Business24 2m

Dificultățile de finanțare ale firmelor românești evidențiază dominanta fondurilor interne

Firmele autohtone din România, în special cele din industrie, întâmpină în continuare dificultăți în accesarea finanțării din motive precum lipsa garanțiilor și performanța financiară necorespunzătoare, iar modelul de finanțare rămâne dominat de fonduri interne și de subutilizarea creditelor bancar»»»

business24.ro
Ziarul Financiar 4m

Cum s-a schimbat sectorul farmaciilor în ultimele două decenii? Piaţa şi-a păstrat liderul, iar primii 15 jucători au avut venituri de peste 54 de miliarde de lei

Piaţa de retail şi distribuţie far­maceutică s-a schimbat semnificativ în ultimele două decenii, având o dezvoltare importantă, însă este unul dintre sectoarele care şi-au păstrat liderul. În urmă cu două decenii lider era Sensiblu, parte din A&D Pharma, iar în prezent poziţia este ocupată de Dr. M»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7m

Europa depinde de China. Dar şi China depinde de Europa în domenii critice. Ar putea acele dependenţe conferi Europei un avantaj?

În timp ce dependenţa Europei de China este recunoscută pe scară largă, dependenţa Chinei de UE pentru tehnologii cheie este adesea trecută cu vederea. În ciuda eforturilor pentru autosuficienţă tehnologică, Beijingul încă depinde de capabilităţi europene în domenii critice, potrivit Euronews. Deşi»»»

zf.ro
Business24 2h

EasyJet analizează o ofertă potențială din partea Castlelake, în contextul regulilor Uniunii Europene

EasyJet, operatorul aerian britanic cu sediul în Luton, a ajuns la un acord de principiu cu firma de investiții americană Castlelake privind o ofertă de cumpărare evaluată la aproximativ £5,2 miliarde, cu prețul de £6,90 pe acțiune. Această înțelegere, anunțată de consiliile celor două părți, este »»»

business24.ro
Adevarul 6h

Documente din Arhivele Naționale, distruse de inundațiile din București. Sala de studiu, închisă

Sala de studiu a Arhivelor Naționale Române, aflată la demisolul clădirii, a fost inundată până la genunchi. Sute de dosare aflate pe rafturile sălii de studiu a Arhivelor Naționale au fost afectate de apă, după inundațiile de zilele trecute din București. Deși sediul Arhivelor Naționale a benefici»»»

adevarul.ro
Adevarul 6h

PSD a vrut doar să schimbe „mireasa”, nu să divorțeze de PNL. Explicația lui Ionuț Pucheanu despre ruptura din coaliție

„Nu avem o problemă cu ideea de căsătorie, voiam doar să schimbăm mireasa”. Așa a descris primarul PSD al Galațiului, Ionuț Pucheanu, ruptura din coaliție. Ionuț Pucheanu, primar PSD la Galați și vicepreședinte al social democraților a explicat într-o emisiune la Digi24 că partidul său nu are o pro»»»

adevarul.ro
Business24 7h

Uber Eats regândește extinderea în Europa; România inclusă, sub reglementările supravegheate de Comisia Europeană

Uber a oprit extinderea Uber Eats în 5 piețe europene, inclusiv România, după respingerea în mai a ofertei de 10 miliarde de euro pentru Delivery Hero, mizând în continuare pe o potențială preluare a Delivery Hero pentru a facilita o analiză antitrust a unei posibile fuziuni, revenind însă în Finla»»»

business24.ro
Adevarul 10h

Cum a schimbat războiul Iranul. Noua conducere de la Teheran este mai tânără, mai pragmatică și mai dispusă să își asume riscuri

La doar câteva săptămâni după semnarea unui armistițiu între Statele Unite și Iran, Orientul Mijlociu continuă să traverseze una dintre cele mai fragile perioade din ultimele decenii. Deși confruntările militare de amploare s-au oprit, cauzele care au dus la conflict rămân nerezolvate, iar regiunea»»»

adevarul.ro
Active News 10h

ADEVĂRUL ASCUNS! Unde au ajuns, cu adevărat, cele 400 de suflete de la Dumbrava?

