Pîslaru, despre creșterile salariale pentru demnitari: Nu am așezat în proiect remunerația pentru vreo categorie cu mâna
Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a declarat, în cadrul prezentării proiectului de lege privind salarizarea bugetarilor, jalon cuprins în PNRR, că grila a fost stabilită în funcție de o încadrare de la 1 la 8, cu președintele țării pe cea mai înaltă funcție. El a precizat că Ministerul»»»
Strategia de reducere a dependenței de petrol. Abu Dhabi continuă investițiile în turism în pofida tensiunilor regionale și a conflictului cu Iranul
Abu Dhabi își intensifică planurile de dezvoltare turistică, în ciuda efectelor generate de conflictul dintre Iran, Israel și Statele Unite, care a afectat direct Emiratele Arabe Unite prin atacuri cu drone și rachete și a ridicat semne de întrebare privind siguranța în regiune. Autoritățile emirat»»»
Adolescent de 18 ani din Kiev, reținut pentru înaltă trădare. Cum a ajutat Rusia la unul dintre cele mai mari atacuri asupra capitalei Ucrainei
Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a anunțat reținerea unui tânăr de 18 ani din Kiev, acuzat că a transmis informații către Rusia și a contribuit la coordonarea unuia dintre cele mai mari atacuri aeriene lansate asupra capitalei ucrainene în noaptea de 24 mai. Potrivit autorităților ucrainen»»»
Ministrul Muncii spune că în noua lege a salarizării se elimină sporrile de antenă, de praf şi de stres
Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, spune că în noua lege a salarizării se elimină sporul de antenă, de praf şi de stres, el afirmând că, dacă, de exemplu, cineva vrea să-i ceară spor de praf, pentru că în continuare are praf în instituţie, nu o să mai aibă baza legală să îl ceară. „De l»»»
Cum văd analiștii relațiile România - SUA: apropierea de Washington este considerată drept principalul câștig al mandatului lui Nicușor Dan
Analiștii și consultanții politici consideră că întărirea relației României cu Statele Unite ale Americii rămâne un obiectiv-cheie de politică externă, după ce Administrația Prezidențială a anunțat semnarea unui contract de consultanță strategică pentru consolidarea dialogului cu Guvernul și Congre»»»
Autostrada A7, lotul Răcăciuni–Bacău: 1.500 de oameni pe șantier și un contract de 1,67 miliarde de lei
Ploile torențiale din ultimele două săptămâni au inundat sectoare întregi din șantierul lotului 3 al Autostrăzii Moldovei, dar antreprenorul român a scos pe teren aproape 1.500 de muncitori și 600 de utilaje ca să recupereze timpul pierdut. Președintele CNAIR, Cristian Pistol, a publicat imagini de»»»
Administrația Prezidențială anunță că a angajat o firmă de lobby să ajute România în relațiile cu Statele Unite. Firma va fi plătită cu peste 500.000 de dolari pe lună ca să facă treaba MAE
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Administrația Prezidențială a anunțat că a încheiat u»»»
România participă la reuniunea Consiliului Afaceri Generale de la Bruxelles
România va fi reprezentată de ministrul afacerilor externe, Oana Ţoiu, şi de secretarul de stat pentru afaceri europene, Orientul Mijlociu şi Africa, Clara Staicu, la reuniunea Consiliului Afaceri Generale (CAG) care va avea loc marţi, 26 mai 2026, la Bruxelles, potrivit unui comunicat de presă al »»»
Raed Arafat, despre acuzația privind elicopterul adus prin contrabandă: Este de o gravitate deosebită faptul că acuzaţia ignoră poziţiile oficiale de DGV la solicitările Parchetului - Economica.net
Şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, Raed Arafat, a venit, luni, cu noi lămuriri în legătură cu dosarul penal în care este acuzat de contrabandă în legătură cu achiziţionarea unui elicopter din Marea Britanie, subliniind că acuzaţia ignoră poziţiile oficiale exprimate de Direcţia Gener»»»
Oana Ţoiu: „În relaţiile noastre cu alte ţări, întotdeauna primează interesul naţional”
Oana Ţoiu a declarat că, în relaţiile României cu alte ţări, interesul naţional primează întotdeauna, potrivit unei postări pe pagina sa de Facebook. Ea a precizat că este în interesul naţional al României ca deciziile luate la nivel intern să susţină ţările din vecinătatea imediată să se îndepărte»»»
Deficit de gaze în Europa. Cum reconfigurează România, Germania, Cipru și Egipt harta energiei în UE
Europa se confruntă cu riscul unui deficit critic de gaze naturale din cauza perturbărilor din Strâmtoarea Ormuz și a stocurilor scăzute, aflate mult sub norma sezonieră. În timp ce Germania continuă privatizarea Uniper după stabilizare, noi alianțe strategice prind contur: Ungaria negociază import»»»
Rusia ameninţă Ucraina cu noi atacuri. Străinii şi diplomații, îndemnaţi să plece din Kiev
Ministrul rus de Externe, Serghei Lavrov, a transmis luni faptul că Moscova va lansa mai multe lovituri asupra Kievului, a „centrelor sale de decizie”, dar și a posturilor de comandă ucrainene, relatează France24. În aceste condiții, Rusia a îndemnat cetățenii străini și diplomații să părăsească de»»»
Nicușor Dan, parteneriat strategic cu SUA. Bogdan Chirieac: Este diplomație tranzacțională. E pe bani!
Administrația Prezidențială a anunțat consolidarea demersurilor de întărire a Parteneriatului strategic cu Statele Unite ale Americii, printr-un set de acțiuni menite să sprijine obiectivele majore de politică externă și securitate ale României. Bucureștiul a încheiat un contract de consultanță str»»»
Putin a semnat o lege care permite folorirea forței armate pentru protejarea rușilor arestați în străinătate. Ce se ascunde în spatele inițiativei
Vladimir Putin a promulgat o lege care extinde puterile președintelui rus de a trimite forțe armate în alte țări sub pretextul protejării cetățenilor ruși vizați de procese sau care sunt arestați în străinătate. Prin noua lege, Rusia își acordă dreptul legal de a desfășura trupe în afara granițelor»»»
Țara din Europa unde șoferii străini fac coadă la benzină. Prețul a coborât la 1,49 euro/litru după plafonarea carburanților
Programul guvernului polonez de plafonare a prețurilor la carburanți începe să producă efecte vizibile în regiune, atrăgând tot mai mulți șoferi din statele vecine, care trec granița pentru a alimenta cu benzină la unele dintre cele mai mici prețuri din Uniunea Europeană. Fenomenul a fost semnalat »»»
Șantaj de 80.000 de euro și angajare forțată: Bărbat din Vișeu de Sus, reținut de polițiști
Un bărbat de 54 de ani din Vişeu de Sus a fost reţinut, după ce ar fi şantajat o persoană şi pe tatăl acesteia, care deţinea o funcţie publică, să-i dea 80.000 de euro şi să-i angajeze fiul în cadrul acelei instituţii. Bărbat din Vișeu de Sus, reținut pentru șantaj în formă continuată "În data de 2»»»
Traian Băsescu, dezvăluiri şocante despre cum a ajuns să fie operat la Viena: „Mă duc la spital, se uită la mine, nu spune nimeni nimic și pleacă din salon. Eu amorţeam tot mai mult de la jumătate în jos"
Fostul președinte al României, Traian Băsescu, s-a întâlnit cu studenții din Timișoara şi a povestit momentul când a ajuns să fie operat la Viena. Întâlnirea fostului președinte al României cu studenții din Timișoara a stârnit un interes major în rândul tinerilor. Timp de aproape două ore, Traian B»»»
Câte firme din România au ceva de ascuns în bilanțul lor? Expert fiscal: Toate! Fiecare își poate prezenta cifrele într-un mod în care o avantajează
Într-o discuție sinceră cu George Buhnici, expertul fiscal Flavius Jakubowicz a explicat cum firmele își prezintă și optimizează legal profiturile și taxele. El a spus că toate companiile pot influența raportarea financiară. Discuția lor a vizat transparența bilanțurilor și modul în care se plătesc»»»
Noua lege a salarizării: Pîslaru și-a calculat rapid plusul pe care îl va avea la salariu, dar "s-a blocat" la profesori. Diferențe uriașe sub sloganul de "echitate"
Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, a prezentat proiectul Legii salarizării unitare, în cadrul unei conferinţe de presă, iar jurnaliștii prezenți la fața locului l-au întrebat și cu cât îi va crește lui salariul, după adoptarea legii. Acesta a spus că va avea o creștere de 22%, ceea ce a»»»
Transnistria intră în noua strategie a lui Putin. Parlamentar suedez: Nu este un conflict înghețat, ci o armă îndreptată spre Europa
Regiunea Transnistria revine în centrul tensiunilor de securitate europene, după ce Moscova a accelerat procedurile pentru acordarea cetățeniei ruse locuitorilor enclavei separatiste din Republica Moldova. Parlamentarul suedez Björn Söder avertizează, într-un editorial publicat de IPN, că Europa ri»»»
BIPA, concurentul dm, se extinde în România și face angajări în mai multe orașe. Ce pachet salarial şi beneficii oferă
Compania Bipa Romania Drogherie, subsidiara din România a brandului BIPA, pregătește deschiderea de magazine în localități precum Târgu Secuiesc, Chitila și Slatina, unde sunt deja deschise sau în derulare procese de recrutare pentru mai multe tipuri de posturi, de la casieri până la șefi de magazi»»»
Ponta, după ce Administrația Prezidențială a anunțat că angajează o firmă de lobby pentru relația cu SUA: „De ce o plătim în continuare din buget pe doamna ministru de Externe și echipa sa de ONG-iști?”
