Reuters: UE poate acoperi necesarul de combustibil pentru avioane timp de aproximativ cinci luni
Uniunea Europeană ar putea asigura combustibil pentru avioane pentru aproximativ cinci luni, folosind producţia internă şi rezervele strategice existente, a estimat luni guvernul olandez, relatează Reuters. Potrivit Reuters, companiile aeriene europene au avertizat că războiul cu Iranul ar putea pr»»»
Donald Trump consideră că procesul de preluare a stocului de uraniu al Iranului va fi „lung şi dificil” - Economica.net
Preşedintele american Donald Trump a declarat că procesul de preluare a stocului de uraniu al Iranului va fi „lung şi dificil”, în contextul în care nu se ştie exact unde anume se află acest uraniu de la atacurile americane asupra siturilor nucleare iraniene din vara trecută. Totuşi, vineri preşedi»»»
Operațiunea Epic Fury, ziua 53. Donald Trump amenință Iran cu probleme „cum nu au mai văzut niciodată” dacă nu negociază. Iranul condamnă confiscarea unei nave de marfă iraniene de către forțele americane
Donald Trump a insistat că Iranul va negocia cu SUA, avertizând asupra „problemelor cum nu au mai văzut până acum” dacă nu o va face, potrivit Sky News. Donald Trump amenință Iran cu probleme „cum nu au mai văzut niciodată” dacă nu negociază Într-un interviu acordat emisiunii radio conservatoare Th»»»
Olanda introduce taxa de drum pentru aceste vehicule de la 1 iulie: sistemul va fi digital, iar plata se va face la kilometru parcurs
Olanda schimbă regulile pentru transportatori și introduce de la 1 iulie o taxă de drum pentru camioane. Sistemul va fi complet digital: mașinile vor avea dispozitive GPS care vor înregistra traseele, iar plata se va face în funcție de kilometri parcurși, potrivit Realitatea PLUS. Măsura se va apli»»»
Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 53: SUA și Iran se ameninţă din nou. Armistiţiul este aproape de sfârşit
Statele Unite şi Iranul s-au ameninţat reciproc luni, cu două zile înainte de sfârşitul armistiţiului de două săptămâni, într-un context de incertitudini legate de o posibilă reluare a discuţiilor dintre cele două ţări în Pakistan, scrie agenţia France Presse (AFP). O sursă apropiată de acest dosar»»»
France24: SUA organizează joi noi discuţii între Israel şi Liban
Statele Unite organizează noi discuţii între Israel şi Liban, pentru a încerca să încurajeze ajungerea la un acord după intrarea în vigoare a armistiţiului fragil negociat de Washington, relatează France24. „Vom continua să facilităm discuţiile directe, purtate cu bună-credinţă, între cele două guv»»»
Război în Orientul Mijlociu. Iranul refuză „masa predării” a lui Donald Trump: „Avem noi cărți pe câmpul de luptă” - LIVE TEXT
Președintele Parlamentului iranian, Mohammad-Bagher Ghalibaf, a avertizat că Iranul nu va tolera noi amenințări din partea Statelor Unite, în contextul declarațiilor făcute de fostul președinte american Donald Trump privind trimiterea unei echipe americane în Pakistan pentru discuții de pace. Tensi»»»
France24: Marea Britanie accelerează planurile pentru energia curată
Guvernul britanic va prezenta un plan de accelerare a eforturilor în domeniul energiei curate, pe fondul scumpirii puternice a petrolului şi gazelor după conflictul dintre SUA şi Iran, relatează France24. Ministrul Energiei, Ed Miliband, va detalia mai târziu, în cursul zilei de marţi, măsurile pro»»»
SUA și Iran, din nou la un pas de război. Trump: „Multe bombe vor exploda” după expirarea armistițiului
