Bursa 1h

Ciolacu atacă măsura lui Bolojan: „O idee năstruşnică”, ce apasă pe bugetele locale

Reabilitarea drumului judeţean către Vulcanii Noroioşi, unul dintre cele mai importante obiective turistice din judeţul Buzău, intră într-o nouă etapă, marcată însă de presiuni bugetare suplimentare asupra administraţiei locale, în urma unor decizii guvernamentale recente. Consiliul Judeţean Buzău »»»

bursa.ro
Bursa 2h

Restructurarea administraţiei locale din Galaţi: economii bugetare de peste 20 milioane lei anual

Administraţia publică locală din Galaţi intră, în 2026, într-un amplu proces de restructurare instituţională şi de personal, cu un impact financiar estimat la peste 20 milioane de lei anual. Măsurile vizează atât reducerea numărului de posturi, cât şi reorganizarea unor servicii cu profil comercial»»»

bursa.ro
DC News 2h

JD Vance critică dur comentariile lui Zelenski la adresa premierului Orban

Vance a făcut aceste remarci în cursul vizitei sale la Budapesta, destinată să sporească şansele naţionalistului Viktor Orban, care se confruntă cu cea mai dificilă provocare din cei 16 ani de când se află la putere la alegerile ce urmează să aibă loc în 12 aprilie, considerate cruciale pentru infl»»»

dcnews.ro
Bursa 2h

Hegseth: ”Strâmtoarea Ormuz este deschisă”

Presa de stat de la Teheran a anunţat miercuri că o primă navă a trecut Strâmtoarea Ormuz, cu permisiunea Iranului, după ce s-a ajuns la un armistiţiu cu Washingtonul, informează news.ro. La Washington, întrebat despre Strâmtoarea Ormuz, secretarul american al Apărării, Pete Hegseth, a spus miercur»»»

bursa.ro
Digi24 3h

„USR e boală venerică sau boală mintală”. Partidul lui Fritz cere sancționarea unui deputat AUR după afirmația făcută în Parlament

USR a cerut conducerii Camerei Deputaților sancționarea deputatului AUR Dan Tanasă, după ce acesta a transmis de la tribună că încă nu s-a hotărât „dacă USR este boală venerică sau boală mintală”. Formațiunea condusă de Dominic Fritz susține că afirmațiile acestuia „afectează demnitatea persoanelor»»»

digi24.ro
Realitatea 3h

Decizia Iranului privind Strâmtoarea Ormuz: Condiția obligatorie impusă tuturor navelor care vor să tranziteze zona

Iranul ar putea redeschide, într-un mod limitat și controlat, Strâmtoarea Ormuz, cel mai probabil joi sau vineri, potrivit unei informații publicate de Reuters, care citează un oficial iranian implicat în negocieri. Decizia ar urma să fie luată înaintea unei întâlniri între oficiali americani și ir»»»

realitatea.net
Bursa 4h

Reuters: Preşedintele Parlamentului iranian conduce delegaţia la discuţiile cu JD Vance

Preşedintele Parlamentului iranian, Mohammad Bagher Ghalibaf, va conduce echipa de negociatori a Iranului la discuţiile de la Islamabad cu vicepreşedintele american JD Vance, a anunţat miercuri agenţia ISNA, relatează Reuters. Consiliul Suprem de Securitate al Iranului a anunţat că negocierile vor »»»

bursa.ro
Digi24 4h

Ora 18:00. Ilie Bolojan și ministrul Energiei vor susține o conferință de presă, în contextul crizei carburanților

Premierul Ilie Bolojan și ministrul Bogdan Ivan vor susține o conferință de presă, miercuri seară, pe teme care vizează „proiecte în domeniul energetic”, potrivit anunțului oficial. „Ora 18:00 Conferință de presă susținută de prim-ministrul Ilie Bolojan și de ministrul Energiei, Bogdan-Gruia Ivan; »»»

digi24.ro
Ziua de vest 4h

Val de concedieri în Timiș: aproximativ 1.500 de angajați vizați, în ciuda șomajului redus

