kanal5.com.mk
Нема одлука за датум, ЕУ ќе се наврати на прашањето на пролет
alsat-m.tv
Пендаровски, Димитров, Османи: Европската иднина останува приоритет
mia.mk
Лидерите на ЕУ ја именуваа Лагард за претседателка на ЕЦБ
slobodnaevropa.mk
Реакции за датумот- разочарување, жалење, отворање врата за Москва и Пекинг
sitel.com.mk
Регионалната директорка на УНФПА, Алана Армитаж, во посета на Македонија
kapital.mk
Кои се Курдите и зошто толку паника од Турција?
kurir.mk
Николоски: Главен виновник за недобивање на датум за почеток на преговорите е  Зоран Заев и СДСМ
kanal5.com.mk
Чешкиот премиер дециден: Мора да градиме нуклеарни електрани , па и да ги прекршиме законите на ЕУ
kanal5.com.mk
Почна најголемата културна операција - Делата на Леонардо да Винчи патуваат во Лувр
kanal5.com.mk
Курдите бараат хуманитарен коридор за евакуација на цивилите
makfax.com.mk
Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување
alfa.mk
Скопје меѓу најевтините градови во светот, најскап и годинава Хонг Конг
press24.mk
Милошоски: Заев да не се чуди зошто не беше удостоен со покана од Макрон
alfa.mk
Ердоган во идната недела во Русија за Сирија
makfax.com.mk
(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана
sitel.com.mk
Додик: БиХ не е во статус кво, туку во распаѓање
kurir.mk
Бугарија подготвена да му плати 250 милиони евра на Фолксваген за да изгради фабрика во земјата
alsat-m.tv
Заев: „Ако не добиеме датум, Владата може да падне“ 
alfa.mk
Шекеринска проговори за „бомбите“ од Ел Чека- не чувствувала одговорност
mia.mk
Џо Бајден: Доколку Трамп биде реизбран, НАТО ќе престане да постои
kurir.mk
САД ја повикаа Кина да помогне околу Северна Кореја
press24.mk
Димитров: Само тој што не весла има време да го ниша чамецот
makfax.com.mk
Руската сајбер-шпионка од скандалот со велешките лажни интернет-страници приведена во Минск
kurir.mk
Суви коловози на државните патишта
sitel.com.mk
Пицула: Црна Гора ќе биде следната членка на ЕУ
MIA 01.08. 13:38

Средба Пендаровски-Борисов: Скопје и Софија се посветени кон јакнење на добрососедските односи

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими бугарскиот премиер Бојко Борисов, со кого размени мислења за севкупните билатерални односи меѓу двете држави, при што е оценето дека Северна Македонија и Бугарија се посветени кон јакнење на добрососедските односи и унапредување на соработката во сит»»»

mia.mk
Kanal5 01.08. 08:12

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Скопје и Софија. Прегледи:14701 август 2019, 08:01СподелиСподелиБорисов претпладнево официјално ќе»»»

kanal5.com.mk
Alsat M 21.06. 13:09

Пендаровски: Г. Делчев се декларирал за Бугарин и се борел за самостојна македонска држава

Гоце Делчев се декларирал за Бугарин и во исто време се борел за самостојна македонска држава, вели претседателот Стево Пендаровски во интервју за „360 Степени“ што ќе се емитува вечерва (21.6.2019 г.) од 22:00 часот на ТВ Алсат. Пендаровски вели дека станува збор за два неспорни историски факти и »»»

alsat-m.tv
Puls 24 01.08. 09:11

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев и пред споменикот на полковник Каварналиев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Северна Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Скопје и Софија. Борисов претпладнево официјално ќе биде пречекан во Владата од премиерот Зоран За»»»

puls24.mk
Alfa 07.07. 15:10

Официјална Софија не отстапува – Гоце Делчев е бугарин

Вистината за македонскиот идеолог и револуционер Гоце Делчев останува трн во око за бугарските челници. За шефицата на дипломатијата Захариева не спорно било дека за Бугаринот Делчев не треба да се разговара кому припаѓал – тоа било јасно, најважно е во преговорите било да се знае дека помагал за а»»»

alfa.mk
Makfax 01.08. 12:32

Борисов се извини: Моја грешка е што реков северномакедонци

Премиерот на Бугарија, Бојко Борисов се извини што рекол „северномакедонци“ во едно негово обраќање. Тој вели дека станува збор за грешка. „Моја грешка е што реков северномакедонци, извинете. Граѓаните на Северна Македонија, простете но јас не сакајќи тоа го кажав и беше претставено како да сакам н»»»

makfax.com.mk
Press24 01.08. 07:59

Заев и Борисов ќе се поклонат на гробот на Гоце Делчев

Бугарскиот премиер Бојко Борисов денеска ќе престојува во посета на Македонија по повод заедничкото одбележување на двегодишнината од Договорот за добрососедство, пријателство и соработка меѓу Скопје и Софија. Борисов претпладнево официјално ќе биде пречекан во Владата од премиерот Зоран Заев. Двај»»»

press24.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano