Mediafax 7m

CCR se pronunță luni asupra Legii integrității, contestată de USR, PNL și președintele Nicușor Dan

Ședința CCR este programată să înceapă la ora 11:00. Sesizările au fost discutate de Curtea Constituțională și săptămâna trecută, dar deciziile au fost amânate pentru 17 august. USR și PNL au atacat Legea integrității la CCR Legea a fost contestată la Curtea Constituțională printr-o sesizare comună»»»

mediafax.ro
Romania Actualitati 9m

Noi sesiuni extraordinare ar putea fi convocate săptămâna aceasta la Parlament

Pe ordinea de zi la Camera Deputaților s-ar putea afla cererea de reexaminare a legii privind finalizarea hidrocentralelor blocate în arii protejate, contestată de preşedintele Nicuşor Dan, iar pe agenda senatorilor ar urma să revină şi proiecte legate de Programul Naţional de Dezvoltare Rurală sau»»»

romania-actualitati.ro
Bursa 9m

CNBC: Rezerva strategică de petrol a SUA a scăzut la cel mai redus nivel din ultimele patru decenii

Rezerva Strategică de Petrol a Statelor Unite (SPR) a coborât sub 300 de milioane de barili pentru prima dată de la umplerea sa, la începutul anilor 1980, iar experţii avertizează că retragerile rapide de ţiţei ar putea afecta cavernele subterane în care sunt păstrate stocurile şi capacitatea siste»»»

bursa.ro
Bursa 9m

The Guardian: Jared Kushner s-a întâlnit cu şeful Hamas în contextul încetării focului în Gaza

Ginerele şi trimisul lui Donald Trump, Jared Kushner, a avut duminică în Egipt o întâlnire rară cu şeful politic al Hamas, într-un nou efort diplomatic de a face progrese în încetarea focului în Gaza, informează The Guardian. Întâlnirea de peste două ore din Egipt cu şeful politic al Hamas, Khalil »»»

bursa.ro
Ordinea Zilei 17m

Un vaccin experimental destinat prevenirii bolii Lyme este evaluat în UE

Autoritățile din Uniunea Europeană au în evaluare un vaccin experimental destinat prevenirii bolii Lyme. Este un pas uriaș, în contextul în care, în prezent, nu există niciun vaccin aprobat împotriva acestei boli transmise prin muşcătura unei căpuşe infectate. Solicitarea de evaluare a fost depusă »»»

ordineazilei.ro
Ordinea Zilei 17m

Gimnasta Aniela Tudor, surpriza Campionatulului European de la Zagreb. Junioara României a cucerit aurul în proba de sărituri

Gimnasta Aniela Tudor a câștigat singura medalie pentru România la Campionatul European de la Zagreb. Junioara a cucerit aurul în finală la sărituri, fiind singura reprezentantă a țării noastre care s-a calificat în finalele pe aparate. Aniela Tudor a fost notată cu 13.200 şi 13.566, obținând astfe»»»

ordineazilei.ro
Ordinea Zilei 17m

Olimpiada Internaţională de Informatică. Reprezentanții României au obținut o medalie de aur, una de argint şi două de bronz

Reprezentanții României la Olimpiada Internaţională de Informatică au obținut o medalie de aur, una de argint şi două de bronz. Aceste rezultate plasează țara noastră pe locul 2 la nivel mondial, în clasamentul istoric pe medalii. În cadrul acestei competiții, profesorul Adrian Panaete a primit dis»»»

ordineazilei.ro
Romania Actualitati 33m

Noi discuţii între partidele pro-europene și preşedintele Nicuşor Dan pe tema legii salarizării bugetarilor

O nouă întâlnire a liderilor partidelor pro-europene din Parlament pe tema noii legi a salarizării bugetarilor ar urma să aibă loc în acestă săptămână la Palatul Cotroceni, la iniţiativa preşedintelui Nicuşor Dan. O nouă întâlnire a liderilor partidelor pro-europene din Parlament pe tema noii legi »»»

romania-actualitati.ro
Bursa 34m

Reuters: Amazon reintroduce arbitrajul obligatoriu şi interzice procesele colective pentru clienţii din SUA

