Gandul 1h

Tensiunile escaladează în Strâmtoarea Ormuz. Statele Unite au atacat și capturat două petroliere sub pavilion iranian

În cursul zilei de vineri, Marina americană a atacat și ulterior a preluat controlul a două petroliere sub pavilion iranian în timp ce acestea încercau să intre într-un port din Golful Oman, scrie Washington Post. Acest incident vine după o noapte de confruntări violente în Strâmtoarea Ormuz și pun»»»

gandul.ro
DC News 2h

Trump anunță trei zile de încetare a focului între Rusia și Ucraina

Preşedintele american Donald Trump a anunţat vineri seara o încetare a focului de trei zile între Ucraina şi Rusia începând de sâmbătă, 9 mai, până luni, 11 mai. „Sunt bucuros să anunț că va exista o încetare a focului de trei zile (9, 10 și 11 mai) în războiul dintre Rusia și Ucraina”, a postat Do»»»

dcnews.ro
Capital 2h

UE pregătește restricții economice. Statele care blochează firmele europene pot pierde accesul la contractele publice ale Uniunii Europene

UE pregătește restricții economice. Uniunea Europeană pregătește una dintre cele mai dure schimbări de politică economică din ultimii ani. Bruxelles-ul vrea să limiteze accesul la contractele publice europene pentru statele care blochează companiile din UE pe propriile piețe, într-un context marcat»»»

capital.ro
Romania TV 2h

EXCLUSIV CUTIA NEAGRĂ Decalogul sărăciei lui Bolojan. În doar 10 luni, politicianul providențial venit de la Oradea să salveze România a băgat țara în recensiune economică

CUTIA NEAGRĂ vă prezintă Decalogul sărăciei celui pe care filozoful Liiceanu l-a gratulat cu titlul de Mesia Bolojan. În doar zece luni, prin măsuri economice și fiscale brutale, politicianul providențial venit de la Oradea să salveze România a băgat țara în recensiune economică. Un prim șoc a lovi»»»

romaniatv.net
Ziarul Financiar 2h

Guvernul creşte salariile la Romgaz cu 6,5% şi spune că societatea trebuie să-şi păstreze angajaţii, plătiţi oricum sub media industriei. „Compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiţii din istoria societăţii”

Guvernul României a decis vineri creşterea salariilor angajaţilor Romgaz cu 6,5%, executivul explicând că societatea desfăşoară investiţii majore şi este necesar să îşi păstreze forţa de muncă. „Compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiţii din istoria societăţii, de aproximativ 5,6»»»

zf.ro
Bursa 2h

Irineu Darău: „Statul poate interveni mai rapid în salvarea capacităţilor strategice din apărare”

Guvernul a îmbunătăţit regulile şi cadrul legislativ, astfel încât statul să îşi poată proteja mai rapid şi mai eficient interesele de securitate şi capacităţile strategice din industria de apărare fix atunci când acestea sunt în pericol să fie închise, vândute sau pierdute, a anunţat, vineri, mini»»»

bursa.ro
Gandul 2h

Donald Trump anunță trei zile de armistițiu între Ucraina și Rusia și un schimb masiv de prizonieri: „Cererea a fost făcută direct de mine”

Președintele Statelor Unite a anunțat vineri, printr-o postare pe pagina de socializare Truth Social, instituirea unui armistițiu de trei zile între Rusia și Ucraina, care urmează să aibă loc între 9 și 11 mai. Pe lângă încetarea ostilităților pe front timp de trei zile, acordul mediat de Donald Tr»»»

gandul.ro
Romania TV 2h

EXCLUSIV Mutare neașteptată pe scena politică: cine ar fi în cărți pentru șefia Guvernului. Numele premierului favorit al lui Nicușor Dan

Varianta premierului tehnocrat ar fi luată în calcul de președintele Nicușor Dan. Potrivit România TV, deja în cercurile financiare circulă un nume: Șerban Matei, directorul de relații internaționale al Băncii Naționale a României. Surse apropiate mediului politic și financiar vorbesc despre un teh»»»

romaniatv.net
Ziarul Financiar 2h

Guvernul creşte salariile angajaţilor Romgaz cu 6,5% şi spune că societatea trebuie să-şi păstreze angajaţii, plătiţi oricum sub media industriei. „Compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiţii din istoria societăţii”

Guvernul României a decis vineri creşterea salariilor angajaţilor Romgaz cu 6,5%, executivul explicând că societatea desfăşoară investiţii majore şi este necesar să îşi păstreze forţa de muncă. „Compania derulează în 2026 cel mai mare program de investiţii din istoria societăţii, de aproximativ 5,6»»»

zf.ro
Economica 3h

Sute de locuitori din Popești-Leordeni au rămas fără gaze. Distrigaz a sistat furnizarea după ce un branșament a fost avariat de lucrări efectuate în zonă de PPC - Economica.net

Un branşament al reţelei de distribuţie a gazelor naturale a fost avariat vineri, ca urmare a unor lucrări de săpătură mecanizată realizate pentru reţeaua electrică de către firma Reţele Electrice România S.A., companie aparținând grupului PPC), pe Şoseaua Berceni, din Sectorul 4 al municipiului Bu»»»

economica.net
Romania TV 3h

Război între Koveși și Nicușor Dan. Șefa EPPO îl trimite la „somn” pe președinte: „Faptul că ai obținut un scor bun la olimpiade internaționale de matematică nu te califică să faci astfel de afirmații”

Fost procuror DNA și în prezent șefa EPPO, Laura Codruța Koveși i-a răspuns tăios președintelui Nicușor Dan, după ce acest a afirmat, în aprilie, că tinde să creadă că DNA a făcut abuzuri în mandatul acesteia. De asemena, aceasta afirmă că afirmațiile președintelui sunt nefondate. „Înclină să cread»»»

romaniatv.net
Capital 3h

Republica Moldova schimbă regulile pentru produsele fitosanitare. Agricultura se aliniază la standardele Uniunii Europene

Parlamentul Republicii Moldova a aprobat modificări importante privind autorizarea produselor fitosanitare și a fertilizanților, într-un demers care urmărește apropierea agriculturii moldovenești de standardele Uniunii Europene. Noua lege introduce reguli noi pentru testarea produselor utilizate în»»»

capital.ro
Observator 3h

Grindeanu: Dacă PIB scade din nou, am putea intra în criză economică. Asta e adevărata moştenire a lui Bolojan

"Trimestrul I din 2026 ar putea deveni al treilea trimestru consecutiv de scădere economică. Câteva zile ne mai despart de anunţul crucial pe care Statistica urmează să îl facă despre evoluţia Produsului Intern Brut. În cazul unei noi scăderi a PIB, nu o să mai vorbim de "recesiune tehnică", ci de »»»

observatornews.ro
Gandul 4h

Polonia devine prima țară UE care semnează acordul SAFE și primește 43,7 miliarde de euro pentru apărare. La ce vor fi folosiți banii

Polonia a marcat vineri o premieră europeană și a devenit primul stat membru al Uniunii Europene care a semnat oficial acordul de împrumut în cadrul programului Safe. Varșovia va beneficia de 43,7 miliarde de euro din cele 150 de miliarde alocate de Bruxelles, devenind astfel statul care primește c»»»

gandul.ro
Economica 4h

Sute de locuitorii din Popești-Leordeni au rămas fără gaze. Distrigaz a sistat furnizarea după ce un branșament a fost avariat de lucrări efectuate în zonă de PPC - Economica.net

Un branşament al reţelei de distribuţie a gazelor naturale a fost avariat vineri, ca urmare a unor lucrări de săpătură mecanizată realizate pentru reţeaua electrică de către firma Reţele Electrice România S.A., companie aparținând grupului PPC), pe Şoseaua Berceni, din Sectorul 4 al municipiului Bu»»»

economica.net
Curierul National 4h

IMM România: Scăderea cererii interne pune presiune pe IMM-urile din HoReCa și pe investițiile din industrie

Datele aferente primului trimestru din 2026 confirmă o încetinire a activității din turism, cu impact direct asupra întreprinderilor mici și mijlocii din industria ospitalității, transportului, alimentației publice și serviciilor conexe. Potrivit datelor oficiale INS, în perioada ianuarie–martie 20»»»

curierulnational.ro
Ziarul Financiar 5h

Când vor începe să se taie salariile?

