România primește undă verde de la Comisia Europeană pentru capitalizarea Băncii de Investiții și Dezvoltare cu 1 miliard de euro
Comisia Europeană a aprobat măsurile notificate de Ministerul Finanțelor pentru consolidarea Băncii de Investiții și Dezvoltare (BID), deschizând astfel calea pentru majorarea capitalului instituției cu până la 1 miliard de euro, prelungirea garanției de stat până la 31 decembrie 2032 și extinderea»»»
Alertă BNR, atenţie la banii din portofel. Suta de lei este cea mai falsificată bancnotă
Falsurile de bancnote româneşti expertizate la BNR au totalizat 1 356 bucăţi, în 2025, în scădere cu 33,79 la sută faţă de anul 2024, se arată în Raportul BNR pe 2025. Bancnota cu cel mai mare număr de falsuri înregistrate a fost cea de 100 de lei, scrie news.ro. La polul opus se află bancota de 20»»»
Alexandru Nazare: ”Listarea la bursă trebuie să devină o opţiune reală pentru mai multe companii româneşti”
• Firmele care se listează vor putea beneficia, pe lângă deductibilitatea obişnuită, de o deducere suplimentară de 50% pentru costurile aferente listării, conform ministrului interimar• ”Nu putem construi o economie competitivă dacă firmele depind doar de credit bancar, granturi sau bani publici; a»»»
PNL, „poziții consecvente”
Vineri după amiază e programată la Palatul Cotroceni întâlnirea președintelui Nicuşor Dan cu liderii PSD, PNL, USR și UDMR. PNL transmite că poziţia partidului şi a preşedintelui formațiunii, Ilie Bolojan, a fost aceeași în discuțiile cu partenerii, în consultările oficiale și în declarațiile publi»»»
Ungaria se pregătește pentru trecerea la euro. Magyar anunță când ar putea fi îndeplinite criteriile
Premierul Ungariei, Peter Magyar, a declarat că țara sa ar putea îndeplini până în 2030 criteriile economice necesare pentru adoptarea euro, relatează Bloomberg. Magyar a precizat însă că adoptarea euro va fi o decizie politică separată și că aceasta ar trebui discutată cu populația. Declarațiile a»»»
Au fost reluate căutările în Munții Bucegi pentru găsirea adolescentul britanic dispărut încă de anul trecut
Salvatorii montani au reluat căutările unui adolescent britanic dispărut în timp ce se plimba prin România anul trecut. Salvatorii montani din cadrul Salvamont Brașov au reluat căutările în cazul tânărului cetățean britanic dispărut anul trecut în Munții Bucegi, din cauza condițiilor dificile din t»»»
Marea Neagră se vede... turcoaz din spațiu. FOTO
Aflată la granița dintre Europa și Asia, Marea Neagră se conectează cu Marea Mediterană printr-un lanț de căi navigabile. Suprafața sa apare adesea întunecată, dar în fiecare primăvară și vară se transformă într-o întindere izbitoare de turcoaz învolburat. OCI (Ocean Color Instrument) de pe satelit»»»
Cum poate România să atragă în continuare investiţii? Ce spune şeful Continental Anvelope România că va face diferenţa
De ce ar continua investitorii să aleagă România? Pentru Şerban Nicolescu, director general al Continental Anvelope România, aceasta este întrebarea-cheie într-o perioadă în care competiţia nu se mai poartă doar între companii, ci şi între ţări. Răspunsul depinde de infrastructură, de eficienţa adm»»»
Ce poţi face în Bucureşti weekendul acesta: festivaluri de muzică, târguri de cărţi, seri de filme şi petreceri în stil de vară
Weekendul 26-28 iunie în Bucureşti îţi aduce festivaluri nostalgice pe muzica anilor 2000, târguri de carte pentru a descoperi noi romane, seri de filme şi chiar petreceri mai liniştite unde poţi ieşi cu prietenii. Dacă nu ai planuri încă, îţi punem la dispoziţie cinci activităţi de weekend care te»»»
Cât se finanţează băncile din depozite atrase de la populaţie şi companii şi câţi bani au de la băncile-mamă?
