30.11.2018 ГОДИНА, АТИНА, БИЗНИС-ФОРУМ, ПРИДРУЖЕТЕ НИ СЕ!
mia.mk
Претседателите на Русија и на Турција ќе присуствуваат на церемонија во врска со Турски тек
puls24.mk
Разочаран сум од денешниов протест. Си заминав уште на говорот на Љупчо Палевски
vecer.mk
Албанскиот претседател Илир Мета „лета орли“ во Битола (ФОТО)
Трамп не гледа причина да ја преслушува снимката за убиството на Кашоги
sitel.com.mk
МВР и Обвинителството има информации за соучесници во бегството на Груевски
Груевски и натаму е во Унгарија – Може ли да следи екстрадиција?
press24.mk
Лилјана Поповска: Мојата сила е во тоа што не сум зависник од власта
press24.mk
Груевски топ тема во регионот: Во Албанија влегол преку „Блато“ - се прегледуваат снимки од камерите
Самитот на APEC заврши без заедничка изјава поради несогласувањата на Кина и САД
Вашингтон нема конечен заклучок за убиството на Кашоги
Груевски е марионета за нечии поголеми игри
kurir.mk
Власта води политички прогон, обвинителството штанца исти решенија: Собирале информации за Јанакиески, па ги ископираа за Божиновски?!
mia.mk
Кина и Русија предупредуваат на глобална опасност од преоеткзионозмот
Заев убеден дека Груевски ќе биде вратен
Унгарската влада обелодени се’ за Груевски
puls24.mk
Кога и Владимир Путин му коментира на статус на Оливер Спасовски
alsat-m.tv
Унгарската влада демантира дека помагале за бегството на Никола Груевски
mia.mk
Курти: Тачи ќе заврши како Груевски, ама не во Унгарија туку во Русија
Бабиш порача дека никогаш нема да отстапи од премиерската должност
alsat-m.tv
Објавена рутата на движењето на Груевски од Скопје до Будимпешта.
kurir.mk
Тошевски: Петровска крие од граѓаните за новото задолжување
kanal5.com.mk
ОЈО и МВР не знаат кога и како Груевски стигнал во Албанија
Србија и БиХ ги бојкотираат состаноците на ЦЕФТА во Приштина поради зголемените царини
kanal5.com.mk
Заев ја откажа посетата на виена поради интензивна политичка агенда
kapital.mk
Буџетот порасна на 3,7 милијарди евра
mia.mk
Албански рибари уловија голема опасна ајкула кај Химара
kurir.mk
Лидер ги потврдува натписите: 22 милиони од РЕК без тендер за фирмата „на Вицeто“
ПРЕПОРАКИТЕ ОД „БЕЛАТА КНИГА“ НА СОВЕТОТ НА СТРАНСКИ ИНВЕСТИТОРИ - ТЕМЕЛ ЗА ПОДОБРУВАЊЕ НА ДЕЛОВНАТА И ИНВЕСТИЦИОНА КЛИМА ВО МАКЕДОНИЈА
kanal5.com.mk
Звонко Давидовиќ и Петар Богојески во „Само вистина“
mms.mk
Груевски нема бугарски пасош – тврди Борисов
puls24.mk
Република Македонија До Претседателот на Република Македонија проф. д-р Ѓорге Иванов
alsat-m.tv
Внатрешна контрола на МВР проверува евентуална вмешаност на полицајци во бегството на Груевски
Се брза со изготвувањето на барањето екстрадиција на Груевски
Побегнатиот македонски премиер-тест за Виктор Орбан и европската заедничка политика
mia.mk
Лимај: Белград нема да ги одредува преговарачите на косовската страна
mia.mk
Ескалација на состојбата во Конго: Дали е на повидок нова африканска војна
makfax.com.mk
Рот за бегството на Груевски: Унгарија ги отвори границите за мигрантите, неверојатно
mia.mk
ЕУ: Владата во Тирана да созаде услови за дијалог, а опозицијата да не бојкотира
Протест пред Влада: Се бара одговорност за бегството на Груевски
mia.mk
Берлин би можел да забрани учество на Кинези во изградбата на германската 5Г мрежа
alsat-m.tv
Опозиција: Власта виновна за бегството на Груевски
kanal5.com.mk
Села: Функционери му помогнале на Груевски да побегне
kapital.mk
Кукавицата одлета, гнездото полно јајца
press24.mk
СЈО: Нема недоприливи - ако оцениме дека треба ќе бараме притвор и за Мијалков
kanal5.com.mk
И Меркел е за Европска војска
puls24.mk
Најлудите твитови за бегството на Груевски
press24.mk
ФОТО: Допирање и намигнување - светските лидери во пози какви не сме навикнати да ги гледаме
alsat-m.tv
Историски најголемиот буџет за 2019 година не ги вознемири бизнисмените
mia.mk
Трамп може да ја запре изградбата на „Северен поток 2“, тврди амбасадорот на САД во ЕУ
mia.mk
Сијарто: Време е за Европа од Лисабон до Владивосток
2019 ДА БИДЕ ГОДИНА НА ЕКОНОМИЈАТА - ПОРАКА ОД ВТОРАТА БУЏЕТСКА КОНФЕРЕНЦИЈА СО БИЗНИС ЗАЕДНИЦАТА
puls24.mk
Слободата не ни е дадена засекогаш – Полското искуство
mia.mk
Вучиќ-Мицотакис: Благодарност до Грција за ставот за Косово
alsat-m.tv
Како убива ЦИА
alsat-m.tv
Столтенберг: НАТО не беше иницијатор за нападите врз Либија
kanal5.com.mk
Го поддржаа Путин: Време е за Европа од Лисабон до Владивосток
mia.mk
Откажана седницата на косовското Собрание свикана од премиерот Харадинај
makfax.com.mk
(Видео) Хамас испали над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014.
makfax.com.mk
Со новиот буџет е предвидено покачување на платите во јавниот сектор од 5 проценти
alsat-m.tv
Во декември Ципрас во официјална посета на Москва
КОЈ ТОА ЈА НАПУШТИЛ ДРЖАВАТА?
