Have anything to say about this article?

You can report: fake news, misinformation, error, more information, additional data, etc.

Comment
Cancel
Your comment has been sent successfuly! Thank you.
Zeri 12.12.2023. 23:41

Maqedonci së shpejti në SHBA, pritet të takohet me James O’Brien

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ditëve në vijim do të udhëtojë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Maqedonci pritet të takohet me ndihmëssekretarin amerikan të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien. Pos tij, Maqedonci do të zhvillojë takime edhe me zyrtarë t»»»

zeri.info
Infokusi 11.12.2023. 18:46

Maqedonci së shpejti në SHBA, pritet të takohet me James O’Brien

Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, gjatë ditëve në vijim to të udhëtojë drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Maqedonci pritet të takohet me ndihmëssekretarin amerikan të Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike, James O’Brien. Pos tij, Maqedonci to të zhvillojë takime edhe me zyrtarë t»»»

gazetainfokus.com
Sot 06.11.2023. 08:53

Bota në luftë, Shqipëria “hap” thesin për blerje armatimesh, 48.3 mld lekë në 2024 për Mbrojtjen dhe 4.7 miliardë për armatime e pajisje luftimi, investime për dronë

Shqipëria planifikon të rrisë financimet në fushën e mbrojtjes në buxhetin e vitit 2024. Nga 40.2 miliardë lekë që përmbante buxheti për vitin 2023, për vitin e ardhshëm shpenzimet për mbrojtjen janë rritur me 8.1 miliardë lekë, duke shkuar në nivelin e 48.3 miliardë lekë, ose 460 milionë euro. Nga»»»

sot.com.al
Tetova Sot 27.09.2023. 16:14

Buxheti i mbrojtjes do të shkurtohet për modernizimin e ushtrisë, do të bëhen shkurtime në mobilje, udhëtime, ngrohje

Ushtri e pajisur mirë është një nga garantuesit kryesorë të sigurisë së Maqedonisë në kohë të tensioneve globale të lidhura me trazirat civile dhe terrorizmin, por edhe një nga parakushtet kryesore që ajo të kryejë me efikasitet hapat e saj në aleancën e NATO-s. Pajisja e ushtrisë maqedonase është »»»

tetovasot.com
Syri 06.09.2023. 08:21

Polonia thotë se ushtria e saj së shpejti do të jetë më e forta në Evropë: A është e mundur?

Përmes një sërë marrëveshjesh të mëdha armësh, Polonia do të vendosë epërsinë ushtarake në Evropën kontinentale - megjithëse kostoja e lartë e këtij zgjerimi është një burim shqetësimi për disa ekspertë. Nëse gjithçka shkon sipas planit, Evropa së shpejti do të ketë një superfuqi të re ushtarake: P»»»

syri.net
Portalb 05.09.2023. 18:18

RMV, Qeveria në seancën e sotme miratoi tre vendime

Qeveria e Maqedonisë së Veriut e ka mbajtur mbledhjen e 182-të në të cilën ka miratuar disa vendime, në mesin e të cilave janë miratimi i Strategjisë së Vreshtarisë dhe Vertarisë për rritjen e konkurrencës në treg dhe jashtë vendit, marrëveshja mes maqedonisë së veriut dhe Portugalisë për bashkëpun»»»

portalb.mk
Koha 28.12.2022. 14:14

Në Armatë pranohen 200 ushtarë të rinj profesionistë

Armatës së Republikës së Maqedonisë së Veriut sot i janë bashkuar 200 ushtarë të rinj profesionistë ku vendimet për punë u ndanë nga ministrja e Mbrojtjes, Sllavjanka Petrovska në një ceremoni solemne në kazermën “Ilinden” në Shkup. Ministrja dërgoi urime dhe shprehu kënaqësinë që ushtarët e rinj v»»»

koha.mk
Shenja 04.08.2022. 16:25

(VIDEO) Pas tankeve, Maqedonia e Veriut do t’i dhurojë Ukrainës edhe aeroplanë

Katër avionët luftarakë “SU-25” që kishte blerë Maqedonia e Veriut nga Ukraina gjatë konfliktit të vitit 2001, i janë dhuruar si donacion sërish Ukrainës. Kështu raporton portali MKD.mk duke u thirrur në burime. Ministra e Mbrojtjes nuk e konfirmon por as e demanton këtë informacion zyrtarisht. MIN»»»

shenja.tv
RTV 21 06.04.2022. 18:23

Maqedonia e Veriut armatoset, por për sa para?

Vendimi i qeverisë së Maqedonisë së Veriut për blerjen e pajisjes ushtarake me propozim të Ministrisë së mbrojtjes është pjesa e planit për modernizimin e Armatës për këtë vit, që do të thotë harmonizim me standardet e NATO-s. Nga Qeveria njoftojnë se me këtë plan do të përfshihen 8 projekte me çka»»»

Have anything to say about this article?

You can report: fake news, misinformation, error, more information, additional data, etc.

Comment
Cancel
Your comment has been sent successfuly! Thank you.