Riscul care ar putea destabiliza nu doar Iranul, ci întreaga regiune
Home Știri Externe În lume Riscul care ar putea destabiliza nu doar Iranul, ci întreaga regiune Analiză Riscul care ar putea destabiliza nu doar Iranul, ci întreaga regiune 0 0 1 live Publicat: 02.03.2026 20:27 Uciderea liderului suprem al Iranului, ayatollahul Ali Khamenei, a creat un moment de el»»»
Rusia lovește un tren de navetiști din Ucraina: Un mort și alți șapte răniți, printre care și copii
Un atac cu drone rusești a lovit un tren de pasageri în districtul Kryvyi Rih din regiunea Dnipropetrovsk, ucigând o persoană și rănind alte șapte, au declarat oficialii regionali ucraineni, luni, 2 martie. Atacul marchează al doilea atac rusesc asupra unui tren de pasageri de la 27 ianuarie, când »»»
Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale
Home Știri Externe În lume Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale 0 0 1 live Publicat: 02.03.2026 20:21 Căderea unora dintre cei mai tem»»»
NATO se va implica în războiul din Iran? Răspunsul lui Mark Rutte
Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a salutat luni acţiunea militară a SUA şi a Israelului împotriva Iranului, afirmând că aceasta reduce capacitatea Teheranului de a obţine arme nucleare şi rachete balistice, dar a precizat că NATO în sine nu va fi implicată, relatează Agerpres, citând Reuters»»»
Cu cât s-ar putea scumpi benzina, din cauza războiului din Iran: răspunsul ministrului Energiei, Bogdan Ivan
Bogdan Ivan a declarat luni seara, la Digi24, că războiul din Iran nu va afecta prețurile carburanților din România și, de asemenea, că a cerut să se facă verificări la comercianții de combustibil pentru a se afla dacă există „temerari în piață care își doresc să profite de acest context”. Ministru»»»
Adrian Codirlaşu (CFA România): Carburanții s-ar putea scumpi în următoarele săptămâni cu 10-15% din cauza războiului. Vor fi efecte asupra inflației - Economica.net
Creşterea accelerată a preţului petrolului, după izbucnirea conflictului din Orientul Mijlociu, ar putea conduce la o majorare de 10-15% a preţului combustibilului în următoarele săptămâni, cu efecte de runda a doua asupra inflaţiei din România, a afirmat, pentru AGERPRES, Adrian Codirlaşu, preşedi»»»
Carrefour, vândut la promoție. Analiștii spun că prețul de achiziție al fraților Pavăl este un „super deal”
Gigantul francez Carrefour, care și-a anunțat ieșirea de pe piața din România, spune că retragerea ar putea fi finalizată cu o ofertă excelentă pentru viitorii cumpărători, frații Pavăl, proprietarii Dedeman. Cu un multiplu de 4,8x al indicatorului financiar EBITDA, analiștii susțin că prețul de ac»»»
Donald Trump, prima apariție publică după ce SUA a atacat Iranul: „Continuăm această misiune cu hotărâre feroce și neclintită de a zdrobi amenințarea acestui regim terorist”
Președintele american Donald Trump a ținut un prim discurs oficial de la începerea atacurilor asupra Iranului în care a declarat că SUA continuă operațiunile de amploare care vor dura aproximativ patru-cinci săptămâni. Donald Trump, prima apariție publică de la invazia Iranului Operațiunea „Midnigh»»»
SUA vor ataca Iranul încă 4-5 săptămâni. Donald Trump: Dispuneau deja de rachete capabile să lovească Europa și bazele noastre
SUA continuă atacurile asupra Iranului după distrugerea siturilor nucleare. Operațiunea vizează distrugerea rachetelor și Marinei Iraniene și prevenirea obținerii armelor nucleare, ca răspuns la amenințările la adresa securității americane. Din cuprinsul articoluluiSUA continuă atacurile asupra Ira»»»
Mediafax: PNL îl propune pe Mihai Dimian, rector al Universităţii „Ştefan cel Mare” din Suceava, pentru funcţia de ministru al Educaţiei şi Cercetării
