Ziarul Financiar 31m

Franţa va lansa sprijin suplimentar de 70 de milioane de euro pentru compensarea costurilor ridicate ale energiei

Ministrul bugetului din Franţa David Amiel a promis noi măsuri în valoare de 710 milioane de euro pentru a sprijini gospodăriile şi companiile afectate de creşterea costurilor energiei provocată de războiul din Iran, relatează Bloomberg. Măsurile suplimentare anunţate se adaugă sprijinului de 470 m»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 31m

Vârsta de pensionare din Polonia creşte deja, imperceptibil

În Polonia, vârsta efectivă de pensionare depăşeşte vârstele legale de 60 şi 65 de ani cu câteva luni. Conform datelor Institutului de Asigurări Sociale din această ţară (ZUS), la sfârşitul anului 2025 aproape 880.000 de persoane cu vârsta de ieşire la pensie încă lucrau şi îşi suplimentau pensiile»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 31m

Cu criza îngrăşămintelor adâncindu-se, fermierii din întreaga lume caută cu înfrigurare alternative, iar bălegarul şi urina umană se numără printre opţiuni

James Mills, un fermier englez, a petrecut mult timp gândindu-se la găinaţul de pasăre în ultima vreme. După ce războiul din Iran a perturbat aprovizionarea cu îngrăşăminte convenţionale, acesta a început să caute înlocuitori pentru culturile sale. Astfel, a ajuns la coteţele de păsări ale unui pri»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 31m

Gigantul japonez Daikin îşi deschide cea mai mare fabrică de pompe de căldură din Europa în Polonia

Prima fabrică din Polonia a companiei japoneze Daikin, care produce pompe de căldură, a fost deschisă oficial în Ksawerow, lângă Lodz, scrie Business Insider Polska. Liderul mondial în producţia de sisteme de încălzire şi climatizare a investit aproape 1,3 miliarde de zloţi (300 milioane de euro) î»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 31m

Producătorii de fructe din Cehia şi Polonia sunt devastaţi. Îngheţul din primăvară provoacă pagube majore

Ameninţarea îngheţurilor de primăvară a trecut, iar producătorii de fructe din Cehia au început să evalueze daunele produse de acestea în acest an. Pierderile provocate de îngheţu­rile respective la nivelul producţiei de fructe este de aşteptat să atingă 1-1,5 mi­liarde de coroane (41,17-61,75 mili»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 31m

O nouă explozie la o rafinărie MOL din Ungaria

O explozie s-a produs la finalul săptămânii trecute la uzina petrochimică Mol Petrolkemia din Tiszaujvaros în timpul repornirii unităţii Olefin-1, potrivit Portfolio. Accidentul s-a soldat cu un deces şi opt răniţi grav. Incidentul nu a pus în pericol populaţia. Experţii au deschis o investigaţie p»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 31m

Iranul, trecut glorios, prezent în flăcări, viitor incert. Covoarele persane, un simbol al comerţului şi tradiţiei din Iran şi cândva al luxului suprem în România, sunt o industrie pe cale de dispariţie

În România înainte de Revoluţia din 1989 covoarele persane erau un simbol al luxului suprem şi al statu­tului social. Unele mici costau cam cât două salarii mari şi erau cumpă­rate adesea în rate. Ele erau, de asemenea, un sim­bol al relaţiilor bune pe care statul român le avea cu ţările din Orient»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 1h

Cine a fost Antonio Puig Castell, cel care a creat, la Barcelona, Puig unul dintre cei mai mari jucători globali în industria de parfumuri, modă şi cosmetice

Condator al companiei Puig în 1914, la Barcelona, el a pus bazele unui business care acum, la mai bine de un secol distanţă, este un jucător global în parfumuri, modă şi cosmetice. Născut în 1889 într-o familie cu spirit comercial (tatăl său era un fermier care a făcut avere din cultivarea şi expor»»»

zf.ro
Capital 2h

Vacanța în Europa te poate costa scump dacă nu respecți regulile. Amenzi de până la 3.000 de euro pentru turiști