Finanţarea băncilor se bazează majoritar pe depozite atrase din partea sectorului real (companii şi populaţie), dar există şi linii de finanţare de la băncile-mamă. În anul 2025, soldul depozitelor atrase de la clientela nebancară a crescut cu 7,1% faţă de nivelul de sfârşitul anului 2024, ajungând»»»
Bruxelles-ul vrea să excludă bărbații aflați la vârsta de recrutare din programul pentru refugiații din Ucraina. Ce excepții există
Comisia Europeană a propus, vineri, prelungirea statutului de protecție temporară pentru persoanele care fug de războiul din Ucraina până în martie 2028 — cu excepția bărbaților aflați la vârsta de recrutare, relatează Politico. Sistemul de protecție temporară sau programul pentru refugiații din Uc»»»
AnimaWings: Traficul pe aeroporturile regionale a crescut cu peste 50% într-un an
Numărul pasagerilor transportaţi de operatorul aerian AnimaWings de pe aeroporturile regionale din România a înregistrat o creştere de peste 50% în ultimul an, potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei. Tendinţa reflectă preferinţa tot mai mare a publicului de a călători direct din oraşele d»»»
Ponta râde de propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier: „După Klaus și Fritz, ne mai trebuie și un Siegfried!”
Victor Ponta râde de propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier și susține că acesta nu poate obține majoritatea necesară în Parlament. Fostul premier acuză alianța PNL-USR de lipsă de respect față de alegători și afirmă că nominalizarea urmărește prelungirea actualei situații politice. Vă r»»»
Victor Ponta demolează propunerea Siegfried Mureșan premier. ”Nemții, serioși, ne-au luat cele 6 miliarde de euro pentru Rheinmetall și ni-l dau pe Siegfried în banii ăștia!”
PNL, USR și UDMR l-au propus premier pe Siegfried Mureșan. ”Vreau să mulțumesc colegilor care reprezintă astăzi USR și UDMR pentru că în baza discuțiilor pe care le-am avut în aceste zile am hotărât să îl susținem pe domnul Siegfried Mureșan ca propunere de premier. Este o propunere care se bazează»»»
Nicușor Dan a convocat luni ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării
Președintele României, Nicușor Dan, a convocat ședința Consiliului Suprem de Apărare a Țării, care va avea loc luni, 29 iunie 2026, ora 15:00, la Palatul Cotroceni, anunţă Administraţia Prezidenţială. Pe ordinea de zi a ședinței sunt incluse subiecte referitoare la: • Obiectivele României la Summit»»»
USR-PNL-UDMR, care au luat împreună 30% la vot, îl propun pe Siegfried Mureșan premier pentru că „asta vor românii”Siegfried Mureșan, propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de premier, are o carieră controversată
Dominic Fritz, liderul USR, a postat un scurt mesaj pe pagina sa de Facebook, după ce, alături de liderii PNL și UDMR, l-a propus premier pe Siegfried Muresan. Fritz a menționat că Ilie Bolojan și premierul propus au mers la sediul USR pentru o discuție despre ”prioritățile pentru România”. Fritz: »»»
Siegfried Muresan și Ilie Bolojan s-au dus la sediul USR să discute despre prioritățile țării. Fritz: „Oamenii vor să vadă reforme”
Propunerea PNL-USR-UDMR pentru funcția de prim-ministru, Siegfried Muresan, precum și liderul PNL Ilie Bolojan au mers vineri la sediul USR pentru discuții cu liderii formațiunii despre prioritățile României. USR a decis vineri, într-o ședință a Biroului Național, să-l susțină pe Siegfried Mureșan »»»
Eurodeputatul PUSL, Maria Grapini, a organizat, la București, o conferință cu tema ”Industria Ușoară în economia circulară”: “Dialogul și schimbul de informații este important pentru a lua cele mai bune decizii pe viitor!”
Eurodeputatul și președintele BPN al PUSL, Maria Grapini, vicepreședinte al Comisiei pentru piața internă și protecția consumatorilor, a organizat vineri, la București, de Ziua Drapelului Național, o importantă conferință cu tema ”Industria Ușoară în economia circulară – Provocări și Oportunități”,»»»
CITEȘTE! Cărți pe care să le iei cu tine la plajă, în avion sau în serile lungi de vară
Departe de agitația cotidiană, vacanța oferă rarul privilegiu de a citi fără grabă. Este momentul ideal pentru a descoperi autori noi, pentru a recupera titluri care au stat prea mult pe lista de lecturi sau pentru a te lăsa purtat de povești care te transportă în alte lumi, alte epoci și alte cult»»»
PNL, USR și UDMR au votat pentru susținerea lui Siegfried Mureşan pentru funcția de premier
”PNL, USR şi UDMR înaintează o propunere comună pentru funcţia de prim-ministru al României în persoana europarlamentarului Siegfried Mureşan”, anunţă liberalii într-un comunicat. În opinia PNL, România are nevoie de un guvern care să gestioneze în mod responsabil urgenţele şi priorităţile ţării: P»»»
Cod roşu de intervenţie, noi imagini cu trenurile de pasageri care s-au ciocnit în Polonia. Creşte bilanţul victimelor
Două trenuri de călători s-au ciocnit joi în vestul-centrul Poloniei, declanșând o operațiune de urgență de amploare, scrie TVPWorld. Autoritățile au primit o sesizare privind coliziunea în apropierea satului Białośliwie, din județul Piła, regiunea Polonia Mare, în jurul orei 18:04, ora locală, pot»»»
Final de stagiune la Teatrul Național din Timișoara. Ce spectacole pregătește pentru toamnă?
Odată cu aplauzele care au însoțit joi seară reprezentația spectacolului CÂNTĂREAȚA CHEALĂ, Teatrul Național din Timișoara intră în vacanța dintre stagiuni. Teatrul Național din Timișoara închide, așadar, stagiunea 2025-2026, o stagiune care, prin spectacolele sale noi, dar și prin corelarea acesto»»»
Se lansează Asternova Vest: fond de capital de risc dedicat Regiunii Vest, cu €26M angajament public al Agenției pentru Dezvoltare Regională Vest
Consorțiul româno-francez format din Aster Capital Partners (Franța), Iceberg+ și Venture Booster anunță lansarea Asternova Vest, un fond regional de venture capital cu o dimensiune țintă de €37 milioane, dedicat startupurilor și companiilor tehnologice din Regiunea Vest a României. Fondul este lan»»»
Un avion de mici dimensiuni s-a izbit de un zgârie-nori cu 109 etaje din Beijing
O aeronavă de mici dimensiuni s-a izbit, vineri după-amiază, de cea mai înaltă clădire din capitala Chinei, Beijing, relatează CNN. Sursă video: X/ Clash Report Imaginile publicate pe rețelele sociale arată resturi ale aparatului de zbor care cad din Turnul CITIC, cu 109 etaje, cunoscut și sub nume»»»
Zelenski anunță eliberarea a 160 de militari ucraineni aflați în captivitate în Rusia încă din 2022
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat pe platforma X că 160 de militari care au fost ținuți captivi în Rusia încă din 2022 s-au întors în Ucraina. Printre cei eliberați se numără și militari ai Forțelor Armate ale Ucrainei, ai Serviciului de Transport Special de Stat și luptători ai G»»»
Protecția refugiaților ucraineni, prelungită până în martie 2028, dar cu o condiție pentru bărbații apți de luptă - Știrile ProTV
Comisia Europeană a propus vineri prelungirea cu un an, până în martie 2028, a protecției temporare acordate refugiaților ucraineni în Uniunea Europeană.»»»
Activele fondurilor de pensii private au urcat la 220,41 miliarde de lei în primul trimestru din 2026, echivalentul a 11,5% din PIB
La sfârșitul lunii martie, activele totale ale sistemului reprezentau 11,5% din produsul intern brut (PIB), în timp ce activele nete ale fondurilor de pensii private însumau 220,34 miliarde de lei. Potrivit ASF, structura portofoliilor de investiții a rămas concentrată pe piața locală de capital. L»»»
Accident pe Bulevardul Revoluției din Timișoara. Un șofer a virat ilegal la stânga și a fost izbit în plin de un tramvai
Un accident rutier a dat peste cap traficul din centrul Timișoarei în această amiază. Un conducător auto de 44 de ani a fost rănit și a ajuns la spital după ce a ignorat marcajul rutier obligatoriu înainte și a intrat în coliziune cu un tramvai care circula regulamentar în aceeași direcție. Manevră»»»
Transilvania Investments lansează săptămâna viitoare o ofertă de răscumpărare de acţiuni
• Fondul vrea să achiziţioneze 160 de milioane de titluri proprii, echivalentul a 7,5% din capitalul social, la preţul uniar de 0,63 de lei Transilvania Investments Alliance îşi va răscumpăra cel mult 160 de milioane de acţiuni proprii, echivalentul a 7,52% din capitalul social, în perioada 1-14 iu»»»
Raportul Mars Nutriție pentru animale de companie, Europa arată politicile prietenoase cu animalele ca avantaj competitiv în atragerea talentelor.
