Adevarul 46m

De ce bombardează Rusia lângă România și cum putem răspunde. Explicațiile analistului Miroslav Tașcu Stavre

Atacurile rusești intense de la granița României vizează porturile ucrainene de la Dunăre, transformate într-o poartă vitală pentru exportul de cereale după blocarea rutei Mării Negre, conform unei analize realizate de Miroslav Tașcu Stavre. În acest context, analistul de politică externă explică f»»»

adevarul.ro
Adevarul 1h

Atacul fără precedent al unui general de Armată: „Dronele ne cad în cap, iar politicienii se piaptănă! Au lăsat România fără apărare”

Generalul Virgil Bălăceanu lansează o critică fără precedent la adresa clasei politice. În timp ce dronele rusești ne testează vigilența, politicienii români au reușit o „performanță” uluitoare și au blocat sistematic programele de înzestrare a armatei, preferând în schimb să se răfuiască între ei »»»

adevarul.ro
DC News 1h

Singurul moment în care ”extremismul” își face loc în PE. G. Teodorescu explică situația reală: Ești cât se poate de frecventabil

Georgiana Teodorescu a afirmat, într-un interviu la DC News, alături de jurnalistul și analistul politic Bogdan Chirieac că eticheta de „extremism” aplicată unor partide este un „narativ politic”. Europarlamentara ECR a evidențiat realitatea din activitatea Parlamentului European, afirmând că grupu»»»

dcnews.ro
Ziarul Financiar 2h

Tare mi-e teamă că cel mai bun an pentru noi din următorii mulţi ani a fost 2024. În continuare ne vom confrunta cu creşteri de preţuri, stagnarea salariilor în valoare nominală, dar scăderea lor în valoare reală, recesiune, crize politice şi sociale, ca să nu mai vorbim de războaiele din lume

Românii sunt acum la cel mai ridicat nivel de stres din ultimul deceniu, de la criza anterioară încoace, spune Corina Cerchez, psiholog. Clienţii ei tineri au îngrijorări legate de direcţia în care să îşi construiască viaţa şi cariera, către ce joburi să se îndrepte – mai ales către acele joburi ca»»»

zf.ro
Romania TV 2h

Nicușor Dan a promulgat legea care schimbă regulile fiscale. Categoriile de persoane fizice care sunt scutite de la RO e-Factura

Legea prin care jurnaliștii, scriitorii, traducătorii, artiștii, creatorii de conținut și influencerii care obțin venituri din drepturi de autor sunt exceptați de la obligația utilizării e-Factura și pot folosi sistemul opțional a fost publicată vineri seara în Monitorul Oficial. Actul normativ pro»»»

romaniatv.net
Digi24 2h

Ilie Bolojan: Să vă gândiți ce înseamnă acțiuni iresponsabile în politică care țin de contestarea legislației privind atacarea dronelor

Premierul interimar Ilie Bolojan a criticat vineri, lipsa unei legislații complete în privința apărării antidrone și a lansat săgeți către unii politicieni, după ce o dronă a lovit un bloc de locuințe din Galați. Vladimir Putin, prima declarație despre drona rusească prăbușită în Galați: Rusia e pr»»»

digi24.ro
Gandul 2h

Fostul șef al Serviciilor comentează decizia lui Nicușor Dan și a MAE referitor la Rusia: Politica externă se face cu calcul rece asupra consecințelor

Silviu Predoiu, fostul șef al Serviciilor de Informații Externe, comentează incidentul dronei rusești care a intrat în spațiul aerian al României și a explodat pe un bloc din Galați. Acesta critică decizia președintelui Nicușor Dan și a ministrei interimare a Apărării, Oana Țoiu, de a închide Consu»»»

gandul.ro
Digi24 3h

Miruță, despre activarea Articolului 4 al NATO: Am decis în CSAT să cerem echipamente anti-dronă până la livrarea celor contractate

