Creatura bizară care i-a „întâmpinat” pe oamenii de știință într-un tunel de 25 de metri din Grecia. A fost „botezată” după demonul Balrog
Creatura bizară care i-a „întâmpinat” pe oamenii de știință într-un tunel de 25 de metri din Grecia. O nouă specie de greier a fost descoperită într-un tunel săpat de oameni pe o insulă din Grecia. Creatura bizară care i-a „întâmpinat” pe oamenii de știință într-un tunel de 25 de metri din Grecia O»»»
1 iunie: Se împlinesc 100 de ani de la nașterea lui Marilyn Monroe
Norma Jeane Mortenson a fost și va rămâne una dintre cele mai strălucite staruri ale Americii. S-a născut la 1 iunie 1926, în Los Angeles. Vezi galeria foto 9 poze Ca fotomodel și actriță, a devenit cel mai popular sex simbol al generației sale, precum și emblema revoluției sexuale. Cariera în cine»»»
Un fost pușcaș marin din SUA care a luptat în Ucraina lansează un avertisment pentru NATO: „O companie ucraineană ar învinge una americană”
După 14 ani petrecuți în armata Statelor Unite și experiențe de luptă în Irak și Afganistan, un fost ofițer al pușcașilor marini americani face o afirmație care stârnește controverse în mediile militare occidentale: în războiul modern, o unitate de infanterie ucraineană ar avea avantaj în fața unei»»»
Politica ECR pentru migrația ilegală din UE. Georgiana Teodorescu: Statisticile sunt îngrozitoare / video
În cadrul unui interviu cu Bogdan Chirieac, Georgiana Teodorescu a evidențiat cooperarea pe care Grupul ECR a avut-o cu Partidul Popular European în ceea ce privește politica migrației. „Ce politică are ECR de așa-numita politică „Return Home“ (n.r. Întoarce Acasă) pentru migranții ilegali?“, a înt»»»
Polonia face de rușine guvernul Bolojan! Au semnat contracte de apărare de 18,4 miliarde de euro din programul SAFE într-o singura zi!
Contractele, semnate sâmbătă cu producători din industria națională de apărare, vizează furnizarea unei game extinse de echipamente militare. Printre acestea se numără 146 de vehicule de luptă pentru infanterie Borsuk, dar și vehicule de sprijin destinate obuzierelor autopropulsate K9PL. Pachetul i»»»
Pîslaru: Unele grile din proiectul legii salarizării nu sunt aşezate corect;vom corecta ceea ce poate fi corectat
Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, afirmă că primele consultări privind noua lege a salarizării unitare au scos la iveală probleme reale în proiectul aflat în dezbatere, inclusiv grile care "nu sunt încă aşezate corect", subliniind că toate observaţiile primite vor fi analizate şi, acol»»»
De ce România nu poate beneficia de „miracolul“ argentinian. Daniel Dăianu compară măsurile Guvernului cu cele din 2010-2011
Invitat la emisiunea România Exclusiv, moderată de jurnalista Simona Gheorghe, Daniel Dăianu, președintele Consiliului Fiscal, a precizat că orice premier ar fi fost la Palatul Victoria în locul lui Ilie Bolojan ar fi fost obligat să ia aceleași măsuri fiscal-bugetare, pentru că „piețele financiare»»»
EXCLUSIV Sunt șanse să devină Bolojan premier? Răspunsul categoric al lui Victor Ponta: „Sper ca președintele să numească un om competent, care să aibă suflet românesc”
Fostul premier a explicat că prăbușirea Executivului prin moțiunea de cenzură a fost un pas inevitabil, având în vedere direcția economică dezastruoasă și inflația scăpată de sub control. Victor Ponta i-a reproșat lui Ilie Bolojan că a devenit „ostatic” al miniștrilor USR care au prioritizat achizi»»»
EXCLUSIV Victor Ponta îl pune la zid pe Radu Miruță: „Avem niște miniștri care sunt antiromâni”. Fostul premier, atac dur în plină criză: „A trecut o lună de când nu avem guvern”
În contextul crizei politice prelungite și al discuțiilor privind desemnarea unui nou premier, dar și al incidentului recent cu drona de la Galați, fostul premier al României, Victor Ponta, a făcut o serie de declarații critice la adresa actualei conduceri și a modului în care sunt gestionate deciz»»»
Nick Adams, trimisul special al lui Trump, la Forumul European organizat de AUR și ECR: Când libertatea de exprimare e înlocuită de un labirint birocratic al cenzurii, nu contează dacă se face în numele lui Marx sau al unui tehnocrat devotat
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Prezent la finalul acest săptămâni la Cluj-Napoca pen»»»
Traian Băsescu condamnă inițiativa S.O.S. România de suspendare a lui Nicușor Dan: „Decredibilizarea lui nu este în regulă”
Fostul președinte Traian Băsescu a criticat dur inițiativa ce vizează suspendarea din funcție a lui Nicușor Dan, proiect anunțat recent de Diana Șoșoacă. Băsescu a avertizat că atacurile la adresa șefului statului afectează grav stabilitatea instituțională. Fostul președinte a punctat că, în ciuda »»»
EXCLUSIV Traian Băsescu, intervenție fulger în plină criză guvernamentală: „Eu cred că PSD poate face majoritate!”
Fostul președinte Traian Băsescu intervine în forță în plină criză guvernamentală, oferind o veritabilă lecție de Constituție și strategie politică actualei administrații. Băsescu desființează strategia „condiționării majorității” înainte de desemnare, numind-o o „copilărie” și avertizează că forța»»»
Patria Prima: MAE ne-a recunoscut în scris ce nega de ani de zile: morți români în armata ucraineană. Investigația continuă! - DOCUMENT
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul MAE a recunoscut în scris 3 morți români în armata uc»»»
Baza secretă de lansare a rachetelor balistice Oreșnik din Belarus, divulgată de activiști din opoziția anti-Lukașenko
Oreșnik este o rachetă balistică de rază intermediară fabricată de Rusia din 2024 și care poate depăși 10 Mach. Este considerată arma convențională cea mai devastatoare a Rusiei după armele nucleare. A fost folosită de trei ori în războiul cu Ucraina. Activiști din opoziția din Belarus au dezvăluit»»»
Baza secretă a rachetelor balistice Oreșnik din Belarus, divulgată de activiști din opoziția lui Lukașenko
Oreșnik este o rachetă balistică de rază intermediară fabricată de Rusia din 2024 și care poate depăși 10 Mach. Este considerată arma convențională cea mai devastatoare a Rusiei după armele nucleare. A fost folosită de trei ori în războiul cu Ucraina. Activiști din opoziția din Belarus au dezvăluit»»»
Planul secret al mișcării MAGA pentru Viktor Orbán: o funcție la ONU pentru fostul premier ungar pentru imunitate diplomatică
În timp ce scena politică de la Budapesta traversează transformări profunde, surse diplomatice extinse – atât maghiare, cât și internaționale – indică existența unui scenariu de culise intens discutat în cercurile conservatoare americane (MAGA) privind următoarea mutare de carieră a fostului premie»»»
Revolut deschide primul magazin permanent în Barcelona, extinderea prezenței fizice la comerțul cu amănuntul
Revolut, fintech-ul cu aproximativ 70 de milioane de utilizatori, deschide în prezent primul său magazin permanent la Barcelona pentru a trece la o prezență fizică în retail și a consolida încrederea în brand, marcând o schimbare strategică de la modelul exclusiv digital.NO_ARTICLE_FOUND{"@context"»»»
Universitate din Rusia caută un specialist pentru a studia cum au ajuns strămoșii lui Putin de la plug la afaceri
În timp ce economia Rusiei resimte efectele războiului și ale sancțiunilor occidentale, o universitate din Moscova a lansat o ofertă de angajare care a stârnit numeroase comentarii: caută un cercetător dispus să studieze în detaliu istoria familiei președintelui rus Vladimir Putin. Universitatea Ru»»»
Premierul polonez Donald Tusk cere NATO și UE să trateze cu seriozitate amenințările lui Dmitri Medvedev. „Tot mai multe provocări rusești”
Premierul Poloniei, Donald Tusk, a lansat un avertisment către partenerii din Uniunea Europeană și NATO, cerându-le să nu minimalizeze declarațiile agresive venite din partea oficialilor ruși, chiar dacă acestea par, la prima vedere, simple provocări propagandistice. Într-un mesaj publicat pe rețea»»»
Fostul șef al armatei ucrainene avertizează asupra riscurilor geopolitice din regiunea Mării Negre: șase vulnerabilități majore
Marea Neagră rămâne unul dintre principalele teatre de confruntare geopolitică între Federația Rusă și Occident. Înainte de declanșarea invaziei pe scară largă în Ucraina, Moscova reușise să obțină avantaje strategice semnificative în acest bazin, creând o provocare directă la adresa securității eu»»»
EXCLUSIV Gigi Becali nu vrea să audă de scenariul cu Ilie Bolojan la șefia viitorului guvern. ”Să-l facem rege pe el?!”
Demis în urma moțiunii de cenzură inițiate de PSD și AUR, guvernul condus de Ilie Bolojan asigură acum interimatul la Palatul Victoria, în așteptarea desemnării unui nou premier de către președintele Nicușor Dan. Printre scenariile vehiculate în legătură cu numele viitorului șef al Executivului se »»»
Mutațiile populismului din SUA și România. De la televiziune la dictatura TikTok. Un profesor din New York explică noile prăpastii politice
Televiziunea e pe moarte, trăim era influencerilor. Profesorul american Reece Peck analizează modul în care algoritmii TikTok și inflația din România creează terenul perfect pentru liderii radicali, dezvăluind asemănările și diferențele majore dintre populismul din SUA și cel autohton. Sunteți la C»»»
Fiscul strânge șurubul: sute de firme din grupuri internaționale, luate la control. Nereguli uriașe la marile companii și taxe suplimentare de 655 de milioane
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) a prezentat rezultatele uneia dintre cele mai ample campanii de verificare a prețurilor de transfer din ultimii ani, iar cifrele sunt impresionante. Inspectorii au analizat tranzacții intra-grup de peste 199 de miliarde de lei și au stabilit obligați»»»
Valentin Ionescu, președinte ISF: Lumea se schimbă. Suntem pregătiți să ținem pasul? Cum inteligența artificială, geopolitica, schimbările climatice și digitalizarea rescriu regulile instituțiilor moderne
În cadrul conferinței internaționale „Economic Issues – New Challenges” EINCO 2026 organizată de Universitatea din Oradea, Președintele Institutului de Studii Financiare, domnul Valentin Ionescu a declarat: „Trăim una dintre cele mai accelerate perioade de transformare din istoria recentă. Intelige»»»
Trimisul special al președintelui Trump, Nick Adams, la Forumul European organizat de AUR și ECR: Sunt creștin-ortodox și cred că Europa trebuie să se întoarcă la Cruce, la Hristos, la Pace! Europa și America sunt două generații ale aceleiași familii!
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul La Grand Hotel Napoca - sala Athena, trimisul special»»»
Cât costă un apartament în Galați
Cât costă astăzi un apartament în Galați? Potrivit unor platforme de specialitate, prețul mediu cerut pentru apartamente se situează în prezent între aproximativ 1.000 și 1.250 de euro pe metru pătrat. În funcție de zonă și de starea locuinței, diferențele sunt însă semnificative. În cartiere precu»»»
George Simion la Forumul European de la Cluj: ”Românilor li s-a spus să închidă fabrici, iar acest lucru a fost numit progres. Ni s-a spus că modelul nostru e depășit, iar acum Europa depinde de China și de alții pentru apărare”
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Președintele AUR, George Simion, a criticat modelul e»»»
Din data de 16 iulie, Mangalia va avea primul Șantier Naval, ”strategic militar”, liber de… salariați
După decizia instanței, de la finele lunii aprilie, prin care Șantierul Naval Damen-Mangalia a intrat oficial în faliment, înregistrăm o premieră. Astfel, o companie situată strategic la Marea Neagră, “cu o evoluție remarcabilă de la o unitate militară la o societate pe acțiuni autonomă, șantierul »»»
Simion, la Forumul Economic European: Un continent care nu îşi poate apăra graniţele, economia şi identitatea nu va rămâne o putere globală
Preşedintele George Simion, participant la Forumul Economic European, a criticat modelul economic promovat în ultimele decenii la nivelul Uniunii Europene, susţinând că acesta a condus la slăbirea economiilor naţionale şi la apariţia unor dependenţe strategice periculoase, potrivit unui comunicat A»»»
Atacul cu dronă din Galați duce războiul hibrid al lui Putin împotriva Europei într-o nouă fază, extrem de periculoasă
În primele ore ale dimineții de vineri, o aeronavă fără pilot rusească de tip Geran-2 a trecut frontiera și a lovit în plin un bloc de locuințe cu 10 etaje, din Galați, provocând un incendiu violent și rănirea a doi locatari. Oameni care se culcaseră fără cea mai mică temere că ar putea deveni vict»»»
Poliția de Frontieră dezminte o știre falsă din mediul online: Nu s-a furat nicio dronă
Inspectoratul General al Poliției de Frontieră a emis o reacție fermă în urma unor informații apărute în spațiul public, pe o platformă de socializare, cu privire la o presupusă sustragere a două drone din dotarea instituției. Reprezentanții autorităților precizează că aceste speculații sunt compl»»»
Autoland lansează auto.de, platformă online deschisă terților destinată creșterii cotei de piață în sectorul auto second-hand.
Autoland, unul dintre cei mai mari dealeri de mașini SH (second-hand), va lansa în curând platforma online auto.de deschisă terților, unde persoane fizice și dealeri SH își vor putea posta anunțuri pentru mașini în Germania, ca parte a unei strategii de extindere a prezenței online cu scopul crește»»»
Zelenski, avertisment de ultimă oră: Rusia pregătește un atac de amploare în următoarele 24 de ore! Putin „testează ce apărare aeriană au” țările membre NATO
Într-un interviu exclusiv pentru emisiunea „Face the Nation” care va fi difuzat duminică dimineaţă, Zelenski a spus că Ucraina a primit informaţii din surse de intelligence care indică faptul că atacul Rusiei va implica drone, precum şi rachete de croazieră şi balistice. „Populaţia noastră trebuie »»»
Scumpiri de peste 12% pentru polițele RCA. ASF motivează creșterile: Costurile reparațiilor din ultimul an împing prețurile în sus
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a publicat raportul semestrial privind tarifele de referință pentru asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto (RCA), din care reiese o creștere moderată a acestor indicatori pentru majoritatea categoriilor de vehicule. Astfel, la persoanele juridi»»»
Când merită să alegi închirierea de servere dedicate în loc să cumperi echipamente proprii
Pentru multe companii, alegerea infrastructurii IT vine cu o întrebare importantă: este mai eficient să investești în propriile echipamente sau să folosești infrastructură închiriată? Răspunsul depinde de mai mulți factori, de la buget și resurse tehnice până la viteza de dezvoltare a afacerii.În t»»»
Încă o promisiune “îndeplinită” de Nicușor Dan. S-a ales praful de siguranța românilor, pentru care garanta imediat după ce a fost ales președinte
„Dacă vom mai avea drone, o să vedeți că le dăm jos. O să vedeți…”/„Oamenii nu trebuie să fie îngrijorați.”/„Toate aceste drone care intră în spațiul nostru aerian sunt niște accidente” Acestea au fost răspunsurile hotărâte pe care le-a dat Nicușor Dan întrebat în repetate rânduri de apariția drone»»»
Senator PNL, menționat în „Cămătarii”. Apar noi detalii din dosarele DIICOT și mărturii despre ascensiunea unuia dintre cele mai temute clanuri interlope
Numele unui senator PNL este menționat în al doilea episod al documentarului „Cămătarii”, producție jurnalistică ce investighează ascensiunea și activitatea uneia dintre cele mai cunoscute grupări interlope din România ultimelor trei decenii. Al doilea episod, care urmează să fie difuzat pe 1 iunie»»»
Trump crește presiunea. Cum încearcă Washingtonul să provoace colapsul regimului de la Havana fără a declanșa o invazie militară
Administrația Trump se pregătește pentru un potențial colaps al guvernului totalitar din Cuba, fenomen ce s-ar putea produce chiar în cursul acestei veri. În culise, Pentagonul a simulat deja noi planuri de răspuns militar pentru cazul în care insula va coborî în haos, au dezvăluit oficiali america»»»
De ce bombardează Rusia lângă România și cum putem răspunde. Explicațiile analistului Miroslav Tașcu Stavre
Atacurile rusești intense de la granița României vizează porturile ucrainene de la Dunăre, transformate într-o poartă vitală pentru exportul de cereale după blocarea rutei Mării Negre, conform unei analize realizate de Miroslav Tașcu Stavre. În acest context, analistul de politică externă explică f»»»
EXCLUSIV Sebastian Ghiță reacționează după ce o dronă rusească a lovit un bloc din Galați: „Sunt furios! Avem tot felul de proști în funcții publice, de papagali în loc de vulturi” - Ziarul Profit
„România are cea mai bună tehnologie din NATO. A fost premiată, a câștigat de departe, dar românii sunt ignorați în această privință. Nu am interese, nu am acțiuni, ei sunt mult mai tineri, s-au născut după ce am plecat eu din țară. Sunt furios! Avem tot felul de proști în funcții publice, de papag»»»
Putin susține că războiul din Ucraina „se apropie de sfârșit”: „Forțele armate ale Rusiei avansează zilnic”
Președintele Rusiei, Vladimir Putin, a declarat că situația de pe front îi permite Moscovei să afirme că războiul din Ucraina se apropie de final, susținând că armata rusă avansează „zilnic” pe toate direcțiile de luptă. „Situația de pe câmpul de luptă dă Rusiei dreptul să spună că conflictul se ap»»»
Primăria Capitalei vrea să-l aducă pe Kanye West pe Arena Națională. Municipalitatea negociază deja cu artistul internațional - Ziarul Profit
Kanye West ar putea concerta pe Arena Națională din București, pe 25 iulie 2026. Primăria Capitalei negociază aducerea unuia dintre cei mai controversați artiști din lume, dar niciun contract nu a fost semnat până la acest moment, pretențiile financiare ale rapperului fiind extrem de ridictae. Kany»»»
Coincidență sau avertisment? Incidentul cu dronă de la Galați survine după ce Kaja Kallas a provocat Moscova pe tema trupelor din Transnistria. Reacția lui Lavrov spune totul
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Prăbușirea dronei militare de fabricație rusească pes»»»
Noi detalii în cazul crimei din Târgu Jiu care a șocat o țară întreagă. Mama fraților găsiți morți împreună cu bunica lor, primele declarații după ce a fost audiată: ”O să stau într-un chin veșnic” - Ziarul Profit
Noi detalii în cazul crimei din Târgu Jiu care a șocat o țară întreagă. Mama celor doi frați este încă în stare de șoc după tragedia care a avut loc în familia sa. Femeia spune că nu-și poate explica ce s-a putut întâmpla în noaptea tragediei. Noi detalii în cazul crimei din Târgu Jiu. Mama frațilo»»»
Programul magazinelor, băncilor și Poștei Române de Rusalii. Cine sunt salariații care au liber de 1 iunie - Ziarul Profit
Programul magazinelor, băncilor și Poștei Române de Rusalii. Ziua de 1 iunie este considerată sărbătoare legală, iar majoritatea angajaților au liber în această zi. Sunt, însă, și excepții. Ce program au magazinele de RusaliiMarile lanțuri de magazine au anunțat că de 1 iunie vor funcționa după pro»»»
Schimbare majoră la LIDL. Ce se întâmplă în magazinele din București și Ilfov - Ziarul Profit
Schimbare majoră la LIDL. Clienții retailerului din București și Ilfov își vor putea face cumpărăturile cu ajutorul telefonului, prin scanarea produselor cu telefonul mobil, pe măsură ce le aleg de la raft. Plățile le vor face la casele self prin scanarea cardului de fidelitate Lidl Plus. Schimbare»»»
Putin, Zaharova și Medvedev sfidează România după ce o dronă rusească a lovit un bloc din Galați: „Acest lucru se va întâmpla în continuare. Asta este doar încălzirea!” - Ziarul Profit
Vineri după-amiază, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat, după ce drona rusească a lovit blocul din Galați, că președintele rus Vladimir Putin este la curent cu incidentul din România. „Dar voi ce credeți? Că am ascuns asta?”, a spus ironic Peskov, răspunzând la întrebarea»»»
Au început lucrările pentru Parcul Lacul Morii. Cum va arăta și când va fi gata. Ciprian Ciucu: „Va fi imens și tare fain!” - Ziarul Profit
Parcul liniar Lacul Morii va fi cel mai mare parc nou, amenajat după 1989, a anunțat primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu. “Am promis acest parc, pentru care am organizat un concurs de soluții, atunci când eram Primarul Sectorului 6. Paul Moldovan, Primarul Sectorului 6, a dat astăzi ordinu»»»
Confindustria România şi FPIAR au organizat Forumul Economic 2026 la Bucureşti
Forumul Economic 2026, organizat de Confindustria România şi F.P.I.A.R. - Federaţia Patronală a Industriaşilor şi Antreprenorilor din România, a reprezentat un spaţiu de dezbatere asupra viitorului Europei, a industriei sale şi a rolului său în contextul tensiunilor geopolitice, transformărilor teh»»»
Prețul biletelor de avion variază cu doar 1% față de anul trecut
Prețurile biletelor de avion variază cu doar 1% față de anul trecut, pentru sezonul estival 2026, potrivit Vola.ro. Iar tocmai această predictibilitate i-a determinat pe 38% dintre turiști români să facă rezervări cu peste 90 de zile înainte de zbor. Aceasta, într-un an în care costurile din aviați»»»