HotNews 7m

Două rachete iraniene au fost lansate spre Cipru, anunță Marea Britanie, care are baze militare pe insulă

Oficialii britanici citați de Sky News au spus că nu este clar care era ținta rachetelor și au atras atenția asupra riscului unei escaladări regionale mai ample, în contextul războiului din Iran. Secretarul britanic al Apărării a anunțat că două rachete iraniene au fost lansate în direcția Ciprului»»»

hotnews.ro
Capital 10m

Avertisment din Emiratele Arabe Unite pentru iranieni: „Războiul vostru nu este cu vecinii voștri”

Un oficial de rang înalt din Emiratele Arabe Unite a transmis un avertisment clar Iranului: „Războiul vostru nu este cu vecinii voștri”. În ultimele 24 de ore, armata iraniană a vizat numeroase obiective militare și civile din mai multe state din Orientul Mijlociu. Din cuprinsul articoluluiConsilie»»»

capital.ro
Ziarul de iasi 16m

Războiul din Orientul Mijlociu - Expert: Prețul la benzină poate sări până la 10 lei/litru

Depăşirea pragului de 9-10 lei/litru la carburanţi devine realistă în România, dacă preţul ţiţeiul se stabilizează la 90 – 100 de dolari/baril, în urma conflictului din Orientul Mijlociu, ceea ce aduce costuri mai mari pentru transport, presiune pe lanţurile logistice, scumpirea alimentelor şi infl»»»

ziaruldeiasi.ro
Romania TV 20m

Ali Khamenei are deja un urmaş: Ayatollahul Alireza Arafi va conduce Iranul

Ayatollahul Alireza Arafi a fost numit membru al consiliului de conducere, însărcinat cu îndeplinirea temporară a rolului de Lider Suprem, a relatat agenția iraniană citată de India Today. Alireza Arafi va ocupa poziția până la alegerea unui succesor în cadrul procesului constituțional iranian. Dou»»»

romaniatv.net
Curierul National 29m

Cine sunt cele două persoane care l-au convins pe Trump să atace Iranul

Donald Trump a fost convins de două persoane să atace Iranul și că acesta este momentul oportun pentru a îngenunchea regimul condus de ayatollahul Khamenei. Cele două persoane sunt Bibi Netanyahu și prințul moștenitor saudit, Mohammed bin Salman, scrie jurnalistul Marco Badea pe pagina de Facebook »»»

curierulnational.ro
Curierul National 29m

Cel mai important oficial de securitate iranian: „Vom înjunghia America în inimă”

Unul dintre cei mai importanți lideri de la Teheran care au scăpat de atacurile Israelului și Statelor Unite de până acum a spus că Iranul va „înjunghia în inimă America” după uciderea ayatollahului Ali Khamenei, transmițând în același timp un avertisment către „grupurile care vor să divizeze” Iran»»»

curierulnational.ro
Adevarul 33m

Prizonieri în vacanță: 28 de copii din Vrancea, printre cei 1.000 de români blocați în Dubai din cauza conflictului militar

Home Știri Interne Evenimente Prizonieri în vacanță: 28 de copii din Vrancea, printre cei 1.000 de români blocați în Dubai din cauza conflictului militar Prizonieri în vacanță: 28 de copii din Vrancea, printre cei 1.000 de români blocați în Dubai din cauza conflictului militar 0 0 1 live Publicat: »»»

adevarul.ro
Gandul 48m

🚨 Cine va fi viitorul lider suprem al Iranului. Alireza Arafi, numit în Consiliul de Conducere al Iranului până găsesc un nou lider

12:16 Alireza Arafi a fost numit în Consiliul de Conducere al Iranului ⁠Alireza ⁠Arafi, membru clerical al Consiliului Gardienilor, a fost numit membru jurist al Consiliului de Conducere al Iranului, un organism însărcinat cu îndeplinirea rolului de lider suprem până când Adunarea Experților va ale»»»

gandul.ro
Curierul National 53m

Iranul a început „cea mai feroce operațiune ofensivă din istoria sa”. Trump a reacționat imediat

Iranul a lansat duminică un nou val de atacuri asupra Israelului și bazelor americane din regiune după ce Gărzile Revoluționare au anunțat dimineață că urmează „cea mai feroce operațiune ofensivă din istoria forțelor armate ale Republicii Islamice Iran”. S-au auzit explozii din nou în Israel și mai»»»

curierulnational.ro
Curierul National 53m

Cum l-au depistat și omorât SUA și Israel pe ayatollahul Khamenei

Primul val al bombardamentului SUA – Israel asupra Iranului a avut loc pe lumină, lucru care a uimit. Chiar și Trump a spus că e posibil să existe pierderi de vieți omenești ale soldaților americanilor. De ce au făcut-o, totuși, într-un moment în care atacatorii au fost și ei vulnerabili? , scrie h»»»

curierulnational.ro
Gandul 60m

Atacuri în Oman: Iranul a lovit cu drone portul Duqm și un petrolier. Cel puțin cinci răniți

Un muncitor străin a fost rănit, după ce două drone au lovit portul comercial Duqm de pe coasta de est a Omanului, a raportat duminică presa de stat din Oman, relatează BFMTV și Anadolu Agency. Agenția de știri de stat ONA, citând o sursă oficială, a declarat că portul, situat în orașul Duqm, a fos»»»

gandul.ro
Capital 1h

Iranul a atacat portul comercial Duqm din Oman cu drone. Explozii la Doha şi Dubai. Atac asupra bazelor militare ale SUA din Golful Persic

Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice din Iran a anunțat duminică dimineață că a lansat un al șaselea val de atacuri cu rachete și drone asupra Israelului și a bazelor militare americane din regiune, conform relatărilor presei internaționale care citează agenția de stat iraniană Tasnim. Din cuprin»»»

capital.ro
Adevarul 1h

Emiratele Arabe Unite avertizează Iranul: „Războiul vostru nu este cu vecinii”

Home Știri Externe În lume Emiratele Arabe Unite avertizează Iranul: „Războiul vostru nu este cu vecinii” Emiratele Arabe Unite avertizează Iranul: „Războiul vostru nu este cu vecinii” 0 0 1 live Publicat: 01.03.2026 11:49 Un înalt responsabil din Emiratele Arabe Unite a transmis, duminică, un aver»»»

adevarul.ro
Gandul 1h

Iranul râde cu un ochi şi cu celalt plânge, după moartea lui Khamenei. Proteste de amploare în toată țara și în lume

Proteste de amploare au izbucnit în tot Iranul, duminică dimineața, după anunțul că liderul suprem al țării ayatollahul Ali Khamenei a fost ucis în atacurile militare ale SUA și Israelului. Guvernul a instituit, de asemenea, o perioadă de doliu național de 40 de zile și o sărbătoare oficială de șap»»»

gandul.ro
Capital 1h

Cu cât a contribuit McDonald’s la PIB-ul României, prin impact direct, indirect și indus

Primul studiu realizat în România de McDonald’s, în colaborare cu Oxford Economics, evidențiază contribuția companiei la economia locală prin crearea de locuri de muncă, investiții și colaborări cu parteneri locali. Din cuprinsul articoluluiCu cât a contribuit McDonald’s la PIB-ul RomânieiInvestiți»»»

capital.ro
HotNews 1h

VIDEO Două drone au lovit într-un port din Oman, țară care nu fusese lovită până acum de Iran / Atac și asupra unui petrolier, tot echipajul a fost evacuat

Portul comercial Duqm din Oman a fost lovit de două drone, rănind un muncitor străin, a anunțat duminică agenția de știri de stat, preluată de Reuters. Resturile unei alte drone au căzut într-o zonă situată în apropierea rezervoarelor de combustibil, dar nu s-au înregistrat victime sau pierderi mat»»»

hotnews.ro
DC News 1h

Atacul SUA şi Israelului în Iran, cauzat de eşecul negocierilor pe zona nucleară. Cristian Diaconescu spune că Iranul "a dorit să tragă de timp"

Conform acestuia, Iranul a tras de timp în negocierile cu SUA şi Israel, astfel că s-a ajuns la decizia de eliminare a conducerii politice de la Teheran. "Este un proces mai elaborat, a început în urmă cu 8 luni, când a avut loc o acţiune militară a SUA şi a Israelului, având drept scop eliminarea »»»

dcnews.ro
Romania TV 1h

Israelul bombardează masiv "inima" Teheranului, preţurile petrolului urcă vertiginos VIDEO

Mai multe explozii au fost auzite duminică la Teheran, în timp ce armata israeliană a anunțat în jurul orei 08:15 GMT că lovește ‘în inima Teheranului’, relatează AFP. Exploziile au fost auzite în nordul Teheranului și o coloană de fum era vizibilă deasupra unei clădiri, a observat un jurnalist, ca»»»

romaniatv.net
Adevarul 1h

Atac cu drone în Oman. Portul Duqm și un petrolier au fost lovite de Iran

Home Știri Externe În lume Atac cu drone în Oman. Portul Duqm și un petrolier au fost lovite de Iran Atac cu drone în Oman. Portul Duqm și un petrolier au fost lovite de Iran 0 0 1 live Publicat: 01.03.2026 11:05 Ultima actualizare: 01.03.2026 11:12 Portul comercial Duqm a fost lovit duminică de do»»»

adevarul.ro
Adevarul 1h

Republica Islamică este construită să reziste chiar și asasinării Ayatollahului. Va trece și de data asta testul? Lecțiile istoriei

Home Știri Externe În lume Republica Islamică este construită să reziste chiar și asasinării Ayatollahului. Va trece și de data asta testul? Lecțiile istoriei Republica Islamică este construită să reziste chiar și asasinării Ayatollahului. Va trece și de data asta testul? Lecțiile istoriei 0 0 1 li»»»

adevarul.ro
Capital 2h

Irakul a decretat trei zile de doliu naţional. Protestatarii vor să ia cu asalt zona unde se află Ambasada SUA în Bagdad

Irakul a decretat trei zile de doliu naţional, începând de duminică, ca reacţie la moartea liderului suprem iranian Ali Khamenei, survenită în urma atacurilor israeliene şi americane asupra Iranului. Din cuprinsul articoluluiIrakul a decretat trei zile de doliu naţional după moartea lui Ali Khamene»»»

capital.ro
DC News 2h

Ce se întâmplă în Iran după moartea lui Ali Khamenei. Cine ar putea prelua puterea. Bogdan Chirieac, analiză după 24 de ore de conflict

Realizatoarea România TV Cristina Herea a vrut să ştie dacă, odată cu acest conflict, s-a schimbat paradigma privind ordinea mondială. Iată ce a răspuns analistul Bogdan Chirieac. "Ea s-a schimbat deja. S-a schimbat imediat după ce a început războiul din Ucraina şi după ce la Casa Albă a venit Dona»»»

dcnews.ro
Business24 2h

Ce este Coridorul Vertical, care pune România în mijlocul unui traseu cu potențial de a schimba polii de putere energetică în Europa. Blocajele interne care ne țin pe loc

Coridorul Vertical, un complex de investiții strategice pentru regiune, care promite diversificarea surselor de aprovizionare cu gaze naturale și creșterea securității aprovizionării pentru țările din Europa Centrală și de Est și din Balcani, ar putea aduce un profit suplimentar de până la 250 de m»»»

business24.ro
Capital 2h

Şeful statului major iranian a fost ucis. Abdolrahim Mousavi a murit alături de alţi generali de rang înalt

Şeful statului major al forţelor armate iraniene, Abdolrahim Mousavi, a fost ucis în timpul atacurilor coordonate de Statele Unite şi Israel, alături de alţi generali de rang înalt, potrivit informaţiilor difuzate de televiziunea de stat iraniană. Din cuprinsul articoluluiAbdolrahim Mousavi a fost »»»

capital.ro
HotNews 2h

REPORTAJ. O reuniune PSD, dedicată problemelor UE, s-a transformat în concurs de atacuri la Bolojan: „Premier vremelnic care se victimizează” / „Păsăroiul în praștie”

Aproximativ 700 de membri și simpatizanți PSD s-au reunit sâmbătă într-o sală de evenimente din Pipera pentru un eveniment organizat de activiștii Partidului Socialiștilor Europeni (PES). Pe scenă, au urcat mai multe figuri de la vârful partidului. Evenimentul a fost prezentat drept unul despre „vi»»»

hotnews.ro
Digi24 2h

Oana Țoiu, după confirmarea morții ayatollahului Khamenei: România susține dreptul iranienilor de a-și alege viitorul

Anunţul privind moartea ayatollahului Ali Khamenei reprezintă un moment de cotitură, afirmă ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, oficialul adăugând că România susţine dreptul iranienilor de a-şi alege viitorul, dreptul la libertate şi dreptul de a fi în siguranţă. Setarile tale privind cookie-u»»»

digi24.ro
Romania TV 2h

Diana Şoşoacă vrea anexarea Republicii Moldova cu banii Uniunii Europene

Senatul urmează să ia în discuție, în calitate de primă Cameră sesizată, un proiect de lege al grupului parlamentar al SOS România, condus de Diana Şoşoacă privind „unirea României cu Republica Moldova”. În esență, este reluarea unui proiect similar depus legislatura trecută de către fondatoarea pa»»»

romaniatv.net
DC News 2h

Donald Trump le transmite trupelor iraniene să nu continue atacurile. Avertisment despre răspunsul SUA

"Iran tocmai a anunţat că vor lovi foarte tare astăzi, mai tare decât au lovit vreodată. Ar fi bine să nu facă asta, pentru că dacă o vor face, îi vom lovi cu o forţă care nu a mai fost văzută vreodată. Vă mulţumesc pentru atenţia la acest subiect", a scris Donald Trump pe Truth Social. Atacul comu»»»

dcnews.ro
Business24 2h

Elveția face referendum pentru introducerea cash-ului în Constituție, ar trebui și România să facă la fel? „Ar fi un semnal puternic de protejare a libertății economice”

Vestea că Elveția, cunoscută de zeci de ani ca țara unde „stau” rezervele financiare ale multor țări, face referendum pentru introducerea numerarului în Constituție, a ridicat multe sprâncene în rândul opiniei publice din România. Asta mai ales pentru că, nu o dată, în țara noastră au circulat teor»»»

business24.ro
Business24 2h

Afaceri românești în Golful Persic își reevaluează planurile de continuitate pe fondul securității regionale

O româncă stabilită în Doha, Mădălina, relatează în exclusivitate că Ambasada României la Doha nu a transmis avertismente despre criza din Orientul Mijlociu, în timp ce explozii s-au auzit în Doha sâmbătă, 28 februarie 2026, ceea ce ridică întrebări despre comunicarea consulară. În timp ce autorită»»»

business24.ro
Gandul 2h

Ce urmează pentru politica tarifară a SUA. 8 întrebări esențiale și răspunsurile experților de la Atlantic Council

Donald Trump a impus tarife de 10% pentru majoritatea importurilor globale, în ciuda anunțului anterior pe rețelele de socializare că taxele vor fi stabilite la 15%. Acest ultim anunț tarifar vine imediat după decizia Curții Supreme a SUA, care a stabilit că președintele nu are autoritatea de a imp»»»

gandul.ro
Mediafax 3h

Războiul din Orientul Mijlociu: Fiul lui Khamenei, considerat succesor, a fost eliminat / 40 de zile de doliu național și numirea conducerii interimare astăzi / Trump amenință Iranul

Bucurie și doliu în Iran după moartea liderului suprem Mai mulți membri ai familiei lui Khamenei au fost uciși, anunță Iranul»»»

mediafax.ro
Stirile PRO 3h

ANALIZĂ. ”SUA au dovedit că sunt singura putere mondială". Ce riscă și ce câștigă America după războiul din Iran - Știrile ProTV

Intervenția militară americano-israeliană în Iran redefinește echilibrul de putere global. Invitat la Știrile Pro TV, politologul Cristian Pîrvulescu a analizat consecințele geopolitice, economice și nucleare ale deciziei președintelui Donald Trump.»»»

stirileprotv.ro
Capital 3h

Alertă de la Teheran: Americanii au înjunghiat poporul iranian în inimă şi noi îi vom înjunghia în inimă