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Spectacolul mediatic al descinderilor în forță de la »»»

activenews.ro
Business24 11h

Acțiunile Cris-Tim Family Holding înregistrează creștere semnificativă pe piața de capital într-un context favorabil

Acțiunile Cris-Tim Family Holding au înregistrat o apreciere de 13% în sesiunea de tranzacționare de azi, susținute de distribuirea de dividende la finalul lunii iunie și de avansul general al Bursei de Valori București (BVB), iar capitalizarea companiei a urcat la 2,2 miliarde de lei.Pe fondul dis»»»

business24.ro
Business24 11h

Producătorii români de material rulant raportează afaceri aproape 2,9 miliarde și profit net cumulat 166 milioane

Cinci producători români de material rulant, Greenbrier România, Alstom Transport, Voestalpine Railway Systems, Astra Vagoane Călători și Softronic, au înregistrat anul trecut în România afaceri totale de aproape 2,9 miliarde de lei, un profit net cumulat de 166 milioane de lei și au redus numărul »»»

business24.ro
Business24 11h

Stațiunile balneare românești depind de cererea internă în contextul Uniunii Europene.

Sectorul balnear din România, cu aproape 40 de stațiuni atestate, înregistrează în 2025 o capacitate de cazare de 99,7 milioane de locuri în stațiunile balneare, însă rămâne puternic dependent de piața internă, iar evoluția cererii locale poate afecta rezultatele sectorului. În același an, 47.683 t»»»

business24.ro
Business24 14h

Pirelli Tyres România își consolidează poziția în lanțul auto prin extindere la Slatina și producția de pneuri pentru Formula 1

Pirelli Tyres România, subsidiara grupului italian Pirelli, a demarat din 2005 un proiect greenfield în Slatina și, în 2016, a inaugurat o unitate dedicată producției de anvelope pentru Formula 1. Acțiunea are ca obiectiv consolidarea poziției României în lanțul auto, generând peste 4.000 de locuri»»»

business24.ro
Business24 14h

Sky pregătește achiziția canalelor ITV, consolidarea prezenței în streaming ca rival Netflix

Sky, deținută de compania americană Comcast, va cumpăra canalele TV și serviciile de streaming ale ITV în Regatul Unit, iar anunțul este iminent pentru a extinde audiența și a crea un streamer comercial capabil să rivalizeze Netflix și Disney+. De asemenea, se așteaptă ca ITV Studios să rămână o en»»»

business24.ro
Business24 14h

Turcia și Pakistan consolidează parteneriatul economic cu obiectiv de cinci miliarde USD

La Istanbul, sâmbătă, 2026-07-04, președintele turc Recep Tayyip Erdogan și premierul pakistanez Shehbaz Sharif au declarat, în cadrul unui forum de afaceri, că eforturile de pace din Orientul Mijlociu pot avea succes doar cu sprijinul țărilor din regiune și că nu trebuie permis ca actualul guvern »»»

business24.ro
Ziarul Profit 20h

Amenzi de până la 2.500 de lei pentru Mickey Mouse, Fram sau Stich: Mascotele iubite de copii dispar de pe litoral - Ziarul Profit

Cuprins: Stitch, Mickey Mouse, ursul Fram, personajele din Roblox sau Labubu au revenit odată cu turiștii pe litoralul românesc. Copiii aleargă după mascotele colorate pentru o fotografie, iar părinții și bunicii plătesc între 15 și 20 de lei pentru o amintire realizată în numai câteva minute. Dist»»»

ziarulprofit.ro
Business24 04.07. 17:58

România aspiră la aproximativ 60 miliarde de euro din fonduri ale Uniunii Europene prin parteneriat public privat

Victor Negrescu, europarlamentar și vicepreședinte al Parlamentului European, a vorbit în cadrul evenimentului Transylvania EU Funds Day (Uniunea Europeană), organizat la Centrul Multifuncțional Gheorghe Șincai din Alba Iulia, despre potențialul României de a valorifica fondurile europene, sublinii»»»

business24.ro
Business24 04.07. 17:21

Designul iahturilor de lux se reorientează spre funcționalitate, sustenabilitate și eficiență energetică la bord

Vripack, firma de arhitectură navală condusă de Bart Bouwhuis și Marnix Hoekstra, proiectează superyachturi pentru piața de lux în ultimii ani, iar obiectivul este ca fiecare metru pătrat să răspundă în mod diferențiat cerințelor clienților pentru activități zilnice pe apă, divertisment de seară și»»»

business24.ro
Business24 04.07. 17:21

Gigantul media consolidează strategia DTC prin unificarea Disney+ cu Hulu într-un hub unic pentru creșterea profitului din streaming

Disney, condusă de Chief Executive Officer (CEO) Josh D'Amaro, urmărește în 2026 un momentum clar în sectorul streaming prin concentrarea pe businessul Direct-to-Consumer (DTC) și prin unificarea Disney+ cu Hulu într-un hub unic, pentru a reduce decalajul față de Netflix și a transforma platforma î»»»

business24.ro
Press Alert 04.07. 15:52

Poli Timișoara a câștigat amicalul cu CSC Dumbrăvița. Reacțiile lui Dan Alexa și Florin Fabian

Foto: sspolitehnica.ro Timișenele din Liga 2 s-au întâlnit astăzi pe stadionul Electrica într-un joc amical dominat de nou promovata alb-violetă. Politehnica Timișoara, care a efectuat 12 transferuri în această perioadă, a avut mai multe ocazii cu CSC Dumbrăvița până la înscrierea singurului gol al»»»

pressalert.ro
Business24 04.07. 13:36

Detensionarea dintre Iran și Consiliul de Cooperare al Golfului stimulează evoluția mediului de afaceri regional

O delegație oficială a Arabiei Saudite, condusă de viceministrul de externe Waleed El Khereiji, a sosit la Teheran pentru funeraliile ayatollahului Ali Khamenei, vineri, în cadrul procesului de apropiere diplomatică dintre Iran și statele Consiliului de Cooperare al Golfului (CCG). Acțiunea este vă»»»

business24.ro
Business24 04.07. 13:20

Autostrada Sibiu-Făgăraș A13 înregistrează progrese pe patru tronsoane, Makyol ca executant

CNAIR, prin directorul general Cristian Pistol, a anunțat în prezent progrese pe toate cele 4 loturi (68 km) ale Autostrăzii Sibiu - Făgăraș A13, prezentând stadiul de lucru pe fiecare tronson în scopul accelerării dezvoltării infrastructurii de transport din regiune. Contractul, în valoare de 6,4 »»»

business24.ro
Ziarul Financiar 04.07. 11:00

Vasile Godîncă-Herlea, CEO, Azitis: Primele zece active în distress la vânzare valoarează 1 mld. euro

Mai bine de 1,7 miliarde de euro a fost valoarea activelor aflate în distress scoase la vânzare în primele cinci luni ale anului, peste 8.000 de anunţuri de la companii aflate în insolvenţă sau din zona de executări silite fiind publicate în această perioadă, conform unei analize a Azitis, platform»»»

zf.ro
Ecomunicate 04.07. 10:38

Pirelli sarbatoreste 20 de ani de prezenta industriala in Romania printr-un eveniment la Ambasada Italiei la Bucuresti

Pirelli a celebrat a 20-a aniversare a prezenței sale industriale în România în cadrul unui eveniment instituțional găzduit de Ambasada Italiei la București. Întâlnirea a reunit reprezentanți ai corpului diplomatic, lideri ai industriei auto globale, precum și exponenți de elită ai lumii academice,»»»

ecomunicate.ro
Ecomunicate 04.07. 10:37

Școala de vară BookLand își deschide porțile în Campusul din satul argeșean Vulturești

În perioada 06 iulie – 04 septembrie 2026, Asociația BookLand organizează prima ediție a programului „Școala de vară BookLand”. De luni până vineri, zilnic între orele 09:00 și 16:00, copiii sunt așteptați în Campusul BookLand din satul Vulturești, județul Argeș, unde le-au fost pregătite o mulțime»»»

ecomunicate.ro
Gandul 04.07. 10:06

S.O.S. salvați partidul SOS. Diana Șoșoacă e la un pas să-și piardă grupul parlamentar, după ce a fost părăsită de peste 50% dintre senatori și deputați. Cum au devenit foștii „suveraniști” pro-europeni peste noapte

SOS România intră într-o fază de dezintegrare parlamentară, după ce a pierdut peste 50% din numărul de senatori și deputați, la mai puțin de doi ani după alegerile din 2024. La finalul lunii iunie, Grupul SOS de la Senat a fost desființat în urma excluderii a trei senatori, decizie care a dus la re»»»

gandul.ro
Adevarul 04.07. 08:15

Milioane de oameni, la funeraliile lui Ali Khamenei. „Moarte Americii!”, scandează mulțimea chiar de Ziua Independenței SUA

Teheranul găzduiește unele dintre cele mai ample ceremonii funerare din istoria recentă a Iranului, după moartea liderului suprem Ali Khamenei, ucis împreună cu mai mulți membri ai familiei sale la începutul conflictului dintre Iran, Statele Unite și Israel. Începutul funeraliilor naționale pe 4 iu»»»

adevarul.ro
Ziarul de iasi 04.07. 02:14

Giganții străini domină IT-ul ieșean, dar firmele românești le dau lecții de eficiență. Cum arată Top 10 companii din domeniu în 2025

Capitalul străin domină fără drept de apel topul celor mai mari companii din IT și telecomunicații din Iași: opt dintre primele zece firme sunt controlate din afara țării. Surpriza vine însă de la cele două excepții românești. Focality și Red Point Software Solutions au ocupat primele două poziții »»»

ziaruldeiasi.ro
Business24 04.07. 01:41

O țară mică are cea mai bogată populație din lume. Depășește Statele Unite la mare distanță

În 2025, averea globală a crescut în cel mai rapid ritm din 2017, marcând al treilea an consecutiv de creștere. Cea mai recentă ediție a Raportului UBS Global Wealth arată o creștere generalizată a averii personale, determinată de piețele financiare puternice și de activele nefinanciare în creștere»»»

business24.ro
Adevarul 03.07. 19:13

Caniculă istorică în Franța: Numărul deceselor a crescut cu 30% în cea mai fierbinte săptămână a valului de căldură

Numărul deceselor înregistrate în Franța a crescut cu aproape 30% în cea mai toridă săptămână a valului de căldură record care a pârjolit o mare parte din Europa luna trecută, a anunțat autoritatea de sănătate publică, adăugând că se așteaptă ca bilanțul să continue să crească. Instituția Santé pub»»»

adevarul.ro
Business24 03.07. 18:45

Restricții rutiere în Sibiu, Brașov pentru desfășurarea Turului Ciclist al Sibiului și COBYX Collection Romanian Tour 2

Autorități locale, în cooperare cu organizatorii Turului Ciclist al Sibiului 2026 și COBYX Collection Romanian Tour 2, au anunțat restricții de circulație în județele Sibiu și Brașov, în intervalul 4-7 iulie 2026, pe tronsoanele drum național 1, drumul național 7C Transfăgărășan și drum național 14»»»

business24.ro
Business24 03.07. 17:42

Specialista AI de la Blackstone, absolventă a Universității Cornell, accelerează transformarea portofoliului prin prototipuri tehnologice integrate

Sophia Oguri, inginer aplicat AI în echipa de private equity a Blackstone, conduce dezvoltarea de prototipuri AI integrate în fluxurile de lucru ale echipelor de investiții în cadrul procesului de transformare AI a Blackstone, demarat în 2022, cu scopul aliniării nevoilor operaționale ale diferitel»»»

business24.ro
Business24 03.07. 17:42

Jidvei raportează creștere financiară în industria vitivinicolă cu cifră de afaceri 236,6 milioane lei

Jidvei, producător de vinuri din județul Alba, a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de 236,6 milioane de lei și un profit net de 31,1 milioane de lei, în contextul unei creșteri față de anul precedent de 7,5% la cifra de afaceri și 62,8% la profit, în timp ce administrează circa 2.500 de hecta»»»

business24.ro
Business24 03.07. 17:42

Flexibilitate în programul de lucru în sectorul financiar britanic pentru menținerea productivității