Piața muncii din județul Timiș intră într-o perioadă de ajustări semnificative, după ce Inspectoratul Teritorial de Muncă Timiș (ITM) a primit mai multe notificări privind disponibilizări colective. Aproximativ 1.500 de angajați urmează să își piardă locurile de muncă în perioada următoare, potrivi»»»

Ziua de vest 4h

Vest Ventures dă startul primei cohorte: nouă startup-uri selectate intră într-un program de accelerare cu investiții de până la 100.000 euro

Vest Ventures, primul accelerator regional de afaceri cu finanțare europeană, anunță debutul oficial al primei cohorte din cadrul programului său de accelerare, marcând un nou pas în dezvoltarea ecosistemului antreprenorial din regiune. Nouă startup-uri cu potențial ridicat de scalare au fost selec»»»

Active News 4h

CNA reanalizează închiderea posturilor Realitatea Plus și Gold FM. Zeci de oameni au protestat în fața sediului instituției. Sindicatele din presă au acuzat un abuz de putere - VIDEO

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul CNA s-a reunit într-o ședință de urgență. Membrii con»»»

activenews.ro
Active News 4h

CNA reanalizează închiderea posturilor Realitatea Plus și Gold FM. Sute de oameni au ieșit astăzi în stradă, iar sindicatele din presă au acuzat un abuz de putere - VIDEO

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul CNA s-a reunit într-o ședință de urgență. Membrii con»»»

activenews.ro
DC News 5h

Kremlinul speră că SUA vor avea în curând mai mult timp să lucreze la o soluționare a conflictului din Ucraina

Rusia se așteaptă ca, în viitorul apropiat, reprezentanții americani să aibă mai mult timp pentru a continua procesul de negocieri pe linia ucraineană, a declarat secretarul de presă al președintelui rus, Dmitri Peskov, scrie Interfax. „Sperăm că, în viitorul apropiat, vor avea mai mult timp și mai»»»

dcnews.ro
Bursa 5h

City Grill Group: Clientul român devine mai selectiv

Consumul în restaurante intră într-o etapă mai disciplinată, în care varietatea pierde teren în faţa clarităţii şi a execuţiei. În ultimii cinci ani, preferinţele consumatorilor din restaurantele City Grill Group s-au schimbat vizibil: interesul pentru provenienţa ingredientelor a crescut, meniuril»»»

bursa.ro
Romania TV 5h

Ajutor de 5.000 de lei. Cine sunt angajaţii care ar putea avea cardurile alimentate DOCUMENT în dezbatere publică

Ministerul Muncii a pus în dezbatere publică, miercuri, un proiect de hotărâre de Guvern care prevede acordarea unui ajutor de 5.000 de lei pentru angajaţii Șantierului Naval Mangalia rămaşi fără loc de muncă în urma falimentului, indiferent de veniturile proprii sau ale familiilor acestora. Plata »»»

romaniatv.net
Bursa 5h

Politico: Ungaria si Rusia au semnat un acord pentru consolidarea relaţiilor

Apar tot mai multe indicaţii că Viktor Orban împinge Ungaria spre est şi încearcă să o lege mai strâns, economic şi politic, de Rusia, iar această temă a devenit una dintre principalele arme de campanie ale rivalului său Peter Magyar înaintea alegerilor de duminică, scrie Politico. Guvernul ungar a»»»

bursa.ro
Bursa 5h

Viktor Orban afirmă că se pregăteşte să câştige alegerile în Ungaria

Premierul ungar Viktor Orban a declarat că se pregăteşte să câştige alegerile şi că nu ia în calcul un alt scenariu, potrivit Agerpres. „Ne pregătim să câştigăm alegerile. Nu luăm în considerare niciun alt scenariu”, a afirmat Orban într-un interviu, conform agenţiei de presă citate. Întrebat despr»»»

bursa.ro
Gandul 6h

Viktor Orbán, gata de luptă: „Ne pregătim să câștigăm alegerile; nu luăm în calcul alt scenariu“. Cum ar gestiona situația unui guvern de coaliție