Biroul Politic Naţional al Partidul Naţional Liberal a validat luni, 2 martie, nominalizarea profesorului universitar dr. Mihai Dimian, rector al Universităţii „Ştefan cel Mare” din Suceava, pentru funcţia de ministru al Educaţiei şi Cercetării, cu scopul de a reformă şi dezvolta sistemul educaţion»»»
BREAKING. Preşedintele american Donald Trump a anunţat cele patru obiective în războiul cu Iran şi a spus că operaţiunea poate dura mai mult de o lună. „De la început am prognozat 4 - 5 săptămâni, dar avem capacitatea de a continua mult mai mult decât atât”
Preşedintele american Donald Trump a organizat luni o conferinţă de presă pe tema războiului din Iran, intrat acum în cea de-a treia zi de . Acesta a menţionat cele patru obiective ale războiului: „Ceea ce facem acum este să eliminăm ameninţările generate de acest regim bolnav şi sinistru. Şi sunt »»»
Preţurile de referinţă la gaze în Europa au crescut cu 40%. QatarEnergy a oprit producţia de GNL
Preţurile de referinţă la gaze în Europa au explodat după ce compania energetică de stat din Qatar, QatarEnergy, a anunţat că opreşte producţia de gaze lichefiate în urma unui atac iranian cu drone, informează AFP, potrivit Agerpres. În jurul orei 12:30 GMT, la hub-ul de gaze TTF de la Amsterdam, u»»»
China își reafirmă prietenia cu Iranul și speră să dezvolte relațiile cu statele din Golf pentru a-și păstra „viitorul în propriile mâini”
Home Știri Externe China China își reafirmă prietenia cu Iranul și speră să dezvolte relațiile cu statele din Golf pentru a-și păstra „viitorul în propriile mâini” China își reafirmă prietenia cu Iranul și speră să dezvolte relațiile cu statele din Golf pentru a-și păstra „viitorul în propriile mâi»»»
Piața energiei, sub presiune după atacurile asupra infrastructurii petroliere din Golf - Știrile ProTV
Bombardamentele iraniene asupra infrastructurii petroliere din Golf pun o presiune uriașă pe piața energiei.»»»
La ce indicator bate România ţări precum Germania şi Danemarca? Nu este unul ce ţine de putere financiară, ci de zeci de ani de diferenţe sociale
♦ România avea în 2024 o pondere de 33,9% femei în poziţii manageriale, potrivit datelor publicate de Eurostat, oficiul european de statistică. Media Uniunii Europene este de 35,2%. Datele Eurostat arată că România depăşeşte ţări precum Germania, Danemarca, Ţările de Jos sau Italia la ponderea feme»»»
China îşi reafirmă prietenia cu Iranul
Ministerul de externe de la Beijing a reafirmat luni prietenia Chinei cu Iranul şi a cerut ţărilor din Golf să se unească împotriva amestecului străin, după ce atacurile americano-israeliene împotriva regimului de la Teheran a declanşat un conflict care tinde să se extindă în regiune, informează Ag»»»
China îşi reafirmă prietenia cu Iranul
Ministerul de externe de la Beijing a reafirmat luni prietenia Chinei cu Iranul şi a cerut ţărilor din Golf să se unească împotriva amestecului străin, după ce atacurile americano-israeliene împotriva regimului de la Teheran a declanşat un conflict care tinde să se extindă în regiune, informează Ag»»»
Criza din Strâmtoarea Ormuz explicată: impactul asupra transportului maritim global
Războiul în escaladare din Orientul Mijlociu a amplificat temerile privind perturbări prelungite ale comerţului global prin coridoare maritime esenţiale precum Strâmtoarea Ormuz şi Strâmtoarea Bab el-Mandeb, relatează CNBC citat de News.ro. Giganţii transportului de containere au suspendat operaţiu»»»
Miza reală a războiului din Iran. Trump vrea schimbarea regimului de la Teheran. Tudor Curtifan: Ar fi istoric, dar există riscuri și o mare întrebare
Conflictul dintre Iran, Israel și Statele Unite intră într-o fază tot mai dură, cu episoade care depășesc granițele clasice ale unui război local și împing regiunea spre un scenariu mult mai larg. Loviturile se înmulțesc, fronturile se complică, iar semnalele de escaladare apar acolo unde, până de »»»