Am pus această întrebare – Când vor începe tăierile de salarii? - Oanei Botolan, managing partner la CTeam, una dintre cele mai cunoscute specialiste de pe piaţa muncii din România. Am pus această întrebare gândindu-mă la perioada 2009-2010-2011, când criza de atunci a determinat firmele private să»»»

zf.ro
Ziua de vest 5h

Taxele anunțate de Donald Trump ar putea costa zeci de milioane de euro compania Continental

Grupul german Continental AG, prezent și în România, estimează un impact financiar de ordinul zecilor de milioane de euro, în cazul în care noile taxe vamale anunțate de Donald Trump vor fi aplicate și anvelopelor. Declarația a fost făcută de directorul financiar al companiei, Roland Welzbacher, în»»»

Romania TV 5h

Marian Vanghelie, olimpic la slalom printre condamnări. Fostul primar adaugă la colecție un nou dosar de corupție, pentru fapte comise în pandemie

În cel mai nou dosar de corupție a lui Marian Vanghelie sunt vizate, în total, 31 de persoane, întrucât au fost păgubite instituții din subordinea Primăriei Sectorului 5. Alături de Marian Vanghelie au fost trimiși în judecată fratele fostului primar, Paul Vanghelie, și mai mulți foști șefi din fir»»»

romaniatv.net
Puterea 5h

Cum au ieftinit Spania și Portugalia energia cu 24% - Puterea.ro

În timp ce dezbaterea publică din România este dominată de avertismente alarmiste despre presupusele „riscuri” ale energiei regenerabile, datele europene arată o realitate exact opusă: statele care au accelerat investițiile în energie solară și eoliană au reușit să reducă semnificativ prețurile la »»»

puterea.ro
Flux 24 5h

Adrian Năstase despre un „guvern pro occidental”: Americanii vor un guvern care servește interesele Statelor Unite. Francezii vor unul care protejează economia, securitatea și influența Franței

”În aproape fiecare campanie electorală din România apare aceeași formulă: „avem nevoie de un guvern pro-occidental”. Expresia este repetată de politicieni, analiști și de televiziuni ca un criteriu suprem de legitimitate politică. Rareori însă cineva pune întrebarea simplă: de ce nu vorbim, înaint»»»

flux24.ro
Digi24 5h

Sorin Grindeanu atacă „moștenirea Bolojan”: „Au promis reformă. Au livrat recesiune!”

Președintele PSD, Sorin Grindeanu, susține că România riscă să intre în criză economică după trei trimestre consecutive de scădere a PIB și acuză guvernul condus de Ilie Bolojan că a „livrat recesiune” în locul reformelor promise. Liderul social-democrat invocă scăderea economiei, numărul mare de f»»»

digi24.ro
DC News 6h

„Ghidul agitatorului”: Cum îi învață Putin pe membrii Rusiei Unite să răspundă nemulțumirilor rușilor, inclusiv situația economică sau cenzura și blocarea rețelelor sociale

Documentul, analizat de publicația rusă pro-regim Kommersant, e conceput sub formă de manual și oferă răspunsuri la probleme cheie și critci politice, economice și chiar ideologice, membrii partidului fiind avertizați că deși confruntarea cu alegătorii este dificilă ea e obligatorie. „Partidul lui »»»

dcnews.ro
Economica 6h

Sorin Grindeanu: Trimestrul I din 2026 ar putea deveni al treilea trimestru consecutiv de scădere economică. Nu o să mai vorbim de recesiune tehnică, ci de criză economică - Economica.net

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că primul trimestru din 2026 ar putea deveni al treilea trimestru consecutiv de scădere economică, iar o nouă scădere a PIB ar însemna trecerea de la recesiune tehnică la criză economică, transmite Agerpres. „Trimestrul I din 2026 ar putea deveni»»»

economica.net
Bursa 6h

Grindeanu: „Trei trimestre consecutive de scădere a PIB pot duce la criză economică”