Tensiunile dintre Statele Unite și Iran cresc periculos înainte de expirarea armistițiului. Declarațiile dure între Casa Albă și Teheran, dar și incertitudinile tot mai evidente privind reluarea negocierilor indică riscul unei noi escaladări în Orientul Mijlociu. Statele Unite și Iranul și-au trans»»»
Agenţii de presă: SUA şi Iranul se ameninţă reciproc
Statele Unite şi Iran s-au ameninţat reciproc luni, cu două zile înainte de sfârşitul armistiţiului de două săptămâni, într-un context de incertitudini legate de o posibilă reluare a discuţiilor dintre cele două ţări în Pakistan, scrie agenţia AFP. O sursă apropiată de acest dosar a confirmat pentr»»»
CNBC: Bursele europene au scăzut
Bursele europene au închis în scădere luni, pe fondul temerilor că o nouă escaladare a tensiunilor dintre Statele Unite şi Iran ar putea deraia armistiţiul fragil dintre cele două ţări, relatează CNBC. Indicele pan-european Stoxx 600 a închis sesiunea cu un minus de 0,9%, iar toate marile pieţe şi »»»
Dan Negru, şocat de preţurile mici la carburanţi, în New York: „M-oi fi tâmpit eu, apa e mai scumpă decât benzina?" / Preţ carburanţi 21 aprilie 2026 şi în România
Preţurile la carburanţi au mai scăzut în România în ultima perioadă, dar rămân în continuare exdtrem de mari în raport cu puterea de cumpărare şi încă departe de nivelul de dinaintea războiului din Golf. Dan Negru, contrariat de preţurile mici la carburanți, în New York şi Canada, unde se află în v»»»
Iranul, trecut glorios, prezent în flăcări, viitor incert. Anii ’70, când Iranul a pornit ofensiva de achiziţii industriale şi de afaceri în Germania de Vest şi SUA
În ianuarie 1975, şahul pro-occidental Mohammed Reza Pahlavi al Iranului a încercat să cumpere o participaţie semnificativă la Daimler-Benz, colosul auto german care deţine Mercedes. Regele autoritar al ţării din Orientul Mijlociu iubea maşinile, în special maşinile germane, iubea şi afacerile,»»»
Tim Cook a anunțat că se va retrage de la conducerea Apple. Care este ultima zi a acestuia la cârma companiei
Tim Cook, directorul executiv al Apple, a declarat luni că se va retrage după mai bine de 15 ani la conducerea companiei, perioadă în care valoarea companiei sale a crescut de aproape 10 ori, scrie The New York Times. Tim Cook va ocupa, de la 1 septembrie, funcția de președinte executiv al companie»»»
Magyar promite să-l aresteze pe Netanyahu dacă acesta vine în Ungaria. Premierul Israelului a primit invitația de a vizita Budapesta toamna aceasta
Premierul ales al Ungariei, Péter Magyar, a declarat luni că țara sa trebuie să îl aresteze pe Benjamin Netanyahu dacă acesta intră pe teritoriul maghiar în timp ce este căutat de Curtea Penală Internațională, scrie Politico. Ca răspuns la operațiunile Israelului împotriva palestinienilor, Curtea P»»»
Șeful FBI dă în judecată publicația care a scris că ar putea fi demis din cauza alcoolului
Directorul Biroului Federal de Investigaţii al SUA (FBI), Kash Patel, a depus luni plângere penală pentru defăimare împotriva publicaţiei The Atlantic, care a susţinut într-o investigaţie jurnalistică recentă că şeful FBI are probleme cu consumul excesiv de alcool, inclusiv în timpul nopţilor petre»»»
Israelul și Libanul, o nouă rundă de negocieri la Washington, sub medierea SUA. Discuțiile vor fi mediate de Marco Rubio
Delegațiile Israelului și ale Libanului se vor întâlni joi la Washington pentru a doua rundă de discuții, au declarat un purtător de cuvânt al Departamentului de Stat al SUA și o sursă israeliană pentru Reuters. După prima rundă de discuții mediată de secretarul american de stat, Marco Rubio, care »»»