Șeful guvernului de la Budapesta, Viktor Orban, este încrezător că partidul său va fi cel care va câștiga alegerile parlamentare de duminică. Într-un interviu acordat lui Tamás Király la emisiunea Ultrahang, premierul maghiar a transmis: „Ne pregătim să câștigăm alegerile, nu luăm în considerare ni»»»

gandul.ro
Realitatea 6h

Ungaria, tot mai aproape de Rusia: Viktor Orban și Vladimir Putin, tot mai apropiați înaintea alegerilor

Apar tot mai multe informații care indică o apropiere tot mai mare între Ungaria și Rusia, în contextul în care premierul Viktor Orbán este acuzat de adversari că orientează țara spre est, inclusiv pe plan economic și politic. Subiectul este exploatat electoral de rivalul său, Péter Magyar, înainte»»»

realitatea.net
Active News 8h

AUR condamnă decizia regimului aflat la putere privind închiderea instituțiilor de presă Realitatea Plus TV și Gold FM: Suprimarea anticonstituțională este doar o încălcare dintr-un șir mai lung a drepturilor constituționale ale românilor

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul „Alianța pentru Unirea Românilor – AUR condamnă deciz»»»

activenews.ro
Gandul 8h

Macron cere ca și Libanul să fie inclus „pe deplin“ în armistițiul lui Trump. Reacția Spaniei la anunțul lui Netanyahu

Președintele francez Emmanuel Macron a salutat, miercuri, acordul de încetare a focului încheiat, noaptea trecută, între SUA și Iran, însă și-a exprimat dorința ca și Libanul să fie inclus „pe deplin” în armistițiu. „Anunțul armistițiului este un lucru foarte bun”, a declarat președintele francez E»»»

gandul.ro
Bursa 8h

Armata israeliană continuă atacurile în Liban

Israelul a atacat miercuri sudul Libanului, unde a provocat mai multe victime, potrivit presei libaneze, afirmând totodată că acceptă armistiţiul dintre SUA şi Iran, dar că acest armistiţiu nu incude Libanul, informează Agerpres. De altfel, armata israeliană a cerut din nou miercuri locuitorilor di»»»

bursa.ro
Gandul 9h

Războiul propagandistic continuă. Televiziunea de stat iraniana susține că l-a învins pe Trump

Deși luptele au luat o pauză după armistițiul convenit între SUA-Iran, războiul declarațiilor continuă cu acuzații umilitoare. Televiziunea de stat iraniană l-a ironizat pe Donald Trump, în timp ce liderul de la Casa Albă a susținut că acordul reprezintă o „victorie totală” pentru America. Tensiuni»»»

gandul.ro
Capital 9h

Investițiile în aeroporturi accelerează mobilitatea economică. Cum se transformă infrastructura aeronautică din România (P)

Călătoriile cu avionul intră într-o nouă etapă în România. De la terminale mai spațioase la sisteme moderne de siguranță, mai multe aeroporturi din țară se află în plin proces de extindere și modernizare pentru a face față numărului tot mai mare de pasageri. Dezvoltarea infrastructurii aeroportuare»»»

capital.ro
Ziarul Financiar 9h

Bursă. Holdingul imobiliar Meta Estate Trust intră într-un nou proiect comercial în judeţul Galaţi, închiriat către Penny şi cu randament estimat de 18%

Meta Estate Trust (simbol bursier MET), holding activ în sectorul imobiliar, a informat miercuri piaţa de capital cu privire la dezvoltarea unui nou activ comercial în comuna Vânători, judeţul Galaţi, proiect ce are la bază un contract de închiriere încheiat cu Penny, parte a grupului german REWE. »»»

zf.ro
Curierul National 9h

Cseke Attila: Ministerul Dezvoltării ia măsuri pentru absorbția fondurilor europene din PNRR

Prin Ordin de ministru, Ministerul Dezvoltării prelungește termenul limită pentru implementarea și finalizarea decontării investițiilor finanțate de minister, prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), de la 30 iunie la 31 iulie 2026 – anunță ministrul Cseke Attila. Ministrul dezvoltăr»»»

curierulnational.ro
Press Alert 9h

Avertizare ANM de vreme rea înainte de Paști. Cod galben de vânt puternic în unele zone din vestul țării

Foto: arhivă ANM a emis o informare meteorologică și coduri de vreme rea valabile de miercuri, 8 aprilie, ora 10:00, până vineri, 10 aprilie, ora 10:00. Prognoza meteo anunță intensificări ale vântului în cea mai mare parte a României, precipitații sub formă de ploaie, lapoviță și ninsoare. Cod por»»»

pressalert.ro
Ziarul Profit 9h

EXCLUSIV Victor Ciutacu, după ce s-a închis Realitatea Plus: „Nu poţi să pleci la bătaie cu Anca Alexandrescu pe steag şi te aştepţi să şi câştigi” - Ziarul Profit

„Se închide Realitatea Plus. Asta e informația care a băgat în regim de Breaking news tot ce mai are legătură cu presa în România. Dincolo de lamentările publice și previzibile cu pumnul în gura televiziunii incomode pentru regimul politic la putere, realitatea e că Realitatea a rămas fără licența »»»

ziarulprofit.ro
Romania TV 10h

Marius Budăi: „Unii colegi de la PNL și USR au descoperit un nou pericol pentru România: scaunele din Guvern ar putea fi rearanjate!"

Deputatul PSD, Marius Budăi, a atras atenția că PSD nu se concentrează pe scaunele din Guvern, ci pe nevoile reale ale României. Acesta a criticat, într-o postare pe Facebook, blocajele cauzate de conducerea actuală. Deputatul PSD, Marius Budăi, a publicat miercuri un mesaj pe pagina sa de Facebook»»»

romaniatv.net
Business24 10h

Numele fondatorului ca motor al creșterii pentru afacerile românești, etalon al credibilității

În peisajul economic românesc din ultimii ani, fondatorii brandurilor mari precum Dedeman, City Grill și Musette, Dragoș Pavăl, Adrian Pavăl, Dragoș Petrescu și Cristina Bâtlan, rămân repere ale modului în care personalitatea antreprenorului modelează valoarea unui business și extinde brandul în râ»»»

business24.ro
Capital 11h

Planul de pace al Iranului. Cerințele formulate de Teheran. Donald Trump: Suntem foarte aproape de un acord definitiv

Planul de pace propus de Iran în 2026 include un armistițiu temporar cu SUA, negocieri internaționale la Islamabad și cereri controversate privind Strâmtoarea Ormuz. Din cuprinsul articoluluiPlanul de pace propus de Iran în 2026Cerințele IranuluiStrâmtoarea Ormuz, un punct critic al securității ene»»»

capital.ro
Realitatea 11h

Iranul ironizează armistițiul anunțat de Trump: „O retragere umilitoare”

Televiziunea de stat din Iran a criticat armistițiul acceptat de președintele american Donald Trump, numindu-l „o retragere umilitoare”. Acordul dintre SUA și Iran a fost intermediat de Pakistan. Reacția oficială a IranuluiDeși și autoritățile iraniene au acceptat armistițiul, televiziunea de stat »»»

realitatea.net
Romania Actualitati 11h

Şantierul Naval Damen din Mangalia intră în faliment

Sună rău, dar dă o perspectivă șantierului, a spus la Radio România Actualități ministrul economiei, Irineu Darău. Şantierul Naval Damen din Mangalia intră în faliment după ce creditorii au respins planul de reorganizare al societăţii. Activitatea va fi oprită treptat şi vor începe procedurile de l»»»

romania-actualitati.ro
Capital 11h

Donald Trump s-a răzgândit. Acordă încă două săptămâni Iranului: Sunt de acord să suspend bombardamentul și atacurile

Decizie de ultim moment în criza dintre Statele Unite și Iran: Donald Trump a anunțat prelungirea cu două săptămâni a ultimatumului privind redeschiderea Strâmtorii Ormuz, evitând temporar o intervenție militară majoră, care ar fi putut începe chiar orele acestea. Măsura vine pe fondul unor negocie»»»

capital.ro
Ziuaveche 11h

SUA şi Iranul au convenit asupra unui armistiţiu de două săptămâni. Strâmtoarea Ormuz va fi redeschisă

Preşedintele SUA Donald Trump a declarat că a convenit marţi asupra unui armistiţiu de două săptămâni cu Iranul, cu puţin timp înainte de expirarea termenului-limită, relatează CNN. Trump a spus că acordul de încetare a focului a fost condiţionat de acceptul Iranului vizând redeschiderea Strâmtoari»»»

ziuaveche.ro
Romania TV 12h

Gigel Păuneţ, fondatorul Shaormăriei Băneasa, a răbufnit: "Bă, nimic nu mai merge. Ne-au omorât! Cred că este cel mai urât Paşte din ultimii 20 de ani"

Shaormeria Băneasa, fondată de Gigel Păuneț, este unul dintre cele mai cunoscute lanțuri de tip street-food din România, renumit pentru porțiile generoase și sosurile variate. Brandul s-a extins rapid prin numeroase locații proprii și în regim de franciză, fiind prezent atât în București, cât și în»»»

romaniatv.net
Business24 12h

Romeo Iacob intră în acționariatul RCE prin achiziția a 10,1% din acțiuni

Romeo Iacob, fost acționar la Smart ID Dynamics, a cumpărat 10,1% din RCE (Robots & Conveyors Engineering) din Pitești pentru 761.250 lei, în octombrie 2025, acțiunea având loc în contextul modificărilor recente ale structurii acționariatului și reprezentând o mișcare strategică în sectorul rob»»»

business24.ro
Business24 12h

Rusia extinde platforma de plăți transfrontaliere în Africa prin A7, rubla rusească, alianța cu Ilan Șor și Banca Promsvyazbank

Rusia, prin rețeaua de criptomonede controlată parțial de Ilan Șor și în alianță cu Promsvyazbank, dezvoltă în Africa o platformă de plăți transfrontaliere susținută de rubla rusească, menită să ocolească sistemele financiare occidentale în contextul sancțiunilor internaționale, demers accelerat în»»»

business24.ro
Bursa 12h

SUA şi Iran au convenit asupra unui armistiţiu de două săptămâni

Preşedintele american Donald Trump a anunţat marţi că a ajuns la un acord cu Iranul privind un armistiţiu de două săptămâni, cu puţin înainte de expirarea ultimatumului stabilit anterior, potrivit CNN. Liderul de la Casa Albă a precizat că încetarea temporară a ostilităţilor este condiţionată de ac»»»

bursa.ro
Gandul 13h

Naștere la bordul unui avion spre New York. Dialog viral între pilot și turnul de control

Momente neobișnuite pe un zbor spre New York, după ce o pasageră a intrat în travaliu chiar înainte de aterizare. Femeia a născut la bord, iar dialogul dintre pilot și controlorii de trafic aerian a devenit rapid viral. Naștere la bordul unui avion spre New York O femeie aflată la bordul unui zbor »»»

gandul.ro
Romania TV 14h

Epic Fury, ziua 40. Trump: Sunt de acord să suspend bombardamentele. SUA şi Iranul au convenit asupra unui armistiţiu de două săptămâni

Preşedintele SUA Donald Trump a declarat că a convenit marţi asupra unui armistiţiu de două săptămâni cu Iranul, cu puţin timp înainte de expirarea termenului-limită, relatează CNN. Trump a spus că acordul de încetare a focului a fost condiţionat de acceptul Iranului de a redeschide Strâmtoarea Hor»»»

romaniatv.net
Business Magazin 22h

Presa internaţională, omagiu pentru Lucescu: „Unul dintre numele importante ale fotbalului mondial”

Presa turcă dar şi cea internaţională relatează pe larg trista veste a decesului celui mai mare antrenor român, Mircea Lucescu. Mircea Lucescu a decedat la vârsta de 80 de ani. Antrenorul echipei Beşiktaş, care a condus echipa la câştigarea campionatului centenar, Mircea Lucescu, a murit la vârsta »»»

businessmagazin.ro
Gandul 22h

Emmanuel Macron anunță eliberarea a doi cetățeni francezi după 3 ani și jumătate de detenție în Iran. Cine sunt Cécile Kohler și Jacques Paris

Președintele francez Emmanuel Macron a anunțat marți, printr-o postare pe rețelele de socializare, eliberarea cetățenilor francezi Cécile Kohler și Jacques Paris, după o detenție de trei ani și jumătate în Iran. Cei doi francezi au fost arestați în mai 2022 în timp ce se aflau într-o vizită turisti»»»

gandul.ro
Stirile PRO 22h

Agenția Națională pentru Sport, după moartea lui Mircea Lucescu: Un simbol al excelenței și devotamentului pentru fotbal - Știrile ProTV

Agenția Națională pentru Sport a transmis, marți seară, un mesaj emoționant în memoria lui Mircea Lucescu, considerat unul dintre cei mai mari antrenori din istoria României.»»»

stirileprotv.ro
Bursa 1d

The New Arab: Iranul permite tranzitul prin Strâmtoarea Hormuz doar navelor unor state considerate „prietene”

Iranul menţine în continuare blocada asupra Strâmtorii Hormuz, însă permite selectiv tranzitul unor nave aparţinând unor state considerate „prietene” ale Teheranului, potrivit The New Arab, Publicaţia notează că, de la începutul războiului, la 28 februarie, zeci de nave au rămas blocate în zonă, af»»»

bursa.ro
Observator 1d

Ministrul Agriculturii vorbește despre penurie alimentară în România: "Avem nevoie de măsuri imediate"

"Dacă nu luăm aceste măsuri imediate, să știți că ducem cu bună știință industria alimentară și agricultura în faliment", a declarat Barbu marți, într-o intervenție la Digi24. Acesta susține că scăderea consumului și reducerea producției afectează deja sectorul. În coaliția de guvernare persistă te»»»

observatornews.ro
Business Magazin 07.04. 18:09

Ministrul Agriculturii: Vom avea criză alimentară dacă nu intervenim. Ducem agricultura în faliment

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, spune că România riscă să ajungă la penurie alimentară în lipsa unor măsuri urgente de sprijin pentru fermieri şi industria alimentară. „Dacă nu luăm aceste măsuri imediate, să ştiţi că ducem cu bună ştiinţă industria alimentară şi agricultura în faliment”, a d»»»

businessmagazin.ro
Ziarul Financiar 07.04. 18:05

Florin Barbu, Ministrul Agriculturii: Vom avea criză alimentară dacă nu intervenim. Ducem agricultura în faliment

Ministrul Agriculturii, Florin Barbu, spune că România riscă să ajungă la penurie alimentară în lipsa unor măsuri urgente de sprijin pentru fermieri şi industria alimentară. „Dacă nu luăm aceste măsuri imediate, să ştiţi că ducem cu bună ştiinţă industria alimentară şi agricultura în faliment”, a d»»»

zf.ro
Realitatea 07.04. 17:43

Casa Albă respinge ferm zvonurile privind un posibil atac nuclear în Iran

Casa Albă respinge ferm zvonurile privind un posibil atac nuclear în Iran, după declarațiile vicepreședintelui J. D. Vance, aflat la Budapesta. Numărul doi de la Casa Albă a afirmat că Statele Unite „au instrumente” pe care nu le-au folosit până acum și că președintele Trump „va decide să le folose»»»

realitatea.net
Romania Actualitati 07.04. 17:36

Scumpirea combustibililor va face ca inflaţia să crească

La finalul şedinţei de marți de politică monetară, BNR a decis să menţină dobânda-cheie la 6,5% pe an. Scumpirea combustibililor va face ca inflaţia să crească, până spre final de iunie, peste estimările iniţiale, avertizează Banca Naţională. La finalul şedinţei de marți de politică monetară, BNR a»»»

romania-actualitati.ro