Romania TV 1m

Fiul lui Ali Khamenei a fost ales lider suprem al Iranului! TOTUL despre cel care ar fi condus de fapt țara, de ani buni, din umbră

Iranul a revolvat în doar patru zile problema desemnării noului lider suprem al țării, după uciderea lui Ali Khamenei în chiar prima zi a ofensivei declanșate de SUA și Israel. Astfel, țara va fi condusă de Mojtaba Khamenei (foto dreapta), al doilea fiu al fostului șef absolut al Iranului, în vârst»»»

romaniatv.net
Gandul 3m

„Epic Fury”. Sistem de apărare aeriană TOR-M1, furnizat Iranului de Rusia, distrus „chirurgical” de SUA. În 2020, rachete sol-aer trase de IRCG au doborât un avion de pasageri ucrainean

Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a publicat pe contul său X o înregistrare video oficială care arată distrugerea unui sistem de rachete sol-aer (SAM) cu rază scurtă de acțiune TOR-M1, furnizat de Rusia, operat de forțele iraniene. Atacul a avut loc pe fondul intensificării operațiunilor ameri»»»

gandul.ro
Evz 5m

Radu Miruță, despre fișa PSD din 2005. Ar fi un atac politic la adresa lui

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a intrat din nou în atenția publicului după ce a apărut un document din 2005, intitulat „Fișă de Primire în Partid”, care sugerează că ar fi fost membru al Partidului Social Democrat (PSD). El a oferit explicații pe Faacebook despre acest document. Potrivit fișei, M»»»

evz.ro
DC News 8m

Donald Trump îi spulberă orice speranță prințului moștenitor Reza Pahlavi. Ce fel de lider „ar fi mai potrivit” pentru Iran / video

Într-o întâlnire de marți, în Biroul Oval, cu cancelarul german Friedrich Merz, Trump a refuzat să specifice pe altcineva, spunând că „majoritatea persoanelor pe care le aveam în minte sunt decedate”, potrivit BBC. Reza Pahlavi, în vârstă de 65 de ani, a susținut că este „unic plasat” pentru a cond»»»

dcnews.ro
DC News 8m

Război în Orientul Mijlociu/ZIUA 5: Trump pregătește escorta petrolierelor, Canada cere dezescaladare

Update 1 Canada face apel la respectarea regulilor de război Premierul canadian Mark Carney a îndemnat miercuri "toate părţile" implicate în războiul declanşat de atacurile americano-israeliene împotriva Iranului să respecte regulile internaţionale de angajament, notează AFP. "Canada reafirmă că dr»»»

dcnews.ro
Bursa 9m

Golin a coordonat comunicarea IPO-ului Electro-Alfa

Golin România a coordonat comunicarea ofertei publice iniţiale (IPO) a Electro-Alfa International, una dintre cele mai vizibile şi apreciate listări antreprenoriale din ultimii ani la Bursa de Valori Bucureşti (BVB), potrivit unui comunicat de presă remis redacţiei. Proiectul marchează un moment im»»»

bursa.ro
Adevarul 10m

Cancelarul Germaniei îi cere lui Trump să implice Europa în negocierile pentru Ucraina

Home Știri Externe Europa Cancelarul Germaniei îi cere lui Trump să implice Europa în negocierile pentru Ucraina Cancelarul Germaniei îi cere lui Trump să implice Europa în negocierile pentru Ucraina 0 Război în Ucraina 0 1 live Publicat: 04.03.2026 08:20 Cancelarul german Friedrich Merz i-a cerut »»»

adevarul.ro
DC News 17m

CCR dezbate sesizarea pe legea ce impune ca minimum 40% dintre sportivii dintr-o echipă să fie români

Este vorba despre actul normativ pentru completarea Legii educației fizice și sportului 69/2000. Șeful statului a transmis la finalul anului trecut o sesizare de neconstituționalitate asupra legii care impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă în competițiile naționale ofi»»»

dcnews.ro
Capital 22m

La Cocoș pregătește extinderea internațională. Retailerul intră în grupul german care deține Lidl și Kaufland