Secretarul Consiliului Suprem de Securitate Naţională din Iran, Ali Larijani, a lansat un mesaj extrem de dur după atacurile în urma cărora a fost ucis liderul suprem Ali Khamenei. Din cuprinsul articoluluiAli Larijani promite represalii dure împotriva SUA și IsraeluluiTeheranul a transmis liderilo»»»

capital.ro
Adevarul 3h

Conducerea militară a Iranului, decapitată. Autorităţile confirmă moartea șefului Statului major al armatei, Abdolrahim Mousavi

Home Știri Externe În lume Conducerea militară a Iranului, decapitată. Autorităţile confirmă moartea șefului Statului major al armatei, Abdolrahim Mousavi Conducerea militară a Iranului, decapitată. Autorităţile confirmă moartea șefului Statului major al armatei, Abdolrahim Mousavi 0 0 1 live Publi»»»

adevarul.ro
HotNews 3h

Atacul din Iran: Cum l-au depistat și omorât SUA și Israel pe ayatollahul Khamenei. De obicei, în acel moment, nu se atacă / Cui au arătat fotografia

Primul val al bombardamentul SUA – Israel asupra Iranului a avut loc pe lumină, lucru care a uimit. Chiar și Trump a spus că e posibil să existe pierderi de vieți omenești ale soldaților americanilor. De ce au făcut-o, totuși, într-un moment în care atacatorii au fost și ei vulnerabili? Atât israel»»»

hotnews.ro
Adevarul 3h

Iran: Gărzile Revoluției amenință cu „o pedeapsă decisivă” pentru „ucigaşii lui Ali Khamenei”. 40 de zile de doliu naţional

Home Știri Externe În lume Iran: Gărzile Revoluției amenință cu „o pedeapsă decisivă” pentru „ucigaşii lui Ali Khamenei”. 40 de zile de doliu naţional Iran: Gărzile Revoluției amenință cu „o pedeapsă decisivă” pentru „ucigaşii lui Ali Khamenei”. 40 de zile de doliu naţional 0 0 1 live Publicat: 01.»»»

adevarul.ro
HotNews 3h

Ieșire la TV a celui mai important oficial de securitate iranian: „Vom înjunghia America în inimă” / Amenințări și către grupuri interne: „Nu vom tolera asta”

Unul dintre cei mai importanți lideri de la Teheran care au scăpat de atacurile Israelului și Statelor Unite de până acum a spus că Iranul va „înjunghia în inimă America” după uciderea ayatollahului Ali Khamenei, transmițând în același timp un avertisment către „grupurile care vor să divizeze” Iran»»»

hotnews.ro
DC News 4h

Israel nu vrea teritorii de la Iran. Scopul atacului de pe 28 de februarie, coordonat cu SUA

Conform acestuia, Israel nu vrea teritorii de la Iran, vrea doar să fie lăsat în pace. "Într-un fel, suntem bucuroşi că a început această acţiune. Noi vrem pace, vrem linişte, pentru că asta nu avem. Sunt de 51 de ani în Israel şi nu a existat o zi liniştită. Sau erau atacuri teroriste, sau erau ra»»»

dcnews.ro
Romania TV 4h

Moartea lui Ali Khamenei, anunţată cu lacrimi în ochi la televiziunea de stat. Cel mai important oficial de securitate iranian: „Vom înjunghia America în inimă”

Televiziunea de stat din Iran confirmă că Liderul Suprem al Revoluției Islamice, Ayatollah Sayyed Ali Khamenei, a murit. Anunțul marchează un moment istoric pentru Republica Islamică, deoarece Ali Khamenei conduce statul din 1989. Ali Khamenei conduce Iranul din 1989, după moartea Ayatollahului Ruh»»»

romaniatv.net
Mediafax 4h

Războiul din Orientul Mijlociu: 40 de zile de doliu național și numirea conducerii interimare astăzi / Trump amenință Iranul

Bucurie și doliu în Iran după moartea liderului suprem Mai mulți membri ai familiei lui Khamenei au fost uciși, anunță Iranul»»»

mediafax.ro
HotNews 4h

Cine a fost ayatollahul Ali Khamenei. Liderul suprem al Iranului, timp de aproape patru decenii, ucis într-un atac al SUA-Israel