Amazon a reintrodus arbitrajul obligatoriu pentru clienţii săi din Statele Unite şi le interzice acestora să iniţieze procese colective împotriva companiei, o schimbare care poate îngreuna soluţionarea litigiilor în instanţă, transmite Reuters. Compania şi-a informat vineri clienţii prin e-mail că »»»

bursa.ro
Bursa 38m

SUPLIMENT RETAIL RoPay: Numitorul comun care unifică retailul tradiţional şi e-commerce-ul în România

Piaţa financiară din România parcurge cea mai importantă schimbare de paradigmă din ultimul deceniu, odată cu lansarea RoPay, care marchează trecerea definitivă la era plăţilor instant de la cont la cont. RoPay a fost dezvoltat de TRANSFOND împreună cu Asociaţia Română a Băncilor şi sub supravegher»»»

bursa.ro
Economica 43m

CCR discută sesizările privind Legea ANI - Economica.net

Curtea Constituţională a României discută, luni, sesizările formulate faţă de legea privind modificarea şi completarea unor acte normative în domeniul integrităţii, cu referire la extinderea obligaţiei de completare şi depunere a declaraţiilor de avere şi de interese, sintagma "persoana care are re»»»

economica.net
Bursa 46m

Reuters: Kaja Kallas anunţă cele mai ample sancţiuni UE împotriva Rusiei din această toamnă

Uniunea Europeană intenţionează să extindă în mod semnificativ sancţiunile împotriva Rusiei în lunile următoare, a declarat şefa diplomaţiei UE, Kaja Kallas, pentru un ziar german, potrivit Reuters. „Sancţiunile UE au costat deja Rusia foarte mult, privând maşina de război a Rusiei de peste 1 trili»»»

bursa.ro
Bursa 46m

Reuters: Traficul maritim prin Strâmtoarea Ormuz se prăbuşeşte pe fondul tensiunilor dintre SUA şi Iran

Traficul maritim prin Strâmtoarea Omuz a încetinit în weekend, conform datelor publicate luni, în urma atacurilor asupra petrolierelor, în timp ce negocierile dintre SUA şi Iran pentru soluţionarea conflictului din Orientul Mijlociu au ajuns într-un impas, relatează Reuters. Cinci nave de marfă au »»»

bursa.ro
Bursa 46m

Reuters: Investiţiile companiilor germane în SUA au scăzut la cel mai redus nivel din ultimii trei ani

Companiile germane şi-au redus puternic investiţiile în Statele Unite în prima jumătate a anului 2026, pe fondul incertitudinilor generate de politicile comerciale ale administraţiei Trump. Investiţiile directe au scăzut cu aproape două treimi faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, la 4,3 miliar»»»

bursa.ro
Bursa 58m

Reuters: Trump cere Pentagonului să reducă exerciţiile militare cu sud-coreenii

Preşedintele SUA, Donald Trump, a instruit duminică Pentagonul să „reducă substanţial” exerciţiile militare comune cu Coreea de Sud, programate să dureze 10 zile, chiar înainte ca acestea să înceapă şi a invocat costul exerciţiilor şi refuzul Seulului de a participa la acţiuni împotriva Iranului, r»»»

bursa.ro
Adevarul 6h

„Da' cine v-o lucrat aici, domnu’?”. Restaurarea Castrului Arutela, ironizată de români după explicațiile Ministerului Culturii

Reabilitarea Castrului Roman Arutela de pe Valea Oltului a stârnit controverse, iar mulți români au ironizat și criticat noua înfățișare a monumentului antic, chiar și după explicațiile autorităților: „Cine v-a lucrat aici? Gletius Maximus?” sau „Asta e intrarea în Parcul Dracula?” Cel mai spectacu»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 7h

De ce s-au prăbuşit investiţiile străine directe în România în semestrul 1? Poate să răspundă cineva?