Retailerul local La Cocoș intră într-o nouă etapă de dezvoltare după ce a fost preluat de grupul german Schwarz, proprietarul rețelelor Lidl și Kaufland. Anunțul privind finalizarea tranzacției a fost făcut marți, iar planurile vizează accelerarea expansiunii atât în România, cât și pe piețe extern»»»

capital.ro
HotNews 23m

LIVE Război în Orientul Mijlociu, ziua a 5-a: „Suntem în avans față de planul de acțiune”, spune comandantul SUA din regiune / Teheranul a devenit un oraș fantomă: „Peste tot este fum și sânge”

Atacul SUA asupra Iranului este în avans față de planul de acțiune, a declarat comandantul american pentru Orientul Mijlociu, în timp ce Israelul și SUA au lovit ținte aflate în interiorul țării, iar Iranul a lansat atacuri în zona Golfului, potrivit Reuters. Citește și Cât mai durează războiul por»»»

hotnews.ro
HotNews 34m

România analizează propunerea lui Macron de a intra sub umbrela nucleară a Franței. „Discuțiile sunt incipiente”

Franța vrea să-și extindă umbrela nucleară pentru a proteja alte state europene, iar Macron a menționat luni opt state care au convenit să participe la o nouă strategie de „descurajare avansată”. Surse de la Cotroceni spun că și România a participat la discuții, care au avut loc în interiorul NATO,»»»

hotnews.ro
Gandul 39m

Hillary Clinton, ieșire furioasă după ce clipul cu mărturia ei în cazul Epstein a ajuns pe internet. S-a ridicat și a plecat de la masă: Am terminat

S-au încins spiritele în Camerei Reprezentanților din Congresul SUA în timpul audierilor cu ușile închise privind cazul Jeffrey Epstein. Hillary Clinton, soția fostului președinte Bill Clinton, a fost la un pas să părăsească sala după ce a aflat că o fotografie din interiorul sălii a fost publicată»»»

gandul.ro
Ziuaveche 39m

Umbrela nucleară propusă de Franţa: România este una dintre ţările care au fost invitate la această discuţie

Ministrul de Externe, Oana Ţoiu a declarat marţi, la Varşovia că România este una dintre ţările care au fost invitate la la discutia pe tema iniţiativei preşedintelui francez Emmanuel Macron vizând creşterea stocului de ogive nucleare al Franţei şi de explorare a unei cooperări mai strânse în mater»»»

ziuaveche.ro
Evz 43m

Schița bugetului 2026. Cine primește cele mai consistente alocări și ce ministere pierd bani

Negocierile pentru bugetul pe 2026 au intrat în linie dreaptă, iar primele cifre discutate între partidele aflate la putere conturează o imagine complicată: reduceri pentru mai multe ministere-cheie, creșteri consistente în zona Apărării și o dublare spectaculoasă a bugetului pentru instanța suprem»»»

evz.ro
HotNews 47m

Cine este Mojtaba Khamenei, ales noul lider suprem al Iranului

Adunarea Experților din Iran l-a ales marți pe Mojtaba Khamenei, fiul fostului ayatollah Ali Khamenei, ca viitor lider al Republicii Islamice, a anunțat marți publicația din exil Iran International. Mojtaba Khamenei, al doilea fiu al ayatollahului, este considerat aliniat taberei conservatoare radi»»»

hotnews.ro
Bursa 52m

Merz îi cere lui Trump să includă Europa în negocierile privind Ucraina

Cancelarul german Friedrich Merz l-a îndemnat marţi pe preşedintele american Donald Trump să exercite mai multă presiune asupra Moscovei şi a cerut ca Europa să fie inclusă în negocierile pentru o soluţie de pace în Ucraina, scrie dpa. „Nu suntem pregătiţi să acceptăm un acord care este negociat pe»»»

bursa.ro
Romania Actualitati 52m

Forma finală a proiectului de buget, pe agenda şedinţei coaliţiei de guvernare

Este a doua întâlnire din această săptămână în care liderii PSD, PNL, USR şi UDMR încearcă să stabilească structura bugetului şi priorităţile de finanţare. Forma finală a proiectului de buget ar urma să fie aprobată în şedinţa coaliţiei de guvernare RADIO ROMÂNIA ACTUALITĂŢI (4 martie, ora 7:10) - »»»

romania-actualitati.ro
Energynomics 1h

Volker Raffel: Prețurile gazelor depind de durata războiului din Iran, România se află într-o poziție bună datorită depozitelorAbonează-te la newsletter

Deși nimeni nu știe cât va dura războiul din Iran, cât și blocada din strâmtoarea Ormuz, prețurile gazelor ar putea afecta economiile europene inclusiv România, care, însă, se află într-o poziție bună datorită depozitelor sale, a răspuns CEO-ul E.ON România, Volker Raffel, unei întrebări formulate »»»

Evz 1h

Anatomia trădării (IV). Cum a încercat „cârtița” KGB Alexandru Bălan să-și asigure salvarea din arestul din România. Apelul către Renato Usatîi

Alexandru Bălan, fostul șef al Direcției Generale Contraspionaj și fost director adjunct al Serviciului de Informații și Securitate (SIS) din Republica Moldova, profitând de funcția sa și de parteneriatul cu serviciile românești, Bălan a sustras și a vândut KGB-ului din Belarus documente clasificat»»»

evz.ro
Evz 1h

Cum să plătești mai puțin la curent fără costuri mari sau schimbări complicate

Suma de pe factura de energie electrică nu depinde doar de cât se consumă, ci contează și prețul energiei din contract, tipul ofertei (fixă sau variabilă), modul de facturare (consum real sau estimat) și ritmul în care se urmăresc modificările transmise de furnizor. O măsură este verificarea period»»»

evz.ro
Gandul 1h

🚨 Lupte în Orient, ziua a cincea. Trump, pregătit să escorteze militar petrolierele prin Strâmtoarea Ormuz. CENTCOM: 2000 de ținte din Iran, lovite

07:03 Atac cu drone iraniene în sudul Riadului, Arabia Saudită Ministerul Apărării din Arabia Saudită a anunțat miercuri că două rachete de croazieră au fost interceptate deasupra unei zone situate la sud de capitala Riad, iar presa de stat a raportat că un atac separat cu drone a fost dejucat. „Do»»»

gandul.ro
Puterea 1h

Alerta de la vârful Guvernului despre ținta de deficit și criza energetică care pândește România - Puterea.ro

Economia României se află într-un punct critic în care obiectivele asumate în fața partenerilor europeni se lovesc de realitatea dură a conflictelor de la graniță și a piețelor internaționale instabile. Vicepremierul Tanczos Barna a tras un semnal de alarmă privind dificultatea de a menține deficit»»»

puterea.ro
Adevarul 1h

Atacurile americane asupra Iranului au adâncit paranoia președintelui rus și dorința sa de a câștiga în Ucraina

Home Știri Externe Rusia Atacurile americane asupra Iranului au adâncit paranoia președintelui rus și dorința sa de a câștiga în Ucraina Atacurile americane asupra Iranului au adâncit paranoia președintelui rus și dorința sa de a câștiga în Ucraina 0 0 1 live Publicat: 04.03.2026 06:40 Ultima dată »»»

adevarul.ro
Adevarul 2h

Stația CIA din Arabia Saudită, lovită de o dronă. Iranul este suspectat de atac

Home Știri Externe În lume Stația CIA din Arabia Saudită, lovită de o dronă. Iranul este suspectat de atac Stația CIA din Arabia Saudită, lovită de o dronă. Iranul este suspectat de atac 0 Război în Orientul Mijlociu 0 1 live Publicat: 04.03.2026 06:25 Stația Agenției Centrale de Informații (CIA) d»»»

adevarul.ro
Money 2h

Guvern: Trebuie să venim cu măsuri astfel încât şocul să nu afecteze foarte puternic economia naţională

Vicepremierul Tanczos Barna afirmă că, dacă situaţia privind creşterile de preţuri de pe pieţele petrolului şi gazelor înregistrate în urma conflictului din Orientul Mijlociu nu se va stabiliza şi dacă România va fi afectată, autorităţile vor trebui să ia măsuri pentru consumatorii vulnerabili, dar»»»

money.ro
Gandul 2h

Coaliția finalizează, cu mai bine de două luni întârziere, bugetul pe 2026. Nazare: „Ne propunem reducerea deficitului spre 6% din PIB”

Coaliția de guvernare se întâlnește pentru a doua oară săptămâna aceasta cu scopul de a finaliza, în sfârșit, bugetul pe 2026. În ședința de luni, au fost analizate principalele componente ale bugetului, care va însuma 2045 de miliarde de lei. Potrivit unor surse guvernamentale, liderii coaliției n»»»

gandul.ro
Adevarul 2h

Strategia de război a Iranului împotriva SUA: Extinderea conflictului și creșterea costurilor pentru Trump

Home Știri Externe În lume Strategia de război a Iranului împotriva SUA: Extinderea conflictului și creșterea costurilor pentru Trump Strategia de război a Iranului împotriva SUA: Extinderea conflictului și creșterea costurilor pentru Trump 0 Război în Orientul Mijlociu 0 1 live Publicat: 04.03.202»»»

adevarul.ro
Adevarul 2h

Războiul lui Trump împotriva Iranului amenință să transforme Ucraina într-un „război uitat”

Home Știri Externe Europa Războiul lui Trump împotriva Iranului amenință să transforme Ucraina într-un „război uitat” Războiul lui Trump împotriva Iranului amenință să transforme Ucraina într-un „război uitat” 0 0 1 live Publicat: 04.03.2026 05:49 Oficialii europeni se tem că un conflict prelungit »»»

adevarul.ro
Adevarul 3h

„Nu ne apără scutul de la Deveselu, e exact invers”. Armele care ne-ar asigura împotriva unor rachete lansate din Iran

Home Știri Interne Evenimente „Nu ne apără scutul de la Deveselu, e exact invers”. Armele care ne-ar asigura împotriva unor rachete lansate din Iran Exclusiv „Nu ne apără scutul de la Deveselu, e exact invers”. Armele care ne-ar asigura împotriva unor rachete lansate din Iran 0 Război în Orientul M»»»

adevarul.ro
Adevarul 6h

„Inima Ucrainei”, tot mai aproape de front. Orașul Dnipro, posibilă țintă majoră a unui nou asalt rusesc

Home Știri Externe Europa „Inima Ucrainei”, tot mai aproape de front. Orașul Dnipro, posibilă țintă majoră a unui nou asalt rusesc „Inima Ucrainei”, tot mai aproape de front. Orașul Dnipro, posibilă țintă majoră a unui nou asalt rusesc 0 0 1 live Publicat: 04.03.2026 02:16 Orașul Dnipro ar putea de»»»

adevarul.ro
HotNews 7h

ULTIMA ORĂ A fost ales succesorul ayatollahului Ali Khamenei, anunță presa iraniană de opoziție

Adunarea Experților din Iran l-a ales pe fiul lui Ali Khamenei, Mojtaba, drept următorul Lider Suprem al țării, au declarat marți surse familiarizate cu discuțiile, pentru Iran International, un canal de televiziune prin satelit în limba persană și o agenție online de știri, multilingvă, cu sediul »»»

hotnews.ro
Ziarul Financiar 7h

WSJ: Exporturile americane de GNL salvează acum lumea. SUA au depăşit Qatarul şi Australia şi au devenit cel mai mare exportator de GNL din lume în 2023, iar anul trecut au expediat peste 100 de milioane de tone în străinătate

În urmă cu zece ani, la sfârşitul lunii februarie, compania americană Cheniere Energy a început o ofen­sivă bruscă a exporturilor de gaze naturale lichefiate care astăzi salvea­ză economia mondială, scrie The Wall Street Journal. Qatarul şi-a oprit luni procesarea de gaze naturale pentru export dup»»»

zf.ro
Gandul 8h

Oana Țoiu vorbește în presa poloneză despre moartea lui Ali Khamenei: „Un punct de cotitură”

