alfa.mk
Тензично на Косово-апсења и протести во Митровица-трговската војна прераснува во безбедносен проблем
alfa.mk
Пахор во посета на Белград: Поддршка за европскиот пат на Србија
alfa.mk
Орбан не се повлекува, кампањата продолжува: „Волјата на народот ни е поважна од партиската дисциплина“
alfa.mk
Макрон: Француската војска ќе остане во Сирија без оглед на САД
alfa.mk
Реализирана уште една точка од „непостоечката“ Тиранска платформа
alfa.mk
Мицотакис не е Ципрас – новиот грчки премиер ќе биде големо искушение за македонските евро интеграции
alfa.mk
Макрон повика на „Европска преродба“, но не и на проширување на ЕУ
alfa.mk
Заев: Утре продолжуваат разговорите за законот за јавно обвинителство
kurir.mk
Грк до пратеник на СДСМ: Зошто Северна, немате ни трошка достоинство?
mia.mk
Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше постапки коишто се почнати по 18 месеци да запрат и сите докази да бидат фрлени во вода
alsat-m.tv
Франција ги поздравува реформите во земјава
kanal5.com.mk
Пораките на бугарскиот претседател Радев опасни и непотребни – сметаат дел од експертите
alsat-m.tv
Две иницијативи, Македонија да стане една изборна единица
„Бел документ“ за развој и планирање на одржливата урбана мобилност
kapital.mk
Политичка платформа „Македонски концепт“ – шанса конечно да изградиме нормална и модерна држава
Северна Македонија ќе ги зајакне јавните финансии и ќе ја подобри конкурентноста со поддршка од Светска банка
mia.mk
Пратеници на студиска посета во САД за борба против корупцијата и одговорното владеење
alsat-m.tv
Бундестагот ќе гласа за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ
Државниот врв обединет во намерата за одлучна борба и организиран пристап во справувањето со нападите на центрите за дезинформации и лажни вести врз д
kanal5.com.mk
Ултиматум од Радев - Ако нема договор, ќе има екстремни мерки и нова позиција
makfax.com.mk
Макрон и Конте во Рим разговараа за миграционите политики
kapital.mk
Европскиот Бизнис паѓа жртва за односите на ЕУ со САД и Кина
kurir.mk
Глобален протест: Неделата на иднината почнува со протест пред Влада
kurir.mk
Героски: Безвредно бомбашко шоу на позерката Фатиме Фетаи
mia.mk
Поранешните шпиони не водат „гламурозен живот“
press24.mk
Димитров за Рекет: Никогаш нема штета кога прљавштина ќе излезе на виделина
kanal5.com.mk
СДСМ: Фамилијарните инсталации на ВМРО-ДПМНЕ во судството 11 години се спроведуваа
alsat-m.tv
Иванов и Црвенковски ќе куртулат од намалување на пензионерските привилегии
press24.mk
Преслушани 25 „бомби“ за „Монструм“ - судењето продолжува на 4 октомрви
press24.mk
Заев: Доаѓа убаво време за Северна Македонија, Албанија и Косово
makfax.com.mk
Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“
makfax.com.mk
Случај „Монструм“: Во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски
puls24.mk
Откриено како бил убиен рибарот -„БОМБИ" ЗА „МОНСТРУМ": Се слушаат гласовите на Јанакиески, Камчев, Нада Груевска –
kapital.mk
Епл треба да и плати на Ирска 13 милијарди евра данок
mia.mk
ЕУ му порача на Џонсон да престане да се преправа дека преговара за Брегзит
kurir.mk
ВМРО-ДПМНЕ: Македонија тоне во корупција
makfax.com.mk
САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден
press24.mk
Пецас: Северна Македонија може да отпочне преговори со ЕУ само во пакет со Албанија
sitel.com.mk
Европски Парламент даде зелено светло за Кристин Лагард да биде на чело на ЕЦБ
sitel.com.mk
Студентите повторно не ѝ дозволуваат влез на ректорката на Универзитетот

Вработени во СЈО со писмо до Заев и амбасадорите: Разочарани сме поради недоволното внимание за нашата иднина

Makfax 12.09. 13:15

Вработени во СЈО со писмо до Заев и амбасадорите: Разочарани сме поради недоволното внимание за нашата иднина

Стручниот, административниот и помошно-техничкиот персонал во СЈО испрати писмо до премиерот Зоран Заев, претседателот на државата Стево Пендаровски, министерката за правда Рената Дескоска и амбасадорите на ЕУ, САД и Холандија во земјава, во кое пишува дека се разочарани затоа што лебди нивниот раб»»»

makfax.com.mk
Alfa 31.08. 13:50

ВМРО-ДПМНЕ: Глас за Пендаровски е глас за Заев и глас за коруптивната шема по принципот – „едно евро за црквата, едно евро за Вицето“

Стево Пендаровски е ист како Зоран Заев. Глас за Пендаровски е глас за Заев и глас за коруптивната шема по принципот – „едно евро за црквата, едно евро за Вицето“, ова денеска преку соопштение го истакнуваат од ВМРО-ДПМНЕ. -Целата македонска јавност го виде Зоран Заев како бара мито од 1 евро по кв»»»

alfa.mk
Alsat M 19.05. 17:30

Извршителите „ги дерат“ граѓаните по старите високи цени

Новиот Закон за извршување не е ретроактивен иако власта тоа го најавуваше и ветуваше. Невладините се жалат дека извршителите ги пуштиле сите предмети кои биле заглавени по фиоките сè со цел да се наплати по старите повисоки тарифи кои ги предвидуваше претходниот закон. Сега стигнуваат сметките за »»»

alsat-m.tv
You can read more about this at Osservatorio Italiano