TotalSoft depăşeşte 46 de milioane de euro în 2025 şi îşi consolidează prezenţa în peste 40 de ţări
TotalSoft a înregistrat anul trecut 46 de milioane de euro cifră de afaceri, marcând o creştere de circa 25,7% faţă de 2024, şi investiţii de peste 5 milioane de euro în platforma Charisma. Pentru TotalSoft, rezultatele nu sunt doar o confirmare financiară, ci dovada că tranziţia de la furnizor de »»»
Adrian Veştea cere colegilor din PNL asumare într-un moment dificil
Premierul desemnat, Adrian Veştea, le solicită colegilor de partid asumarea unui moment dificil şi o acţiune raţională, prin intermediul unui mesaj în care invocă experienţa sa din administraţie şi candidaturile uninominale din trecut, potrivit unui mesaj postat pe contul său oficial pe Facebook. „»»»
Adrian Veştea cere colegilor din PNL asumare într-un moment dificil
Premierul desemnat, Adrian Veştea, le solicită colegilor de partid asumarea unui moment dificil şi o acţiune raţională, prin intermediul unui mesaj în care invocă experienţa sa din administraţie şi candidaturile uninominale din trecut, potrivit unui mesaj postat pe contul său oficial pe Facebook. „»»»
BCR atrage 1 miliard de lei printr-o nouă emisiune de obligaţiuni
Banca Comercială Română (BCR) a încheiat cu succes o nouă emisiune de obligaţiuni senior nepreferenţiale în valoare de 1 miliard de lei, cu o maturitate de 7 ani şi opţiune de răscumpărare anticipată după 6 ani (7NC6). Obligaţiunile au fost emise la un preţ de 100% din valoare nominală, fiind cumpă»»»
DAN AIR extinde operaţiunile din Siria după transportarea a peste 30.000 de pasageri într-un an
Pe 15 iunie, DAN AIR împlineşte un an de operaţiuni în Siria. DAN AIR a devenit prima companie aeriană din Uniunea Europeană care a operat zboruri regulate directe între România şi Siria, după aproape 14 ani în care ţara a rămas izolată de reţeaua europeană de transport aerian. DAN AIR a transporta»»»
FAN Courier ajunge la 3000 de lockere FANbox
FAN Courier, anunţă atingerea pragului de 3000 de lockere FANbox instalate la nivel naţional, după o investiţie de peste 40 de milioane de euro alocată exclusiv extinderii reţelei. Compania continuă accelerarea uneia dintre cele mai importante direcţii strategice ale companiei: dezvoltarea infrastr»»»
Europa se teme deja de dependența prea mare de LNG din SUA și ezită să mai cumpere
Sursa: e-nergia.ro Cumpărătorii europeni nu se angajează în acorduri pe termen lung pentru furnizarea de gaze naturale lichefiate (LNG) cu exportatorii din SUA, în ciuda eliminării treptate a importurilor de gaz rusesc de către UE și a crizei de aprovizionare din Orientul Mijlociu, scrie OilPrice. »»»
Noua centrală de la Mintia va livra primul MW în sistemul energetic național săptămâna viitoare
Sursa: e-nergia.ro La cinci ani după ce vechea centrală pe cărbune de la Mintia s-a închis definitiv, săptămâna viitoare se va injecta în rețea primul megawatt al noii centrale pe gaze, potrivit unor surse din sectorul energetic. “Săptămâna viitoare încep testele la cald cu prima turbină de la Mint»»»
Leonardo Badea, Prim-viceguvernator BNR: Dinamica datoriei publice în România și nevoia de consolidare fiscală
Stabilitatea pe termen lung a unei economii nu depinde doar de volumul brut al datoriei publice, ci mai ales de dinamica subtilă a diferențialului „r-g”, reprezentând diferența dintre costul real al finanțării r și rata de creștere economică g. Acest indicator funcționează ca un multiplicator tăcut»»»
Reuters: Marea Britanie interzice accesul minorilor sub 16 ani pe reţelele sociale
Marea Britanie va interzice accesul la reţelele sociale pentru minorii sub 16 ani şi va impune restricţii asupra platformelor de jocuri şi de transmisiuni live, conform anunţului de luni al prim-ministrului Keir Starmer, relatează Reuters. Schimbările vor reda copiilor copilăria, prin măsuri clare »»»
Cine a tras asupra Lavrei Pecerska? Maia Sandu publică o serie de fotografii artistice - FOTO / ACTUALIZARE: Rusia acuză Ucraina: A fost o rachetă Patriot expirată
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Lavra Pecerska din Kiev, pe care Regimul Zelenski a î»»»
Israelul îl sfidează pe Trump și refuză să se retragă din sudul Libanului. „Suntem un stat independent și suveran“
Ministrul israelian al Apărării, Israel Katz, a declarat, luni, că armata israeliană nu se va retrage din sudul Libanului și a avertizat că, în cazul unui atac din partea Iranului, acesta va riposta „cu toată forța”. Anunțul său vine la doar câteva ore după ce Statele Unite și Iranul au ajuns la un»»»
Rusia se apără și spune că nu este vinovată de incendiul de la mănăstirea Lavra Pecerska. „A fost o rachetă antiaeriană Patriot expirată”
Ministerul Apărării din Rusia neagă că ar fi atacat mănăstirea istorică Lavra Pecerska din Kiev și susține în schimb că incendiul a fost provocat de o rachetă antiaeriană „expirată” a unui sistem Patriot, operat de armata ucraineană, relatează Reuters. Declarația vine după ce un atac masiv cu rache»»»
ASF propune creşterea ponderii acţiunilor în calculul riscului fondurilor de pensii private
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) propune modificarea modului de calcul al gradului de risc al fondurilor de pensii private, prin majorarea de la 25% la 30% a ponderii atribuite acţiunilor, potrivit unui proiect de act normativ pus în dezbatere publică săptămâna trecută.” ”Proiectul supu»»»
Reacția Patriarhiei Române, după atacul asupra Mănăstirii Lavra Pecerska: ”O pierdere pentru întreaga creştinătate" - Ziarul Profit
Patriarhia Română a reacționat luni, după atacul rusesc care a devastat Mănăstirea Lavra Pecerska din Kiev, unul dintre cele mai importante centre ale spiritualităţii ortodoxe şi monument înscris în patrimoniul mondial UNESCO, subliniind că orice atingere adusă unui lăcaş de cult şi unui monument d»»»
Ședințe la PSD și PNL. Un singur punct pe agendă, raportarea la nominalizarea lui Veștea
Liderul PNL Ilie Bolojan a criticat dur numirea lui Adrian Veștea, vicepreședinte PNL, ca premier desemnat. Premierul desemnat a precizat că prioritatea sa zero este funcţionarea normală a instituţiilor statului, a educaţiei şi a armatei, fără a derapa din punct de vedere al deficitului. Sunt argum»»»
Zi crucială la PNL: Bolojan și Veștea, față în față după anunțul-surpriză de la Cotroceni
Liderii PNL se reunesc luni după-amiază, fiind prima ședință după ce Adrian Veștea a fost nominalizat premier fără consultarea partidului. Se conturează deja și taberele din partid: unii liberali vor excluderea lui Veștea și sesizarea CCR privind felul în care a fost desemnat de președinte, în timp»»»
Un nou pariu pe litoralul românesc. Cupidon, un resort cu peste 300 de camere, se pregăteşte de deschidere la Neptun. „Vom avea primii turişti pe 22 iunie“
Chiar şi în perioade dificile, investiţiile în turism continuă, iar litoralul adaugă noi unităţi de cazare. Una dintre cele mai noi investiţii de pe litoral este resort-ul Cupidon din Neptun, care urmează să primească primii turişti pe 22 iunie. „Am păstrat doar structura clădirii vechi. În rest, t»»»
Guvernul şi FEI au terminat de împărţit bugetul din PNRR pentru fonduri de PE şi VC: 60 de fonduri au aplicat, dar 20 primesc banii, în total 380 mil. euro. Cine sunt beneficiarii? „Două treimi au fost alocate fondurilor conduse de echipe cu prezenţă principală în România“
Bugetul de 400 mil. euro din PNRR pentru fondurile de investiţii a fost împărţit în proporţie de 100%, către 20 de beneficiari, anunţă Ministerul Investiţiilor şi Proiectelor Europene (MIPE). „Finalizarea integrală a alocărilor din Fondul de Fonduri REF demonstrează că România poate impl»»»
Cine a tras asupra Lavrei Pecerska? Maia Sandu publică o serie de fotografii artistice - FOTO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Lavra Pecerska din Kiev, pe care Regimul Zelenski a î»»»
AnimaWings: Grecia - destinaţia preferată a românilor pentru vacanţele cu avionul din vara lui 2026
Românii continuă să îşi planifice din timp vacanţele de vară, iar Grecia rămâne principala alegere pentru sezonul 2026, în timp ce destinaţii precum Sardinia (Italia) şi Mallorca (Spania) câştigă tot mai mult teren, potrivit unei analize AnimaWings. Datele AnimaWings indică o creştere a interesului»»»
