Active News 1h

O dronă ucraineană a lovit un autobuz rusesc plin cu civili: Au murit cel puțin 7 oameni și alte 11 persoane sunt grav rănite. Dronele Ucrainei au ajuns la Sankt Petersburg

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Un atac cu o dronă ucraineană asupra unui autobuz car»»»

activenews.ro
Ziarul Financiar 1h

Cum se explică faptul că un croissant cu unt sau o baghetă costă de două ori mai puţin la Paris decât la Bucureşti, deşi salariile sunt duble în Capitala Franţei versus local? Un croissant cu unt costă între 1,35 şi 1,5 euro la Paris, în timp ce preţul unei baghete simple variază între 1,1 şi 1,3 euro

Brutăria pariziană Maison Theverin a câştigat în 2026 locul al treilea în competiţia ce desemnează cel mai bun croissant cu unt din Paris şi împre­jurimi (Grand Paris), scrie site-ul sortiraparis.com. La prima vedere, nimic nu ar recomanda acest spaţiu de doar câţiva metri pătraţi, aflat în apro­pi»»»

zf.ro
Romania TV 3h

Secretarul general al NATO susține că „Rusia devine din ce în ce mai disperată” după ce o dronă rusească s-a prăbușit pe un bloc din Galați. Ce mesaj are pentru tinerii ruși: „Există o probabilitate foarte mare să muriți dacă vă alăturați luptei”

Mark Rutte, secretarul general al NATO, a fost prezent la Kiev unde s-a întâlnit cu președintele Volodimir Zelenski. În cadrul evenimentelor, acesta a vorbit și despre drona rusească ce a lovit un bloc din Galați, afirmând că acest lucru arată disperarea Rusiei. Secretarul general al NATO susține c»»»

romaniatv.net
Gandul 4h

Șeful NATO comentează incidentul cu dronă de la Galați. Care este explicația lui Mark Rutte pentru încălcarea spațiului aerian

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a comentat incidentul cu drona de la Galați, în contextul discursului critic la adresa Rusiei, pe care l-a susținut la Kiev. Potrivit oficialului, astfel de acțiuni din partea Federației Ruse sunt o dovadă de „disperare”. „Rusia terorizează populația. Sunt at»»»

gandul.ro
Observator 5h

Ponta, atac către Miruţă: "Împuşcaţi-l în limbă! Închideți-l într-o pivniță!". USR acuză un derapaj grav

"De cele mai multe ori, sunt drone care sunt împușcate, dacă vreți, de apărarea antiaeriană din Ucraina, se trage în ele cu glonț, li se modifică câte un flaps, li se modifică structura aerodinamică, își pierd, poate, coordonarea GPS, pentru că este bruiaj și din Ucraina, și continuă să zboare pe o»»»

observatornews.ro
Adevarul 7h

„Acum este războiul Europei”. De ce simpla supraviețuire a Ucrainei nu mai poate fi singurul obiectiv strategic al Occidentului

În anul 2022, la declanșarea invaziei ruse în Ucraina, președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, avertiza că blocul comunitar se află în fața unui „moment al adevărului”. Astăzi, după ani de ezitări și ambiguități strategice, Europa pare în sfârșit obligată să își asume cuvintele în sensu»»»

adevarul.ro
DC News 8h

Mark Rutte, vizită surpriză la Kiev după valul recent de atacuri rusești

Secretarul general al NATO, Mark Rutte, a sosit miercuri la Kiev pentru o vizită surpriză, a anunţat compania feroviară ucraineană Ukrzaliznytsia, transmit AFP şi Reuters, potrivit Agerpres. Vizita lui Rutte are loc după mai multe atacuri aeriene masive ruse care au vizat în special capitala ucrain»»»

dcnews.ro
Gandul 8h

Momentul când o căprioară lovește o pensionară pe o trecere de pietoni în Ucraina

O căprioară a provocat un accident de circulație în Ucraina. O femeie a fost lovită de o căprioară în timp traversării unei șosele. Incidentul s-a petrecut în Mirgorod, un oraș balnear pitoresc din regiunea Poltava, centrul Ucrainei. Vezi galeria foto 4 poze În înregistrările unei camere video se p»»»

gandul.ro
Gandul 10h

SUA amenință din nou cu tarife comerciale. Care sunt țările care pot risca tarife comerciale de cel puțin 10%

