Eveniment solemn în Parlament dedicat relaţiilor diplomatice România-Israel
Parlamentul se va reuni miercuri, 13 mai, de la ora 11:30, într-o şedinţă solemnă dedicată marcării Zilei Solidarităţii şi Prieteniei dintre România şi Statul Israel, au decis luni seara Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului. Documentul aprobat aminteşte că, în contextul»»»
Ședință solemnă a Parlamentului, miercuri, cu ocazia Zilei Solidarităţii şi Prieteniei dintre România şi Israel
Parlamentul se va reuni miercuri, 13 mai, de la ora 11:30, într-o şedinţă solemnă dedicată marcării Zilei Solidarităţii şi Prieteniei dintre România şi Statul Israel, au decis luni seara Birourile permanente reunite ale Camerei Deputaţilor şi Senatului. Documentul aprobat aminteşte că, în contextul»»»
Florin Pogonaru, AOAR: În timp ce alţii folosesc AI pentru productivitate, noi încă discutăm dacă ‘e momentul’. Dacă România ratează şi acest val de tehnologie, companiile româneşti vor rămâne mult în urmă
În timp ce alţii folosesc AI pentru productivitate, noi încă discutăm dacă „e momentul” În România, IMM-ul tipic tratează AI-ul cam cum tratăm autostrada: ştim că există, ne bucurăm că s-a făcut, dar tot pe drumul judeţean mergem, pentru că îl ştim. Dincolo de birocraţie şi de greşelile guvernării,»»»
Informații și oportunități de business la Forumul Economic de la IAȘI, în perioada 4-5 iunie 2026
A treia ediție a Forumului Economic de la IAȘI va fi organizată în zilele de 4 și 5 iunie 2026 și va beneficia, la fel ca edițiile anterioare, de participare internațională. Evenimentul este conceput ca o platformă de dezbatere a provocărilor economice atât în context geopolitic euro-regional, cât »»»
Vizită de lucru în Finlanda a membrilor Comisiei pentru agricultură, industrie alimentară și dezvoltare rurală și a Comisiei pentru mediu
O delegație a Senatului României, formată din președintele Comisiei pentru agricultură, industrie alimentară și dezvoltare rurală, senatorul Sebastian Cernic, alături de președintele Comisiei pentru mediu, senatorul Glad Varga și de vicepreședintele Comisiei pentru mediu, senatorul Aurel Oprinoiu, »»»
AFP: China confirmă o vizită de stat a lui Trump
China a confirmat luni o vizită de stat a preşedintelui american Donald Trump, programată de miercuri până vineri, în cadrul căreia acesta urmează să se întâlnească cu liderul chinez Xi Jinping şi să discute despre relaţiile bilaterale şi tensiunile internaţionale, relatează AFP. „La invitaţia preş»»»
DPA: SUA vor negocia cu China în Coreea de Sud înainte de întâlnirea Xi-Trump
Reprezentanţi din China şi Statele Unite urmează să se întâlnească în Coreea de Sud pentru o rundă de negocieri menită să reducă tensiunile comerciale înaintea vizitei planificate a preşedintelui american Donald Trump la Beijing, relatează dpa. dpa informează că Ministerul chinez al Comerţului a an»»»
Vladimir Putin amenință. O altă țară ar putea avea soarta Ucrainei odată cu încercarea de a intra în UE
Vladimir Putin a transmis un nou avertisment la adresa Armeniei, în contextul discuțiilor privind apropierea acestei țări de Uniunea Europeană. Declarațiile au fost făcute după Parada de Ziua Victoriei de la Moscova, într-o conferință de presă susținută de liderul de la Kremlin. Președintele rus a »»»
Vladimir Putin dezvăluie țara care voia o parte din teritoriul Rusiei: De ce au aderat la NATO?
Vladimir Putin acuză Finlanda că a aderat la NATO mizând pe slăbirea Rusiei. Declarațiile vin pe fondul tensiunilor crescute dintre Rusia și NATO, după extinderea Alianței în Europa de Nord. Din cuprinsul articoluluiVladimir Putin critică aderarea Finlandei la NATOExtinderea NATO și schimbarea arhi»»»
Trump şi Xi Jinping la Beijing. Comerţul, Taiwanul şi războiul din Iran domină discuţiile SUA-China
Preşedintele SUA, Donald Trump, urmează să efectueze o vizită oficială la Beijing în perioada 14-15 mai, unde se va întâlni cu liderul chinez Xi Jinping. Potrivit Reuters, cele două mari puteri încearcă să stabilizeze relaţiile bilaterale, însă analiştii internaţionali nu se aşteaptă la acorduri ma»»»
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, l-a felicitat pe Peter Magyar după preluarea funcţiei de premier al Ungariei
Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, l-a felicitat sâmbătă pe Peter Magyar pentru numirea sa în funcţia de prim-ministru al Ungariei şi pentru începerea oficială a mandatului. Potrivit Ukrinform, mesajul a fost transmis de liderul ucrainean pe platforma X, unde acesta a scris că momentul înve»»»
Friedrich Merz a criticat vizita lui Robert Fico la Moscova de Ziua Victoriei
Premierul slovac, Robert Fico, a participat sâmbătă la sărbătorile dedicate Zilei Victoriei de la Moscova, fiind singurul lider din Uniunea Europeană prezent la eveniment, scrie Euractiv. Vizita a fost aspru criticată de cancelarul german, Friedrich Merz. Slovacia, considerată una dintre cele mai a»»»
Oana Țoiu, acuzată că transformă interimatul într-o armă politică. I se reproșează o „execuție politică”
Adrian Năstase a reacţionat, vineri, la anunţul că Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI), înfiinţată în 1966, i-a fost retras statutul de utilitate publică. Fostul premier a zis că aceasta este una dintre cele mai importante instituţii academice şi diplomatice create î»»»
Întâlnire la Kremlin între preşedintele Putin şi premierul slovac Robert Fico, de Ziua Victoriei
Preşedintele Federaţiei Ruse, Vladimir Putin, l-a primit la Kremlin pe prim-ministrul Republicii Slovace, Robert Fico, venit la Moscova pentru a participa la ceremoniile dedicate Zilei Victoriei, potrivit informaţiilor publicate pe site-ul oficial al preşedinţiei ruse, kremlin.ru. Conform transcrie»»»
Ambasadorul Iranului în China: „Vom aprofunda relaţiile dintre Iran şi China”
Ambasadorul Iranului în China, Abdolreza Rahmani Fazli, a declarat vineri că relaţiile Teheranului cu Beijingul vor deveni „mai cuprinzătoare şi mai profunde” în perioada următoare, potrivit Anadolu Ajansi. Diplomatul iranian a făcut aceste afirmaţii înaintea vizitei preşedintelui american Donald T»»»
Năstase: De ce este considerat Titulescu dușmanul USR?
Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, anunţă că ministerul pe care îl conduce a decis retragerea statutului de utilitate publică al Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI), motivând că organizaţia "nu mai îndeplineşte de şapte ani criteriile legale". Decizia a fost »»»
Discursul lui Putin în Piaţa Roşie: Ne vom aminti întotdeauna faptele eroice ale poporului sovietic
Preşedintele Rusiei, Vladimir Putin, a ţinut un discurs la parada din Piaţa Roşie dedicată Zilei Victoriei. Ne vom aminti întotdeauna faptele eroice ale poporului sovietic, a spus Putin. La ceremonii participă foarte puţini lideri străini, iar evenimentul a fost mai scurt ca de obicei. Discursul lu»»»
Ilie Bolojan acuză existența unui sistem „cu rădăcini adânci în comunism”. Premierul interimar transmite un mesaj dur de Ziua Europei: „Unii avansau prin relații, nu prin competență”
În mesajul publicat pe Facebook cu ocazia Zilei Europei, Ilie Bolojan a vorbit despre direcția în care ar trebui să meargă România și despre conflictul dintre reformă și vechile structuri de influență. Premierul interimar susține că în România a funcționat ani la rând un sistem bazat pe relații și »»»
Bolojan: În România a supravieţuit un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism. Sistemul reacţionează
"Astăzi este Ziua Europei. E şi ziua noastră. Un proiect construit în timp, cu efort şi sacrificii, care azi face parte din realitatea noastră. Europa înseamnă parteneriate puternice, încredere şi solidaritate între ţări care au ales acelaşi drum. Înseamnă că România nu este singură, ci lucrează al»»»
Ilie Bolojan, de Ziua Europei: În România a supravieţuit un mecanism de putere cu rădăcini în comunism care reacționează la reforme
Premierul interimar Ilie Bolojan afirmă, într-un mesaj transmis de Ziua Europei, că Europa înseamnă „instituţii puternice, lege egală pentru toţi, respect pentru banul public şi şanse câştigate prin muncă”. „Ani la rând, în România a supravieţuit un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism»»»
Stop războiului din Ucraina de azi, 9 mai. Trump a anunțat încetarea focului: Va fi începutul sfârșitului
Donald Trump a anunțat o încetare a focului de trei zile între Rusia și Ucraina, începând din 9 mai. Kremlinul a confirmat acordul, iar Volodimir Zelenski a emis un decret simbolic privind parada militară de la Moscova, pe fondul acuzațiilor reciproce de încălcare a armistițiului. Din cuprinsul art»»»
Rusia schimbă strategia pentru Ziua Victoriei: Ce lideri vor fi prezenți
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Rusia nu a invitat în mod special niciun demnitar str»»»
Marco Rubio, omul care calmează apele după Donald Trump. Secretarul de stat se declară „un susținător puternic al NATO”
În cadrul întâlnirii bilaterale de vineri dintre Marco Rubio și Giorgia Meloni, secretarul de stat american s-a declarat „un susținător puternic al NATO”, pe fondul fricțiunilor politice dintre Statele Unite și aliații europeni. După finalizarea discuțiilor, care au durat aproximativ 90 de minute, »»»
Adrian Năstase critică retragerea statutului de utilitate publică al ADIRI
Fostul premier Adrian Năstase a reacţionat, vineri, la anunţul că Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI), înfiinţată în 1966, i-a fost retras statutul de utilitate publică, el susţinând că aceasta este una dintre cele mai importante instituţii academice şi diplomatice c»»»
Ministerul de Externe a retras statul de utilitate publică al ADIRI. Oana Țoiu: "Nu mai îndeplineşte de şapte ani criteriile legale". Reacția lui Adrian Năstase - Economica.net
Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, anunţă că instituția pe care o conduce a decis retragerea statutului de utilitate publică al Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI), motivând că organizaţia "nu mai îndeplineşte de şapte ani criteriile legale". Decizia a fost c»»»
Oana Țoiu retrage statutul de utilitate publică pentru ADIRI. Adrian Năstase reacționează: Era oare o prioritate a guvernului interimar?
Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, anunţă că ministerul pe care îl conduce a decis retragerea statutului de utilitate publică al Asociaţiei de Drept Internaţional şi Relaţii Internaţionale (ADIRI), motivând că organizaţia "nu mai îndeplineşte de şapte ani criteriile legale". Decizia a fost »»»
PSD îl acuză pe Bolojan că-şi numeşte apropiaţii în "funcţii cheie", pe ultima sută de metri
”PSD denunţă operaţiunea premierului demis şi a unor miniştri interimari de a-şi instala, pe ultima sută de metri, pilele şi apropiaţii în structurile de conducere ale unor instituţii publice guvernamentale. PSD avertizează că toate numirile, fără concurs, care au la bază doar criteriul preferinţel»»»
PSD îl somează pe premierul demis Ilie Bolojan să înceteze „numirile intempestive, fără concurs, în funcţii guvernamentale”
Partidul Social Democrat l-a somat, vineri, pe prim-ministrul interimar Ilie Bolojan să înceteze „numirile intempestive”, fără concurs, în funcţii guvernamentale. Formațiunea transmite, într-un comunicat, că denunță „operațiunea premierului demis şi a unor miniştri interimari de a-şi instala, pe ul»»»
PSD atacă numirile făcute de Executivul interimar: „Apropiaţi şi persoane fără concurs în funcţii-cheie”
Potrivit unui comunicat oficial publicat pe site-ul PSD, social-democraţii acuză conducerea interimară a Guvernului şi pe premierul demis Ilie Bolojan că ar încerca să facă numiri politice în instituţii publice înainte de instalarea unui nou Executiv. PSD susţine că mai multe persoane apropiate pre»»»
PSD acuză că Guvernul Bolojan numește directori „pe pile” în instituțiile publice
PSD denunţă o operaţiune a premierului demis Ilie Bolojan şi a unor miniştri interimari de a-şi instala, pe ultima sută de metri, pilele şi apropiaţii în structurile de conducere ale unor instituţii guvernamentale. PSD îl somează, vineri, pe premierul demis Ilie Bolojan, să înceteze numirile intemp»»»
Guvern: Companiile de stat subvenţionate necesită mecanisme de monitorizare, redresare sau restructurare urgentă
Companiile de stat subvenţionate, mai ales cele cu pierderi mari, necesită mecanisme de monitorizare, redresare sau restructurare urgentă, se arată într-un raport elaborat de Cancelaria prim-ministrului, potrivit documentului oficial. Documentul privind eficienţa administraţiei publice a fost elabo»»»
Trump s-a declarat „mulțumit” după întâlnirea discretă cu președintele Braziliei. Comerțul, taxele și securitatea emisferei, în centrul discuțiilor
Președintele Donald Trump s-a declarat mulțumit după o întrevedere de peste două ore și jumătate cu liderul Braziliei, Luiz Inacio Lula da Silva. Discuțiile de la Casa Albă au vizat comerțul, taxele vamale, securitatea regională și miza strategică a pământurilor rare. Într-un moment diplomatic aten»»»
Trump s-a declarat „mulțumit” după întâlnirea cu Lula de la Casa Albă. Comerțul, taxele vamale și securitatea emisferei, miza centrală a discuțiilor
Președintele Donald Trump s-a declarat mulțumit după o întrevedere de peste două ore și jumătate cu liderul Braziliei, Luiz Inacio Lula da Silva. Discuțiile de la Casa Albă au vizat comerțul, taxele vamale, securitatea regională și miza strategică a pământurilor rare. Într-un moment diplomatic aten»»»
TradeVille: Advanced Micro Devices - cursa cipurilor se intensifică
Advanced Micro Devices Inc. din SUA a raportat rezultate peste aşteptări pentru primul trimestru din 2026, cu venituri în creştere cu 38%. În acelaşi timp, compania a prognozat pentru al doilea trimestru rezultate peste consensul pieţei, iar cotaţia a crescut cu peste 12% în tranzacţiile after-hour»»»
Administraţia Prezidenţială, conferință privind dialogul UE cu bisericile și comunitățile religioase
Administraţia Prezidenţială a organizat, joi, o conferinţă susţinută de părintele consilier patriarhal Sorin Şelaru, directorul Reprezentanţei Patriarhiei Române pe lângă Uniunea Europeană, eveniment care a făcut parte dintr-o serie de manifestări organizate cu prilejul Zilei Europei, scrie Agerpre»»»
Ramona Ivan, CEC Bank: Avem o nouă garanţie de portofoliu pentru IMM-uri, cu dobânzi reduse cu aproape 2% faţă de standard şi acoperire gratuită de până la 80% pentru anumite categorii
Sistemul bancar a pornit motoarele creditării mai timid în acest început de an, însă paleta de instrumente cu garanţii şi dobânzi subvenţionate s-a lărgit considerabil din toamna anului trecut, susţine Ramona Ivan. „A fost un început de an în care motoarele întregului sistem bancar nu au fost c»»»
Bietul de adio al lui Epstein a fost desecretizat. Care au fost ultimele cuvinte aşternute pe hârtie de controversatul miliardar
Un nou document ieșit la lumină readuce în centrul atenției circumstanțele misterioase care au precedat moartea lui Jeffrey Epstein, omul de afaceri american aflat în centrul unui uriaș scandal sexual care a zguduit Statele Unite, scrie Apnews.com. Documentul fusese sigilat timp de mai mulți ani în»»»
Reuters: Ungaria a restituit Ucrainei banii confiscaţi
Ungaria a restituit numerarul şi aurul băncii ucrainene Oschadbank confiscate de serviciile de securitate ale Budapestei în luna martie, a anunţat miercuri preşedintele Volodimir Zelenski, potrivit Reuters. În timpul mandatului prim-ministrului Viktor Orban, care a pierdut alegerile în faţa lui Pet»»»
Ungaria returnează Ucrainei 35 de milioane de euro. Decizie neașteptată la Budapesta. Zelenski: Sunt recunoscător Ungariei
Ungaria a returnat Ucrainei 35 de milioane de euro și 9 kilograme de aur confiscate în luna martie, în urma unui incident care a declanșat un conflict diplomatic între Budapesta și Kiev. Decizia autorităților maghiare vine după acuzații reciproce privind reținerea unui transport al băncii ucrainene»»»
Robert Berza, Edge Institute. România în era AI: supraexpuşi, nepregătiţi, absenţi
