mia.mk
Нетанјаху: ЕУ не треба да го спасува нуклеарниот договор со Иран
mia.mk
Блиц: Ѓилас бара од СзС одлука за бојкот на изборите
kanal5.com.mk
Макрон во Белград, го чуваат четири илјади специјалци и легијата на странци
alfa.mk
Експерти: Илузија се предвремени избори на есен, дискутабилно е и на пролет
mia.mk
Харадинај повтори дека таксата ќе се укине кога Србија ќе го признае Косово
makfax.com.mk
Косово високо на агендата на Макрон за време на посетата на Белград
kanal5.com.mk
Макрон во Србија- меѓу ветувањата и можностите за реализација
mia.mk
Бектеши: Поддржуваме отворена трговија, глобален економски раст и владеење на правото на трговија со стоки и услуги
mia.mk
Хант: Не се согласуваме со САД околу иранската криза, иако сме најблиски соработници
press24.mk
Ел Чека објави нова „бомба“ за братот на Али Ахмети и Муса Џафери
kurir.mk
Условот на ДУИ: Бежовска во финансии, Бесими гувернер на НБРМ
alsat-m.tv
Трамп го навлече гневот на демократите
makfax.com.mk
Макрон во посета на Србија
makfax.com.mk
Со средства од ЕУ, Македонија и Бугарија ќе реализираат проекти за конкурентноста, туризмот и животната средина
makfax.com.mk
Либија на крајбрежјеto сопрела чамец со 53 мигранти
kanal5.com.mk
Фото: Воена парада во Париз
МВР и одбрана ја успориле набавката на нов радарски систем
kurir.mk
Руските комичари што го зафркаваа Заев, имаат издадено и книга за сите измамени политичари!
press24.mk
„За кого ѕвони телефонот“ - Руските комичари кои го зафркаваа Заев издадоа книга
mia.mk
Парада за Денот на падот на Бастилја, Макрон ќе ја покаже „европската војска“
mia.mk
Шекеринска од Лавци: Зборот ни важи, парите ги враќаме кај граѓаните, еден по еден ги решаваме проблемите
mia.mk
Сенатори бараат Белата куќа да воведе санкции кон Турција за набавката на С-400
kanal5.com.mk
Анкара: Купувањето на противракетниот систем не ја менува стратешката определба
press24.mk
Терористи упаднаа со автомобил-бомба во хотел - најмалку 15 мртви при напад на Ал Шабаб
mia.mk
Иран најави „разорен одговор“ на израелските закани
press24.mk
До 2050 година светот ќе се претвори во вжештена топка - питката вода ќе биде Луксуз, Лондон ќе биде топол како Барселона
Идната недела „метлата“ ќе фати повеќе од 20 директори
Брнс и официјално ја презеде на функцијата амбасадор на САД
Малите партии бараат итни измени на Изборниот законик
mia.mk
Ванг: САД да не си играат со оган во врска со Тајван
kanal5.com.mk
Кејт Мери Брнс е новиот американски амбасадор во земјава
press24.mk
Заев: Објавивме се што знаевме за Мартин Нешковски
kurir.mk
Брнс се сретна и со Димитров: Да се искористи моментумот кон отворање нови перспективи за државата
Заев: Ќе се зајакне протоколот за телефонските разговори
kapital.mk
Фолксваген ја избра Турција за својата нова фабрика
press24.mk
Еден од комичарите пак му пишал на Заев - Тој му вратил „не се шегувајте со чесни луѓе"
mia.mk
Со концерт на Ванеса Меј почнува 59 „Охридско лето“
press24.mk
Заев: Нема да дозволиме пријателството со сите земји во регионот да биде нарушено
mia.mk
Исламска држава му се заканува на Ердоган
kurir.mk
Зеколи: До петок и Дедо Мраз ќе го испоганат, па ќе бараат адреса на Амбасада на Лапланд во Софија
kurir.mk
Законот за Охрид не е тој што беше презентиран во Баку, внесен е Бадинтер- реагираше и Милчин
kapital.mk
Што ја снајде Дојче Банк?
press24.mk
СДСМ: Заев во разговорите помага МПЦ да добие автокефалност, ВМРО само крадеа
alfa.mk
„Љубави“, „Елај си при нас бре“ „северно македонски претседател“ – контроверзни и несериозни изјави на средбите на балканските лидери
mia.mk
Русија и Кина повикуваат на воздржаност во Ормутскиот теснец
kapital.mk
Пад на довербата помеѓу ЕУ и САД поради царините на челик и алуминиум
kurir.mk
Заев се среќавал со човекот обвинет дека ја урна Владата на Себастијан Курц
makfax.com.mk
Трамп: Значајно ќе ги засилам санкциите кон Иран

Приватниот сектор, а не државата стана двигател на економскиот раст

Kapital 25.06. 17:18

Приватниот сектор, а не државата стана двигател на економскиот раст

Рекорден пораст на БДП во последните пет години Растот на бруто домашниот производ од 4,1% во првите три месеци од годината покажува најголема економска активност што ја евидентира Државниот завод за статистика во последните пет години. Последен пат растот на БДП бил над 4% во третиот квартал од 20»»»

kapital.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano