Putin: ”Alianţa Rusiei cu China, un factor stabilizator în lumea actuală”
Preşedintele rus Vladimir Putin a catalogat miercuri alianţa politică, economică şi de securitate între Moscova şi Beijing drept un ”factor stabilizator” în lumea actuală, într-o reuniune prin videoconferinţă cu omologul său chinez Xi Jinping, înaintea Anului Nou chinezesc, informează news.ro. ”În »»»
Nicușor Dan, reacție după raportul SUA privind alegerile
Președintele a zis că România nu este subiectul Raportului preliminar al Comitetului Judiciar al Camerei Reprezentanților din Congresul SUA. „România nu este subiectul Raportului preliminar al Comitetului Judiciar al Camerei Reprezentanților din Congresul SUA, iar referirile din document la adresa »»»
Bruxelles-ul asigură că TikTok este „extrem de cooperant” în ancheta privind alegerile din România. „Au luat o serie de măsuri”
Compania care deține platforma de social media TikTok este „extrem de cooperantă” în cadrul anchetei în curs a Comisiei Europene privind o posibilă interferență în alegerile din România din 2024, a declarat, miercuri, purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Thomas Regnier, relatează Reuters. „Ac»»»
George Simion cere alegeri anticipate după apariția raportului unei comisii din Congresul american, care susține că alegerile din 2024 au fost anulate fără temei
Într-un document recent, Comisia Juridică afirmă că noi informații nepublice pun sub semnul întrebării acuzațiile privind o presupusă interferență rusă, acuzații care au stat la baza deciziei unei instanțe din România de a anula rezultatele alegerilor prezidențiale din 2024. Concluziile raportului »»»
George Simion: ”Cerem revenirea la democraţie, alegeri parlamentare anticipate”
Preşedintele AUR, George Simion, a declarat miercuri, că după raportul preliminar al Comisiei Juridice din Congresul Statelor Unite formaţiunea cere revenirea la democraţie, la votul poporului, prin alegeri parlamentare anticipate, informează news.ro. Nu vom intra la guvernare şi nu vom prelua guve»»»
Bărbat arestat după ce a incendiat un BMW într-o parcare. Flăcările s-au extins și la o altă mașină (video)
Sursa foto: ISU Caraș-Severin Un bărbat din Reșița a fost trimis în spatele gratiilor pentru 30 de zile după ce ar fi incendiat intenționat un autoturism. Incidentul, care a avut loc weekend-ul trecut, s-a soldat cu distrugerea totală a unui vehicul și avarierea gravă a altuia. Potrivit procurorilo»»»
Barbarie în fermele din Spania: clanul „Muti” ținea muncitori români în sclavie și condiții inumane. 17 arestări și opt victime eliberate
Home Știri Interne Evenimente Barbarie în fermele din Spania: clanul „Muti” ținea muncitori români în sclavie și condiții inumane. 17 arestări și opt victime eliberate Video Barbarie în fermele din Spania: clanul „Muti” ținea muncitori români în sclavie și condiții inumane. 17 arestări și opt victi»»»
Fifor (PSD): „Nicușor Dan, obligat să publice probele despre anularea alegerilor. Raportul SUA nu poate fi minimalizat”
Home Politică Fifor (PSD): „Nicușor Dan, obligat să publice probele despre anularea alegerilor. Raportul SUA nu poate fi minimalizat” Fifor (PSD): „Nicușor Dan, obligat să publice probele despre anularea alegerilor. Raportul SUA nu poate fi minimalizat” 0 0 1 live Publicat: 04.02.2026 15:08 Deputat»»»
CTP acuză jocuri de culise în PNL și derapaje periculoase în PSD: „Bolojan este evreul lui Grindeanu și al canalelor CîNîNî, MarșMă și Cloaca cu Puii de Aur”
Home Politică CTP acuză jocuri de culise în PNL și derapaje periculoase în PSD: „Bolojan este evreul lui Grindeanu și al canalelor CîNîNî, MarșMă și Cloaca cu Puii de Aur” CTP acuză jocuri de culise în PNL și derapaje periculoase în PSD: „Bolojan este evreul lui Grindeanu și al canalelor CîNîNî, Ma»»»
Cum poți reduce facturile la energie cu până la 30%. Recomandările ministrului Energiei
Home Economie Cum poți reduce facturile la energie cu până la 30%. Recomandările ministrului Energiei Cum poți reduce facturile la energie cu până la 30%. Recomandările ministrului Energiei 0 0 1 live Publicat: 04.02.2026 15:11 Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a explicat ce măsuri pot lua românii p»»»
Un mail al lui Epstein menționează presupusul asasinat al magnatului presei Robert Maxwell de către Mossad
