Theodor Stolojan: De câțiva ani, economia României pierde din suflu/ Reforma statului înseamnă exact pântecul moale al PSD
Fostul lider PNL Theodor Stolojan a declarat, vineri, la Digi24, că „de câțiva ani de zile, România pierde din suflu”. „Ce fel de economie este aceasta, în care cheltuim din ce în ce mai mulți bani pe investițiile publice, aproape de trei ori mai multe, în timp ce ritmul de creștere economică scade»»»
Reacția organizatorului concertului Metallica din București după incidentele cu bilete false. Recomandarea târzie pentru fani - Știrile ProTV
Organizatorul EMAGIC trage un nou semnal de alarmă privind fenomenul de ticket scalping şi fraudele cu bilete, care au devenit probleme din ce în ce mai semnificative în industria evenimentelor.»»»
Procurorii Niță și Ștefan, în centrul unor acuzații grave: Anchetatorii vorbesc despre presiuni, îmbogățiri și dosare folosite pentru interese personale
Datele prezentate în documente judiciare conturează un tablou în care dosarele penale ar fi fost folosite, potrivit anchetatorilor, ca instrumente de presiune, negociere și influență asupra unor persoane fizice, funcționari publici și companii. Cum ar fi funcționat mecanismul descris de anchetatori»»»
Marco Rubio a călătorit alături de Donald Trump în China, cu toate că se afla pe lista de sancțiuni a Beijingului. Ce soluție de compromise s-a găsit
Secretarul de stat al SUA, Marco Rubio, a călătorit săptămâna aceasta alături de Donald Trump la Beijing, deși era oficial sancționat de către Beijing și avea interdicție de a păși pe teritoriul chinez, relatează The New York Times. Această vizită a fost o premieră în diplomație, întrucât Rubio est»»»
Alertă pentru părinți. Șervețele umede pentru bebeluși, retrase de pe piață. Risc pentru sănătate
Mai multe loturi de șervețele umede pentru bebeluși au fost retrase de pe piață în Republica Moldova, după ce analizele de laborator au arătat contaminarea cu un microorganism care poate pune în pericol sănătatea copiilor mici. Autoritățile au dispus retragerea imediată a produselor și au recomanda»»»
Una dintre cele mai surprinzătoare tranzacţii din lume: Celebrul Metropolitan Museum of Art din SUA va fuziona cu Neue Galerie, fondată de miliardarul Ronald S. Lauder, familia acestuia urmând să doneze 13 picturi celebre, printre care şi faimoasa Die Tänzerin de Gustav Klimt
The Metropolitan Museum of Art şi Neue Galerie, deschisă în anii 90 de miliardarul american Ronald S. Lauder, cel care în 1994 a participat la înfiinţarea PRO TV-ului alături de Adrian Sârbu, au anunţat joi seară la New York planurile pentru un acord istoric de fuziune în 2028. Acordul ar reuni cea»»»
Stabilizare fără soluţionare: Ce produce summitul Trump - Xi când comerţul avansează marginal, iar Taiwanul rămâne linia de ruptură
Xi Jinping şi Donald Trump au convenit dezvoltarea unei „relaţii constructive de stabilitate strategică SUA-China”, a transmis Xinhua, după summitul de două zile încheiat la Beijing, iar Reuters a relatat că liderul chinez a avertizat explicit că Taiwanul este „cea mai importantă problemă” din rela»»»
UDMR face socoteli privind viitorul politic. Kelemen Hunor, declarații despre posibilitatea de a ieși de la guvernare
Liderul UDMR, Kelemen Hunor, a transmis, recent, că partidul își dorește să facă parte dintr-un executiv capabil să „facă ordine în țară”, însă a admis că scenariul ieșirii de la putere nu este exclus. Declarațiile au fost făcute la Cluj-Napoca, în fața Consiliului Reprezentanților Uniunii, într-un»»»
