makfax.com.mk
Унгарската министерка за правда бара извинување од ЕУ
mia.mk
Светски лидери повикаа за поголема соработка во светот по пандемијата
makfax.com.mk
Работниците на „Нисан“ во Барселона на протест поради плановите за затворање на фабриката
netpress.com.mk
Русија планира да го заврши „Северен тек 2“ без оглед на санкциите од САД
mia.mk
Јапонија загрижена поради усвоениот спорен закон за Хонг Конг
mia.mk
Италијанците за бојкот на холандските производи поради судирот околу планот за закрепнување на ЕУ
puls24.mk
Три месеци верно во болница го чекал сопственикот кој починал од коронавирус
netpress.com.mk
Палмер: Црна Гора и Србија треба да разговараат
sitel.com.mk
Граѓаните кои се во државен карантин се чувствуваат дискриминирано од одлуките на Владата
makfax.com.mk
„Ди велт“: Вашингтон најмногу ќе изгуби од напуштањето на договорот за отворено небо
mia.mk
Мнозинството европратеници ги поздравија предлозите на Комисијата за планот за закрепнување – Иднината на ЕУ е во прашање
netpress.com.mk
Латинска Америка – новото жариште на коронавирусот, Европа со 750 милијарди евра за спас на економиите
mia.mk
Прилеп постави фотоволтаични системи за заштита на животната средина
ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО ВЛЕГУВААТ ВО КРИТИЧЕН ПЕРИОД, НЕОПХОДНА Е ПОДОЛГОРОЧНА СИСТЕМСКА ПОДРШКА
КОВИД-19 сериозно влијае врз деловните субјекти низ целиот регион на Западен Балкан
makfax.com.mk
Москва ги негира тврдењата на американскиот генерал за руски платенички авиони во Либија
Не може да се предвиди ситуацијата, важно е почитувањето на мерките за заштита
kanal5.com.mk
Климатски промени: Сибир денеска ,,се вари” на 35 степени
mia.mk
„Спејс Икс“ подготвена за „историски“ лет до Меѓународната вселенска станица
kanal5.com.mk
Европските земји почнуваат да ги отвораат границите
netpress.com.mk
Русија воената парада за Денот на победата ќе ја одржи на 24-ти јуни
ВИКТАТОРOT НА АГЕНДА
УБИСТВОТО НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ ВО ФРАНЦУСКИОТ И ИТАЛИЈАНСКИОТ ПЕЧАТ ОД МАЈ-ЈУНИ 1903 (4)
НЕ МОЖЕ СЕ’ НА СИЛА
ЗАЕВ СЕ ЧЕШКА. МИЦКОВСКИ СЕ СЛОВАЧКА
netpress.com.mk
Курти гледа излез од несогласувањата во избори
На повидок се избори во јули
netpress.com.mk
СЗО контра Заев и СДСМ
netpress.com.mk
Трамп може да го промени местото на одржување на републиканската конвенција
kurir.mk
Мицкоски: За уништувањето на здравствениот систем виновни сме сите партии кои управувале со државата, но мора да се стави крај на тоа, на криминални т
ПАТУВАЊЕ ВО ДОБА НА КОРОНАВИРУС: Се што треба да знаат Македонците за омилените дестинации
mia.mk
На првиот работен ден во Брисел, Лајчак се сретна со амбасадорите од Западен Балкан
kanal5.com.mk
Регионот ги отвора границите, Македонија ја „крчка“ одлуката
kanal5.com.mk
СБ: Пандемијата ги загрозува позитивните трендови на македонската економија
alfa.mk
Унгарија ги отвара границите за Србите
ИЛИЈА ЗА ОДЛУКАТА НА РАМА: Лудило од 19-ти век! ДА ОДЛУЧИМЕ ОД АЛБАНИЈА ДА ВЛЕГУВААТ САМО МАКЕДОНЦИ ИЛИ...?
kurir.mk
Колумна на Д.П. Латас: Набутинавле охохо
mia.mk
ЕК: Изјавите на Борел и Лајчак за Косово се конзистентни, различните толкувања не се точни
Европската авто-индустрија е ДЕСЕТКУВАНА - ПАД НА НОВИ РЕГИСТРАЦИИ ЗА 76,3% ВО АПРИЛ
mia.mk
Захарова: САД намерно го уриваат системот на стратешка стабилност
netpress.com.mk
За Нетанјаху судењето за корупција е „обид за пуч“
kanal5.com.mk
Се вратија верниците на неделната миса на плоштадот Свети Петар во Рим
Ќе им се оддолжиме на Свети Кирил и Методиј со негување на јазикот и културата
kanal5.com.mk
Македонија го празнува Денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј
kanal5.com.mk
Стоматолог бесплатно им ја враќа насмевката на најсиромашните од целиот свет (ФОТО)
mia.mk
Кориера дела Сера за коронавирусот: победија посиромашните европски земји
kanal5.com.mk
Русија поради пандемијата воведува онлајн гласање
Makfax 06.04. 18:54

Папата издвои 750 илјади долари помош за сиромашните земји

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциско, издвои 750.000 американски долари помош за болници, училишта, старски домови и други установи што ги води Католичката црква во сиромашните земји, кои ќе се користат за борба против коронавирусот. Папата ги повика црквите во светот да придонесат»»»

makfax.com.mk
Globus 05.05. 10:06

РЕЛИГИЈАТА ВО АКТУЕЛНОТО ДОБА

КРИСТОФ ШТРАК Црквите, синагогите и џамиите првпат остануваат затворени, дури и на најважните верски празници. Тоа е тажна премиера во време на пандемијата на коронавирус. Но, за верниците тоа е и шанса Најкратка дефиниција на верата е – престан, застанување на момент. Престан е голем збор. Католич»»»

Have anything to say about this article?

You can report: fake news, misinformation, error, more information, additional data, etc.

Comment
Cancel
Your comment has been sent successfuly! Thank you.