Home Știri Externe În lume Un mail al lui Epstein menționează presupusul asasinat al magnatului presei Robert Maxwell de către Mossad Un mail al lui Epstein menționează presupusul asasinat al magnatului presei Robert Maxwell de către Mossad 0 0 1 live Publicat: 04.02.2026 15:16 Documentele publicat»»»
Românii nu mai vor vouchere de vacanță. Vicepreședintele ANAT: ”Turismul va scădea și va face rău economiei” - Ziarul Profit
Românii nu mai vor vouchere de vacanță. Potrivit datelor ANAT, în luna decembrie, valoarea tichetelor returnate a crescut cu peste 50%, iar hotelierii se tem pentru că numărul turiștilor care le va trece pragul va scădea dramatic în viitor. Românii renunță la voucherele de vacanță. Vicepreședintele»»»
Bilete de avion mai ieftine la TAROM. Compania aeriană românească anunță tarife mai mici pentru zborurile interne - Ziarul Profit
Bilete de avion mai ieftine la TAROM. Pe 4 februarie compania aeriană românească a lansat tariful Light. Acesta reprezintă o opțiune mai ieftină fără bagaj de cală și se aplică în funcție de perioada de călătorie și de disponibilitatea locurilor. Bilete de avion mai ieftine la TAROM. Vești bune pen»»»
Se rupe coaliția de guvernare dacă Bolojan nu va dori să revină la impozite mai mici? Kelemen Hunor, răspuns
„Ieri dimineața, înainte să ieșim noi public, am spus care este intenția noastră. Am mai vorbit odată și o să mă văd și personal cu premierul. Am spus o revenire, în sensul să fie lăsate autoritățile locale între limitele de jos și sus să dea în funcție de posibilități o reducere de până la 50% la »»»
Peste 31.000 de locuri de muncă sunt declarate vacante la nivel național
Pentru cei cu studii superioare, angajatorii au declarat vacante aproape 1.800 de locuri de muncă. Peste 31.000 de locuri de muncă sunt declarate vacante la nivel național în această perioadă de agenții economici. Peste 19.000 sunt destinate celor fără studii sau cu studii primare ori gimnaziale, î»»»
Ucraina este interesată să aprofundeze cooperarea energetică trilaterală cu România şi Republica Moldova - ambasador - Economica.net
Ucraina este interesată să aprofundeze cooperarea energetică trilaterală cu România şi Republica Moldova, a declarat, miercuri, Ihor Prokopchuk, ambasadorul Ucrainei la Bucureşti, în deschiderea Energy Week Black Sea 2026. „Ucraina este interesată să aprofundeze cooperarea energetică trilaterală cu»»»
Protest spontan pentru Călin Georgescu la Curtea de Apel, după raportul SUA. Mulți au rămas acolo încă de azi noapte și scandează ”Turul 2 înapoi” VIDEO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Mai mulți oameni participă, miercuri după amiază, la »»»
Primăria Capitalei: STB păstrează gratuitatea pentru pensionari. Orice altă informaţie citiţi pe site-uri este fake news - Știrile ProTV
Primăria Capitalei dezminte informaţiile conform cărora Societatea de Transport Bucureşti ar elimina gratuitatea pentru pensionari.»»»
Budureasa va găzdui Campionatul Național de alergare montană și Budureasa Mountain Running
Comuna bihoreană Budureasa devine în perioada 9-10 mai 2026 centrul atenției pentru atletismul montan din România. În acel weekend va avea loc cea de-a 4-a ediție a competiției Budureasa Mountain Running, care, în premieră, se desfășoară în paralel cu Campionatul Național de alergare montană. Eveni»»»
CCR a respins sesizarea lui Nicușor Dan referitoare la legea regimului cultelor. Argumentele Curții
Curtea Constituțională a respins, cu majoritate de voturi, ca neîntemeiată, sesizarea preşedintelui Nicuşor Dan în legătură cu modificările aduse legii privind libertatea religioasă şi regimul cultelor. Astfel, actul normativ criticat respectă „exigențele impuse de Constituție”, a transmis CCR. Una»»»
Ce spune Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei, despre o eventuală vânzare a Carrefour: Preluarea de către un actor deja prezent în România, în comerţul alimentar, ar putea ridica probleme de concurenţă. Dacă e un jucător din afară, ar fi o problemă de siguranţă naţională
Bogdan Chiriţoiu, preşedintele Consiliului Concurenţei, spune că o eventuală vânzare a Carrefour România ar putea ridica diferite probleme în funcţie de cine se află de partea cealaltă a mesei, mai exact la cumpărare. „Preluarea de către un actor deja prezent în România şi activ în acelaşi domeniu »»»
Returnează chinezii de la Haier ajutorul de stat în valoare de 25 mil. euro oferit de România pentru fabrica din Prahova închisă după nici patru ani de funcţionare?
În decembrie 2025, compania Haier Tech, cea care a administrat fabrica de frigidere din Prahova închisă anul trecut, a operat o majorare de capital de 152,7 mil. lei (30 mil. euro), printre cele mai mari publicate de Registrul Comerţului. Ar putea fi vorba de suma necesară returnării ajutorul»»»
Transport expres. Vanuri versus grupaj
Marile companii de logistică sunt tot mai interesate de piața de transport expres, odată cu aplicarea noii legislații europene privind tahografele, începând cu 1 iulie 2026. Autovehiculele comerciale ușoare, cu greutatea cuprinsă între 2,5 și 3,5 tone, care efectuează transport internațional sau ca»»»
Exclusiv. Viitor incert pentru TAROM și CFR Marfă în cadrul reformei companiilor de stat
Guvernul României a demarat un proces complex de reformă a companiilor de stat în efortul de a reduce povara pierderilor asupra bugetului și de a îmbunătăți guvernanța corporativă. România are peste 1.500 de companii de stat, dintre care 230 la nivel central și restul sub autoritățile locale, iar 8»»»
Prima producție de gaze din Neptun Deep este așteptată în 2027
Proiectul Neptun Deep avansează, iar prima producție de gaze este așteptată în 2027, a anunțat miercuri directorul general al OMV Petrom, Christina Verchere, menționând că au fost forate patru sonde pe zăcământul Pelican Sud, scrie Agerpres. „Proiectul Neptun Deep avansează, cu prima producție de g»»»
Ce mașină conduce șefa OMV Petrom. Compania explică de ce pune frână energiei verzi și ce investiții stimulează
Home Economie Ce mașină conduce șefa OMV Petrom. Compania explică de ce pune frână energiei verzi și ce investiții stimulează Ce mașină conduce șefa OMV Petrom. Compania explică de ce pune frână energiei verzi și ce investiții stimulează 0 0 1 live Publicat: 04.02.2026 14:45 OMV Petrom și-a anunțat»»»
Negocierile trilaterale dintre Ucraina, Rusia și SUA, de la Abu Dhabi, au eșuat încă din prima zi. Rusia refuză încetarea focului dacă Ucraina nu ia ”decizia adecvată”
Poziția Rusiei a fost exprimată în paralel cu desfășurarea unei noi runde de discuții la Abu Dhabi, în Emiratele Arabe Unite, unde părțile implicate încearcă să identifice o posibilă ieșire din războiul care durează de patru ani. Potrivit AFP, negocierile au loc în contextul unor atacuri rusești re»»»
Unde poți cumpăra o casă cu 9.800 de euro în România. Terenul are 2.200 de metri pătrați
Terenul generos oferă multiple oportunități pentru dezvoltarea unei grădini sau a unei livezi proprii, fiind suficient de spațios pentru amenajări diverse. Zona Răsmirești este cunoscută pentru peisajele sale rurale și pentru liniștea caracteristică satelor din Teleorman, oferind un mediu ideal pen»»»
Bruxelles respinge acuzațiile SUA privind ingerința în alegerile naționale din statele membre
Uniunea Europeană respinge acuzațiile Comisiei juridice din Congresului SUA că ar încerca să „cenzureze internetul global”, calificând raportul drept „prostii pure” și „complet nefondat”. Raportul de 160 de pagini, emis de comisia judiciară a Camerei Reprezentanților dominată de republicani, susțin»»»
USR îl convoacă pe ministrul Energiei la „Ora Guvernului” din cauza crizei apei potabile din Curtea de Argeș
USR îl cheamă în Parlament, la „Ora Guvernului”, pe ministrul Energiei, Bogdan Ivan, în contextul crizei apei potabile din municipiul Curtea de Argeș și din localitățile limitrofe. USR solicită explicații privind măsurile luate de Ministerul Energiei și Hidroelectrica pentru rezolvarea situației ca»»»
Sorin Grindeanu, a doua zi în Israel. Liderul PSD se va întâlni cu Patriarhul Ortodox al Ierusalimului și președintele parlamentului
Președintele Camerei Deputaților, Sorin Grindeanu, împreună cu delegația parlamentară română, continuă miercuri vizita oficială de trei zile în Israel. Agenda zilei include întrevederi cu Preafericitul Theophilos III, Patriarhul Ortodox al Ierusalimului, și cu Ioan Meiu, Superiorul Așezămintelor Ro»»»
