Sorin Pâslaru, ZF: Pentru că nu are spaţiu fiscal pentru relansare din cauza deficitelor care trebuie reduse şi a dobânzilor deja foarte mari, România ar trebui să ceară de la UE un împrumut SAVE de 30 mld. euro pe 30 de ani cu dobândă redusă. Dacă ne-am împrumutat pentru înarmare de ce nu ne-am împrumuta pentru creştere?
Toate calculele arată că România va trebui să ajungă pe excedent primar în următorii ani, adică să aibă venituri la bugetul general consolidat mai mari decât cheltuielile, pentru a putea ţine sub control datoria publică, ceea ce foarte probabil va sufoca creşterea economică. Având în vedere nivelul»»»
„Angajez chelner“, „Angajez vânzător“. În Grecia, marele exod al lucrătorilor sezonieri
Pe străzile din Atena, micile anunţuri din vitrinele cafenelelor şi hotelurilor sunt o privelişte obişnuită: „Angajez personal“, „Angajez asistent de vânzări“, „Angajez chelner“. Pe măsură ce turiştii iau cu asalt teritoriul grec la debut de sezon, foarte multe companii se confruntă cu aceeaşi prob»»»
NATO pregăteşte lansarea Băncii pentru Apărare, Securitate şi Rezilienţă
Summitul NATO de la Ankara, Turcia, programat în perioada 7-8 iulie 2026, se anunţă unul dintre cele mai importante din ultimii ani, nu doar prin deciziile privind consolidarea capacităţilor militare ale Alianţei, ci şi prin lansarea oficială a Defence, Security and Resilience Bank (DSRB) - Banca p»»»
TradeVille: FedEx avansează prudent după separarea Freight
Acţiunile FedEx Corp. au scăzut în sesiunea after-hours din 23 iunie, deşi compania americană de curierat şi logistică a raportat venituri peste estimările analiştilor în trimestrul IV fiscal, iar rezultatele anuale au arătat progrese pe zona de transformare, costuri structurale mai reduse şi o cre»»»
Polonia a făcut un pas uriaş spre a deveni hub regional de gaze prin importuri
În ceea ce reprezintă spargerea unui monopol, patru companii de energie poloneze, trei de stat şi una privată, au rezervat capacitate de gazificare la un terminal de gaze naturale lichefiate care încă nu a fost construit. Acesta ar fi a treia astfel de unitate din Polonia. Guvernul de la Varşovia »»»
Nicușor Dan se confruntă cu cea mai mare provocare pe măsură ce criza politică se adâncește. Bucureștiul, sub presiune (Politico)
La puțin peste un an de când președintele Nicușor Dan, un politician moderat, a preluat puterea în urma unei confruntări tensionate cu extrema dreaptă, acesta se confruntă cu cea mai serioasă provocare de până acum — încercarea de a media un acord între partidele rivale pentru formarea unui guvern »»»
Dan Dungaciu, declarații privind criza politică, după eșecul învestirii Guvernului Veștea: "Cel mai mare adversar al alegerilor anticipate"
Dan Dungaciu a precizat că până săptămâna următoare, România va avea un Guvern. Totodată, prim-vicepreședintele AUR a menționat că un Guvern ar putea fi format rapid în cazul în care partidele ar ajunge la un acord real, dar în prezent lipsește consensul necesar. „Până în toamnă putem avea un guver»»»
Avertismentul BNR: România se apropie de marginea prăpastiei
Cifrele nu mai pot fi îmbătate cu promisiuni… România a ajuns în punctul în care economia nu mai poate fi tratată ca o masă electorală întinsă la infinit. Eugen Lazea, economistul-șef al BNR, spune lucrurile apăsat: avem cea mai mare inflație din Uniunea Europeană, cel mai mare deficit bugetar, iar»»»
Petrișor Peiu nu crede versiunea lui Nicușor Dan despre negocierile cu AUR: „Este puțin credibil că nu știa ce face Veștea”
Liderul AUR Petrișor Peiu a declarat că nu crede explicațiile președintelui Nicușor Dan legate de negocierile purtate de Adrian Veștea la sediul AUR. Reacția vine la puțin timp după ce șeful statului a declarat că „nu a fost informat” legat de încercarea premierului desemnat de a obține voturile pa»»»
Negocieri pe guvern minoritar la Vila Lac. PSD-PNL, aproape de un acord, dar USR insistă cu rotativa
Întâlnirea liderilor partidelor pro-europene de la Vila Lac nu a adus acordul politic aşteptat pentru formarea noului Guvern. Potrivit surselor politice, discuţiile s-au desfăşurat într-un climat calm, însă fără un rezultat concret. "E linişte, dar fără acord", au descris surse apropiate negocieril»»»
Gigi Becali a votat guvernul Veștea, dar spune că nu avea „alură”. „Nicușor mai doarme, dar are harismă”
Gigi Becali critică ultimele două desemnări ale președintelui pentru funcția de premier. Deputatul susține că Eugen Tomac și Adrian Veștea nu aveau „alură” și nici „harismă”. În paralel, acesta îl laudă pe Nicușor Dan. Nicușor Dan, despre negocierile partidelor: „Cred că suntem toţi oameni serioşi.»»»