Victor Ponta a reacționat pe rețelele sociale după ce Gândul a scris că Administrația Prezidențială a anunțat, azi, că au fost contractate serviciile unei firme de lobby americane pentru „aprofundarea” relațiilor România – Statele Unite. Fostul premier susține că inițiativa este necesară și justifi»»»
Fostul Ministru de Externe, Emil Hurezeanu, uimit de suma de peste 500.000 de dolari pe care România o plătește lunar pentru relația cu SUA : “Mi se pare cam mult / Trebuie lămurit scopul acestui contract”. Hurezeanu amintește si de alte contracte de lobby semnate de România
Emil Hurezeanu, fost ministru de Externe, a comentat, în exclusivitate pentru Gândul, informația potrivit căreia România a semnat un contract cu o firmă de lobby americană, cu scopul medierii relațiilor cu SUA. Hurezeanu a precizat că suma de peste 500.000 de dolari pe care statul român s-a obligat»»»
Frica de criză alimentează mesianismul politic. America, în căutarea unui salvator
Într-o Americă dominată de anxietăți economice, crize climatice și polarizare politică, alegătorii nu mai caută doar un lider competent, ci un salvator. De la Barack Obama la Donald Trump, politica americană a intrat într-o eră a mesianismului electoral, iar democrații încearcă acum să găsească fig»»»
Delfinariul din Constanța rămâne fără delfinii din Ucraina. Singurul spectacol al sezonului, pe 1 iunie - Știrile ProTV
Singurul spectacol programat pentru acest sezon la Delfinariul din Constanța va avea loc pe 1 iunie. Va fi gratuit, și-l va avea în centru, pe Nini.»»»
Băsescu dă de pământ cu PNL și PSD, pe care le acuză că ”nu vor să desemneze un nou premier”. ”Doar o capcană”
Traian Băsescu dă de pământ cu liberalii și social-democrații, în condițiile în care se prelungește criza politică provocată de războiul PSD vs. Ilie Bolojan. Fostul președinte consideră că refuză să-și asume responsabilitarea desemnării viitorului premier și pasează problema președintelui Nicușor »»»
Legea salarizării 2026 aduce grilă cu 12 grade şi sporuri plafonate: 528.000 de bugetari vor avea salarii mai mici, ce compensări se dau
Legea salarizării 2026. Potrivit documentului, salariile de bază, soldele, indemnizațiile de încadrare și indemnizațiile lunare vor fi calculate prin înmulțirea coeficientului aferent funcției cu valoarea de referință. Raportul dintre cel mai mic și cel mai mare salariu de bază din sectorul bugetar»»»
CNN: Administraţia Trump îi exclude pe cercetătorii americani din negocierile globale privind răspunsul la virusuri
Administraţia Trump a emis o directivă prin care le interzice oficialilor cheie ai Institutului Naţional de Alergii şi Boli Infecţioase (NIAID) să mai comunice direct cu Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS), ceea ce îi exclude efectiv pe unii dintre aceştia din discuţiile globale privind focarele»»»
Avionul militar în care se afla ministrul Radu Miruță, afectat de bruiaj GPS în zbor spre Lituania
Un avion militar în care se afla ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a fost afectat de un bruiaj puternic al semnalului GPS în timpul unui zbor de lucru către Lituania, unde oficialul a vizitat detașamentul românesc „Carpathian Vipers”, dislocat la baza aeriană Šiauliai. Dezvăluirea vine »»»
Bugetarii ale căror salarii scad, prin legea salarizării 2026, primesc ”drept individual”. Ce înseamnă asta
Mai multe categorii de bugetari se află în situația în care salariile le vor scădea după aplicarea noii legi a salarizării. Ministrul Dragoș Pîslaru a explicat ce se va întâmpla cu ei. "Începând cu data intrării în vigoare a prezentei legi, în situaţia în care salariul lunar, solda lunară/salariul »»»
Liderul Suprem al Iranului este ascuns și izolat, transmit serviciile de informații ale SUA
Serviciile de informații din SUA susțin că Liderul Suprem al Iranului este ascuns și izolat de restul lumii. Comunicarea se desfășoară printr-un „labirint de curieri”, susțin oficialii familiarizați cu subiectul. Oficialii iranieni au primit autorizația să lucreze cu administrația Trump, însă comun»»»
Traian Băsescu, avertisment pentru Nicușor Dan: „Guvernul meu” este o capcană
Traian Băsescu a scris pe o rețea de socializare că, din punctul său de vedere guvernul pe care președintele Nicușor Dan este chemat să îl formeze, prin desemnarea premierului, în contextul jocului politic al PSD și PNL, nu este altceva decât „o capcană”. „Guvernul meu” este o capcană!, a scris fos»»»
Glovo, la un pas să-și schimbe proprietarul: Uber pregătește o mișcare surpriză de peste 10 miliarde de euro pe piața livrărilor de mâncare
Acțiunile grupului german Delivery Hero, proprietarul majoritar al Glovo, au crescut cu aproximativ 10% pe bursă, în urma informațiilor că gigantul american Uber ia în calcul îmbunătățirea ofertei sale de preluare pentru compania de la Berlin. Tranzacția este evaluată la peste 10 miliarde de euro. »»»
Noua lege a salarizării 2026. Ce se întâmplă cu salariile profesorilor și judecătorilor. Categoria profesională ”sărită” de Legea 153: ”Remediem acest lucru”
Legea 153 nu era rea, dar sunt inechități, între familii ocupaționale ”Pentru că pe problema aceasta a salarizării e foarte important, încă o dată, să știm cât ne permitem să cheltuim. Vă readuc aminte ce au agreat partidele politice: au agreat acel plafon maxim pe care ni-l permitem, deci de la 16»»»
Cum au reuşit trei tineri, prieteni încă din copilărie, să construiască de la zero unul dintre cele mai apreciate restaurante din Bucureşti – şi care este noua lor locaţie istorică? - GALERI FOTO
Un brand născut acum trei ani din prietenie, amintiri culinare şi obsesia pentru ingrediente curate îşi scrie mai departe povestea într-unul dintre cele mai încărcate de istorie locuri din Bucureşti: parterul Hotelului Cişmigiu, în fostul spaţiu al berăriei Gambrinus. DeSoi, restaurantul care a red»»»
O angajată, concediată după ce a dormit 30 de minute la birou în pauza de masă. Compania urmează să îi achite despăgubiri în valoare de 35.000 de euro
În 2023, angajata unei companii din zona Varese născuse recent un băiețel. În una din zilele în care se afla la birou, acesta s-a întors mai repede din pauza de prânz în sediul firmei pentru a se odihni, nopțile nedormite din cauza copilului epuizând-o. Pentru că a adormit la birou, gemeia a fost c»»»
Cum afectează noua lege salariile judecătorilor. Explicațiile lui Dragoș Pîslaru: Pe baza unor hotărâri, și le-au crescut peste grilă
Ministrul interimar al Muncii, Dragoş Pîslaru, a declarat luni că judecătorii, pe baza unor asimilări şi interpretări şi hotărâri de instanţă, şi-au crescut salariile mult peste grilă, iar prin noua lege a salarizării se va menţine salariul de bază, dar în plată are o scădere semnificativă de 16%, »»»
Pîslaru: Prin proiectul salarizării bugetarilor eliminăm 57% din sporuri. 56% din titularii posturilor vor avea creșteri salariale
Ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, a declarat, luni, într-o conferință de presă la Guvern, că proiectul noii legi privind salarizarea din sectorul bugetar, prevede ca 56% din titularii posturilor ocupate vor avea creșteri de salarii, iar salariile de bază »»»
Amendă uriașă pentru românii care cresc porci și găini. Câte animale ai voie să ții în curte, de fapt - Ziarul Profit
În ultimii ani, regulile privind creșterea animalelor în gospodării au devenit mai stricte, mai ales în contextul normelor sanitare și de mediu. În unele situații, depășirea unui anumit număr de animale poate atrage sancțiuni, inclusiv amenzi care pot ajunge la mii de lei. Un exemplu adesea discuta»»»
Când devine impozabilă o casă neterminată. Cum a rezolvat legea disputa între un proprietar și Primăria din Holboca (Iaşi) - Ziarul Profit
Conflictul a pornit după ce proprietarul a primit decizii de impunere pentru o casă aflată în șantier. Acesta consideră că locuința nu poate fi încadrată drept clădire impozabilă, deoarece nu este finalizată și nu dispune de utilități. De asemenea, invocă prevederile Codului Fiscal privind impozita»»»
Legea salarizării 2026, PROIECTUL oficial: Guvernul elimină 87 de sporuri şi schimbă radical grilele. Sindicatele ameninţă cu proteste ample după diminuarea fondului de salarii cu 10% - Ziarul Profit
Legea salarizării 2026. Dragoş Pîslaru a prezentat, luni, noul proiect, arătând că suntem în al 12-lea ceas pentru a vedea cum putem îndeplini această reformă foarte importantă şi e un moment bun pentru România, pentru că avem un acord politic mediat de către Administraţia Prezidenţială. Potrivit m»»»
Dragoş Pîslaru: „Sporurile au devenit un sport naţional în administraţia românească”
Noul proiect de Lege a salarizării unitare în domeniul bugetar elimină 87 de sporuri din 151, deci o reducere de aproape 57%, a declarat, luni, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului şi Solidarităţii Sociale, Dragoş Pîslaru, într-o conferinţă de presă, informează Agerpres. „Problema o»»»
Cine este firma cu care România a semnat un contract de lobby în valoare de peste jumătate de milion de dolari pe lună
Eversheds Sutherland (US) LLP este o mare firmă de avocatură multinațională americană, componentă a rețelei globale Eversheds Sutherland. Ea oferă servicii juridice complete pentru mari companii, instituții financiare și entități publice. Firma are doi parteneri: Mr. Theodore H Cominos și Jr. Mr. M»»»
Traian Băsescu acuză jocuri politice periculoase în negocierile pentru formarea Guvernului: „Este doar o capcană”
Fostul președinte al României, Traian Băsescu, a lansat un atac dur la adresa partidelor aflate în negocieri pentru formarea noului Executiv, respingând ideea unui așa-numit „Guvern al președintelui”. Fostul președinte afirmă, într-o postare pe Facebook, că două formațiuni politice mari fug de „res»»»
„Încă nu-mi vine să cred”: O studentă va administra o insulă izolată din Suedia timp de un an. Proiect inedit lansat de autoritățile suedeze
O studentă germană se numără printre cele cinci persoane din întreaga lume care au câștigat dreptul de a administra câte o insulă izolată din Suedia, în cadrul unei campanii internaționale derulate de Oficiul Suedez pentru Turism. Miriam Wiskemann, în vârstă de 27 de ani și originară din Düsseldorf»»»
Calcule. Cât vor câștiga polițiștii și magistrații după noua lege a salarizării. Suma în funcție în funcție de grad - Știrile ProTV
Salariile tuturor bugetarilor vor fi recalculate după o formulă prezentată, luni, de ministrul interimar al Muncii.»»»
Momentul în care Andras Demeter a decis că "îmi bag **** în interesul României că eu sunt ungur"
"Îmi bag (...) în interesul național! Pentru că eu sunt ungur!" Este declaraţia care l-a costat funcţia pe pe Demeter Andras Istvan. Într-o discuție cu angajații, ministrul rememora momentul în care a fost anchetat de procurori, pe vremea când conducea Societatea Română de Radio. A fost acuzat atun»»»
Proiectul legii salarizării în sectorul bugetar a fost publicat. Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru: Reforma se bazează pe principiul muncă de valoare egală, salarizare egală, nu este acceptabil ca funcţii cu acelaşi tip de muncă să fie plătite diferit. Cele şase direcţii pe care se bazează reforma. DOCUMENT
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, a făcut o serie de precizări luni, după şedinţa de Guvern, despre proiectul privind reforma salarizării în sectorul bugetar, parte a angajamentelor din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), potrivit Mediafax. El a explica»»»
Cu cât va crește salariul ministrului Dragoș Pîslaru, după noua lege a salarizării unice
Ministrul Interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, a prezentat luni un exemplu de calcul privind creșterea salariilor din domeniul public ca urmare a aplicării noii legi a salarizării unice, care ar urma să intre în vigoare de la 1 ianuarie 2027. Ministerul Muncii a pus luni în consultare publică noua »»»
Administrația Prezidențială a încheiat un contract de lobby cu firma americană Eversheds Sutherland, pentru a-și îmbunătăți relațiile la Washington - Economica.net
Președinția României a anunțat astăzi, pe site-ul oficial al instituției, că a încheiat un contract de lobby cu o firmă americană pentru a întări relațiile dintre România și Statele Unite ale Americii. Conform administrației prezidențiale, motivul încheierii acestui contract constă în aprofundarea »»»