Directorul GFR, sub control judiciar – dare de mită
Directorul general al Grup Feroviar Român (GFR), Cristian Rădulescu, a fost plasat sub control judiciar pe cauțiune, în 4 februarie, de procurorii DNA. El este acuzat de săvârșirea infracțiunii de dare de mită, potrivit unui comunicat al Direcției Naționale Anticorupție (DNA). Cristian Rădulescu ar»»»
VIDEO | Incredibil episod de violență în traficul din București. Trei bărbați au luat la bătaie un șofer care nu ar fi acordat prioritate • Știri București
Un conflict a izbucnit în trafic, din cauza neacordării priorității, în Sectorul 5 al Capitalei. Un bărbat de 39 de an, fiul său de 14 ani și încă un bărbat au coborât din mașină și au agresat un alt șofer, lovindu-l cu pumnii și picioarele, în plină stradă. Tatăl și fiul au fost arestați preventiv»»»
CCR - Sesizarea preşedintelui Nicuşor Dan privind completarea Legii energiei electrice şi a gazelor naturale a fost amânată - Economica.net
Curtea Constituţională a României (CCR) a amânat, miercuri, pentru 4 martie sesizarea preşedintelui Nicuşor Dan în legătură cu Legea pentru modificarea şi completarea Legii energiei electrice şi a gazelor naturale. Şefului statului susţine în sesizare că, în urma parcurgerii unui nou ciclu legislat»»»
Un polițist din Fetești a găsit 10.000 de euro pe stradă. Ce a făcut - Știrile ProTV
Un agent de poliţie din cadrul Biroului Ordine Publică Feteşti a găsit şi a restituit proprietarului o sumă de 10.000 de euro, bani pierduţi în zona unei bănci din municipiul Feteşti, a informat miercuri Inspectoratul de Poliţie Judeţean Ialomiţa.»»»
Trei tineri din Capitală au amenințat un livrator străin și i-au furat mâncarea. O cameră i-a surprins fugind după el - Știrile ProTV
Trei tineri, cu vârste de 16, 19 şi 20 de ani, au fost reţinuţi de poliţişti pentru că au deposedat, prin ameninţare cu cuţitul, un livrator de mâncare nigerian care venise cu o comandă la adresa unuia dintre ei.»»»
ANUNȚ PIERDERE CERTIFICAT INMATRICULARE SOCIETATE COMERCIALĂ - Ziarul Profit
PIERDUT certificat de înmatriculare al societății SC CARNEXPORT PETRUS AG SRL cu sediul social în comuna Cicănești, sat Cicănești, nr 148, județul Argeș, inregistrată la Registrul Comerțului RO29852205, SE DECLARĂ NUL! Subiecte similareactualanunţanunţuriargescategoriecertificatcomercialăCurteaFARA»»»
Premieră absolută în România: Workshop de Bulgarian Bag cu directorul educațional al Suples, la Timișoara
Timișoara devine punctul central al performanței sportive din România, găzduind un eveniment în premieră națională. Daisho Ki Dojo va fi, pe 28 februarie și 1 martie, locația unui workshop exclusiv de Bulgarian Bag, susținut de Magdalena Ivanova, Director al Suples Education. Evenimentul reprezintă»»»
Gigantul spaniol Inditex îşi optimizează portofoliul din România: Retailerul de modă închide magazinele Zara şi Stradivarius din mallul Shopping City Timişoara
Grupul spaniol de modă Inditex, unul dintre cei mai mari jucători din fashion-ul mondial, închide magazinele Zara şi Stradivarius din mallul Shopping City Timişoara, al dezvoltatorului imobiliar NEPI, spun sursele ZF. Retailerul rămâne însă în centrul comercial cu alte două branduri – Pull & Bear ş»»»
Piața auto din România, în urcare. Mai multe vehicule noi pe șosele
În România, piața auto a înregistrat creșteri notabile în trimestrul patru al anului 2025, atât pentru vehiculele destinate transportului de pasageri, cât și pentru cele de marfă, potrivit datelor publicate de Institutul Național de Statistică (INS). În perioada octombrie-decembrie, numărul de vehi»»»
TikTok, extrem de cooperantă cu ancheta UE privind alegerile din România (purtător de cuvânt al Comisiei Europene) - Economica.net
Compania de socializare TikTok este "extrem de cooperantă" cu ancheta în curs a Comisiei Europene privind potenţiala interferenţă în alegerile din România din 2024, a declarat miercuri un purtător de cuvânt al executivului european, Thomas Regnier, relatează Reuters. „Acest lucru arată, totodată, c»»»
George Simion denunță din nou cenzura: Adevărul este ascuns în mod intenționat românilor. Călin Georgescu este târât săptămânal, ritualic, în fața poliției, procurorilor, fără vreo probă. Realitatea e că nu a existat nicio interferență rusească
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Liderul AUR, George Simion, a lansat noi acuzații la »»»
Nicolae Voiculeț: În 2024 s-a dat lovitură de stat! Adevărul a ieșit la lumină. Am fost mințiți oficial de statul (paralel) român care a confiscat democrația și a anulat milioane de voturi. Toți cei care au anulat democrația în România vor trebui să răsp
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Maestrul Nicolae Voiculeț a comentat, într-o postare »»»
TikTok este „extrem de cooperant” în ancheta UE privind alegerile din România, spune Comisia Europeană, după un raport critic din SUA
Un purtător de cuvânt al executivului UE a spus că TikTok a lua deja o serie de măsuri, în contextul anchetei UE privind scrutinul din România, scrie Reuters. Compania de social media TikTok este „extrem de cooperantă” cu ancheta în curs a Comisiei Europene privind posibila interferență în alegeril»»»
Raytheon va produce anual mii de rachete pentru SUA, ca parte a unui program masiv de înarmare
Raytheon, o divizie a conglomeratului de apărare RTX, a ajuns la un acord pe șapte ani cu Pentagonul pentru a crește producția de rachete Tomahawk, rachete aer-aer și interceptoare de rachete balistice, a anunțat miercuri compania, citată de Reuters. Efortul Pentagonului de a extinde capacitatea de»»»
Dâmboviţa: Imagini pe TikTok cu un tigru siberian liber într-o curte (VIDEO)
Imagini cu un tigru siberian liber într-o curte din judeţul Dâmboviţa au apărut postate pe TikTok, iar Poliţia anunţă că este deschis un dosar penal în cadrul căruia se fac cercetări. Persoana care are tigrul siberian deţine o menajerie în localitatea dâmboviţeană Picior de Munte, în apropiere de T»»»
Autostrada A13, blocată de „vile”: Dezvoltatorii imobiliari cer mutarea traseului Brașov–Bacău
Proiectul Autostrăzii A13 Brașov–Bacău, aflat în faza realizării Studiului de fezabilitate, se confruntă cu dificultăți generate de dezvoltatorii imobiliari din județele Brașov și Covasna. Consultantul responsabil de documentația tehnică, compania Consitrans, atrage atenția că anumite solicitări di»»»
Premierul Ilie Bolojan i-a cerut „un răgaz” lui Kelemen Hunor, după ce UDMR a cerut reducerea taxelor cu 50% prin OUG
Kelemen Hunor, președintele UDMR, spune că autoritățile locale ar trebui să decidă, în limitele stabilite, reducerea de până la 50% la impozitele pe care le-au aprobat în decembrie. Întrebat dacă se rupe coaliția dacă Bolojan nu va fi de acord cu reducerea taxelor, Liderul UDMR nu a vrut să specule»»»
Roșii cu gust de roșii, așezate firesc între Telemeaua de Ibănești și mezelurile Benedek. Imaginea României agroalimentare autentice prinde contur la FoodIntelForum
Roșii cu gust de roșii, așezate firesc între Telemeaua de Ibănești și mezelurile Benedek – aceasta este imaginea României agroalimentare autentice care prinde contur la FoodIntelForum, ediția a IX-a, ce va avea loc în perioada 6–8 mai 2026. Producătorul Serele Super se alătură oficial evenimentului»»»
George Simion a dus în Parlament un bidon cu apă de la Curtea de Argeş şi a contestat coaliţia de guvernare
Home Politică George Simion a dus în Parlament un bidon cu apă de la Curtea de Argeş şi a contestat coaliţia de guvernare George Simion a dus în Parlament un bidon cu apă de la Curtea de Argeş şi a contestat coaliţia de guvernare 0 0 1 live Publicat: 04.02.2026 14:12 George Simion a făcut spectacol»»»