Ciucu, mesaj dur către liderii PSD: „Aţi dispărut ca măgarii în ceaţă. Nasol că nu ați rezolvat problema să vă puteți căra la Monaco”
Prim-vicepreşedintele PNL Ciprian Ciucu, vine cu un atac, marţi, la adresa PSD, în contextul nominalizării unui nou premier, el acuzându-i pe social-democraţi că nu îşi asumă guvernarea. „Bravo vouă, geniilor! Mari bărbaţi de stat, aţi lăsat ţara fără guvern, dar când este vorba despre soluţii şi a»»»
AnimaWings adaugă noi zboruri către Olbia şi Salonic din Cluj-Napoca, Timişoara şi Iaşi
Compania aeriană românească AnimaWings îşi extinde reţeaua de zboruri şi inaugurează rute regulate către Olbia (Sardinia, Italia) şi Salonic (Grecia), operate din Cluj-Napoca, Timişoara şi Iaşi. Rutele vor fi operate începând cu 2 iunie. „Continuăm strategia de extindere accelerată a reţelei AnimaW»»»
Rezervele valutare la Banca Naţională se situau la finalul lunii mai la 64 mld.euro, în scădere cu 800 mil.euro faţă de aprilie
Rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la finalul lunii mai 64,05 miliarde euro, faţă de 64,83 miliarde euro la 30 aprilie 2026. În cursul lunii mai au intrat în rezerbe 2,25 miliarde euro, reprezentând modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credi»»»
Invitaţie pentru oamenii care iau decizii în sănătate: mergeţi o zi într-un spital de stat, fără “fanfară”! Rămâneţi pe holurile înguste, aşteptaţi în urgenţă, ascultaţi pacienţii şi observaţi medicii. Câteva ore pe un hol de spital, ca simplu cetăţean al ţării. Ca majoritatea dintre noi. Apoi puteţi începe să “reformaţi” sistemul din birou
Atunci când mergi din punctul A în punctul B cu elicopterul sau îţi face poliţia loc printre maşini pentru că eşti demnitar, sigur că nu te enervează traficul. Nu schimbi ce nu te afectează şi durează zeci de ani până e gata o autostradă. La fel şi la spitale. Cât timp nu stai ore întregi pe holur»»»
Renault scoate la plecări voluntare 200 de angajaţi de la Dacia şi RTR şi pune pe masă până la 210.000 lei net de persoană. În premieră, ingineria intră în program
Aproximativ 200 de angajaţi ai Automobile Dacia şi Renault Technologie Roumanie (RTR) pot pleca din companie printr-un nou program de plecări voluntare, lansat de marţi, 3 iunie 2026. În schimbul încetării contractului cu acordul părţilor, Renault pune pe masă o compensaţie netă care merge, în func»»»
Mircea Busuioceanu, Raiffeisen Bank: Băncile reacţionează la creşterea riscurilor prin ajustări de preţ şi recalibrarea politicilor de creditare
Creşterea incertitudinilor economice, politice şi geopolitice determină băncile să îşi reevalueze politicile de risc şi modul în care acordă finanţări, iar în anumite cazuri deteriorarea profilului de risc al clienţilor poate fi reflectată inclusiv în costul creditelor, afirmă Mircea Busuioceanu, V»»»
Președintele sârb Aleksandar Vučić respinge ideea vizelor pentru cetățenii ruși. Serbia nu va schimba regimul de călătorie cu Rusia
Președintele Serbiei, Aleksandar Vučić, a respins ferm informațiile privind o posibilă introducere a vizelor pentru cetățenii ruși, afirmând că orice astfel de măsură ar fi anulată imediat. Vučić respinge ideea vizelor pentru cetățenii ruși Aleksandar Vučić a declarat că Serbia nu intenționează să »»»
Petrişor Peiu : „AUR susţine doar un executiv cu prim-ministru propriu”
Alianţa pentru Unirea Românilor (AUR) va acorda votul de încredere doar unui guvern al cărui prim-ministru este membru al formaţiunii, relatează News.ro. Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a menţionat trei criterii stricte pe care viitorul executiv trebuie să le îndeplinească pentru a benefici»»»
Hidroelectrica are un nou CEO. Iulius-Dan Plaveti a fost numit președinte al Directoratului până în noiembrie 2027
Hidroelectrica informează că Mandatul lui Iulius-Dan Plaveti a început la 29 mai 2026 și se va desfășura până la 7 noiembrie 2027. Hidroelectrica anunță că potrivit deciziei Consiliului de Supraveghere, acesta va prelua efectiv funcția după renunțarea la toate pozițiile de administrator sau directo»»»
Trei adolescenți răniți după ce o mașină condusă de o tânăr de 18 ani s-a răsturnat, pe o șosea din Timiș
Sursa foto: tribunasm.ro Accident de circulație îna ceastă după amiază, pe șoseaua care leagă localitățile timișene Jimbolia și Sânnicolau Mare. Trei tineri, doi dintre ei minori, au fost răniți. „O tânără, de 18 ani, a condus un autoturism pe DN 59C dinspre localitatea Nerău înspre localitatea Ter»»»
Șeful Satului Major al Apărării, generalul Gheorghiță Vlad, urmărit penal pentru complicitate la uzurparea funcției. Anunțurile DNA și MApN
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Generalul Gheorghiță Vlad, șeful Statului Major al Ap»»»
Cazul polițistului înjunghiat mortal de propriul fiu. Psihologul criminalist Liviu Chesnoiu invocă ipoteza influenței lunii pline
Un bărbat în vârstă de 50 de ani a fost înjunghiat mortal de către fiul său, duminică seara, pe o stradă din municipiul Piatra-Neamţ. Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) Neamţ, victima lucra ca poliţist examinator în cadrul Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere şi Înm»»»
Cum se apăra MApN în scandalul privind achizițiile de armament prin programul SAFE
Ministerul Apărării Naționale (MApN) a transmis precizări privind informațiile apărute în spațiul public referitoare la achizițiile din cadrul Programului „Sistem armament individual tip NATO”, finanțat prin prin programul SAFE. Potrivit MApN, cerințele operaționale au fost stabilite în decembrie 2»»»
SURSE Olguța Vasilescu nu vrea guvern tehnocrat. Îl împinge pe Grindeanu să meargă premier
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, unul dintre cei mai influenți lideri PSD, le-a transmis colegilor de partid că nu e de acord cu un guvern format exclusiv din tehnocrați, susțin surse politice pentru „Adevărul”. Lia Olguța Vasilescu ar accepta un premier tehnocrat, dar restul guvernului să »»»
Aurul depăşeşte obligaţiunile SUA şi devine cel mai important activ de rezervă al băncilor centrale
Aurul a depăşit obligaţiunile guvernamentale americane şi a devenit principalul activ de rezervă deţinut de băncile centrale la nivel global, pe fondul achiziţiilor masive realizate în ultimii ani şi al creşterii spectaculoase a preţului metalului preţios, scrie Financial Times. Potrivit unui rapor»»»
Hidroelectrica are un nou CEO: Iulius-Dan Plaveti preia conducerea companiei. Mihail-Dan Stan, numit CFO
Consiliul de Supraveghere al Hidroelectrica a decis numirea lui Iulius-Dan Plaveti în funcția de Președinte al Directoratului și Director General Executiv (CEO) al companiei, începând cu data de 29 mai 2026. Totodată, Mihail-Dan Stan a fost numit membru al Directoratului și Director Financiar (CFO)»»»
Anadolu: Cancelarul Germaniei respinge o coaliţie cu partidele de extremă dreaptă
Cancelarul federal al Germaniei, Friedrich Merz, a respins posibilitatea unei alianţe guvernamentale cu formaţiunea de extremă dreaptă Alternativa pentru Germania (AfD), informează Anadolu. Şeful executivului de la Berlin a subliniat că partidul pe care îl conduce nu va colabora sub nicio formă cu »»»
Control din aer la Giurgiu: doar una din patru construcții figurează în evidențele fiscale. Ce riscă proprietarii - Știrile ProTV
O amplă verificare realizată cu ajutorul dronelor în municipiul Giurgiu a scos la iveală diferențe semnificative între situația din teren și cea existentă în evidențele fiscale ale autorităților locale.»»»
