Business Magazin 1m

Educaţia ca investiţie. Mai este Vestul ales de tinerii din Est?

Alegerea între o universitate din Vest şi una din România nu este doar o diferenţă de cost, ci o decizie strategică privind arhitectura întregii cariere. Deşi România oferă un avantaj financiar şi o tranziţie rapidă către piaţa muncii, infrastructura profesională şi dinamica pe termen lung ale econ»»»

businessmagazin.ro
Gandul 1m

Cancelarul german Friedrich Merz se declară „îngrijorat” de creșterea prețurilor la energie cauzată de conflictul din Orientul Mijlociu

După ce partidul Uniunea Creștin-Democrată a trecut prin alegerile locale din Baden-Wuerttemberg cu un rezultat „amar” (victoria Verzilor), cancelarul german Friedrich Merz a asigurat că guvernarea sa nu va fi afectată. Cancelarul a reiterat că nu va face coaliție cu partidul naționalist Alternativ»»»

gandul.ro
Active News 48m

AUR propune reducerea TVA la carburanți

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat depun»»»

activenews.ro
Gandul 1h

Țările G7 vor să oprească haosul de pe piețele energetice și plănuiesc să folosească până la 30% din rezervele de petrol din sistemul IEA

Miniștrii de finanțe din G7 s-au reunit luni într-o sesiune de urgență convocată pentru a stabiliza piețele energetice în contextul escaladării conflictului din Golf. Cei șapte miniștri de externe discută punerea pe piață a unei cantități masive de petrol, estimate între 300 și 400 de milioane de b»»»

gandul.ro
Gandul 1h

AUR propune reducerea TVA la carburanți

Alianța pentru Unirea Românilor (AUR) a anunțat depunerea unei inițiative legislative pentru scăderea cotei TVA la combustibili. Potrivit inițiatorilor, măsura propusă are menirea să protejeze agricultorii, antreprenorii, transportatorii și consumatorii în fața scumpirilor în lanț a carburanților c»»»

gandul.ro
Press Alert 2h

Fotbal spectaculos și goluri multe: de ce Bundesliga este atât de atractivă

Bundesliga atrage atenția rapid, chiar și atunci când urmărești fotbalul fără să ai o echipă favorită. Meciurile sunt alerte, fazele apar constant și golurile vin repede. Campionatul Germaniei pune accent pe atac și joc deschis – lucru pe care îl vezi în fiecare etapă. Dacă îți place fotbalul care »»»

pressalert.ro
Gandul 2h

NATO testează „apărarea totală” în zona Arctică. 25.000 de militari și civili se pregătesc pentru apărarea flancului nordic al Alianței

Exercițiile NATO în regiunea Arctică s-au intensificat în ultima perioadă și au trecut de la simple manevre militare la simulări de tip „apărare totală”, care integrează partea militară cu reziliența civilă. Alianța Nord-Atlantică a început pe 9 martie exercițiile bienale, care pun de data aceasta »»»

gandul.ro
Romania TV 2h

Un cuplu a construit o casă cu ajutorul ChatGPT, fără vreo experiență anterioară. Au reușit să economisească foarte mulți bani: „Ne-a ajutat cu adevărat în timpul construcției”

Din ce mai mulți oameni folosesc ChatGPT sau alte motoare de inteligență artificială pentru a rezolva probleme din viața de zi cu zi, mai ales că pot filma și fotografia în timp real toate dificultățile pe care le întâlnesc. Un cuplu a construit o casă cu ajutorul ChatGPT, fără vreo experiență ante»»»

romaniatv.net
Gandul 3h

Incendiul de la Crans-Montana: Primarul comunei și mai mulți consilieri, incluși în ancheta de la barul „Constellation”. Cu ce acuzații se confruntă

Procuratura cantonului elvețian Valais a anunțat, luni, că ancheta privind incendiul de la barul „Constellation” din Crans-Montana a fost extinsă pentru a include cinci funcționari actuali și foști ai municipalității, relatează Le Monde. Reamintim că 41 de oameni, majoritatea tineri, și-au pierdut »»»

gandul.ro
Money 3h

EPPO a confiscat aproape 2 milioane euro într-o anchetă din Italia privind fraudă cu fonduri din Planul de RedresarePe scurt

Lucrări de eficiență energetică în clădiri, sector invocat în ancheta EPPO privind o presupusă fraudă cu fonduri publice și credite fiscale, inclusiv fonduri din Mecanismul de redresare și reziliență pentru Italia. Parchetul European a anunțat că a obținut confiscarea de active în valoare de 1,98 m»»»

money.ro
Adevarul 3h

MAE: Peste 350 de persoane evacuate cu două zboruri speciale din Oman. România a activat în premieră mecanismul european rescEU

Home Știri Interne Evenimente MAE: Peste 350 de persoane evacuate cu două zboruri speciale din Oman. România a activat în premieră mecanismul european rescEU Video MAE: Peste 350 de persoane evacuate cu două zboruri speciale din Oman. România a activat în premieră mecanismul european rescEU 0 Războ»»»

adevarul.ro
Business Magazin 5h

Reuniune de urgenţă după ce preţul petrolului a explodat cu 25% dimineaţă: Miniştrii de finanţe ai statelor G7 vor discuta o posibilă eliberare coordonată de petrol din rezervele strategice pentru a scădea preţul

Miniştrii de finanţe ai statelor G7 vor discuta o posibilă eliberare coordonată de petrol din rezervele strategice, organizată de Agenţia Internaţională pentru Energie (IEA), într-o reuniune de urgenţă programată pentru luni, menită să abordeze creşterea abruptă a preţurilor petrolului după conflic»»»

businessmagazin.ro
Puterea 6h

Ce trebuie să facă tinerii pentru o pensie cu şase cifre. Cancelarul Germaniei vine cu soluţia

În plină dezbatere privind viitorul sistemului de pensii din Germania, cancelarul și liderul Uniunii Creștin-Democrate (CDU), Friedrich Merz, a lansat un apel direct către tineri: să înceapă cât mai devreme să economisească pentru perioada de după retragerea din activitate. CuprinsApel către tineri»»»

puterea.ro
Gandul 7h

🚨 Lupte în Orient, ziua 10. Gardienii Revoluției îi jură credință lui Mojtaba Khamenei, noul lider suprem al Iranului/Bahrainul, bombardat puternic

08:50 Iranul a lansat primul atac cu rachete asupra Israelului după numirea lui Mojtaba Khamenei ca lider suprem. Numele său, pe o rachetă folosită în atac Iranul a anunţat luni că a lansat primul său atac cu rachete asupra Israelului de când Mojtaba Khamenei a devenit lider suprem, succedându-i ta»»»

gandul.ro
Business24 8h

Marea păcăleală a mașinilor plug-in hybrid. Consumă de 3 ori mai mult decât scrie în acte

Mașinile plug-in hybrid consumă, în condiții reale de trafic, de aproape trei ori mai mult combustibil decât arată testele oficiale de omologare, potrivit unei analize realizate de Institutul Fraunhofer din Germania.Diferența apare în principal pentru că mulți șoferi încarcă rar bateria și folosesc»»»

business24.ro
Adevarul 8h

Trump asigură că prețurile petrolului „vor scădea rapid atunci când amenințarea nucleară a Iranului va fi eliminată”

Home Știri Externe SUA Trump asigură că prețurile petrolului „vor scădea rapid atunci când amenințarea nucleară a Iranului va fi eliminată” Trump asigură că prețurile petrolului „vor scădea rapid atunci când amenințarea nucleară a Iranului va fi eliminată” 0 Război în Orientul Mijlociu 0 1 live Pub»»»

adevarul.ro
Gandul 8h

Guvernul are pe masă cinci scenarii pentru a ține prețul carburanților sub 10 lei. Bogdan Ivan: „Suntem deja hotărâţi să activăm diferite mecanisme”

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat, într-o intervenție la Antena 3, că statul are cinci scenarii pe masă pentru a nu se ajunge la 10 lei pentru un litru de carburant, după ce s-a înregistrat cea mai mare creștere săptămânală a prețului pentru barilul de petrol din 1983 încoace. Bogdan Ivan »»»

gandul.ro
Romania TV 8h

Proprietarul LIDL și Kaufland face angajări masive în România. Ce joburi sunt disponibile

Angajări în România. Schwarz Digits, divizia IT și digitală a proprietarului LIDL și Kaufland își organizează activitățile și aduce sub același nume toate echipele, produsele, parteneriatele și investițiile din zona IT și digitală. Totul se întâmplă la doi ani și jumătate de la înființare ca divizi»»»

romaniatv.net
Stirile PRO 8h

Unele mașini hibride consumă de trei ori mai mult în trafic decât în testele oficiale - studiu. Explicațiile cercetătorilor - Știrile ProTV

O analiză realizată de un institut de cercetare din Germania arată că unele mașini plug-in hybrid consumă, în medie, de aproximativ trei ori mai mult decât ar indica testele de omologare.»»»

stirileprotv.ro
Adevarul 9h

Cum vrea Guvernul să țină prețul carburanților sub 10 lei/litrul: cinci scenarii pe masă, anunță ministrul Energiei

Home Economie Cum vrea Guvernul să țină prețul carburanților sub 10 lei/litrul: cinci scenarii pe masă, anunță ministrul Energiei Cum vrea Guvernul să țină prețul carburanților sub 10 lei/litrul: cinci scenarii pe masă, anunță ministrul Energiei 0 0 1 live Publicat: 09.03.2026 07:44 Guvernul Români»»»

adevarul.ro
Romania TV 10h

Preţ carburanţi 9 martie 2026. Tarifele la pompă accelerează spre 10 lei pe litru. Guvernul are cinci scenarii pentru a evita dezastrul

Preţ carburanţi 9 martie 2026. În unele stații, motorina premium a ajuns chiar peste 9 lei pe litru, în timp ce GPL-ul rămâne cea mai ieftină variantă pentru șoferi. Diferențele dintre orașe sunt mici, însă costul unui plin a devenit din nou o cheltuială semnificativă pentru mulți conducători auto.»»»

romaniatv.net
Puterea 10h

Planul Guvernului pentru a opri scumpirea carburanților: Cinci scenarii pentru a evita prețul de 10 lei pe litru - Puterea.ro

Instabilitatea extremă din Orientul Mijlociu a aruncat piețele energetice într-o vrie fără precedent, generând o presiune uriașă asupra prețurilor la pompă în întreaga Europă. În acest context tensionat, Guvernul României analizează de urgență un set de măsuri excepționale pentru a proteja puterea »»»

puterea.ro
Digi24 16h

Cum poate interveni statul pentru ca preţul carburanţilor să nu ajungă la 10 lei/ litru

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunţat că statul are cinci scenarii pe masă pentru a nu se ajunge la 10 lei pentru un litru de carburant, după ce s-a înregistrat cea mai mare creştere săptămânală a preţului pentru barilul de petrol din 1983 încoace. „Avem mecanisme să intervenim de săptămâna vi»»»

digi24.ro
Bursa 16h

Arsenalul balistic al UE, aproape inexistent

Conflictul din Iran şi ameninţarea exprimată de regimul de la Teheran privind lansarea rachetelor balistice, inclusiv împotriva Europei, în cazul în care aceasta nu ia o atitudine clară împotriva războiului declanşat de SUA şi Israel în Orientul Mijlociu, au scos la iveală o realitate dură: Uniunea»»»

bursa.ro
Bursa 17h

De ce creşterea productivităţii nu poate conduce la reducerea decalajului economic dintre Europa şi China?

Vizita cancelarului Friedrich Merz în China a primit puţină atenţie în presa europeană, inclusiv în cea germană. Publicaţia Tichys Einblick a scris că "singur obiectiv a fost zborul de întoarcere", în condiţiile în care "succesul" a fost reprezentat de anunţarea unei comenzi de 120 de avioane de la»»»

bursa.ro
Bursa