General ucrainean: „Dacă ne limităm doar la apărare, vom fi zdrobiți”. Kievul pregătește acțiuni surpriză pe front
Home Știri Externe Europa General ucrainean: „Dacă ne limităm doar la apărare, vom fi zdrobiți”. Kievul pregătește acțiuni surpriză pe front General ucrainean: „Dacă ne limităm doar la apărare, vom fi zdrobiți”. Kievul pregătește acțiuni surpriză pe front 0 Război în Ucraina 0 1 live Publicat: 11.0»»»
Nicușor Dan a convocat ședință CSAT miercuri dimineață
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Nicușor Dan, a convocat ședința Consiliului Suprem de»»»
Alertă de vânt puternic în mai multe localități din Banat
Administrația Națională de Meteorologie a emis în seara zilei de marți mai multe avertizări vizând ceață densă pe litoral și intensificări ale vântului în mai multe localități din județul Caraș Severin. Potrivit atenționărilor emise de meteorologi, atât județul Constanța, cât și județul Tulcea se v»»»
Ucrainenii s-au răzbunat pentru atacul asupra orașului Harkov: Au lovit fabrica care produce componente electronice pentru racheta Izdelie-30
Home Știri Externe Rusia Ucrainenii s-au răzbunat pentru atacul asupra orașului Harkov: Au lovit fabrica care produce componente electronice pentru racheta Izdelie-30 Ucrainenii s-au răzbunat pentru atacul asupra orașului Harkov: Au lovit fabrica care produce componente electronice pentru racheta I»»»
Bursă. Remus Vulpescu, CEO al Bursei de Valori Bucureşti, vine la ZF Capital Markets Summit 2026 luni, 16 martie, hotel Marriott, unde liderii pieţei discută cum poate fi transformat capitalul disponibil al investitorilor în mai multe listări şi tranzacţii pe bursă
Remus Vulpescu, director general al Bursei de Valori Bucureşti, va participa la ediţia din 2026 a evenimentului ZF Capital Markets Summit 2026, conferinţa anuală organizată de Ziarul Financiar şi dedicată dezvoltării pieţei de capital locale. Summitul, ajuns la a cincea ediţie, reuneşte reprezentan»»»
Kogălniceanu, rampă de lansare spre Orient? FAKE NEWS G4MEDIA?
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul SUA vor să trimită avioane militare la baza Mihai Kog»»»
Trump amintește celebra promisiune din 2015 de a împiedica Iranul să obțină arme nucleare și afirmă într-o conferință de presă că ”pe baza a ceea ce mi-a spus Jared Kushner am crezut că Iranul ne va ataca primul” - VIDEO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Președintele Donald Trump a reamintit, într-o conferi»»»
Constructorul Flodor Transcom, controlat de antreprenorul Gheorghe Neag, a câştigat un contract de aproape 17,8 mil. lei cu primăria Oradea pentru extinderea Parcului „Şantul Cetăţii“
Compania Flodor Transcom, din judeţul Bihor, controlată de antreprenorul Gheorghe Neag, a câştigat un contract de aproape 17,8 mil. lei (3,5 mil. euro), fără TVA, cu primăria Oradea, pentru lucrări de reactivare şi extindere a Parcului „Şanţul Cetăţii“. Durata de execuţie a proiectului este de 8 lu»»»
Afacerile constructorului Amicii Building, controlat de fraţii Gîvan din Bistriţa-Năsăud, au crescut cu 57,2% în 2025, ajungând la peste 164 mil. lei
Amicii Building, o companie de construcţii din localitatea Tiha Bârgăului, judeţul Bistriţa-Năsăud, deţinută de fraţii Ionuţ Gîvan, Nicolaie Gîvan şi Adrian Gîvan, a raportat pentru 2025 o cifră de afaceri de peste 164 mil. lei (32,5 mil. euro), în creştere cu 57,2% faţă de anul anterior, potrivit »»»
Impactul războiului din Iran: scumpirea alimentelor este inevitabilă în 2026
România importă mai mult de jumătate din îngrăşămintele folosite în agricultură şi ele reprezintă 20-25% din costul de producţie al cerealelor, iar pe fondul scumpirii energiei din cauza conflictului din Iran, scumpirea alimentelor este inevitabilă în 2026. După închiderea combinatului de îngrăşămi»»»
Peste 30% din varza consumată în România e din import. În zece ani, importurile s-au triplat şi au ajuns la aproape 20 mil. euro. Dependenţa cea mai mare e între ianuarie şi aprilie
