Jurnalul 2m

Boli pentru care se suspendă permisul de conducere. Cine nu are voie să conducă în România

Printre cele mai severe categorii se numără bolile neurologice. Epilepsia rămâne una dintre cele mai frecvent invocate cauze de retragere a permisului, din cauza riscului ca o criză să survină chiar în timpul condusului, cu pierderea bruscă a controlului asupra vehiculului. În aceeași categorie int»»»

jurnalul.ro
Mediafax 4m

„Brelocul lui Simion”. Rodeanu spune despre Grindeanu că e tot mai disperat

„PSD, „brelocul de la cheile lui Simion”. Își arată adevărata față: un partid disperat condus de scâncetul de jale al lui Grindeanu” – este mesajul transmis de vicepreședintele Comisiei de Apărare din Camera Deputaților și deputatul USR, Bogdan Rodeanu. „Poate nu după mult timp, o să vedem clar că »»»

mediafax.ro
Bursa 5m

Anadolu: Comisia Europeană cere Israelului să respecte dreptul internaţional după declaraţiile lui Ben-Gvir

Comisia Europeană a solicitat Israelului să îşi respecte obligaţiile prevăzute de dreptul internaţional, reacţia vine după ce ministrul de extremă dreaptă al Securităţii Naţionale, Itamar Ben-Gvir, a afirmat că asupra Gazei ar trebui efectuate 30-40 de atacuri în fiecare noapte, potrivit Anadolu. P»»»

bursa.ro
Adevarul 8m

Fost director al „Apelor Române”, acuzat că a coordonat o schemă de fraudare prin patru firme. Cum funcționa „suveica”

Un fost director al Administrației Bazinale de Apă Crișuri este acuzat de DNA că ar fi pus la cale un mecanism prin care instituțiile publice cumpărau produse și servicii la prețuri supraevaluate. Prejudiciul estimat de procurori depășește 1,17 milioane de lei. În același dosar, DNA a trimis în jud»»»

adevarul.ro
Gandul 14m

„O să-mi fie dor de voi”: Macron dă startul unui „turneu de adio“ la final de mandat. Cine sunt primii francezi care și-au luat rămas bun de la președinte

Președintele francez Emmanuel Macron a susținut luni, 17 august, ultimul său discurs tradițional în localitatea Bormes-les-Mimosas, marcând simbolic începutul unui turneu de adio de la finalul mandatului său. Aflat în ultimul an ca rezident al Palatului Elysee, șeful statului francez a profitat de »»»

gandul.ro
Mediafax 14m

Peste 2.000 de copii vor fi evacuați dintr-o regiune din Ucraina

Sunt vizate homradele (n.r. –sate comune sau orășele, dar și extravilanul lor) Mykolaivka, Petropavlivka și Ukrainske din raionul Synelnykove. „Familiile cu copii trebuie să părăsească aceste așezări în termen de o lună. Părinții, tutorii sau reprezentanții legali sunt obligați să evacueze 2.177 de»»»

mediafax.ro
Ziarul Profit 20m

PIERDERE URIȘĂ PENTRU SPORTUL ARGEȘEAN! Theodor Proca, piteșteanul care a scris istorie la Europene, PĂRĂSEȘTE ROMÂNIA - Ziarul Profit

Lovitură de teatru și un semnal de alarmă uriaș pentru sportul românesc! Theodor Proca, înotătorul de 18 ani din Pitești, și-a anunțat oficial plecarea din țară direct către Statele Unite ale Americii, unde își va continua studiile universitare și cariera sportivă. Decizia vine imediat după o perfo»»»

ziarulprofit.ro
Bursa 20m

Schneider Electric şi AMD lansează primul design de referinţă pentru platforma Helios şi implementarea AI Factory

Schneider Electric şi AMD au anunţat un design de referinţă dezvoltat şi validat în comun pentru soluţia AMD Helios la nivel de rack, care oferă un model scalabil pentru implementarea mai rapidă a mediilor AI de înaltă densitate, cu riscuri şi complexitate reduse, potrivit unui comunicat de presă r»»»

bursa.ro
Business Magazin 23m

Şase companii de pe bursa locală - Premier Energy, Cris-Tim, Aquila, Sphera, Antibiotice şi Conpet - ar putea intra în indicii FTSE GEIS la revizuirea din septembrie, estimează analiştii BT Capital Partners

Şase companii listate la Bursa de Valori Bucureşti ar putea îndeplini criteriile de eligibilitate pentru includerea în FTSE Global Equity Index Series la revizuirea din septembrie, în timp ce Simtel ar urma să fie eliminată, potrivit estimărilor analiştilor BT Capital Partners. „Potrivit calculelor»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 23m

Ciprian Ciucu, mesaj pentru Dominic Fritz după decizia CCR: „Îi trimit toată susţinerea mea”

Primarul general al Capitalei, Ciprian Ciucu, şi-a exprimat marţi susţinerea pentru primarul Timişoarei, Dominic Fritz, după decizia Curţii Constituţionale privind Legea integrităţii, care menţine constituţională prevederea ce poate duce la încetarea mandatului edilului timişorean. Întrebat cum ved»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 23m

Leonardo Badea¸ Prim-viceguvernator BNR: Scăderea investiţiilor străine directe, un semnal pe care România nu trebuie să-l ignore

O analiză punctuală a datelor recent publicate arată că investiţiile străine directe ale nerezidenţilor au însumat, în primul semestru al anului 2026, doar 669 de milioane de euro, faţă de 3,72 miliarde de euro în perioada corespunzătoare din 2025, ceea ce echivalează cu o reducere de aproximativ 8»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 23m

Radu Hanga, preşedintele BVB: Am fost obişnuiţi ca fondurile de pensii să susţină creşterea pieţei locale. Acum, cred că ETF-urile preiau acest rol

Radu Hanga, preşedintele Bursei de Valori Bucureşti, spune că ETF-urile (fondurile tranzacţionabile la bursă) susţin creşterea pieţei locale, în contextul în care investitorii de retail sunt mult mai activi, numărul acestora înregistrând o creştere de 20% in trimestrul al doilea, la peste 325.000. »»»

businessmagazin.ro
Mediafax 23m

„Sclavie” în Covasna. Victime „vândute” cu până la 3.000 de euro și obligate să muncească chiar 16 ore pe zi

Potrivit DIICOT, cei cinci au acționat în perioada cuprinsă între luna martie 2025 și mijlocul lunii august 2026, pe raza județului Covasna și pe teritoriul Germaniei. Grupare condusă de o femeie Cei cinci ar fi racolat, prin inducere în eroare și apoi prin constrângere, persoane vulnerabile pe car»»»

mediafax.ro
Bursa 24m

eToro: Vara toridă încălzeşte şi pieţele financiare

Afară este o vară toridă, iar căldura pare să încingă şi pieţele financiare. Săptămâna trecută s-au înregistrat noi maxime istorice de ambele părţi ale Atlanticului, atât în cazul indicelui european Stoxx 600, cât şi al celui american, S&P 500. Situaţia geopolitică şi conflictele par să nu fi afect»»»

bursa.ro
Ziarul Financiar 25m

Alexandru Petrescu, preşedinte ASF: Valoarea pe care o adăugăm economiei înseamnă numărul de investitori care aleg bursa şi creează beneficii circulare în piaţă

Alexandru Petrescu, preşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară, spune că produsele noi care apar la Bursa de Valori Bucureşti adaugă valoare reală economiei, deoarece capitalul investitorilor ajută companiile listate să se dezvolte şi să crească, susţinând maturizarea societăţilor româneşt»»»

zf.ro
Bursa 26m

Ionuţ Moşteanu: Am decis convocarea Comitetului Politic al USR pentru a da un vot de susţinere pentru preşedintele partidului

Biroul Naţional al USR a decis, cu o largă majoritate, convocarea unui Comitet Politic al partidului, care să acorde un vot de susţinere preşedintelui formaţiunii, Dominic Fritz, a anunţat, marţi, deputatul Ionuţ Moşteanu pe Facebook. „Azi am decis cu o largă majoritate în Biroul Naţional convocare»»»

bursa.ro
Observator 27m

Reacţia lui Dominic Fritz, după decizia CCR privind legea ANI. Acuză PSD de jocuri de culise

Marius Gârlașiu, reporter Observator: Dacă această lege va fi promulgată de președintele Nicușor Dan, atunci liderul USR, Dominic Fritz, își va pierde mandatul de primar al Timişoarei, asta după ce Curtea Constituțională a validat ieri cu majoritate de 5 la 3 amendamentul depus de PSD, prin care al»»»

observatornews.ro
Mediafax 28m

PSD atacă PNL și pe Bolojan după scăderea investițiilor străine: „Trimiterea profiturilor în străinătate la firma-mamă înseamnă mai puțini bani de reinvestit în țara noastră”