Șoc la Casa Albă! Zeci de medici îl declară pe Trump inapt mintal să conducă SUA! ”Deteriorare marcată a funcției cognitive, pierdere semnificativă a autocontrolului”
Semnatarii scrisorii – 30 de psihiatri americani și alți medici specializați în sănătate mintală – nu l-au consultat propriu-zis pe Trump, ci și-au argumentat punctul de vedere prin constatări în urma aparițiilor publice ale acestuia. Ei susțin că președintele SUA, prin comportamentul din ultimul a»»»
Şoc pe scena politică internaţională: Cancelarul german Friedrich Merz spune că nu şi-ar dori ca propriii copii să plece în America. „Nu le-aş recomanda copiilor mei să se mute în SUA în acest moment”
Friedrich Merz a declarat că admiraţia sa pentru SUA este în scădere şi că şi-ar descuraja propriii copii să se mute acolo, pe fondul deteriorării relaţiilor dintre Berlin şi Washington. Cancelarul german le-a spus vineri unor studenţi din Würzburg că „nu le-aş recomanda copiilor mei să se mute în »»»
Mutarea făcută de omul lui Gheorghiu la ADR. Achiziția publică oprită printr-o decizie de ultim moment
Preşedintele Autorităţii pentru Digitalizarea României, Aurel-Cătălin Giulescu, a emis vineri o decizie prin care au fost anulate procedurile de achiziţie publică pentru implementarea proiectului „Platforma Naţională de Interoperabilitate”. Conform unui comunicat al ADR, hotărârea anulării achiziţi»»»
Iranul contestă Convenția ONU a Dreptului Mării și vrea să impună reguli de trecere: „Strâmtoarea Ormuz nu are ape internaționale”
Ministrul de externe al Iranului, Abbas Araghchi, a reafirmat vineri, în cadrul reuniunii miniștrilor de externe din BRICS de la New Delhi, controlul asupra Strâmtorii Ormuz, pe fondul tensiunilor militare din regiune. Araghchi le-a precizat reporterilor că strâmtoarea este „complet deschisă” pentr»»»
Miruță susține că decizia de a lua armament de miliarde de la Rheinmetall a luat-o șeful Cancelariei lui Bolojan. Jurca nu are nicio pregătire în domeniul militar
Ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță, susține că decizia de a achiziționa armament în valoare de 5,6 miliarde de euro de la Rheinmetall ar fi fost luată la nivelul Cancelariei prim-ministrului, coordonată de Mihai Jurca, și transmisă ulterior către CSAT. Gândul a analizat CV-ul șefului Cancela»»»
Garanții mai mari, mai puține proiecte? Efectele noilor reguli privind racordarea și autorizarea. Ce spune Zoltan Nagy-Bege, fost vicepreședinte ANRE
Intenția autorităților – respectiv a ANRE și a premierului interimar Ilie Bolojan – de a reduce coada de proiecte aflate în diverse stadii de dezvoltare este una corectă, însă nu toate instrumentele propuse sunt aliniate cu acest obiectiv, a declarat Zoltan Nagy-Bege, Director Ciga Energy, în cadru»»»
Donald Trump tună și fulgeră împotriva Iranului: Vom interveni! Nu va avea niciodată o armă nucleară. Reacția Iranului
Președintele SUA, Donald Trump, a transmis vineri noi avertismente dure la adresa Iranului, afirmând că armata americană este pregătită să „intervină” dacă Teheranul nu renunță la programul său nuclear. Declarațiile au fost făcute la bordul aeronavei Air Force One, în contextul în care negocierile »»»
Călin Georgescu deplânge dispariția lui George Mocanu,pe care îl numește ”fratele” său: ”S-a stins din viață încă un mare patriot român: George Mocanu. S-a aprins în Cer o lumină a libertății”
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Într-un mesaj emoționant pe Facebook, Călin Georgescu»»»
BNR menține dobânda-cheie la 6,50% și anunță scăderea graduală a inflației