Mai multe destinații turistice populare din Europa au introdus în acest an amenzi severe pentru comportamente considerate nepotrivite sau periculoase. Autoritățile susțin că măsurile sunt necesare pentru protejarea comunităților locale și pentru reducerea efectelor turismului excesiv. De la consumu»»»

capital.ro
Ziarul Financiar 2h

Polonia încă nu are reactoare nucleare, dar acolo SMR-urile au ajuns deja să concureze cu centralele atomice tradiţionale. Această ţară est-europeană are şanse bune să devină prima din UE cu un reactor modular de mici dimensiuni

A fost o vreme când România era considerată pionierul reactoa­relor modulare mici din regiu­ne şi din UE pentru că aici ar fi urmat să fie construită prima astfel de unitate nucleară. Acum Polonia se laudă cu acest titlu, iar planurile ei avasează rapid. La fel şi controversele. Polonia are, de alt»»»

zf.ro
Adevarul 3h

China a trimis trei astronauți către stația sa spațială, iar unul dintre ei va rămâne acolo un an. Beijingul vrea să aselenizeze până în 2030

China a trimis duminică, 24 mai, trei astronauți către stația sa spațială, unul dintre ei urmând să rămână acolo timp de un an. Misiunea are loc în contextul în care Beijingul își propune să realizeze o aterizare cu echipaj uman pe Lună până în 2030. Reuters scrie că Nava Shenzhou-23 a fost lansată»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 3h

Cine este Antonio Puig Castell, cel care a creat, la Barcelona, Puig unul dintre cei mai mari jucători globali în industria de parfumuri, modă şi cosmetice

Condator al companiei Puig în 1914, la Barcelona, el a pus bazele unui business care acum, la mai bine de un secol distanţă, este un jucător global în parfumuri, modă şi cosmetice. Născut în 1889 într-o familie cu spirit comercial (tatăl său era un fermier care a făcut avere din cultivarea şi expor»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 3h

SUA şi Iranul au ajuns la un acord de principiu pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz

SUA şi Iranul au ajuns la un acord de principiu pentru redeschiderea Strâmtorii Ormuz. El a mai spus că Iranul a fost de acord să elimine uraniul puternic îmbogăţit, dar a subliniat că încă nu a fost semnat un acord. Oficialii americani şi iranieni au descris termenii în mod diferit. Statele Unite »»»

zf.ro
Ziarul Financiar 3h

Premierul Ungariei îşi înjumătăţeşte salariul. Motivul din spatele deciziei

Noul premier al Ungariei, Péter Magyar, a anunţat că îşi va reduce salariul cu peste 50% şi pregăteşte tăieri de venituri pentru miniştri, parlamentari, primari şi şefi ai companiilor de stat. Anunţul a fost făcut într-un interviu acordat postului RTL Ungaria, citat de Bild, la scurt timp după vict»»»

zf.ro
Romania TV 4h

România, în pericol dacă nu formează cât mai curând un Guvern? Adrian Negrescu: „Noi suntem cu spatele la zid în momentul acesta”

”Comisia Europeană, Fitch și Standard & Poor’s ne spun un lucru simplu. Că trebuie să ne ținem de angajamentele pe care ni le-am asumat în fața investitorilor străini în ceea ce privește reducerea deficitului. Este principala țintă pe care marii investitori, Comisia și agențiile de rating o văd ca »»»

romaniatv.net
Ziuaveche 4h

România livrează peste 4.000 de ovine în Algeria cu transport aerian

România a realizat primul transport aerian cargo de ovine către Algeria, livrând peste 4.000 de animale în cadrul unei operațiuni descrise ca o premieră logistică în exportul zootehnic, a anunțat duminică Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA). Potrivit A»»»

ziuaveche.ro
Ziarul Financiar 7h

FIFA a lansat imnul oficial al Cupei Mondiale 2026: Shakira revine cu o nouă piesă

Cântăreaţa columbiană Shakira a lansat piesa „Dai Dai”, imnul oficial al Cupei Mondiale FIFA 2026, alături de artistul nigerian Burna Boy. Artista a anunţat lansarea videoclipului printr-un mesaj publicat pe pagina sa de Facebook. „Suntem gata! Videoclipul pentru DAI DAI, cântecul official al Campi»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 7h

Cum a ajuns Gaşca Zurli la brandul de astăzi cu afaceri de 7,5 milioane de lei şi 165 de spectacole pe an? Ce spune Mirela Retegan, fondatoarea Gaşca Zurli

