Observator 1m

Plata vaccinurilor, inevitabilă. Rogobete: Doar dozele de la Pfizer depășesc cu mult populația României

"Ce vreau să mai subliniez este că se vede de la distanţă că dozele de vaccin, doar de la Pfizer, depăşesc cu mult populaţia României, inclusiv cu rappel", a declarat Alexandru Rogobete. El a explicat că în cursul zilei de joi va exista o discuţie cu reprezentanţii Ministerului Finanţelor şi cu cei»»»

observatornews.ro
Bursa 6m

Al Jazeera: „Miniştri europeni de externe se declară îngroziţi de situaţia din Liban”

Cincisprezece miniştri de externe europeni, inclusiv din Belgia, Irlanda, Spania şi Italia, au transmis într-o declaraţie comună că sunt „îngroziţi” de escaladarea conflictului din Liban şi de impactul umanitar al acestuia, relatează Al Jazeera. Potrivit declaraţiei citate, conflictul a generat dej»»»

bursa.ro
Economica 13m

Grindeanu, despre decizia din procesul Pfizer vs România: Când cumperi vaccinuri pentru o populaţie de 3-4 ori mai mare decât populaţia României, s-ar putea ca cineva să răspundă - Economica.net

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat că social-democraţii iau în calcul depunerea unei plângeri penale împotriva decidenţilor care, în perioada pandemiei de COVID-19, au cumpărat "vaccinuri pentru o populaţie de 3-4 ori mai mare decât populaţia României". El fost întrebat dacă România are »»»

economica.net
Observator 13m

Grindeanu caută vinovați pentru suma pe care plăteşte România către Pfizer şi ia în calcul o plângere penală

El fost întrebat dacă România are bani să plătească, după ce ţara noastră a primit o decizie prin care ar urma să fie obligată la plata unor despăgubiri de sute de milioane de euro într-un proces cu firma Pfizer pe tema vaccinurilor anti-COVID-19, decizie care nu este definitivă, dar este executori»»»

observatornews.ro
Stirile PRO 14m

Rogobete: „Contractul numărul trei cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii. Cifrele au fost supraevaluate” - Știrile ProTV

Al treilea contract cu Pfizer a fost semnat fără o fundamentare clară a nevoii, iar cifrele au fost supraevaluate, a declarat ministrul Sănătăţii, Alexandru Rogobete, miercuri, într-o conferinţă de presă.»»»

stirileprotv.ro
Active News 14m

Nebunie! Cazul profesorului irlandez arestat pentru că a refuzat să folosească pronume “transgender” la școală ia amploare. Acum i-au arestat și mama și sora

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Cazul profesorului irlandez arestat pentru că a refuz»»»

activenews.ro
Romania TV 14m

Val de reacții dure după ce România a pierdut procesul de 600 de milioane de euro cu Pfizer. Sorin Grindeanu dă vina pe foștii miniștri Vlad Voiculescu și Ioana Mihăilă, AUR îl acuză pe fostul premier Florin Cîțu

După ce România a pierdut procesul deschis de Pfizer în Belgia, fiind vorba de o decizie în primă instanță care obligă România să achite 600 de milioane de euro companiei farmaceutice, au existat mai multe reacții dure în spațiul public. Sorin Grindeanu îi acuză pe foștii miniștri ai sănătății Vlad»»»

romaniatv.net
DC News 18m

România, obligată să dea 600 de milioane de euro către Pfizer. Ministrul Justiției: Refuzul plății duce la „acumularea unor arierate”

România și Polonia au pierdut procesele cu Pfizer și sunt obligate să plătească toate dozele rămase. Ministrul Justiţiei, Radu Marinescu, avertizează că este vorba despre o sumă foarte mare de bani pentru țara noastră, iar impactul va fi unul "semnificativ". ”Este o decizie care are un impact semni»»»

dcnews.ro
Gandul 23m

Fosta șefă a TVR, Doina Gradea, intervine în “scandalul meselor” cu Adriana Saftoiu: “Nu am avut card de protocol. Nu mi-am decontat mese”

