Press Alert 11m

Din Banat, în Creta: Patru produse inedite vor reprezenta regiunea la „World Food Gift Challenge 2026”

Banatul își pregătește „ambasadorii” pentru scena internațională. În urma unei jurizări riguroase, Consorțiul Banat RGE 2028 a desemnat cele patru produse care vor concura, pe 19 mai, la prestigiosul concurs World Food Gift Challenge organizat în Creta. Competiția, girată de Institutul Internaționa»»»

pressalert.ro
Digi24 11m

Partidele din opoziție promit că dau jos Guvernul, dar nu se înțeleg pe moțiunea de cenzură. PACE strânge semnături, AUR mai așteaptă

Opoziția promite că dărâmă Guvernul, dar nu reușește să se pună de acord pe momentul depunerii unei moțiuni de cenzură: grupul PACE strânge semnături pentru a depune o moțiune în aprilie, în timp ce AUR spune că mai așteaptă până în luna mai. „Astăzi începem asaltul asupra guvernului progresist Bol»»»

digi24.ro
DC News 12m

Raport CEE: Inflație în urcare și piețe sub presiune din cauza războiului din Orient. România, cea mai afectată de conflict

Oprirea temporară a ostilităților și redeschiderea Strâmtorii Hormuz au fost interpretate inițial ca un semnal pozitiv pentru piețele globale. Imediat după anunțul armistițiului, prețurile la petrol și gaze au scăzut brusc. Chiar și așa, nivelurile de preț rămân ridicate în termeni istorici. Petrol»»»

dcnews.ro
Observator 12m

Nicuşor Dan s-a întâlnit cu Ilie Bolojan la Cotroceni. Cei doi au discutat 2 ore - Surse

Întâlnirea şefului statului cu premierul Ilie Bolojan vine în contextul deciziei aşteptate în interiorul PSD, cu privire la soarta coaliţiai de guvernare. PSD urmează să facă, în data de 20 aprilie, consultarea internă a celor 5.000 de membri ai partidului, cu privire la rămânerea partidului în act»»»

observatornews.ro
Stirile PRO 13m

Un bărbat rănit la piept le-a spus medicilor că s-a lovit singur. A fost apoi arestat alături de două persoane - Știrile ProTV

Trei bărbați au fost reținuți pentru tâlhărie, după ce ar fi încercat să fure dintr-un apartament din Făgăraș. Locatarii erau însă acasă.»»»

stirileprotv.ro
Stirile PRO 14m

Ionel Onofraș, fost primar în Iași, condamnat la 20 de ani de închisoare pentru agresarea unor minore. Va fi încarcerat - Știrile ProTV

Un fost primar al Iașiului, Ionel Onofraș, a fost condamnat miercuri la aproape 20 de ani de închisoare pentru viol şi agresiune sexuală asupra unor minore.»»»

stirileprotv.ro
Gandul 18m

Alexandru Nazare anunță prima finanțare a Băncii Mondiale în domeniul nuclear din ultimii 60 de ani. „România, lider pe scena regională a energiei”

Ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, aflat în vizită oficială în Statele Unite împreună cu ministrul Energiei, Bogdan Ivan, și cu ministrul Investițiilor Europene, Dragoș Pîslaru, a anunțat printr-o postare pe rețelele de socializare „prima finanțare a Băncii Mondiale în domeniul nuclear din ult»»»

gandul.ro
Bursa 18m

Reuters: JD Vance spune că negociatorii iranieni vor un acord

JD Vance a declarat că neîncrederea dintre Statele Unite şi Iran este profundă şi nu poate fi depăşită peste noapte, dar a spus că negociatorii iranieni doresc să ajungă la un acord, relatează Reuters. Potrivit Reuters, vicepreşedintele american a afirmat că se simte „foarte optimist în privinţa si»»»

bursa.ro
DC News 24m

Keir Starmer spune că nu va "ceda presiunilor" ca Marea Britanie să se alăture războiului cu Iranul: "Nu este în interesul nostru național"