ПОДЕЛБАТА НА ОПШТЕСТВОТО НА „ПРОЗАПАДНО“ И „ПРОИСТОЧНО“ ОНЕВОЗМОЖУВА АРГУМЕНТИРАНА ДЕБАТА ЗА „НАТО ЕФЕКТОТ“
ДИМИТРОВ: МИНАТОТО НЕ МОЖЕМЕ ДА ГО СМЕНИМЕ, АМА МОЖЕМЕ ДА ЈА ПРИДВИЖИМЕ ЗЕМЈАТА НАПРЕД
„ИМПЕРИЈА“: ИСТРАГА ЗА ЛИЦА КОИ ЈА ДРЖАТ „ПОЛОВИНА МАКЕДОНИЈА“
СИНИТЕ НЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА КОНГРЕСОТ АМА ЦРВЕНИТЕ ТРЕБА ДА СТРАВУВААТ ЗА ИДНИНАТА
puls24.mk
„Македонија Блокира„ и Координативното тело на дијаспората во Европа поднесоа писма до пратеничките групи на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ да не гласаат за уставн
kurir.mk
Заев не го интересира гневот на родителите на убиените момчиња од Смилковско и екстрадицијата на убијците од Косово
kanal5.com.mk
Се израдувала на ракувањето со претседателот, а потоа направила голема грешка
ВИДЕО Кралот на Мароко заспа за време на говорот на Макрон
kanal5.com.mk
Јункер за ручекот со Трамп и Путин: Интересно е да ги слушаш
mia.mk
Курти: Србија не не мрази само нас зашто сме Албанци, туку и другите бидејќи не се Срби
mia.mk
Како САД, Франција и Русија одбележаа стогодишнината од крајот на Првата светска војна
Иванов може да го помилува Груевски, по негова молба или на Боркица, Мијалков или мајка му Нада
makfax.com.mk
(Видео) Мароканскиот крал заспа за време на говорот на Макрон
mia.mk
Бугарија нема да пристапи кон Договорот на ОН за миграција
mia.mk
Во РЕК Битола се санира оштетувањето врз претоварниот уред во рудникот
kanal5.com.mk
Пратенциите расправаат за третиот анекс на Договорот за автопатот Кичево-Охрид
Пјонгјанг има непријавени нуклеарни бази, тврди американски центар
kanal5.com.mk
По повеќе од еден век , си простија потомците на Хабсбург и Принцип
kurir.mk
Албанската опозиција бара Македонија да се грижи за албанската дијаспората
mia.mk
Путин имал кус разговор со Трамп во Париз
До понеделник судот, а од вторник Груевски ќе го бара полицијата
vecer.mk
Кривична за премиерот, министрите и 80 пратеници кои гласаа Уставот да се менува
mia.mk
Подем на национализмот во Европа
Усвоен амандманот со кој и се гарантира суверенитетот на Грција
mia.mk
Вучиќ-Победивме за ЕМС на Косово и благодарам и на Македонија
puls24.mk
Независен: „Диктатурата на дело" за Груевски
makfax.com.mk
Популистички партии во водство во Франција, Унгарија и во Италија
kapital.mk
Глигор Бишев: Во изминатите 10 години Шпаркасе Банка стана банка од доверба во Македонија
kanal5.com.mk
Која е Кејт Мари Бурнс, новата амбасадорка на САД?
kapital.mk
Драматичен пад на странските директни инвестиции на светско ниво, од 42% во првото полугодие
mia.mk
Годишнината од крајот на Првата светска војна ќе биде одбележана во Лондон и Париз, но не и во Берлин
mia.mk
ПСЖ призна за расистички практики на своите скаути
alsat-m.tv
Александар Вучиќ и Хашим Тачи се состанаа денеска во Брисел
alsat-m.tv
Мијалков со ново писмо до Мицкоски
mia.mk
Харадинај тврди дека армијата на Косово ќе има три полка
mia.mk
Конгресот на ЕПП засенет од случајот Орбан
makfax.com.mk
Украинскиот претседател, Порошенко, повика да се протера Руската православна црква
kanal5.com.mk
СДСМ: Единствениот фокус на Мицкоски останува одбраната на криминалот на Груевски
премеирот не е расположен за реконструкција на владата само за „проветрување“ на министри Заев најавува смена на министри
Димитров – Мас: Можностите за позитивен исчекор и напредок отворени за Македонија
press24.mk
После жестоката кавга со Трамп, новинар избркан од Белата куќа - укината му е и пропусницата
лига на шампионите Јунајтед славеше во Торино, Сити со „шестка“
mia.mk
Демократите би можеле да му го загорчат животот на Трамп
За Сијарто Глобалниот компакт за миграциите на ОН е предавство на Европа
mia.mk
Формирана коалиција за европска одбрана
mia.mk
Вучиќ не очекува напредок на преговорите во Брисел во рамки на дијалогот со Косово
mia.mk
Trump hails ‘big victory’ despite House losses
alsat-m.tv
Ќе има ли промени во Владата?
kanal5.com.mk
Протест пред кривичен за поддршка на Никола Груевски
mms.mk
Додека Македонија ита кон ЕУ, узурпираниот јавен простор го заостанува Скопје зад европските метрополи
mia.mk
Сноуден: Израелска технолошка компанија ги одведе Саудијците до Кашоги
kurir.mk
ВМРО-ДПМНЕ: Уште една потврда дека помирувањето на Заев е уште една негова лага
kanal5.com.mk
Кремљ: Путин и Трамп кратко ќе разговараат во Париз
mia.mk
Дачиќ: Зголемување на таксите не е прашање за Србија, туку за меѓународната заедница
makfax.com.mk
Жена со бомба се заканува во болница во францускиот град Денкерк
makfax.com.mk
Сноуден тврди дека израелски софтвер бил користен за следење на Кашоги
mia.mk
Трофејна инфраструктура, проблематични долгови: Кина продира во Европа
Турција порача дека новите санкции против Иран го дестабилизираат светот
puls24.mk
Ставрески за Груевски: Тој е за во психијатриската болница Демир Хисар
Лазаревски: Првите докази за масовното нелегално прислушување ги обезбедив во 2008 година
alsat-m.tv
Заев: Нема отстапување од прогресивниот данок
vlada.mk
Премиерот Заев и вицепремиерот Анѓушев за праведниот данок: Преку повеќе механизми на поддршка тежнееме да ја вратиме средната класа, го правиме добро
vlada.mk
Потпишани договори за нови инвестиции во преносната мрежа на АД МЕПСО во висина од 18 милиони евра
mia.mk
Маркус Зедер реизбран за премиер на Баварија
Заев: Прогресивниот данок ќе придонесе за праведно општество во Македонија
mia.mk
Макрон: На Европа и е потребна вистинска војска
И ВО СОФИЈА ВМРООВЦИТЕ НА ЛОШ ГЛАС
БИТОЛА И СЕ ОДДОЛЖИ НА ВИОЛЕТА ТОМОВСКА
СОФИЈА КИВНА – СКОПЈЕ ВО ПНЕВМОНИЈА!?
ЕКОНОМСКИ ПРЕПОРОД ВО НАЈАВА
Каменос: Русија и Грција можат да помогнат во решавање на прашањата на Балканот
Николовски: Груевски останува во ВМРО-ДПМНЕ, не учествувал во обезбедувањето на 2/3 мнозинство
mia.mk
Хоти: Ќе се искористат сите демократски средства за да се спречи поделбата на Косово
mia.mk
Локалните избори во Албанија на 30 јуни 2019
makfax.com.mk
Германските Евреи бараат часови по антисемитизам за арапско-муслиманските мигранти
kurir.mk
Божиновски: Хаосот во образованието предизвикан од СДСМ никако да запре, се укинува ли Академијата за филм?
цените на нафтата паднаа и покрај американскиот удар врз иранскиот нафтен сектор Стапија на сила санкциите на САД за Иран, ЕУ против, Техеран вели дек
mia.mk
Доналд Трамп најспомнуван државник во австриските весници
kurir.mk
Мицкоски: Излажаа дека ќе ја зголемат минималната плата секоја година
alsat-m.tv
Албанските лидери од Прешевската долина ја поздравуваат идејата на претседателот Тачи за припојување кон Косово
СТАВОВИ: ТРСТ ВИА ПОДГОРИЦА
„Економски лидер“ Власта тврди дека фирмата на русинот Савидис не е негова – еве докази дека тој е сопственик
vecer.mk
Ердоган: Наредбата за убиството на Кашоги од највисок ранг
kurir.mk
„ Зоран Заев е единствениот аболициран политичар на функцијата премиер во светот “
ПРЕТСЕДАТЕЛОТ АЗЕСКИ НА ЕДУКАТИВНА ТРИБИНА НА ТЕМА „УЛОГАТА НА МАЛИТЕ БИЗНИСИ И ПОДДРШКА ОД БАНКИТЕ ЗА НИВНИОТ РАЗВОЈ“
alsat-m.tv
Во Србија утре избори за Националните совети на малцинствата
mia.mk
Ердоган планира состаноци со Путин и Трамп во Париз
mia.mk
Протекоа лични податоци на богати жители на Москва
mia.mk
Париз: Знамето на Косово во Нотр Дам
kanal5.com.mk
Гевгелија ја има најмодерната депонија за комунален отпад во Македонија
mia.mk
ЕУ, Париз, Берлин и Лондон реагираат за повторното воведување санкции кон Иран
mia.mk
Бериша најави масовени антивладини протести до соборување на премиерот Рама
kanal5.com.mk
Путин и Трамп ќе се сретнат во Аргентина
mia.mk
Моравијецки: Полска најверојатно ќе се повлече од договорот на ОН за миграција
alsat-m.tv
Амандманска расправа за ребалансот на буџетот
mia.mk
Могерини: На новинарите да им се овозможи без страв да ја работат својата работа
mia.mk
Балкански план што заслужува внимателна поддршка
kurir.mk
Мицкоски: Исклучените од партијата отидоа против конгресните документи, програмата, доктрината на ВМРО-ДПМНЕ каде сме против промена на уставното име
makfax.com.mk
Новоизбраниот претседател на Бразил најави преселување на амбасадата од Тел Авив во Ерусалим
mia.mk
Бабиш: Чешка ќе разговара со своите партнери за повлекување од Договорот на ОН за миграција
mia.mk
Кусари-Лила: Неизгласувањето на резолуцијата на Тачи му дава одврзани раце за границата
mia.mk
Поранешниот албански прв полицаец, Тахири ја доби првата битка со правдата
mia.mk
Харадинај: Безбедносните сили нема да ги заменат ниту КФОР ниту НАТО во Косово
mia.mk
Грчката амбасадорка повторно повикана во албанското МНР
makfax.com.mk
Воспоставив одличен однос со Путин, вели италијанскиот премиер
press24.mk
СЈО: Го зaмрзнавме имотот на ВМРО-ДПМНЕ
kanal5.com.mk
Интеграциите извесни, напредокот во реформите потврден во Дуинг бизнис
Египет домаќин на арапските воени вежби кои може да станат „арапски НАТО“
(ГАЛЕРИЈА) Првиот официјален лет од новиот аеродром во Турција
Бачев: Марионетската власт се справува со неистомислениците
Турското обвинителство тврди дека Кашоги бил задавен, па распарчен
kurir.mk
Јункер жали поради одлуката на Австрија за повлекување од Договорот за миграција
Косовска пратеничка го обвини Тачи за ликвидација на политички противници
mms.mk
Кој ќе го „лапне“ милионски тешкиот бизнис за нова болница во Струга?
makfax.com.mk
Франција размислува за санкции против Саудиска Арабија поради смртта на Кашоги
mms.mk
Алијанса за Албанците: Итно да се реформира и деполитизира Републичкиот судски совет
makfax.com.mk
Меркел: Цивилното општество во Египет има клучна улога
makfax.com.mk
Русија предлага дијалог со НАТО во врска со нуклеарниот договор
inpress.com.mk
Од 17-ти ноември почнува авио линијата Виена – Охрид – Виена
kapital.mk
Австрија се повлекува од глобалниот договор за мигранти на ОН
puls24.mk
Богданов: ВМРО-ДПМНЕ игра добро испланирано сценарио
puls24.mk
Петровски му одоговир на Жоро: Димитровски изнесува невистини за Москва
makfax.com.mk
На новиот аеродром во Истанбул дневно ќе полетуваат и слетуваат 2 илјади авиони
kurir.mk
„Лидер“ со детали за случајот ТНТ: Преку притисоци се обидуваат да земат финансиска оштета од државата и од обвинетите
Вучиќ: Војската на Косово ќе биде формирана на 28 ноември
Суверенизмот – Единствен лек за заразените општества
makfax.com.mk
Доделени наградите за филантропија ОКО
САД НЕ ПРИФАЌААТ СЛЕПО БИЛО КАКОВ ДОГОВОР ОКОЛУ МЕНУВАЊЕ НА ГРАНИЦИТЕ
УБИСТВОТО НА НОВИНАРОТ КАШОГИ ДОНЕСЕ ЗАСЕГА ЗАБРАНА ЗА ВЛЕЗ ВО САД НА ОФИЦИЈАЛНИ ЛИЦА
СОМНИТЕЛНИ ЕКСПЛОЗИВНИ ПАКЕТИ ДО ПРЕТСТАВНИЦИТЕ НА ДЕМОКРАТСКАТА ЈАВНОСТ ВО САД
РАСПИЗДАЉКА
СУДИИ, ЃОНОВИ, ОЦЕНКИ И ОСТАВКИ
kurir.mk
Големите сили нема да го потпишат Договорот за забрана на нуклеарното оружје
Данев: Поднесен Предлог законот за амнестија на осудените лица за настаните од 27 април
kanal5.com.mk
Комисиска расправа за ребалансот
vecer.mk
Пекинг започнува битка за Косово
press24.mk
Лавров до Болтон: Македонски пратеници биле заклучувани по кабинети и им биле одземени телефоните
Тешки загуби на гласовите на партиите во владата на Меркел во Хесен
Турските сили ги бомбардираа Курдите источно од Еуфрат
Матис во обид да ги смири европските сојузници околу договорот INF
alsat-m.tv
Политичките судири околу Преспанскиот договор и уставните измени не стивнуваат
Полска е упорна во исплатаа на репарации од Германија
Саудиска Арабија се нарече „светлоносец“ на Блискиот исток наспроти „мрачниот“ Иран
kurir.mk
Макрон: Демагогија е ембарго врз оружјето за Ријад поради Кашоги
makfax.com.mk
Разоткриена терористичка ќелија во Русија, планирани биле напади во Москва
На Флорида уапсен маж осомничен за повразаност со испраќањето пакети-бомби
kurir.mk
Антиќ-Сијарто: Подготвени сме за Јужен тек, но не зависи се од нас
kurir.mk
Меркел: Европа сака средено решение за Брегзит
makfax.com.mk
Ердоган со крајно предупредување до регионот источно од Еуфрат
Русија повторно го обвини Бејли дека го водел гласањето во уставните измени
Зошто убиството на Џамал Хашоги не предизвика реакции како случајот „Скрипал“
makfax.com.mk
Синот на убиениот новинар пристигна во САД
puls24.mk
Проклетството на Белата Палата на ВМРО
kanal5.com.mk
Тодоров: Целата ситуација со моето исклучување од ВМРО-ДПМНЕ е нејасна
kanal5.com.mk
Курц : ЕУ нема да биде комплетен без Западен Балкан
makfax.com.mk
Германските политичари го покренаа прашањето за забрана за американските проектили во Германија
kanal5.com.mk
Кој стои зад заканувачките експлозивни направи испратени до Обама, Клинтон, Де Ниро и СНН?
kanal5.com.mk
Бачев ја злоупотреби Канал 5 ТВ
kurir.mk
ЕП ќе побара независна истрага за смртта на Кашоги
kurir.mk
„Новости“: Во Парламентот на БиХ се формира голема српска коалиција
ѕвецкање на оружјето во европа НАТО ги започна најголемите вежби по Студената војна
press24.mk
Котевски за „Пинк“: Заев ќе изгубеше на предвремени избори
makfax.com.mk
(Видео) Трамп и Меланија ги осудија инцидентите со бомбите и повикаа на обединетост
Трамп порача дека за „политичкото насилство“ нема место во САД
kurir.mk
Тачи го осуди инцидентот во кој неговиот брат натепа две службени лица
makfax.com.mk
(Видео) Сомнителни пакети испратени и до поранешен обвинител и конгресменка
kanal5.com.mk
По лимузината на Путин , доаѓа и луксузниот миниван
alsat-m.tv
Села: Поддршка за етничко помирување, но не и избегнување кривична одговорност
kurir.mk
На Балканот само поранешни политичари се осудуваат поради корупција
kapital.mk
Дали физичките лица треба да плаќаат ДДВ?
kanal5.com.mk
САД сметаат дека Русија врши пропаганда и дезинформира
kurir.mk
Состанок во грчкото МНР: Директоратите за Балкан, Кипар и Турција во надлежност на Ципрас
kurir.mk
САД ќе им одземат или укинат визи на 21 Саудиец поради убиството на Кашоги
kurir.mk
САД започнаа кибер-кампања против руски агенти во пресрет на претстојните избори
Тројца мртви во карванот на мигрантите кон САД
Болтон ѝ порачал на Москва дека е попаметно да не се меша во изборите во САД
kurir.mk
„ВМРО-ДПМНЕ е единствената политичка опција која има и сила, знаење, мотивација и човечки потенцијал да им стави крај на неправдите и на неуспехот на
Џамал Кашоги: Од критичар на саудиската власт до симпатизер на Муслиманското братство
makfax.com.mk
Шојгу: Се надевам на соработка меѓу САД и Русија во решавање на конфликтот
sitel.com.mk
Лорд Робертсон: Ѕвездите се порамнија за Македонија, тоа нема да се повтори следните 40 години
Ердоган: Убиствто на Кашоги е планиран чин
kanal5.com.mk
Поддршка од Робертсон и Карпентер за Преспанскиот договор
kurir.mk
Харадинај: Косово е непоколебливо во зачувувањето на уставната реалност
press24.mk
Ташевска-Ременски:Одлуките на патот до ЕУ и НАТО се носат со консензус, помирувањето треба да не обедини сите околу националните интереси
ПРЕВРТЕНА КЛЕПСИДРА НА ДЕНОТ СВЕТИ ТОМА СКЕПТИКОТ
ЈА ЗАПОЧНУВА ЛИ „КУРИР“ СПЕЦИЈАЛНАТА ПРОПАГАНДНА ВОЈНА ИЛИ ТАА САМО СИ ИМА СВОИ КАТАДНЕВНИ СЕКВЕЛИ?
ВУЧИЌ МАНИПУЛИРА СО РЕФЕРЕНДУМОТ, ПРЕМОЛЧУВА ДЕКА Е КОНСУЛТАТИВЕН
МАКЕДОНИЈА – ЕВРОПА ИЛИ ВЕЧЕН БАЛКАН?
КАДЕ ОДИ МАКЕДОНСКАТА ЕКОНОМИЈА?
СМУТНОЕ ВРЕМЯ
БЕСЦЕНЕТИОТ ПОДРОК ЗА ТОДОРОВИЌ СЕ ВРАЌА НА ВЛАДАТА
ВО БИКАТА СО ИСЛАМСКАТА ДРЖАВА ИМА ГОЛЕМ НАПРЕДОК, НО НЕ И КОНЕЧНА ПОБЕДА
Палмер: Гласањето во Собранието е историска пресвртница за Македонија
makfax.com.mk
(Видео) Палмер: Не се сретнавме со Мицкоски зашто ми ги кажа ставовите во писмото
alsat-m.tv
Палмер: САД ќе ја подржува Македонија се додека оди кон НАТО
kanal5.com.mk
Конечни резултати од изборите во БиХ одржани на 7 октомври
Палмер: Тоа што не се сретнав со Мицкоски не значи дека е некаква порака
Мухамед Красниќи, еден од осудените на доживотен затвор за вооружената престрелка кај „Диво Насеље И Командант Малишева од затвор испрати желби за про
Палмeр во Македoнија на разговори за имплементација на Договорот од Преспа
За Кремљ повлекувањето на САД од нукеларниот договор ќе го направи светот поопасен
slobodnaevropa.mk
Руски тролови за Македонија пред вратата на НАТО и ЕУ
СТАВ: КОНЕЧНО СТАРТУВА КОМОРСКИОТ ИНВЕСТИЦИСКИ ФОРУМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН
puls24.mk
На Мировната конференција во Париз, Михајло Пупин имал инструкции од американскиот претседател Вилсон да инсистира на автономна Македонија
alsat-m.tv
Утре ќе се формира тело за помилување на пратениците обвинети за 27 април
sitel.com.mk
Изгласаната одлука во македонскиот парламент ја поздравија Бушати, Ручи и Баша
Меркел незадоволна од објаснувањето на Ријад, нејзината партија се заканува со санкции
Реакции по гласањето за пристапување кон уставни измени
kanal5.com.mk
Вистинска „канонада“ од честитки по гласањето во Собранието
kanal5.com.mk
Австрија и Италија во спор – дали жителите на најбогатата покраина да добијат двојно државјанство?
sitel.com.mk
Фазлиу на состанок на земјите од Централна и Источна Европа и од Кина
kanal5.com.mk
Дали смртта на новинарот ќе предизвика раскинување на договорите меѓу САД и Саудиска Арабија?