Nicușor Dan spune că a văzut disponibilitate pentru cel puțin o soluție de guvern. Președintele consideră că ar fi fost neconstituțional să se implice între negocierile dintre Veștea și AUR - Economica.net
Preşedintele Nicuşor Dan a afirmat miercuri că, potrivit declaraţiilor publice făcute de reprezentanţii partidelor, există disponibilitate pentru cel puţin o soluţie în vederea formării Guvernului. El a menţionat că aşteaptă partidele să propună o formulă de majoritate care să susţină Executivul re»»»
Nicușor Dan spune că „nu a fost informat” legat de negocierile lui Veştea la sediul AUR: „Nu e un partid pro-occidental”
Preşedintele Nicuşor Dan și-a menținut afirmațiile că AUR nu este un partid pro-occidental. Șeful statului a răspuns, joi, în Polonia, la întrebările jurnaliștilor legat de situația politică internă. El a vorbit despre implicarea sa în negocierile premierului desemnat Adrian Veştea și a susținut că»»»
Studiu CFA România: Copiii învaţă despre bani în familie, însă jumătate dintre părinţi se bazează doar pe propria experienţă financiară
Peste jumătate (56%) dintre părinţii români spun că familia este principala sursă din care copiii învaţă despre bani, însă aproape unul din doi recunoaşte că se bazează exclusiv pe propria experienţă atunci când le explică celor mici noţiuni de educaţie financiară, potrivit studiului „Datoria mea d»»»
Ce ajutoare pot primi pensionarii români în 2026. Exemple de calcul
Pensionarii cu venituri reduse pot beneficia în 2026 de mai multe forme de sprijin financiar, de la ajutoare acordate direct în bani până la compensarea cheltuielilor cu energia sau tichete sociale pentru alimente. Măsurile funcționează în paralel și pot, în anumite condiții, să se cumuleze, în fun»»»
Avocatul Toni Neacșu explică de ce e îngrozit Nicușor Dan: „E posibil să fie primul președinte care nu-și încheie la termen mandatul”
Avocatul Toni Neacșu susține că răspunsul dat de președintele Nicușor Dan în Polonia la întrebările jurnaliștilor legate de o eventuală suspendare trădează o stare de îngrijorare față de evoluția raporturilor de forță din Parlament. „Suspendarea este o măsură foarte gravă, nu trebuie să o trivializ»»»
AUR nu este un partid pro-occidental, spune Nicușor Dan. Când a trecut șeful statului de la rolul de președinte-mediator la jucător
Nicușor Dan a fost întrebat joi, într-o conferință de presă de la Gdansk, dacă partidul AUR este unul pro-occidental, iar șeful statului a spus scurt: „În opinia mea, nu”. În același context, președintele a fost chestionat despre alegerea între statutul de președinte-mediator și cel de președinte-j»»»
Deadline de la Cotroceni. Nicușor Dan pune presiune pe partide: „Ar fi bine să avem un guvern până marți”