Preşedintele PSD, Sorin Grindeanu, a declarat vineri că primul trimestru din 2026 ar putea deveni al treilea trimestru consecutiv de scădere economică, iar o nouă scădere a PIB ar însemna trecerea de la recesiune tehnică la criză economică, potrivit unei postări pe contul său de Facebook. „Trimestr»»»

bursa.ro
DC News 6h

Bursa, pe verde după moțiunea de cenzură. Negrescu vorbește de o frenezie pe piața de capital: Oportunitate de neratat pentru investitori

În ultimele cinci sesiuni de tranzacționare, indicele principal al pieței locale a crescut cu 4,72%, iar de la începutul anului 2026 Bursa de Valori București a înregistrat un avans de 21%. În acest sens, DC News l-a contactat pe analistul economic Adrian Negrescu pentru a-l întreba de ce crește bu»»»

dcnews.ro
Bursa 7h

TNI EVOLUTION 2026: Târgul Naţional Imobiliar se mută complet în online

Potrivit unui comunicat remis redacţiei de TNI EVOLUTION, Târgul Naţional Imobiliar îşi deschide oficial ediţia aniversară cu numărul 40, desfăşurată în perioada 8-10 mai 2026 exclusiv online, marcând lansarea unei platforme digitale integrate dedicate pieţei imobiliare. Evenimentul reuneşte mii de»»»

bursa.ro
Romania TV 7h

Kelemen Hunor, mesaj pentru Grindeanu, Bolojan şi Fritz: „Avem nevoie de un premier candidat instruit profesional, credibil politic și capabil să facă față crizei politice”

„Acum sarcina președintelui este să găsească o soluție care să asigure o guvernare stabilă și să nu facă România vulnerabilă în fața forțelor extremiste. Sarcina partidelor din coaliţie este de a renunţa la consideraţiile lor tactice şi, în sfârşit, de a pune interesele ţării pe primul loc”, a decl»»»

romaniatv.net
Romania TV 7h

Cosmin Marinescu, BNR: Lumea a ajuns la o datorie de 100% din PIB-ul mondial. Riscul major al „capcanei populismului economic”

„În caz contrar, ne confruntăm cu capcana populismului economic, iar politicile publice recurg doar la măsuri pe termen scurt, bazate în principal pe deficite bugetare și datorie publică”, a declarat Cosmin Marinescu în discursul de deschidere al simpozionului OECD/INFE România privind educația fin»»»

romaniatv.net
Mediafax 7h

Platformele digitale transformă piața imobiliară: vânzarea și închirierea apartamentelor devin mai simple (P)

Accesul rapid la informație schimbă comportamentul cumpărătorilor Vânzătorii își adaptează strategiile la noile platforme Digitalizarea simplifică procesul de închiriere închiriere apartamente Transparența și comparabilitatea cresc încrederea în piață vânzare apartamente Provocări și limite ale dig»»»

mediafax.ro
Intermodal-logistic 7h

DP World lansează o soluție de asigurare a mărfurilor pentru riscurile de război

DP World a lansat o soluție de asigurare pentru riscurile de război dedicate transportului de marfă, descrisă de companie drept „prima de acest fel” din industrie, menită să sprijine companiile afectate de perturbările de pe rutele comerciale din Orientul Mijlociu, unde polițele tradiționale au dev»»»

intermodal-logistics.ro
Gandul 8h

Putin este dispus să poarte discuții cu liderii UE, dar are o condiție. Ce trebuie să facă șefii de stat pentru a sta iar la masă cu președintele rus

Kremlinul a anunțat, vineri, că președintele Rusiei, Vladimir Putin, este dispus să poarte negocieri cu „toți” liderii, inclusiv cu europenii, după ce ziarul Financial Times a relatat că liderii Uniunii Europene se pregătesc pentru eventuale negocieri cu Moscova. Purtătorul de cuvânt al președintel»»»

gandul.ro
Romania TV 8h

Căpușarea bugetului de stat prin contracte „la dublu”: Raportul care arată că există mai multe contracte decât numărul angajaților

Vineri, 8 mai, Guvernul a publicat o analiză a administrației publice în care arată numărul angajaților din instituții, precum și cheltuielile salariale suportate din bugetul de stat. Concluzia este una previzibilă, ci anume că statul nu are o evidență unitară a angajaților din sectorul public. Exe»»»

romaniatv.net
Digi24 8h

Surse: Guvernul a adoptat creșteri de salarii la Romgaz. Decizia, ținută la secret

Guvernul a adoptat, în ședința de vineri, majorări salariale pentru Romgaz, potrivit unor surse guvernamentale. Argumentul invocat de autorități este că societatea înregistrează profit și este implicată în dezvoltarea proiectului Neptun Deep. Decizia ar fi fost luată printr-un memorandum și ar fi v»»»

digi24.ro
Ziua Cargo 9h

Transparentizare: 45% din joburi au salariile afișate

Cu o lună înainte de transparentizarea pieței salariilor, procentul locurilor de muncă al căror salariul este afișat a urcat la 45%, potrivit unui comunicat. Sunt, însă, diferențe mari în funcție de nivelul de carieră: pozițiile entry level au cel mai ridicat nivel de transparență, în timp ce jobur»»»

ziuacargo.ro
Capital 9h

Bruxelles-ul accelerează procesul de aderare a Republicii Moldova la UE. Anunțul făcut de Kaja Kallas la Chișinău

Uniunea Europeană (UE) vrea să accelereze aderarea Republicii Moldova, în contextul progreselor țării vecine și al situației de securitate din regiune. Anunțul a fost făcut de șefa diplomației europene, Kaja Kallas, în timpul vizitei sale la Chișinău, unde a discutat cu liderii moldoveni despre neg»»»

capital.ro
Business Magazin 9h

Fiii lui Donald Trump lansează un vehicul de investiţii de 300 milioane de dolari pentru companii americane care pot beneficia de contracte guvernamentale şi relansarea industriei SUA

Eric Trump şi Donald Trump Jr. susţin lansarea unui nou vehicul investiţional de tip SPAC, orientat către companii americane din industrie şi tehnologie care ar putea beneficia de programele de sprijin economic şi contractele guvernamentale din Statele Unite, scrie Financial Times. Noua entitate, N»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 9h

Toyota avertizează că războiul din Iran îi va genera costuri de 4,3 miliarde de dolari. Profitul trimestrial se prăbuşeşte cu aproape 50%, în ciuda boom-ului cererii pentru hibride

Toyota estimează că efectele războiului din Iran îi vor genera costuri suplimentare de aproximativ 4,3 miliarde de dolari în actualul an fiscal, într-unul dintre cele mai puternice avertismente lansate până acum de o companie globală privind impactul economic al conflictului, informează Reuters. Ce»»»

businessmagazin.ro
Gandul 9h

Starmer rezistă după eșecul electoral. Piețele reacționează imediat: lira și obligațiunile britanice cresc

Premierul britanic Keir Starmer refuză să demisioneze după pierderile grele suferite de Partidul Laburist la alegerile locale. Investitorii au răsuflat ușurați temporar, însă analiștii avertizează că adevărata bătălie politică abia începe în Marea Britanie. În urma declarațiilor făcute de acesta, l»»»

gandul.ro
Curierul National 9h

Mai ieftin în străinătate decât acasă? Unde fug românii de prețurile tot mai mari de pe litoralul de la noi

Studiu Kiwi.com Pe măsură ce prețurile de pe litoralul românesc continuă să crească, tot mai mulți călători români par să se orienteze dincolo de vacanțele la mare din țară, alegând sudul și sud-estul Europei pentru escapadele de vară. Potrivit celor mai recente date interne de rezervări Kiwi.com, »»»

curierulnational.ro
Gandul 9h

Ziua Victoriei, sărbătorită la Paris. Cum a arătat ceremonia de pe Champs-Élysées, probabil ultima prezidată de Emmanuel Macron

Președintele francez Emmanuel Macron a prezidat vineri, ceremonia oficială de la Arcul de Triumf din Paris, marcând cea de-a 81-a aniversare a victoriei aliaților din 8 mai 1945, care a pus capăt celui de-al Doilea Război Mondial în Europa. Potrivit Le Parisen, aceasta a fost probabil ultima ceremo»»»

gandul.ro
Curierul National 9h

Aproape două treimi dintre români consideră că unirea cu Republica Moldova ar face ca România să fie o țară mai puternică