Statele Unite amenință din nou cu tarife comerciale și au în plan să impună o taxă vamală de cel puțin 10% asupra partenerilor comerciali, inclusiv Uniunea Europeană, Canada și Marea Britanie. Acest anunț vine după ce autoritățile americane au realizat o anchetă privind practicile de muncă forțată,»»»

gandul.ro
Gandul 11h

Reuters: Candace Owens, Steven Seagal și frații Tate, printre invitații de la „Davosul Rusiei”. Forumul economic adună figuri controversate din SUA

Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg, supranumit adesea „Davosul Rusiei”, începe miercuri și reunește o serie de participanți controversați din Statele Unite. Printre aceștia se numără influenceri conservatori, personalități apropiate Kremlinului și frații Andrew și Tristan Tate, a»»»

gandul.ro
Gandul 13h

Ucraina a atacat o uzină militară din regiunea Tambov a Rusiei. Incendiu puternic la fața locului

Volodimir Zelenski a confirmat, miercuri, că Ucraina a lansat atacuri cu drone, în noaptea de 2 spre 3 iunie, asupra unei fabrici militare ruse din Michurinsk, regiunea Tambov. Potrivit Ukrainska Pravda, uzina produce echipamente pentru sisteme de control al aeronavelor și rachetelor. Președintele »»»

gandul.ro
Romania TV 13h

Putin a semnat, nu se mai poate face nimic! Rușii, disperați să-și scoată banii din bănci

Războiul dăunează grav bugetului, iar rușii știu asta mai bine decât oricine după invadarea Ucrainei în februarie 2022. Sunt probleme mari cu banii în țara condusă de Putin, iar prelungirea războiului apropie tot mai mult Rusia de un deznodământ crunt: falimentul. În acest context, s-a ajuns la măs»»»

romaniatv.net
Romania TV 13h

Incendiu devastator la un hotel din New Delhi, cel puţin 20 de morţi. Clienţii au sărit de la etaj ca să se salveze VIDEO

Cel puţin 21 de persoane au murit într-un incendiu izbucnit miercuri într-un hotel din Delhi, a declarat poliţia, acesta fiind unul dintre cele mai grave incidente de acest gen din capitala ţării din ultimii ani, potrivit Reuters şi AFP. Hotelul era situat în Malviya Nagar, în sudul capitalei, o zo»»»

romaniatv.net
Gandul 14h

Alertă în orașul natal al lui Putin. Ucraina a atacat cu drone cel mai mare terminal petrolier rusesc, din Sankt Petersburg. Ce anunță Zelenski

Armata ucraineană a lovit, în cursul nopții, terminalul petrolier din Sankt Petersburg, situat la aproximativ 1.100 km de granița cu Ucraina, a declarat, miercuri, Volodimir Zelenski. Președintele ucrainean a scris pe contul său de Telegram că la baza din Kronstadt au fost lovite ținte „exclusiv” m»»»

gandul.ro
Gandul 14h

Alertă la Sankt Petersburg. Ucraina a atacat cu drone cel mai mare terminal petrolier din Rusia, situat la 1.100 km de graniță. Ce anunță Zelenski

Armata ucraineană a lovit, în cursul nopții, terminalul petrolier din Sankt Petersburg, situat la aproximativ 1.100 km de granița cu Ucraina, a declarat, miercuri, Volodimir Zelenski. Președintele ucrainean a scris pe contul său de Telegram că la baza din Kronstadt au fost lovite ținte „exclusiv” m»»»

gandul.ro
Active News 14h

Zelenski contra lui Nicușor: Drona rusească a fost trimisă intenționat spre România ca un avertisment

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a făcut azi»»»

activenews.ro
Bursa 14h

AFP: Drone ucrainene au lovit Sankt Petersburg în ziua forumului economic, anunţă Zelensky

