Xi Jinping, mesaj către premierului spaniol, Pedro Sanchez
Amândoi se află 'de partea corectă a istoriei' împotriva 'legii junglei', a declarat liderul chinez, informează EFE. Președintele Xi Jinping a subliniat poziția asemănătoare a Spaniei cu referire la conflicte precum cel din Iran la începutul întâlnirii pe care cei doi oficiali au avut-o în Marele P»»»
Scrisoare deschisă pentru anchetarea Guvernului
Confederația Națională Sindicală „Cartel ALFA”, CNSLR Frăția, CSDR și CSN Meridian au trimis o scrisoare deschisă comisiilor parlamentare de specialitate, cerând un raport de anchetă privind activitatea Guvernului pentru semnarea acordului Mercosur; modificarea PNRR, creșterea prețului energiei și »»»
JD Vance: „Iranul nu trebuie să aibă armă nucleară. Iranienii sunt o amenințare pentru întreaga lume!”
JD Vance reiterează retorica lui Trump și susține că Statele Unite nu vor accepta ca Iranul să dețină armă nucleară, în contextul unor negocieri cu iranienii pe care le descrie drept extrem de dure. Vicepreședintele american spune că Iranul reprezintă o amenințare pentru întreaga lume, potrivit Rea»»»
Aliații NATO refuză să participe la blocada impusă de SUA Iranului: Nu vom fi atrași în război
Aliații NATO au anunțat că nu vor participa la planul președintelui american Donald Trump de a institui o blocadă asupra porturilor iraniene. Decizia vine în contextul escaladării tensiunilor din Strâmtoarea Ormuz și riscă să accentueze neînțelegerile din interiorul alianței. Din cuprinsul articolu»»»
Parchetul European cercetează achzițiile de microbuze școlare din România - Economica.net
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru a anunțat că Parchetul European investighează achiziţia microbuzelor electrice şcolare prin PNRR, potrivit News.ro. ”Am primit, din partea Parchetului European, confirmarea oficială că a început investigaţia în cazul achiziţiei microbu»»»
Dragoş Pîslaru: Am primit, din partea Parchetului European, confirmarea oficială că a început investigaţia în cazul achiziţiei microbuzelor electrice şcolare prin PNRR
Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, anunţă, luni seară, că Parchetul European investighează achiziţia microbuzelor electrice şcolare prin PNRR. Citeste mai mult»»»
Producătorul francez de ciment Lafarge, găsit vinovat de finanţarea jihadiştilor din Siria
Un tribunal din Paris a găsit vinovată, luni, divizia Lafarge a producătorului de ciment Holcim de acuzaţiile că filiala sa siriană a finanţat terorismul şi a încălcat sancţiunile europene pentru a menţine o fabrică în funcţiune în nordul Siriei în timpul războiului civil din ţară, relatează Reuter»»»
Bursele europene au închis luni în scădere după ce Statele Unite au început blocada Strâmtorii Ormuz
Pieţele bursiere europene au început săptămâna pe scădere, investitorii analizând evoluţiile războiului din Orientul Mijlociu din weekend, transmite CNBC. Citeste mai mult»»»
Comisia Europeană a percheziţionat o companie de produse din ciocolată, suspectată de încălcarea regulilor de concurenţă
Comisia Europeană a efectuat percheziţii la sediile unei companii din industria produselor de ciocolată, suspectată de încălcarea legislaţiei antitrust a Uniunii Europene, care interzice cartelurile şi practicile anticoncurenţiale, transmite Reuters. Citeste mai mult»»»
FACIAS cere controlul Curții de Conturi în dosarul Pfizer, cu prejudiciul de peste 600 de milioane de euro
Curtea de Conturi este autoritatea competentă să identifice existența unor prejudicii aduse bugetului de stat, să stabilească persoanele vinovate și să dispună măsurile necesare pentru recuperarea acestor sume. În 2021, în mandatul Guvernului Florin Cîțu, cu Ioana Mihăilă la Ministerul Sănătății, a»»»
Victoria proeuropeană în Ungaria promite accelerarea investițiilor prin fonduri Uniunii Europene