Conform sondajului „Percepția românilor cu privire la Republica Moldova”, realizat în cadrul proiectului ”Barometrul Informat.ro – INSCOP Research”, ediția a X-a, aproape două treimi dintre români sunt de părere că o eventuală unire cu Republica Moldova ar face ca România să fie o țară mai puternic»»»

curierulnational.ro
Bursa 9h

Raport guvernamental: Infrastructura administrativă determină succesul în accesarea fondurilor UE

Doar municipiile şi oraşele mai mari au reuşit, până la jumătatea exerciţiului financiar 2021-2027, să încheie contracte europene relevante, în timp ce marea majoritate a comunelor sunt încă absente, arată un raport privind analiza eficienţei administraţiei publice centrale şi locale, elaborat de C»»»

bursa.ro
Capital 10h

Romgaz preia combinatul Azomureș. Gazele din Marea Neagră vor fi transformate în îngrășăminte pentru agricultură

Romgaz pregătește preluarea combinatului Azomureș din Târgu Mureș de la grupul elvețian Ameropa. Negocierile ar urma să fie finalizate până la sfârșitul lunii mai 2026, potrivit companiei de stat. Tranzacția efectivă va avea loc în următoarele 3-4 luni, după obținerea avizului Consiliului Concurenț»»»

capital.ro
Gandul 10h

Raport oficial. Peste 50% dintre angajații statului se vor pensiona în următorii 15 ani

Peste 50% dintre angajații statului se vor pensiona în următorii 15 ani, arată un raport. O analiză guvernamentală arată că peste jumătate dintre angajații din instituțiile publice au între 45 și 59 de ani. În acest ritm, între 50% și 60% dintre actualii salariați din sectorul public ar putea ajung»»»

gandul.ro
Curierul National 10h

Turismul încetinește la începutul lui 2026: primul trimestru aduce scăderi, în timp ce numărul turiștilor străini crește moderat

► Declin în primul trimestru din 2026 : -5,8% la nivel național ► Segmentul de incoming a crescut cu 5% în primul trimestru al acestui an ► Numărul unităților de cazare clasificate a crescut cu 14,48% față de T1 din 2025 ► Românii au decontat cu 55% mai puține vouchere de vacanță în primul trimestr»»»

curierulnational.ro
Bursa 10h

INS: Liberalizarea energiei şi majorarea TVA au menţinut inflaţia peste 9%

O creştere de 10% a preţurilor la benzină şi motorină poate conduce la o majorare de aproximativ 0,5 puncte procentuale a Indicelui preţurilor de consum (IPC), arată preşedintele Institutului Naţional de Statistică (INS), Tudorel Andrei, în analiza „Aspecte importante în evaluarea Indicelui preţuri»»»

bursa.ro
DC News 11h

Turismul în Grecia crește semnificativ: Peste 43 de milioane de vizitatori și venituri record

Aceste evoluții au avut un impact asupra veniturilor din turism, care au crescut cu 9,4%, ajungând la 23,63 miliarde de euro, potrivit publicației elene Kathimerini, citată de Agerpres. VEZI ȘI: Șoc pe litoralul bulgăresc, după ce Bulgaria a trecut la euro. ”Nu, nu e bun pentru noi, totul e foarte,»»»

dcnews.ro
Active News 11h

Eurostat confirmă declinul economic al României sub Bolojan: țara noastră depășește Bulgaria în clasamentul sărăciei

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul România a depășit Bulgaria în clasamentul european al»»»

activenews.ro
Capital 11h

Schimbarea istorică în politica britanică. Keir Starmer a fost învins. Extrema dreaptă a lui Farange câștigă alegerile: I-am spulberat!

Premierul britanic Keir Starmer se confruntă cu una dintre cele mai dificile crize politice de la preluarea mandatului, după ce Partidul Laburist a suferit pierderi masive în alegerile locale din Anglia, Scoția și Țara Galilor. Principalul câștigător al scrutinului este Reform UK, formațiunea condu»»»

capital.ro