Isărescu: „Dacă nu corectăm deficitul bugetar, pierdem tot ce-am câștigat în ultimele luni”
„Ce face în prezent Daniel Dăianu, domnul academician? Suntem colegi în Secția Economică de Științe Sociale și Juridice a Academiei Române. Păi el se ocupă acum tot de o formulă, hai să o numesc nu neapărat a decomprimării, dar a dezechilibrelor, anume deficitul acesta fiscal major care se transpun»»»
Protest la șantierul naval din Mangalia
Angajații spun că vor protesta zilnic până la Adunarea Creditorilor programată miercurea viitoare. Neplătiți de peste trei luni, angajații Şantierului Naval Damens Shipyards Mangalia au declanșat joi un nou protest în fața sediului administrativ din incinta șantierului. Laurențiu Gobejă, liderul Si»»»
Obligații pentru comercianții din servicii financiare. S-au stabilit reguli noi pentru protecția consumatorilor
Guvernul a adoptat joi o Ordonanță de urgență care actualizează regulile de protecție a consumatorilor în domeniul serviciilor financiare. Măsurile vizează contractele încheiate la distanță și țin cont de extinderea digitalizării și a comerțului online. Actul normativ urmărește alinierea legislație»»»
Amendamentul AUR pentru indexarea pensiilor, în conformitate cu legea, a fost respins de coaliția puterii. AUR denunță ipocrizia coaliției care pretinde că este dispusă la ”compromisuri” pentru a ajuta categoriile vulnerabile
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Coaliția de guvernare PSD-PNL-USR-UDMR a pus interese»»»
Preţul carburanţilor sare în aer. Traian Băsescu le cere românilor să renunţe la maşini: "Poate, e timpul să se gândească la transportul public
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat, la Digi24, că statul nu ar trebui să intervină în mod general pentru reducerea prețului la carburanți, avertizând că astfel de măsuri ar crește deficitul bugetar și ar transfera costurile tot către români. Totodată, Băsescu le-a recomandat românilor să m»»»
ÎCCJ, la un pas să cheme Guvernul în instanță: Statul de drept nu este negociabil, legea nu e opțională
”Înalta Curte de Casație și Justiție a luat act cu îngrijorare de atitudinea Guvernului României care în mod constant și sistematic a adoptat măsuri cu efect de restrângere și afectare a drepturilor judecătorilor, începând cu intervențiile asupra regimului pensiilor și continuând, »»»
Analiza lui Traian Băsescu despre războiul din Iran: „Aș încerca un stop joc și hai să vedem cum stăm”
Traian Băsescu a spus într-o intervenție telefonică la Digi24 că înainte de a începe un război, ar fi trebuit să se încerce „cu orice preț” negocieri cu Iranul. „Informațiile sunt contradictorii”, a subliniat fostul președinte. „Aș încerca un stop joc și hai să vedem cum stăm, că s-ar putea ca fost»»»
Traian Băsescu: Guvernul nu ar trebui să intervină în prețul carburanților
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat că cele mai recente tensiuni din coaliție au reprezentat doar o modalitate prin care PSD și PNL și-au apărat interesele politice. Potrivit lui, nimeni nu are de câștigat din asta. „Nimeni” nu are de câștigat din tensiunile coaliției, a declarat Băsescu la»»»
CNN: Trump afirmă că apreciază sprijinul Japoniei în războiul din Iran
Preşedintele american Donald Trump a afirmat miercuri, în faţa jurnaliştilor acreditaţi la Casa Albă, că apreciază nivelul de sprijin oferit de Japonia în contextul operaţiunilor militare desfăşurate de SUA în Iran. Liderul de la Washington a făcut o comparaţie directă între poziţia Tokyo şi cea a »»»
O persoană a murit după ce o telegondolă s-a prăbușit în stațiunea elvețiană Engelberg. Care sunt cauzele
O femeie în vârstă de 61 de ani a murit miercuri într-un accident în stațiunea de schi Engelberg-Titlis din Alpii Elvețieni, după ce gondola în care se afla s-a prăbușit pe versant, scrie presa elvețiană. Din cauza vremii nefavorabile, gondola s-a desprins și s-a răsturnat de mai multe ori pe versa»»»
România vrea să introducă un tren de mare viteză
România explorează pentru prima dată, pe criterii economice și de trafic, posibilitatea introducerii unui tren de mare viteză care să conecteze Marea Neagră la rețeaua europeană. Proiectul este estimat la aproximativ 18 miliarde de euro și 780 de kilometri de infrastructură, a declarat Robert Răzva»»»
Fiul prințesei Norvegiei, Marius Borg Hoiby, riscă pedepse minime: apărarea cere achitare pentru viol