kurir.mk
Чавушоглу: Турција не му даде никаква аудиоснимка на ниту еден претставник
Собраниската расправа одложена за 15 часот
Мирослав Хованчик:Може да се очекува нов голем мигрантски бран кон Европа
kanal5.com.mk
Путин: Екстремисти од ИД почнаа со убивање на околу 700 заложници во Сирија
Во Собранието продолжува седницата за уставните измени
се стеснува обрачот околу ријад по исчезнувањето на новинарот Трамп вели дека „навистина се чини“ дека Кашоги е мртов
vecer.mk
Заменик помошникот државен секретар за европски прашања Метју Палмер в понеделник во Македонија
kanal5.com.mk
Претседателот на ЕПП ја повикува опозицијата на одговорност пред гласањето
САД му даваат на Ријад уште неколку дена за случајот Кашоги
Путин: Русија би го користела нуклеарниот арсенал само како одговор на напад
alsat-m.tv
Партиите цврсто на своите позиции пред утрешната седница на Собранието
kanal5.com.mk
Собранието расправа по точките од 60-та седница
kanal5.com.mk
Првите луѓе на ЕУ опуштено во дружба со пиво (ВИДЕО)
kurir.mk
Хаос низ градинките, родителите на големи маки: Во само три скопски општини, на листите чекаат место над 1500 дечиња
Премиерот Заев на потпишувањето на конечниот договор за решавање на македонско-грчкиот спор за името и за стратегиско партнерство: Се обединивме со ре
Премиерот Заев: Ја реализираме потребата на граѓаните од Вардарскиот крај и Пелагонија за брз и безбеден пат
kurir.mk
Српска листа ја напушти седницата за трансформација на ФСК во војска на Косово
kanal5.com.mk
Плевнелиев: Категорички сум против анекс на Договорот со Македонија
mms.mk
Груби убеден дека сите 120 пратеници ќе гласаат за уставните измени
kurir.mk
Јордан: Речиси 300 сириски „Бели шлемови” заминуваат на Запад
makfax.com.mk
Запленети 55 тони дрога во голема операција во 93 земји
kanal5.com.mk
Половина од светското население живее со помалку од 5,5 долари дневно
sitel.com.mk
Мицкоски: Јавноста наскоро ќе го слушне „забранетиот говор“
alsat-m.tv
Груби: Ставот на Манојловски не е став на ДУИ
kurir.mk
ОК на ВМРО-ДПМНЕ Битола: Проблемот со бесплатниот превоз на учениците се уште не е решен, образованието во општината е во тотален хаос
vecer.mk
Претседателот на ЕПП ја демантираше МИА: ВМРО-ДПМНЕ не е пред исклучување
alsat-m.tv
Минов: Да ја условиме внатрешната употреба на новото име
mia.mk
Опаѓа бројот на браковите во Албанија
kurir.mk
Помпео во посета на Турција
vecer.mk
Касами и Тачи седнаа на карирани чаршафи да договорат предизборна соработка
alsat-m.tv
Досега власта располага само со 72 пратеника од потребните 80 за уставните промени
vecer.mk
Шакира ќе пее на мост во Косовска Митровица
Уставен ќе преиспитува член од закон со кој се обвинети десетици од СЈО
kapital.mk
Можно ли е до крајот на годинава 100 долари за барел?!
Репортажа на Радио слободна Европа- Радио Либерти Новото име нема да ги скрие истите стари проблеми за помладите Македонци
ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: ПОЗИЦИЈАТА НА ВМРО-ДПМНЕ ЗА РЕФЕРЕНДУМОТ НЕ БЕШЕ ПРАВИЛНА
МИЦКОВСКИ НЕ ГО ЧИТАЛ ПРИБЕ
КАМБАНИТЕ НА РЕФЕРЕНДУМОТ
ПОЛОВИНА ВЕК ОД ПРАШКАТА ПРОЛЕТ (7)
press24.mk
Могерини: Новото име е единствена можност за помирување на земјите од Југоисточна Европа
alsat-m.tv
Понуда за амнестија или недоразбирање; Што порача Заев од говорницата?
Повик за помирување или за амнестија? Различни толкувања за потегот на премиерот
mia.mk
Владите на Косово и на Албанија ќе одржат петта заедничка седница
kanal5.com.mk
Средба на министерот за локална самоуправа Фазлиу со бугарската министерка за регионален развој и урбанизам, Аврамова
Критики за покривање на долговите на општините, растот од 2,8 преоптимистичен
press24.mk
Двете крила за БЕСА против Заев за понудата за амнестија
kanal5.com.mk
Американски конгресмени до Заев: Да се потврди волјата на гласачите за поврзување со западот
kapital.mk
Домашните приватни инвестиции поголеми и од странските и од државните
press24.mk
Груби: Наречете ме предавник, јас гласам ЗА
Италијанските десничари порачаа „Ариведерчи Меркел“
Салвини по изборите во баварија Ариведерчи Меркел, Јункер и Шулц
Гардијан: Гласање со последици по стабилоста
kurir.mk
Ја турка ли СДСМ државата во меѓународен блам?
