Ilie Bolojan susţine că proprietarul Lidl şi Kaufland este interesat să construiască o fabrică în România. Cum sună declaraţia care naşte alte întrebări?
Ilie Bolojan, premierul interimar al României, susţine că grupul german Schwarz, proprietarul Lidl, Kaufland şi, mai nou, La Cocoş, este interesat să construiască o fabrică în România. „Acest grup (Schwarz – n.red.) este cam cel mai mare grup european atât în materie de comerţ, având peste 600.000 »»»
Bancherul Mario Draghi, la Timişoara, la Tech Talks: „România nu este o ţară mică. Daţi prioritate intermedierii financiare prin pieţele de capital pentru a accelera creşterea economică. Energia va fi cheia creşterii în viitor”
România nu este o ţară mică şi dacă va da prioritate finanţării economiei private prin piaţa de capital va putea accelera creşterea, iar contextul este foarte important dacă are propriile surse de energie sau are nevoie de alianţe, a spus astăzi cel mai important fost bancher al Europei, Mario Drag»»»
Una dintre cele mai surprinzătoare tranzacţii din lume: Celebrul Metropolitan Museum of Art din SUA va fuziona cu Neue Galerie, fondată de miliardarul Ronald S. Lauder, familia acestuia urmând să doneze 13 picturi celebre, printre care şi faimoasa Die Tänzerin de Gustav Klimt
The Metropolitan Museum of Art şi Neue Galerie, deschisă în anii 90 de miliardarul american Ronald S. Lauder, cel care în 1994 a participat la înfiinţarea PRO TV-ului alături de Adrian Sârbu, au anunţat joi seară la New York planurile pentru un acord istoric de fuziune în 2028. Acordul ar reuni cea»»»
Ce spun companiile germane prezente în România? Tot mai mult pesimism la orizont, iar planurile de extindere se transformă încet în aşteptare. Volker Raffel, preşedintele AHK România: „Avem nevoie de un semnal clar că este menţinută credibilitatea finanţelor statului”
Tot mai multe companii germane prezente în românia devin pesisimsiute cu privire la viitorul economic al ţării, arată Camera de Comerţ şi Industrie Româno-Germană (AHK România) în chestionarul de primăvară. Deşi aproximativ o treime dintre companiile chestionate îşi evaluează situaţia actuală a afa»»»
Experiment de fizică inedit: NASA se va folosi de gravitația planetei Marte pentru a-și propulsa sonda către asteroidul Psyche
Pe 13 octombrie 2023, NASA a lansat misiunea spațială „Psyche”. O sondă a fost trimisă în spațiu pentru a studia misteriosul asteroid metalic 16 Psyche, numit astfel după zeița romană a erotismului, dorinței și a iubirii. Este al 16-a planetă pitică descoperită și are un diametru de 222 km. Asteroi»»»
Nicușor Dan: România are responsabilitatea de a crește bugetul alocat Apărării - Economica.net
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat vineri, într-un mesaj publicat pe Facebook, că România are responsabilitatea de a creşte bugetul destinat Apărării, în condiţiile în care cresc riscurile la adresa siguranţei. El a subliniat că "doar asigurând pacea, societăţile noastre pot să rămână libere şi să »»»
Anunţ alarmant de la BNR. Situaţia este fără ieşire, ce se întâmplă cu banii românilor
Datele analizate de BNR arată că rata anuală a inflației a crescut în aprilie 2026 la 10,71%, după ce în martie era de 9,87%. Creșterea a fost alimentată în principal de scumpirea combustibililor și a gazelor naturale, pe fondul tensiunilor din Orientul Mijlociu și al majorării cotațiilor internați»»»
Ce poţi face weekendul acesta în Bucureşti: festivaluri urbane, seri de film, o plimbare prin unul dintre cele mai vechi cartiere ale Capitalei sau o zi la Facultatea de Drept
Suntem cu un weekend mai aproape de vară, iar asta se vede şi prin simplul fapt că au loc tot mai multe evenimente - unele în aer liber, altele - pentru momentele în care vremea nu ţine cu noi - în interior. Dacă nu ai planuri pentru acest weekend, venim în ajutorul tău cu câteva sugestii de activi»»»
Stolojan, după declarația lui Băsescu despre „liberalul 100%” care ar trebui să fie premier: „România are nevoie de Bolojan acum”
Invitat în studioul Digi24, Theodor Stolojan a comentat declarația lui Traian Băsescu prin care fostul președinte sugerase ca Ilie Bolojan ar trebui să se dea la o parte pentru a lăsa locul unei alte persoane din PNL. Bolojan, despre datele INS: Economia se însănătoșește. E imoral ca cei care au da»»»
Bolojan, despre ce a găsit în „cămară”: Reactorul de la Doiceşti a consumat 240 de milioane de dolari. Vom rămâne cu un teren şi hârtii
Premierul interimar Ilie Bolojan a dat, vineri, un exemplu de ce a găsit în „cămară”, unde afirmase, în ultima perioadă, că a aprins lumina, el arătând că reactorul SMR-ul de la Doiceşti a consumat peste 240 de milioane de dolari şi vom rămâne cu un teren şi cu nişte hârtii. Premierul interimar Ili»»»
ANAF lovește dur în firmele cu pierderi. Amenzi de până la 300.000 de lei pentru dividende și împrumuturi
ANAF a anunțat aplicarea unor reguli noi și mult mai stricte pentru firmele care înregistrează pierderi și au activul net scăzut sub limita prevăzută de lege. Modificările au fost introduse prin Legea nr. 239/2025 și vizează atât distribuirea dividendelor, cât și restituirea împrumuturilor către ac»»»
Cadoul primit de fiul lui Nicuşor Dan de la ambasadorul Statelor Unite
Purtat în braţe de tatăl său, Antim a verificat cu atenţie tehnica militară expusă la Bucureşti. Împreună, tată şi fiu, s-au urcat la manşa unui avion F-35. "În această dimineaţă, preşedintele Nicuşor Dan îşi exercită şi rolul de tată. A venit la expoziţia dedicată industriei de apărare de mână cu »»»
Turcia pregătește o lege specială care ar putea escalada disputa maritimă cu Grecia. Ce noi puteri urmează să primească Erdogan
Turcia elaborează în prezent un proiect de lege care să îi confere președintelui Recep Erdogan autoritatea personală de a declara o zonă economică exclusivă de 200 de mile marine, care să acopere drepturile de pescuit, minerit și foraj în Marea Egee și estul Mediteranei, unde Grecia și Cipru au rev»»»
Stabilizare fără soluţionare: Ce produce summitul Trump - Xi când comerţul avansează marginal, iar Taiwanul rămâne linia de ruptură
Xi Jinping şi Donald Trump au convenit dezvoltarea unei „relaţii constructive de stabilitate strategică SUA-China”, a transmis Xinhua, după summitul de două zile încheiat la Beijing, iar Reuters a relatat că liderul chinez a avertizat explicit că Taiwanul este „cea mai importantă problemă” din rela»»»
Ciucu vrea să sistematizeze Bulevardul Magheru. Primarul general a semnat un contract cu Ordinul Arhitecților pentru organizarea unui concurs internațional - Economica.net
Primarul general al Bucureștiului Ciprian Ciucu a anunțat astăzi că instituția pe care o conduce a semnat un contract cu Ordinul Arhitecților din România pentru organizarea unui concurs internațional de proiecte pentru remodelarea Bulevardului Magheru. Din postarea primarului se înțelege că el se r»»»
Prețuri în creștere pe vânzări în scădere. Ce „superoferte” au dezvoltatorii imobiliari pentru a mai vinde ceva în București - Știrile ProTV
Reduceri de până la 20.000 de euro, avans mai mic sau locuri de parcare gratuite. Cu astfel de oferte sunt întâmpinați vizitatorii Salonului Imobiliar deschis în Capitală.»»»
UDMR face socoteli privind viitorul politic. Kelemen Hunor, declarații despre posibilitatea de a ieși de la guvernare
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a transmis, recent, că partidul își dorește să facă parte dintr-un executiv capabil să „facă ordine în țară”, însă a admis că scenariul ieșirii de la putere nu este exclus. Declarațiile au fost făcute la Cluj-Napoca, în fața Consiliului Reprezentanților Uniunii, într-un»»»
Nemții care fac afaceri în România pun frână investițiilor în 2026. Lista neagră a riscurilor de care se tem cel mai mult
Un sondaj realizat în perioada 1–31 martie 2026 în rândul companiilor germane active în România arată o deteriorare a încrederii în mediul economic și o creștere a prudenței în privința anului 2026. Aproximativ 32% dintre companii evaluează situația actuală a afacerii ca fiind bună, 46% o consideră»»»
Nicuşor Dan: ”Avem responsabilitatea să mărim alocările în zona de apărare”
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat vineri, într-un mesaj publicat pe Facebook, că România are responsabilitatea de a creşte bugetul destinat apărării, în condiţiile în care cresc riscurile la adresa siguranţei. El a subliniat că "doar asigurând pacea, societăţile noastre pot să rămână libere şi să »»»
Șoc la Casa Albă! Zeci de medici îl declară pe Trump inapt mintal să conducă SUA! ”Deteriorare marcată a funcției cognitive, pierdere semnificativă a autocontrolului”
Semnatarii scrisorii – 30 de psihiatri americani și alți medici specializați în sănătate mintală – nu l-au consultat propriu-zis pe Trump, ci și-au argumentat punctul de vedere prin constatări în urma aparițiilor publice ale acestuia. Ei susțin că președintele SUA, prin comportamentul din ultimul a»»»
Ilie Bolojan cere clarificări privind obligativitatea e-Factura pentru afacerile mici. "Să vedem dacă această măsură este într-adevăr necesară"
Declarația lui Ilie Bolojan vine într-un context în care autoritățile încearcă să accelereze digitalizarea fiscală, însă fără a crea o presiune administrativă excesivă asupra contribuabililor. Premierul interimar a transmis că măsura trebuie analizată atent înainte de aplicare, mai ales că numeroas»»»
Cum s-ar fi sinucis în celulă femeia care și-ar fi ucis mama pentru averea de două milioane de euro - Știrile ProTV
Femeia a fost găsită fără suflare în baia camerei de detenție, la 7 dimineața, când agenții de la arestul Inspectoratului de Poliție din Alba au făcut schimbul de tură. Un echipaj de prim ajutor a constatat că avea răni la brațe, care i-au produs decesul.»»»
Şoc pe scena politică internaţională: Cancelarul german Friedrich Merz spune că nu şi-ar dori ca propriii copii să plece în America. „Nu le-aş recomanda copiilor mei să se mute în SUA în acest moment”
Friedrich Merz a declarat că admiraţia sa pentru SUA este în scădere şi că şi-ar descuraja propriii copii să se mute acolo, pe fondul deteriorării relaţiilor dintre Berlin şi Washington. Cancelarul german le-a spus vineri unor studenţi din Würzburg că „nu le-aş recomanda copiilor mei să se mute în »»»
O fosilă veche de 380 de milioane de ani dezvăluie cum au apărut primele forme de viață de pe uscat
În urmă cu circa 4 miliarde de ani, primele forme de viață de pe Pământ trăiau numau în oceane, sub forma unor microorganisme. Suprafața planetei nu era încă locuibilă, atmosfera nu era respirabilă, iar temperaturile erau extrem de mari. Pământul nu avea încă stratul de ozon format pentru a absorbi»»»
Șoc la Cotroceni: Nicușor Dan îi dă lovitura de grație lui Bolojan!
Președintele Nicușor Dan a tăiat definitiv orice speranță a lui Ilie Bolojan de a reveni ca premier. Într-o declarație dură și fără echivoc, șeful statului a anunțat că NU va renominaliza actualul premier interimar, deoarece refuză să creeze un nou guvern care să arunce România într-o altă criză po»»»