nu regretă că a folosit cuvântul „şobolani”: „Devalizarea bugetului public este asemănătoare”
Premierul Ilie Bolojan a declarat, vineri, că nu regretă că a folosit cuvântul „şobolani” pentru a descrie risipa din companiile de stat. El a spus că a fost un „exemplu metaforic” pentru a descrie „devalizarea bugetului public”. Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat la Europa FM dacă regret că a »»»
Alexandru Nazare anunță reorganizarea ANAF. Ce se întâmplă cu sediile din teritoriu
Schimbare majoră în administrația fiscală din România. Guvernul pregătește o restructurare amplă a Agenția Națională de Administrare Fiscală, care va duce la desființarea unui număr semnificativ de sedii din teritoriu și la reorganizarea modului în care sunt oferite serviciile către contribuabili. »»»
Bolojan lasă să se înțeleagă că miniștrii demisionari ai PSD erau buni, dar îi strica partidul din care făceau parte
Prim-ministrul Ilie Bolojan a declarat vineri, la Europa FM, că miniștrii demisionari din PSD au fost „bruiați din zona politică, din afara guvernului”, el precizând că a avut o relație civilizată cu miniștrii social-democrați. Bolojan a declarat că a avut o relație civilizată cu miniștrii din Guve»»»
Ilie Bolojan nu regretă termenul "şobolani": "Este ceva pe înţelesul oamenilor. Miniștrii PSD au fost „bruiați din afara Guvernului”
„Eu am avut o relație civilizată cu miniștrii din guvern și vă spun cu toată răspunderea. Dacă n-ar fi fost bruiați, din afara guvernului, din zona politică, fiind puși de multe ori în situații în care nu știau cum să reacționeze, să răspundă la lucrurile pe care le-am convenit de comun în acord î»»»
Cum testează Ilie Bolojan inflaţia: „O dată la o săptămână, la două, intru într-o alimentară"
„O dată la o săptămână, la două, intru într-o alimentară. În mod cert, foarte mulți români au înțeles ce înseamnă efecte de inflație, de creșteri de taxe, le mulțumesc pentru acest lucru. Dar nu ne putem permite să cheltuim mult timp mult mai mult decât are posibilitatea această țară.”, a răspuns I»»»
AFP: Două treimi dintre persoanele afectate de crize alimentare trăiesc în zece ţări
Două treimi dintre persoanele care s-au confruntat cu crize alimentare în 2025 trăiau în numai zece ţări, iar o treime dintre ele se aflau în Sudan, Nigeria şi Republica Democratică Congo, potrivit Raportului mondial privind crizele alimentare, relatează AFP. Conflictele au rămas principalul factor»»»
Miniştrii PSD au fost „bruiaţi din afara Guvernului”, spune premierul Bolojan
Premierul Ilie Bolojan spune, vineri, că miniştrii PSD au fost puşi în dificultate de presiuni politice din afara Guvernului, care i-au împiedicat uneori să respecte deciziile luate în comun, deşi relaţia din Executiv a fost „civilizată”. „Eu am avut o relaţie civilizată cu miniştrii din guvern şi »»»
E bine să fii bogat: Cum a reuşit un tânăr de doar 25 de ani să devină miliardar în doar un an fără să ridice un deget. El nu a investit în nimic, nu şi-a deschis o afacere, şi nici nu a venit cu o idee care să producă bani peste noapte
La doar 25 de ani, Wang Guanran a intrat în clubul miliardarilor cu o avere estimată la cel puţin 1,2 miliarde de dolari, potrivit Bloomberg Billionaires Index, după ce participaţia de 31% primită de la tatăl său într-o companie minieră de aur din China a crescut accelerat pe fondul boomului metalu»»»
Cine este tânărul de 24 de ani din Timişoara care vrea să cucerească piaţa internaţională cu o bicicletă electrică hibrid pe care a construit-o de la zero încă din timpul facultăţii
Astăzi găseşti pe piaţă aproape orice şi să vii cu ceva nou nu e nicidecum simplu. Dar unii tineri reuşesc să surprindă cu idei şi produse pe care le construiesc încă de pe băncile şcolii. Un astfel de exemplu este David Borovic, în vârstă de 24 de ani, student la doctorat în cadrul Universităţii d»»»
Răzbunarea perfectă: La 15 ani lucra ca ospătar într-un restaurant visând doar să câştige nişte bani de buzunar, la 37 a cumpărat tot lanţul de restaurante unde lucrase când era adolescent. Povestea tânărului care a trecut de la servirea clienţilor la masă la cârma unui imperiu de milioane de dolari
Când Amol Kohli a început să lucreze, în 2003, ca ospătar la un restaurant Friendly’s din zona oraşului Philadelphia, nu visa decât să îşi câştige banii de buzunar. Era un elev de liceu neliniştit, în clasa a X-a, iar jobul era mai degrabă o soluţie temporară decât o strategie de carieră, scrie CNB»»»
Bolojan: În fiecare zi în care am putut am blocat sinecuri PSD-iste. Nu regret metafora cu șobolanii
Întrebat la Europa FM ce sentimente are faţă de foştii parteneri de la PSD, premierul a răspuns că "am un sentiment că, atunci când faci o înţelegere, când faci un contract, aşa cum am făcut noi protocolul de coaliţie, programul de guvernare, pe care le respecţi, te aştepţi ca şi ceilalţi să respec»»»
România își pune în mișcare potențialul: turismul și sportul își dau mâna într-un parteneriat instituțional cu miză strategică
Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) și Agenția Națională pentru Sport au semnat miercuri, 22 aprilie a.c., un protocol de colaborare care vizează transformarea competițiilor sportive în motoare de dezvoltare economică și promovare de țară. Colaborarea se va»»»
ELCEN lansează licitația pentru centrala nouă de cogenerare de la CTE Progresu
Continuăm investițiile strategice în infrastructura energetică a Capitalei. ELCEN a lansat procedura de achiziție pentru contractul EPC aferent proiectului „Implementarea unor unități de cogenerare de înaltă eficiență utilizând motoare termice în CTE Progresu”. Proiectul de la CTE Progresu este par»»»
Producătorul electrocasnicelor Arctic şi Beko a trecut pentru prima dată de pragul de 4 mld. lei afaceri în România,după un salt de 16,5% în 2025. Firma a revenit şi pe profit
Producătorul electrocasnicelor Arctic şi Beko a trecut pentru prima dată de pragul de 4 mld. lei afaceri în România, după un salt de 16,5% în 2025. Firma a şi revenit pe profit, raportând un câştig net de 2 milioane de lei, după o pierdere de 104 mil. lei în anul anterior. Numărul de salariaţi în»»»
Noi măsuri de sprijin în criza carburanților, pregătite de UE. Liderii europeni cer acţiuni mai curajoase şi precise - Economica.net
Liderii Uniunii Europene i-au însărcinat pe miniştrii de Finanţe ai blocului comunitar să vină cu noi măsuri pentru a face faţă crizei energetice, după ce au evaluat că propunerile actuale nu merg suficient de departe, a declarat pentru Bloomberg o sursă din apropierea discuţiilor. În timpul unei r»»»