Guvernul aprobă majorarea salarială de 6,5% pentru angajaţii Romgaz
Angajaţii SNGN Romgaz SA vor beneficia de o majorare salarială de 6,5% începând cu 1 iunie 2026, în baza unui memorandum aprobat vineri de Guvern. Potrivit unui comunicat al Executivului, decizia a fost luată în condiţiile în care compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiţii din is»»»
Hidroelectrica: Ministerul Energiei nu a cerut oficial introducerea suspendării preşedintelui Consiliului de Supraveghere pe ordinea de zi a AGA
Hidroelectrica nu a primit o solicitare formală de completare a ordinii de zi a adunării acţionarilor societăţii, programată pentru data de 29 mai, din partea acţionarului majoritar, Ministerul Energiei, cu propunerea de suspendare a preşedintelui Consiliului de Supraveghere al companiei, conform u»»»
Robert Fico, la Moscova pentru ceremoniile de 9 mai. Premierul slovac declară că războiul din Ucraina se apropie de sfârșit
Prim-ministrul slovac Robert Fico a declarat vineri la Moscova, unde s-a deplasat pentru ceremoniile de 9 mai, dedicate victoriei sovieticilor asupra Germaniei naziste, că războiul din Ucraina se apropie de final, fără alte precizări, relatează EFE și Agerpres. "Sunt convins că ne apropiem de sfârş»»»
Hidroelectrica atinge o capitalizare record de 76,3 miliarde lei
Hidroelectrica a atins un nou maxim istoric pe piaţa de capital, compania ajungând la o capitalizare bursieră de 76,3 miliarde de lei, pe fondul aprecierii acţiunilor la Bursa de Valori Bucureşti, potrivit unui comunicat remis redacţiei de Hidroelectrica S.A. Compania subliniază că evoluţia reflect»»»
Când vor începe să se taie salariile?
Am pus această întrebare – Când vor începe tăierile de salarii? - Oanei Botolan, managing partner la CTeam, una dintre cele mai cunoscute specialiste de pe piaţa muncii din România. Am pus această întrebare gândindu-mă la perioada 2009-2010-2011, când criza de atunci a determinat firmele private să»»»
Bursa de la Bucureşti sparge un nou record prin BET, cu un avans de 5% în săptămâna demiterii guvernului Bolojan. Nou maxim şi pe Hidroelectrica. Piaţa a crescut cu 93% cu tot cu dividende în ultimul an
Indicele de referinţă BET a încheiat şedinţa de tranzacţionare de vineri cu o creştere de 1,2%, atingând un nou maxim istoric de 29.720 de puncte, după ce a acumulat peste 5% în săptămâna în care guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moţiune de cenzură. Pe parcursul săptămânii, piaţa a »»»
Euro creşte, leul tremură, iar tranzacţiile imobiliare încep să fie amânate. Cumpărătorii pierd mii de euro din diferenţele de curs
Piaţa imobiliară începe să simtă una dintre cele mai incomode presiuni ale ultimelor luni: cursul valutar. Pentru mulţi cumpărători, diferenţele dintre euro şi leu nu mai sunt doar cifre afişate pe ecranele băncilor, ci costuri reale care pot schimba complet planurile unei familii şi pot transforma»»»
TNI EVOLUTION 2026: Târgul Naţional Imobiliar se mută complet în online
Potrivit unui comunicat remis redacţiei de TNI EVOLUTION, Târgul Naţional Imobiliar îşi deschide oficial ediţia aniversară cu numărul 40, desfăşurată în perioada 8-10 mai 2026 exclusiv online, marcând lansarea unei platforme digitale integrate dedicate pieţei imobiliare. Evenimentul reuneşte mii de»»»
ROMEXPO deschide EXPO PETRO GAS 2026: hub de business şi tehnologie pentru sectorul energetic
Potrivit unui comunicat remis redacţiei de ROMEXPO S.A., EXPO PETRO GAS 2026 îşi deschide porţile începând din 12 mai, la ROMEXPO, reunind timp de patru zile profesionişti din industria petrolului şi gazelor într-un eveniment dedicat networkingului, tehnologiilor industriale şi dialogului aplicat. »»»
Vienna Insurance Group aduce Banca Mondială la masa pensiilor private din România prin vânzarea unei participaţii de 10% din Carpathia Pensii, al patrulea cel mai mare administrator de pensii private, cu peste un milion de clienţi
Vienna Insurance Group (VIG) a semnat un acord cu International Finance Corporation (IFC), membru al Grupului Băncii Mondiale, prin care IFC va achiziţiona – sub rezerva autorizării de către ASF – aproximativ 10% din acţiunile ordinare ale societăţii de administrare a fondurilor de pensii private C»»»
O nouă tranzacţie: Austriecii de la STRABAG vor prelua BAWI Construction din România, un jucător cu afaceri de 161 mil. lei
Austriecii de la STRABAG vor prelua compania BAWI Construction din România, furnizor de servicii complete pentru tot ce ţine de căi ferate, cu afaceri de 161 mil. lei în 2024 şi profit net de 26,6 mil. lei, potrivit mfinante.ro. BAWI Construction, care a făcut parte din grupul german Wiebe, are exp»»»
Cursul valutar mai face un pas în spate şi închide săptămâna la 5,236 lei/euro. ROBOR la 3 luni rămâne la 5,86%
BNR a anunţat vineri, la ora 13.00, un curs oficial de 5,2364 lei/euro, în scădere faţă de nivelul înregistrat în ziua anterioară, de 5,2661 lei/euro. Joi a adus prima corecţie a cursului leu/euro din această săptămână, după ce marţi şi miercuri euro a atins succesiv maxime istorice, în contextul c»»»
Austriecii de la STRABAG vor prelua BAWI Construction din România, un jucător cu afaceri de 161 mil. lei
Austriecii de la STRABAG vor prelua compania BAWI Construction din România, furnizor de servicii complete pentru tot ce ţine de căi ferate, cu afaceri de 161 mil. lei în 2024 şi profit net de 26,6 mil. lei, potrivit mfinante.ro. BAWI Construction, care a făcut parte din grupul german Wiebe, are exp»»»
Austriecii de la STRABAG vor prelua BAWI Construction din România, un jucător cu afaceri de 161 mil. lei
Austriecii de la STRABAG vor prelua compania BAWI Construction din România, furnizor de servicii complete pentru tot ce ţine de căi ferate, cu afaceri de 161 mil. lei în 2024 şi profit net de 26,6 mil. lei, potrivit mfinante.ro. BAWI Construction, care a făcut parte din grupul german Wiebe, are exp»»»
UE, China şi Brazilia formează o coaliţie internaţională pentru reglementarea pieţelor de carbon
Comisia Europeană, în numele Uniunii Europene, Brazilia şi China au lansat joi oficial Coaliţia deschisă privind conformitatea pieţelor carbonului, în cadrul unei ceremonii de semnare care a avut loc la Florenţa, Italia, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Noua iniţiativă internaţ»»»
Anunţ de la BNR după zile de coșmar pentru leu - curs valutar euro BNR 8.05.2026 - Economica.net
CURS BNR 8.05.2026 - Banca Naţională a anunţat un curs de referinţă de 5,2364 lei/euro vineri, 8 mai 2026, faţă de 5,5,2661 lei/euro, nivelul anunţat ieri. Cursul euro/leu a scăzut după o perioadă în care a atins cele mai mari valori din istorie. Euro a avut patru şedinţe consecutive în care a atin»»»
PwC România a asistat fondul de investiţii Booster Capital în preluarea participaţiei majoritare în Servicii Publice SA, distribuitor de produse veterinare
O echipă de specialişti în tranzacţii ai PwC România a acordat asistenţă - servicii de due diligence financiar şi fiscal – fondului de private equity Booster Capital în achiziţia unui pachet majoritar de acţiuni în Servicii Publice SA, unul dintre principalii jucători din piaţa de distribuţie de p»»»