„În încercarea de a justifica scăderea dramatică a investițiilor străine cu 82%, după măsurile economice rudimentare ale premierului demis Ilie Bolojan, cei de la PNL își pun singuri palma în cap, scriind cu mânuța lor un argument care îi îngroapă și mai tare”, a transmis PSD, marți, într-o postare»»»

mediafax.ro
Stirile PRO 28m

Peste 200.000 de cereri, în prima săptămână de la repornirea e-Terra. ANCPI anunță când vor reveni celelalte platforme - Știrile ProTV

Directorul general al ANCPI anunță că, în prima săptămână de la repornirea e-Terra, au fost înregistrate peste 200.000 de cereri, dintre care 40.849 doar luni.»»»

stirileprotv.ro
Ziarul Financiar 35m

De ce s-au prăbuşit investiţiile străine directe în România în semestrul 1? Poate să răspundă cineva? ULTIMA ORĂ: Leonardo Badea, prim-viceguvernator BNR, a scris o opinie pe această temă: Scăderea investiţiilor străine directe, un semnal pe care România nu trebuie să îl ignore

Vineri, au venit datele statistice oficiale privind evoluţia economiei în trimestrul al doilea din acest an şi, bineînteles, evoluţia în primul semestru. Ne putem uita la datele anunţate fie într-un sens negativ – în T2 faţă de T2/2025 avem o scădere economică de 0,4%, iar cumulat în S1/2026 vs S1/»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 37m

Bursa de Valori avansează înaintea revizuirii FTSE Russell de vineri: acţiunile Cris-Tim, plus 7% pe rulaje ridicate, Romgaz, plus 3%. La Fondul Proprietatea s-a derulat o tranzacţie specială de 131 mil. lei, adică un pachet de 6,5% a schimbat acţionarii

Indicele BET al Bursei de Valori Bucureşti creştea marţi cu 0,94%, până la 36.321 de puncte, iar rulajul total depăşea 214 mil. lei la ora 14:00, în ziua în care piaţa aşteaptă rezultatele indicative ale revizuirii FTSE Russell, programate pentru vineri, după închiderea şedinţei. Cea mai mare parte»»»

zf.ro
Gandul 37m

Victor Ponta se amuză pe seama USR-iștilor după decizia CCR și îi recomandă lui Nicușor Dan să scape de toți „virușii” in jurul său

Din anturajul „oficial” al lui Nicușor Dan au dispărut, treptat, tot mai mulți membri USR. Într-o postare publicată pe Facebook, fostul premier Victor Ponta a prezentat o fotografie cu Nicușor Dan, înconjurat de membrii primei variante a Guvernului Bolojan, în care funcția de vicepremier era ocupat»»»

gandul.ro
Bursa 39m

Ministerul Finanţelor a atras 30 milioane de lei suplimentar la licitaţia de obligaţiuni

Ministerul Finanţelor a atras marţi 30 de milioane de lei de la băncile comerciale, în cadrul unei sesiuni suplimentare de oferte necompetitive, după ce în şedinţa de luni a împrumutat 800 de milioane de lei printr-o emisiune de obligaţiuni de tip benchmark cu o maturitate reziduală de 47 de luni, »»»

bursa.ro
Active News 40m

Valerian Stan a prins-o cu minciuna pe Simina Tănăsescu

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Șefa CCR, Simina Tănăsescu, a anunțat prin site-ul se»»»

activenews.ro
Stirile PRO 40m

Taxă nouă pentru dezvoltatorii imobiliari. Cum ar urma să fie folosiți banii și ce prevede noul Cod al Urbanismului - Știrile ProTV

Ministrul Dezvoltării, Cseke Attila, anunță o nouă taxă locală pentru dezvoltatorii imobiliari. Mecanismul ar urma să coreleze proiectele rezidențiale cu investițiile necesare în infrastructura publică.»»»

stirileprotv.ro
Bursa 41m

Anadolu: Franţa anchetează presupuse campanii ruseşti de dezinformare înaintea elegerilor din 2027