Peter Magyar, conservator proeuropean, a înregistrat duminică în Ungaria o victorie categorică la alegerile legislative, desfășurate la Budapesta, pe malul Dunării, în fața Parlamentului ungar, o lovitură semnificativă pentru regimul lui Viktor Orban și o cotitură în direcția consolidării cooperări»»»
Abund Berry accelerează creșterea în fructele de pădure prin extinderea în retail și exporturi, finanțată de investiția în sere verticale
Abund Berry, companie care produce şi procesează fructe de pădure, a înregistrat în anul 2023 o cifră de afaceri de 76,8 milioane de lei, în creştere peste 31% faţă de 2022, datorită extinderii în reţelele de retail din România şi a exporturilor pe pieţe noi.Sustenabilitatea creșterii în sectorul f»»»
CNAIR deschide licitație pentru supervizarea proiectării și execuției Lotului 1b din Autostrada Târgu Mureș – Târgu Neamț prin finanțare europeană
CNAIR (Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere) a lansat în licitație contractul de supervizare pentru proiectarea și execuția Autostrăzii Târgu Mureș – Târgu Neamț, Secțiunea II Miercurea Nirajului – Leghin, Lot 1b: Miercurea Nirajului – Sărățeni, estimat la 55,670 milioane de»»»
Leapmotor T03 ocupă locul al treilea în segmentul A al pieței europene, potrivit JATO Dynamics
Leapmotor T03, cel mai mic model chinezesc, a urcat în februarie în segmentul A pe locul 3 în clasamentul vânzărilor pe toate tipurile de propulsie în piața auto din Europa, iar această performanță a fost susținută de subvenția acordată de Italia pentru mașinile electrice.În februarie, piața europe»»»
Centrul Bucureștiului are nevoie de finanțare publică-privată pentru reconversia într-un spațiu de afaceri sustenabil
Locuitorii Bucureștiului și actorii din zona centrală, inclusiv antreprenorii care operează în centrul istoric, se confruntă în ultimii ani cu degradarea fațadelor clădirilor de pe Calea Victoriei, riscuri pentru pietoni și presiuni din partea mall-urilor din inelul central. Analiza evidențiază că »»»
Uniunea Europeană deschide o rundă de negocieri cu Ungaria pentru deblocarea fondurilor comunitare
Comisia Europeană a demarat discuții imediate cu Péter Magyar, în cadrul negocierilor dintre Bruxelles și Budapesta, după victoria categorică a Ungariei la alegeri, pentru deblocarea a 35 miliarde de euro din fonduri UE înghețate. Oficialii UE estimează că Magyar va debloca un împrumut de 90 de mil»»»
Lidl extinde serviciile de telecom prin MVNO în treizeci de piețe europene
Lidl Connect, operator de rețea virtuală mobilă (MVNO) a Grupului Schwarz, va extinde în 30 de piețe serviciile sale de telefonie printr-un parteneriat cu 1GLOBAL, acord deja convenit, începând de acum, pentru a diversifica veniturile și a consolida ecosistemul digital al retailerului Lidl.Într-o m»»»
Reconstrucția Ucrainei poate fi o victorie economică pentru Iași. Președintele Camerei de Comerț și Industrie, Paul Butnariu: „Este o oportunitate istorică”
Reconstrucția Ucrainei poate deveni cea mai mare oportunitate economică a regiunii în următoarele decenii, iar Iașul are o poziție care nu poate fi ignorată. Proximitatea geografică, infrastructura feroviară și rolul potențial de hub logistic plasează orașul într-un punct-cheie al viitoarelor fluxu»»»
Cum bate inima exporturilor auto din Iași în mijlocul unui val global de incertitudine. Dan Țețu, director al Phinia: „Sunt sigur că vor veni și alți investitori mari în Iași”
Datorită componentelor produse într-o fabrică din comuna ieșeană Miroslava, milioane de motoare pentru mașini de pe toate continentele prind viață. Phinia Delphi Iași nu e doar un jucător important în industria auto globală, ci și un barometru al schimbărilor economice și politice ce zguduie lumea.»»»
Ofensiva statului în economie
În materie economică, se pare că Statul român nu mai vrea să stea mult doar pe margine. Consultând actele normative postate „în transparență”, constatăm că o nouă ordonanță de urgență (OUG) îi pregătește intrarea directă în terenul economiei, acolo unde până ieri poza în arbitru. Am putea spune că,»»»
Apropo de prăbuşirea lui Viktor Orban: Nu există alternativă faţă de modelul UE. Ruşii, chinezii şi chiar americanii, retorica populistă şi naţionalistă nu pot înlocui modelul european din punct de vedere economic, financiar, politic şi social
Viktor Orban, autocraticul lider politic al Ungariei din ultimii 16 ani, a fost foarte admirat în România şi dat ca exemplu pozitiv, de adevărat lider politic, pentru retorica lui naţionalistă, populistă, pentru susţinerea maghiarizării capitalului în Ungaria, pentru modul cum s-a ridicat împotriva»»»
Apropo de căderea lui Viktor Orban, nu există alternativă faţă de modelul UE din punct de vedere economic, financiar, politic şi social. Ruşii, chinezii şi chiar americanii nu pot înlocui modelul european
Viktor Orban, autocraticul lider politic al Ungariei din ultimii 16 ani, a fost foarte admirat în România şi dat ca exemplu pozitiv, de adevărat lider politic, pentru retorica lui naţionalistă, populistă, pentru susţinerea maghiarizării capitalului în Ungaria, pentru modul cum s-a ridicat împotriva»»»
De ce îi critică Péter Magyar pe George Simion și liderii UDMR și ce urmărește prin aderarea la Parchetul European
Péter Magyar, liderul opoziției din Ungaria și acum câștigător al alegerilor, a readus în discuție legătura dintre Viktor Orbán și George Simion, insistând că susținerea acordată liderului AUR a ridicat semne serioase de întrebare în sediile politice din Ungaria, dar și în rândul populației. În opi»»»
Dragostea poartă pantofii roșii - Primul Shero Talk la Ateneul Român
Realitatea este alarmantă: în România, în fiecare oră, 14 femei sunt agresate, iar în fiecare săptămână, o femeie își pierde viața din cauza violenței domestice. În ultimul deceniu, peste 500 de femei au fost ucise de partenerii lor, iar în 2025, 7 copii au murit în urma abuzurilor din familie. Pe »»»
Criza carburanților. Ursula von der Leyen anunță relaxarea regulilor privind ajutoarele de stat
Ursula von der Leyen a anunțat că Uniunea Europeană va relaxa în această lună regulile privind ajutoarele de stat pentru a sprijini statele membre afectate de criza carburanților, prin măsuri coordonate menite să limiteze costurile energiei și riscurile de aprovizionare. Din cuprinsul articoluluiUr»»»
Greșelile care l-au costat puterea pe Viktor Orbán. De ce a pierdut, de fapt, alegerile din Ungaria
Căderea regimului Viktor Orbán marchează un punct de cotitură major în politica est-europeană, după 16 ani de guvernare iliberală neîntreruptă. Înfrângerea în fața partidului Tisza, condus de Péter Magyar, survine pe fondul unei crize economice profunde și al izolării financiare impuse de Bruxelles»»»
Ciprian Ciucu, despre înfrângerea lui Viktor Orban: „Nu este doar o schimbare de putere. Este o corecţie de sistem”
„Înfrângerea lui Viktor Orban nu este doar o schimbare de putere. Este o corecţie de sistem. Nu pentru că un om pierde, ci pentru că o idee îşi arată limitele. Orice regim care începe să confunde voinţa populară cu controlul asupra ei îşi consumă treptat legitimitatea. Nu brusc, ci lent — prin comp»»»
Comisia Europeană răsuflă uşurată: Viitorul lider maghiar anunţă că va debloca împrumutul mamut de 90 de miliarde de euro al UE către Ucraina
Viitorul lider al Ungariei, Péter Magyar, a declarat că nu se va opune acordării unui împrumut de 90 de miliarde de euro din partea Uniunii Europene pentru Ucraina, blocat anterior de premierul în funcţie Viktor Orbán. Magyar a spus într-o conferinţă de presă la Budapesta, luni, că ţara sa îşi va m»»»
Ciprian Ciucu: „Înfrângerea lui Viktor Orban nu este doar o schimbare de putere, ci o corecţie de sistem. O idee îşi arată limitele”
Primarul Capitalei, prim-vicepreşedintele PNL Ciprian Ciucu consideră că înfrângerea lui Viktor Orban nu este doar o schimbare de putere, este o corecţie de sistem, nu pentru că un om pierde, ci pentru că o idee îşi arată limitele. El spune că este curios ce va face câştigătorul alegerilor, Peter M»»»
Trecerea la moneda euro: ce avantaje ar avea România
Adoptarea monedei euro este considerată un obiectiv strategic pe agenda publică a României. Potrivit lui Leonardo Badea, prim-viceguvernator al Băncii Naționale a României, trecerea la moneda unică ar reduce riscul unor derapaje în politica economică și ar sprijini continuitatea reformelor. Cuprins»»»
Cum a pierdut Viktor Orban pe propria carte în favoarea lui Peter Magyar. Diferența între partide, pe liste, de 45 la 42
Antreprenorul Dan Boabeș a explicat, într-o postare intens distribuită și comentată pe rețelele sociale, situația din Ungaria, explicând cum Viktor Orban a pierdut pe propria carte în favoarea lui Peter Magyar. ”Deși victoria Tisza este zdrobitoare, ea se bazează pe un sistem electoral construit ch»»»
Apartamentele închiriate în regim hotelier sunt la mare căutare în România. Noi reguli europene pentru proprietari - Știrile ProTV
După hoteluri, apartamentele închiriate în regim hotelier au devenit cea mai căutată formă de cazare din România.»»»