Ministrul interimar al Apărării, Radu Miruță, a declarat, vineri, la Galați că CSAT nu a luat decizia de a activa Articolul 4 din tratatul NATO prin care un stat membru poate cere consultări cu aliații atunci când consideră că integritatea sa teritorială, independența politică sau securitatea îi su»»»

digi24.ro
Ziarul Financiar 4h

Cel mai bun an pentru români a fost 2024, după care au venit recesiunea şi inflaţia

Românii sunt acum la cel mai ridicat nivel de stres din ultimul deceniu, de la criza anterioară încoace, spune Corina Cerchez, psiholog. Clienţii ei tineri au îngrijorări legate de direcţia în care să îşi construiască viaţa şi cariera, către ce joburi să se îndrepte – mai ales către acele joburi ca»»»

zf.ro
Bursa 5h

Raport Banca Transilvania: Inflaţie de două cifre şi creştere economică aproape stagnantă în 2026

Banca Transilvania îşi revizuieşte radical în jos prognoza de creştere economică a României pentru anul 2026, de la estimări anterioare la doar 0,2%, potrivit celui mai recent raport „BT Research Outlook” publicat de bancă. Conform documentului intitulat „BT Research Outlook - Mai 2026”, economia R»»»

bursa.ro
Gandul 5h

Președintele Poloniei vrea să-i retragă lui Zelenski „Ordinul Vulturul Alb”. Cum a reușit liderul ucrainean să stârnească furia lui Nawrocki

Președintele polonez, Karol Nawrocki, vrea să-i retragă lui Volodimir Zelenski Ordinul Vulturului Alb, cea mai înaltă distincție a Poloniei, după ce acesta din urmă a numit o unitate de elită a Forțelor de Operațiuni Speciale ucrainene după Eroii UPA. Andrzej Duda, fostul președinte polonez și Volo»»»

gandul.ro
Digi24 5h

Ambasadorul Rusiei, la MAE. Oana Țoiu: Condamnăm gesturile nesăbuite ale Rusiei. Consulul trebuie să părăsească țara în 72 de ore

Ministrul interimar de Externe, Oana Ţoiu, a declarat vineri, după că l-a convocat la sediul ministerului pe Ambasadorul Rusiei la Bucureti, că acesta a fost informat de decizia României de a nu mai permite funcţionarea Consulatului General al Federaţiei Ruse la Constanţa, iar consulul rus are 72 d»»»

digi24.ro
Gandul 5h

USR folosește incidentul de la Galați ca armă politică și dă vina pe PSD și AUR pentru atacul cu drona: Voi ați lăsat România vulenarbilă!

USR a folosit incidentul cu drona de la Galați pentru a lansa un nou atac politic la adresa PSD și AUR, pe care le acuză că au destabilizat țara și au „lăsat România vulnerabilă” într-un context tensionat de securitate. Formațiunea politică a distribuit pe rețelele sociale mesajul lui Alexandru Dim»»»

gandul.ro
Ziarul Profit 5h

Putin, Zaharova și Medvedev sfidează România după ce o dronă rusească a lovit un bloc din Galați: „Acest lucru se va întâmpla în continuare. Asta este doar încălzirea!” - Ziarul Profit

Vineri după-amiază, purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat, după ce drona rusească a lovit blocul din Galați, că președintele rus Vladimir Putin este la curent cu incidentul din România. „Dar voi ce credeți? Că am ascuns asta?”, a spus ironic Peskov, răspunzând la întrebarea»»»

ziarulprofit.ro
Curierul National 6h

Confidențialitatea, în pericol pe măsură ce AI cognitiv evoluează: Kaspersky evidențiază patru riscuri emergente

Inteligența Artificială (AI) este dezvoltată din ce în ce mai mult pentru a analiza semnale neuronale, a modela comportamente și a anticipa tipare de luare a deciziilor. Acest lucru marchează o schimbare de paradigmă, de la simpla procesare a datelor la sisteme capabile să interpreteze și să intera»»»

curierulnational.ro
Senat 7h

Senatul României a găzduit reuniunea Comitetului Parlamentar al Inițiativei Central Europene - Dimensiunea Parlamentară