Vineri, au venit datele statistice oficiale privind evoluţia economiei în trimestrul al doilea din acest an şi, bineînteles, evoluţia în primul semestru. Ne putem uita la datele anunţate fie într-un sens negativ – în T2 faţă de T2/2025 avem o scădere economică de 0,4%, iar cumulat în S1/2026 vs S1/»»»

zf.ro
Digi24 7h

Viza de SUA a lui George Simion, contestată de 4 oficiali americani, inclusiv foștii ambasadori Adrian Zuckerman şi Mark Gitenstein

Patru oficiali ai SUA, doi dintre ei fiind foşti ambasadori în România, pun în discuţie, într-un articol în Jerusalem Post, viza de Statele Unite acordată lui George Simion, apreciind că e necesară o analiză a compatibilităţii sale cu valorile pe care America încearcă să le apere. Ei îi reproşează »»»

digi24.ro
Ziarul Financiar 7h

De ce s-au prăbuşit investiţiile străine directe în S1? Poate să răspundă cineva?

Vineri, au venit datele statistice oficiale privind evoluţia economiei în trimestrul al doilea din acest an şi, bineînteles, evoluţia în primul semestru. Ne putem uita la datele anunţate fie într-un sens negativ – în T2 faţă de T2/2025 avem o scădere economică de 0,4%, iar cumulat în S1/2026 vs S1/»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Reţeaua de cafenele 5 to go ţinteşte în premieră afaceri de jumătate de miliard de lei în 2026. Compania a lansat şi trei concepte noi - Atelier Matcha, 5 to go Bakery şi Caffe Centrale. Expansiunea continuă.

5 to go, cel mai extins lanţ de cafenele din România, ţinteşte afaceri de jumătate de miliard de lei în 2026, cu 28% mai mari decât în anul anterior şi aproape duble faţă de 2024. Pe o piaţă HoReCa dificilă, avansul este susţinut şi de expansiune, şi de modelul de business diferit. Mai exact, reţea»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

România generează peste 600 mil. euro pentru operatorul aerian Wizz Air, fiind a doua cea mai importantă piaţă pentru grupul ungar

România generează peste 600 de milioane de euro pentru operatorul aerian Wizz Air, cea mai mare companie aeriană care operează pe plan local. Piaţa locală reprezintă a doua cea mai importantă ţară pentru Wizz Air, după Italia. În anul fiscal 2026 al operatoru­lui, care s-a întins pe perioada aprili»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Cine are de câştigat? Au trecut nouă ani fără exporturi de carne de porc din România, dar cu importuri de 6,7 mld. euro. După porcine, dispar şi ovinele din exporturi? Analist economic: „Pierderea reală nu e factura de import, ci marja de valoare adăugată care rămâne în Danemarca, Germania sau Spania“.

A trecut deja o lună de când România nu a mai exportat nici măcar o oaie. La prima vedere, poate că nu pare o problemă. Numai că România este cel mai mare expor­ta­tor de ovine din UE şi are un efectiv de 10,75 mi­lioane de capete, al doilea ca mărime după Spania, iar piaţa internă nu consumă, potr»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Bursă. Aerostar a raportat un profit net de 45,6 mil. lei în trimestrul al doilea, cu 82% peste aceeaşi perioadă din 2025, iar acţiunile s-au apreciat cu 3,6% după publicarea rezultatelor

Aerostar Bacău (simbol bursier ARS) a obţinut în trimestrul al doilea din 2026 un profit net de 45,6 mil. lei, cu 82% peste rezultatul din aceeaşi perioadă a anului trecut, la vânzări de 198,1 milioane de lei, în creştere cu 36%. Acţiunile companiei se apreciau vineri dimineaţă, după publicarea rap»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Bursă. Acţiunile Digi se depreciau vineri după rezultatele din T2: venituri în creştere cu 11%, până la 608 mil. euro, dar pierdere netă de 31,4 mil. euro

Digi Communications a raportat venituri de 608,1 milioane de euro în T2/2026, cu 11,1% peste T2/2025, şi o pierdere netă de 31,4 milioane de euro, faţă de un profit de 1,6 milioane în urmă cu un an. Operaţional evoluţia a rămas pozitivă - EBITDA ajustată a urcat la 203,3 milioane de euro, de la 168»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Bursă. Profitul Nuclearelectrica a scăzut cu 16% în trimestrul al doilea, la 296 mil. lei, după o avarie şi o revizie planificată

Nuclearelectrica (SNN) a obţinut în trimestrul al doilea din 2026 un profit net individual de circa 296 mil. lei, în scădere cu aproximativ 16% faţă de T2/2025, la venituri din exploatare de circa 1,19 mld. lei. Compania nu publică date trimestriale separate; cifrele rezultă din diferenţa dintre re»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Bursă. Transgaz a trecut pe pierdere în trimestrul al doilea, minus 83 mil. lei la nivel consolidat, deşi a transportat mai multe gaze decât anul trecut

Transgaz (simbol TGN) a încheiat trimestrul al doilea din 2026 cu o pierdere netă consolidată de circa 83 mil. lei, faţă de un profit de sub 3 mil. lei în T2/2025, potrivit calculelor făcute pe baza raportului semestrial. Compania nu publică situaţii trimestriale separate: la 31 martie, profitul ne»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Bursă. Finanţe personale. Ponderea investitorilor cu expunere pe ETF-uri locale din totalul investitorilor în acţiuni a crescut de patru ori în şase ani. Ascensiunea vine şi cu riscuri.

ETF-urile au câştigat rapid teren în rândul investitorilor români, susţinute recent de performanţele puternice ale Bursei de Valori Bucureşti, de creşterea numărului de participanţi la piaţa de capital şi de ritmul în care s-a diversificat oferta în ultimii ani. La jumătatea anului, 67.371 de perso»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Firma de livrare de alimente Just Eat Takeaway iese de pe piaţa bulgară

Compania olandeză de livrare de alimente Just Eat Takeaway.com a anunţat că intenţinează să-şi suspende toate operaţiunile de livrare din Bulgaria începând cu 15 septembrie, notează Seenews. Decizia a fost luată pentru ca aceasta să-şi concentreze investiţiile pe accelerarea creşterii şi construire»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Fermierii cehi trec la floarea-soarelui, experimentează cu smochini şi măslini încercând să se adapteze la secetă şi căldură extremă

Din cauza secetei şi căldurii extreme, fermierii cehi sunt în căutare de culturi noi care să reziste mai bine unor astfel de condiţii, notează Czech Radio. Tot mai mult, aceştia optează pentru floarea-soarelui în locul rapuţei. În părţile de est ale ţării, au existat chiar încercări de a cultiva sm»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Cel mai mare discounter rus Fix Price îşi deschide primele magazine din Serbia

Cel mai mare discouner din Rusia, Fix Price, a anunţat că şi-a deschis primele magazine din Serbia, potrivit Seenews. Fix Price şi-a deschis primul magazin în 2007, în Moscova. Trei au fost deschise în capitala Belgrad şi două în Novi Sad. În prezent, grupul deţine peste 7,800 de magazine pe 10 pie»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

„Oamenii trăiesc un vis“: în Polonia, numărul restaurantelor creşte exploziv, dar câte dintre acestea vor supravieţui?

Polonia are mai multe unităţi de alimentaţie publică decât oricând în pofida preţurilor aflate în creştere continuă. Potrivit cotidianului local Rzeczpospolita, Polonia are pentru prima dată peste 100.000 de astfel de unităţi, aproximativ 3.000 dintre acestea fiind deschise în prima jumătate a aces»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Ungaria alocă 5,5 mld de forinţi pentru susţinerea a trei aeroporturi regionale

Guvernul maghiar a aprobat finanţare suplimentară de 5,5 miliarde de forinţi (15,18 milioane de euro) pentru companiile care operează aeroporturile din Debreţin, Sarmellek şi Pecs-Pogany, scrie Budapest Business Journal. Finanţarea este necesară pentru a se evita o intrare în insolvenţă a companiil»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Europa: terenurile agricole pârjolite de căldură pun în pericol recoltele de anul viitor

Solurile uscate şi căldura toridă ameninţă sezonul plantărilor de toamnă în Europa, sporind riscurile privind aprovizionarea cu alimente la nivel global, aflată deja sub presiune din cauza tensiunilor geopolitice, scrie Bloomberg. Valurile multiple de căldură care au măturat Europa în această vară »»»

zf.ro
Bursa 7h

Maine, Vermont, New Jersey - statele americane în care preţurile locuinţelor au crescut cel mai mult

Preţurile locuinţelor au crescut semnificativ în mare parte a SUA, în ultimii cinci ani. În Maine şi Vermont, preţurile au urcat cu aproape 60% din 2021, evidenţiind modul în care provocările legate de accesibilitate continuă să modeleze piaţa imobiliară din SUA, conform visualcapitalist.com. Sursa»»»

bursa.ro
Bursa 7h

Creditul acordat gospodăriilor americane scade pentru prima dată în ultimii şase ani

Creditul acordat gospodăriilor din Statele Unite a înregistrat primul declin trimestrial din ultimii şase ani în T2 2026, de 14 miliarde de dolari, până la 18,77 trilioane, după un avans de 8 miliarde de dolari în trimestrul precedent, conform ultimului raport de la Federal Reserve Bank of New York»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Sondaj: Marketplace-urile internaţionale atrag prin preţuri mici, dar pierd la capitolul încredere

Marketplace-urile internaţionale cu preţuri reduse au devenit o prezenţă tot mai vizibilă în peisajul comerţului online din România, atrăgând cumpărătorii prin preţuri foarte competitive şi o gamă de produse în continuă extindere. Conform unui sondaj realizat de Compari.ro, deşi 84% dintre responde»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Packeta: „Logistica devine una dintre condiţiile care pot accelera sau limita extinderea unui retailer”

Comerţul online din Europa Centrală şi de Est intră într-o etapă în care simpla creştere a volumelor nu mai este suficientă pentru a susţine dezvoltarea. Comercianţii sunt mai atenţi la costuri, consumatorii au aşteptări mai ridicate, iar extinderea pe pieţe externe aduce un nivel de complexitate l»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Circuitul banilor: de la raft, înapoi în economia locală

Unele cifre economice, oricât de impresionante, rămân greu de tradus în realitatea de zi cu zi. Informaţia că activitatea unei singure companii, Kaufland, generează în România o contribuţie economică de 2,89 miliarde de euro, echivalentă cu aproximativ 0,8% din Produsul Intern Brut, poate părea doa»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Unul din zece bucureşteni are deja un detector de gaz Homplex

În ultimii ani, locuinţele au început să se transforme din simple spaţii de locuit în ecosisteme inteligente, capabile să comunice, să prevină incidente şi să optimizeze consumul de energie. Produse care până nu demult îndeplineau o singură funcţie devin astăzi echipamente conectate, integrate într»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL „Inteligenţa artificială reprezintă următoarea etapă majoră de dezvoltare a comerţului electronic”

Reporter: Cum evoluează comerţul online în actualul context economic şi ce perspective are acesta? Tudor Manea: Estimările la nivelul industriei arată că sectorul de ecommerce din România îşi continuă creşterea într-un ritm susţinut, ajungând anul trecut la aproximativ 13 miliarde de euro pentru bu»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Noua ecuaţie a retailului: experienţe, investiţii şi dezvoltări mixed-use

Retailul traversează una dintre cele mai dinamice perioade din istoria sa recentă. După ani în care dezvoltarea centrelor comerciale s-a concentrat aproape exclusiv pe extinderea suprafeţelor închiriabile şi atragerea unor branduri cât mai puternice, succesul unui proiect este măsurat în prezent pr»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Retailul şi FMCG-ul mizează pe ambalaje inteligente, sustenabile şi adaptate noilor cerinţe europene

Reporter: Care sunt principalele schimbări pe care le observaţi în retail şi FMCG? Cristi Nechita-Rotta: Retailul traversează o perioadă în care presiunea pe costuri, schimbarea comportamentului de consum şi noile cerinţe de sustenabilitate influenţează direct modul în care sunt dezvoltate produsel»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL „Interesul pentru renovări şi eficienţă energetică susţine piaţa de bricolaj”

Reporter: Cum percepeţi piaţa retailului de bricolaj din România, în contextul economic actual? Mathieu Bauduin: Piaţa de bricolaj din România rămâne una atractivă şi continuă să ofere un potenţial important de creştere, chiar dacă a intrat într-o etapă de maturizare, în care deciziile de expansiun»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Mizele BAT România: inovaţia, digitalizarea şi un retail inteligent

Reporter: Care este portofoliul de produse al companiei, în acest moment? Ce procent din totalul producţiei reprezintă produse cu nicotină alternative la fumatul clasic şi cât la sută sunt produse pe bază de tutun? Sorin Preda: În prezent, BAT România operează un portofoliu multi-categorie care inc»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL „Piaţa articolelor sportive începe să intre într-o etapă de maturizare”

Reporter: Ce cifră de afaceri aţi înregistrat anul trecut (comparativ cu 2024) şi care sunt estimările pentru anul în curs? Ce vânzări aţi realizat în primul trimestru din 2026? Borja Sanchez: Cifra noastră de afaceri în 2025 a fost similară cu cea din 2024, devenind deosebit de provocatoare începâ»»»

bursa.ro
Bursa 8h

Super Micro Computer - comenzi noi record; profit şi prognoză peste aşteptări

Compania americană de tehnologie Super Micro Computer Inc. a raportat, pentru trimestrul al patrulea al anului fiscal 2026, un profit mult peste aşteptări şi o redresare puternică a marjei brute, însă veniturile au ratat consensul, pe fondul unor amânări de contracte legate de disponibilitatea ener»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT VOIAJOR RoPay: Numitorul comun care unifică retailul tradiţional şi e-commerce-ul în România

Piaţa financiară din România parcurge cea mai importantă schimbare de paradigmă din ultimul deceniu, odată cu lansarea RoPay, care marchează trecerea definitivă la era plăţilor instant de la cont la cont. RoPay a fost dezvoltat de TRANSFOND împreună cu Asociaţia Română a Băncilor şi sub supravegher»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL "Verificarea vârstei pentru prevenirea accesului minorilor la produse din tutun şi nicotină trebuie să devină regula, nu excepţia”

Reporter: Recent, aţi lansat campania „Zero Compromisuri”. Care sunt obiectivele ei şi ce v-a determinat să iniţiaţi o astfel de campanie? Liviu Vornicu: Campania „Zero Compromisuri” a pornit de la o regulă simplă: produsele din tutun şi nicotină sunt destinate exclusiv adulţilor. Însă respectarea »»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL „Comerţul online intră într-o etapă de maturizare, iar concurenţa trebuie să fie echitabilă”

Reporter: Cum percepeţi sectorul comerţului online din România, după adoptarea repetată de noi măsuri fiscale şi în contextul inflaţiei crescute, crizei politice, războaielor etc.? Cristian Pelivan: Sectorul de comerţ electronic din România rămâne unul dinamic şi continuă să se dezvolte, intrând în»»»

bursa.ro
Bursa 8h

SUPLIMENT RETAIL Retailul nu mai este despre online sau offline, ci despre consumator

Retailul românesc traversează o perioadă în care volatilitatea economică, inflaţia, schimbările fiscale şi incertitudinile geopolitice pun presiune atât pe magazinele fizice, cât şi pe comerţul online. În acelaşi timp, piaţa demonstrează o capacitate remarcabilă de adaptare, iar schimbarea cea mai »»»

bursa.ro