Cosmin Ghiță, Nuclearelectrica: România mizează simultan pe SMR, reactoare de generație IV și extinderea Cernavodă
Europa nu își poate atinge obiectivele climatice și de securitate energetică fără investiții masive în energie nucleară, susține directorul general al Nuclearelectrica, Cosmin Ghiță, într-o postare publică în care subliniază că tranziția energetică depinde decisiv de această tehnologie. „Europa are»»»
Géraldine Nakache a purtat Calvin Klein Collection la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes
Actrița, regizoarea și scenarista Géraldine Nakache a fost îmbrăcată în Calvin Klein Collection la ecranizarea filmului „Karma” din cadrul celei de-a 79-a ediție a Festivalului de Film de la Cannes ce a avut loc la Palatul Festivalurilor din Cannes, Franța. Géraldine a purtat ținuta nr. 11 din cole»»»
Alukönigstahl marchează 10 ani de activitate în Republica Moldova
În data de 21 mai, într-un cadru elegant, la Castel Mimi, lângă Chișinău, Alukönigstahl Moldova a sărbătorit 10 ani de activitate pe piața locală alături de partenerii care au contribuit la dezvoltarea companiei în acest deceniu: arhitecți, prelucrători și colaboratori din industria construcțiilor.»»»
Sienna Miller a purtat Calvin Klein Collection la premiera NYC "Jack Ryan: Ghost War"
Actrița Siena Miller a fost îmbrăcată în Calvin Klein Collection la premiera „Jack Ryan: Ghost War” care a avut loc la Regal Times Square în orașul New York. Sienna a purtat ținuta nr 40 din colecția de toamnă Calvin Klein Collection, o rochie dreaptă de culoare gri, din lână, fără bretele, cu pliu»»»
Calvin Klein și Jung Kook reinterpretează simbolurile brandului printr-o nouă colaborare
Calvin Klein anunță colecția capsuă în ediția limitată Jung Kook for Calvin Klein, creată în parteneriat cu ambasadorul global al brandului și vedeta muzicii pop Jung Kook, marcând astfel prima sa colaborare din domeniul modei. Bazându-se pe colaborarea de lungă durată dintre brand și artist, colec»»»
Bebelușino participă la 1uniFEST 2026
1uniFEST găzduit de Itsy Bitsy– și invită familiile să descopere un univers al copilăriei, alături de partenerii Hubner’s, Nurio, Buzunărel și alte branduri dedicate părinților și celor mici. Evenimentul organizat de Itsy Bitsy va avea loc pe 1 Iunie 2026, în Parcul Alexandru Ioan Cuza din Bucureșt»»»
Reuters: UE analizează relaxarea regulilor fiscale pentru compensarea costurilor ridicate ale energiei
Uniunea Europenă analizează o serie de planuri pentru a acorda statelor membre mai multă flexibilitate fiscală, astfel încât guvernele să poată gestiona impactul costurilor ridicate ale energiei, apărute în urma războiului din Iran, relatează Reuters. O propunere aflată în discuţie la nivelul Comis»»»
AUR avertizează înaintea desemnării premierului: „Nu votăm un guvern din care nu facem parte”. Ce spune Peiu despre varianta Tomac premier
Petrișor Peiu, liderul senatorilor AUR, a declarat marți, 2 iunie, că formațiunea nu va susține în Parlament niciun guvern în care nu este reprezentată și care nu este condus de un premier desemnat de partid. Acesta a respins, totodată, varianta unui premier independent, având în vedere speculațiil»»»
SURSE MApN s-ar fi opus proiectului MAI privind o nouă armă de asalt prezentat acum de Radu Miruță drept o realizare
Potrivit unor informații pe surse, Ministerul Apărării ar fi încercat să blocheze proiectul Ministerului Afacerilor Interne privind dezvoltarea unei noi arme de asalt, însă după avizul favorabil primit în comisiile de apărare, ministrul Radu Miruță a lăudat inițiativa, prezentând-o drept o reușită.»»»