BREAKING Bursa de la Bucureşti urcă vineri dimineaţă la un maxim istoric. În ultima săptămână, marcată de turbulenţe politice, investitorii au câştigat 4,8%
Bursa de Valori Bucureşti a deschis vineri dimineaţă la un maxim istoric, cu un avans de 0,8% faţă de închiderea precedentă, după ce a acumulat 4,72% în ultimele cinci zile de tranzacţionare. Indicele BET este la 29.617 puncte, faţă de precedentul maxim intra-day de 29.615 puncte pe 24 februarie. M»»»
BREAKING Bursa de la Bucureşti urcă vineri dimineaţă la un maxim istoric. În ultima săptămână, marcată de turbulenţe politice, investitorii au câştigat 4,8%
Bursa de Valori Bucureşti a deschis vineri dimineaţă la un maxim istoric, cu un avans de 0,8% faţă de închiderea precedentă, după ce a acumulat 4,72% în ultimele cinci zile de tranzacţionare. Indicele BET este la 29.617 puncte, faţă de precedentul maxim intra-day de 29.615 puncte pe 24 februarie. M»»»
Bursă. Indicele BET continuă joi seria de creşteri de după căderea guvernului, cu Premier Energy şi Romgaz în prim-plan. „Entuziasmul din ultimele zile pare decuplat de evoluţiile şi riscurile politice şi macroeconomice din România“
Bursa de Valori Bucureşti a încheiat joi o a treia şedinţă consecutivă pe plus după demiterea guvernului Bolojan, indicele BET avansând cu 1,8% după ce crescuse în deschidere cu 2%. Toţi indicii care acoperă piaţa principală de acţiuni au închis în creştere, iar rulajul zilei a atins 114 milioane d»»»
Bursă. La un an după ce Maspex a cumpărat Purcari, alţi polonezi pregătesc acum achiziţia unei alte companii listate: Polpharma la Biofarm, pentru 280 mil. euro. Ask-ul BIO, golit joi. Ce va face Lion Capital cu 100 mil. euro: mai ia FP, alte acţiuni sau plăteşte dividende?
La aproape un an după ce polonezii de la Maspex au preluat producătorul de vinuri Purcari (WINE) de pe Bursa de Valori Bucureşti, un alt gigant din Polonia – Polpharma – a anunţat miercuri 6 mai 2026 o ofertă de preluare voluntară pentru Biofarm (BIO), cel mai vechi producător de medicamente listat»»»
Gheorghiu: ABB este un instrument perfect legal, rapid şi sigur, folosit pe toate bursele din Europa
Procedura plasamentului accelerat către investitori instituţionali (Accelerated Book Building, ABB) nu este strategia principală pentru companii de stat, ci un backup astfel încât România să nu piardă bani europeni, susţine vicepremierul interimar Oana Gheorghiu, conform unei postări pe pagina sa d»»»
Ucraina atacă Moscova cu drone înainte de parada de Ziua Victoriei
„Trei drone care se îndreptau spre Moscova au fost distruse de forțele de apărare aeriană ale Ministerului Apărării”, a scris Serghei Sobianin pe rețeaua de socializare rusească Max, actualizând ulterior numărul dronelor doborâte pe parcursul nopții, ajungând la un total de 20, conform unui mesaj p»»»
Preţ carburanţi 8 mai 2026. Ne costă scump să fugim de criza politică în weekend. Cât este un plin de benzină/motorină
Preţ carburanţi 8 mai 2026 Preţ carburanţi 8 mai 2026 online aici Preţ carburanţi 8 mai 2026, cât costă motorina la Bucureşti Alte articole Zodiac chinezesc 8 mai 2026. Ești mai interesat să păstrezi pacea decât să zdruncini barca Banchetul a ajuns să coste cât o nuntă! Părinții „decartează” aproap»»»
Pariul Bosch pe educaţia tehnică: 300 de elevi la şcoala duală, trei masterate cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca şi un hub de AI în pregătire
Bosch construieşte în România un pipeline de talente tehnice pe trei niveluri – şcoală duală, masterat şi cercetare în inteligenţă artificială – concentrat în jurul polului din Cluj. Compania susţine în prezent peste 300 de elevi prin programul de şcoală duală şi pregăteşte lansarea proiectului „Bo»»»
Hercesa investeşte 30 mil. euro într-un proiect high-end în sectorul 3, primul pariu al spaniolilor pe centrul Capitalei
„Toate proiectele high-end şi de lux au fost dezvoltate în partea de nord a oraşului. Considerăm că există piaţă pentru proiecte premium şi în zona centrală, iar acesta este motivul pentru care am decis să ţintim această dezvoltare către un segment mai exclusivist“, a declarat Alejandro Solano, d»»»
Iranul este cel mai mare producător de oţel din Orientul Mijlociu. Este în aceeaşi ligă cu Germania, cea mai industrializată economie europeană
Oţelăria Mobarakeh din provincia Isfahan din Iran a avut anul trecut o producţie de oţel de puţin peste 7 milioane de tone. Spre comparaţie, producţia de oţel a României a atins în 2024 circa 1,35 milioane de tone. Mobarakeh este cel mai mare producător de oţel din Iran, iar ţara mai are încă d»»»
Producătorii de îngrăşăminte şi fermierii din Germania resimt impactul războiului din Iran
Wittenberg găzduieşte o uzină chimică înfiinţată în 1915, în mijlocul Primului Război Mondial. La acea vreme, obiectivul era producerea de azot pentru explozibili şi îngrăşăminte, pentru a ocoli o blocadă care împiedica importul anumitor materii prime din Chile. Mai mult de un secol mai târziu, înc»»»
Compania croată Orqa va produce drone în SUA
Orqa din Croaţia va începe să-şi producă renumitele drone în SUA, conform Total Croatia News. Împreună cu partenerul său american By Light Professional IT Services, aceasta este în curs de a înfiinţa Orqa U.S. LLC, cu planuri de lansare a producţiei de drone şi sisteme avansate pentru piaţa america»»»
Iran, trecut glorios, prezent în flăcări, viitor incert. Iranul este cel mai mare producător de oţel din Orientul Mijlociu. Este în aceeaşi ligă cu Germania, cea mai industrializată economie europeană
Oţelăria Mobarakeh din provincia Isfahan din Iran a avut anul trecut o producţie de oţel de puţin peste 7 milioane de tone. Spre comparaţie, producţia de oţel a României a atins în 2024 circa 1,35 milioane de tone. Mobarakeh este cel mai mare producător de oţel din Iran, iar ţara mai are încă d»»»
Bursă. Finanţe personale. Indicele BET continuă joi seria de creşteri de după căderea guvernului, cu Premier Energy şi Romgaz în prim-plan
Bursa de Valori Bucureşti a încheiat joi o a treia şedinţă consecutivă pe plus după demiterea guvernului Bolojan, indicele BET avansând cu 1,8% după ce crescuse în deschidere cu 2%. Toţi indicii care acoperă piaţa principală de acţiuni au închis în creştere, iar rulajul zilei a atins 114 milioane d»»»
Piotr Oksza-Łapicki, H&M: Produsele second-hand au ajuns să contribuie cu aproape 1% la cifra de afaceri a grupului şi ponderea creşte
Grupul suedez H&M, unul dintre cei mai mari jucători din piaţa globală de modă, pariază pe segmentul second-hand în contextul în care consumatorii sunt tot mai atenţi la modul în care îşi fac cumpărăturile şi aleg adesea produse la mâna a doua. Fie din raţiuni financiare, fie din motive ce ţin de e»»»
Pariul Bosch pe educaţia tehnică: 300 de elevi la şcoala duală, trei masterate cu Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca şi un hub de AI în pregătire
Bosch construieşte în România un pipeline de talente tehnice pe trei niveluri – şcoală duală, masterat şi cercetare în inteligenţă artificială – concentrat în jurul polului din Cluj. Compania susţine în prezent peste 300 de elevi prin programul de şcoală duală şi pregăteşte lansarea proiectului „Bo»»»