Autorităţile judiciare franceze au deschis o investigaţie pe tema unor posibile amestecuri străine în scrutinul prezidenţial de anul viitor, Parchetul din Paris a anunţat că verifică acuzaţii legate de campanii de denigrare şi dezinformare atribuite Rusiei, potrivit Anadolu. Ancheta se concentrează»»»

bursa.ro
Ziarul Profit 44m

EXCLUSIV Frații care au murit înecaţi la Olimp sub ochii surorii lor, aduși acasă în sicrie albe. Sora lui Vlad și Ionuț, distrusă de durere: „Mi-au rupt sufletul. Eu aveam nunta luna viitoare” FOTO - Ziarul Profit

Tragedia din weekend de pe litoralul românesc scoate la iveală, din nou, cât de repede se poate transforma o zi de vară într-un coșmar. Doi frați din județul Vaslui, în vârstă de 17 și 19 ani, și-au pierdut viața duminică seară, în stațiunea Olimp, după ce au intrat în mare în ciuda steagului roșu »»»

ziarulprofit.ro
Bursa 44m

Peste 200.000 de cereri înregistrate la ANCPI în prima săptămână de la reluarea aplicaţiei e-Terra

Aplicaţia e-Terra a înregistrat 205.995 de cereri la nivelul oficiilor de cadastru şi publicitate imobiliară din ţară în prima săptămână de la reluarea activităţii, după întreruperea provocată de atacul cibernetic din luna iulie, conform unei postări publicate pe reţeaua Facebook de directorul gene»»»

bursa.ro
Adevarul 49m

Dragoș Pîslaru: Bolojan și Fritz sunt „foarte incomozi”. „Pentru a elimina un oponent politic, se inventează principii juridice”

Ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, vicepreședinte al PNL, a afirmat marți că premierul interimar Ilie Bolojan și primarul Timișoarei, Dominic Fritz, sunt „foarte incomozi” pentru că promovează o viziune reformatoare pentru România. „Ilie Bolojan este foart»»»

adevarul.ro
Invest Energy 51m

INTERVIU Corina POPESCU: “Cel mai periculos lucru este că toată lumea vorbește despre energie. România are nevoie de Specialiști care să explice ce se întâmplă și să fie ascultați în luarea deciziilor”

“Nu putem construi securitatea energetică a României așteptând condiții meteo favorabile”“România trebuie să investească în flexibilitate, baterii, centrale pe gaz și rețele capabile să răspundă rapid situațiilor de criză”Corina Popescu, unul dintre specialiștii de referință ai sectorului energetic»»»

investenergy.ro
Active News 52m

AUR anunță Celulă de criză pentru economie și capitalul românesc. PSD este de acord să colaboreze - VIDEO LIVE

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Comisia pentru Antreprenoriat și Turism declanșează a»»»

activenews.ro
Stirile PRO 53m

Bogdan Ivan: Preţurile la motorină au luat-o razna. Premierul şi ministrul Energiei trebuie să intervină imediat - Știrile ProTV

Fostul ministru al Energiei, deputatul PSD Bogdan Ivan, a declarat, marți, că prețurile la motorină au explodat și cresc de la o zi la alta, iar în unele cazuri chiar de la o oră la alta, la aceeași benzinărie.»»»

stirileprotv.ro
Bursa 53m

Anadolu: Iranul declară că Ormuz va rămâne închis până când SUA îşi îndeplineşte angajamentele din memorandum

Iranul a promis marţi că nu va redeschide Strâmtoarea Hormuz până când SUA nu îşi vor îndeplini angajamentele asumate în temeiul memorandumului de înţelegere semnat între cele două părţi, transmite Anadolu. Vorbind în timpul unei sesiuni parlamentare, preşedintele Parlamentului, Mohammad Bagher Qal»»»

bursa.ro
Mediafax 59m

Un clujean și-a construit singur un limitator de viteză pe stradă. Autoritățile au demolat construcția, iar poliția îl caută pe autor

Imaginile cu obstacolul improvizat au ajuns în atenția autorităților, iar echipele Primăriei Cluj-Napoca au verificat zona și au îndepărtat construcția. Carosabilul a fost ulterior readus la starea inițială, scrie Cluj24. Viceprimarul Dan Tarcea a atras atenția că locuitorii nu pot interveni din pr»»»

mediafax.ro
Ziarul Financiar 59m

Dani Caramihai, Fratelli, un business de 110 mil. lei pe an: Ne aşteptăm la un an cu provocări legate de inflaţie, costuri operaţionale şi presiune pe consum, însă vedem în acelaşi timp şi oportunităţi pe segmentul premium