SUA, atac iminent asupra Iranului. E.S. Ovidiu Dranga, detalii din interiorul conducerii de la Teheran: Există câteva fisuri
Gardienii Revoluției din Iran au închis zilele trecute Strâmtoarea Ormuz și mai multe nave au devenit ținte ale regimului de la Teheran, inclusiv două sub pavilion indian. Într-un dialog cu jurnalistul Val Vâlcu, E.S. Ovidiu Dranga a precizat că „deocamdată“, la Teheran are un cuvânt de spus tabăra»»»
Iranul, pe muchie de cuțit: Trump amenință cu noi bombardamente, în timp ce Vance merge în Pakistan pentru discuții
Delegația vicepreședintelui american JD Vance se află în drum spre Pakistan, a declarat președintele american Donald Trump pentru New York Post luni. Vance conduce delegația pentru a purta o nouă rundă de discuții de armistițiu cu Iranul la Islamabad, potrivit JPost. „Ar trebui să purtăm discuțiile»»»
Estonienii îl critică pe Volodimir Zelenski. Remarcile lui despre țările baltice seamănă cu retorica Kremlinului
Într-un interviu televizat, Volodimir Zelenski a declarat că restricțiile de internet impuse de Moscova cetățenilor ruși ar putea fi legate de mobilizarea pentru un atac asupra țărilor baltice. Potrivit politicienilor estonieni, Zelenski a repetat astfel o narațiune a Kremlinului, iar o astfel de r»»»
Keir Starmer se apără în Parlamentul britanic: numirea lui Peter Mandelson în funcția de ambasador în SUA a fost „o eroare de judecată”
Prim-ministrul britanic Keir Starmer s-a adresat luni parlamentarilor britanici cărora le-a spus că numirea lui Peter Mandelson în funcția de ambasador în Statele Unite la începutul anului 2025 a fost o eroare de judecată, scrie The New York Times. Lordul Mandelson, o figură centrală a Partidului L»»»
Bloomberg: Trump afirmă că este foarte puţin probabil să prelungească armistiţiul cu Iranul
Armistiţiul dintre Statele Unite şi Iran va expira „miercuri seara, ora Washingtonului”, a declarat preşedintele american Donald Trump într-un interviu acordat Bloomberg, apreciind că o eventuală prelungire este „foarte improbabilă”. Acordul de încetare a focului fusese conceput iniţial pentru o pe»»»
Trump spune că este puţin probabil ca armistiţiul cu Iranul să continue. „Nu mă grăbesc să închei un acord prost. Avem tot timpul din lume”
Preşedintele Donald Trump a declarat că este „foarte puţin probabil” să prelungească armistiţiul de două săptămâni cu Iran dacă nu se ajunge la un acord înainte de expirarea acestuia şi a subliniat că Strâmtoarea Hormuz va rămâne blocată până la finalizarea unei înţelegeri, notează Bloomberg. Trump»»»
Iranul spune că nu mai vrea să negocieze cu SUA, după ce americanii ar fi „încălcat armistiţiul încă de la începutul implementării sale”
Iranul a semnalat că nu intenţionează să trimită negociatori la Islamabad pentru o nouă rundă de discuţii cu Statele Unite, ceea ce pune în pericol planurile Pakistanului de a găzdui negocieri extinse între cele două părţi aflate în conflict, cu mai puţin de 48 de ore înainte de expirarea armistiţi»»»
Donald Tusk spune că va ajuta Ungaria să restabilească legăturile cu UE. Peter Magyar are la dispoziție trei luni să recupereze fondurile europene
Cu ocazia vizitei președintelui Emmanuel Macron în Polonia, premierul polonez Donald Tusk a declarat în cadrul conferinței de presă comune că Polonia va sprijini activ noul guvern pro-european al Ungariei, condus de Péter Magyar, pentru a restabili legăturile cu Uniunea Europeană. Cu toate că întâl»»»
Trump: ”Israelul nu m-a convins niciodată să intru în război împotriva Iranului”