Romgaz, prin preluarea Azomureş, este aproape de a realiza prima integrare industrială făcută de o companie de stat, care pune valoare adăugată peste resurse
Anunţul făcut ieri de Romgaz a fost întâmpinat cu o creştere solidă a preţului acţiunilor la bursă, de peste 6%. Dincolo de bucuria investitorilor, concursul oamenilor politici de a-şi asuma meritul, în plină criză, a fost la fel de savuros. Dar anunţul nu este definitiv, iar ceea ce va fi cu adevă»»»
PIAŢA VALUTARĂ Euro s-a depreciat la 5,2661 lei
Euro s-a depreciat, ieri, cu 0,27 bani faţă de leu, BNR afişând un curs de referinţă de 5,2661 lei/euro. Pe pieţele externe, ieri, în jurul orei 17:30, un euro era tranzacţionat la 1,1769 dolari, în apreciere cu 0,18% faţă de închiderea precedentă, potrivit datelor Investing.com. Tranzacţiile pe eu»»»
PIAŢA MONETARĂ Dobânda la depozitele overnight a stagnat la 5,71%
BNR a afişat, ieri, un nivel mediu al dobânzii la depozitele overnight plasate (ROBOR) care a stagnat la 5,71%. Dobânda la depozitele atrase pentru o zi (ROBID) a crescut la 5,42% de la 5,41% în ziua anterioară. Indicele ROBOR la 3 luni a stagnat la 5,86%, ROBOR la 6 luni - la 5,94%. BNR a publicat»»»
TradeVille: Advanced Micro Devices - cursa cipurilor se intensifică
Advanced Micro Devices Inc. din SUA a raportat rezultate peste aşteptări pentru primul trimestru din 2026, cu venituri în creştere cu 38%. În acelaşi timp, compania a prognozat pentru al doilea trimestru rezultate peste consensul pieţei, iar cotaţia a crescut cu peste 12% în tranzacţiile after-hour»»»
UniCredit vrea să-şi vândă subsidiara din Rusia către un investitor din Emirate
UniCredit SpA a semnat un acord cu caracter neobligatoriu cu un investitor privat din Emiratele Arabe Unite (EAU) pentru vânzarea subsidiarei sale din Rusia, a anunţat ieri grupul bancar italian, care încearcă să-şi eficientizeze operaţiunile înaintea planificatei preluări a rivalei germane Commzer»»»
Datoria globală - la un nou record
Creşterea datoriei globale a continuat şi în T1 2026, conform ultimului raport Global Debt Monitor (GDM) de la Institute of International Finance (IIF), iar nivelul său a atins un nou record, de 353 de trilioane de dolari, după o creştere de 25,1 trilioane faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut ş»»»
BVB creşte pentru a treia zi după căderea Guvernului; apreciere simbolică pentru leu
Principalele acţiuni listate la Bursa de Valori Bucureşti (BVB) au marcat a treia zi consecutivă de creştere după demiterea Guvernului Bolojan, în vreme ce leul a avut o apreciere simbolică, iar randamentele suverane ale titlurilor de stat pe zece ani au scăzut. Indicele BET, ce reflectă dinamica c»»»
Casa Albă pregăteşte rezerva strategică Bitcoin; crypto-reacţii
Detalii despre Rezerva Strategică Bitcoin vor fi anunţate de Casa Albă în următoarele săptămâni, prin Patrick Witt, director executiv al Consiliului Prezidenţial pentru Active Digitale, după ordinul executiv semnat anul trecut de preşedintele Donald Trump, potrivit CoinDesk şi TheStreet. Declaraţia»»»
În Polonia, ponderea legumelor şi fructelor poloneze de bază din magazine atinge şi 99%. Secretul: patriotism economic şi producţie locală. Retailerii sunt forţaţi că aducă marfă poloneză de preferinţele clare ale cumpărătorilor
Deşi legumele şi fructele importate din magazinele din Polonia pot ajunge şi la jumătate de preţ faţă de cele locale, polonezii aleg, deja prin tradiţie, produse poloneze. Rezultatul este că ponderea legumelor şi fructelor de bază poloneze pe rafturile magazinelor ajunge şi la 99%. La o bu»»»
Claudiu Cazacu, XTB: Euro marchează noi maxime istorice în faţa leului
Fiecare zi din această săptămână a adus noi maxime istorice pentru cursul de schimb leu/Euro. Acum un an, cursul BNR a sărit în trei zile de la 4,9775 la 5,1222, însemnând 2,9%. Anul acesta, de la 5.1004 pe 29 aprilie, cotaţia a ajuns 5.2688 pe 7 mai, un avans de 3,3%. Variaţiile procentuale sunt a»»»
Domeniile Davidescu a înregistrat o creştere de peste 28% a vânzărilor în 2025
Domeniile Davidescu, cramă premium cu producţie în Republica Moldova şi prezenţă consolidată pe piaţa din România, anunţă o creştere cu peste 28% a vânzărilor în 2025. Cifra de afaceri estimată ajunge la aproximativ 17,3 milioane de lei, faţă de 13,8 milioane de lei în 2024. Evoluţia a fost susţinu»»»
Ovidiu Wlassopol, ASF: Declaraţiile lui Bolojan privind condiţionarea bugetului Hidroelectrica sunt o ameninţare la adresa drepturilor acţionarilor minoritari
Declaraţiile recente ale premierului Ilie Bolojan privind condiţionarea bugetului Hidroelectrica nu sunt doar o problemă de stil administrativ, ci o ameninţare directă la adresa drepturilor acţionarilor minoritari, a scris astăzi pe o reţea de socializare Ovidiu Wlassopol, membru neexecutiv al Cons»»»
Economist: Nivelul istoric la care a ajuns cursul este nota de plată a impredictibilităţii politice. Sper ca BNR să intervină şi să încerce să menţină un nivel al cursului apropiat de cel de acum
Analistul economic Adrian Negrescu afirmă că nivelul istoric la care a ajuns cursul euro este „nota de plată a impredictibilităţii politice” şi consideră că este timpul ca Banca Naţională a României să intervină şi să încerce să menţină un nivel al cursului apropiat de cel de acum, în condiţiile în»»»
Războiul cu Iranul umflă câştigurile marilor companii petroliere: Shell raportează un profit de aproape 7 miliarde de dolari şi anunţă majorarea de dividende cu 5%
Gigantul energetic britanic a raportat joi un profit trimestrial peste aşteptările analiştilor, pe fondul creşterii accelerate a preţurilor la petrol şi gaze după izbucnirea războiului dintre Iran şi coaliţia susţinută de SUA şi Israel. Compania a înregistrat un profit ajustat de 6,92 miliarde de d»»»
Care sunt obiceiurile de consum ale tinerilor: 50% dintre ei evită publicitatea clasică, iar 97% consumă conţinut preponderent de pe dispozitive mobile
Generaţia Z devine astăzi un segment cu o influenţă din ce în ce mai vizibilă asupra economiei locale şi a modului în care se construieşte piaţa de consum, cu aproximativ 3 milioane de tineri între 13 şi 29 de ani, adică în jur de 15% din populaţia ţării, se arată într-un studiu realizat de Diverzu»»»
Oana Gheorghiu prezintă diferenţele dintre două tipuri de listare la bursă: Unii au rămas tot cu manipularea din anii ’90. Nu ne vindem ţara!
Vicepremierul interimar Oana Gheorghiu a declarat joi că România și-a asumat, atât prin PNRR, cât și prin programul de guvernare al fostei coaliții, listarea la bursă a trei companii de stat, procesul standard pentru o astfel de procedură având o durată estimată între 9 și 12 luni. Din cuprinsul ar»»»
Războiul cu Iranul umflă câştigurile marilor companii petroliere: Shell raportează un profit de aproape 7 miliarde de dolari şi anunţă majorarea de dividende cu 5%
Gigantul energetic britanic Shell a raportat joi un profit trimestrial peste aşteptările analiştilor, pe fondul creşterii accelerate a preţurilor la petrol şi gaze după izbucnirea războiului dintre Iran şi coaliţia susţinută de SUA şi Israel. Compania a înregistrat un profit ajustat de 6,92 miliard»»»