Preşedintele ucrainean, Volodimir Zelenski, anunţă că drone ucrainene au lovit un terminal petrolier şi obiective militare în Sankt Petersburg, chiar în ziua deschiderii forumului economic din oraş, relatează AFP. Armata ucraineană a lovit în timpul nopţii terminalul petrolier din Sankt Petersburg,»»»

bursa.ro
DC News 14h

Fraţii Tate ar putea participa la „Davosul Rusiei” - Forumul economic de la Sankt Petersburg, unde va vorbi Putin. Steven Seagal şi oficiali ai administraţiei Trump vor fi prezenți la eveniment

„Davosul” Rusiei debutează miercuri.Mai exact, este vorba despre Forumul Economic Internațional de la Sankt Petersburg, la care vor participa și câţiva americani fascinaţi de spiritul „anti-woke” al Rusiei. Printre ei s-ar putea număra şi fraţii Andrew și Tristan Tate, anchetaţi în România, fiind a»»»

dcnews.ro
Gandul 15h

Atac cu dronă asupra unui autobuz care circula pe ruta Crimeea-Moscova. Cel puțin șapte civili au murit. Alți 11 sunt răniți

Un autobuz care circula pe ruta Moscova – Simferopol a fost lovit de o dronă în regiunea Donețk aflată sub control rusesc. Autoritățile instalate forțat de Moscova în regiunea ucraineană a anunțat bilanțul tragic, șapte morți și 11 răniți, toți civili. Cel puțin șapte persoane și-au pierdut viața, »»»

gandul.ro
Bursa 15h

Reuters: Putin intensifică presiunile asupra Armeniei pentru blocarea aderării la UE

Preşedintele Vladimir Putin a transmis un avertisment dur Armeniei, aliat pe termen lung: persistenţa în dorinţa de aderare la Uniunea Europeană atrage pierderea accesului la petrolul şi gazele ieftine din Rusia, relatează Reuters. Liderul rus a lansat acest avertisment înaintea alegerilor parlamen»»»

bursa.ro
DC News 15h

Zelenski îi cere lui Trump să trimită sisteme Patriot după atacurile devastatoare ale Rusiei în Ucraina

Volodimir Zelenski i-a cerut lui Donald Trump să trimită sisteme de rachete Patriot în Ucraina după atacul devastator al Rusiei din noaptea de 2 iunie, care a ucis cel puțin 18 persoane și a rănit alte zeci. Potrivit forțelor aeriene ucrainene, Rusia a lansat 73 de rachete și 656 de drone asupra Uc»»»

dcnews.ro
Adevarul 16h

Ucraina a atacat terminalul petrolier din Sankt Petersburg chiar în deschiderea forumului economic unde este așteptat Putin

În timp ce Vladimir Putin se pregătește să deschidă lucrările Forumului Economic Internațional de la Sankt Petersburg (SPIEF), Kievul a mutat războiul direct în orașul natal al liderului de la Kremlin. Un atac masiv cu drone ucrainene a lovit un terminal petrolier cheie și a vizat o bază navală str»»»

adevarul.ro
Business24 23h

Blocarea internetului de către Putin i-a împins pe ruși spre bancomate. Retrageri masive de bani, sute de miliarde

Întreruperile și blocajul internetului provocate de ordinele date de Vladimir Putin și, prin extensie, perturbările sistemelor de plăți declanșate de autorități din presupuse „motive de securitate” i-au determinat pe ruși să retragă bani masiv de la bancomate. Între 1 și 11 mai 2026, rușii au retra»»»

business24.ro
Romania TV 02.06. 22:28

Atac rusesc masiv în Ucraina, bilanţul deceselor a ajuns la 17. Moscova a folosit cel mai mare număr de rachete Zircon

Război în Ucraina. Numărul celor morţi în urma unui atac rusesc asupra oraşului Dnipro, din sud-estul Ucrainei, care a avut loc în cursul nopţii, a ajuns la 11, dintre care doi copii, în timp ce şase persoane au murit la Kiev, potrivit autorităţilor. Trupurile unui băiat de opt ani şi al unei femei»»»

romaniatv.net
Adevarul 02.06. 17:08

Putin deschide sezonul balistic în Ucraina. Factura unei singure nopți de teroare peste 500 de milioane de dolari