Grupul Fratelli, activ pe piaţa de ospi­talitate cu mai multe cluburi şi restau­ran­te, şi-a bugetat pentru acest an afaceri de 110 mil. lei, uşor mai mari decât în 2025. Avansul e de doar 2%, mult sub plusul de 20% raportat anul trecut versus 2024. „În acest an, cele mai importante pro­vocări pent»»»

zf.ro
Gandul 1h

USR anunță organizarea unui Comitet Politic pentru reconfirmarea lui Dominic Fritz in funcția de președinte

Ionuț Moșteanu declară, într-o postare pe Facebook, că îl susține pe Dominic Fritz în funcția de președinte al partidului și că „metodele securiste” nu funcționează la USR. Un Comitet Politic urmează să fie convocat, în sprijinul lui Fritz. „Azi am decis cu o largă majoritate în Biroul Național con»»»

gandul.ro
Gandul 1h

Alegeri în Rusia. Singurul partid de opoziție a fost eliminat oficial de pe buletinul de vot. Ce acuzații i se aduc formațiunii „Iabloko”

Comisia Electorală Centrală a Rusiei a exclus singurul partid de opoziție – „Iabloko” – de pe buletinul de vot pentru alegerile pentru Duma de Stat din septembrie. CEC a prezentat, marți, un buletin de vot revizuit, fără informații despre acest partid. Astfel, pe buletin vor rămâne 10 partide polit»»»

gandul.ro
Bursa 1h

Bogdan Ivan: Ministerul Finanţelor, ANAF şi Consiliul Concurenţei trebuie să verifice de urgenţă dacă asistăm la creşteri speculative

Fostul ministru al Energiei, deputatul PSD Bogdan Ivan declară, marţi, că preţurile la motorină au luat-o razna şi cresc de la o zi la alta şi, în unele cazuri, chiar de la o oră la alta, la aceeaşi benzinărie şi cere premierului şi ministrului Energiei să intervină imediat, iar Ministerul Finanţel»»»

bursa.ro
Bursa 1h

PSD acuză politicile fiscale ale Guvernului pentru scăderea investiţiilor străine

Partidul Social Democrat susţine că măsurile fiscale adoptate de premierul interimar Ilie Bolojan au facilitat transferul profiturilor companiilor multinaţionale către firmele-mamă din străinătate şi au determinat scăderea investiţiilor străine directe, conform unui comunicat de presă transmis marţ»»»

bursa.ro
Mediafax 1h

Pîslaru, mesaje de susținere pentru Fritz și Bolojan: „Se inventează principii juridice care frizează absurdul”

„Așa că instanțele au decis că legea nu mai dispune doar pentru viitor, ci și pentru trecut. Practic, pentru a elimina un oponent politic, se inventează principii juridice care frizează absurdul”, se arată în mesajul critic publicat, marți, de Dragoș Pîslaru. Mesajul vine în urma verdictului CCR, c»»»

mediafax.ro
Ziarul Financiar 1h

Situaţia nu arată bine: Germania îşi reduce din nou prognoza de creştere economică pe fondul războiului din Iran. Insolvenţele firmelor ating cel mai ridicat nivel din ultimii 20 de ani

Germania este pe cale să îşi reducă din nou prognoza de creştere economică pentru 2026, de la 1% la 0,5%, în condiţiile în care războiul din Iran şi creşterea preţurilor la energie afectează perspectivele de redresare ale celei mai mari economii europene. În paralel, insolvenţele companiilor german»»»

zf.ro
Ziarul Profit 1h

Un adolescent a încercat să intre în sediul Judecătoriei Medgidia cu un briceag și doi litru de benzină. Motivul i-a șocat pe jandarmi - Ziarul Profit

Un adolescent a încercat să intre în sediul Judecătoriei Medgidia cu un briceag și doi litru de benzină ascunse sub bluză. Când a fost descoperit de jandarmi, băiatul a invocat motive de autoapărare. Adolescent de 14 ani, prins cu briceagul și doi litri de benzină sub bluză la intrarea în judecător»»»

ziarulprofit.ro
Ziarul Profit 1h

Caz revoltător în Neamț. Trei frați de un an și doi ani au ajuns în grija statului după ce părinții nu i-au mai vrut - Ziarul Profit