Ce se întâmplă acum în Israel. Dr. Berkovits, dezvăluiri de lângă premierul Netanyahu: Hezbollahul a făcut o greșeală foarte mare. Vor plăti
Dr. Herman Berkovits, apropiat al premierului israelian Benjamin Netanyahu, a spus care este situația în Israel, în a treia zi de război cu Iranul, în contextul în care Ierusalimul se confruntă cu represalii din partea Teheranului. Berkovits a precizat că, în acest moment, Israelul luptă pe două fr»»»
Președintele Erdogan, care conduce a doua armată din NATO: „Iranul este vecinul nostru. Sunt frații noștri, la fel ca alte popoare din regiune”
Președintele Erdogan a făcut din nou declarații cu privire la conflictele dintre SUA, Israel și Iran. Liderul turc a transmis că lipsa unor intervenții rapide în regiune ar putea genera consecințe grave pentru securitatea regională și globală. De asemenea, oficialul a subliniat că prioritatea Turci»»»
Trump afirmă că Iranul a ignorat avertismentele SUA de a nu reconstrui programul nuclear
Preşedintele Donald Trump a justificat luni intervenţia militară din Iran prin faptul că Teheranul a ignorat avertismentele Casei Albe de a nu reconstrui programul nuclear, acestea fiind primele sale declaraţii pe care le face direct şi personal de la declanşarea operaţiunii Epic Fury, informează n»»»
Trump afirmă că Iranul a ignorat avertismentele SUA de a nu reconstrui programul nuclear
Preşedintele Donald Trump a justificat luni intervenţia militară din Iran prin faptul că Teheranul a ignorat avertismentele Casei Albe de a nu reconstrui programul nuclear, acestea fiind primele sale declaraţii pe care le face direct şi personal de la declanşarea operaţiunii Epic Fury, informează n»»»
Tensiuni în coaliție. Kelemen Hunor și Ciprian Ciucu, schimb de replici din cauza bugetului
Coaliția de guvernare a stabilit ca miercuri să organizeze, în format complet, ședința de închidere a bugetului pe 2026, pentru a finaliza toate capitolele și a adopta forma convenită. Totuși, întâlnirea de luni a liderilor coaliției a fost tensionată, cu schimburi de replici între Ciprian Ciucu și»»»
Primii români repatriați după suspendarea zborurilor din Orientul Mijlociu. Când vor ajunge în România - Știrile ProTV
Sute de români au reușit să părăsească Israelul pe cale terestră, şi s-au îndreptat spre Egipt. Primii 360 dintre ei ar fi trebuit să ajungă în ţară luni dimineață, cu nişte curse speciale Tarom, însă zborurile au fost reprogramate.»»»
Trump dă detalii despre operațiunea din Orient: „Distrugem rachetele și anihilăm Marina Iranului”
Donald Trump a detaliat luni, într-o conferință de presă, care sunt cele două obiective ale războiului purtat de câteva zile de SUA și aliații săi în Iran. „Distrugem capabilitățile de rachete ale Iranului și puteți vedea că se întâmplă asta la fiecare oră, alături de capacitatea lor de a produce u»»»
Sorin Grindeanu: Am participat în această seară la Cina de Iftar, un eveniment important pentru musulmani, acum în perioada Ramadanului
Sorin Grindeanu a anunțat, într-o postare pe Facebook, luni seară, 2 martie 2026, că a luat parte la Cina de Iftar, un eveniment cu o deosebită importanță pentru musulmani, în perioada Ramadanului. Cu această ocazie, Sorin Grindeanu, președinte PSD, a transmis un mesaj pe rețelele de socializare. D»»»
BREAKING. Preşedintele american Donald Trump a anunţat cele patru obiective în războiul cu Iran şi a spus că operaţiunea poate dura mai mult de o lună. „De la început am prognozat 4 - 5 săptămâni, dar avem capacitatea de a continua mult mai mult decât atât”
Preşedintele american Donald Trump a organizat luni o conferinţă de presă pe tema războiului din Iran, intrat acum în cea de-a treia zi de confruntări. Acesta a menţionat cele patru obiective ale războiului: „Ceea ce facem acum este să eliminăm ameninţările generate de acest regim bolnav şi sinistr»»»