Banca Națională a României a decis astăzi, 15 mai 2026, să păstreze rata dobânzii de politică monetară la 6,50% pe an. Potrivit băncii centrale, inflația va mai crește pe termen scurt, dar va înregistra o corecție substanțială începând cu trimestrul III, urmând să revină în intervalul-țintă de 1,5-»»»
Rusia și Ucraina eliberează prizonieri de război în urma acordului lui Trump
Rusia și Ucraina eliberează prizonieri de război în urma acordului lui Trump, după ce vineri a fost realizat un nou schimb între cele două state. Fiecare parte a predat câte 205 militari, într-o înțelegere care ar putea ajunge, în total, la aproximativ 2.000 de persoane implicate. Pe acest fond, Ru»»»
O nouă epidemie de Ebola a izbucnit în estul Congo. 65 de morți și sute de cazuri suspecte
Principala agenție de sănătate din Africa (Africa CDC) a anunțat izbucnirea unei noi epidemii de Ebola în provincia Ituri, din estul Republicii Democrate Congo. Potrivit autorităților sanitare africane, până în prezent au fost raportate aproximativ 246 de cazuri suspecte și 65 de decese. Cele mai a»»»
Maia Sandu: Rusia este cea mai presantă amenințare la adresa securității continentului pentru deceniile următoare
Maia Sandu a declarat, în cadrul discursului susținut la sesiunea ministerială a Consiliul Europei desfășurată la Chișinău, că Rusia reprezintă agresorul și cea mai gravă amenințare la adresa securității continentului european, atât în prezent, cât și pe termen lung. Din cuprinsul articoluluiMaia S»»»
Procurorul Gigi Valentin Ştefan, acuzat că promitea decizii favorabile prin influenţă asupra magistraţilor de la CAB și ÎCCJ
Procurorul Gigi Valentin Ştefan a fost reţinut de Parchetul General într-un dosar în care este acuzat de corupţie. El ar fi susţinut că ar avea influenţă asupra unor judecători de la Curtea de Apel Bucureşti şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie și, astfel, i-ar putea determina pe aceştia să pronu»»»
Scandalul salariilor explodează! Adrian Negrescu critică dur companiile de stat și avertizează: „Bolojan a deschis Cutia Pandorei” în privința salariilor
Decizia de a permite creșteri salariale în anumite companii de stat profitabile a stârnit reacții puternice în spațiul public. Analistul economic Adrian Negrescu susține că argumentul profitabilității este unul periculos și poate genera un efect în lanț în întreg sistemul bugetar. Expertul atrage a»»»
OMS avertizează asupra pliculețelor cu nicotină, tot mai populare în rândul tinerilor: Sunt făcute special pentru a crea dependență
OMS avertizează asupra pliculețelor cu nicotină, un produs care câștigă teren rapid în mai multe regiuni ale lumii, în special în rândul adolescenților și al tinerilor. Un nou raport publicat vineri de Organizația Mondială a Sănătății atrage atenția asupra modului în care industria tutunului promov»»»
Călin Georgescu, ”deturnat” de AUR! Idolul suveraniștilor ar fi dorit pentru șefia guvernului, însă oamenii lui Simion nu par să-i fi spus și lui asta
AUR transformă ”Turul doi înapoi!” în ”Spre guvern, înainte!”. Călin Georgescu se numără printre variantele de premier discutate în partidul condus de George Simion. Informația a fost confirmată de senatorul Petrișor Peiu, care a precizat, în același context, că nu s-ar fi luat încă o decizie privi»»»
„E bătută în cap”. Discuții despre intervenții politice pentru un proiect cu eoliene, în biroul procurorului Gigi Ștefan (stenograme)
Din ancheta în care procurorul Gigi Valentin Ștefan este acuzat, printre altele, de trafic de influență, luare de mită sau abuz în serviciu, reiese modul în care pot fi puse în practică proiecte în domeniul energiei, în momentul în care există relații, în special în sfera politică. Procurorii l-au »»»
Bolojan dă de pământ cu SMR-urile americane de la Doicești: “Am consumat 240 de milioane de dolari și vom rămâne cu un teren și cu niște hârtii” - Economica.net
Premierul demis Ilie Bolojan a desființat în câteva fraze proiectul centralei nucleare cu rectoare mici-modulare de la Doicești, despre care își exprimase îndoiala și în trecut. Iată exact declarația lui Ilie Bolojan dintr-un interviu acordat Hotnews azi: Este pentru prima dată când un înalt oficia»»»
Liber la creșteri de salarii în 47 firme de stat. Adrian Negrescu intervine: Să-i explice cineva premierului
”Să îi explice cineva premierului ca multe dintre companiile de stat care înregistrează profit o fac pentru simplul motiv că au un monopol în piață și că își permit să crească costurile de producție (vezi cazul Hidroelectrica) când își doresc. În plus, multe dintre ele fac profit pentru că nu fac i»»»
Donald Trump este dispus să facă un compromis cu privire la programul nuclear al Iranului. Ce propune președintele SUA
Aflat la bordul Air Force One, după plecarea din Beijing, Donald Trump a declarat că ar putea accepta un compromis cu privire la programul nuclear al Iranului. Președintele american a precizat că are pe masă un scenariu în care ar accepta o pauză de 20 de ani în programul nuclear al Iranului, cu co»»»
Trump vrea arestarea fostului președinte al Cubei, în vârstă de 94 de ani, pentru incidentul aviatic din 1996 în care au murit 4 cetățeni americani
SUA intenționează să-l aducă în fața justiției pe Raúl Castro, fostul președinte al Cubei în vârstă de 94 de ani, și pe fratele său, Fidel, legat de doborârea avioanelor din urmă cu 30 de ani, conform unor oficiali americani familiarizați cu situația, potrivit CBS News. Se așteaptă ca potențialul a»»»
Au fost acordate „Oscarurile" turismului din România: Timișoara a câștigat Marele Premiu și titlul Destinația Anului 2026
Pe scena Cazinoului din Constanța, una dintre cele mai spectaculoase clădiri-simbol ale României, au fost desemnați câștigătorii Destinația Anului 2026. Într-o seară dedicată României turistice, Timișoara a câștigat Marele Premiu și titlul Destinația Anului 2026. Aproape 450.000 de voturi au fost e»»»
Bolojan îi ia apărarea Oanei Gheorghiu: „Nu consider că a făcut ceva ilegal și imoral”
Premierul interimar Ilie Bolojan a comentat scandalul mailurilor trimise de vicepremierul Oana Gheorghiu și care ar favoriza o firmă germană. Șeful Executivului susține că autoritățile publice trebuie să aibă întâlniri și discuții cu cei care pot aduce „dezvoltare și locuri de muncă”. „Nu consider »»»
Ce a obținut Trump din vizita în China. Președintele american a părăsit Beijingul cu puține concesii și cu multe cuvinte calde din partea lui Xi
Vizita lui Donald Trump în China, prima după aproape un deceniu, s-a încheiat fără progrese majore în dosarele sensibile care tensionează relațiile dintre Washington și Beijing. Deși summitul a fost marcat de ceremonii spectaculoase și declarații prietenoase, liderul american pleacă fără garanții c»»»
O importantă lege de care depinde PNRR, blocată de 3 ani în Parlament. Alte reforme promise din 2023 încă nu sunt gata
România intră în ultimele luni ale PNRR, prin care ar fi trebuit să primească peste 20 de miliarde de euro, cu doar jumătate din bani încasați. Restul sumelor sunt blocate de reforme care încă nu au consens politic: noua lege a salarizării, despre care se discuta încă din 2023, nu este gata, iar Co»»»
Trump dezvăluie detalii despre discuțiile cu Xi Jinping privind Taiwanul
Preşedintele american Donald Trump a afirmat vineri că a „discutat mult despre Taiwan” cu omologul său chinez Xi Jinping în timpul vizitei sale de stat în China, transmit Reuters şi AFP, potrivit Agerpres. „Preşedintele Xi şi cu mine am vorbit mult despre Taiwan”, le-a declarat Trump jurnaliştilor »»»
Sfârșitul unității arabe din Golf? EAU au încercat să-și convingă vecinii să lanseze un atac militar coordonat împotriva Iranului
Tensiuni majore au apărut în cadrul Consiliului de Cooperare al Golfului după ce Emiratele Arabe Unite au încercat să convingă Arabia Saudită, Qatar și țările arabe vecine din Golf să se alăture unui răspuns militar coordonat împotriva Iranului, scrie Bloomberg. Neînțelegerile între statele arabe d»»»
Timișoara este marea câștigătoare a concursului „Destinația Anului 2026”
Timișoara a câștigat marele trofeu „Destinația Anului 2026 în România”, în cadrul galei naționale organizate joi seară, la Cazinoul din Constanța. Orașul de pe Bega a obținut și locul I la categoria „Orașe care inspiră”, plus locul al doilea la categoria dedicată promovării turistice. Gala „Destina»»»
Trump pleacă din China după două zile de întâlniri cu Xi. Ce au stabilit cei doi lideri despre Taiwan, petrol şi relaţia economică SUA–China?
Preşeditele SUA, Donald Trump, a părăsit vineri Beijingul după două zile de negocieri cu liderul chinez Xi Jinping, discuţiile fiind dominate de teme precum comerţul bilateral, achiziţiile de petrol american, Taiwanul, Iranul şi industria aerospaţială. Summitul dintre cei doi lideri, organizat cu f»»»
Electromagnetica orientată spre venituri recurente din închiriere îmbunătățește profitabilitatea pe termen mediu și lung.
Electromagnetica, în proces de repoziționare către administrarea și închirierea de spații comerciale și industriale, raportează în T1 2026 un profit net de 3,5 milioane lei în România, ca rezultat al migrării către venituri recurente din închiriere, în timp ce cifra de afaceri s-a contractat cu 30%»»»
Putin merge la Beijing pe 20 mai, la câteva zile după summitul Xi – Trump. China încearcă să țină echilibrul între marile puteri
Liderul de la Kremlin va efectua o vizită de o zi în capitala Chinei, pe 20 mai, într-un moment extrem de sensibil pentru relațiile internaționale. Spre deosebire de primirea grandioasă pregătită pentru Donald Trump, deplasarea lui Vladimir Putin va avea un profil mult mai discret. Putin merge la B»»»
Bolojan sau Grindeanu premier. Nicușor Dan are un mesaj clar: „Nu aș vrea să numesc un guvern care să nască altă criză”
Întrebat dacă ia în calcul o nouă nominalizare a lui Ilie Bolojan pentru funcția de premier, Nicușor Dan a evitat un răspuns clar, precizând că se va rezuma la declarații generale până după consultările oficiale cu partidele, săptămâna viitoare. Totuși, șeful statului a dat un semnal: „Nu aș vrea s»»»
ANAF și MF lansează aplicația „iBon”. Românii vor putea verifica bonurile fiscale direct de pe telefon
Ministerul Finanțelor și Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) lansează începând cu 18 mai 2026 aplicația mobilă „iBon”, un instrument digital prin care cetățenii pot verifica rapid dacă bonurile fiscale primite de la comercianți au fost emise corect și sunt înregistrate în sistemele fis»»»
Nicușor Dan nu vrea ca AUR să facă parte din noul Guvern. Ce spune președintele despre refacerea coaliției de guvernare
Nicușor Dan a făcut noi declarații privind scenariile de formare a unei majorități parlamentare și a declarat că prioritatea în acest moment rămâne obținerea unei susțineri solide în Parlament. Președintele a evitat să vorbească despre posibile alianțe, însă a exclus ideea ca AUR să facă parte din »»»
Nicușor Dan reacționează la acuzațiile care o vizează pe Oana Gheorghiu: „Trebuie să ne uităm la marea uriașă corupție”
Președintele Nicușor Dan a comentat scandalul politic în care este implicat vicepremierul Oana Gheorghiu. Întrebat despre acuzațiile și controversele care planează asupra Oanei Gheorghiu, șeful statului a precizat că nu dorește să se pronunțe și că nu este rolul său să stabilească eventuale încadră»»»
Reacția lui Nicușor Dan în scandalul mailurilor trimise de Oana Gheorghiu: „Să ne uităm la marea corupție, uriașa evaziune fiscală”
Președintele Nicușor Dan a fost întrebat vineri, 15 mai, în cadrul unor declarații de presă susținute la expoziția internațională „Black Sea Defence, Aerospace and Security - BSDA 2026”, dacă el consideră că Oana Gheorghiu ar trebui să se retragă din funcția de vicepremier, în contextul scandalului»»»
Bani negri din Ucraina s-au plimbat prin România fix în timpul alegerilor prezidențiale de anul trecut. Un raport oficial al Ministerului de Finanțe arată că sute de milioane de euro au intrat în țara noastră în perioada campaniei
Sute de milioane de euro în numerar s-au plimbat din Ucraina în România în ultimii doi ani, iar cele mai mari volume au fost înregistrate între martie și mai 2025, chiar în timpul campaniei electorale din țara noastră. Datele apar într-un raport oficial al Corpului de Control al Ministerului Finanț»»»
Eugen Rădulescu(BNR) denunță „hoția” din companiile de stat și bonusurile uriașe: O tragedie
Consilierul BNR Eugen Rădulescu critică dur modul în care sunt gestionate companiile de stat și instituțiile publice din România. Acesta susține că problemele financiare nu pot fi rezolvate prin măsuri precum majorarea prețului biletelor de metrou și avertizează că adevărata problemă este legată de»»»
Trump vrea arestarea fostului președinte al Cubei, în vârstă de 94 de ani, pentru incidentul aviatic din 1994 care a ucis 4 cetățeni americani
SUA intenționează să-l aducă în fața justiției pe Raúl Castro, fostul președinte al Cubei în vârstă de 94 de ani, și pe fratele său, Fidel, legat de doborârea avioanelor din urmă cu 30 de ani, conform unor oficiali americani familiarizați cu situația, potrivit CBS News. Se așteaptă ca potențialul a»»»
Leul și dragonul. Secretele din spatele ușilor închise: Cum a dominat Trump summitul de la Beijing
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Dincolo de protocolul fastuos din Piața Tiananmen, cu»»»
Șeful CIA, în vizită crucială în Cuba pentru negocieri secrete cu regimul comunist de la Havana, pe fondul tensiunilor tot mai mari cu SUA
Directorul CIA, John Ratcliffe, s-a întâlnit la Havana cu oficiali cubanezi de rang înalt, într-o vizită rară pe fondul tensiunilor crescute dintre Washington și regimul comunist din Cuba. O delegație americană condusă de directorul CIA, John Ratcliffe, a efectuat joi o vizită rară la Havana, unde »»»
Trump pleacă din China după două zile de întâlniri cu Xi. Ce au stabilit cei doi lideri despre Taiwan, petrol şi relaţia economică SUA–China?
Preşeditele SUA, Donald Trump, a părăsit vineri Beijingul după două zile de negocieri cu liderul chinez Xi Jinping, discuţiile fiind dominate de teme precum comerţul bilateral, achiziţiile de petrol american, Taiwanul, Iranul şi industria aerospaţială. Summitul dintre cei doi lideri, organizat cu f»»»