Preşedintele american Donald Trump a respins luni afirmaţiile potrivit cărora ar fi fost influenţat de Israel să atace Iranul, după apariţia unor informaţii care sugerau că premierul Benjamin Netanyahu ar fi jucat un rol în decizia Washingtonului, potrivit Associated Press. Înainte şi pe durata cel»»»
Trump: ”Israelul nu m-a convins niciodată să intru în război împotriva Iranului”
Preşedintele american Donald Trump a respins luni afirmaţiile potrivit cărora ar fi fost influenţat de Israel să atace Iranul, după apariţia unor informaţii care sugerau că premierul Benjamin Netanyahu ar fi jucat un rol în decizia Washingtonului, potrivit Associated Press. Înainte şi pe durata cel»»»
Trump spune că este puţin probabil ca armistiţiul cu Iranul să continue. „Nu mă grăbesc să închei un acord prost. Avem tot timpul din lume”
Preşedintele Donald Trump a declarat că este „foarte puţin probabil” să prelungească armistiţiul de două săptămâni cu Iran dacă nu se ajunge la un acord înainte de expirarea acestuia şi a subliniat că Strâmtoarea Hormuz va rămâne blocată până la finalizarea unei înţelegeri, notează Bloomberg. Trump»»»
Kremlinul exultă după victoria lui Rumen Radev în alegerile parlamentare din Bulgaria: "Salutăm afirmaţiile lui şi ale altor lideri europeni cu privire la disponibilitatea lor de a rezolva problemele prin dialog"
„Evident, salutăm afirmaţiile domnului Radev, care a câştigat alegerile, precum şi pe cele ale altor lideri europeni cu privire la disponibilitatea lor de a rezolva problemele prin dialog”, a declarat purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, în cadrul briefingului său de presă zilnic. Pe»»»
AUR propune o lege pentru protejarea infrastructurii critice: statul să dețină minimum două treimi din companiile strategice
AUR a anunțat depunerea unei inițiative legislative prin care statul român să fie obligat să păstreze controlul asupra companiilor care administrează infrastructura critică națională, de la energie și transporturi până la alte sectoare strategice. Prin proiectul inițiat, AUR propune ca statul român»»»
Trump a declarat că este dispus să participe chiar el la negocierile de pace cu Iranul. Armistițiul dintre SUA și Iran expiră marți
Donald Trump a abordat în ultima perioadă o poziție ambivalentă cu privire la soluționarea războiului cu Iran. Într-un interviu acordat pentru New York Post luni dimineața, președintele american a sugerat continuarea negocierilor de pace, cu toate că semnalele venite de la Teheran sunt contradictor»»»
Trump neagă că Israelul l-ar fi împins să intre în război cu Iranul. Cum argumentează președintele implicarea SUA în conflict
Donald Trump a respins afirmațiile potrivit cărora ar fi fost „convins” de Israel să se alăture războiului cu Iranul. În schimb, președintele SUA afirmă, într-o postare pe Truth Social, că implicarea Washingtonului în conflict s-a bazat pe atacurile Hamas din 7 octombrie 2023 asupra Israelului și p»»»
Nicușor Dan, la interogatoriu. Cum a explicat președintele prezența la Curtea de Apel București, la solicitarea Gândul
Reclamat în urmă cu câțiva ani de un dezvoltator imobiliar pe motiv că ar fi încercat să blocheze, în mod abuziv, alături de un alt ONG, un important proiect în zona Deltei Văcărești, Nicușor Dan s-a prezentat astăzi la Curtea de Apel București. La solicitarea Gândul, șeful statului a explicat de c»»»
Pe Trump l-au lăsat nervii. Președintele a țipat ore întregi la consilierii săi în timpul unei operațiuni de amploare din Iran. Ce l-a deranjat
Când a aflat că doi piloți americani au fost dați dispăruți în „Vinerea Mare” în Iran, pe Donald Trump l-au lăsat nervii. El a țipat la consilierii săi „ore întregi” și a ieșit din cameră în timp ce echipsa sa primea dintr-un minut în altul noi vești. JD Vance și șefa personalului de la Casa Albă, »»»
Premierul Sloveniei, Robert Golob, trece în opoziție după ce nu a putut forma o coaliție de guvernământ, la o lună de la câștigarea alegerilor
Premierul sloven în exercițiu, Robert Golob, a anunțat luni că partidul său va trece în opoziție după ce nu a reușit să formeze o majoritate parlamentară în urma alegerilor din martie, scrie Reuters. Funcția de șef al executivului poate fi luată de Janez Janša, un prieten al lui Viktor Orban și adm»»»
Șase crize globale iminente. De ce blocarea Strâmtorii Ormuz va lovi fabricile, nu doar pompele de benzină
Blocarea prelungită impusă în Strâmtoarea Ormuz amenință să declanșeze șase crize industriale majore, afectând sectoare vitale, de la cel alimentar la tehnologia verde. Expertul Dumitru Chisăliță avertizează că adevărata undă de șoc va porni din fabrici, nu de la pompă, metanolul fiind identificat »»»
China, principalul cumpărător de țiței iranian, cere ca Strâmtoarea Ormuz să rămână deschisă și îndeamnă SUA să respecte armistițiul cu Teheranul
Într-o convorbire telefonică cu prințul moștenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman, președintele chinez Xi Jinping, a solicitat menținerea tranzitului normal al navelor prin Strâmtoarea Ormuz, relatează Reuters. „China pledează pentru un armistițiu imediat și cuprinzător și insistă asupra r»»»
FMI le face europenilor o recomandare controversată: Menținerea prețurilor ridicate la pompă va forța oamenii să renunțe la combustibilii fosili
Fondul Monetar Internațional (FMI) a recomandat guvernelor europene să nu plafoneze prețurile sau să reducă taxele la combustibili ca răspuns la scumpirile cauzate de conflictul dintre Statele Unite și Iran. FMI susține că menținerea prețurilor ridicate este esențială pentru reducerea consumului și»»»
PSD acuză o campanie „de tip nazist” și anunță sesizări oficiale după declarațiile premierului Ilie Bolojan
Tensiunile politice dintre Partidul Social Democrat și premierul Ilie Bolojan au escaladat după apariția în mediul online a unor materiale vizuale generate cu inteligență artificială, în care liderul social-democrat Sorin Grindeanu este asociat cu imagini de tip caricatural, inclusiv reprezentări c»»»
Traficul petrolierelor este blocat prin Strâmtoarea OrmuzAbonează-te la newsletter
Forțele armate iraniene nu au permis duminică trecerea prin Strâmtoarea Ormuz a două petroliere, după ce au emis avertismente, a relatat agenția de presă semi-oficială Tasnim de la Teheran, citată de Reuters, conform RRA. Iranienii au susținut că au oprit trecerea celor două nave, întrucât american»»»
CNN: Preşedintele Iranului afirmă că războiul trebuie să se încheie cât mai rapid
Iranul trebuie să pună capăt cât mai rapid conflictului cu Statele Unite şi Israelul pentru a se putea concentra pe sarcina majoră a reconstrucţiei, a declarat preşedintele Masoud Pezeshkian, potrivit CNN. Conform sursei citate, într-o serie de întâlniri cu angajaţi din sectorul public la Teheran, »»»
PSD va sesiza CNCD și Parchetul cu privire la campania 'de sorginte nazistă' împotriva membrilor săi