Jonglerii cu bani publici și umbra lui Călin Georgescu. Cum s-a extins rețeaua de influență a procurorului Teodor Niță până în cercul restrâns al fostului candidat la prezidențiale
Procurorul constănțean Teodor Niță ar fi fost implicat într-o rețea de relații și interese prin intermediul unor firme în care ar fi fost implicate mai multe rude. Aceste societăți ar fi ajuns să semneze contracte cu mai multe primării, beneficiind de fonduri publice. În același context, aceste leg»»»
Reuters: Banca Naţională a Ungariei cere monitorizarea strictă a creditelor după boom-ul imobiliar din 2025
Sistemul bancar ungar a rămas puternic capitalizat în 2025, cu toate că riscurile pe piaţa imobiliară au înregistrat o creştere semnificativă, conform raportului de stabilitate financiară publicat marţi de Banca Naţională a Ungariei (NBH),relatează Reuters. Instituţia financiară solicită o monitori»»»
Rezervele României au ajuns la cel mai mic nivel de anul acesta. Ieșiri de 3 miliarde în luna în care am rămas fără guvern, jumătate doar dobânzi la împrumuturile statului - Economica.net
Rezervele valutarea au României au scăzut cu peste 800 de milioane de euro în mai, luna în care am rămas fără guvern cu efect imediat devalorizarea leului și au ajuns la cel mai mic nivel din anul 2026. La capitolul ieșiri, valorile au însumat peste 3 miliarde de euro, circa jumătate reprzeentând d»»»
În timp ce turismul crește în UE, România înregistrează una dintre cele mai mari scăderi
În primele trei luni ale anului 2026, numărul nopților petrecute în unități de cazare turistică din Uniunea Europeană a crescut cu 3,4% față de aceeași perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate de Eurostat. La nivelul Uniunii Europene au fost înregistrate 471,1 milioane de înnoptări în s»»»
Băsescu, avertisment pentru Nicușor Dan înaintea desemnării premierului. Ce soluție are la criza politică
Fostul președinte Traian Băsescu a transmis că actuala situație politică nu aduce decât dezavantaje României, iar prelungirea procesului de desemnare a unui premier deteriorează rapid „situația politică, economică, socială şi de securitate a țării”. Președintele Nicușor Dan ar urma să îl desemneze »»»
Forumul România Eficientă 2026: Dialog dedicat decarbonizării clădirilor și accesibilității locuirii în perspectiva anului 2030
Forumul România Eficientă, organizat de Energy Policy Group (EPG), cu sprijinul OMV Petrom, pe data de 25 mai 2026, a reunit experți în domeniul energiei și al construcțiilor, reprezentanți ai autorităților publice naționale și ai societății civile într-un dialog constructiv dedicat decarbonizării »»»
Manole intervine în disputa privind salariile demnitarilor: "Pîslaru să verifice emailul. Decizia statului român este liberă"
Deputatul PSD Florin Manole, fost ministru al Muncii, a declarat marţi că statul român are libertatea de a decide asupra majorării indemnizaţiilor demnitarilor în proiectul legii salarizării, susţinând că aceasta este şi opinia Comisiei Europene. Într-o declaraţie susţinută la Palatul Parlamentului»»»
Fenechiu: ”Nu există varianta votării unui guvern condus de oricine din care să facă parte PSD”
Liderul senatorilor PNL, Daniel Fenechiu, a declarat marţi că, în opinia sa, partidul nu va susţine o eventuală nominalizare a lui Eugen Tomac pentru funcţia de prim-ministru şi a menţionat că nu există varianta votării unui guvern "condus de oricine altcineva" din care să facă parte Partidul Socia»»»
AFEER lansează Clusterul ENERGINFO, un parteneriat dedicat informãrii consumatorilor de energie
Asociația Furnizorilor de Energie din Romania – AFEER a înființat Clusterul ENERGINFO. Un pas important în colaborarea din sectorul energetic prinde contur prin înființarea Clusterului ENERGINFO, parteneriat dedicat informãrii consumatorilor de energie din România. Aceastã inițiativã reunește sub a»»»
UE va da statelor membre mai multă flexibilitate bugetară pentru a amortiza costurile ridicate ale energiei
Uniunea Europeană analizează o serie de planuri pentru da statelor membre mai multă flexibilitate fiscală, astfel încât acestea să facă faţă impactului costurilor ridicate ale energiei, apărute în urma războiului din Iran, informează Agerpres. Potrivit unor surse din apropierea discuţiilor, propune»»»
SUA iau în calcul creşterea numărului de arme nucleare americane pe teritoriul Europei
Statele Unite au iniţiat consultări privind extinderea prezenţei armelor nucleare americane pe teritoriul Europei, într-un demers menit să consolideze garanţiile de securitate oferite aliaţilor din cadrul NATO, relatează The Telegraph. Potrivit sursei citate, mai mulţi oficiali americani au transmi»»»
UE pregăteşte un plan de "flexibilitate bugetară" statelor UE pentru a amortiza costurile ridicate ale energiei - Economica.net
Uniunea Europeană analizează o serie de planuri pentru da statelor membre mai multă flexibilitate fiscală, astfel încât acestea să facă faţă impactului costurilor ridicate ale energiei, apărute în urma războiului din Iran, transmite Bloomberg. Potrivit unor surse din apropierea discuţiilor, propune»»»
Incident naval la Tulcea. O navă cargo sub pavilion Panama, scăpată de sub control, a lovit un ponton de pasageri | VIDEO - Știrile ProTV
Incidentul a avut loc marţi, la ora 12:40, au transmis pentru News.ro reprezentanţii Administraţiei Fluviale Dunărea de Jos (AFDJ) Galaţi.»»»
