Mesajul Patriarhului Daniel la proclamarea locală a canonizării Sfintei Mărturisitoare Blandina de la Iași: ”Chip luminos de iubire și jertfă pentru Hristos”. IPS Teofan: Din Siberia în Sinaxare - VIDEO
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Duminică, la Iași, a avut loc proclamarea locală a ca»»»
Adevăratul câștigător al concursului Eurovision
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Desenatorul Mihai Boboc ne oferă o caricatură cu „omu»»»
Israelul se apropie de finalul misiunii de eliminare a celor implicați în atacurile din 7 octombrie
Prim-ministrul Benjamin Netanyahu a afirmat că Israelul este aproape de a-şi atinge unul dintre obiective, şi anume uciderea tuturor celor responsabili de organizarea atacurilor din 7 octombrie 2023, potrivit unui comunicat al biroului său de presă, citat de AFP. Sâmbătă, armata israeliană a anunţa»»»
Alfabetul producţiei locale. Ce mai producem în România?
Litera „B“ din alfabetul producţiei locale conturează imaginea unei economii diverse, în care fabricile de alimente şi băuturi coexistă cu producătorii de materiale de construcţii, textile, ambalaje sau biciclete. România produce brânzeturi, bere, biscuiţi şi băuturi răcoritoare pentru piaţa int»»»
Henry Rushton, ING: Tranziţia energetică trebuie să plece de la o viziune coerentă, care să includă mai multe surse de energie, pentru a asigura stabilitatea sistemului
Pe 20 mai Ziarul Financiar şi ING bank România organizează conferinţa Energy Forward România „Rolul captării şi stocării carbonului (CCS) şi al combustibililor sustenabili în tranziţia energetică – de la strategie la implementare“. Conferinţa reuneşte lideri din industrie, autorităţi publice,»»»
Cum arată la raft relaţia dintre industria alimentară şi agricultură: multe produse sunt făcute cu ingrediente din UE şi din afara UE
De la conserve de castraveţi muraţi care au ingredientul principal din alte ţări până la fasole ambalată care vine cu precădere din import, toate acestea relevă faptul că undeva între producţie şi procesare se rupe firul. Sunt câteva produse unde „provenit din UE şi din afara UE“ domină etichetele,»»»
Antreprenori locali. Crama Rasova din Dobrogea, dezvoltată de familia Ghiuri, se va extinde cu un hotel, investiţie estimată la 5 mil. euro. Zoe Ghiuri: investiţiile totale în cramă şi partea viticolă au ajuns la 15 mil. euro. Vrem să construim şi o capacitate de cazare, un hotel
Crama Rasova, business fondat de familia Ghiuri în Dobrogea, a ajuns la investiţii cumulate de aproximativ 15 milioane de euro în cramă şi partea viticolă şi pregăteşte următorul pas de dezvoltare: construcţia unui hotel în apropierea cramei. „Avem pachete pentru turişti şi pachete corporate. Pentr»»»
După lansarea modelului L6 în Europa, LEPAS a completat gama cu modelul L4 la Beijing. Designul atrage priviri, dar dincolo de aspect, ce aduce LEPAS pe masă?
Brandul LEPAS, care şi-a făcut debutul la Milano prin lansarea modelelor L6 şi L8, disponibile în variante BEV şi PHEV, şi care urmează să intre şi pe piaţa locală în acest an prin intermediul importatorului MATEROM, şi-a completat gama odată cu prezentarea modelului L4 la Beijing. Dincolo de de»»»
PIAŢA VALUTARĂ Euro s-a apreciat la 5,2088 lei
Euro s-a apreciat, vineri, cu 0,36 bani faţă de leu, BNR afişând un curs de referinţă de 5,2056 lei/euro. Pe pieţele externe, vineri, în jurul orei 16:30, un euro era tranzacţionat la 1,1630 dolari, în depreciere cu 0,33% faţă de închiderea precedentă, potrivit datelor Investing.com. Tranzacţiile p»»»
PIAŢA MONETARĂ Dobânda la depozitele overnight a stagnat la 5,69%
BNR a afişat, vineri, un nivel mediu al dobânzii la depozitele overnight plasate (ROBOR) care a stagnat la 5,69%. Dobânda la depozitele atrase pentru o zi (ROBID) a stagnat la 5,40%. Indicele ROBOR la 3 luni a scăzut la 5,85%, de la 5,86%. Indicele ROBOR la 6 luni a stagnat la 5,94%. BNR a publicat»»»
Marea Britanie modifică legea serviciilor financiare. Se relaxează regulile de „ring-fencing”, impuse pentru evitarea unei crize ca în 2008
Marea Britanie va prezenta săptămâna viitoare măsuri detaliate de relaxare a normelor bancare stricte adoptate după criza din 2008. Inițiativa legislativă, integrată în Enhancing Financial Services Bill, vizează reducerea costurilor operaționale pentru cei mai mari cinci creditori britanici. Noua s»»»
Macro Newsletter 18 Mai 2026
Producţia industrială din zona euro şi-a accelerat scăderea anuală în martie 2026, până la 2,1%, de la 0,8% în luna precedentă, pe fondul unei noi creşteri lunare de 0,2%. Producţia industrială din UE a scăzut cu o rată anuală de 1%, după o scădere de 0,2% în luna precedentă, în condiţiile unei cre»»»
Gazele din Marea Neagră: între gazoductele ruseşti şi GNL-ul american
În 2007, ca tânăr jurnalist, vizitam pentru prima dată instalaţiile de descărcare şi regazeificare ale gazelor lichefiate de la Fos-sur-mer, din apropere de Marsilia, pe coasta sudică a Franţei. Am reacţionat atunci ca în povestea cu ţăranul lui Marin Preda când a văzut prima dată o girafă şi a spu»»»
Centrul de instruire F-16 din România devine obiectiv strategic al NATO
Centrul European de Instruire F-16 (European F-16 Training Center - EFTC) de la Baza 86 Aeriană Borcea este nu doar o şcoală de piloţi, ci un nucleu regional de doctrină şi expertiză militară occidentală, un loc unde se formează viitorii operatori ai războiului aerian de pe flancul estic al NATO, a»»»
Luna aprilie în cifre
• 1 aprilie - BNR anunţă că, la data de 31 martie 2026, rezervele valutare la Banca Naţională a României se situau la 67.032 milioane de euro, faţă de 65.023 milioane euro la 28 februarie 2025. Nivelul rezervei de aur s-a menţinut la 103,6 tone. În condiţiile evoluţiilor preţurilor internaţionale, »»»
Criza politică a temperat creşterea BVB
Indicii Bursei de Valori Bucureşti (BVB) au avut creşteri modeste în luna aprilie, în contrast cu aprecierile pieţelor vestice, pe fondul tensiunilor politice din ţara noastră, care au culminat cu destituirea guvernului Bolojan. Indicele BET, al celor mai lichide douăzeci de titluri de la BVB, a în»»»
Intenţia listării la BVB a companiilor de stat - motivul demiterii Guvernului Bolojan
Mijlocul primăverii calendaristice a găsit economia românească într-o etapă de tranziţie între consolidarea fiscală începută la începutul anului şi o nouă fază de intervenţionism economic determinată de presiunile energetice, de nevoia accelerării investiţiilor strategice şi de reapariţia tensiunil»»»
TradeVille: Alibaba Group - boom-ul AI susţine creşterea
Alibaba Group Holding Ltd. a raportat venituri solide pentru primul trimestru din 2026, susţinute în principal de expansiunea cloud computing-ului şi a inteligenţei artificiale, compania marcând al 11-lea trimestru consecutiv de creştere de trei cifre a veniturilor din AI. În paralel, e-commerce-ul»»»
În construcţii, costul incertitudinii ajunge direct în preţul final
Reporter: În ultimul an şi jumătate am avut o succesiune de modificări fiscale. Cumulat, cum se resimt aceste schimbări în costul real al unui proiect de construcţii? Cătălin Chimir: În construcţii, impactul modificărilor fiscale nu este niciodată punctual şi nici imediat vizibil într-un singur ind»»»
Ucraina a lansat cel mai devastator atac asupra Moscovei din ultimul an
Cel puțin trei persoane au fost ucise lângă Moscova după ce Ucraina a vizat Rusia cu peste 500 de drone peste noapte, a relatat duminică agenția de știri rusă TASS, citând oficiali locali și militari, notează CNN. Atacul asupra Moscovei este „cel mai mare din ultimul an”, potrivit TASS, citând info»»»
Republica Moldova, rezultate 17 mai. Cum s-a votat la alegerile locale noi și la referendumurile de revocare a primarilor. Au fost scoruri de 100%
Comisia Electorală Centrală din Republica Moldova a publicat primele rezultate preliminare ale alegerilor locale noi și referendumurilor din 17 mai 2026. În timp ce unele localități, precum Mașcăuți și Topala, au înregistrat victorii absolute de 100% din primul tur pentru candidații PAS, orașul Tar»»»
Alegeri anticipate în România? Sondaj înainte de consultările de la Cotroceni