Комарџијата Заев, во казиното на Хан, кај крупието Бејли, повторно става „All In“
Баварските избори нов удар за владата на Меркел
kurir.mk
Светска банка за Македонија под водство на Заев: Тотално фијаско во економијата, здравството и образованието
Трамп вели дека САД би се казниле себеси доколку престанат да му продаваат оружје на Ријад
kurir.mk
Заев повторно против Заев: Во одбрана на Бујар Османи, премиерот докажа дека манипулирал со граѓаните (ВИДЕО)
kanal5.com.mk
Лавров ги обвини САД за раскол во црквата
Трамп ѝ се заблагодари на Турција поради пуштање на слобода на пасторот Брансон
Австрискиот канцелар Курц ѝ даде поддршка на баварската CSU
press24.mk
Клеменс Која: Сега е на Собранието и политичките лидери на земјата да одлучат за иднината
mia.mk
Српска опозиција бара фер избори по примерот на Македонија
СЈО негира дека со објавувањето на имињата во новите истраги се крши презумпцијата на невиност
alsat-m.tv
Димитров: Предлогот на Каменос не може да биде замена за Преспанскиот договор
kapital.mk
Гита Гопинат, главната економистка во ММФ е новата „рок ѕвезда“ во економијата
Тачи: Макрон поддржува договор меѓу Косово и Србија со корекција на границата
Русите обвинуваат Трансформацијата на КБС во војска на Косово се врши во „Бондстил“
Штајнмаер се извини за злосторствата, Павлопулос бара пари Грција не се откажува од обештетувањето од Германија
(ВИДЕО) Во Сирија џихадистите украле хемиско оружје и убиле активисти на Белите шлемови
kurir.mk
Во Египет осудени 17 лица на смрт поради напади врз цркви
alsat-m.tv
Павлопулос: Уставни промени за поддршка за НАТО и ЕУ
Во Приштина се одржа втората Парада на гордоста
(ВИДЕО) Трамп бара од Ријад објаснување за саудискиот новинар исчезнат во Истанбул
kanal5.com.mk
Доделени наградите на Киненова- филмот ,,Блискост" ги однесе сите награди
kurir.mk
Директорот на ФБИ: Кина претставува поголема закана од Русија
mia.mk
САД подготвени да помогнат во истрагата околу исчезнатиот новинар Кашоги (видео)
kanal5.com.mk
ЕПП и се заканил на ВМРО-ДПМНЕ со исклучување
(ВИДЕО) Милорад Додик запеа по прогласувањето победа на изборите во РС
Вучиќ во Москва на разговори со Путин, во фокусот ситуацијата во Косово
Србите бараат Европа да го вклучи алармот за она што е најавено за Нова година
Косовска делегација непоканета влета во ОН, а Тачи дури и се сретна со Трамп
press24.mk
РТС: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се под притисок, СДСМ има мнозинство
mms.mk
Димовски: Власта да престане со кампањата дека ВМРО-ДПМНЕ е против ЕУ и НАТО
alsat-m.tv
Следната недела Македонија ќе започне преговори за членство во НАТО
mia.mk
Одржана Парадата на гордоста во Приштина
makfax.com.mk
Нетанјаху: Продолжуваме со нападите во Сирија и по испораката на руските ракетни системи
Средба на МНР Димитров со амбасадорот Јан Петерсен шеф на Набљудувачката мисија на ОБСЕ/ODIHR за Референдумот
press24.mk
Владимир Божиновски: Бојкот на изборите од ВМРО-ДПМНЕ е најпосакувана опција за власта
Излез од сегашниов кенеф
makfax.com.mk
АП: Русија пушти пипци во Европа, се закануваат нови 90-ти
Австрија повеќе не сака да биде „пепелникот на Европа“
mia.mk
За Рама Србите не се добредојдени во стратешки сектор како „Телеком“
ММФ ги намали очекувањата за македонската економија – годинава раст од само 1,6 отсто
Референдумот во Македонија – Настан кој може да одлучи за суверенитетот или исчезнување на целиот регион
Собранието не знае кога ќе расправа за предлогот на Владата Предлогот за промена на Уставот заглавен во архива
mia.mk
„Вашингтон пост“: Кашоги влегол во саудискиот Конзулат, но не излегол
КОЈ ГО ГОТВИ НИЧЕ ЗА ЗАТВОРСКА ЛЕКТИРА?
РУСКИ ИГРИ НА ИЗБОРИТЕ ВО БИХ
ЗOШТО МИСЛАМ ДЕКА РЕФЕРЕНДУМОТ Е УСПЕШЕН?
БОСНА: ПАК ТОЈ ЖИВАЉЕВИЌ!
СИТЕ СМЕ ЗА НАТО И ЕУ
МАКЕДОНИЈА МНОГУ РИЗИКУВА АКО ГО ОТФРЛИ ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА
ПЕТАР БОГОЈЕСКИ: РЕФОРМАТОРОТ КОЈ Е ПРОТИВ ПОЛИТИКАТА НА НИСКИ СТРАСТИ ВО НЕГОВАТА ПАРТИЈА
ПОЛОВИНА ВЕК ОД ПРАШКАТА ПРОЛЕТ (6)
САНКЦИОНИРАЊЕ НА СВЕТОТ (5)
МАКЕДОНИЈА – ФАКТОР НА МАСАТА ИЛИ МЕЗЕ ЗА ДРУГИ
БРАВО, ЗАЕВ!
mia.mk
САД и Турција го засилуваат притисокот врз Ријад за исчезнатиот новинар
puls24.mk
Фатиме Фетаи како Цеца?
kurir.mk
Сириските бунтовници го завршија повлекувањето на тешкото оружје од Идлиб
Бдеења во Бугарија за убиената новинарка, ЕУ повикува на брза истрага
Ванковска: Со драконски казни се сака да се крши ‘рбетот на опозициските пратеници
kanal5.com.mk
Дали Македонија е под засилено руско влијание?
Зошто се успоруваат реформите во безбедносниот сектор?
mia.mk
„Баронс“: Следниот судир меѓу САД и Кина може да биде за иранската нафта
Довчерашниот челник на Интерпол во Кина осомничен за поткуп
vecer.mk
Бошњаците избраа хрватски член на Претседателството
ВО СОЛУНА ГРОШ СОМУНА, ДО СОЛУНА СТО СОМУНА ...
vecer.mk
Додик прогласи победа - откако победи
kurir.mk
УМС на ВМРО-ДПМНЕ оствари средба со политичкиот подмладок на партијата на Ангела Меркел
kurir.mk
Каракамишева до власта: Доста е со политизација и селективен однос на правдата, граѓаните имаат потреба од функционална држава
Груевски на ФБ им се обрати на сопартијците да не тргуваат со неговата пресуда
puls24.mk
Србите имаат воен план за инвазија на Косово? За три часа би биле на Ибар
puls24.mk
Нов потпретседател на младите на СДС е синот на Фрчковски
kurir.mk
Стефан Влахов Мицов: Партијата „Единствена Македонија“ е проект на Зоран Заев и хунтата
Шестмина пратеници од ВМРО ДПМНЕ преговараат за уставни измени?