Invitată în cadrul unei emisiuni din Polonia, înainte de a se întâlni cu omologul său Radoslaw Sikorski, Oana Țoiu a făcut o serie de declarații referitoare la evoluția din Orientul Mijlociu, dar și ce a însemnat eliminarea lui Ali Khamenei, liderul suprem al Iranului. Acum, Adunarea Experților din»»»

gandul.ro
Curierul National 8h

Filme de festival sau independente versus mainstream

În lumea cinefililor, a devenit aproape un truism faptul că filmele de festival (sau cele independente) au o valoare artistică mai mare şi transmit un mesaj mai puternic decât aşa-numitele producţii încadrate în mainstream – cele mai noi şi mai populare producţii, apreciate, e drept, pe scară largă»»»

curierulnational.ro
Active News 8h

Decizie de ultimă oră a Moscovei. Rusia oprește operațiunile la centrala nucleară iraniană de la Bushehr și evacuează personalul: Ar putea fi noul Cernobîl

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Agenția nucleară rusă Rosatom a anunțat marți încetar»»»

activenews.ro
Gandul 8h

Cine este Mojtaba Khamenei, noul lider iranian care se va bate cu Trump

Uciderea celui de-al doilea Lider Suprem al Iranului, Ali Khamenei, ar fi trebuit să ducă „vidul de putere” sugerat de Donald Trump, mai ales după ce tot el s-a lăudat că l-a ucis pe generalul iranian Qasem Soleimani. N-au trecut decât 4 zile și Iranul are deja un al treilea Lider Suprem de la Revo»»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 8h

Poate fi businessul cultural unul profitabil? Vânzarea biletelor generează 30% din bugetul Operei Naţionale. „În România, media de autofinanţare din bilete a unei instituţii de spectacole este de 3%, la nivel european este undeva la 15%“

Cultura, nu doar la nivel local, dar şi internaţional, se susţine, în prin­cipal, din subvenţiile statului. Puţine sunt exemplele de proiecte culturale care nu doar că reuşesc să se autosusţină, dar şi să facă profit. Totuşi, când e vorba de instituţiile din sfera culturală, acestea se susţin, în m»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 8h

Un sendviş Big Mac de la McDonald’s a ajuns să coste 15,5 lei sau 3,56 dolari, cu peste 50% mai mult decât în 2019. Cum au evoluat preţurile în celelalte ţări

Analiza ilustrează astfel diferenţele de putere de cumpărare între state şi arată dacă monedele acestor ţări sunt subevaluate sau supraevaluate în raport cu dolarul american. În contextul actual al inflaţiei persistene, indexul este un bun indicator şi pentru scumpiri. Un sendviş Big Mac de la McDo»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 8h

Alina Timofti, NNDKP: Marile companii au în continuare interes pentru piaţa românească şi proiecte de investiţii în derulare. Cu toate acestea, la nivel social există o anxietate economică destul de ridicată

România este în continuare o piaţă atractivă pentru inves­tiţii, în ciuda contextului eco­nomic din 2025. Totuşi, după perioada de creşteri de taxe începută în a doua jumătate a anului trecut, la nivelul societăţii se simte o teamă care se traduce în consum mai scăzut, per­cepţia socială influenţân»»»

zf.ro
Bursa 8h

Viitorul Eisberg - integrare şi inovaţie

Reporter: Cu ce rezultate a încheiat Eisberg anul 2025? Nicoleta Scarlat: Nu chiar cum ne aşteptam, dar măsurile fiscale nu pot fi contracarate la fel de rapid, pe cât are statul obiceiul de a le schimba. Instabilitatea economică este unul dintre factorii care ne afectează direct, prin relaţia cu p»»»

bursa.ro
Ziarul Financiar 8h

Ştiaţi că… Iran are o centrală nucleară şi avea un parteneriat cu Rusia pentru construirea a încă patru reactoare?