Caz revoltător în Neamț. O femeie din Roman s-ar fi prezentat în fața autorităților și le-ar fi spus că nu mai dorește să își crească cei trei copii. În urma unei anchete sociale, autoritățile au constatat că micuții trăiau și în condiții necorespunzătoare. Caz revoltător în Neamț. Gemeni de un an »»»

ziarulprofit.ro
Ziarul Profit 1h

Alertă în București și Ilfov. Un copil de 13 ani a dispărut de mai bine de 12 ore, au fost date mesaje RO-Alert - Ziarul Profit

Alertă în București și Ilfov. Ionuț Valentin Fieru a pus pe jar autoritățile după ce a plecat de acasă și nu s-a mai întors. Locuitorii din București și Ilfov au primit două mesaje Ro-Alert în care erau rugați ca în cazul în care știu ceva despre băiatul dispărut să contacteze autoritățile. Copil d»»»

ziarulprofit.ro
Romania TV 1h

Accident cumplit pe autostradă. Cinci tineri au murit pe loc, iar alte patru persoane au fost rănite grav

Un accident cumplit a avut loc pe o autostradă din Irlanda. Cinci tineri au murit pe loc, iar alte patru persoane, printre care și un copil, au fost rănite grav. Accident cumplit pe autostradă. Potrivit primelor informații, mașina în care se aflau cei cinci tineri circula cu viteză pe contrasens și»»»

romaniatv.net
Ziarul Financiar 1h

Gabriel Avrămescu, ASF: Supravegherea pieţei de capital trebuie să poată identifica din timp tendinţele şi riscurile din guvernanţa corporativă. 29 de companii listate la Bursa de Valori au intrat sub regulile privind echilibrul de gen

Autoritatea de Supraveghere Financiară a evaluat în 2025, pentru prima dată într-un ciclu complet, reprezentarea femeilor în structurile de conducere ale societăţilor listate. Din 82 de societăţi analizate, 29 au intrat efectiv sub incidenţa noilor reguli, iar femeile ocupau 19,88% din totalul pozi»»»

zf.ro
Gandul 1h

O nouă dezinformare de la ministrul Miruță. Aruncă vina pe guvernele anterioare pentru dezafectarea centralelor pe cărbune. Omite că Ghinea (USR) a pus aceste obligații în PNRR și faptul că guvernul din care face parte chiar Miruță a scos din funcțiune definitiv două centrale

Radu Miruță își reia seria de atacuri cu iz dezinformator la adresa PSD și îi acuză pe social-democrați de oprirea unor capacități de producție energetică de 1.635 MW la Combinatul Energetic Oltenia. În aceeași postare, publicată pe Facebook, ministrul interimar al Transporturilor și al Apărării, i»»»

gandul.ro
Adevarul 1h

SURSE Conducerea USR îl va reconfirma pe Dominic Fritz la șefia partidului

Mandatul de președinte al lui Dominic Fritz va fi reconfirmat, miercuri, în cadrul unei ședințe a Comitetului Politic al partidului, după ce CCR a validat un amendament PSD prin care acesta ar urma să își piardă funcția de primar al Timișoarei, spun surse politice. Biroul Național al USR a decis or»»»

adevarul.ro
Mediafax 1h

Un ucrainean, condamnat la închisoare în Germania pentru un plan de sabotaj la ordinul Rusiei

Tribunalul din Stuttgart l-a condamnat pe bărbat la un an și trei luni de închisoare. Instanța nu a oferit deocamdată detalii despre acuzațiile pentru care acesta a fost condamnat, scrie agenția dpa. Alți doi cetățeni ucraineni judecați în același dosar au fost achitați. Cei trei bărbați, în vârstă»»»

mediafax.ro
Mediafax 1h

România se pregătește pentru un nou vârf de consum. Bușoi: Prețurile la import trec de 200 de euro în orele de vârf

Oficialul avertizează că situația s-ar putea complica în septembrie dacă anumite capacități de producție nu revin în sistem. Comandamentul Energetic se va reuni mai des Bușoi a anunțat că reuniunile Comandamentului Energetic vor fi organizate mai frecvent în actualul context. „Am condus ședința de »»»

mediafax.ro