Contactată de Gândul, fosta șefă a TVR Doina Gradea a spus că nu vrea să comenteze punctual cazul Adrianei Saftoiu, dar a menționat că, în mandatul ei, nu s-a pus niciodata problema meselor de protocol decontate de TVR. „Pe perioada mandatului meu din septembrie 2017 până în mai 2021, nu am avut ni»»»

gandul.ro
Stirile PRO 26m

Avertismentul ministrului Justiției în procesul Pfizer: Refuzul plății duce la „acumularea unor arierate” - Știrile ProTV

Ministrul Justiției susține că hotărârea instanţei privind vaccinurile Pfizer este executorie şi poate fi pusă în aplicare, ceea ce presupune plata unor sume considerabile de bani de către statul român.»»»

stirileprotv.ro
Bursa 29m

AIEE: Programul „Dispecer pentru o zi” ajunge şi la Timişoara

Asociaţia Inginerilor Energeticieni şi Electricieni (AIEE) a lansat ediţia a treia a proiectului „Dispecer pentru o zi”, iniţiativă dedicată studenţilor şi tinerilor interesaţi de domeniul energetic şi electric, care va fi extinsă în 2026 şi în centrul universitar din Timişoara, potrivit unui comun»»»

bursa.ro
Digi24 31m

Grindeanu, după întâlnirea cu social-democrații din București - Ilfov: Cam toți cer să trecem în opoziție. Cine e „bolojenistul”din PSD

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri, după întâlnirea cu liderii PSD din Bucureşti-Ilfov, că în cadrul dezbaterilor interne cam toată lumea care a luat cuvântul a cerut ca partidul să treacă în opoziţie. El a mai spus că un singur român s-a exprimat în toate cele şase întâlniri re»»»

digi24.ro
DC News 33m

Diana Buzoianu a adoptat o pisică. Va locui în sediul Ministerului Mediului - FOTO

Diana Buzoianu a adoptat o pisică care va locui în sediul Ministerului Mediului. Felina are aproximativ 2 ani și a fost găsită în toamna anului 2024 într-un subsol, în stare critică, fiind salvată și tratată de echipa Asociației Sache Vet. "Pisica în vârstă de aproximativ 2 ani a fost găsită în toa»»»

dcnews.ro
Press Alert 37m

Șeful ARR a fost arestat preventiv în dosarul de corupție instrumentat de DNA

Șeful Autorității Rutiere Române (ARR), Cristian Anton, a fost arestat preventiv miercuri printr-o decizie a Tribunalului Cluj. Acesta este cercetat într-un dosar de corupție, în care procurorii DNA au făcut marți 23 de percheziții, inclusiv la șeful ARR, unde au fost găsiți 500.000 de euro. Prin d»»»

pressalert.ro
Economica 38m

Grindeanu, la întâlnirea regională PSD din București-Ilfov: Cam toată lumea care a luat cuvântul a cerut să trecem în opoziţie. Avem și noi bolojenistul nostru, Toma de la Buzău - Economica.net

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat miercuri că majoritatea celor care au luat cuvântul la întâlnirea regională Bucureşti - Ilfov a partidului au cerut ca social-democraţii să treacă în opoziţie, relatează Agerpres. „În 20 aprilie avem votul şi astăzi desfăşurătorul a fost acelaşi ca şi î»»»

economica.net
Stirile PRO 38m

Cele mai faimoase farse și păcăleli de 1 aprilie: „Am scris numărul de telefon al colegului în baie și am cerut poze” - Știrile ProTV

Miercuri, întreaga lume este pusă pe farse. De la glume simple până la păcăleli elaborate, de 1 aprilie ar trebui, conform tradiției, să fim veseli și să ne amuzăm din orice.»»»

stirileprotv.ro
Evz 40m

Ilie Bolojan, criticat de Sorin Grindeanu: Această formulă de guvernare nu mai prezintă siguranță

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, l-a criticat, miercuri, pe premierul Ilie Bolojan, la întâlnirea regională a social-democraților din București-Ilfov. „Să fii un bun administrator nu înseamnă să pui lacătul pe cheltuieli”, a spus acesta. Liderul PSD l-a criticat pe Ilie Bolojan, liderul PNL și pr»»»

evz.ro
Business Magazin 46m

PSD ameninţă cu plângeri penale după ce România a pierdut procesul cu Pfizer

„O să vorbesc cu avocaţii noştri şi o să vedem, fiindcă lucrurile nu pot să treacă în acest mod fără a răspunde cineva”, a declarat Sorin Grindeanu, liderul PSD după ce România a pierdut procesul cu Pfizer. Social-democratul spune că suma de 600 de milioane de euro este aproximativ egală cu cu într»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 46m

Grindeanu: Stabilitatea fără prosperitate nu-şi are rostul. Au stabilitate şi-n Coreea de Nord

Sorin Grindeanu lansează un atac dur la adresa actualei guvernări conduse de Ilie Bolojan, afirmând că stabilitatea politică este irelevantă în absenţa unor măsuri economice care să îmbunătăţească viaţa românilor. Liderul social-democrat avertizează că direcţia actuală a coaliţiei este una „proastă»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 46m

Schimbare radicală în piaţa joburilor: Ministerul Muncii pune în dezbatere un proiect care introduce transparenţa salarială. Candidaţii vor şti încă din anunţul de angajare nivelul salarial

Ministerul Muncii a pus în consultare publică un proiect de lege crucial pentru piaţa muncii, care transpune Directiva (UE) 2023/970. Proiectul vizează eliminarea decalajelor salariale dintre femei şi bărbaţi şi consolidarea principiului „remuneraţiei egale pentru o muncă egală sau de valoare egală»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 46m

Grindeanu, după regionala de la Bucureşti: Aici cam toată lumea a cerut să trecem în opoziţie

Preşedintele Partidului Social Democrat, Sorin Grindeanu, a anunţat miercuri că intenţia majoritară din cadrul organizaţiei Municipiului Bucureşti este trecerea în opoziţie, în contextul consultărilor interne privind viitorul formaţiunii politice. „Suntem la a şasea întâlnire regională. Au mai răma»»»

businessmagazin.ro
DC News 50m

Labirint uriaș de tuneluri săpat în Spania, folosit de traficanții de droguri

Ceuta și Maroc au devenit recent centrul unei operațiuni spectaculoase după ce autoritățile spaniole au descoperit un labirint uriaș de tuneluri, folosit pentru transportul drogurilor. Tunelul, sofisticat și extins pe mai multe niveluri, conecta direct Marocul cu exclava spaniolă Ceuta și era utili»»»

dcnews.ro
Stirile PRO 51m

Alfred Bulai este judecat doar în dosarul unei victime, după ce celelalte două cazuri s-au prescris. Reacția sociologului - Știrile ProTV

Procurorii au încheiat urmărirea penală a sociologului Alfred Bulai şi l-au trimis în judecată, pentru agresiune sexuală şi folosirea abuzivă a funcţiei în scop sexual.»»»

stirileprotv.ro
Stirile PRO 51m

De ce întârzie autobuzele în București, deși au bandă dedicată pe multe bulevarde. „Sper să fie singura explicație” - Știrile ProTV

Una dintre marile probleme ale transportului public din București este lentoarea cu care ajung în stații autobuzele și troleibuzele. Nu pot însă să respecte un orar strict și asta pentru că zi de zi mașinile le blochează culoarele.»»»

stirileprotv.ro
Stirile PRO 51m

Legea care simplifică divorțurile a fost adoptată. Ce va putea decide fiecare fost partener, fără aprobarea celuilalt - Știrile ProTV

Fiecare fost soț va putea decide singur ce nume va purta după divorț, după ce deputații au adoptat un proiect de lege în acest fel.»»»

stirileprotv.ro