mia.mk
Почна лидерската средба кај претседателот Пендаровски
alfa.mk
Европските лидери дадоа поддршка за референдумот, но не и гаранција за датум
sitel.com.mk
Ангеловска: За побрз економски раст повеќе жени на раководни позиции
makfax.com.mk
ЕУ: Британија да ни ги каже идните чекори
kurir.mk
Димовски: По пазарот за името, некој мислел дека датумот ќе дојде како подарок
kanal5.com.mk
Париз: Ново одлагање на Брегзит не е во ничиј интерес
kanal5.com.mk
Груевски на ФБ: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас”
kanal5.com.mk
Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме
alfa.mk
„Ла Верита“: Макрон се одмаздува и го блокира проширувањето на ЕУ
makfax.com.mk
Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа
kurir.mk
30 април 2019, ЗАЕВ: Имав успешни состаноци со Меркел и Макрон, ова лето имаме датум, одиме напред со Стево!
kurir.mk
Николоски: Наши партнери се Брисел, Берлин, Париз, Вашингтон и Лондон
kurir.mk
Гори твитер: Заев да не си дава оставка, нема да се најде друг што ќе каже дека Делчев е Блгарин
kurir.mk
Николоски: Во Нон пејперот на европските држави членки ни беа кажани условите за реализација за добивање датум, но владата не ги испорача реформите
kanal5.com.mk
Александар Николоски во „Само интервју“
alsat-m.tv
Македонија и Албанија не добија датум за старт на пристапните преговори за членство во ЕУ
Целодневни консултации во владата по негативната одлука од Брисел
kanal5.com.mk
Нема одлука за датум, ЕУ ќе се наврати на прашањето на пролет
alsat-m.tv
Пендаровски, Димитров, Османи: Европската иднина останува приоритет
slobodnaevropa.mk
Реакции за датумот- разочарување, жалење, отворање врата за Москва и Пекинг
sitel.com.mk
Регионалната директорка на УНФПА, Алана Армитаж, во посета на Македонија
kapital.mk
Кои се Курдите и зошто толку паника од Турција?
kurir.mk
Николоски: Главен виновник за недобивање на датум за почеток на преговорите е  Зоран Заев и СДСМ
kanal5.com.mk
Чешкиот премиер дециден: Мора да градиме нуклеарни електрани , па и да ги прекршиме законите на ЕУ
kanal5.com.mk
Почна најголемата културна операција - Делата на Леонардо да Винчи патуваат во Лувр
kanal5.com.mk
Курдите бараат хуманитарен коридор за евакуација на цивилите
makfax.com.mk
Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување
alfa.mk
Скопје меѓу најевтините градови во светот, најскап и годинава Хонг Конг
press24.mk
Милошоски: Заев да не се чуди зошто не беше удостоен со покана од Макрон
alfa.mk
Ердоган во идната недела во Русија за Сирија
makfax.com.mk
(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана
sitel.com.mk
Додик: БиХ не е во статус кво, туку во распаѓање
kurir.mk
Бугарија подготвена да му плати 250 милиони евра на Фолксваген за да изгради фабрика во земјата
alsat-m.tv
Заев: „Ако не добиеме датум, Владата може да падне“ 
alfa.mk
Шекеринска проговори за „бомбите“ од Ел Чека- не чувствувала одговорност
Makedonsko Sonce 27.09. 12:25

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на преговорите со Скопје и Тирана е важен сигнал, пренес»»»

Press24 30.09. 16:45

Франција се уште нема донесено конечна одлука за датум за преговори за Македонија

Земјите членки на ЕУ треба да постигнат согласност за датумот за преговори до 15-ти октомври кога во Луксембург ќе се состанат министрите за надворешни и европски прашања, а датумот за Македонија и Албанија ќе биде една од главните теми на дневен ред. Според високи дипломатски извори во Брисел, атм»»»

press24.mk
Kurir 30.09. 17:11

Франција се уште нема донесено конечна одлука за датум за преговори за Македонија

Земјите членки на ЕУ треба да постигнат согласност за датумот за преговори до 15-ти октомври кога во Луксембург ќе се состанат министрите за надворешни и европски прашања, а датумот за Македонија и Албанија ќе биде една од главните теми на дневен ред. Според високи дипломатски извори во Брисел, атм»»»

kurir.mk
Sitel 27.09. 13:06

Мета: Доколку ги послушавме советите денеска ќе добиевме безусловна одлука за почеток на преговорите со ЕУ

Албанскиот претседател Илир Мета реагираше веднаш по одлуката на Будестагот да даде зелено светло за почеток на преговорите со ЕУ, на Албанија,но со девет услови. Тој упати посебна благодарност до Бундестагот, особено групата ЦДУ-ЦСУ за нивната сериозна посветеност за поддршка на интеграцијата на А»»»

sitel.com.mk
Makfax 20.06. 16:21

„Ле Монд“: Франција, Холандија и Германија со црвено светло за Скопје и Тирана

Францускиот весник „Ле Монд“ пишува дека Франција, Германија и Холандија се трите земји што го блокирале почетокот на преговорите за членство во ЕУ за Албанија и Северна Македонија за време на министерскиот состанок во Луксембург. Како што пишува весникот, Франција, Германија и Холандија во Луксемб»»»

makfax.com.mk
Kanal5 27.09. 08:53

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Македонија и на Албанија во ЕУ. Прегледи:2727 септември 2019, 08:42СподелиСподелиМас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на преговорите »»»

kanal5.com.mk
Alsat M 27.09. 09:55

Мас: Одлуката на Бундестагот е важен сигнал

Шефот на германската дипломатија Хајко Мас ја поздрави одлуката на Бундестагот да даде зелено светло за старт на преговорите за членство на Северна Македонија и на Албанија во ЕУ. Мас оцени дека поддршката од германскиот Бундестаг за отворање на преговорите со Скопје и Тирана е важен сигнал, пренес»»»

alsat-m.tv
Telma 29.09. 15:07

Скопје и Тирана треба да се третираат одделно- смета холандскиот шеф на дипломатија Блок

Холандскиот министер за надворешни работи Стеф Блок изјави дека Скопје и Тирана треба да се третираат одделно кога станува збор за започнување преговори со ЕУ. – Проширувањето е повторно на агендата во октомври. Среќен сум што одговорив на прашањата што ми беа поставени, но нема да има изненадувања»»»

You can read more about this at Osservatorio Italiano