Conflict SUA, Israel - Iran. Scenariul lui Băsescu, ca ”om care știe bine zona”: Și pietrele mă cunosc în Strâmtoarea Ormuz
Fostul președinte al României, Traian Băsescu, vede cu îngrijorare închiderea rafinăriei Aramco din Arabia Saudită de luni, 2 martie, ca urmare a unor lovituri iraniene. El crede că prețul țițeiului și al combustibilului va crește în perioada următoare în țara noastră. Băsescu: „Vor fi creșteri mar»»»
Trump: „Iranul avea rachete balistice care să atingă ținte din Europa sau din frumoasa noastră Americă”
Home Știri Externe SUA Trump: „Iranul avea rachete balistice care să atingă ținte din Europa sau din frumoasa noastră Americă” Video Trump: „Iranul avea rachete balistice care să atingă ținte din Europa sau din frumoasa noastră Americă” 0 Război în Orientul Mijlociu 0 1 live Publicat: 02.03.2026 19»»»
Noul ambasador al SUA în România își va prezenta marți scrisorile de acreditare
Noul ambasador al Statelor Unite ale Americii la București, Darryl Nirenberg, își va prezenta marți scrisorile de acreditare. Conform programului anunțat de Administrația Prezidențială, la ora 14.00, ambasadorul agreat al SUA, Darryl Nirenberg, va fi primit la Palatul Cotroceni de președintele Nicu»»»
Conferința „Inteligența artificială, competențele și viitorul muncii”
Camera de Comerț Elveția-România a organizat conferința dedicată tendințelor actuale din domeniul Resurselor Umane, cu titlul „Inteligența artificială, competențele și viitorul muncii”. Evenimentul a reunit specialiști și lideri din industrie, pentru a discuta despre provocările și transformările p»»»
Moldova, dependentă de banii din diaspora. Peste un milion de cetățeni muncesc peste hotare. Câți bani au trimis în țară
Moldovenii care lucrează peste hotare au trimis acasă, în prima lună a anului, 132 milioane 580 de mii de dolari, potrivit datelor publicate de Banca Națională a Moldovei (BNM). Suma este semnificativ mai mare decât în ianuarie 2025, iar structura valutară și geografică a transferurilor indică o re»»»
Netanyahu: ”Se apropie ziua când puterea de la Teheran va cădea”
Premierul israelian Benjamin Netanyahu a estimat luni că se apropie ziua când regimul de la Teheran va cădea, el afirmând că ''viteazul popor iranian va respinge jugul tiraniei'', informează Agerpres. ''Am lansat această campanie cu scopul de a îndepărta orice tentativă de reînnoire a ameninţărilor»»»
Sondaj cu rezultat surprinzător. Moldovenii au cea mai mare încredere în dictatori
Republica Moldova. Moldovenii au cea mai mare încredere, printre şefii altor state, în preşedintele Republicii Belarus, Alexandr Lukaşenko, supranumit „ultimul dictator din Europa”. Al doilea şef de stat, în care moldovenii au cea mai mare încredere, este preşedintele rus Vladimir Putin. Pe poziţia»»»
Diana Buzoianu: Barajul de la Mihăileni va fi realizat în continuare, documentele vor fi refăcute cu respectarea tuturor prevederilor legale - Economica.net
Barajul de la Mihăileni va fi realizat în continuare, iar documentele vor fi refăcute cu respectarea tuturor prevederilor legale şi vor fi complete, a declarat, luni, ministrul Mediului, Diana Buzoianu, la Ora Guvernului, relatează Agerpres. „Sunt un pic îngrijorată, pentru că o minciună care a fos»»»
Falcon Defence intră pe piața industriei de apărare din România. Contracte de 253 de milioane de euro pentru livrarea de muniție de artilerie în 2026
Compania Falcon Defence, parte a Falcon Group, a anunțat lansarea unei platforme de producție în România. Proiectul este susținut de contracte ferme de 253 de milioane de euro pentru livrări programate în 2026. Din cuprinsul articoluluiCompania va produce muniție de 155 mm în România și își propune»»»
Donald Trump, noi informații despre atacul asupra Iranului: „Nici măcar nu am început să-i lovim puternic. Marele val nici măcar nu a avut loc, cel mare vine în curând!”