'PSD solicită instituțiilor statului să sancționeze campania de tip nazist îndreptată împotriva membrilor și simpatizanților partidului. PSD va sesiza Consiliul Național pentru Combaterea Discriminării și Parchetul cu privire la campania de sorginte nazistă care vizează membrii și simpatizanții Par»»»
Iranul spune că nu mai vrea să negocieze cu SUA, după ce americanii ar fi „încălcat armistiţiul încă de la începutul implementării sale”
Iranul a semnalat că nu intenţionează să trimită negociatori la Islamabad pentru o nouă rundă de discuţii cu Statele Unite, ceea ce pune în pericol planurile Pakistanului de a găzdui negocieri extinse între cele două părţi aflate în conflict, cu mai puţin de 48 de ore înainte de expirarea armistiţi»»»
Xi Jinping: ”Strâmtoarea Ormuz trebuie să rămână deschisă”
Preşedintele Chinei, Xi Jinping, a declarat luni, în cadrul unei convorbiri telefonice cu prinţul moştenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman, că Strâmtoarea Ormuz trebuie să „rămână deschisă”, potrivit televiziunii publice chineze CCTV, citată de AFP. Declaraţia vine în contextul în care Ir»»»
Fiul lui Tucker Carlson părăsește echipa lui JD Vance. Motivul plecării
Buckley Carlson, un tânăr de 20 de ani care a ocupat funcția de secretar de presă adjunct al lui JD Vance de la începutul celei de-a doua administrații Trump, pleacă în mediul privat, potrivit NY Post. Deși astfel de mișcări pot fi tipice în administrațiile prezidențiale, plecarea lui Buckley vine »»»
Soarta negocierilor SUA-Iran din Pakistan rămâne incertă. Teheranul insistă că nu va participa. Islamabadul, în stare de alertă
Soarta negocierilor din Pakistan rămâne incertă. Deși Statele Unite au anunțat o nouă rundă de discuții, marți, la Islamabad, Iranul afirmă că nu intenționează să participe. Teheranul a promis, de asemenea, că va „riposta în curând” la confiscarea de către marina americană a unuia dintre cargourile»»»
Guvernatorul BNR critică lipsa educației financiare: Îl ia pe bietul ROBOR de dimineaţă până seara și îl tăvăleşte, îl face marele duşman al României
Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, a afirmat, în cadrul unui eveniment al Academiei de Studii Economice, că educația financiară a elevilor și studenților cunoaște progrese, dar în ceea ce privește educația și înțelegerea problemelor la nivelul publicului sunt decalaje mari. O»»»
Netanyahu condamnă „în termeni duri” distrugerea unei statui a lui Iisus Cristos din Liban de către un soldat IDF
Armata Israelului a anunțat că va investiga incidentul cu „severitate crescută”, după ce un soldat israelian. În Liban, un soldat israelian a distrus o statuie a lui Iisus Cristos. Ministrul de Externe Gideon Saar a catalogat incidentul drept „înjositor” și a scris pe X: „Ne cerem scuze pentru inci»»»
Xi Jinping cere menținerea deschisă a Strâmtorii Ormuz: „Fără legea junglei” în comerțul cu energie. Mesaj ferm către Arabia Saudită
Președintele Chinei, Xi Jinping, a transmis un mesaj ferm privind situația tensionată din Golful Persic, cerând ca Strâmtoarea Ormuz să rămână deschisă pentru a proteja fluxurile comerciale și securitatea energetică globală. Declarația a fost făcută în cadrul unei convorbiri telefonice cu prințul m»»»
Atentat dejucat în sudul Rusiei: o cetățeancă germană a fost prinsă cu o bombă în rucsac. Dispozitivul urma să fie detonat de un islamist
O cetățeană germană a fost arestată în regiunea Stavropol, în sudul Rusiei, după ce autoritățile au găsit în rucsacul ei un dispozitiv exploziv artizanal. Informația a fost anunțată de serviciile ruse de securitate (FSB), care susțin că bomba ar fi urmat să fie folosită într-un atentat. Potrivit da»»»