Avocații lui Marius Borg Hoiby au pledat pentru o pedeapsă de un an şi jumătate de închisoare pentru acuzaţii mai puţin grave, precum și achitarea în cazul acuzațiilor de viol, transmite AFP. Fiul prinţesei moştenitoare a Norvegiei, acuzat că a violat 4 femei între 2018 și 2024 Marius Borg Hoiby, n»»»
MADR: Guvernul a aprobat sprijinul de 620 de milioane de lei acordat fermierilor pentru subvenționarea motorinei - Economica.net
Guvernul a aprobat, în şedinţa de joi, sprijinul de 620 de milioane de lei pentru fermieri, pentru subvenţionarea motorinei în anul 2026, informează Ministerul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale printr-un comunicat, transmmite Agerpres. „În şedinţa de Guvern din data de 19 martie 2026 a fost aproba»»»
Amendamentul AUR pentru indexarea pensiilor, în conformitate cu legea, a fost respins de coaliția puterii. AUR denunță ipocrizia coaliției care pretinde că este dispusă la „compromisuri” pentru a ajuta categoriile vulnerabile
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Coaliția de guvernare PSD-PNL-USR-UDMR a pus interese»»»
România și alte nouă state cer relaxarea regulilor de mediu. Liderii invocă presiunea uriașă a costurilor la energie - Știrile ProTV
În acest timp, România și nouă state membre cer Comisiei Europene să relaxeze normele de mediu pentru industrie, pe fondul creșterii prețurilor la energie.»»»
Guvernul Ilie Bolojan a aprobat un ajutor de 620 de milioane de lei pentru fermieri. Va fi redusă acciza la motorina utilizată în agricultură
Guvernul condus de Ilie Bolojan a aprobat, joi, o schemă de ajutor de stat în valoare totală de 620 de milioane de lei din bugetul Ministerului Agriculturii pe anul 2026. Urmează să fie redusă acciza la motorina utilizată în agricultură. Guvernul Ilie Bolojan a aprobat un ajutor de 620 de milioane »»»
Radu Burnete spune că motorina poate depăși 10 lei/litru, dar se opune plafonării: "Atunci chiar cred că există riscul unei penurii" / Scenariile analizate la Cotroceni
Radu Burnete a subliniat că există riscuri de creștere a prețurilor, însă fără motive de panică. Şi ex-premierul Florin Cîţu cere Guvernului să nu intervină în fluxul normal al pieţei. Radu Burnete: „Nu trebuie să panicăm lumea” „Ca decidenți, nu trebuie să sărim și nu trebuie să panicăm lumea. Da,»»»
Tehnologiile emergente redesenează sistemul energetic. Experți din industrie, mediul academic și sectorul energetic s-au reunit la Sinaia
„Transformarea sistemului energetic presupune integrarea unor tehnologii avansate, capabile să asigure flexibilitate, eficiență și siguranță în operare, într-un context marcat de creșterea ponderii surselor regenerabile și de electrificarea accelerată a economiei”, a declarat Prof. Dr. Ing. Ion LUN»»»
Băsescu, despre scumpirea carburanților: Cea mai corectă soluție ar fi ca Guvernul să nu intervină, să lase piața să așeze prețurile
Traian Băsescu a vorbit, în exclusivitate la Digi24, despre creșterea prețurilor la carburanți în contextul războiului din Orientul Mijlociu. Fostul președinte a spus că cea mai corectă soluție ar fi ca „Guvernul să nu intervină, să lase piața să așeze prețurile”. El argumentează această declarație»»»
Ce a mâncat Nicușor Dan la întâlnirea cu Macron, Merz și Guterres
Un prânz oficial aparent protocolar a devenit, la Bruxelles, una dintre cele mai importante întâlniri politice ale momentului. Liderii Uniunii Europene, reuniți în cadrul Consiliul European, s-au așezat la masa de lucru alături de secretarul general al ONU, António Guterres, într-un context interna»»»
Al Jazeera: Pentagonul solicită 200 de miliarde de dolari pentru continuarea războiului din Iran
Pentagonul solicită Congresului fonduri suplimentare de 200 de miliarde de dolari pentru a finanţa războiul dintre Statele Unite şi Israel împotriva Iranului, un conflict despre care secretarul Apărării, Pete Hegseth, avertizează că nu are un „orizont de timp” pentru încheiere, relatează Al Jazeera»»»
Reuters: Israelul a redeschis punctul de trecere Rafah din Fâşia Gaza
Israelul a redeschis joi punctul de trecere Rafah cu Egiptul, după aproape trei săptămâni, pentru a permite unor palestinieni răniţi să părăsească teritoriul în vederea tratamentului, în condiţiile în care medicii din Gaza au anunţat că loviturile israeliene au ucis patru persoane în enclavă, relat»»»
Întrebat de ce nu și-a anunțat aliații, în speță pe Japonia, despre atacarea Iranului, Trump a replicat: Japonia ne-a informat despre atacarea Pearl Harbour?
Întrebat de un reporter japonez de ce Statele Unite nu și-au anunțat aliații înainte de a lansa operațiunea militară împotriva Iranului, Donald Trump a ales să dea un răspuns în glumă și a făcut referire la atacul Japoniei de la Pearl Harbor, din 1941. „Atunci când am atacat, am lansat un atac foar»»»
Amendamentul AUR pentru indexarea pensiilor, în conformitate cu legea, a fost respins de coaliția PSD-PNL-USR-UDMR. AUR denunță ipocrizia coaliției care pretinde că este dispusă la „compromisuri” pentru a ajuta categoriile vulnerabile
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Coaliția de guvernare PSD-PNL-USR-UDMR a pus interese»»»
Preţul pâinii ar putea creşte cu până la 10% în România, pe fondul scumpirii carburanţilor, avertizează Rompan - Știrile ProTV
Preţul pâinii şi al produselor de panificaţie din România este posibil să crească până la finalul acestei luni, cu până la 10%, pe fondul scumpirii carburanţilor şi al lipsei de măsuri guvernamentale pentru protejarea industriei alimentare.»»»
Pace temporară în Coaliţie. PSD face şedinte pentru a decide soarta guvernării şi a lui Bolojan
Liderii coaliţiei s-au pus la masă la prima oră în biroul lui Sorin Grindeanu, pentru o şedinţă de criză. "România are nevoie de un buget şi trebuie să tratăm cu responsabilitate acest lucru. Mulţumesc.", a spus Ilie Bolojan, premierul României la începutul şedinţei. Fisura a apărut ieri, în comisi»»»
Maratonul Olteniei 2026: s-au deschis înscrierile cu reduceri de până la 20%. Cursa Hyathlon Sprint – o premieră în România
Se deschid înscrierile pentru Maratonul Olteniei 2026, ediția a 14-a a uneia dintre cele mai cunoscute competiții sportive în natură din România, organizată de Distribuție Oltenia, parte din Grupul Evryo. Ediția din acest an vine cu două noutăți majore: Hyathlon Sprint, un nou format de cursă, prez»»»
CNN: Trump declară că nu va trimite trupe americane în Iran
Preşedintele american Donald Trump a afirmat joi că Statele Unite nu intenţionează să trimită trupe în Iran, respingând informaţiile apărute anterior potrivit cărora administraţia sa ar analiza desfăşurarea a mii de militari în Orientul Mijlociu, relatează CNN. „Nu, nu trimit trupe nicăieri. Dacă a»»»
Finanțare istorică pentru frații Pavăl de la Banca Transilvania. Ce credit au cerut pentru achiziția Carrefour
Banca Transilvania se pregătește să acorde un credit de aproximativ 400 de milioane de euro grupului Pavăl Holding, pentru finanțarea parțială a achiziției operațiunilor Carrefour din România, o tranzacție evaluată la 823 de milioane de euro, potrivit zf.ro. Banca Transilvania discută acordarea ace»»»
O rudă a unui marinar dispărut după scufundarea unui remorcher în Portul Midia acuză probleme tehnice la navă - Știrile ProTV
Trei dintre cei cinci marinari care se aflau pe remorcherul Astana în momentul în care acesta s-a scufundat în Portul Midia sunt dispăruți. Furtuna de pe mare a blocat căutările.»»»
Nicușor Dan nu a reușit să impună referendumul local din București în Legea bugetului. Cererea președintelui a fost preluată numai parțial
Solicitarea lui Nicușor Dan privind aplicarea referendumului din București este preluată doar parțial în Legea bugetului, potrivit unui amendament adoptat de comisiile parlamentare de buget. Nicușor Dan nu a reușit să impună referendumul local din București în Legea bugetului În Capitală, din cota »»»
Pepco intră pe piaţa din Macedonia de Nord în iunie
Retailerul Pepco a anunţat că va intra pe piaţa din Macedonia de Nord în luna iunie 2026, urmând să deschidă primele magazine în Skopje, potrivit unui comunicat al companiei remis redacţiei. Extinderea marchează intrarea Pepco pe cea de-a 19-a piaţă europeană şi face parte din strategia de creştere»»»
Hranipex, chiriaș pe aproape 3.000 mp în CTPark Bucharest South
Hranipex, furnizor ceh de canturi, adezivi, produse de curățare și accesorii pentru industria mobilei, a închiriat aproape 3.000 mp de spațiu de depozitare în CTPark Bucharest South. Potrivit unui comunicat, compania și-a relocat operațiunile în noul spațiu și își desfășoară în prezent activitatea »»»
Trump declară că nu va trimite trupe americane în Iran
Preşedintele Donald Trump a declarat joi că nu va trimite trupe americane în Iran, când a fost întrebat despre informaţiile publicate de Reuters, conform cărora administraţia sa ia în considerare trimiterea a mii de soldaţi americani în Orientul Mijlociu, informează news.ro. „Nu, nu trimit trupe ni»»»
Trump se răstește din nou la aliați: “Aveam nevoie de ajutor înainte de război, nu după ce l-am câștigat”
După ce Donald Trump le-a cerut țărilor aliate să ajute Statele Unite pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz, iar acestea l-au refuzat fie deschis, fie voalat, președintele american a părut foarte afectat de acest lucru. În prezent, liderul american pretinde că nu mai are nevoie de niciun ajutor, iar a»»»
Cutremur cu magnitudine 4.2. Unda de şoc s-a propagat în mai multe oraşe
Un cutremur cu magnitudinea de 4,2 grade a lovit miercuri noaptea Costa del Sol, provocând unde de șoc în mai multe orașe turistice. Marbella, Estepona, Torre del Mar și Campanillas s-au numărat printre localitățile afectate, potrivit Institutului Național de Geografie din Spania. „Tăticul cutremur»»»
Salrom: „Proiecte de 628 milioane de euro pentru grafitul de la Baia de Fier”
Societatea Naţională a Sării S.A. (Salrom) a prezentat stadiul demersurilor privind reluarea exploatării grafitului din perimetrul Ungurelaşu-Polovragi (Baia de Fier, judeţul Gorj), în contextul informaţiilor apărute în spaţiul public, potrivit unui comunicat al companiei remis redacţiei. Compania »»»
Câți bani primește județul Ilfov din taxele bucureștenilor: Guvernul îi dă lui Thuma o sumă de cinci ori mai mică decât ceruse inițial
Comisiile de buget ale Parlamentului au votat, joi, un amendament care prevede cum vor fi împărțiți banii colectați din impozitul pe venit între Primăria Generală a Capitalei și cele de sector, dar și câți bani revin județului Ilfov. Deși Hubert Thuma ceruse 5% din impozitul pe venit al Bucureștiul»»»
Rareș Bogdan, 10 întrebări pentru Kaja Kallas: Ar sta UE lângă SUA dacă la Casa Albă ar fi altcineva?
Europarlamentarul Rareș Bogdan a adresat, miercuri, o serie de întrebări către Kaja Kallas, șefa diplomației europene, după întâlnirea acesteia cu eurodeputații din Comisia AFET (Afaceri Externe) a Parlamentului European. Europarlamentarul a pus sub semnul întrebării, într-o postare pe Facebook, im»»»
Europa riscă o criză energetică fără precedent. Qatar amenință cu suspendarea livrărilor de GNL după atacurile Iranului
O posibilă criză energetică se conturează în Europa și Asia, după ce Qatar, unul dintre cei mai mari exportatori de gaze naturale lichefiate, ia în calcul reducerea livrărilor. Decizia vine pe fondul atacurilor iraniene asupra infrastructurii energetice, care au afectat semnificativ producția. Situ»»»
Iranienii au avariat prima aeronavă americană de generația a V-a. Pilotul avionului F-35 a reușit să aterizeze de urgență la o bază aeriană
Căpitanul Comandamentului Central al SUA, Tim Hawkins, a raportat că o aeronavă supersonică invizibilă de generația a cincea a fost avariată pe durata unei misiuni de luptă în spațiul aerian al Iranului. Acesta a dezvăluit public că aeronava a aterizat de urgență la o bază aeriană din Orientul Mijl»»»
După ce aliații l-au refuzat, Trump spune că nu mai are nevoie de ajutorul lor. „Aveam nevoie de ajutor înainte de război, nu după ce l-am câștigat”
După ce Donald Trump le-a cerut țărilor aliate să ajute Statele Unite pentru deblocarea Strâmtorii Ormuz, iar acestea l-au refuzat fie deschis, fie voalat, președintele american a părut foarte afectat de acest lucru. În prezent, liderul american pretinde că nu mai are nevoie de niciun ajutor, iar a»»»
Jaf de 1,5 milioane de euro pe șantierul căii ferate Timișoara – Arad: Patru bărbați reținuți de polițiști
Foto: Arhivă Polițiștii Biroului de Investigații Criminale Timișoara au reușit destructurarea unei grupări suspectate de un furt record de materiale destinate reabilitării infrastructurii feroviare. Patru bărbați au fost reținuți, iar trei dintre aceștia au fost deja arestați preventiv, după ce ar »»»
Lukașenko ar putea vizita SUA, spune trimisul lui Trump în Belarus
Preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko ar putea efectua în curând o vizită în SUA, a declarat joi trimisul SUA, o deplasare care ar marca un veritabil progres pentru liderul autoritar care încearcă să pună capăt unei perioade de ani de izolare faţă de Occident, relatează Reuters. Trimisul america»»»
O româncă ar fi omorât peste 10 oameni pe bani în Sarajevo, în timpul Războiului din Bosnia. Participanții la „vânătoarea de oameni” erau premiați cu trofee cu fundițe colorate
Vânătoarea de oameni organizată în Sarajevo în timpul Războiului din Bosnia, care a ieșit la iveală în urma unei anchete jurnalistice care a început în Italia, devine tot mai macabră. O româncă ar fi omorât peste 10 oameni pe bani în Sarajevo, în timpul Războiului din Bosnia Asta după ce au apărut »»»
Laszlo Boloni, implicat în campania UDMR. Fostul selecţioner al României promovează votul prin corespondență în rândul maghiarilor din Transilvania VIDEO
Laszlo Boloni este considerat o legendă a sportului atât în România, cât și în Ungaria, iar implicarea sa într-o campanie cu tentă politică a generat controverse, mai ales în contextul în care UDMR susține FIDESZ, formațiunea condusă de premierul ungar Viktor Orbán. Potrivit unor surse din UDMR, pr»»»
Iranienii au avariat prima aeronavă americană de generația a V-a. Pilotul avionului F-35 a reușit să aterizeze de urgență la baza aeriană
Căpitanul Comandamentului Central al SUA, Tim Hawkins, a raportat că o aeronavă supersonică invizibilă de generația a cincea a fost avariată pe durata unei misiuni de luptă în spațiul aerian al Iranului. Acesta a dezvăluit public că aeronava a aterizat de urgență la o bază aeriană din Orientul Mijl»»»
Unul dintre cele mai mari pachete salariale pentru un director executiv din România: Christina Verchere, CEO OMV Petrom, a avut o remuneraţie de 2,2 mil. euro în 2025, în creştere de la 1,8 mil. euro
Christina Verchere, CEO OMV Petrom, a avut în 2025 o remuneraţie totală de 2,24 milioane de euro, în creştere faţă de 1,84 milioane în 2024. Componenta variabilă, incluzând bonusul anual şi tranşele LTIP, a reprezentat 65% din total, faţă de 57% în anul precedent, salariul de bază rămânând aproxima»»»
Veniturile OMV Petrom în 2026 vor creşte uşor, dar rezultatul financiar net se va deteriora
OMV Petrom estimează pentru 2026 venituri din vânzări de 30,89 miliarde lei, uşor peste nivelul din 2025 (Ă1%), datorită creşterii volumelor de produse rafinate. Alte venituri de exploatare vor scădea însă cu 59%, la 265 milioane lei. Rezultatul din exploatare este aşteptat să urce cu 42%, la 3,8 m»»»