În contextul exercitării de către România a Președinției-în-Exercițiu a Inițiativei Central- Europene (ICE) în cursul acestui an, Senatul României a organizat în zilele de 26 și 27 mai a.c., reuniunea Comitetului Parlamentar al Inițiativei Central Europene - Dimensiunea Parlamentară (ICE-DP), cu te»»»

senat.ro
DC News 7h

Parlamentul Poloniei a adoptat legea parteneriatului civil. Karol Nawrocki susține că nu o va promulga

Parlamentul de la Varşovia a adoptat vineri o lege care permite înregistrarea parteneriatelor civile, însă preşedintele conservator Karol Nawrocki a anunţat că nu o va promulga, transmite dpa, potrivit Agerpres. Legea face parte din pachetul de reforme promise de coaliţia de centru-stânga a premier»»»

dcnews.ro
Gandul 7h

Oana Gheorghiu: Fac un apel public la responsabilitate către toți parlamentarii PSD-AUR și sateliții: Opriți-vă din sabotarea apărării României!

Vicepremierul Oana Gheorghiu a făcut un apel public în urma gravului incident cu dronă de la Galați. Oana Gheorghiu a solicitat opoziției, dar și PSD să nu mai provoace neîncredere cu privire la acordul gigant de înarmare SAFE. Într-un comentariu dur pe contul său de socializare, Oana Gheorghiu cer»»»

gandul.ro
Digi24 7h

Nicuşor Dan acuză „iresponsabilitatea unor lideri politici care încearcă să scuze Rusia”, după explozia dronei la Galați

Președintele Nicușor Dan a afirmat, după ședința de vineri a Consiliului Suprem de Apărare a Țării (CSAT), că remarcă „iresponsabilitatea” unor lideri politici și formatori de opinie din România care încearcă să scuze Rusia în cazul incidentului în care o dronă militară a căzut în Galați. „Vreau să»»»

digi24.ro
Adevarul 8h

Premierul Slovaciei cere reluarea dialogului dintre UE și Rusia după incidentul cu drona din Galați

Premierul Slovaciei, Robert Fico, a face apel vineri, 29 mai, după incidentul cu drona din Galați, la „reținere în formulările inflamatoare” și cere „deschiderea imediată a unui dialog între UE și Rusia”. „Cu câteva zile în urmă, am declarat că, în absența unui dialog între Uniunea Europeană și Fed»»»

adevarul.ro
DC News 8h

Miliardarul american Peter Thiel s-a mutat în Argentina: Motivul din spatele deciziei

Magnatul germano-american din domeniul tehnologiei, Peter Thiel, se stabileşte în Argentina, unde a achiziţionat proprietăţi şi şi-a mutat familia, din cauza îngrijorării cu privire la orientarea politică a SUA după alegerile de la jumătatea mandatului în 2026, potrivit unui articol publicat joi de»»»

dcnews.ro
Digi24 8h

USR: PSD trebuie să răspundă pentru capabilitățile reduse ale Armatei României

USR acuză PSD că trebuie să își asume responsabilitatea pentru vulnerabilitățile actuale din sistemul de apărare și susține că a condus Ministerul Apărării timp de ani de zile și nu a dezvoltat capabilitățile necesare, inclusiv în contextul incidentului de la Galați. „În ziua în care o dronă ruseas»»»

digi24.ro
Curierul National 8h

Memorandumul privind preluarea Electrocentrale București de Primăria Capitalei a fost adoptat

Sursa: e-nergia.ro În ședința de Guvern de joi a fost discutat un memorandum prin care Elcen, producătorul de energie electrică și termică al Capitalei va fi preluat de Primărie. Este vizată fuziunea cu Termoenergetica și realizarea sistemului de alimentare centralizată cu energie termică a Capital»»»

curierulnational.ro
Active News 8h

Nicușor Dan: Responsabilitatea integrală pentru acest incident îi aparține Federației Ruse. Ce spunea anul trecut despre doborârea dronelor

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Ședința CSAT, convocată de urgență, vineri la ora 11.»»»

activenews.ro
Adevarul 8h

Planul secret al Kremlinului pentru scrutinul din Armenia. Podul aerian prin care Moscova vrea să transporte 100.000 de alegători ca să-l dărâme pe premierul Pașinian

Moscova își activează întregul arsenal de război hibrid pentru a readuce Armenia sub umbrela sa de influență. Oficiali ruși au pus la punct o schemă logistică masivă pentru a transporta zbor cu zbor până la 100.000 de armeni care trăiesc în Federația Rusă, cu scopul clar de a bloca realegerea premi»»»

adevarul.ro
Adevarul 9h

Vicepremierul Oana Gheorghiu a găsit vinovații pentru lipsurile armatei: PSD, AUR, SOS, POT și Călin Georgescu

Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat vineri, 29 mai, că incidentul cu drona de la Galați „a demonstrat capacitățile reduse ale României de a se apăra împotriva acestui tip de atac”. „Dormi liniștit la tine acasă și, deodată, o dronă rusească îți lovește blocul. Din fericire, incidentul de la Gal»»»

adevarul.ro
Romania TV 9h

PSD anunță că susține "instalarea rapidă a unui guvern funcţional şi responsabil" după ce o dronă a lovit un bloc din Galați. Apel către partide "să înceteze confruntările interne şi să acţioneze în interesul naţional"

PSD condamnă, totodată, declaraţiile premierului interimar Ilie Bolojan şi ale unor reprezentanţi USR care invocă sesizările la Curtea Constituţională în privinţa legislaţiei SAFE, pentru a pasa propria răspundere pentru eşecul sistemului de apărare al României în cazul incidentului de la Galaţi. P»»»

romaniatv.net
Adevarul 9h

Tensiuni pe scena politică după incidentul cu drona din Galați: PNL acuză PSD și AUR că „îngenunchează în fața Moscovei”

Partidul Național Liberal a condamnat dur incidentul în care o dronă rusească s-a prăbușit pe un bloc de locuințe din Galați și i-a acuzat pe liderii PSD și AUR că au avut o reacție „anti-națională” după atac. Într-un comunicat transmis vineri, liberalii afirmă că incidentul de la Galați, soldat cu»»»

adevarul.ro
Digi24 9h

PNL acuză PSD și AUR de poziții „anti-naționale” după incidentul cu drona de la Galați

Liberalii critică dur pozițiile PSD și AUR după prăbușirea dronei rusești peste un bloc din Galați, pe care le califică drept „anti-naționale”, și acuză cele două formațiuni că subminează eforturile de apărare ale României și reacția comună a statului în fața agresiunii Rusiei. „Partidul Național L»»»

digi24.ro
Adevarul 9h

Val de comentarii după incidentul de la Galați. În timp ce străinii critică reacția NATO, românii se întreabă de ce nu a fost doborâtă drona

Și românii și străinii comentează activ pe rețelele sociale după ce o dronă de proveniență rusească a căzut pe un bloc din Galați. „Cetățenii vor da vina pe Ucraina și vor susține că UE a făcut asta”. Curg reacțiile în mediul online după ce o dronă de proveniență rusească a căzut pe un bloc din mu»»»

adevarul.ro
Digi24 9h

AUR, atac la Guvern după incidentul de la Galați. Partidul condus de Simion cere alegeri anticipate și acuză „incompetența regimului”

AUR susține că securitatea națională a fost grav afectată de „incompetența regimului aflat la putere”, după incidentul de la Galați, unde o dronă s-a prăbușit peste un bloc. Partidul cere alegeri anticipate și afirmă că actuala guvernare reprezintă „un pericol existențial pentru România”. „Responsa»»»

digi24.ro
Adevarul 10h

Cum ar putea Rusia să cucerească Vilnius în cinci zile. Arma asimetrică ce poate salva Lituania

Flancul estic al NATO se află în fața unor reconfigurări strategice majore, pe măsură ce analiștii militari occidentali testează capacitatea de rezistență a statelor baltice în fața unui potențial conflict extins. O simulare de război, analizată recent de publicația britanică The Times, scoate la i»»»

adevarul.ro
Digi24 10h

PSD, apel la stabilitate politică după incidentul cu drona de la Galați: „România are nevoie de un guvern funcțional”