În România, mai bine de o treime din consumul de varză este asigurat din importuri, în contextul în care producţia a scăzut şi dependenţa de importuri a crescut de la un an la altul în ultimul deceniu. Dacă în 2015, România producea aproximativ un milion de tone de varză, suficient pentru a acoperi»»»
Renault arată clar care sunt frânele din România: inflaţia este o mare problemă. Mai avem şi energia scumpă
Thierry Charvet, chief industry & quality officer al Renault Group, proprietarul Dacia, punctează într-o discuţie cu jurnaliştii la Paris care sunt două dintre frânele pe care grupul le vede în România: inflaţia şi energia. „Inflaţia este o problemă mare în România, ne dublează costurile. Pe lângă »»»
Ce au discutat premierul Ilie Bolojan şi CEO-ul grupului Schwarz, proprietarul Lidl, Kaufland şi La Cocoş? Importurile prea mari şi dezvoltarea producţiei locale, pe listă
Importurile prea mari şi dezvoltarea producţiei locale s-au regăsit pe lista subiectelor de discuţie dintre premierul Ilie Bolojan şi CEO-ul grupului Schwarz, proprietarul Lidl, Kaufland şi La Cocoş, spun sursele ZF. Până la momentul redactării acestei ştiri, cancelaria prim-ministrului nu a răs»»»
China îşi pune speranţele în eforturile de implementare a inteligenţei artificiale la nivelul întregii societăţi pentru creşterea numărului de locuri de muncă, revitalizarea economiei
Eforturile Chinei de adoptare a AI la scară largă vor crea noi locuri de muncă şi vor propulsa a doua mare economie a lumii, spun strategi şi directori de companii, aceştia mininalizând temerile globale că tehnologia ar putea afecta ocuparea forţei de muncă, scrie Reuters. Planurile dezvăluite la d»»»
Sectorul european de retail, aflat deja în dificultate, pare insuficient pregătit pentru un nou şoc al scumpirii energiei
Creşterea preţurilor la energie de la începutul războiului purtat de SUA şi Israel împotriva Iranului pune şi mai multă presiune asupra sectorului de retail din Europa, care se confruntă deja cu o cerere slabă din partea consumatorilor şi o putere de cumpărare diminuată, notează Reuters. Acţiunile »»»
Ţările din regiune anunţă sau plănuiesc măsuri pentru a-şi proteja cetăţenii în faţa exploziei preţurilor carburanţilor provocate de războiul din Orientul Mijlociu
În Ungaria, guvernul condus de premierul Viktor Orban a anunţat plafonarea preţurilor carburanţilor, reducerea accizelor la benzină şi motorină la nivelul minim din UE, interzicerea exporturilor de ţiţei, benzină cu cifră octanică 95 şi motorină, cât şi eliberarea unui stoc de combustibil pentru se»»»
Germania blochează ideea relaxării sancțiunilor contra Rusiei
Cancelarul german Friedrich Merz a respins marţi orice fel de suspendare a sancţiunilor împotriva Rusiei, după ce preşedintele american, Donald Trump, a anunţat luni ridicarea temporară a sancţiunilor impuse companiilor petroliere din Rusia, relatează EFE. "Nu există niciun motiv să ne gândim la re»»»
TradeVille: OMV Petrom continuă implementarea Strategiei 2030
OMV Petrom SA continuă implementarea strategiei 2030 prin dezvoltarea proiectului Neptun Deep şi extinderea investiţiilor în proiecte cu emisii reduse, conform declaraţiilor făcute recent de Alina Popa, CFO al companiei, în cadrul unui eveniment Investor's Day online, susţinut de TradeVille. Alina »»»
Construcţia bugetară pentru 2026: investiţii record, deficit estimat la 6,2% din PIB
Ministerul Finanţelor a publicat ieri în transparenţă decizională proiectul bugetului de stat şi proiectul bugetului asigurărilor sociale de stat pentru anul 2026, documente care sunt construite pe o serie de indicatori macroeconomici ce arată o economie în creştere lentă, cu presiuni persistente a»»»
Şedinţă CSAT, pe fondul crizei din Orientul Mijlociu
La Palatul Cotroceni este programată să se desfăşoare în această dimineaţă, începând cu ora 9:30, şedinţa Consiliului Suprem de Apărare a Ţării, convocată ieri de preşedintele Nicuşor Dan într-un moment marcat de tensiuni geopolitice majore generate de evoluţiile din Orientul Mijlociu. Potrivit unu»»»
G7 aşteaptă evaluarea AIE ca să decidă eliberarea stocurilor strategice de petrol
Miniştrii Energiei din Grupul celor Şapte state puternic industrializate (G7) nu au decis ieri, într-o convorbire telefonică ce a urmat reuniunii online de luni, eliberarea rezervelor strategice de petrol, dar i-au solicitat Agenţiei Internaţionale pentru Energie (AIE) să evalueze situaţia înainte »»»
Din nou despre război Resurse, putere, status şi prestigiu
Încă nu este un război în toată regula dar, pe cale: Statele Unite, Israel vs Iran. Sau Iran vs Israel, Statele Unite, dacă cineva crede că este mai potrivit. Iar eu cred că varianta a doua este mai aproape de realităţi. Nici un politician din Israel, indiferent cîte alte păcate ar fi avut, nu a sp»»»
Războiul din Orientul Mijlociu deschide o criză globală pe mai multe fronturi
Efectele conflictului armat dintre Statele Unite, Israel şi Iran se propagă rapid în economia globală, în pieţele energetice, în securitatea alimentară şi chiar în stabilitatea mediului, conturând unul dintre cele mai complexe episoade de criză geopolitică din ultimele decenii. Potrivit presei inte»»»
Fotbal, petrodolari şi geopolitică: cum pot influenţa tensiunile din Orientul Mijlociu piaţa europeană
Fotbalul mondial a devenit, în ultimele două decenii, o oglindă fidelă a marilor transformări geopolitice şi economice. De la intrarea masivă a capitalului din Golf în cluburile europene după criza financiară din 2008, până la ascensiunea spectaculoasă a ligilor din Orientul Mijlociu, sportul a fos»»»
Va fi viitorul FP decis de o coaliţie de actori puternici sau de investitorii care îl deţin?
Reporter: Matej, investeşti de mai mulţi ani în Fondul Proprietatea prin compania slovenă de investiţii Equinox. Ce v-a atras pe tine şi pe partenerii tăi la acest fond, în primul rând? Matej Rigelnik: Cunosc Fondul Proprietatea de foarte mulţi ani. De fapt, primul meu contact cu fondul datează din»»»
Blocul Golfului - Integrare vamală fără uniune monetară
După şapte episoade care au documentat blocurile majore ale economiei globale fragmentate, acest al optulea episod analizează un caz unic: Blocul Golfului (GCC - Gulf Cooperation Council). Acesta este un hibrid care funcţionează eficient la nivel vamal şi comercial, dar rămâne incomplet la nivel mo»»»
BVB Aprecieri pe linie pentru indici
Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut creşteri pe linie, în şedinţa de tranzacţionare de ieri, în ton cu aprecierile pieţelor europene. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri ale BVB, a avut un avans de 2,42%, până la 27.779 de puncte, în timp ce indicele BET-BK, reperul »»»
BURSELE LUMII Creşteri pe pieţele europene şi asiatice
Bursele europene au crescut ieri, ca urmare a declinului cotaţiilor petroliere. • Euronext Paris- În acest context, acţiunile companiei aeriene franco-olandeze Air France-KLM au câştigat 3,5%, ajungând la 10,04 euro la ora locală 14.53 - Titlurile TotalEnergies SA, companie de energie, au coborât c»»»
Donald Trump o numește pe Melania „vedetă de cinema”: „Vă vine să credeți? Filmul a fost super tare”
Home Știri Externe SUA Donald Trump o numește pe Melania „vedetă de cinema”: „Vă vine să credeți? Filmul a fost super tare” Donald Trump o numește pe Melania „vedetă de cinema”: „Vă vine să credeți? Filmul a fost super tare” 0 0 1 live Publicat: 10.03.2026 23:52 Remarcile au fost făcute la retrager»»»
Tragedie în Elveția: Număr mare de decese, după ce un autocar cu pasageri a fost cuprins de flăcări
Un autocar cu pasageri la bord a luat foc marţi seară într-un orăşel din cantonul Fribourg, în vestul Elveţiei, făcând mai mulţi morţi şi răniţi, a anunţat poliţia cantonală, citată de AFP. „Un incendiu a izbucnit într-un autocar (...) la Kerzers" (Chietres în franceză), a informat poliţia cantonul»»»
Accident teribil, un autocar a explodat în mers: şase morţi şi patru răniţi
UPDATE accident: Poliția confirmă 6 morți și 5 răniți Poliția din Freiburg confirmă șase morți și patru răniți în autobuz, precum și un membru din echipele de intervenţie care a fost, de asemenea, rănit. Mai multe persoane au murit şi au fost rănite în explozia unui autocar, care a luat foc, marţi »»»
Donald Trump cere Iranului să îndepărteze minele din Strâmtoarea Ormuz. Anunță că vor fi consecințe „la un nivel nemaivăzut”
Home Știri Externe SUA Donald Trump cere Iranului să îndepărteze minele din Strâmtoarea Ormuz. Anunță că vor fi consecințe „la un nivel nemaivăzut” Donald Trump cere Iranului să îndepărteze minele din Strâmtoarea Ormuz. Anunță că vor fi consecințe „la un nivel nemaivăzut” 0 0 1 live Publicat: 10.03»»»
Războiul din Iran a costat SUA în doar patru zile cât toată Autostrada Moldovei. Doar operațiunile aeriene sunt 30 de milioane pe zi
Home Știri Externe În lume Războiul din Iran a costat SUA în doar patru zile cât toată Autostrada Moldovei. Doar operațiunile aeriene sunt 30 de milioane pe zi Războiul din Iran a costat SUA în doar patru zile cât toată Autostrada Moldovei. Doar operațiunile aeriene sunt 30 de milioane pe zi 0 0 1 »»»
SUA au cerut Israelului să nu mai atace instalațiile petroliere ale Iranului. Motivele prezentate de administrația Trump
Home Știri Externe În lume SUA au cerut Israelului să nu mai atace instalațiile petroliere ale Iranului. Motivele prezentate de administrația Trump SUA au cerut Israelului să nu mai atace instalațiile petroliere ale Iranului. Motivele prezentate de administrația Trump 0 Război în Orientul Mijlociu »»»
VIDEO Ucraina lovește Rusia cu rachete britanice! Cel puțin șase morți și 37 de răniți după un atac asupra unei fabrici militare
Rusia, lovită extrem violent de către Ucraina, cu rachete britanice de tip Storm Shadow. O astfel de rachetă, lansată de Ucraina, a lovit, marți, fabrica de semiconductori şi microprocesoare pentru rachete de tip Iskander ”Kremny El” de la Briansk, aflată în vestul Rusiei. Bilanțul provizoriu al at»»»
Gardienii Revoluţiei din Iran dezmint informaţia postată de secretarul american al Energiei, şi ştearsă după câteva minute, conform căreia un petrolier escortat de Marina Americană ar fi trecut prin Strâmtoarea Ormuz
Anunţul a fost întâmpinat cu entuziasm de pieţele de petrol, după ce Iranul a amenințat că ar putea bloca traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz, ca represalii pentru atacurile aeriene lansate de Statele Unite și Israel asupra teritoriului iranian. Strâmtoarea este una dintre cele mai importante r»»»
Iranul, trecut glorios, prezent în flăcări, viitor incert: De la un El Dorado pentru companiile occidentale la aliat al axei răului Moscova-Beijing
Coca-Cola şi Pepsi fabricate în Iran, sonde de petrol ale coloşilor americani, automobile scumpe şi avioane moderne cu brand occidental ieşind de pe liniile de producţie iraniene, chiar şi o Dacia iraniană. Iranul a avut sau ar fi putut avea toate acestea. Dacia încă o mai are. În ultimii ani,»»»
Când gazul se scumpeşte, cărbunele domneşte. Din nou. Germania este un alt stat european dependent de cărbune. A rămas aşa după ce planul de a face tranziţia către energie verde folosind gaze ieftine ruseşti importate a eşuat când Rusia a invadat Ucraina
Războiul din Golf, un pol energetic al planetei, a arătat din nou cât de vulnerabile sunt statele care depind de importurile de energie şi care nu au resurse proprii. De asemenea, conflictul arată cât de importantă este energia din surse regenerabile locale şi că în vremuri instabile geopolitic gu»»»
Moscova a trimis inspectori în Crimeea după ce ucrainenii au lovit masiv sistemele de apărare antiaeriană
Home Știri Externe Europa Moscova a trimis inspectori în Crimeea după ce ucrainenii au lovit masiv sistemele de apărare antiaeriană Moscova a trimis inspectori în Crimeea după ce ucrainenii au lovit masiv sistemele de apărare antiaeriană 0 Război în Ucraina 0 1 live Publicat: 10.03.2026 22:40 Autor»»»
Despăgubirile uriașe primite de o contabilă pentru hărțuire rasială. Șeful o striga în mod repetat „cartof”
Home Știri Externe Europa Despăgubirile uriașe primite de o contabilă pentru hărțuire rasială. Șeful o striga în mod repetat „cartof” Despăgubirile uriașe primite de o contabilă pentru hărțuire rasială. Șeful o striga în mod repetat „cartof” 0 0 1 live Publicat: 10.03.2026 22:41 O contabilă al căre»»»
Agențiile de adopție din Marea Britanie sărbătoresc ”Săptămâna LGBTQ+” încurajând mai mulți homosexuali să adopte copii
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul În perioada 2-5 martie, importante agenții de adopție»»»
Trump, amenințari teribile: Vor fi consecințe nemaivăzute dacă Iranul nu deminează Strâmtoarea Ormuz: „Am distrus 10 nave care „plantează” mine”
După ce ieri a dat asigurare că navele petroliere pot traversa Strâmtoarea Ormuz în siguranță, Donald Trump a amenințat Iranul cu „consecințe militare nemaivăzute” dacă va amplasa mine maritime în unul dintre cele mai navigate coridoare de pe planetă. „Dacă Iranul a amplasat mine în Strâmtoarea Hor»»»
Oficial, ce spune Guvernul despre întâlnirea dintre Ilie Bolojan şi Gerd Chrzanowski, CEO-ul grupului Schwarz: Discuţiile au fost despre investiţii în producţia alimentară din România şi despre promovarea producătorilor români pe pieţele europene
Premierul Ilie Bolojan şi CEO-ul Schwarz Group, Gerd Chrzanowski, au discutat astăzi, la întâlnirea de la Palatul Victoria, despre investiţii în producţia alimentară din România şi despre promovarea producătorilor români pe pieţele europene. „Prim-ministrul Bolojan a subliniat că pachetul de stimul»»»
Fondul de covergenţă cu Transnistria, pe pauză. Tiraspolul dictează Chişinăului condiţii
Republica Moldova. Administraţia regiunii separatiste din stânga Nistrului se opune proiecteler sociale pe care intenţionează să le implementeze Chişinăul fără participarea Transnistria. Este vorba despre propunerea autorităților constituționale de la Chișinău de a crea un fond de convergență, proi»»»
Deportarea copiilor ucraineni de către Rusia reprezintă crimă împotriva umanității, arată un raport ONU
Home Știri Externe În lume Deportarea copiilor ucraineni de către Rusia reprezintă crimă împotriva umanității, arată un raport ONU Deportarea copiilor ucraineni de către Rusia reprezintă crimă împotriva umanității, arată un raport ONU 0 0 1 live Publicat: 10.03.2026 22:30 Deportarea și transferul f»»»
Noi discuții în coaliţia de guvernare privind proiectul de buget pe 2026
Negocierile s-au împotmolit în special la stabilirea pachetului de solidaritate pentru persoanele cu venituri mici și la sumele care vor fi acordate primăriilor din țară. Proiectul de buget este în curs de avizare, iar premierul intenționează ca documentul să fie aprobat de guvern în cursul acestei»»»
Trump amenință: „Vor fi consecințe nemaivăzute dacă Iranul nu deminează Strâmtoarea Ormuz. Am distrus 10 ambarcațiuni care plasau mine”
După ce ieri a dat asigurare că navele petroliere pot traversa Strâmtoarea Ormuz, Donald Trump a amenințat Iranul cu „consecințe militare nemaivăzute” dacă va amplasa mine în unul dintre cele mai navigate coridoare de pe planetă. „Dacă Iranul a amplasat mine în Strâmtoarea Hormuz și nu avem rapoart»»»
Elon Musk doboară toate recordurile: este prima persoană din istorie cu o avere de 839 de miliarde de dolari
Numele lui Elon Musk se regăsește în fruntea celor mai bogați oameni din lume, arată revista Forbes. Averea antreprenorului este estimată în prezent la 839 de miliarde de dolari, comparativ cu 342 de miliarde de dolari în lista publicată acum un an. Astfel, este vorba despre o avere de trei ori mai»»»
Surprize pe litoral. Azi, un rezervor de gaz îngropat ilegal în nisip
Niște lucrări obișnuite de pregătire a plajei pentru noul sezon estival au scos la iveală un ditamai rezervorul de gaz îngropat în nisip, rezervor cu potențial de explozie. A fost „uitat” de firma care a avut o terasă acolo, în condițiile în care contractul de concesiune pentru plaja respectivă a î»»»
Ilie Bolojan s-a întâlnit cu CEO-ul Schwarz Group. Promovarea producătorilor români pe piețele europene, pe agenda discuțiilor
Home Politică Ilie Bolojan s-a întâlnit cu CEO-ul Schwarz Group. Promovarea producătorilor români pe piețele europene, pe agenda discuțiilor Ilie Bolojan s-a întâlnit cu CEO-ul Schwarz Group. Promovarea producătorilor români pe piețele europene, pe agenda discuțiilor 0 0 1 live Publicat: 10.03.2026»»»