Președintele Nicușor Dan a declarat joi, în Polonia, imediat după Summitul Flancului Estic al NATO, că se aşteaptă ca partidele să vină la el cu o propunere de majoritate politică pentru noul guvern. „Ar fi bine să avem un guvern până marţi”, a delimitat șeful statului deadline-ul pe care și l-a pr»»»
Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB
Ministerul Finanţelor anunţă, joi, că, în primele 5 luni ale anului, deficitul bugetar s-a redus cu peste 28,3 miliarde lei faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, respectiv cu 1,60 puncte procentuale ca pondere în PIB – marcând una dintre cele mai importante ajustări bugetare din ultimii ani, po»»»
Nicuşor Dan afirmă la Varşovia că speră la instalarea unui nou guvern până marţi şi cere partidelor o majoritate parlamentară
Actualizare - Nicuşor Dan: Nu poţi să te lupţi cu sistemul când eşti şeful sistemului Preşedintele Nicuşor Dan a fost întrebat în Polonia cât de puternic a simţit influenţa sistemului, de când a ajuns la Palatul Cotroceni şi cum i-a afectat munca şi cum crede că ar putea să dispară influenţa asta î»»»
Nicușor Dan recunoaște că a greșit în negocierile pentru desemnarea premierului. Ce spune despre o eventuală suspendare
Nicușor Dan a admis că a făcut greșeli în negocierile pentru desemnarea unui premier, după două tentative eșuate de nominalizare, însă a refuzat să spună unde anume consideră că a greșit, invocând nevoia de a nu tensiona și mai mult discuțiile. În același timp, el a respins speculațiile privind o e»»»
Prima reacție a lui Nicușor Dan, după eșecul de la Vila Lac: „Suntem în criză pentru că niște lideri nu și-au ținut promisiunea”
Președintele Nicușor Dan cere partidelor să accelereze formarea unei majorități parlamentare, după eșecul negocierilor de la Vila Lac, unde liderii formațiunilor pro-europene nu au reușit să ajungă la un acord privind viitoarea formulă de guvernare. Șeful statului a transmis că România are nevoie u»»»
Nicușor Dan, despre negocierile partidelor: „Cred că suntem toţi oameni serioşi. Ar fi bine să avem un Guvern până marți”
În contextul în care negocierile pentru susținerea unui Guvern sunt blocate, președintele Nicușor Dan a apreciat că este important ca țara să aibă un Executiv „cât mai repede”. Aflat în Polonia, șeful statului a declarat că se așteaptă la responsabilitate și ca partidele să vină cu o majoritate. Ni»»»
Prăbușire istorică pe bursă: Cum au ajuns acțiunile Rheinmetall la cel mai scăzut nivel din februarie 2025. România cumpără armament de la gigantul german prin SAFE
Acțiunile Rheinmetall, gigantul german specializat în producția de armament, păreau să se stabilizeze, joi, după o scădere bruscă de aproape 19% în ziua precedentă. Miercuri, acțiunile au atins cel mai scăzut nivel din februarie 2025, după ce guvernul de la Berlin a anulat o achiziție de fregate în»»»
Război la Vila Lac! Grindeanu, Bolojan, Fritz și Kelemen s-au întâlnit să cadă la pace, însă au scos săbiile din teacă!
Surse politice susțin că Grindeanu, Bolojan, Fritz și Kelemen nu au reușit să cadă la pace și să faciliteze astfel drum spre instalarea unui nou Executiv. ”Am avut o rundă de discuții ieri (miercuri – n.r.) și s-a concluzionat că o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară. Acum, partidele su»»»
Nicușor Dan: „Între un câine care latră și un câine care mușcă, eu aleg câinele care mușcă”. La cine se referă președintele
Președintele Nicușor Dan a făcut declarații la o conferință de presă în Polonia, după ce a participat joi la de-a doua reuniune a Summitului Flancului Estic al NATO și înainte de întoarcerea în țară. Vineri, șeful statului ar urma să se întâlnească cu liderii partidelor parlamentare, care urmează s»»»
Costul construirii locuințelor a explodat în România. Creștere de 130,7%, potrivit Eurostat
Prețurile de construcție pentru clădirile rezidențiale au înregistrat o creștere semnificativă în Uniunea Europeană în ultimul deceniu, arată datele publicate de Eurostat. Cele mai mari creșteri au fost consemnate în Bulgaria, Ungaria și România, state în care ritmul scumpirilor a depășit cu mult m»»»
Când ar putea desemna Nicușor Dan noul premier. Președintele așteaptă o majoritate clară pentru viitorul guvern
Nicușor Dan participă în aceste zile la Summitul Flancului Estic desfășurat la Gdansk, în Polonia, însă și-a modificat programul pentru a reveni temporar la București și a accelera discuțiile privind formarea noului Executiv. Conform surselor citate de Digi24, preşedintele se va întoarce în țară vi»»»
Spectacol astăzi la Bursa de Valori: Indicele BET creşte cu 2,6%, în cea mai bună şedinţă din mai 2025, susţinut de dividendele de la Electrica şi Hidroelectrica. Piaţa, plus 30% de la început de an
A patra şedinţă de tranzacţionare a săptămânii a adus un avans de 2,6% pentru indicele de referinţă BET, cea mai mare creştere zilnică înregistrată din luna mai a anului 2025 încoace. BET a ajuns la un nou record absolut de 31.893 de puncte, nivel ce urcă randamentul Bursei de la Bucureşti la 30,5%»»»
Orban îi îndeamnă pe Bolojan și ai săi să nu voteze un guvern PSD condus de Grindeanu. ”Decât dacă vor să se sinucidă politic”
În plin proces de negocieri privind viitorul Executiv, fostul lider liberal Ludovic Orban le transmite lui Ilie Bolojan și subalternilor acestuia pe linie de partid să nu voteze un cabinet social-democrat condus de Sorin Grindeanu. ”Decât dacă vor să se sinucidă politic”, mai spune Orban, care tran»»»
Radu Miruță anunță semnarea contractului pentru sistemele antiaeriene SHORAD-VSHORAD: „Este un scut care detectează și distruge amenințări aeriene înainte ca acestea să ajungă la ținta protejată” - Ziarul Profit
Radu Miruță, ministrul interimar al Apărării Naționale, a anunțat semnarea contractului pentru achiziția primelor sisteme antiaeriene SHORAD-VSHORAD, un program de peste 2 miliarde de euro destinat întăririi protecției Armatei Române împotriva amenințărilor aeriene de proximitate. Anunțul a fost fă»»»
Atacurile malware asupra IMM-urilor, deghizate în servicii AI, au crescut de 5 ori
Studiu Kaspersky În perioada ianuarie–aprilie 2026, soluțiile de securitate Kaspersky au detectat peste 33.300 de atacuri asupra companiilor mici și mijlocii (IMM-uri) la nivel global, dintre care peste 800 în Europa, în care programe malware sau aplicații potențial nedorite pentru PC erau deghizat»»»
BREAKING Costurile la care se împrumută statul român scad abrupt, Bursa de Valori este în drum spre cea mai bună şedinţă din 2026, cursul este stabil: reacţiile pieţelor după un deficit la jumătate şi distribuirea de dividende de la Hidro şi Electrica
Pieţele financiare româneşti – Bursa de Valori, cea a titlurilor de stat şi cea valutară - au joi una dintre cele mai bune şedinţe din 2026: randamentul obligaţiunilor de stat pe zece ani a coborât la 6,79% de la 6,95%, indicele BET se apreciază cu 2,3% până la 31.800 de puncte, iar leul a rămas st»»»
Orban explică de ce PNL și USR nu ar trebui să voteze Guvernul Grindeanu: „Se sinucid politic”. Fostul premier îi sfătuiește pe liberali să forțeze mâna președintelui
Președintele Forța Dreptei, Ludovic Orban, susține că PNL și USR nu trebuie să voteze învestirea unui eventual guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu, avertizând că o astfel de decizie ar echivala cu o „sinucidere politică” pentru cele două partide. „PNL și USR nu au cum să voteze un guvern»»»
Proiectul România cu bun gust extinde rețeaua de piețe volante în șase județe
George Căţean, acţionar al Fermei Căţean şi iniţiatorul proiectului de pieţe volante „România cu bun gust”, îşi propune extinderea conceptului în încă 6 județe până la sfârșitul anului, respectiv Sibiu, Timișoara, Iași, Vâlcea, Dolj și probabil Argeș. Scopul este să conecteze producătorii locali cu»»»
Economistul-șef BNR, avertisment de ultimă oră despre situția economică a României."Trebuie să eliminăm evaziunea fiscală pentru a crește veniturile"
Economiștii trag un semnal de alarmă privind situația financiară a României, avertizând că nivelul ridicat al inflației, deficitul bugetar record și creșterea datoriei publice pot împinge țara spre o criză economică severă.Economistul-șef al BNR, Valentin Lazea, susține că soluția nu este majorarea»»»
Reorganizarea grupului centralizează divizia de jocuri în Disney Entertainment sub conducerea lui Josh D’Amaro
Josh D'Amaro, noul director general al Disney, a constituit o echipă dedicată pentru a câștiga încrederea Wall Street și a entuziaștilor de brand, introducând o structură nouă care integrează divizia de jocuri în Disney Entertainment în luna martie, pentru a accelera crearea de noi francize, unific»»»
Când va desemna Nicușor Dan noul premier. Președintele așteaptă o majoritate sigură care să treacă guvernul (surse)
Președintele Nicușor Dan ar putea desemna un premier duminică, potrivit surselor Digi24. Acesta se află în Polonia, la Summitul Flancului Estic al NATO, de unde se va întoarce vineri în țară pentru a discuta cu partidele aflate în negocieri pentru formarea unui nou guvern, potrivit surselor. Ulteri»»»
România, în fața unui risc major economic. Economistul-șef al BNR avertizează: „Există riscul opririi finanțărilor externe”
Economia României traversează una dintre cele mai dificile perioade din ultimii ani, avertizează specialiștii din sistemul bancar și financiar. În cadrul Conferinței Asociației Analiștilor Financiar-Bancari, economistul-șef al Băncii Naționale a României, Valentin Lazea, a atras atenția asupra deze»»»
BREAKING Costurile la care se împrumută statul român scad abrupt, Bursa de Valori este în drum spre cea mai bună şedinţă din 2026, cursul este stabil: reacţiile pieţelor după un deficit la jumătate şi distribuirea de dividende de la Hidro şi Electrica
Pieţele financiare româneşti – Bursa de Valori, cea a titlurilor de stat şi cea valutară - au joi una dintre cele mai bune şedinţe din 2026: randamentul obligaţiunilor de stat pe zece ani a coborât la 6,79% de la 6,95%, indicele BET se apreciază cu 2,3% până la 31.800 de puncte, iar leul a rămas st»»»
(P) AQUA Carpatica şi aplicaţia GEMA Space îşi unesc forţele într-un parteneriat dedicat părinţilor şi copiilor
brand premium de apă minerală naturală cunoscut pentru exigenţa privind puritatea şi transparenţa informaţiilor de pe etichetă, şi , aplicaţia mobilă dedicată părinţilor din Bucureşti şi Ilfov, anunţă un parteneriat construit pe o viziune comună: grija pentru copii şi sprijinul real oferit părinţil»»»
Ludovic Orban susține că PNL și USR s-ar sinucide politic dacă ar vota un guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu
Fostul lider PNL, Ludovic Orban, a ieșit la rampă cu un atac dur la adresa PSD, pe care îl acuză de trădare și conspirație împotriva guvernului Ilie Bolojan. Orban mai spune că planul social-democraților, dacă vor ajunge la guvernare, este acela de a distruge PNL și USR. Orban îl atenționează și pe»»»
Au luat foc ONG-iștii ecologiști și USR-iștii neomarxiști după decizia CCR care dă undă verde legii privind deblocarea hidrocentralelor. Bogdan Ivan: Victorie pentru România! Putem construi hidrocentralele blocate de ONG-uri!