PSD a transmis un apel la stabilitate politică și la formarea rapidă a unui guvern funcțional, în contextul dronei prăbușite deasupra unui bloc din Galați. Social-democrații au cerut tuturor partidelor să renunțe la confruntările interne pe teme de apărare națională și să acționeze unitar în fața r»»»

digi24.ro
Ziarul Financiar 10h

Samy Numan, Nimet Târgovişte: Avem nevoie de o politică economică de industrializare, una pentru marea industrie şi una pentru cei mici. Noi, cei mici, trebuie să fim ajutaţi cu o legislaţie, cu parcuri şi cu spaţii industriale de calitate

România are nevoie de o politică economică de industrializare care să se împartă în două elemente, marea industrie, pe care statul trebuie să o sprijine prin măsuri precum ajutoare de stat şi politici de recuperare a anumitor industrii, şi industria mică, care trebuie sprijinită şi prin legislaţie,»»»

zf.ro
Active News 10h

VIDEO | Noapte de coșmar la Galați: O dronă de model rusesc s-a prăbușit peste un bloc de locuințe! MAE a alertat NATO, George Simion tună: ”Nu mai dați foc la țară și lăsați un guvern LEGITIM să preia conducerea!”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul ACTUALIZARE Nicușor Dan, convorbire cu Mark Rutte „Am»»»

activenews.ro
Gandul 10h

Premierul demis se întoarce de urgență, de la Chișinău, cu un avion Spartan

Aflat în vizită în Republica Moldova, Ilie Bolojan a cerut să se întoarcă de urgență la București, pentru a participa la ședința CSAT, convocată de președintele Nicușor Dan. De la Chișinău, el a cerut ministrului Apărării să urgenteze transmiterea de echipamente NATO în România, să discute cu aliaț»»»

gandul.ro
Active News 10h

S-au ales cu PLÂNGERE PENALĂ după ”Raportul” mincinos despre ”dezinformare” prezentat la Cotroceni! Cenzorii care au atacat ActiveNews, reclamați la Parchet și ANI de Patria Prima

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul PATRIA PRIMA informează: Summitul România Imună: plân»»»

activenews.ro
Bursa 10h

Marcel Ciolacu condamnă atacul cu dronă de la Galaţi şi critică reacţia autorităţilor

Fostul premier condamnă atacul şi a afirmat că agresiunea rusă produce efecte directe asupra siguranţei românilor aflaţi în apropierea graniţei, conform mesajului publicat pe pagina sa de Facebook. Marcel Ciolacu a susţinut că România a fost afectată inclusiv în spaţiul aerian propriu şi a criticat»»»

bursa.ro
Bursa 11h

Titus Corlăţean cere măsuri executive urgente după incidentul cu dronă de la Galaţi

O dronă a Federaţiei Ruse a lovit un bloc de locuinţe în Galaţi, eveniment care a atras o condamnare politică fermă, conform postării realizate de Titus Corlăţean pe Facebook. Mecanismul de răspuns militar nu a funcţionat în acest caz, deşi Parlamentul a aprobat anterior o lege pentru lanţul de com»»»

bursa.ro
Active News 11h

VIDEO | Noapte de coșmar la Galați: O dronă de fabricație rusească s-a prăbușit peste un bloc de locuințe! MAE a alertat NATO, George Simion tună: ”Nu mai dați foc la țară și lăsați un guvern LEGITIM să preia conducerea!”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul ACTUALIZARE Nicușor Dan, convorbire cu Mark Rutte „Am»»»

activenews.ro
Active News 11h

Stéphane Luçon dă în vileag listele negre ale Brigăzii ”Getica”: Peste 150 de cetățeni europeni și americani, amenințați cu ”acțiuni invazive” pentru opiniile lor critice despre Ucraina

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Jurnalistul francez Stéphane Luçon îi adresează o ser»»»

activenews.ro
Active News 11h

S-au ales cu PLÂNGERE PENALĂ după ”Raportul” mincinos despre ”dezinformare” prezentat la Cotroceni! Cenzorii care au atacat ActiveNews, reclamați la Parchet și ANI de Prima Patria

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul PRIMA PATRIA informează: Summitul România Imună: plân»»»

activenews.ro
Romania TV 12h

Ilie Bolojan anunță primele măsuri după ce drona rusească a explodat pe un bloc din Galați: „Adoptăm sancțiuni față de diplomații ruși la București” / „Lucrăm în aceste ore și în aceste zile pe trei planuri”

Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat, de la Chișinău, măsurile pe care le va lua statul român după ce o dronă rusească a explodat deasupra unui bloc din Galați în dimineața zilei de vineri. „În această dimineață, două aspecte: În primul rând, ce s-a întâmplat azi noapte la Galați, așa cum am »»»

romaniatv.net
Active News 12h

S-au ales cu PLÂNGERE PENALĂ după ”Raportul” mincinos despre ”dezinformare” prezentat la Cotroceni! Cenzorii care au atacat ActiveNews, reclamați la Parchet și ANI

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Summitul România Imună: plângere penală pentru preluc»»»

activenews.ro
Business24 12h

Phillips Distilling mută producția Sour Puss în Canada pentru consolidarea prezenței în regiune

Phillips Distilling, producător de familie din Minnesota, a mutat o parte din producția Sour Puss în Canada în primăvara anului 2025 ca răspuns la boicotul provinciilor împotriva băuturilor americane, generat de tarifele administrației Trump. Acordul pentru începerea producției a fost încheiat cu S»»»

business24.ro
Ziarul Financiar 13h

Horia Braun, CEO Erste Asset Management. Arta îndoielii în investiţii: despre probabilitatea ipotezelor şi puterea imaginaţiei

Trăim în aceste zile o fervoare intensă a pieţelor de capital legată parţial şi de o serie de noi listări gigantice aşteptate pe bursa newyorkeză. Prima se anunţă a fi cea mai mare ofertă primară iniţială (IPO) din istoria burselor moderne şi aparţine companiei SpaceX, proiectul de suflet (şi care »»»

zf.ro
Active News 14h

VIDEO | Noapte de coșmar la Galați: O dronă rusească s-a prăbușit peste un bloc de locuințe! MAE a alertat NATO, George Simion tună: ”Nu mai dați foc la țară și lăsați un guvern LEGITIM să preia conducerea!”

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul O dronă rusească tip Geran 2 s-a prăbușit în noaptea »»»

activenews.ro
Bursa 14h

Iulian Chifu cere activarea Articolului 4 din Tratatul NATO după incidentul cu drona prăbuşită în Galaţi

Analistul de politică externă Iulian Chifu solicită o reacţie fermă din partea Bucureştiului după ce o dronă s-a prăbuşit la Galaţi. Aflat la Odesa, acesta consideră că România şi NATO trebuie să renunţe la defensivă şi să adopte măsuri militare radicale, inclusiv distrugerea ţintelor ruseşti înain»»»

bursa.ro
Romania TV 14h

România ar putea invoca Articolul 4 al NATO după ce o dronă rusească s-a prăbușit pe un bloc din Galați. Ce prevede

România ar putea invoca Articolul 4 al Tratatului Atlanticului de Nord (NATO) după ce o dronă rusească de tip Geran 2 s-a prăbușit în dimineața zilei de vineri pe un bloc din Galați. Articolul 4 permite oricărui stat membru NATO să cearcă consultări cu aliații când consideră că integritatea teritor»»»

romaniatv.net
Romania TV 14h

Oana Țoiu îl atacă dur pe George Simion pentru comentariile făcute după prăbușirea dronei pe blocul din Galați: „Nu se pune problema limitării din punct de vedere juridic” / „Partidul domnului Simion nu a susținut legislația privind doborârea dronelor”

Ministra de externe Oana Țoiu a răspuns acuzațiilor făcute în spațiul public în dimineața zilei de vineri de către George Simion, după ce liderul AUR a acuzat guvernul că nu poate proteja populația pentru că este ilegitim. Țoiu a transmis că, deși România are un guvern interimar, nu există nicio li»»»

romaniatv.net