Sebastian Burduja anunță că îl susține pe Ilie Bolojan în ședința de astăzi: „E timpul unui moment zero în PNL”
Președintele PNL București, Sebastian Burduja, a anunțat luni că va vota în Biroul Politic Național pentru susținerea lui Ilie Bolojan, deoarece doar partidul poate propune un premier liberal. Burduja subliniază că oamenii s-au săturat de „suceli politice” și crede că PNL are nevoie de un moment ze»»»
Se separă apele în PNL. Aripa Predoiu îl susţine pe premierul desemnat Adrian Veştea. Cine sunt parlamentarii liberali care ar vota Guvernul
În timp ce președintele PNL, Ilie Bolojan, pregătește excluderea lui Adrian Veștea din partid, mai mulți parlamentari liberali ar fi decis să-l susțină pe Adrian Veștea. Între timp au apărut și câteva nume de miniștri propuși în Cabinetul Veștea. Premierul desemnat Adrian Veştea a reafirmat luni că»»»
Tensiuni înaintea summit-ului G7 din Franța: Trump amenință Parisul cu o taxă vamală de „100%” pentru vinuri și șampanie. Ce îi cere la schimb lui Macron
Donald Trump a avertizat că Franța riscă să intre într-un nou război comercial cu Statele Unite. Președintele american a declarat, într-un interviu exclusiv acordat ziarului The New York Post că, dacă Parisul nu renunță la taxa digitală aplicată giganților americani din domeniul tehnologiei, SUA „n»»»
BNR: Datoria externă a României a crescut cu un miliard de euro în primele patru luni ale anului
Datoria externă pe termen lung a însumat 182,7 miliarde de euro la 30 aprilie 2026, în creștere cu 1,4 la sută față de 31 decembrie 2025, anunţă BNR. Datoria externă pe termen scurt a înregistrat la 30 aprilie 2026 nivelul de 46,7 miliarde de euro, în scădere cu 2,8 la sută față de 31 decembrie 202»»»
România va avea 19 linii de interconexiune cu rețelele electrice vecine, de la 11 în prezent. Trei linii noi cu Ucraina - Economica.net
Sistemul energetic românesc va avea mai multe linii de interconexiune de 400 kV cu rețelele vecine în anii viitori, în special cele din est, din Republica Moldova și Ucraina, a declarat șeful Dispeceratului Energetic Național (DEN), Virgiliu Ivan. “Dacă până în anul 2022 orientarea României cu priv»»»
Adrian Ioan Veştea spune că îşi asumă candidatura pentru funcţia de prim-ministru în scopul deblocării reformelor administrative
Fostul ministru Adrian Ioan Veştea a subliniat consensul partidelor politice din cursul săptămânii trecute privind necesitatea instalării unui guvern politic, desemnare văzută drept urmarea firească a propunerii înaintate de preşedintele Nicuşor Dan, conform unei postări oficiale publicate pe Faceb»»»
PNL atacă la CCR desemnarea lui Adrian Veștea drept premier. Explicațiile lui Sebastian Burduja
Liberalii iau în calcul sesizarea Curții Constituționale în legătură cu decretul prin care președintele Nicușor Dan l-a desemnat premier pe Adrian Veștea, prim-vicepreședinte al PNL. Nemulțumirea vizează faptul că nu ar fi fost organizate consultări formale cu partidele politice, așa cum prevede ar»»»
Propunerea lui Cătălin Predoiu privind strategia PNL: susținerea Guvernului Veștea și refacerea Coaliției până în 2027
Prim-vicepreședintele PNL, Cătălin Predoiu, susține că ieșirea din blocajul politic poate fi realizată prin instalarea Guvernului condus de Adrian Veștea și refacerea Coaliției de guvernare până în iunie 2027. Liberalul afirmă că actualul context impune soluții pragmatice și avertizează asupra risc»»»
Contraatacul lui Ilie Bolojan: Excluderea lui Veştea din partid şi atacarea numirii la CCR - Surse
Ilie Bolojan ar urma, potrivit unor surse politice, să încerce o excludere rapidă din partid a lui Adrian Veştea. În acest sens, ar urma să propună, în şedinţa Biroului Politic Naţional de azi, de la ora 17:00, convocarea unui congres naţional şi suspendarea lui Veştea, iar apoi excluderea sa din p»»»
Echipa Bolojan atacă la CCR e desemnarea lui Adrian Veștea drept premier. Precedentul "Ludovic Orban"