În vârstă de 86 de ani, Ali Khamenei era liderul suprem al Iranului din 1989, succedându-i fondatorului Republicii Islamice, primul ayatollah Ruhollah Khomeini. El a fost ucis, sâmbătă, în urma unui atac al SUA și Israel asupra Iranului. Anunțul morții sale a fost făcut de Donald Trump, după mai mu»»»

hotnews.ro
Capital 4h

Iranul a declarat 40 de zile de doliu. Cine va prelua puterea după moartea liderului suprem Ali Khamenei

Moartea liderului suprem al Iranului, Ali Khamenei, declanşează un proces constituţional de tranziţie a puterii, care va fi gestionat temporar de un grup format din trei înalţi responsabili ai statului. Anunţul a fost făcut duminică de unul dintre consilierii săi, Mohammad Mokhber. Din cuprinsul ar»»»

capital.ro
Gandul 4h

Aeroportul Internațional din Dubai, lovit în timpul atacurilor iraniene. Patru persoane au fost rănite

Aeroportul Internațional din Dubai și hotelul său celebru Burj Al Arab au suferit daune în urma atacurilor de represalii iraniene care s-au extins peste noapte în statele din Golf și în Orientul Mijlociu, depășind bazele și interesele SUA, relatează Reuters. Patru persoane au fost rănite la aeropor»»»

gandul.ro
DC News 4h

Ce înseamnă ayatollah și de ce termenul este înțeles greșit: de la "semnul lui Dumnezeu", la rolul real în lumea șiită

Literal, cuvântul "ayatollah" înseamnă "semnul lui Dumnezeu", iar termenul vine din arabă, fiind folosit ca titlu onorific în islamul șiit, mai ales în ramura șiită duodecimană, dominantă în Iran și puternic prezentă în Irak. Ayatollah nu este un nume propriu și nici o funcție politică în sine. În »»»

dcnews.ro
Adevarul 4h

„Triumviratul” care a preluat puterea în Iran ameninţă cu represalii: „Au depăşit limitele noastre roşii”

Home Știri Externe În lume „Triumviratul” care a preluat puterea în Iran ameninţă cu represalii: „Au depăşit limitele noastre roşii” „Triumviratul” care a preluat puterea în Iran ameninţă cu represalii: „Au depăşit limitele noastre roşii” 0 0 1 live Publicat: 01.03.2026 08:35 Conducerea Iranului a »»»

adevarul.ro
Stirile PRO 4h

Haos pe Otopeni după conflictul din Orientul Mijlociu: zboruri anulate și curse întoarse din drum - Știrile ProTV

Inclusiv zborurile de pe aeroportul Otopeni au fost date peste cap de conflictul dintre Statele Unite, Israel și Iran.»»»

stirileprotv.ro
DC News 4h

Cine a fost Ali Khamenei și ce înseamnă "rahbar", funcția pe care o avea, de fapt. Un detaliu mai puțin cunoscut despre el

Născut la 19 aprilie 1939, la Mashhad, într-o familie religioasă șiitǎ, el a devenit al doilea "lider suprem" al Republicii Islamice în 1989, după moartea ayatollahului Ruhollah Khomeini. Ali Khamenei a fost omul care a concentrat, timp de aproape 37 de ani, cea mai mare parte a puterii politice, m»»»

dcnews.ro
Romania TV 4h

Donald Trump, către Iran: „Vom lovi cu o forţă nemaiîntâlnită până acum” / Iranul a atacat 27 de baze americane din Golf

„Iranul tocmai a declarat că va lovi foarte tare astăzi, mai tare decât a fost lovit vreodată”, a scris Trump într-o postare pe rețeaua sa, Truth Social. „Ar fi bine să nu facă asta, însă, dacă o vor face, îi vom lovi cu o forță nemaiîntâlnită până acum”, a mai spus Trump. Anunțul lui Trump a venit»»»

romaniatv.net
Capital 4h

A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii

John Wheeler, actor apreciat pe Broadway și în televiziune, a murit la 95 de ani. A devenit cunoscut pentru rolul ambasadorului Gav din „Star Trek”, dar și pentru numeroase apariții în musicaluri și seriale americane. Din cuprinsul articoluluiJohn Wheeler a fost remarcat pe Broadway și a devenit cu»»»

capital.ro