alfa.mk
Тензично на Косово-апсења и протести во Митровица-трговската војна прераснува во безбедносен проблем
alfa.mk
Пахор во посета на Белград: Поддршка за европскиот пат на Србија
alfa.mk
Орбан не се повлекува, кампањата продолжува: „Волјата на народот ни е поважна од партиската дисциплина“
alfa.mk
Макрон: Француската војска ќе остане во Сирија без оглед на САД
alfa.mk
Реализирана уште една точка од „непостоечката“ Тиранска платформа
alfa.mk
Мицотакис не е Ципрас – новиот грчки премиер ќе биде големо искушение за македонските евро интеграции
alfa.mk
Макрон повика на „Европска преродба“, но не и на проширување на ЕУ
alfa.mk
Заев: Утре продолжуваат разговорите за законот за јавно обвинителство
kurir.mk
Грк до пратеник на СДСМ: Зошто Северна, немате ни трошка достоинство?
mia.mk
Дескоска: Клучното барање на ВМРО-ДПМНЕ беше постапки коишто се почнати по 18 месеци да запрат и сите докази да бидат фрлени во вода
alsat-m.tv
Франција ги поздравува реформите во земјава
kanal5.com.mk
Пораките на бугарскиот претседател Радев опасни и непотребни – сметаат дел од експертите
alsat-m.tv
Две иницијативи, Македонија да стане една изборна единица
„Бел документ“ за развој и планирање на одржливата урбана мобилност
kapital.mk
Политичка платформа „Македонски концепт“ – шанса конечно да изградиме нормална и модерна држава
Северна Македонија ќе ги зајакне јавните финансии и ќе ја подобри конкурентноста со поддршка од Светска банка
mia.mk
Пратеници на студиска посета во САД за борба против корупцијата и одговорното владеење
alsat-m.tv
Бундестагот ќе гласа за почеток на преговорите за членство на Македонија во ЕУ
Државниот врв обединет во намерата за одлучна борба и организиран пристап во справувањето со нападите на центрите за дезинформации и лажни вести врз д
kanal5.com.mk
Ултиматум од Радев - Ако нема договор, ќе има екстремни мерки и нова позиција
makfax.com.mk
Макрон и Конте во Рим разговараа за миграционите политики
kapital.mk
Европскиот Бизнис паѓа жртва за односите на ЕУ со САД и Кина
kurir.mk
Глобален протест: Неделата на иднината почнува со протест пред Влада
kurir.mk
Героски: Безвредно бомбашко шоу на позерката Фатиме Фетаи
mia.mk
Поранешните шпиони не водат „гламурозен живот“
press24.mk
Димитров за Рекет: Никогаш нема штета кога прљавштина ќе излезе на виделина
kanal5.com.mk
СДСМ: Фамилијарните инсталации на ВМРО-ДПМНЕ во судството 11 години се спроведуваа
alsat-m.tv
Иванов и Црвенковски ќе куртулат од намалување на пензионерските привилегии
press24.mk
Преслушани 25 „бомби“ за „Монструм“ - судењето продолжува на 4 октомрви
press24.mk
Заев: Доаѓа убаво време за Северна Македонија, Албанија и Косово
makfax.com.mk
Ексминистерот за правда, Беџети, одбил да ја потпише екстрадицијата за обвинети во „Монструм“
makfax.com.mk
Случај „Монструм“: Во судницата се слушаат разговори во врска со настанот на луѓе блиски до Груевски
puls24.mk
Откриено како бил убиен рибарот -„БОМБИ" ЗА „МОНСТРУМ": Се слушаат гласовите на Јанакиески, Камчев, Нада Груевска –
kapital.mk
Епл треба да и плати на Ирска 13 милијарди евра данок
mia.mk
ЕУ му порача на Џонсон да престане да се преправа дека преговара за Брегзит
kurir.mk
ВМРО-ДПМНЕ: Македонија тоне во корупција
makfax.com.mk
САД бараат конфискација на приходите од продажбата на книгата на Сноуден
press24.mk
Пецас: Северна Македонија може да отпочне преговори со ЕУ само во пакет со Албанија
sitel.com.mk
Европски Парламент даде зелено светло за Кристин Лагард да биде на чело на ЕЦБ
sitel.com.mk
Студентите повторно не ѝ дозволуваат влез на ректорката на Универзитетот

Илир Мета: Во Албанија постои паралелна држава

Makfax 02.07. 18:57

Илир Мета: Во Албанија постои паралелна држава

Претседателот на Албанија, Илир Мета, предупреди дека мора да се најде решение за повеќемесечната политичка криза во таа земја и порача дека во интерес на Албанците што сакаат да го остварат своето право на избор е парламентарните избори, како и претседателските, да се одржат на 13 октомври, пренес»»»

makfax.com.mk
Press24 17.06. 08:24

Рама започна митинг со порака од Заев

Албанскиот премиер Еди Рама на предизборниот митинг во градот Пустец прочита порака од премиерот Зоран Заев, во која се наведува дека албанскиот и македонскиот народ се многу блиски пријатели. Албанската агенција АТА наведува дека Рама со читање на пораката од Заев го започнал митингот. Заев истакн»»»

press24.mk
Alsat M 18.05. 17:21

Рама: Нема да заминам од власта

Премиерот на Албанија, Еди Рама се сретна со 61 кандидати за градоначалници кои ќе се натпреваруваат на изборите на 30 јуни. Рама на средбата рече дека нема да замине од власта и покрај протестите и барањата на опозицијата. Рама го обвини Баша дека на власт сака да дојде преку насилство, а не со гл»»»

alsat-m.tv
Kurir 16.06. 22:10

Рама на предизборен митинг прочита порака од Заев

Албанскиот премиер Еди Рама денеска на предизборниот митинг во градот Пустец прочита порака од премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во која се наведува дека албанскиот и македонскиот народ се многу блиски пријатели. Албанската агенција АТА наведува дека Рама со читање на пораката од Заев го »»»

kurir.mk
Kanal5 16.06. 20:30

Рама на предизборен митинг прочита порака од Заев

Албанскиот премиер Еди Рама денеска на предизборниот митинг во градот Пустец прочита порака од премиерот на Северна Македонија Зоран Заев, во која се наведува дека албанскиот и македонскиот народ се многу блиски пријатели. Прегледи:15116 јуни 2019, 20:22СподелиСподелиАлбанската агенција АТА наведув»»»

kanal5.com.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano