kanal5.com.mk
Кина со најниска стапка на наталитет во последните 70 години
alsat-m.tv
Лајчак предвидува ризици за ЕУ ако нема датум за Скопје и Тирана
alsat-m.tv
Невладини: Собранието да гласа за укинување на лустрацијата
kurir.mk
Андонов за „пресудата“ за Курто Дудуш: Патолошки општествен феномен наречен владеење на СДС во Македонија
sitel.com.mk
Повторно протести во Црна Гора поради Законот за слобода на вероисповед
mms.mk
„Охрид-Водици 2020″: Научната мисла во справувањето со предизвиците околу заштитата и управувањето со природното и културното наследство
alsat-m.tv
Грција го советува Хафтар да биде конструктивен во Берлин
makfax.com.mk
Хафтар во ненајавена посета на Атина, бара поддршка
press24.mk
Државата со 6,5 милиони евра ќе купува апарати за коцкање
makfax.com.mk
Американски бизнисмен тврди: Министерот за правда знаел сè за аферата на Трамп во Украина
makfax.com.mk
(Видео) Масовни протести - Црна Гора ги брани верските објекти
makfax.com.mk
Либискиот воен лидер Хафтар прифати примирје без да потпише договор
alsat-m.tv
Избори, за една недела ќе се знае коалицијата на партиите
netpress.com.mk
Украина отвори истрага за шпионирање на американски дипломат по објавени материјали од американскиот Конгрес
kurir.mk
Аналитичарите по скандалозната изјава на Заев: Тој нема чувство за најсвоето, најсветлото и најсветото – името Република Македонија
netpress.com.mk
Ирански генерал: Заминувањето на САД од Блискиот исток ќе стави крај на анархијата и судирите
kurir.mk
Трамп и Ердоган разговараа за ситуацијата во Либија
makfax.com.mk
Зошто се земаат кредити, а не се искористуваат европските фондови
sitel.com.mk
Силен земјотрес во Косово
alsat-m.tv
Во с.Рачак на Косово одбележани 21 година од масакрот на 45 цивили Албанци
Почина судијата Билески- поради чија лустрација беше осомничен пратеникот Милошоски, а  учествувал и во носење доживотна пресуда со ослободителна ДНК
kanal5.com.mk
Руската црква со негативни реакции на најавите од Вселенската патријаршија
kurir.mk
Јанкуловски за КУРИР: Со оваа власт од чуда не куртуливме на нашиот пат кон ЕУ, а реалноста е дека самитот во Загреб е осуден на неуспех однапред
kurir.mk
„СДСМ и ЕСМ три години не објавија ниту еден тендер, а откако се закажаа изборите објавија јавна набавка на помошна механизација во РЕК Битола“
kanal5.com.mk
Трамп доаѓа на форумот во Давос, каде пристигнуваат педесетина шефови на држави и влади
makfax.com.mk
Меркел ги повика во Берлин светските сили на самит за Либија
netpress.com.mk
Зачувувањето на нуклеарниот договор со Иран е поважно од кога и да е, порача Борел
makfax.com.mk
Мевлут Чавушоглу: Одлуката на Хафтар да го напушти договорот за примирје во Либија, покажува кој сака војна
kanal5.com.mk
Одложено судењето за предметот „ТНТ“ кое денеска требаше да започне од почеток
mms.mk
Беса: Власта ќе го пушти во употреба шестоседот на Попова Шапка пред изборите
mms.mk
Собранието одлучи повеќе закони да се разгледаат по скратена постпака
mms.mk
Дел од кумановците вработени во американските бази се враќаат дома
press24.mk
Независна ПГ на ВМРО- ДПМНЕ со предлог за намалување на загадувањето: „Да направиме нешто добро, сите заедно“
press24.mk
Јанушев: Во 2019 година, Македонија е класифицирана на ниво на авторитарен режим во друштво со африканските држави
КАКО РУСИЈА ГО ПОДРИВАШЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ЗА МАКЕДОНИЈА
10 НАЈВАЖНИ НАСТАНИ ВО ЕКОНОМИЈАТА ВО 2019 ГОДИНА
ГAСОВОДОТ „ТУРКСТРИМ“ Е НОВ УДАР ЗА ЕУ
КАКО ИВИЦА ДАЧИЌ ГИ ВОЗНЕМИРИ БУГАРИТЕ?
ЦАРСКИТЕ ГРОБНИЦИ НА ОСТРОВОТ СВЕТИ АХИЛ
ВО РОМАНИЈА ПОСТОЕШЕ СЕМЕЈНА ДИКТАТУРА (2)
makfax.com.mk
Лех Валенса: Треба да се признае кој го ослободи Аушвиц
makfax.com.mk
Приштински медиуми: Вилијам Вокер „составува“ нова влада на годишнината од Рачак?
makfax.com.mk
Полскиот премиер: Санкциите од САД ќе го забават Северен тек 2, но нема да го запрат
netpress.com.mk
Лидерот на албанските Грци ја обвини Владата дека нема ниту еден конкретен чекор за правата на малцинствата
kanal5.com.mk
Путин: Русите што се борат во Либија не примаат пари од Кремљ
kurir.mk
Обновата на Триумфалната порта во Палмира ќе чини милион долари
puls24.mk
Сашо Тасевски – Еве колку вредат партиите
sitel.com.mk
Чавушоглу: Франција и доставува оружје на Либија
alsat-m.tv
Чулев избра помошник за информатичка технологија и комуникации
netpress.com.mk
Ирански командант ја презема целата одговорност за уривањето на украинскиот авион
sitel.com.mk
Чулев и Петровска без договор за СВР-Скопје, законот за техничка предвидува врзани потписи
makfax.com.mk
„Њујорк Тајмс“: Џина Хаспел е жената која го убедила Трамп да го убие Сулејмани
press24.mk
Пандов: Темелно и од корен ќе биде истресен секој еден што учествувал во овие политички монтирани процеси
Makfax 23.08.2019. 12:39

Планински лав нападна осумгодишно момче во Колорадо

Осумгодишно момче е тешко повредено во напад од планински лав во Колорадо, соопштија официјални лица на дивиот свет. Едно момче и неговиот брат си играле надвор на трамболина во Бејли, југозападно од Денвер, кога 8-годишното момче го слушнало својот пријател како го повикува од куќата на соседот, с»»»

makfax.com.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano