Bariera Romsilva versus construirea drumului din cartierul Greenfield
Tot scandalul din jurul drumului prin Pădurea Băneasa, ce era folosit de locuitorii cartierului Greenfield, a produs efecte, după vreo 20 de ani de așteptare. Dezvoltatorul cartierului din nordul Bucureștiului începe construirea unui drum de acces, așa cum a promis prin documentele care au stat la »»»
Avertismentul lui Predoiu după demisia din conducerea PNL: „România riscă să piardă oportunități strategice din cauza lipsei unui Guvern cu mandat deplin”
România riscă să își piardă șansa de a deveni un jucător esențial pe marile coridoare de conectivitate globală, în contextul absenței unui guvern cu mandat deplin, avertizează ministrul interimar al Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu. Amintim că miercuri, 17 iunie, Cătălin Predoiu a demisionat din»»»
Diana Șoșoacă a votat împotriva unei rezoluții din Parlamentul European ce condamnă atacul rusesc cu dronă de la Galați și provocările Rusiei
Diana Șoșoacă a votat împotriva rezoluției Parlamentului European referitoare la „acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei și incursiunile dronelor în România, statele baltice și Finlanda”, într-un context marcat de tensiuni de securitate la frontiera estică a Uniunii Europene. Documentul a »»»
Diana Șoșoaca a votat în Parlamentul European împotriva rezoluției ce condamnă provocările Rusiei și atacul cu drone de la Galați
Parlamentul European a votat rezoluția privind „acțiunile provocatoare inacceptabile ale Rusiei și incursiunile dronelor în România, statele baltice și Finlanda”, documentul fiind adoptat cu 412 voturi pentru, 63 împotrivă și 53 de abțineri. Rezoluția vizează condamnarea acțiunilor provocatoare ale»»»
Brandul de cosmetice Melkior, care aparține Andreei Esca, în faliment! Magazinele vor fi preluate de Meli Melo, iar produsele vor avea reduceri uriașe
Angajații magazinelor Melkior vor fi preluați de lanțul de magazine Meli Melo, scrie Economica.net Și pe site-ul brandului se desfășoară o campanie similară. În trecut, magazinele Melkior erau deținute de firma Sonya Mod SA, aflată în procedură de faliment. În prezent, acestea au fost preluate de M»»»
Compania care deține Realitatea Plus a dat în judecată mai mulți membri CNA. PHG Media Invest cere sechestru pe averile lor - Ziarul Profit
PHG Media Invest, compania care deține televiziunea Realitatea Plus, a dat în judecată mai mulți membri ai CNA și solicită aplicarea unui sechestru asigurator pe averile lor. Pe fondul nedreptăților la care a fost supus postul Realitatea Plus, compania PHG Media Invest a inițiat o acțiune în instan»»»
CCR a amânat decizia pe sesizarea lui Grindeanu privind un conflict între Guvern și Parlament, după adoptarea OUG pentru programul SAFE
Judecătorii Curții Constituționale au amânat pentru a doua oară o decizie privind sesizarea depusă de președintele Camerei Deputaților în legătură cu un posibil conflict constituțional între Guvern și Parlament, după ce Executivul a adoptat o ordonanță de urgență privind programul SAFE după ce fuse»»»
Curtea de Apel Paris ordona predarea lui Paul de Romania. Fugarul cu dosar la Ferma Baneasa, mai aproape de gratiile romanesti
Curtea de Apel Paris a emis joi, 18 iunie, o decizie prin care dispune predarea imediata catre autoritatile romane a lui Paul de Romania, condamnat in 2020 in dosarul Ferma Baneasa la o pedeapsa privativa de libertate de peste trei ani. Decizia nu este definitiva, inculpatul putand o contesta la Cu»»»
Extrădarea lui Paul de România - Curtea de Apel de la Paris a dispus predarea către autoritățile din România, decizia nu este definitivă - Economica.net
Curtea de Apel din Paris a dispus, joi, predarea către autorităţile române a lui Paul de România, care are de executat o pedeapsă de trei ani şi patru luni de închisoare cu executare, primită în dosarul retrocedării ilegale a Fermei regale de la Băneasa. „Astăzi, 18 iunie, Curtea de Apel Paris a di»»»
Adrian Veștea amână depunerea în Parlament a listei miniștrilor și a programului de guvernare / PSD va decide duminică dacă intră în Guvernul Veștea
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a anunțat că partidul va decide duminică dacă intră sau nu în Guvernul condus de Adrian Veștea. „PSD trebuie să judece foarte bine dacă mai intră sau nu într-o asemenea majoritate”, a declarat Sorin Grindeanu. „În zilele următoare, noi trebuie să convocăm forurile»»»
Faliment anunțat pentru un celebru lanț de magazine din România, creat de soțul Andreei Esca
Melkior, un brand celebru din industria frumuseții, a confirmat problemele cu care se confruntă de câțiva ani. Compania creată de soțul Andreei Esca va intra în faliment.Potrivit celor mai recente informații, brandul de cosmetice va dispărea din mall-urile din București. Ultimele magazine, preluate»»»
Rețeaua de magazine Melkior se închide. Afacerea fondată de soțul Andreei Esca nu a mai putut fi salvată
Brandul românesc de cosmetice profesionale Melkior, fondat în 2011 de Alexandre Eram și partenerii săi, își închide ultimele magazine proprii din București, după o perioadă dificilă marcată de insolvență și pierderi financiare. Potrivit informațiilor publicate de Economica.net, unitățile din centre»»»
Anca Alexandrescu: Lumea s-a săturat de atâtea rânduri de alegeri, de atâtea mizerii, scandaluri și împărțeală politică - VIDEO - Ziarul Profit
Anca Alexandrescu denunță frontal blocajul politic generat de încăpățânarea cu care Ilie Bolojan se agață de putere, refuzând orice scenariu de ieșire din impas și împingând România spre o criză economică tot mai adâncă.În editorialul din deschiderea emisiunii Culisele Statului Paralel, jurnalista »»»
Cum l-a driblat Predoiu pe Bolojan. Motivul pentru care ministrul Justiției a demisionat doar din funcția de prim-vicepreședinte PNL, nu și din partid
Guvernul Veștea va fi votat și de câțiva liberali, asta deși PNL a decis cu majoritate de voturi să nu intre la guvernare alături de PSD. Drept urmare, cei care încalcă decizia BPN al PNL și votează Guvernul Veștea vor fi excluși din partid. Lucrurile nu sunt simple în cazul celor care au funcții d»»»
Prima reacție din PNL după demisia lui Cătălin Predoiu din funcția de prim-vicepreședinte
Liderul PNL București, Sebastian Burduja, a declarat miercuri, 17 iunie, că membrii conducerii partidului au fost informați în ședința Biroului Politic Național despre demisia lui Cătălin Predoiu din funcția de prim-vicepreședinte al formațiunii. Liderul PNL Bucureşti, deputatul Sebastian Burduja, »»»
Cel mai înalt pod suspendat din Europa se construiește în România. Investiția uriașă care poate transforma o comună într-un magnet pentru turiști
Comuna Parva, din județul Bistrița-Năsăud, se pregătește să intre pe harta marilor atracții turistice ale Europei. Autoritățile locale au semnat contractul pentru construirea unui pod suspendat impresionant, care, potrivit administrației locale, va deveni cel mai înalt pod suspendat din Europa. Pro»»»
Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL. Documentul a fost depus la sediul partidului
Cătălin Predoiu a demisionat din funcția de prim-vicepreședinte al PNL, iar documentul a fost depus la sediul partidului, potrivit unor surse. Predoiu a demisionat doar din funcția de vicepreședinte PNL, nu și din calitatea de membru al partidului. Cătălin Predoiu este vehiculat ca posibil viitor m»»»
Camelia Suruianu: Ion Marin Sadoveanu – de la strălucirea culturală la experiența Rugului Aprins
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul • 15 iunie 1893 – s-au împlinit 133 de ani de la nașt»»»
Veştea joacă ultima carte ca să fie premier şi încalcă linia roşie a lui Nicuşor Dan: Negociază cu AUR - SURSE
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a anunțat miercuri seară că ar fi dispus să poarte negocieri cu parlamentari de la AUR și aleși din alte partide suveraniste. Spunea că nu ar fi deranjat dacă vor exista parlamentari AUR care vor da dovadă de patriotism și vor vota guvernul pe care acesta îl propu»»»
Guvernul Veştea, posibili miniştri: luptă pe Justiţie şi Interne. "Munca", evitată din cauza Legii Salarizării
Potrivit surselor Observator, pentru portofoliul Justiției sunt luați în calcul Alina Gorghiu (PNL) și Radu Marinescu (PSD), ambii interesați de preluarea ministerului. În același timp, PSD ar intenționa să renunțe la Ministerul Muncii și să preia Ministerul Afacerilor Interne. Surse politice susți»»»
Adrian Veștea va depune azi lista miniștrilor. Premierul desemnat caută în continuare voturile necesare. A cerut sprijin și la AUR
Premierul desemnat Adrian Veștea va depune astăzi la Parlament lista de miniștri și programul de guvernare, deși încă nu are asigurată majoritatea necesară pentru învestire. Potrivit surselor Digi24.ro, în căutarea voturilor, au fost purtate discuții inclusiv cu parlamentari AUR. Adrian Veștea spun»»»
Tensiuni în PNL între susținătorii premierului desemnat și cei ai premierului interimar
Din opoziție, AUR formulează condiții pentru susținerea unui eventual guvern Veștea. Preşedintele PNL, Ilie Bolojan, a propus convocarea de urgenţă a unei noi reuniuni a Biroului Politic Naţional astăzi, la ora 16:00, de această dată în format online. Surse din partid afirmă că scopul şedinţei este»»»
Primarul Sectorului 5, Piedone Jr., a fost exclus din partid
Potrivit unui comunicat de presă, primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone, a fost exclus din PUSL, alături de mai mulți consilieri, pe motiv că nu și-ar fi respectat obligațiile în partid. Primarul Sectorului 5, Vlad Popescu Piedone, cunoscut și ca Piedone Jr., a fost exclus din Partidul Umanis»»»
”Industria farmaceutică românească poate deveni un pilon strategic al economiei naţionale”
Reporter: Care sunt principalele investiţii pe care le realizează compania în acest moment şi ce impact estimaţi că vor avea asupra producţiei, vânzărilor şi rezultatelor financiare? Bogdan Mircea Babici: Programul investiţional al Antibiotice în această perioadă este cel mai ambiţios din istoria r»»»
Vlad Popescu Piedone, dat afară din PUSL: „Partidul a decis că nu mai are loc de mine? E în regulă. Istoria ne învață că o barcă se scufundă după ce arunci peste bord singurul om care știa să vâslească”
Biroul Executiv al Partidului Umanist Social Liberal (PUSL) a adoptat, în ședința statutară din 8 iunie 2026, cu unanimitatea voturilor membrilor prezenți, măsura retragerii sprijinului politic și a excluderii din partid a unor aleși locali care nu și-au îndeplinit obligațiile statutare și nu au ma»»»
Adrian Veștea anunță că nu își depune mandatul: „Programul de guvernare este finalizat. Lista miniștrilor va fi depusă miercuri”
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a anunțat marți seara, 16 iunie, că a finalizat programul de guvernare și că va depune miercuri lista miniștrilor și documentul programatic necesar pentru învestirea noului Executiv. „Am finalizat programul de guvernare, l-am ajustat. Mâine vom prezenta lista cabi»»»
Tabăra lui Bolojan se reunește separat, în timp ce Veștea negociază la Vila Lac voturile pentru Guvern. Nume vehiculate pentru ministere
Premierul desemnat Adrian Veștea continuă negocierile pentru formarea Guvernului, în timp ce apropiații lui Ilie Bolojan s-au reunit marți, 16 iunie, într-un restaurant din București, pe fondul tensiunilor din PNL și al negocierilor privind majoritatea parlamentară. Între timp, au apărut și primele»»»
Decizia lui Adrian Veștea după întâlnirea cu Nicușor Dan. Premierul desemnat nu renunță: „Nu am niciun fel de rezervă. Nu mă deranjează deloc că vor fi și parlamentari AUR care mă vor vota din patriotism”
Premierul desemnat Adrian Veștea a precizat, după discuția cu președintele Nicușor Dan de la Cotroceni, că nu are nicio reținere în a discuta cu oricine, „indiferent de orientarea politică” pentru a strânge majoritatea parlamentară pentru învestirea Guvernului. „Eu nu cunosc zona parlamentară și nu»»»
Negocieri pentru guvernul Veștea: politicienii cer ministere în schimbul votului. Ce portofoliu vrea Anamaria Gavrilă
Social-democrații, împreună cu Adrian Veștea și apropiații săi din PNL, negociază intens cu fiecare parlamentar în parte care ar putea fi convins să le dea votul, indiferent de partid, potrivit informațiilor Digi24. Veștea speră ca până mâine dimineață să obțină cele 240 de voturi despre care spune»»»
Adrian Veștea și Sorin Grindeanu convocați la Cotroceni, după ce negocierile pentru formarea guvernului au intrat în impas. Ce alte nume de premier sunt luate în discuție
Premierul desemnat, Adrian Veștea, a fost chemat la Palatul Cotroceni, declară surse politice. Negocierile cu partidele pentru obținerea voturilor de învestitură nu au dus la niciun rezultat. La Palatul Cotroceni, a fost chemat și Sorin Grindeanu, președintele PSD. Premierul desemnat Adrian Veștea »»»
Tarom modernizează flota cu Boeing 737 MAX pentru creșterea conectivității și eficienței operaționale în rețeaua de zboruri
Tarom va opera în această vară primele aeronave Boeing 737 MAX din flotă, intrând în serviciu în mijlocul lunii iulie 2026, în București, ca parte a unui plan de creștere a conectivității și eficienței operaționale. Al doilea avion 737 MAX 8 este programat să ajungă în flota operatorului în august »»»
Invitație la teatru! Comedia „Nelson”, în iulie, pe scena Naționalului din București
Spectacolul de teatru „Nelson” de Jean Robert-Charrier va fi găzduit de Teatrul Național București, în Sala „Ion Caramitru” pe 6 iulie, ora 20:00. „Nelson” de Jean Robert‑Charrier este o comedie de situație care explorează cu umor şi ironie contrastele sociale şi familiale. Protagonista, Jacqueline»»»
Grindeanu premier sau guvern minoritar de dreapta cu Alexandru Nazare: Cele două soluții propuse de PNL, USR și UDMR pentru a debloca criza, în timp ce Veștea e la un pas de excludere
În opinia celor trei lideri politici, prima soluție ar fi ca Nicușor Dan să-i dea mandatul lui Sorin Grindeanu, liderul PSD (partidul cu cel mai mare grup parlamentar). În acest scenariu, PNL, USR și UDMR vor semna un acord de susținere pentru marile dosare de interes, precum aderarea la OCDE, atra»»»
Vot istoric în Senat: Toate partidele cer Suediei repatrierea de urgență a fetițelor familiei Samson, luate abuziv de serviciile sociale
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Senatul României a adoptat în unanimitate o declarați»»»
Petrecere cu aer de Ibiza la Aeroportul Internațional din Timișoara, alături de Guy Gerber (video)
Credit foto si video: @dranaugabriel si @remus_daescu DJ-ul și producătorul de renume mondial Guy Gerber a fost invitatul special al unei petreceri deosebite, care a avut loc la Aeroportul Internațional Timișoara, la sfârșitul săptămânii trecute. Party-ul desfășurat sub genericul From GAIA X SPONTA»»»
S-AU AUTO-DECONSPIRAT! Rețeaua Soros/USAID din România scoate 110 capete din toate găurile contra CSM și a Justiției Române - LISTA ACTUALIZATĂ
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Rețeaua securist-soroșistă își umflă rândurile! Lista»»»
A expirat ultimatumul dat de Bolojan lui Veștea. Ce urmează
Ultimatumul dat, luni seară, de președintele PNL, Ilie Bolojan, lui Adrian Veștea să își depună mandatul a expirat. Premierul desemnat a anunțat imediat după ședința liberarilor că nu-l va depune și va merge până la capăt cu procedura învestirii Guvernului. La ora 10.00 a expirat ultimatumul dat de»»»
Risc major asumat de Nicușor Dan prin desemnarea lui Adrian Veștea. ”Mi-e teamă că suntem în antecamera suspendării președintelui”
În contextul crizei politice majore pe care o traversează România, partidele nu i-au lăsat președintelui Nicușor Dan prea multe variante soluții în privința desemnării viitorului premier. Formațiunile politice au trasat ”linii roșii” și s-au jurat să nu le încalce. De pildă, PNL și USR au subliniat»»»
Sala Radio încheie stagiunea cu un concert 100% Rahmaninov
Stagiunea 2025–2026 prezentată la Sala Radio se încheie vineri, 19 iunie 2026 (19.00), cu un concert-eveniment susținut de Orchestra Națională Radio, sub bagheta dirijorului german Christoph König. Programul reunește două lucrări celebre, de o mare intensitate expresivă, într-un program 100% Rahman»»»
Trei seri de poveste la Filarmonicala „Banatul” din Timișoara. De la recitaluri de alamă în Sinagoga din Cetate, la jazz contemporan și muzica lui Beethoven
Filarmonica „Banatul” Timișoara invită iubitorii de cultură, în perioada 17–19 iunie 2026, la trei evenimente muzicale de excepție. Instituția propune publicului formule artistice extrem de diferite, de la recitaluri camerale inedite și proiecte interdisciplinare, până la capodopere din repertoriul»»»
Vizită „misterioasă” a ambasadorului Ucrainei la o fabrică fanion din Iași. „Produsele vor fi solicitate în cadrul proiectelor majore de infrastructură și industriale destinate reconstrucției”
Fabrica Metinvest Tubular Iași, fostă ArcelorMittal Tubular Products și anterior Tepro SA, a intrat la sfârșitul anului 2025 în proprietatea grupului ucrainean Metinvest, controlat de omul de afaceri Rinat Ahmetov, în urma finalizării procesului de preluare de la ArcelorMittal. Vizita recentă a amb»»»
”Dezvoltarea internaţională - una din direcţiile strategice ale Antibiotice Iaşi”
Reporter: După o carieră de circa 25 de ani în domeniul bancar, de luna trecută sunteţi director general adjunct al Antibiotice Iaşi. Ce obiective aveţi pentru acest mandat şi cum consideraţi că experienţa acumulată în domeniul financiar vă va ajuta să le atingeţi? Bogdan Mircea Babici: Tranziţia d»»»
Anca Alexandrescu: Trebuie să ieșim din această fundătură. Nu există altă variantă - Ziarul Profit
Anca Alexandrescu a analizat, în editorialul ediției de luni a emisiunii Culisele Statului Paralel, explozia politică generată de apariția propunerii de guvernare cu PNL și cu Adrian Veștea premier. Comentând noul context, jurnalista a afirmat că orice soluție care i-ar îndepărta de la guvernare pe»»»
Spulberarea unui mit: Mihai Șora NU și-a dat demisia la Mineriada din 13-15 iunie 1990. A fost eliberat din funcția de Ministru al Învățământului de către Petre Roman la schimbul de Guverne FSN, pe 28 iunie 1990. DOCUMENT MEN
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Mihai Șora, 13 Iunie 2016, FB: "Scriam, în 22 iunie 1»»»
Vintruvian Estates își orientează portofoliul spre Rară Neagră pentru diferențierea în piața vinurilor românești
Vintruvian Estates își schimbă strategia și investește în potențialul soiului Rară Neagră în cadrul brandurilor Caii de la Letea și Crama de Matei, în contextul retailArena 2026 din România, pentru a răspunde evoluției consumatorului român spre alegerea după soi, regiune și calitate, precum și a ce»»»
”Revoluția flamingo” ne arată cât de inerți civic am ajuns în România - România curată
”Revoluția flamingo” – protestele care au explodat în Albania și durează deja de trei săptămâni – a pornit de la un uriaș caz de corupție legat de acapararea și distrugerea unei zone naturale protejate excepționale. Legi cu dedicație, influență la cel mai înalt nivel, intervenții brutale ale forțel»»»
Veștea: "Nicușor Dan a cerut discreție. Soţia a aflat cu 10 minute înainte". Ce mesaj i-a trimis lui Bolojan
Premierul desemnat, Adrian Veştea, a declarat luni, despre decizia luată de preşedintele Nicuşor Dan, că acesta a zis că ar trebui să păstreze discreţia şi soţia sa a aflat cu 10 minute înainte de ora 9.00. El a menţionat că l-a sunat imediat după pe preşedintele PNL, Ilie Bolojan, care nu i-a răsp»»»
Se separă apele în PNL. Aripa Predoiu îl susţine pe premierul desemnat Adrian Veştea. Cine sunt parlamentarii liberali care ar vota Guvernul
În timp ce președintele PNL, Ilie Bolojan, pregătește excluderea lui Adrian Veștea din partid, mai mulți parlamentari liberali ar fi decis să-l susțină pe Adrian Veștea. Între timp au apărut și câteva nume de miniștri propuși în Cabinetul Veștea. Premierul desemnat Adrian Veştea a reafirmat luni că»»»
Contraatacul lui Ilie Bolojan: Excluderea lui Veştea din partid şi atacarea numirii la CCR - Surse
Ilie Bolojan ar urma, potrivit unor surse politice, să încerce o excludere rapidă din partid a lui Adrian Veştea. În acest sens, ar urma să propună, în şedinţa Biroului Politic Naţional de azi, de la ora 17:00, convocarea unui congres naţional şi suspendarea lui Veştea, iar apoi excluderea sa din p»»»