Președintele Donald Trump a declarat pentru CNN într-un interviu telefonic de nouă minute luni dimineață că armata americană „lovește puternic” Iranul – dar „marele val” abia urmează. Donald Trump, noi informații despre atacul asupra Iranului „Îi lovim puternic”, i-a spus Trump lui Jake Tapper de l»»»
Mihai Dimian, rectorul Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, favorit pentru Ministerul Educației. Anunțul ar putea fi făcut azi
Conducererea PNL s-a întrunit de la ora 18:00 într-o ședință a Biroului Politic Național, în care ar urma să fie validată propunerea lui Mihai Dimian, actual rector al Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava, pentru funcția de ministru al Educației, care este neocupată de la demisia lui Daniel »»»
Băsescu arată ce greșeală a făcut, „din orgoliu”, Trump când a decis atacul asupra Iranului
Home Politică Băsescu arată ce greșeală a făcut, „din orgoliu”, Trump când a decis atacul asupra Iranului Băsescu arată ce greșeală a făcut, „din orgoliu”, Trump când a decis atacul asupra Iranului 0 0 1 live Publicat: 02.03.2026 18:46 Fostul președinte Traian Băsescu a declarat la Digi24 că decizi»»»
Gardienii Revoluției susțin că au lovit un complex de comunicații al armatei israeliene. Trump, noi declarații despre atacurile asupra Iranului
Home Știri Externe În lume Gardienii Revoluției susțin că au lovit un complex de comunicații al armatei israeliene. Trump, noi declarații despre atacurile asupra Iranului Gardienii Revoluției susțin că au lovit un complex de comunicații al armatei israeliene. Trump, noi declarații despre atacurile »»»
Șeful NATO spune că Europa „susține în totalitate” acțiunea SUA în Iran. Ce spune Rutte despre implicarea Alianței în operațiuni
Home Știri Externe SUA Șeful NATO spune că Europa „susține în totalitate” acțiunea SUA în Iran. Ce spune Rutte despre implicarea Alianței în operațiuni Șeful NATO spune că Europa „susține în totalitate” acțiunea SUA în Iran. Ce spune Rutte despre implicarea Alianței în operațiuni 0 Război în Orient»»»
Comisia Europeană a cerut date despre rezervele de petrol ale statelor membre
Subiectul energiei este discutat în două întâlniri ale comisarilor din această săptămână. Comisia Europeană monitorizează evoluțiile de pe piață, dar și aprovizionarea cu petrol a Uniunii, iar subiectul a fost discutat luni într-o întâlnire extraordinară a comisarilor europeni, discuție axată pe ef»»»
Operațiunea SUA în Iran vizează protejarea securității americane, nu construirea democrației. Pete Hegseth: Nu am început acest război, dar sub conducerea președintelui Trump îl vom încheia
Secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, și ambasadorul Israelului în România, Lior Ben Dor, au explicat că operațiunea militară desfășurată de SUA și Israel împotriva Iranului, denumită „Epic Fury”, are ca scop oprirea programului nuclear iranian și neutralizarea amenințărilor pentru securit»»»
Qatar anunță că a doborât două aeronave iraniene de fabricație rusească Suhoi Su-24
Qatar a anunțat că a doborât două aeronave iraniene. Ca urmare a atacurilor americano-israeliene de pe 28 februarie 2026, Iranul a trecut la represalii și a bombardat nu doar Israelul, dar și toate statele arabe din regiunea Golfului Persic, în special cele care găzduiesc baze și trupe militare SUA»»»
Hegseth: ”Niciun militar american nu se află în prezent în Iran”
Niciun militar american nu se află în prezent pe teritoriul iranian, a anunţat luni, la Pentagon, secretarul american al Apărării Pete Hegseth, care a ameninţat însă că Statele Unite vor merge ”cât de departe este necesar”, informează news.ro. El a declarat în prima sa conferinţă de presă de la înc»»»
Baza militară de la Deveselu este la nivel de alertă „BRAVO”: „Amenințare crescută și previzibilă de terorism”
Baza militară de la Deveselu, unde se află scutul de racheta, este la nivel de alertă „BRAVO”, în contextul escaladării conflictului din Orientul Mijlociu. Toate bazele americane din lume au nivel de alertă sporit, după ce Statele Unite au atacat Iranul la data de 1 martie. Nivelul de alertă „BRAVO»»»
Comandantul iranian Jabari promite să bombardeze Ciprul
Generalul de brigadă Ibrahim Jabari, comandant al Corpului Gărzilor Revoluționare Islamice (IRGC) din Iran, a fost citat de agenția de știri Tasnim declarând că Iranul intenționează să lanseze rachete asupra Ciprului. ”Americanii și-au mutat majoritatea avioanelor în Cipru și vom lansa mai multe ra»»»
Ministrul Justiției a făcut propunerile pentru numirea șefilor celor mai importante parchete din țară: Cristina Chiriac procuror general, Viorel Cerbu la DNA și Codrin Miron la DIICOT - Economica.net
Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu (foto), a anunţat, luni, că i-a propus pe Cristina Chiriac pentru funcţia de procuror general, pe Viorel Cerbu - şef al Direcţiei Naţionale Anticorupţie şi pe Codrin Miron - şef al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism,»»»
Franța își va mări arsenalul de focoase nucleare. Macron: Pentru a fi liber, trebuie să fii temut, trebuie să fii puternic!
Preşedintele francez Emmanuel Macron a anunţat luni, 2 martie 2026, creşterea numărului de focoase nucleare şi o nouă etapă în modernizarea forţelor strategice. Franţa va permite unor aliaţi europeni să participe la exerciţii de disuasiune, însă decizia privind utilizarea armelor nucleare va rămâne»»»