Problema de fond pe care tabăra Ilie Bolojan vrea să o aducă în atenția CCR este desemnarea lui Adrian Veștea (PNL) drept premier, în condițiile în care președintele Nicușor Dan nu a mai organizat consultări, după retragerea lui Eugen Tomac, potrivit art.103 din Constituție. Articolul 103 din Const»»»
Ce s-a mai descoperit printre noile documente declasificate de Penntagon despre obiectele zburătoare neidentificate. Un martor descrie un OZN „în formă de cartof”
Noi documente declasificate de autoritățile americane readuc în atenție fenomenul obiectelor zburătoare neidentificate. Pentagonul a făcut publice 72 de rapoarte care descriu apariții misterioase observate de militari, agenți federali și martori din mai multe țări, inclusiv un obiect neobișnuit, de»»»
Visul american a murit: Cei mai mulţi americani au renunţat la ideea că un om normal mai poate ajunge la prosperitate şi bogăţie doar prin muncă
Peste jumătate dintre americani consideră că Visul American a devenit inaccesibil pentru majoritatea oamenilor, potrivit unui sondaj CNBC realizat pe un eşantion de 4.130 de adulţi americani în perioada 6-11 mai. Doar 26% dintre respondenţii democraţi cred că visul mai este la îndemâna majorităţii,»»»
FIDELIS VI a început cu dobânzi de până la 7,60% şi beneficii speciale pentru donatorii de sânge
Ministerul Finanţelor dă startul oficial emisiunii de titluri de stat FIDELIS VI, disponibilă pentru subscriere începând de astăzi, 15 iunie, şi până pe data de 22 iunie 2026, se arată într-un comunicat de presă al Ministerului Finanţelor, remis redacţiei. Noua ediţie aduce dobânzi extrem de atract»»»
Lider local PNL, mesaj de susţinere pentru premierul desemnat
Valeriu Iftime, preşedintele Consiliului Judeţean Botoşani, membru în Biroul Executiv al PNL, a spus că politica de delimitare categorică de PSD ar putea intra în coliziune cu „matematica parlamentară”. Tabăra PNL din teritoriu începe să se mobilizeze în favoarea premeirului desemnat, Adrian Veştea»»»
Cătălin Predoiu propune un compromis politic prin instalarea guvernului Veştea şi refacerea Coaliţiei până în iunie 2027
Prim-vicepreşedintele PNL Cătălin Predoiu anunţă că în opinia sa soluţia ieşirii din impasul politic este un compromis politic rezonabil, prin instalarea unui guvern Veştea şi refacerea Coaliţiei cu un termen-limită precis, până în iunie 2027, când expiră termenul până la care iniţial PNL şi-a asum»»»
Predoiu cere votarea lui Adrian Veştea şi refacerea coaliţiei cu PSD-USR-UDMR până la finalul lunii
"Cooperările externe esențiale sunt blocate, nu poți reprezenta interesele țării la nivelul JAI, al parteneriatelor guvernamentale și ministeriale și al diverselor formate de lucru cu un ministru demis sau interimar, investitorii locali sau străini au oprit planurile de investiții pentru că vor să »»»
Ce se întâmplă defapt cu mâncarea rămasă la cele mai populare lanţuri de fast-food
Restaurantele fast-food sunt concepute pentru a servi rapid un număr mare de clienţi. Acest lucru înseamnă că mâncarea este adesea preparată în cantităţi mari pentru a menţine fluxul de comenzi. Potrivit estimărilor din industrie, 65% dintre americani consumă fast-food cel puţin o dată pe săptămână»»»
OMV Petrom dă undă verde proiectului fotovoltaic Gabare din Bulgaria
OMV Petrom, cel mai mare producător integrat de energie din Europa de Sud-Est, a luat decizia finală de investiţie pentru Gabare, unul dintre cele mai mari proiecte integrate de energie solară şi stocare în baterii din Bulgaria, conform unui comunicat de presă remis redacţiei. Proiectul, situat în »»»
De la 35% fumători la o „societate fără fum”: rețeta Suediei și ce poate învăța România din aceasta - Ziarul Profit
Sub sloganul „Smoke-Free by PMI”, evenimentul a reunit lideri globali ai companiei, reputați cercetători medicali, experți în reducerea efectelor dăunătoare asociate fumatului și parlamentari europeni, toți adunați cu un scop clar: analizarea modului în care inovația bazată pe știință poate dicta r»»»
Ciprian Ciucu vrea reguli noi pentru terasele din București: Un oraș nu poate funcționa astfel - Ziarul Profit