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Organizațiile de mediu Agent Green, Bankwatch și DeCl»»»
România investește peste 3 miliarde de lei în apărarea antiaeriană. Contract pentru sisteme SHORAD–VSHORAD
Ministerul Apărării Naționale anunță semnarea contractul subsecvent nr. 1 din Acordul-cadru privind achiziția sistemelor antiaeriene SHORAD (Short Range Air Defense) – VSHORAD (Very Short Range Air Defense). Valoarea contractului se ridică la 3,049 miliarde lei, fără TVA. Potrivit comunicatului MAp»»»
Ludovic Orban cere PNL și USR să nu voteze un guvern PSD. „Dacă președintele îl desemnează pe Grindeanu, lăsați-l să caute majoritate”
Fostul consilier prezidențial Ludovic Orban le cere PNL și USR să nu voteze un guvern minoritar PSD condus de Sorin Grindeanu. În cazul în care acesta va fi desemnat premier, „să caute majoritate fără parlamentarii PNL și USR”, iar dacă nu va reuși, președintele Nicușor Dan va fi nevoit să desemnez»»»
BNR, cel mai dur avertisment din 2026. ”Să renunțăm la populisme. Există riscul retrogradării țării, al opririi finanțărilor de pe piețele externe”
România riscă să intre în colaps economic, care nu poate fi evitat dacă nu se iau măsuri de urgență! Asta reiese dintr-un avertisment transmis de reprezentanții BNR, potrivit cărora țara prezintă risc major de retrogradare în categoria Junk și oprire a finanțărilor externe. Economistul-șef al bănci»»»
POLITICO: Trump, factorul care restabilește relația dintre Macron și Meloni înaintea summitului franco-italian de la Antibes
Președintele Franței, Emmanuel Macron, și premierul Italiei, Giorgia Meloni, se întâlnesc joi la Antibes pentru primul summit bilateral franco-italian din 2020. Potrivit POLITICO, schimbarea relației dintre Meloni și Donald Trump a contribuit la apropierea dintre liderii Franței și Italiei, care ur»»»
PSD dă de pământ cu Bolojan și USR: „V-ați dovedit un MINCINOS. L-ați mințit inclusiv pe Președintele României" / „Nu vă mai săturați să blocați această țară? Să o sabotați? Să vă bateți joc”
Claudiu Manda susține că Ilie Bolojan a încălcat înțelegerile asumate și l-a indus în eroare inclusiv pe președintele Nicușor Dan, în timp ce PSD își revendică rolul de partid care și-a respectat angajamentele privind guvernarea. ”Domnule Bolojan, V-ați prezentat ca un om serios, riguros, scrupulos»»»
România nu îndeplineşte niciuna dintre condiţiile pentru adoptarea monedei unice europene
Aşa numitul raport de convergenţă al CE, arată că indicatorii în care trebuie să ne înscriem în ceea ce priveşte stabilitatea preţurilor, finanţele publice, cursul de schimb şi dobânzile pe termen lung, nu ne permit să ne gândim că am putea trece la euro. România nu îndeplineşte niciuna dintre cond»»»
Andrei Dîrlău (senator AUR): Luca Niculescu, propunerea pentru MAE, a susținut eliminarea votului în unanimitate la UE și a evitat Pactul pentru Migrație. Nu vrem transformarea UE într-o federație. România trebuie să-și păstreze dreptul de veto!
ActiveNews se confruntă cu cenzura pe rețele sociale și pe internet. Intrați direct pe site pentru a ne citi și abonați-vă la buletinul nostru gratuit. Dacă doriți să ne sprijiniți, orice DONAȚIE este binevenită. Doamne, ajută! ascultă articolul Am participat luni la audierea în Comisiile reunite (»»»