Cea mai importantă decizie a fost pur şi simplu să încep. Apoi, să nu mă tem de toate piedicile născute din mentalităţile învechite ale părinţilor şi educatorilor de acum 20 de ani. Să pun accent pe mesaj mai mult decât pe efecte scenice. Să nu dau voie nimănui să-mi schimbe proiectul. Să risc tot »»»

zf.ro
Business Magazin 8h

Cine este cea mai tânără femeie miliardară „self-made” din lume. Cum a reuşit o balerină să construiască de la zero o afacere evaluată la 11 de miliarde, înainte de a împlini 30 de ani

Urmând paşii lui Taylor Swift şi ai lui Lucy Guo de la Scale AI, Luana Lopes Lara a fost desemnată cea mai tânără femeie miliardară „self-made” din lume, după ce startupul său de pieţe de predicţie, Kalshi, a ajuns la o evaluare de 11 miliarde de dolari. Luana Lopes Lara s-a născut în Belo Horizont»»»

businessmagazin.ro
Business24 8h

Costco din Wisconsin stabilește prețurile la raft pentru produse de bază, reper pentru sectorul retail în această perioadă

Gospodăriile americane urmăresc, în acest an, la Costco din Wisconsin, evoluția prețurilor la 45 de produse de bază pentru a vedea impactul costurilor de energie asupra bugetelor. În contextul actual al turbulențelor din piața energiei, costurile de transport și inflația exercită presiune asupra pr»»»

business24.ro
Business Magazin 8h

Care sunt atuurile expaţilor români? Ce calităţi trebuie să ai ca să-ţi faci loc în corporaţiile din afara ţării? Care este tipologia expatului român?

Cât contează rezilienţa, versatilitatea, formarea, tenacitatea, experienţa şi educaţia în perspectiva companiilor care caută lideri? Ce s-a schimbat de-a lungul anilor şi ce a rămas la fel în ce priveşte vânătoarea de talente? Că se vorbeşte româneşte pe la gurile de metrou sau obiective celebre di»»»

businessmagazin.ro
DC News 9h

Studiu: Creșterea nivelului mării pune milioane de oameni în pericol de inundații

Creșterea nivelului mării pune deja milioane de oameni în pericol de inundații, însă un studiu avertizează acum că tasarea terenului face acest pericol și mai mare, informează Daily Mail. Orașele care se scufundă pe Pământ alunecă spre nivelul mării într-un ritm alarmant, avertizează experții de la»»»

dcnews.ro
Business Magazin 10h

Semnal de alarmă de la cel mai înalt nivel pentru o generaţie întreagă

Cunoaşterea inteligenţei artificiale reprezintă principala condiţie pentru angajabilitate în economia actuală, potrivit secretarului Trezoreriei americane Scott Bessent. Declaraţiile oficialului american trasează o linie clară între cei care vor reuşi pe piaţa muncii şi cei care riscă să fie elimin»»»

businessmagazin.ro
Business24 11h

Titluri Quality preia grupul G4Media, cea mai mare rețea de presă digitală dedicată economiei

Titluri Quality a semnat contractul de achiziție integrală a grupului G4Media, din care face parte Economedia, în data de 12 august 2025, consolidându-și poziția pe piața media din România. Prin această tranzacție se prefigurează formarea celui mai mare conglomerat de presă digitală din România, cu»»»

business24.ro
Business Magazin 11h

Răzbunarea perfectă: La 15 ani lucra ca ospătar într-un restaurant visând doar să câştige nişte bani de buzunar, la 37 a cumpărat tot lanţul de restaurante unde lucrase când era adolescent. Povestea tânărului care a trecut de la servirea clienţilor la masă la cârma unui imperiu de milioane de dolari

Când Amol Kohli a început să lucreze, în 2003, ca ospătar la un restaurant Friendly’s din zona oraşului Philadelphia, nu visa decât să îşi câştige banii de buzunar. Era un elev de liceu neliniştit, în clasa a X-a, iar jobul era mai degrabă o soluţie temporară decât o strategie de carieră, scrie CNB»»»

businessmagazin.ro
Business24 12h

România riscă pierderea finanțării Uniunii Europene prin proiectele PNRR finanțate din granturi

Ilie Bolojan, premierul interimar, a lansat un avertisment pentru proiectele finanțate prin PNRR (Planul Național de Redresare și Reziliență), precizând că dacă investițiile din componenta de grant nu vor fi finalizate până la sfârșitul lunii august, România poate pierde integral finanțarea europea»»»

business24.ro
Business Magazin 12h

A plătit 10 miliarde de euro ca să nu mai împartă puterea cu fraţii. Cine este Leonardo Maria Del Vecchio, tânărul de 31 de ani care vrea să conducă singur imperiul Ray-Ban

Leonardo Maria Del Vecchio a reuşit să cumpere participaţiile a doi dintre fraţii săi în holdingul de familie aflate în spatele EssilorLuxottica, grupul care controlează branduri celebre precum Ray-Ban. Tranzacţia s-a ridicat la 10 miliarde de euro şi îi asigură moştenitorului o poziţie dominantă a»»»

businessmagazin.ro
Adevarul 13h

Putin nu mai poate ascunde rușilor că are probleme în Ucraina. Războaiele își schimbă cursul atunci când una dintre părți pierde controlul asupra evenimentelor

Regimurile care intră în război încearcă, de regulă, să își convingă populația că decizia de a lupta este justificată și că sacrificiile vor rămâne suportabile. În acest spirit, președintele rus Vladimir Putin a încercat timp de peste patru ani să protejeze locuitorii Moscovei de consecințele invaz»»»

adevarul.ro
Romania TV 14h

Care sunt joburile "cool". Angajatorii nu mai găsesc oameni, deşi oferă 1.500 de euro

În 2026 există diverse locuri de muncă ce sunt considerate „la modă”, dar joburile visate vin şi cu obligaţii pe măsură. Însă nu oricine poate îndeplini un rol de specialist în automatizări AI sau de specialist în securitate cibernetică, avertizează Cristina Profeanu, expert HR. „Nu sunt pentru ori»»»

romaniatv.net
Adevarul 14h

O aeronavă americană a decolat de la Baza Kogălniceanu și a efectuat o misiune de recunoaștere asupra Rusiei, prin Georgia

O aeronavă americană a desfășurat sâmbătă, 23 mai, o misiune de recunoaștere din spațiul aerian al Georgiei, monitorizând activitatea militară și sistemele de comunicații ale Rusiei din zona Mării Negre și a Mării Caspice. Aernoava a decolat de la baza Baza Aeriană Mihail Kogălniceanu. Potrivit Dia»»»

adevarul.ro
Ziarul Financiar 15h

Nu aurul este cel mai scump metal din lume. Ce material a depăşit 20.000 de euro pe uncie

Nici aurul, nici platina nu sunt cele mai scumpe metale de pe planetă. Titlul îi aparţine rodiului, un element extrem de rar care a ajuns să se tranzacţioneze la peste 20.000 de euro pe uncie. Motivul este unul foarte concret: este aproape imposibil de extras. Rodiul are simbolul chimic Rh şi număr»»»

zf.ro
Capital 16h

Alertă în Ucraina. Kievul a fost atacat toată noaptea cu rachete și sute de drone rusești (VIDEO)

Sirenele de raid aerian au răsunat toată noaptea în Ucraina, după ce Rusia a lansat un atac combinat de amploare asupra Kievului și a regiunii din jurul capitalei. Atacul a implicat rachete balistice și sute de drone, fiind vizate clădiri rezidențiale și infrastructuri civile din mai multe cartiere»»»

capital.ro
Ziarul Financiar 23.05. 21:39

Trump confirmă că SUA sunt „din ce în ce mai aproape” de un acord cu Iranul

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat că Statele Unite ale Americii şi Iranul se află „din ce în ce mai aproape” de finalizarea unui acord, în contextul negocierilor aflate în desfăşurare între cele două părţi. Într-un interviu acordat CBS News, sâmbătă, Donald Trump a afirmat că discuţiile ev»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 23.05. 21:27

Zeci de mii de oameni protestează în Serbia împotriva preşedintelui Aleksandar Vučić

