mia.mk
Почна лидерската средба кај претседателот Пендаровски
alfa.mk
Европските лидери дадоа поддршка за референдумот, но не и гаранција за датум
sitel.com.mk
Ангеловска: За побрз економски раст повеќе жени на раководни позиции
makfax.com.mk
ЕУ: Британија да ни ги каже идните чекори
kurir.mk
Димовски: По пазарот за името, некој мислел дека датумот ќе дојде како подарок
kanal5.com.mk
Париз: Ново одлагање на Брегзит не е во ничиј интерес
kanal5.com.mk
Груевски на ФБ: Одлуката на Заев за предвремени избори во неговите очи е последната “сламка за спас”
kanal5.com.mk
Заев: Предлагам брзи предвремени избори, граѓаните да одлучат по кој пат ќе одиме
alfa.mk
„Ла Верита“: Макрон се одмаздува и го блокира проширувањето на ЕУ
makfax.com.mk
Ципрас: Понекогаш европските вредности се посилни на Балканот, отколку во Европа
kurir.mk
30 април 2019, ЗАЕВ: Имав успешни состаноци со Меркел и Макрон, ова лето имаме датум, одиме напред со Стево!
kurir.mk
Николоски: Наши партнери се Брисел, Берлин, Париз, Вашингтон и Лондон
kurir.mk
Гори твитер: Заев да не си дава оставка, нема да се најде друг што ќе каже дека Делчев е Блгарин
kurir.mk
Николоски: Во Нон пејперот на европските држави членки ни беа кажани условите за реализација за добивање датум, но владата не ги испорача реформите
kanal5.com.mk
Александар Николоски во „Само интервју“
alsat-m.tv
Македонија и Албанија не добија датум за старт на пристапните преговори за членство во ЕУ
Целодневни консултации во владата по негативната одлука од Брисел
kanal5.com.mk
Нема одлука за датум, ЕУ ќе се наврати на прашањето на пролет
alsat-m.tv
Пендаровски, Димитров, Османи: Европската иднина останува приоритет
slobodnaevropa.mk
Реакции за датумот- разочарување, жалење, отворање врата за Москва и Пекинг
sitel.com.mk
Регионалната директорка на УНФПА, Алана Армитаж, во посета на Македонија
kapital.mk
Кои се Курдите и зошто толку паника од Турција?
kurir.mk
Николоски: Главен виновник за недобивање на датум за почеток на преговорите е  Зоран Заев и СДСМ
kanal5.com.mk
Чешкиот премиер дециден: Мора да градиме нуклеарни електрани , па и да ги прекршиме законите на ЕУ
kanal5.com.mk
Почна најголемата културна операција - Делата на Леонардо да Винчи патуваат во Лувр
kanal5.com.mk
Курдите бараат хуманитарен коридор за евакуација на цивилите
makfax.com.mk
Лајен: Длабоко жалам, но најверојатно и денеска нема одлука за проширување
alfa.mk
Скопје меѓу најевтините градови во светот, најскап и годинава Хонг Конг
press24.mk
Милошоски: Заев да не се чуди зошто не беше удостоен со покана од Макрон
alfa.mk
Ердоган во идната недела во Русија за Сирија
makfax.com.mk
(Видео) Макрон: Ни треба малку повеќе време за позитивни сигнали кон Скопје и Тирана
sitel.com.mk
Додик: БиХ не е во статус кво, туку во распаѓање
kurir.mk
Бугарија подготвена да му плати 250 милиони евра на Фолксваген за да изгради фабрика во земјата
alsat-m.tv
Заев: „Ако не добиеме датум, Владата може да падне“ 
alfa.mk
Шекеринска проговори за „бомбите“ од Ел Чека- не чувствувала одговорност

ЈО: Согласно закон повикување на „свиркач“ само за кривични дела за кои нема постапки

Kanal5 12.09. 15:34

ЈО: Согласно закон повикување на „свиркач“ само за кривични дела за кои нема постапки

Со документите кои ги добил опозицискиот лидер Христијан Мицкоски, е нарушена тајноста на постапката за Рекет и е сторено кривично дело. Прегледи:2Андријана Лазова12 септември 2019, 15:31СподелиСподели- Од обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција за Канал 5 велат направени се п»»»

kanal5.com.mk
Sitel 11.08. 18:20

СДСМ: Нема да успеат обидите на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ да ја загрозат правната држава

Нема да успеат обидите на Мицкоски и тајкуните на ВМРО-ДПМНЕ да ја загрозат правната држава, сите отворени случаи мора да се разрешат а виновниците да одговараат Единствената агенда на ВМРО-ДПМНЕ беше и останува одбрана на криминалот на режимот. ВМРО-ДПМНЕ одработува за тајкуните од режимот и обвин»»»

sitel.com.mk
Press24 11.08. 13:46

СДСМ: Од снимките е јасно дека Заев не е вмешан во Рекет - ВМРО ќе одговараат

Единствената агенда на ВМРО-ДПМНЕ беше и останува одбрана на криминалот на режимот. Ова го велат денеска од СДСМ. - ВМРО-ДПМНЕ одработува за тајкуните од режимот и обвинетите криминалци, надевајќи се дека ќе ја поткопаат правната држава, дека нема да се донесе новиот закон за ЈО, дека нема да стане»»»

press24.mk
Telma 21.09. 16:11

Застој во преговорите за ЈО

Уште еден ден на најавени или очекувани, но неодржани преговори за идниот Закон за обвинителство. Од Министерството за правда велат дека постојано има некакви контакти, а средба ќе биде закажана веднаш штом ќе се усогласат термините. Додека трае формалниот застој, СДСМ и ВМРО ДПМНЕ меѓусебно си ја »»»

Alfa 21.06. 14:48

Мицкоски: актуелната власт ја посрамоти Македонија и ја остави во чекалната на ЕУ

Актуелната власт ја посрамоти Македонија, па наместо добивање на датум за преговори сега не сме ниту во чекалната на ЕУ, реагира првиот човек на опозицијата Христијан Мицкоски, откако европските челници не дадоа зелено светло и покрај уверувањата на владата. Причината според Мицкоски е недостатокот»»»

alfa.mk
You can read more about this at Osservatorio Italiano