Moscova a deschis luna iunie cu unul dintre cele mai violente și complexe atacuri aeriane de la declanșarea invaziei la scară largă, demonstrând o schimbare profundă de tactică militară, dar și o vulnerabilitate sistemică pe care aparatul de propagandă încearcă cu disperare să o ascundă. În spatele»»»

adevarul.ro
DC News 02.06. 16:46

Șeful Statului Major al Apărării: Nu pot să nu observ caracterul cel puțin curios al momentului ales pentru formularea acestei acuzații

„În contextul informațiilor care circulă cu privire la persoana subsemnatului, vă informez următoarele:Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse și afirm fără echivoc că nu am săvârșit nicio faptă de corupție și nu am avut nicio implicare, directă sau indirectă, în activități care ar putea»»»

dcnews.ro
Gandul 02.06. 16:46

Șeful Armatei respinge acuzațiile DNA: „Nu pot să nu observ caracterul cel puțin curios al momentului ales pentru formularea acestor acuzații”

Șeful Statului Major al Apărării, Generalul Gheorghiță Vlad, transmite că respinge acuzațiile DNA și a precizat că nu demisionează din funcție. „În contextul informațiilor care circulă cu privire la persoana subsemnatului, vă informez următoarele: Resping categoric acuzațiile care mi-au fost aduse »»»

gandul.ro
Gandul 02.06. 16:33

Fost consilier de la Casa Albă: Barack Obama era pregătit să intre în război cu Rusia pentru statele baltice, dar nu pentru Ucraina

Fostul președinte american Barack Obama a călătorit în Estonia în anul 2014 pentru a se asigura că Rusia nu va folosi un scenariu similar cu cel din Crimeea. Ben Rhodes, consilierul președintelui american la acel moment, spune că Statele Unite erau pregătite la acea vreme să intre în război pentru »»»

gandul.ro
Active News 02.06. 16:24

Ion Cristoiu: Mărirea și decăderea unei Diversiuni: Drona de la Galați. Miruță ne spune că Președintele minte, nu se știe dacă drona a fost deviată! - VIDEO

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Jurnalul meu video | 1 iunie 2026 Mărirea și decădere»»»

activenews.ro
Active News 02.06. 16:15

Ion Cristoiu: Mărirea și decăderea unei Diversiuni: Drona de la Galați. Miruță ne spune că Președintele minte, nu se știe dacă drona a fost deviată! Nicușor, omul lui Putin - VIDEO

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Jurnalul meu video | 1 iunie 2026 Mărirea și decădere»»»

activenews.ro
Curierul National 02.06. 13:48

Cum să pierzi 733 de dolari pe WhatsApp în mai puțin de 30 de minute: în culisele cartelurilor globale care țintesc banii și datele personale ale utilizatorilor

Un nou studiu global realizat de Kaspersky a calculat cât de rapide, costisitoare și dăunătoare din punct de vedere emoțional au devenit fraudele desfășurate prin intermediul aplicațiilor de mesagerie. Bazată pe experiențele victimelor din întreaga lume, cercetarea arată că escrocii exploatează mes»»»

curierulnational.ro
Romania TV 02.06. 13:39

Rusia, o nouă reacție după incidentul dronei care a lovit la Galați. Ce transmite Kremlinul

În noaptea de 28 spre 29 mai, o dronă s-a prăbușit și a explodat peste un bloc din Galați, rănind două persoane. Incidentul s-a produs în contexul în care Rusia a atacat din nou Ucraina cu astfel de aparate de zbor, iar asta chiar lângă granița cu România. Șeful de la Kremlin, Vladimir Putin, a rea»»»

romaniatv.net
Adevarul 02.06. 12:06

Moscova cere Washingtonului revenirea la „diplomația tradițională”. Putin s-a săturat de vizitele sporadice ale emisarilor speciali ai lui Trump

Mesajele transmise în ultimele zile de la Moscova indică o evoluție neașteptată în dinamica conflictului din Ucraina. Potrivit unor surse diplomatice citate de The New York Times, Kremlinul dorește o schimbare radicală a formatului de negociere, semnalând că a obosit de vizitele sporadice ale emisa»»»

adevarul.ro
Adevarul 02.06. 11:42

Oficialii ruși îl avertizează pe Vladimir Putin asupra deteriorării situației economice. Ministerul rusa al Apărării solicită fonduri suplimentare