La începutul lui 2024, Kristalina Georgieva, directoarea FMI, a scris ceva ce puţini lideri au luat în serios la momentul respectiv: „Aproape 40% din locurile de muncă la nivel global sunt expuse la AI. Această tehnologie va adânci inegalităţile dintre ţări dacă guvernele nu acţionează acum.” Mai b»»»
Trump oprește „Proiectul Libertate”: SUA suspendă escortarea navelor prin Strâmtoarea Ormuz
Președintele Donald Trump a anunțat că Statele Unite suspendă „Proiectul Libertate”, operațiunea lansată pentru ghidarea navelor comerciale blocate în Strâmtoarea Ormuz, una dintre cele mai importante rute maritime pentru transportul mondial de petrol. Potrivit liderului american, decizia vine pe f»»»
Reuters: Miniştrii de externe iranian şi chinez subliniază legăturile strânse bilaterale, înaintea vizitei lui Trump la Beijing
Ministrul de externe iranian Abbas Araghchi s-a întâlnit miercuri la Beijing cu ministrul chinez de externe Wang Yi, cei doi oficiali subliniind legăturile strânse dintre Iran şi China înaintea întâlnirii dintre preşedintele american Donald Trump şi liderul chinez Xi Jinping, potrivit Reuters. Vizi»»»
Cine sunt câştigătorii concursului Studentul Anului şi cu ce idei şi soluţii noi au venit în faţa mediului de business
După o pauză de patru ani, concursul Studentul Anului, organizat de asociaţia studenţească VIP România, a revenit cu o ediţie adaptată la teme actuale ale pieţei muncii: business tech, sustenabilitate şi impact socio-educaţional. Astfel, 40 de studenţi au intrat anul acesta în competiţie, iar proie»»»
Ucraina şi Rusia, atacuri violente înainte armistiţiului de Ziua Victoriei
Război în Ucraina. Cinci persoane au fost ucise într-un atac cu drone ucrainene în Crimeea, controlată de Rusia, a anunțat miercuri șeful autorităților locale, Serghei Aksyonov, relatează Le Figaro. Atacul a lovit orașul Dzhankoi marți seară, a declarat sursa. Acesta are loc în contextul în care Uc»»»
AFP: Ucraina semnalează noi atacuri cu scurt timp înainte de intrarea în vigoare a armistiţiului
Armistiţiul unilateral anunţat de Kiev trebuia să intre în vigoare miercuri, însă Ucraina a acuzat Rusia de noi atacuri la doar câteva ore după ce atacurile au provocat moartea a cel puţin 28 de persoane în oraşe din întreaga ţară devastată de război, transmite AFP. Autorităţile ruse nu au raportat»»»
Cătălin Predoiu nu vrea PNL în opoziție, cum a propus Bolojan. „Voi sunteți cu toate țiglele pe casă?"
Liderii PNL s-au contrat, marţi, în şedinţa partidului, convocată după ce Guvernul Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură, conturându-se două tabere, una care vrea rămânerea la guvernare şi alta care propune ruperea oricăror relaţii de colaborare cu PSD. Liderul PNL Ilfov, Hubert Thuma, a tra»»»
Dominic Fritz: Nu vom permite ca PSD şi AUR să întoarcă România în trecut
Miniştrii USR îşi vor continua activitatea până în ziua în care va fi numit un nou guvern, a anunţat marţi preşedintele Uniunii Salvaţi România, Dominic Fritz. El afirmă, într-o postare pe Facebook, că moţiunea de cenzură a trecut, însă USR nu va permite "ca PSD şi AUR să întoarcă România în trecut»»»
Ministrul iranian de externe vizitează China înaintea călătoriei preşedintelui Trump
Ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi, va efectua o vizită la Beijing, la invitaţia omologului său chinez, Wang Yi, în contextul menţinerii tensiunilor în Strâmtoarea Ormuz, potrivit agenţiei de presă Anadolu Ajansi. Strâmtoarea rămâne blocată, ceea ce a afectat aprovizionarea globală cu»»»
Primele reacții din PNL, USR și PSD după ce a picat Guvernul Boilojan
Președintele României, Nicușor Dan, va susține marți, 5 mai 2026, ora 18:00, declarații de presă la Palatul Cotroceni. Ministrul interimar al Justiției, Cătălin Predoiu, a reacționat după adoptarea moțiunii de cenzură care a dus la căderea Guvernului condus de Ilie Bolojan, susținând că soluția nu »»»
Reacţia USR după ce Guvernul Bolojan a căzut: Nu vom permite ca PSD-AUR să întoarcă România în trecut
Moţiunea de cenzură iniţiată de PSD-AUR a trecut. A fost adoptată cu 281 de voturi "pentru", 4 "împotriva" şi 3 anulate. "Moţiunea a trecut, dar nu vom permite ca PSD şi AUR să întoarcă România în trecut. Toţi ştim că cele două partide au vrut acelaşi lucru: să oprească reformele, înainte ca reform»»»