makfax.com.mk
Американецот кој испрати писмо со рицин до Трамп и Пентагон, испратил и до Путин и Кралицата Елизабета Втора
Стаменковска: Ако немаше полнење на кутии процентот на референдумот немаше да биде поголем од 25 отсто
Исчезнатиот шеф на Интерпол можеби е приведен во Кина, медиуми
САД го поддржале создавањето на армија на Косово по стандардите на НАТО
mia.mk
Јенс Столтенберг во посета на Белград
mia.mk
Вулин: Создавањето „Голема Албанија“ е главна безбедоносна закана за Србија
ДУИ го презема кормилото за убедување на ВМРО-ДПМНЕ
kurir.mk
Несудениот нобеловец: Алхемичарот од Муртино
mia.mk
В година еден од состаноците на министрите за одбрана на НАТО во Тирана
Наградата ја добија активисти за борба против сексуалното насилство во војна Заев остана без Нобеловата награда за мир
vecer.mk
Над 10 милиони долари дадени за референдумот за името во Македонија од Конгресот на САД и Велика Британија – на што се потрошени и кој ги зема?
kanal5.com.mk
Во Осло ќе биде објавен лауреатот на Нобеловата награда за мир
makfax.com.mk
Украина и Унгарија меѓусебно си протераа конзули
Русија годинава ќе испорача 200 милијарди кубни метри гас на Европа Путин: „Северен ток 2“ е во интерес на светската економија
САД обвини седум руски разузнувачи за хакирање
kurir.mk
Матис: Ситуацијата со Русија станува неиздржлива, САД ќе возвратат
makfax.com.mk
Во Црна Гора пристигна документ од Москва, обвинителот бара хемиска анализа
makfax.com.mk
Понудата на „Телеком Србија“ неприфатлива за албанската влада
kapital.mk
Само четвртина од парите за капитални објекти се досега инвестирани
makfax.com.mk
Фондацијата на Сорос се пресели во Берлин
kapital.mk
МакедонАц, какво става бе?
Незадоволен од судот во Хаг, Трамп го нападна меѓународното правосудство
makfax.com.mk
(Видео) Пратеничката група е единствена, а на избори ќе одиме под три услови, рече потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ
Барселона славеше во Лондон, Ливерпул падна во Неапол
vecer.mk
Геро бара Српче да и објави војна на Русија: "Дали уствари ти си анти НАТО"
mia.mk
За косовскиот амбасадор во Тирана концептот за Голема Србија е мртов
Во Грција препукувања, во Македонија молк по објавените стенограми
makfax.com.mk
Израел нема да прекине со операциите во Сирија и покрај испораката на С-300
mia.mk
Во „Еурокомпозит“ стигна списокот за технолошки вишок, но нема пари за отпремнини
makfax.com.mk
САД се подготвени да гo споделат ‘арсеналот’ за кибер-војна со сојузниците во НАТО
makfax.com.mk
На 11 октомври „Лидл” ги отвора своите први продавници во Србија
kanal5.com.mk
СБ на ОН ниту ќе дискутира, ниту ќе одлучува за Договорот од Преспа, само ќе биде информиран
Путин со подршка за одвојување на руските финансии од американскиот долар
press24.mk
„Катимерини“: Русија најавува блокада на преспанскиот договор во Советот за безбедност
puls24.mk
Не е до НАТО и ЕУ , до нас е !
alsat-m.tv
Албанска опозиција: Поддршка за 2/3 само преку уставни унапредувања на правата на Албанците
press24.mk
Турција смета дека промената на името е клучна за членството на Македонија во НАТО
makfax.com.mk
СГС две години ќе го обезбедува АЕК за 240 илјади евра
Столтенберг: Политичките лидери да работат конструктивно и одговорно
второ коло од лигата на шампионите „Јунајтед“ против „Валенсија“ ќе се вади од кризата
kapital.mk
Гардијан: Москва го надитри Западот кој на Македонија и нудеше поблиска интеграција
press24.mk
Експерти: Референдумот и „голтна“ 80.000 гласа на власта - во демократски земји тоа е дебакл
kapital.mk
Пуштена во употреба првата сензорна градина во Македонија
СЕ РОДИ ЕВРО-МАКЕДОНИЈА!
АКО НЕМА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, ИМА – ФИРОМ
СПЦ НЕ ПЛАШИ ДЕКА ПРАВОСЛАВИЕТО Е ПРЕД РАСКОЛ, ПОГОЛЕМ ОД ОНОЈ ВО 11 ВЕК
ПОЛОВИНА ВЕК ОД ПРАШКАТА ПРОЛЕТ (5)
САНКЦИОНИРАЊЕ НА СВЕТОТ (4)
press24.mk
ВИДЕО: Наезда на глодари - глувци слободно си шетаат низ Париз
опозицискиот челник одговори на предизвикот од премиерот за предвремени избори Мицкоски: Подготвени сме за избори во секој момент, под услови какви шт
sitel.com.mk
Три дрона и хеликоптер на небото над Косово: КФОР знаел за упадот на РОСУ?

Манафорт признал вина по две точки од обвинението

Netpress 14.09. 18:16

Манафорт признал вина по две точки од обвинението

Пол Манафорт, поранешниот шеф на изборната кампања на актуелниот американски претседател Доналд Трамп, се согласил според документите од судот во кои имала увид агенцијата Reuters да ја признае вината за две точки од обвинението во рамките на договорот со специјалниот обвинител Роберт Мјулер. Во ра»»»

You can read more about this at Osservatorio Italiano