Oficiali din cadrul Ministerului rus al Finanțelor și al Băncii Centrale au avertizat Kremlinul că nivelul actual al cheltuielilor militare riscă să provoace o creștere periculoasă a deficitului bugetar, potrivit unor documente și surse familiarizate cu discuțiile interne, citate de Bloomberg. Conf»»»

adevarul.ro
Active News 02.06. 11:26

Zelenski spulberă spusele lui Nicușor: Drona rusească a fost trimisă intenționat spre România ca un avertisment

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Președintele Ucrainei, Vladimir Zelenski, a făcut azi»»»

activenews.ro
Curierul National 02.06. 10:54

Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei: Cel puțin zece morți și zeci de răniți după bombardamente nocturne

Cel puțin zece persoane și-au pierdut viața, iar alte zeci au fost rănite în urma unui atac de amploare lansat de Rusia asupra mai multor orașe din Ucraina în noaptea de luni spre marți. Cele mai afectate au fost Kievul și Dnipro, unde autoritățile locale au raportat victime, clădiri distruse și in»»»

curierulnational.ro
Gandul 02.06. 08:54

Bloomberg: Oficialii ruși îl avertizează pe Putin că economia Federației Ruse nu mai poate susține războiul împotriva Ucrainei

Presiunea financiară provocată de războiul din Ucraina începe să provoace tensiuni la vârful puterii de la Moscova. Potrivit Bloomberg, oficiali din Ministerul de Finanțe și banca centrală avertizează că nivelul actual al cheltuielilor militare riscă să împingă Rusia într-o criză bugetară tot mai d»»»

gandul.ro
DC News 02.06. 07:39

Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei: Cel puțin opt morți și peste 70 de răniți. Patru copii, printre victime

Un atac rusesc important asupra Kievului s-a soldat cu cel puţin un mort şi câteva zeci de răniţi, au raportat marţi dimineaţă autorităţile ucrainene, citate de AFP, potrivit Agerpres. Alte patru persoane au fost ucise în estul ţării, în atacuri care au lovit în special oraşele Dnipro şi Harkov. „U»»»

dcnews.ro
Stirile PRO 02.06. 07:01

Ce se întâmplă la Consulatul Rusiei din Constanța, după plecarea din oraș a trimisului lui Putin. Steagul, și acum arborat - Știrile ProTV

Consiliul de Securitate al ONU s-a întrunit, în noaptea de luni spre marți, la cererea României ca să discute despre incidentul grav, produs vineri la Galați.»»»

stirileprotv.ro
Romania TV 02.06. 06:50

Şeful de cabinet al lui Zelenski, despre încheierea războiului din Ucraina până la iarnă: Un scenariu realist

Șeful administrației prezidențiale de la Kiev, Kyrylo Budanov, a declarat că încheierea unui acord de pace între Ucraina și Rusia până la venirea iernii reprezintă un obiectiv „realist”. Acesta a anunțat că este dorința președintelui Zelenski de a accelera negocierile de pace. Kievul își propune să»»»

romaniatv.net
Adevarul 02.06. 05:53

Atac masiv al Rusiei asupra Ucrainei. Cel puțin cinci morți și zeci de răniți la Kiev și Dnipro

Cel puțin cinci persoane au fost ucise, iar alte câteva zeci au fost rănite după ce Rusia a lansat, în noaptea de luni spre marți, un atac de amploare asupra mai multor orașe din Ucraina. Printre cele mai afectate zone s-au numărat capitala Kiev și orașul Dnipro, unde autoritățile au raportat victi»»»

adevarul.ro
Adevarul 02.06. 05:41

„Voia să divorțeze încă din primele zile”. Fosta soție a lui Putin, mărturii tulburătoare despre anii petrecuți alături de liderul rus