La baza industriei nucleare a Iranului ar fi trebuit să stea două reactoare germane. Era pe vremea când această ţară din Orientul Mijlociu era deschisă către Occident. Companiile germane vedeau în Iran şi în acea parte din lume o alternativă bună la piaţa europeană, saturată de prezenţa americanilo»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 8h

Gigantul energetic polonez Orlen caută să prevină panica: un petrolier a reuşit să treacă prin strâmtoarea Ormuz

Polonia, cea mai mare economie est-europeană, importă petrol şi gaze naturale de la state din Golful Persic. Pentru a ajunge pe pieţele internaţionale, vapoarele cu combustibil trebuie să treacă de obicei prin strâmtoarea Ormuz, controlată de Iran, care a reacţionat la atacurile americane şi israel»»»

zf.ro
Ziarul Financiar 8h

Opinie WSJ: Exporturile americane de GNL salvează acum lumea. SUA au depăşit Qatarul şi Australia şi au devenit cel mai mare exportator de GNL din lume în 2023, iar anul trecut au expediat peste 100 de milioane de tone în străinătate

În urmă cu zece ani, la sfârşitul lunii februarie, compania americană Cheniere Energy a început o ofen­sivă bruscă a exporturilor de gaze naturale lichefiate care astăzi salvea­ză economia mondială, scrie The Wall Street Journal. Qatarul şi-a oprit luni procesarea de gaze naturale pentru export dup»»»

zf.ro
Active News 8h

BREAKING: Iranul a lovit Consulatul SUA din Dubai

ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Panică în Dubai! Consulatul SUA a fost lovit cu o dro»»»

activenews.ro
Bursa 8h

BURSELE LUMII Pieţele, atente la consecinţele conflictului din Orientul Mijlociu

Bursele europene au scăzut ieri, atenţia investitorilor fiind îndreptată spre conflictul din Orientul Mijlociu, respectiv consecinţele economice ale acestuia. • Euronext Paris- Acţiunile Thales Group SA au pierdut 3,6%, ajungând la 246,60 euro la ora locală 16.37. Concernul francez activ în industr»»»

bursa.ro
Gandul 8h

Ce spune Oana Țoiu despre propunerea nucleară a Franței. „Ne aflăm într-un stadiu foarte incipient”

Oana Țoiu, Ministrul de Externe al României, a luat parte la o vizită oficială în Polonia, acolo unde a purtat discuții cu omologul său Radoslaw Sikorski legate de situația din Orientul Mijlociu, precum și despre protejarea cetățenilor români și polonezi care doresc să se repatrieze. De asemenea, O»»»

gandul.ro
DC News 8h

Paranoia lui Vladimir Putin, adâncită de uciderea ayatollahului Ali Khamenei. Politico: L-a lovit acolo unde îl doare mai tare

Politico scrie că uciderea ayatollahului Ali Khamenei într-un atac țintit condus de Israel și susținut de SUA a declanșat două dintre cele mai profunde instincte ale lui Putin: o paranoia adânc înrădăcinată în legătură cu propria longevitate și o dorință de supraviețuire politică definită de victor»»»

dcnews.ro
DC News 8h

Iranul și tensiunile interne: De ce are două armate. Scindarea pe care s-a bazat Trump când a atacat Teheranul

Tensiunile interne din Iran nu se rezumă doar la protestele cetățenilor, sugerează politologul George Friedman, într-o analiză despre conflictul declanșat de SUA și Israel. Friedman a explicat că cele două armate din Iran, Artesh și Corpul Gărzilor Revoluționare Islamice, reprezintă o scindare real»»»

dcnews.ro
Digi24 8h

Tanczos Barna: Foarte greu să ajungem la deficit de 6,2 recomandat de Comisie. În criză economică, cu războaie nu poți să fii rigid

Vicepremierul Tanczos Barna este de părere că pentru România va fi „foarte greu” să se încadreze în ţinta de deficit bugetar de 6,2% pe care şi-a asumat-o în faţa Comisiei Europene, având în vedere evoluţiile la nivel mondial care indică potenţiale crize economice şi militare, relatează News.ro. „Ţ»»»

digi24.ro
Adevarul 8h

Cine e Mojtaba Khamenei, noul lider suprem al Iranului

Home Știri Externe În lume Cine e Mojtaba Khamenei, noul lider suprem al Iranului Cine e Mojtaba Khamenei, noul lider suprem al Iranului 0 Război în Orientul Mijlociu 0 1 live Publicat: 03.03.2026 23:45 Ultima actualizare: 03.03.2026 23:46 Mojtaba Khamenei, al doilea fiu al defunctului lider suprem»»»

adevarul.ro