În contextul crizei politice guvernamentale, s-a vorbit despre alegerile anticipate în România. PSD nu vrea un nou guvern cu Ilie Bolojan, PNL nu vrea un nou guvern cu PSD. Nici USR. Inclusiv UDMR ia în calcul Opoziția. Președintele Nicușor Dan, care insistă că viitorul Guvern e matematică, nu dori»»»
Emisarul lui Trump, vizită de câteva zile în Groenlanda. Forum economic și misiune diplomatică sensibilă la Nuuk
Emisarul american pentru Groenlanda, guvernatorul statului Louisiana Jeff Landry, a aterizat duminică la Nuuk, capitala teritoriului autonom danez, pentru o vizită de câteva zile, potrivit imaginilor difuzate de presa locală, notează AFP. Landry, aflat la prima sa vizită în Groenlanda în calitate d»»»
Mercedes-Benz și Volkswagen analizează reconversia industrială. Uzinele auto ar putea produce rachete și vehicule de transport
Pe fondul unei crize severe provocate de scăderea profiturilor și concurența globală, marii constructori auto germani, precum Mercedes-Benz și Volkswagen, explorează intrarea pe piața de apărare. În același timp, giganți militari ca Rheinmetall și KNDS plănuiesc reconversia uzinelor auto pentru pro»»»
AUR anunță oficial că nu intră la guvernare decât dacă dă premierul și își impune programul de guvernare: „Așteptăm să vedem ce va spune președintele”
Dan Dungaciu, prim-vicepreședinte AUR, a vorbit duminică despre consultările de luni de la Palatul Cotroceni și a afirmat că formațiunea condusă de George Simion merge cu un mandat foarte clar în fața lui Nicușor Dan. „Aşteptăm să vedem ce va spune preşedintele. Avem candidaţi, şi politici, pe care»»»
Două avioane de luptă americane F/A-18 s-au ciocnit pe durata unui spectacol aerian. Toți cei patru piloți au reușit să se parașuteze în siguranță
Două avioane de luptă F/A-18 s-au ciocnit în timpul unui spectacol aerian în statul american Idaho. Toți cei patru piloți au reușit să se catapulteze și să se parașuteze la timp pentru a ateriza în siguranță la sol, potrivit Clash Report. Sursa Video: Clash Report»»»
Donald Trump, amenințare la adresa Iranului: "Nu va mai rămâne nimic din ei"
Donald Trump a lansat o nouă amenințare la adresa Iranului, avertizând că „să nu mai rămână nimic” dacă nu se ajunge la un acord rapid cu Statele Unite. Citește și: Cancelarul german Friederich Merz, sfat îndrăzneț pentru tineri: „Nu le-aș recomanda copiilor mei să meargă în SUA, la studii sau la m»»»
Planul secret al lui Nicușor Dan. Președintele își pregătește o nouă forță politică. Bogdan Chirieac: USR-ul a dezamăgit cumplit
Președintele Nicușor Dan ar lucra la conturarea unei construcții politice cu profil prezidențial, susțin surse politice pentru România TV. În jurul său ar putea fi coagulat, în timp, un nucleu de susținători din întreaga țară, format din conservatori și progresiști, oameni influenți din societatea »»»
Netanyahu admite că vrea să anexeze mai mult teritoriu din Fâșia Gaza: „Să ne asigurăm că nu va mai fi o amenințare pentru Israel”
Premierul Benjamin Netanyahu a discutat cu Donald Trump. Acesta l-a atenționat de „liniștea de dinaintea furtunii”. Președintele SUA se pregătește să reia atacurile împotriva Iranului, după ce a spus că s-a declarat nemulțumit de propunerile de pace ale Iranului privind acordul nuclear. Netanyahu: »»»
Zelenski: „De astăzi ducem un război la scară largă împotriva Moscovei. Nimeni n-ar trebui să se mai pună rău cu Ucraina”
Volodimir Zelenski a vorbit într-un discurs filmat de după-amiază că Ucraina poate în sfârșit să efectueze atacuri cu rază lungă împotriva Rusiei. Noaptea trecută, Ucraina a efectuat cel mai mare bombardament aerian de la începutul războiului: 556 de drone care au lovit regiunea Moscovei. Trei ruși»»»
George Soros şi-a înjumătăţit în pierdere participaţia la NuScale Power, companie cu rol central în proiectul nuclear SMR al României de la Doiceşti
Soros Fund Management LLC şi-a redus la jumătate participaţia la NuScale Power (NYSE: SMR) în primul trimestru din 2026, potrivit documentelor depuse autorităţilor americane, în contextul în care acţiunile companiei - partener în proiectul nuclear al Nuclearelectrica de la Doiceşti - au pierdut 31%»»»
Renalfa Solarpro Group se instalează în România
Companiile care fac parte din Renalfa Solarpro Group (RSG) – Renalfa, Solarpro, Toki Power România și Eldrive România -, au planuri mari pentru România, motiv pentru care și-au stabilit și sediu în București. Rezultatele înregistrare până acum în țara noastră arată implicarea importantă pe care ace»»»
INS: Producția de țiței a României a scăzut cu 8%, importurile s-au redus cu 30% în T1Abonează-te la newsletter
România a produs, în primele trei luni din 2026, o cantitate de țiței de 579.400 de tone echivalent petrol (tep), cu 52.300 tep mai mică (-8,3%) față de cea înregistrată în perioada similară din 2025, arată datele centralizate de Institutul Național de Statistică (INS), potrivit Agerpres. Importuri»»»
10 copii dispar zilnic în Republica Moldova. Cifrele din țara vecină care arată o criză ascunsă
În Republica Moldova, fenomenul copiilor care fug de acasă sau din centrele de plasament ia amploare, cu sute de cazuri înregistrate doar în primele luni ale anului. Autoritățile și specialiștii vorbesc despre un context social fragil, marcat de lipsa comunicării în familie, abuzuri și neglijență, »»»
Președintele Taiwanului: „Independența înseamnă că insula nu face parte din China și nici nu-i este subordonată”
Președintele Taiwanului, Lai Ching-te, a făcut declarații după ce Donald Trump a îndemnat națiunea autonomă insulară să se calmeze cu „independența”. Trump s-a întâlnit între 13 și 15 mai cu omologul său chinex Xi Jinping la Beijing. În cadrul summitului, cei doi lideri au discutat pe mai multe tem»»»
Marile companii transmit un avertisment clar: fără securitate juridică, investițiile pot ocoli România
Securitatea juridică și predictibilitatea legislativă au devenit elemente decisive pentru investițiile mari și dezvoltarea economică regională, au transmis participanții la conferința organizată de CCE-R la Oradea. Lideri din business, administrație și domeniul juridic au explicat de ce stabilitate»»»
EXCLUSIV Traian Băsescu afirmă că și Ilie Bolojan este „șobolan”: A fost în alianță cu PSD și dintr-o dată descoperă șobolanii, dar el a fost în cușca cu șobolani până acum
Traian Băsescu a transmis pentru România TV că îl apreciază pe premierul Ilie Bolojan pentru ce a reușit să facă în mandatul său, însă că modelul economic bazat pe austeritate nu mai poate continua. „Eu îl apreciez pe Ilie Bolojan pentru ce a reușit să facă. Ca dovadă, am și făcut astfel în 2010, î»»»
Marea Britanie, în pragul unei reveniri istorice în UE? Brexitul, numit „greșeală catastrofală” de un lider laburist care vrea șefia partidului
Wes Streeting, politician britanic și membru al Parlamentului, a susținut că Regatul Unit ar trebui să revină în Uniunea Europeană, în cadrul unui discurs foarte așteptat, în care și-a lansat oficial candidatura pentru Downing Street. Fostul ministru al Sănătății a anunțat că intră în cursa pentru »»»
Mirajul intrării Ungariei în zona euro face din forint şi din datoria maghiară vedetele pieţelor financiare din lumea emergentă. Însă companiile maghiare exportatoare se plâng că forintul a ajuns prea puternic. Banca centrală a intervenit pentru a-i frâna ascensiunea
Discursurile membrilor noului guvern din Ungaria despre pregătirea economiei pentru înlocuirea forintului cu euro au făcut din această ţară vedeta pieţelor financiare din regiune. Costurile de finanţare scad. Pe piaţa obligaţiunilor, datoria maghiară a ajuns, după mulţi ani, mai valoroasă decât cea»»»
Iuliana Demetrescu, prima femeie arbitru din România delegată la finala Ligii Campionilor la fotbal feminin
Comisia de Arbitri UEFA a anunţat brigăzile oficiale pentru finalele competiţiilor intercluburi din 2026, iar România va fi reprezentată la cel mai înalt nivel prin Iuliana Demetrescu, desemnată al patrulea oficial la finala UEFA Women’s Champions League. Este o premieră pentru ţara noastră să aibă»»»
EXCLUSIV Traian Băsescu susține că noul guvern va fi format din PSD-PNL-USR-UDMR: „Eu plec de la premisa că alianța se menține, că protocolul este valabil. Acea majoritate trebuie să continue să funcționeze”
Fostul președinte Traian Băsescu a declarat duminică la România TV că nu vede posibilă varianta numirii unui premier tehnocrat, în condițiile în care Nicușor Dan ar avea-o în vedere pe Delia Velculescu, șefa misiunii FMI în Africa de Sud. Băsescu susține că această variantă este „o copilărie” și că»»»
Reuters: Trump afirmă că nu va rămâne nimic din Iran dacă nu semnează un acord cu SUA
Preşedintele SUA, Donald Trump, a ameninţat duminică Iranul cu represalii, dacă liderii de la Teheran nu vor acţiona rapid, relatează Reuters. „Pentru Iran, timpul se scurge şi ar face bine să se mişte REPede, altfel nu va mai rămâne nimic din ei. TIMPUL ESTE ESENŢIAL!”, a scris Trump într-o postar»»»
Dragoş Dragoteanu, Euroest Invest: Fuga de răspundere, noul sport naţional
Din punct de vedere profesional si nu numai, constat extinderea unui fenomen care poate nu a fost inventat de romani, dar e in mare voga in prezent, la toate nivelurile sociale din Romania. Fuga de raspundere se manifesta prin amanarea sau neluarea unei decizii atunci cand esti chemat/ obligat sa o»»»
Dragoş Damian, Terapia Cluj: Bravo BCR! Nu credeam că am să laud o bancă, dar iată că o fac. România va avea mai mulţi artişti, mai mulţi sportivi şi mai mulţi olimpici de talie internaţională dacă va avea mai multe companii puternice care să-i sprijine
Probabil nu ştiţi la ce mă refer, aşadar iată un comunicat de presa al BCR de la începutul lunii mai: “Banca Comercială Română (BCR) devine partener oficial al Televiziunii Române (TVR) pentru Eurovision Song Contest 2026, „Drumul spre Viena”. Competiţia muzicală europeană, ajunsă la cea de-a 70-a »»»
Proiectul pilot „Nufărul”: Hidroelectrica investește peste 39 milioane de lei în panouri solare pe apă
Hidroelectrica, cel mai mare producător de energie verde din România, marchează o premieră majoră prin demararea primului său proiect de panouri fotovoltaice flotante. Intitulată „Proiectul Pilot Nufărul”, investiția strategică de 39,25 milioane de lei va fi implementată pe lacul de acumulare Ipote»»»
Sondaj CURS: Călin Georgescu e în topul încrederii, AUR ar lua cele mai multe voturi la parlamentare. Majoritatea românilor consideră necesare alegerile anticipate
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Un sondaj CURS arată că 56% dintre români vor alegeri»»»
Axios: Cuba a achiziționat peste de 300 de drone din Rusia și Iran. Guantanamo Bay și vasele SUA ar putea fi atacate
Cuba a achiziționat mai mult de 300 de drone militare. Recent, regimul de la Havana ar fi luat în considerare și ar fi dezbătut planuri pentru a ataca ținte SUA. Printre țintele care ar fi fost vizate: baza SUA de la Guantanamo Bay, basele americane și baza americană din Key West, situată la 90 de »»»
NYT: Israel a construit două baze militare în Irak, fără permisiunea autorităților, pentru a le folosi în războiul cu Iran
Prima bază israeliană a fost construită în secret în Irak, în a doua jumătate a anului 2024, a raportat New York Times. Un militar și un civil au fost uciși pentru ca secretul să fie protejat. Între timp, Israel a mai construit o a doua instalație militară, scrie Times of Israel. Israel a construit»»»
Ce costuri va suporta Bulgaria pentru a găzdui Eurovision 2027. În ce oraș se va desfășura competiția
Dara a câștigat Eurovision Song Contest 2026, aducând Bulgariei primul trofeu din istoria competiției. Tânăra în vârstă de 27 de ani a adunat un total de 516 puncte, devastând Israelul, clasat pe locul al doilea, dar și România, clasată pe a treia poziție. Astfel, Bulgaria, care nu mai participase »»»
Israel a construit două baze militare în Irak, fără permisiunea statului irakian
Prima bază israeliană a fost construită în secret în Irak, în a doua jumătate a anului 2024, a raportat New York Times. Un militar și un civil au fost uciși pentru ca secretul să fie protejat. Între timp, Israel a mai construit o a doua instalație militară, scrie Times of Israel. Israel a construit»»»