La aproape un deceniu de la divorțul dintre Vladimir Putin și fosta sa soție, Ludmila Șkrebneva, continuă să apară mărturii și relatări controversate despre relația celor doi. Mai multe persoane din anturajul liderului de la Kremlin au susținut de-a lungul timpului că mariajul ar fi fost unul dific»»»

adevarul.ro
Business24 02.06. 01:31

Ucraina face o propunere americanilor din Sillicon Valley. „Avem o mulțime de lucruri pe care voi nu le dețineți”

Ucraina, prin vocea lui Volodimir Zelenski, face o propunere tentantă oamenilor de afaceri americani din Silicon Valley. Liderul de la Kiev a spus într-un interviu la CBS News din SUA că „noi avem o mulțime de lucruri pe care companiile americane nu le au datorită experienței noastre pe câmpul de l»»»

business24.ro
Digi24 01.06. 23:46

Oana Ţoiu, după Consiliul de Securitate al ONU: Comunitatea internaţională arată că o încălcare flagrantă nu trebuie să fie tolerată

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Ţoiu, a mulţumit, luni, zecilor de state care şi-au anunţat sprijinul pentru România în contextul incidentului cu drona rusească de la Galaţi. „Comunitatea internaţională arată încă o dată ceea ce este clar: o asemenea încălcare flagrantă nu trebuie să fie tolerat»»»

digi24.ro
Gandul 01.06. 23:17

Contre între ruși și ucraineni la ONU, pe tema dronei din Galați. Reprezentantul Rusiei neagă că era rusească. Ucraineanul acuză „teoria conspirației”

Reprezentantul Ucrainei s-a contrazis cu reprezentantul Rusiei în cadrul reuniunii de urgență în cadrul Consiliului de Securitate de la ONU, organizată la solicitarea României ca urmare a prăbușirii unei drone în Galați pe 29 mai. În reuniunea de urgență în cadrul Consiliului de Securitate de la ON»»»

gandul.ro
Active News 01.06. 22:34

Moscova reacționează după expulzarea diplomatului rus din România. Anunțul făcut de purtătoarea de cuvânt a MAE rus

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Purtătoarea de cuvânt a Ministerului rus de Externe, »»»

activenews.ro
DC News 01.06. 22:14

Dronă căzută la Galaţi. 56 de ţări condamnă la ONU comportamentul "inacceptabil" al Rusiei

Peste 56 de ţări, în special membre ale Uniunii Europene şi ale NATO, au denunţat luni la ONU comportamentul "inacceptabil" al Rusiei după prăbuşirea unei drone pe o clădire la Galaţi în România, săptămâna trecută, conform unei declaraţii citite de ministrul român de externe, Oana Ţoiu, scrie AFP. »»»

dcnews.ro
Adevarul 01.06. 21:02

Moscova amenință cu măsuri după decizia României de a expulza un diplomat rus

Purtătoarea de cuvânt a Ministerului de Externe de la Moscova a confirmat că țara sa va recurge la "represalii" în urma declarării consulului rus la Constanța drept „persona non grata”. Maria Zaharova a fost întrebată, luni, "ce măsuri de represalii va lua Rusia ca răspuns la decizia autorităților »»»

adevarul.ro
Adevarul 01.06. 19:39

Cum a devenit Vladimir Putin stăpânul imaginii sale și arhitectul propriului mit politic

Cu mult înainte de a deveni unul dintre cei mai influenți și controversați lideri ai lumii, Vladimir Putin înțelesese un lucru esențial: puterea nu se exercită doar prin instituții, armată sau servicii secrete, ci și prin imagine. O întâmplare petrecută în 2001 ilustrează perfect această obsesie pe»»»

adevarul.ro
Adevarul 01.06. 19:39

Macron îl felicită pe Trump pentru negocierile cu Iranul. Franța și Marea Britanie pregătesc o coaliție pentru Strâmtoarea Ormuz

Președintele francez Emmanuel Macron a anunțat luni că a discutat telefonic cu președintele american Donald Trump, căruia i-a recunoscut „eforturile hotărâte” de a ajunge „rapid” la un acord cu Iranul pentru a pune capăt conflictului din regiune. Într-un mesaj publicat pe platforma X, Macron afirmă»»»

adevarul.ro