Angajații din România, în contextul revenirii la birou din perioada pandemiei, impulsionează adoptarea politicilor pet-friendly în companii, iar datele economice recente indică că prezența animalelor de companie la birou contribuie la bunăstarea echipelor și reprezintă un avantaj competitiv pentru »»»
Oracle regândește restructurarea din România pentru accelerarea integrării inteligenței artificiale în strategia de afaceri
Aproximativ 520 de angajați ai Oracle în România au primit e-mailuri prin care li s-a comunicat concedierea în această rundă de restructurare, într-un context de reorganizare globală axat pe inteligența artificială, iar unii dintre aceștia vor primi minimum 3 salarii compensatorii, în timp ce pentr»»»
Șaisprezece companii tehnologice intră în Techcelerator Vanguard pentru acces la finanțări europene și parteneriate cu Organizația Tratatului Atlantic de Nord
16 companii tehnologice din domenii precum cybersecurity, spațiu, UAV, anti-dronă, robotică, energie și software au fost selectate în programul Techcelerator Vanguard, primul accelerator integrat de deeptech din Europa de Sud-Est, pentru a facilita accesul la finanțări europene și NATO, investiții »»»
Drumul Expres Focșani–Brăila intră în linie dreaptă. Guvernul a aprobat exproprieri de 36 milioane de lei pentru demararea lucrărilor
Guvernul a dat undă verde vineri, 26 iunie, exproprierilor pentru Drumul Expres Focșani–Brăila, investiție care va asigura legătura dintre Autostrada Moldovei A7 și podul peste Dunăre. „Încă un pas important pentru Drumul Expres Focșani- Brăila! Astăzi am aprobat în Guvern hotărârea privind expropr»»»
Portofelul european de identitate digitală: cum va funcționa și ce documente vor putea avea românii în telefon
Guvernul a decis, în ședința de vineri, 26 iunie, înființarea mecanismului care va coordona implementarea în România a Portofelului European de Identitate Digitală (RoEUDIW), aplicația prin care românii vor putea avea pe telefon documente oficiale precum cartea de identitate, permisul de conducere,»»»
Discursul ministrului Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, cu ocazia ceremoniei de premiere a cadrelor MAI care au îndeplinit cu devotament misiuni de excepție
Cătălin Predoiu, ministrul Afacerilor Interne: „Bună ziua tuturor! Aș vrea, în primul rând, să subliniez faptul că mă simt extrem de onorat în această postură, să îi recompensez pe colegii noștri care au demonstrat, încă o dată, calitatea umană, înainte de toate, a cadrelor acestui minister. Astăzi»»»
Zelenski anunță un nou schimb de prizonieri: 160 de militari ucraineni s-au întors acasă
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a anunțat, vineri, un nou schimb de prizonieri de război cu Rusia, în urma căruia 160 de militari ucraineni s-au întors acasă. Potrivit șefului statului ucrainean, toți cei eliberați se aflau în captivitate din 2022. Printre militarii eliberați se numără me»»»
Bilanțul persoanelor decedate din cauza cutremurelor din Venezuela a urcat la 589. Aproape 50.000 de oameni sunt încă dispăruți
Bilanțul victimelor după cele două cutremure puternice care au lovit Venezuela continuă să crească. Autoritățile au anunțat aproape 600 de morți și aproape 3.000 de răniți, în timp ce zeci de mii de persoane sunt în continuare date dispărute, conform Sky News. Echipele de intervenție avertizează că»»»
Buşoi: O infrastructură energetică interconectată este esenţială pentru securitatea pieţei şi tranziţia verde
Secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Buşoi, a promovat ferm necesitatea unei mai bune integrări a reţelelor energetice şi a interconectărilor transfrontaliere în cadrul Consiliului Miniştrilor Energiei din Uniunea Europene, desfăşurat vineri la Luxemburg, potrivit unui mesaj video po»»»
Guvernul a decis redistribuirea a 200 de milioane de euro din PNRR pentru dezvoltarea sectorului privat
Guvernul a aprobat, vineri, două memorandumuri care permit operaţionalizarea rapidă a sumei de 200 de milioane de euro, care va fi redistribuită pentru dezvoltarea sectorului privat românesc, prin instrumente financiare din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR). Potrivit unui comunicat »»»
Comisia Europeană aprobă ajutorul de stat pentru Banca de Investiții și Dezvoltare (BID)