Ciprian Ciucu propune reguli noi pentru terasele din București. „În această perioadă lucrăm la mai multe regulamente pentru a aduce mai multă ordine și mai multă predictibilitate în București. Prea des, spațiul public este abuzat: clădirile de patrimoniu sunt împopoțănate, trotuarele sunt ocupate, »»»
Volker Raffel, E.ON România: Factura consumatorului poate fi cu 25% mai mică în 2035 dacă accelerăm investițiile în rețele
Șefii E.ON și Distribuție Oltenia: Investițiile în rețele pot reduce și prețul energiei pentru industrieAverisment! România va pierde investiții din cauza actualelor reguli de reglementare. Propuneri către ANREInvestiții suplimentare de un miliard de euro anual în rețelele de energie și gaze ar put»»»
Putin habar n-a avut de scufundarea crucișătorului Moskva timp de o săptămână. Propaganda Kremlinului pregătește știri speciale pentru dictatorul rus
Propagandiștii Kremlinului pregătesc pentru președintele rus Vladimir Putin ediții speciale de știri, în care îi sunt ascunse inclusiv eșecurile armatei ruse în războiul din Ucraina. Dialog scrie că pe postul TV de stat rus „Russia 1” sunt realizate buletine de știri speciale, „cosmetizate”, destin»»»
Este acordul dintre SUA și Iran prea frumos pentru a fi adevărat? Perspective și scenarii pentru Orientul Mijlociu
Washingtonul și Teheranul par hotărâți să facă pași importanți spre o înțelegere istorică. Totuși, termenii preciși ai acestui compromis rămân neclari, iar experții se întreabă dacă asistăm la o pace durabilă sau doar la o simplă amânare a conflictului. În ultimele luni, anunțuri similare privind o»»»
Leul, la cheremul politicii: BNR ține rata ROBOR la 5,63%, în timp ce criza de la Cotroceni amenință cursul valutar
Banca Națională a României a afișat, vineri, un nivel mediu al dobânzii la depozitele overnight (ROBOR) care a stagnat la 5,63%, în timp ce moneda europeană s-a depreciat ușor față de leu. Cifrele vin pe fondul unei săptămâni în care România a schimbat, practic, doi premieri desemnați. Analiștii av»»»
Bursa de Valori București adaugă 16 miliarde de lei într-o săptămână – de ce pariază investitorii pe România, chiar în plină criză politică
Într-un contrast care surprinde la prima vedere, Bursa de Valori București (BVB) a înregistrat, în ultima săptămână, o creștere de capitalizare de peste 16 miliarde de lei, un avans de 2,66% față de săptămâna precedentă – chiar în plină criză guvernamentală. Explicația ține, în mare parte, de conte»»»
Acordul SUA-Iran, vești bune pentru portofelul românilor? Ce se poate întâmpla cu prețul carburanților după redeschiderea Strâmtorii Ormuz
Anunțul făcut de Donald Trump – ridicarea blocadei navale asupra Iranului și redeschiderea Strâmtorii Ormuz, una dintre cele mai importante rute de transport al petrolului din lume – a trimis primele semnale către piețele de energie chiar din această dimineață. Strâmtoarea Ormuz tranzitează, în con»»»
Desemnarea lui Adrian Veştea a generat reacţii de urgenţă în rândul PSD, PNL, USR şi UDMR
Preşedintele Nicuşor Dan a emis decretul oficial pentru numirea liberalului Adrian Veştea în funcţia de prim-ministru, o mutare politică neaşteptată care a declanşat reacţii imediate din partea tuturor partidelor. Decizia şefului statului a fost semnată fără consultări anterioare cu structurile de »»»
Desemnarea lui Adrian Veştea a generat reacţii de urgenţă în rândul PSD, PNL, USR şi UDMR
Preşedintele Nicuşor Dan a emis decretul oficial pentru numirea liberalului Adrian Veştea în funcţia de prim-ministru, o mutare politică neaşteptată care a declanşat reacţii imediate din partea tuturor partidelor. Decizia şefului statului a fost semnată fără consultări anterioare cu structurile de »»»
Răzvan Dumitrescu comentează desemnarea lui Adrian Veștea ca premier: „Sunt unele situații în care mă bufnește râsul”
Jurnalistul Răzvan Dumitrescu comentează explicațiile lui Adrian Veștea, cu privire la discuțiile avute cu președintele Nicușor Dan și cu Eugen Tomac, în care ar fi fost „asigurat” că are voturile necesare pentru formarea Guvernului. Jurnalistul arată absurdul acestor afirmații, având în vedere că »»»