Petrişor Peiu: „Nu votăm un guvern care are un alt premier decât un premier AUR”. Ce spune senatorul despre un guvern tehnocrat
Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a declarat marţi că formaţiunea nu va vota un guvern care are un alt premier decât un premier AUR, nu votează un guvern din care nu sunt parte şi nici un guvern condus de un independent. Liderul senatorilor AUR, Petrişor Peiu, a declarat într-o conferinţă de »»»
Eugen Tomac ar putea fi desemnat prim-ministru în această seară. Chirieac: O struțo-cămilă perfectă. Sper ca acest guvern să treacă vara
Astăzi poate fi o zi decisivă pentru scena politică de la București. După mai bine de o săptămână de negocieri și consultări intense, România ar urma să afle în această după-amiază sau în cursul serii numele viitorului prim-ministru. Potrivit unor surse politice citate de România TV, în jurul orei »»»
Urmărire ca în filme în Hunedoara, după ce un șofer băut a fugit de polițiști (video)
Scene de o agresivitate extremă au avut loc luni după-amiază pe drumurile din județul Hunedoara. Polițiștii Stațiunii Geoagiu au fost nevoiți să pornească într-o urmărire în trafic și să folosească forța pentru a imobiliza un șofer în vârstă de 66 de ani, care se afla la volan într-o stare avansată»»»
Israelul promovează un proiect de lege privind alegerile anticipate
Parlamentul israelian a adoptat în primă lectură un proiect de lege privind dizolvarea Knessetului şi convocarea alegerilor anticipate, însă viitorul proiectului de lege şi data exactă a alegerilor rămân încă incerte, informează news.ro. Proiectul de lege, supus la vot în primele ore ale dimineţii »»»
Comisia Europeană aprobă un ajutor de 54 de milioane de euro pentru fermierii spanioli
Comisia Europeană a aprobat o schemă de ajutor de stat de 54 de milioane de euro pentru sprijinirea companiilor agricole din Spania afectate de scumpirea carburanţilor, potrivit unui comunicat de presă postat pe site-ul instituţiei. Măsura vine în contextul crizei din Orientul Mijlociu şi are ca sc»»»
Compania de stat care a dublat banii investitorilor în 12 luni, susținută de profit record și dividende generoase
Puține companii listate la Bursa de Valori București pot spune că au oferit investitorilor un randament de 100% în mai puțin de un an. IAR Brașov — producătorul și reparatorul de elicoptere controlat majoritar de statul român — este una dintre ele. Acțiunile listate sub simbolul IARV au acumulat un»»»
Manole, reacție despre salariile demnitarilor în noua lege a salarizării: Pîslaru să verifice emailul. Decizia statului român este liberă
Deputatul PSD Florin Manole, fost ministru al Muncii, a declarat marţi că statul român are libertatea de a decide asupra majorării indemnizaţiilor demnitarilor în proiectul legii salarizării, susţinând că aceasta este şi opinia Comisiei Europene. Într-o declaraţie susţinută la Palatul Parlamentului»»»
Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a participat la aniversarea a 21 de ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție
Ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, a participat astăzi la ceremonia organizată cu prilejul Zilei Direcției Generale Anticorupție, instituție care marchează 21 de ani de activitate în serviciul integrității și combaterii corupției în cadrul Ministerului Afacerilor Interne. În cadrul even»»»
Mette Frederiksen va prelua al treilea mandat de premier al Danemarcei, după negocieri de aproape două luni
Mette Frederiksen a anunțat oficial formarea unui nou guvern de coaliție în Danemarca și va prelua al treilea mandat consecutiv de prim-ministru. Acordul de coaliție vine după 69 de zile de negocieri intense, declanșate de alegerile parlamentare anticipate din 24 martie, devenind astfel cel mai lun»»»
Bilanț la BNR: Cât a pierdut rezerva valutară a României în ultima lună
În cursul lunii mai au avut loc intrări de 2,253 miliarde de euro, reprezentând: modificarea rezervelor minime în valută constituite de instituţiile de credit la BNR, alimentarea conturilor Ministerului Finanţelor, alimentarea contului Comisiei Europene şi altele. De asemenea, au avut loc ieşiri de»»»