Comisia Europeană a aprobat un pachet care include o majorare de capital de 1 miliard de euro, finanțată parțial prin Mecanismul de Redresare și Reziliență (MRR), prelungirea cu trei ani a garanției de stat care susține operațiunile băncii, precum și extinderea mandatului BID către noi domenii de f»»»
Rusia, sub un val de drone ucrainene. Moscova anunță unul dintre cele mai mari atacuri de până acum
Ministerul Apărării din Rusia susține că forțele sale au interceptat, în noaptea de joi spre vineri, 660 de drone ucrainene. Potrivit autorităților de la Moscova, atacurile au vizat 12 regiuni ale Rusiei, peninsula Crimeea, anexată de Rusia în 2014, precum și Marea Neagră și Marea Azov. Acesta ar f»»»
Liberalul Burduja, revoltat de blocajul de la negocierile dintre partide. ”Gata cu 'ciocu’ mic și joc de glezne'. Românii nu mai au răbdare cu jocurile de culise și circul aferent”
Burduja analizează negocierile fără succes purtate de partidele din fosta coaliție și subliniază, în primul rând, consecințele grave ale celor 52 de zile de când România nu are guvern cu puteri depline. Liderul PNL București consideră că sunt două cauze ale crizei politice majore în care se află ța»»»
Sprijin financiar aprobat de Comisia Europeană pentru Banca de Investiții și Dezvoltare din România
Comisia Europeană a aprobat vineri, în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat, măsurile notificate de România în favoarea băncii sale naționale de investiții și dezvoltare – Banca de Investiții și Dezvoltare S.A. (BID), se arată într-un comunicat al Executivului comunitar, potrivit Agerpres»»»
Tatăl lui Mario Berinde, adolescentul de 15 ani ucis de prietenii lui, a fost eliberat condiționat. Ce planuri are bărbatul - Ziarul Profit
Mario Berinde a fost atras în capcană, în seara de 19 ianuarie 2026, de doi dintre colegii săi. Adolescenții au profitat de pasiunea lui Mario pentru ATV-uri și l-au invitat acasă la unul dintre ei, sub pretextul de a-i arăta noul ATV pe care acesta și l-ar fi achiziționat. Copilul de 13 ani era si»»»
PNL respinge acuzaţiile PSD legate de schimbarea poziţiei în negocierile guvernamentale
Partidul Naţional Liberal reacţionează vineri la criticile formulate de Partidul Social Democrat cu privire la o presupusă volatilitate în negocierile pentru formarea noului executiv, potrivit unor mesaje postate pe pagina oficială a PNL. Reprezentanţii formaţiunii liberale afirmă că poziţia oficia»»»
Ce efect va avea noua centrală pe gaze de la Mintia asupra prețurilor la energie electrică
Sursa: e-nergia.ro Centrala electrică în ciclu combinat pe gaze de la Mintia, care a intrat recent în teste de producție pentru o parte din capacitate, poate ajura sistemul mai ales în orele cu vârfuri de consum și cu importuri scumpe, arată a o analiză a Asociației Energia Inteligentă (AEI). Minti»»»
Doi turiști sunt despăgubiți în fiecare oră prin asigurările de călătorie. Cele mai multe despăgubiri acoperă probleme medicale apărute în vacanță
Comunicat UNSAR Vacanțele sunt despre relaxare și experiențe frumoase, însă situațiile neprevăzute pot apărea oricând, chiar și atunci când suntem departe de casă. În medie, doi turiști au fost despăgubiți în fiecare oră a anului trecut în baza asigurărilor de călătorie, arată datele centralizate l»»»
Comisia Europeană propune prelungirea cu încă un an a protecției temporare pentru refugiații din Ucraina
Comisia Europeană a propus, vineri, prelungirea cu încă un an a protecției temporare acordate persoanelor care au fugit din Ucraina după declanșarea invaziei ruse. Dacă va fi aprobată de Consiliul Uniunii Europene, măsura va rămâne în vigoare până la 4 martie 2028. Executivul european arată că situ»»»
Maia Sandu, întrebată dacă ia în calcul funcția de premier după încheierea mandatului de președinte al R. Moldova: „Nu mă gândesc la ce voi face după”
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a declarat joi, 25 iunie, că „o să se gândească” la modul în care va continua să contribuie după încheierea mandatului de șef al statului, întrebată fiind dacă ia în calcul preluarea funcției de premier. „Am spus că o să contribui în continuare ca Republic»»»
New Yorkul îngheață chiriile. Primarul Zohran Mamdani declară o „victorie istorică“ în fața proprietarilor din Manhattan
O comisie pentru locuințe din New York a aprobat un angajament important asumat de primarul Zohran Mamdani în campania sa electorală, acela de a îngheța chiriile pentru aproximativ un milion de apartamente, relatează BBC. Rezultatul votului care a avut loc joi seara a fost întâmpinat cu urale și ap»»»