Situație critică în aeroporturile din Europa, pasagerii au leșinat la coadă din cauza noului sistem Entry/Exit. Avioanele decolează goale
Blocaj total în aeroporturile din Europa! Noul sistem Entry/Exit a creat un haos total, pasagerii fiind nevoiți să aștepte la cozi uriașe, în timp ce avioanele decolează goale. Totul se întâmplă din cauza noilor reguli de control la frontieră în Uniunea Europeană. Lansat oficial vineri, 10 aprilie,»»»
Haos pe aeroporturile din Europa, din cauza sistemului implementat de UE. Pasagerii ajung să piardă zborurile, după ore în șir de stat la coadă
Implementarea noului sistem electronic de control la frontiere al Uniunii Europene, la data de 10 aprilie, a generat un adevărat haos pe aeroporturile din Europa. Potrivit reprezentanților mai multor companii aeriene, o parte dintre pasageri și-au pierdut zborurile din cauza controalelor care au du»»»
Péter Magyar respinge aderarea rapidă a Ucrainei la UE: Nu cred că se va întâmpla în viitorul apropiat sau chiar în 10 ani
Péter Magyar, liderul opoziției din Ungaria și câștigător al alegerilor parlamentare, a transmis că guvernul său nu va susține aderarea accelerată a Ucrainei la Uniunea Europeană. Declarațiile vin într-un context tensionat la nivel regional și marchează una dintre primele poziții clare de politică »»»
Comisia Europeană începe discuţiile cu Peter Magyar pentru a debloca 35 de miliarde de euro din fondurile europene îngheţate. Bruxelles-ul cere însă reforme radicale, precum schimbarea legislaţiei privind imigraţia
Comisia Europeană a început „discuţii imediate” cu Péter Magyar după victoria sa categorică la alegerile din Ungaria, exercitând presiuni pentru ca acesta să refacă relaţiile cu Ucraina şi să implementeze reformele cerute, necesare pentru deblocarea a 35 de miliarde de euro din fonduri UE îngheţate»»»
Oficial: SUA începe blocada în Strâmtoarea Hormuz, în timp ce oficialii iranieni le transmit americanilor că actualele preţuri la benzină vor fi istorie. Donald Trump: „E un şantaj mondial”
Statele Unite au început luni să blocheze navele care intră sau ies din Strâmtoarea Hormuz, încercând să intensifice presiunea asupra Iranului pentru redeschiderea rutei maritime cheie pentru petrol, după eşecul negocierilor de pace. Preşedintele Donald Trump a anunţat planul duminică pe Truth Soci»»»
Comisia Europeană răsuflă uşurată: Ungaria deblochează împrumutul mamut de 90 de miliarde de euro al UE către Ucraina
Viitorul lider al Ungariei, Péter Magyar, a declarat că nu se va opune acordării unui împrumut de 90 de miliarde de euro din partea Uniunii Europene pentru Ucraina, blocat anterior de premierul în funcţie Viktor Orbán. Magyar a spus într-o conferinţă de presă la Budapesta, luni, că ţara sa îşi va m»»»
Noul sistem EES provoacă blocaje pe aeroporturi în Europa: întârzieri de ore întregi și avioane care pleacă cu zeci de pasageri lipsă
Introducerea sistemului Entry/Exit System (EES) în Uniunea Europeană a generat blocaje majore pe aeroporturi, exact în perioada aglomerată a vacanței de Paște. Timpii mari de așteptare la controlul de frontieră au dus la întârzieri, zboruri ratate și situații tensionate pentru pasageri. Autoritățil»»»
Oficial: SUA începe blocada în Strâmtoarea Hormuz, în timp ce oficialii iranieni le transmit americanilor că actualele preţuri la benzină vor fi istorie. Donald Trump: „E un şantaj mondial”
Statele Unite au început luni să blocheze navele care intră sau ies din Strâmtoarea Hormuz, încercând să intensifice presiunea asupra Iranului pentru redeschiderea rutei maritime cheie pentru petrol, după eşecul negocierilor de pace. Preşedintele Donald Trump a anunţat planul duminică pe Truth Soci»»»
Peter Magyar se opune aderării accelerate a Ucrainei la UE. Ce anunță despre împrumutul de 90 de miliarde de euro pentru Kiev
Peter Magyar a declarat că susține ajutorul financiar pentru Ucraina doar dacă țara sa rămâne scutită de plată. Acesta a respins categoric primirea rapidă a Kievului în Uniunea Europeană și a subliniat că un astfel de proces poate dura mai mult de un deceniu. Peter Magyar, președintele partidului ‘»»»
Comisia Europeană răsuflă uşurată: Ungaria deblochează împrumutul mamut de 90 de miliarde de euro al UE către Ucraina
Viitorul lider al Ungariei, Péter Magyar, a declarat că nu se va opune acordării unui împrumut de 90 de miliarde de euro din partea Uniunii Europene pentru Ucraina, blocat anterior de premierul în funcţie Viktor Orbán. Magyar a spus într-o conferinţă de presă la Budapesta, luni, că ţara sa îşi va m»»»
Blocaj total în aeroporturile europene: Noul sistem Entry/Exit lasă pasagerii la cozi, iar avioanele decolează aproape goale
A fost un blocaj total în aeroporturile europene. Noul sistem Entry/Exit lasă pasagerii la cozi, iar avioanele decolează aproape goale - acesta este tabloul care s-a conturat în primele zile de la introducerea noilor reguli de control la frontieră în Uniunea Europeană. Lansat oficial vineri, 10 apr»»»
Peter Magyar, noul premier al Ungariei: Țara a fost luată cu forța de crima organizată. Țara noastră nu are timp de pierdut
Peter Magyar a prezentat planurile noului Guvern al Ungariei. El l-a criticat dur pe Viktor Orbán, explicând că vrea o schimbare rapidă de direcție politică. Mesajele sale au fost transmise într-o conferință de presă organizată la scurt timp după victoria electorală. Din cuprinsul articoluluiPeter »»»
Opozantul lui Erdogan, mesaj din închisoare pentru Péter Magyar: „Istanbul este alături de Budapesta”
Fostul primar din Istanbul, Ekrem İmamoğlu, l-a felicitat, din închisoare, pe Peter Magyar, câștigătorul alegerilor parlamentare din Ungaria. İmamoğlu consideră rezultatul procesului electoral un triumf al democrației. „Ungaria a ales speranța în locul fricii, democrația în locul autocrației”, a pr»»»
ANOFM răspunde recomandărilor europene și își modernizează serviciile de ocupare prin extinderea capacității cu fonduri europene
Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) modernizează serviciile publice de ocupare prin proiectul „SMART-SPO – Servicii moderne, accesibile și pregătite pentru viitor”, finanțat prin Programul Educație și Ocupare 2021–2027 și monitorizat de Comisia Europeană. Ca parte a angajament»»»
Consumul de energie electrică a coborât aproape de minimul istoric în Duminica Paștilor. Doar centrala nucleară mai funcționează la capacitate, România exportă masiv energie
Sursa: e-nergia.ro Consumul de energie electrică din rețea a ajuns la un nivel extrem de redus duminică după-amiază, prima zi de Paște și o zi cu mult soare în România. Consumul este foarte aproape de nivelul minim istoric de anul trecut, când Paștele Catolic și cel Ortodox au căzut în aceeași zi. »»»
Péter Magyar îl acuză pe Orbán de „trădarea” maghiarilor din Transilvania. George Simion, motivul criticilor
Liderul formațiunii Tisza, Péter Magyar, a lansat acuzații directe la adresa premierului ungar Viktor Orbán, susținând că sprijinul acordat liderului AUR, George Simion, reprezintă o decizie contrară intereselor comunității maghiare din România, potrivit agenției Reuters. Declarațiile au fost făcut»»»
Comisia Europeană începe discuţiile cu Peter Magyar pentru a debloca 35 de miliarde de euro din fondurile europene îngheţate. Bruxelles-ul cere însă reforme radicale, precum schimbarea legislaţiei privind imigraţia
Comisia Europeană a început „discuţii imediate” cu Péter Magyar după victoria sa categorică la alegerile din Ungaria, exercitând presiuni pentru ca acesta să refacă relaţiile cu Ucraina şi să implementeze reformele cerute, necesare pentru deblocarea a 35 de miliarde de euro din fonduri UE îngheţate»»»
Peter Magyar, prima conferință. Promite reforme majore în Ungaria: Vom începe cu măsurile anticorupție; limită de 2 mandate pentru premier
Peter Magyar, viitorul premier al Ungariei, a susținut o conferință de presă în fața presei internaționale, imediat după alegeri. Acesta a vorbit despre rezultatul votului, despre tranziția de putere și despre direcțiile pe care le va urma noul guvern, insistând pe ideea unei schimbări majore de si»»»