Manifestaţia a fost organizată în principal de mişcarea studenţească din Serbia, care a reuşit să mobilizeze participanţi din mai multe oraşe ale ţării. Coloane de maşini şi grupuri de protestatari au ajuns în capitală încă din cursul zilei, mulţi purtând pancarte şi mesaje cu sloganul „Studenţii c»»»

zf.ro
Invest Energy 23.05. 21:14

Al doilea incendiu la CET București Vest într-o lună. ELCEN estimează repunerea în funcțiune a centralei în luna octombrie

Un nou incendiu s-a produs, astăzi, în incinta CET București Vest, după ce focul a cuprins un transformator utilizat în cadrul soluției tehnice implementate de ELCEN în urma avariei anterioare care a afectat instalațiile electrice ale centralei. Potrivit unui comunicat transmis de ELCEN, incendiul »»»

investenergy.ro
Business24 23.05. 20:32

Cuplul Ellsworth vinde Poppi către PepsiCo într-o tranzacție de 1,95 miliarde USD

Allison și Stephen Ellsworth, antreprenorii care au transformat Poppi dintr-un proiect de la zero într-un brand național, au vândut compania către PepsiCo pentru 1,95 miliarde de dolari în primăvara anului trecut, în Statele Unite, pentru a susține creșterea rapidă a afacerii și a asigura o moșteni»»»

business24.ro
Gandul 23.05. 18:56

Felul în care scriem poate ascunde semne timpurii de declin cognitiv, arată un nou studiu

Felul în care scriem poate ascunde semne timpurii de declin cognitiv, arată un nou studiu. Un nou studiu arată că exercițiile de scris de mână ar putea sta la baza unor viitoare teste pentru evaluarea funcțiilor cognitive, scrie Science Alert. Scrisul de mână este mai puțin practicat în era digital»»»

gandul.ro
Business24 23.05. 18:47

Montarea hobanelor pentru viaductul peste Siret începe curând, ca parte a proiectului Drumului Expres Brăila-Galați.

Constructorul UMB, în cadrul Drumul expres Brăila-Galați (DEx6), anunță că, în pofida unui stadiu fizic de 95% al lucrărilor, tasarea șantierului cauzată de un teren instabil obligă la consolidări suplimentare, motiv pentru care montarea hobanelor pentru viaductul peste Siret va demara în maximum 1»»»

business24.ro
Business24 23.05. 18:47

Wulff Works pătrunde piața românească prin lansarea a două entități de HR și recrutare

Grupul finlandez Wulff își extinde prezența în Europa Centrală și de Est prin intrarea pe piața românească, unde a înființat două companii specializate în servicii de resurse umane și recrutare: WULFF WORKS STAFFING ROMANIA SRL (Wulff Works Staffing Romania SRL), înființată la 9 februarie 2026, și »»»

business24.ro
Gandul 23.05. 17:29

Analiză Reuters. Giganții economiei mondiale pierd zeci de miliarde de dolari din cauza războiului din Iran

Giganții economiei mondiale pierd zeci de miliarde de dolari din cauza războiului din Iran. McDonald’s, Whirlpool, Procter & Gamble, Continental și alte marii mega-companii, sunt afectate de războiul din Orientul Mijlociu. Impasul din Ormuz a costat deja coorporațiile cel puțin 25 miliarde de dolar»»»

gandul.ro
Capital 23.05. 17:21

Europa se pregătește pentru un val neobișnuit de căldură. Ce anunță meteorologii pe final de mai

Finalul lunii mai 2026 ar putea aduce temperaturi neobișnuit de ridicate în mai multe regiuni ale Europei. Modelele meteorologice ale Centrului European pentru Prognoze pe Termen Mediu (ECMWF) indică apariția unui episod de căldură care ar putea depăși semnificativ valorile normale pentru această p»»»

capital.ro
Ziarul Profit 23.05. 16:53

Rezultate loto 24 mai 2026. Numere Loto 6/49, Joker şi Noroc - Ziarul Profit

Rezultate loto 24 mai 2026. Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de joi Loteria Română a acordat 22.344 de câștiguri în valoare totală de peste 1,66 milioane de lei. Rezultate loto 24 mai 2026, tragerea va fi în »»»

ziarulprofit.ro
Adevarul 23.05. 16:35

Avertismentul Comisiei Europene, „tradus” de economiști: „Nu avem un infarct economic, ci o stagflație dureroasă. Ne va fi mai rău înainte să ne fie bine”

România traversează efectele unui „experiment economic eșuat”, bazat ani la rând pe creșteri de salarii și pensii susținute din împrumuturi, au declarat mai mulți economiști pentru „Adevărul”, comentând noile prognoze ale Comisiei Europene. „Timp de foarte mulți ani, statul ne-a administrat iluzia »»»

adevarul.ro
Business Magazin 23.05. 16:20

Au fost măsurile de ajustare fiscală mult prea dure? „Trebuie să reducem deficitul bugetar, dar reducând cheltuielile, dacă o facem prin creşterea veniturilor creştem taxele, iar taxele merg în inflaţie. Nu văd cum ar putea creşte consumul în această situaţie” VIDEO

Măsurile de consolidare fiscală adoptate de România au comprimat consumul intern şi au împins economia spre recesiune. Scăderea deficitului bugetar, deşi necesară pe termen lung, a fost însoţită de o erodare accelerată a puterii de cumpărare, cu inflaţia depăşind 10% în timp ce creşterea salariului»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 23.05. 16:08

100 Cele mai puternice femei din business. Andreea Minuţă, Director Executiv, Divizia de Abonamente, Reţeaua de Sănătate REGINA MARIA

Carte de vizită: 1. Andreea Minuţă este director executiv al Diviziei de Abonamente în cadrul Reţelei de Sănătate REGINA MARIA. ‚2. Coordonează segmentul de abonamente medicale, care deserveşte peste 1 milion de abonamente la nivel naţional. ƒ3. Conduce echipele de vânzări, operaţionale şi medicale»»»

businessmagazin.ro
Business Magazin 23.05. 16:08

De la spectator la jucător: SUA vrea să facă business în Ucraina la sfârşitul războiului, iar asta înseamnă o oportunitate unică. „Companiile americane vor dori să aibă puncte de stabilitate unde să se poată desfăşura, iar România trebuie să convingă că poate deveni hub-ul de care au nevoie” VIDEO

Într-un moment în care Statele Unite îşi redefinesc rolul în arhitectura de securitate şi economică a Europei de Est, România are o fereastră de oportunitate pe care puţini actori regionali o pot valorifica în acelaşi mod. Interesul american nu este doar politic, ci tot mai pregnant economic, iar r»»»

businessmagazin.ro
Business24 23.05. 16:06

Revolut își extinde serviciile de banking pentru companii în noi piețe

CEO-ul Nik Storonsky (chief executive officer) a transmis angajaților că Revolut va extinde, în 2027, oferta către noi piețe pentru banking destinat companiilor și, în anul viitor, va lansa produse de credit pentru întreprinderi, ca parte a unei strategii de creștere în zona fintech. Revolut deschi»»»

business24.ro
Business24 23.05. 16:05

Rambursările tarifelor vamale devin o provocare în rândul companiilor, prin portalul ACE al Autorității pentru Vamă și Protecția Frontierelor

Meagan Sweeney, CEO al Pacific International Bearing din California, solicită rambursarea a sute de mii de dolari plătiți drept tarife în ultimul an, după ce nu a reușit să se autentifice pe portalul guvernamental pentru vamă al Autorității pentru Vamă și Protecția Frontierelor din Statele Unite pe»»»

business24.ro
Business24 23.05. 16:05

Proiect lateral devine afacere alimentată de inteligența artificială cu creștere rapidă

David Emelianov și Jordan Gaston, ingineri software și antreprenori din Bay Area, respectiv Austin, au vândut la finalul anului trecut aplicația de inbox Trimbox pentru gestionarea emailurilor, ca modalitate de a transforma un proiect lateral într-o afacere profitabilă, păstrând în același timp job»»»

business24.ro
Ziarul Financiar 23.05. 15:38

De ce El Niño loveşte altfel Europa faţă de restul lumii. Explicaţia experţilor meteo

El Niño este în fază de dezvoltare, iar NOAA estimează o probabilitate de peste 80% de formare până în vara anului 2026. Efectele fenomenului variază dramatic în funcţie de zonele planetei. Europa resimte consecinţele mult mai slab şi indirect faţă de Pacificul tropical. El Niño se naşte în Pacific»»»

zf.ro