Companii din sectorul financiar din Marea Britanie au introdus opțiuni de flexibilitate a programului, precum începerea la 11:00 sau munca de la distanță, pentru a permite angajaților să urmărească meciul Anglia-Mexic programat la 01:00 BST (British Summer Time), în Londra și în alte orașe, ca part»»»

business24.ro
Business24 03.07. 14:44

Hoteluri de lux introduc studiouri de reformer Pilates ca motor nou al veniturilor din wellness

Hoteluri de lux din Hollywood și Key Biscayne au lansat studiouri de reformer Pilates în oferta pentru oaspeți din aprilie, creând un nou flux de venit în sectorul ospitalității și răspunzând cererii generațiilor Gen Z și Millennials pentru wellness, experiențe premium și programe de sănătate integ»»»

business24.ro
Business Magazin 03.07. 13:10

Ce carte îţi recomandă Andrei Vasile, CEO Agricover Payments

În rubrica „O carte pentru GenZ”, mergem direct la sursă şi îi întrebăm pe cei mai importanţi oameni din businessul românesc ce lecturi recomandă generaţiei tale. Astăzi, răspunsul vine de la Andrei Vasile, CEO Agricover Payments. El recomandă The 80/20 Principle, scrisă de Richard Koch. „O carte c»»»

businessmagazin.ro
Business24 03.07. 12:58

Ozaltin înregistrează cele mai mari progrese în topul constructorilor de autostrăzi din România

Ozaltin (Turcia), alături de Precon și Erbașu, au înregistrat cele mai mari progrese în luna mai în topul constructorilor de autostrăzi din România, iar prezența firmei turcești Ozaltin subliniază dinamica investițiilor în infrastructură rutieră.NO_ARTICLE_FOUND{"@context":"https:\/\/schema.org","@»»»

business24.ro
Bursa 03.07. 12:29

Primăria Capitalei anunţă întreruperea furnizării apei calde pentru câteva mii de blocuri, în a doua jumătate a lunii iulie

Furnizarea apei calde urmează să fie întreruptă la câteva mii de blocuri din Bucureşti, în a doua jumătate a lunii iulie, pentru lucrări de modernizare a reţelei de termoficare, potrivit unui anunţ al Primăriei Capitalei, postat pe Facebook. „Tragem tare pentru a moderniza conductele de termie. Sun»»»

bursa.ro
Business24 03.07. 12:12

Piața românească a fuziunilor și achizițiilor înregistrează valoare record susținută de investitori strategici

Piața românească de fuziuni și achiziții (M&A) a înregistrat 6,0 miliarde USD în S1 2026, în România, în prima jumătate a anului. Investitorii strategici au fost motorul acestei evoluții, iar contextul incertitudinilor macroeconomice a subliniat reziliența pieței și preferința pentru tranzacții»»»

business24.ro
Business24 03.07. 11:53

Sharapova își diversifică afacerile după retragere pentru creșterea veniturilor și a valorii brandului, inspirată de Școala de afaceri Harvard

Maria Sharapova, fostă jucătoare de tenis, își pregătește în mod strategic etapa postcarieră prin extinderea portofoliului de afaceri și a investițiilor, din momentul retragerii sale oficializate în 2020, în spațiul global de afaceri, pentru a stimula creșterea veniturilor și valoarea pe termen lun»»»

business24.ro
Business24 03.07. 09:54

Rutele aeriene Europa-Asia se reconfigurează în jurul conexiunilor prin Orientul Mijlociu pentru optimizarea bugetelor de călătorie

Călătorii europeni interesați de destinații asiatice pot consulta în prezent un ghid orientat business ce trasează rutele low-cost dintre Europa și Asia, acoperind opțiuni prin Orientul Mijlociu și zboruri operate de Scoot, Condor, Air Arabia, AirAsia X și IndiGo, iar biletele încep de la 300 de eu»»»

business24.ro
Business24 03.07. 09:54

Aeroporturi București în fruntea investițiilor din infrastructură, cu rezultate solide și impact în portofoliul Fondului Proprietatea.

Acționarii Companiei Naționale Aeroporturi București, Ministerul Transporturilor (80%) și Fondul Proprietatea (20%) se vor reuni la finele lunii la București, România, pentru a discuta despre prejudiciul estimat de 1,19 milioane lei și despre evoluția financiară a operatorului care administrează Ae»»»

business24.ro
Business24 03.07. 09:01

Arhitectura JEPA promițătoare atrage finanțare inițială peste un miliard de dolari la VivaTech

La VivaTech, Yann LeCun, cofondatorul Advanced Machine Intelligence Labs (AMI Labs) din Paris, expune o soluție de frontieră pentru inteligența artificială prin arhitectura Joint Embedding Predictive Architecture (JEPA), menită să depășească limitările actualelor modele de inteligență artificială. »»»

business24.ro
Business24 03.07. 09:01

Industria auto românească simte reculul competitivității pe fondul scăderii investițiilor și al proiectelor aflate în stand-by

Industria auto, cel mai mare exportator al României, pierde teren în lupta pentru competitivitate din cauza celui mai ridicat preț al energiei din Europa, iar proiectul de extindere a capacității de la Mioveni a fost abandonat, în timp ce investițiile au scăzut cu 64% la 368,7 mil. (milioane) lei, »»»

business24.ro
Ziarul de iasi 03.07. 02:34

Topul celor mai puternice companii din județul Iași. Primele zece companii au avut anul trecut afaceri de 6,1 miliarde de lei

Ieșenii plătesc cel mai scump metru cub de apă dintr-un mare oraș al României, iar compania care le trimite facturile a avut în 2025 unul dintre cei mai buni ani financiari din istoria sa recentă: cifră de afaceri în creștere cu 18%, profit în creștere cu 27%. Cu alte cuvinte, tariful mare se vede »»»

ziaruldeiasi.ro
Business24 02.07. 23:20

XPeng își accelerează expansiunea în Europa prin producție locală, cu scopul creșterii livrărilor globale

XPeng Inc. (XPeng Incorporated), producător chinez de vehicule electrice inteligente, a raportat livrările pentru luna iunie, 40.126 de unități, în creștere de 15,9%, precum și rezultatele celui de-al doilea trimestru în China, ca urmare a eliminării subvențiilor guvernamentale. În același timp, co»»»

business24.ro
Business24 02.07. 23:20

Cererea pentru vehicule electrice și hibride plug-in în Rusia crește

Șoferii ruși, afectați în ultimele săptămâni de restricțiile de aprovizionare cu benzină și motorină generate de intensificarea atacurilor asupra infrastructurii energetice, au accelerat trecerea către vehicule electrice în Rusia, iar dealerul EN Cars, specializat în mărci chinezești, a observat o »»»

business24.ro
Adevarul 02.07. 22:47

Cristian Pomohaci a fost trimis în judecată pentru trafic de droguri de mare risc

Cristian Pomohaci a fost trimis în judecată pentru trafic de droguri de mare risc. El va rămâne în arest preventiv, după cemagistraţii i-au respins solicitarea pentru o măsură mai blândă. Fostul preot Cristian Pomohaci se confruntă cu două dosare penale. Aflat în arest preventiv după ce a fost acuz»»»

adevarul.ro
Business24 02.07. 21:04

Dr. Max a depășit pragul de o mie de farmacii, semn al consolidării pieței farmaceutice din România

Dr. Max a depășit borna de 1.000 de farmacii la nivel național până la finalul lui 2025, iar Catena era la 991 de farmacii în același an, în contextul unei piețe de profil din România dominată de 5 jucători care au acumulat aproape 3.000 de unități prin extinderi în ultimii 5 ani, semn că sectorul »»»

business24.ro
Business24 02.07. 21:04

Makita, în Uniunea Europeană, devine liderul pieței românești de utilaje, mașini și echipamente industriale

Makita EU a devenit liderul pieței românești a producătorilor și distribuitorilor de maşini, utilaje şi echipamente industriale în 2025, cu o cifră de afaceri de 3,09 miliarde lei, o creștere de 5,5% și un profit net de 294,9 milioane lei, susținută de o marjă netă de 9,6% și de cererea pentru unel»»»

business24.ro