Premiercul britanic Keir Starmer spune că nu va „ceda” presiunilor ca Marea Britanie să se alăture războiului cu Iranul. Reacția sa a venit după ce președintele american Donald Trump a declarat într-un interviu că termenii acordului comercial dintre SUA și Marea Britanie, negociați anul trecut, „po»»»

dcnews.ro
Capital 25m

Vom căra apa cu urciorul și vom aprinde focul cu amnarul

Gheorghe Piperea, europarlamentar și profesor universitar, scrie despre una dintre cele mai controversate direcții asumate de Uniunea Europeană în materie de climă, industrie și fiscalitate: extinderea mecanismelor de taxare a carbonului și consecințele economice ale acestora. Într-un text critic ș»»»

capital.ro
Stirile PRO 26m

Reacția MApN după ce hackerii Kremlinului au spart zeci de conturi ale Forțelor Aeriene Române și NATO. Ce fel de date voiau - Știrile ProTV

O analiză Reuters dezvăluie că hackeri cu legături în Rusia au compromis cel puţin 67 de conturi de e-mail ale unor ofiţeri ai Forţelor Aeriene Române, printre care conturi aparţinând bazelor aeriene NATO şi cel puţin unul al unui ofiţer de rang înalt.»»»

stirileprotv.ro
Ziarul Financiar 27m

Opinie Cristian Bichi, consilier guvernator BNR: Definiţia şi tipologia ratingurilor de credit acordate de agenţiile specializate

Autorităţile române fac o adevarată echilibristică pentru ca ratingul României să nu ajungă în categoria “junk” (“investiţii speculative”), ceea ce ar îngreuna accesul ţării pe pieţele de finanţare şi ar duce la creşterea costurilor împrumuturilor. Dacă România se va împrumuta mai scump, la fel vor»»»

zf.ro
Romania TV 30m

Patru morții și zeci de răniți după al doilea atac într-o școală din Turcia, în doar 48 de ore. Atacatorul, de aproximativ 14 ani, și-a luat viața

Incidentul vine la doar o zi după un alt atac armat într-un liceu din districtul Siverek, provincia Sanliurfa, soldat cu cel puțin 16 răniți, majoritatea elevi, ceea ce a determinat societatea și presă turcă să ridice întrebări privind securitatea în unitățile de învățământ din regiune. Guvernatoru»»»

romaniatv.net
Ziarul Profit 31m

PERFUZIE DE 4 MILIOANE PENTRU AQUATERM: Banii curg, apa ba! Consiliul Local salvează de la faliment „fântânarul” orașului - Ziarul Profit

În timp ce argeșenii din Orașul Regal au învățat în ultimele luni toate metodele ancestrale de colectare a apei de ploaie, autoritățile locale au decis că a venit timpul să „hidrateze”… conturile. Consiliul Local Curtea de Argeș a aprobat o injecție financiară masivă, de aproape 3,9 milioane de lei»»»

ziarulprofit.ro
Bursa 31m

Trump ameninţă să revină asupra acordului comercial cu Regatul Unit

Preşedintele american Donald Trump ameninţă să revină asupra acordului încheiat anul trecut cu Regatul Unit, care viza o limitare a impactului taxelor vamale americane, şi îşi exprimă regretul, miercuri, într-un interviu acordat postului britanic Sky News, faţă de lipsa unei susţineri britanice de »»»

bursa.ro
Curierul National 33m

Patru morți și 20 de răniți, într-un atac armat la o școală din Turcia

Patru persoane au fost ucise şi alte 20 au fost rănite după ce un elev a deschis focul la întâmplare în două clase dintr-un gimnaziu din sud-estul Turciei, informează Associated Press. Este al doilea atac armat într-o școală din Turcia în numai două zile. Elevul, care a fost ucis de forțele de ordi»»»

curierulnational.ro
Curierul National 33m

Iranul a ameninţat cu blocarea Mării Roşii dacă SUA îşi menţin blocada

Iranul a ameninţat miercuri cu blocarea Mării Roşii, cu care nu se învecinează direct, în cazul în care Statele Unite vor menţine blocada împotriva porturilor sale, considerând că aceasta din urmă ar putea conduce la o încălcare a armistiţiului, transmite agenția de știri AFP, citată de Agerpres. D»»»

curierulnational.ro
Stirile PRO 38m

Schimbări pregătite la facturile românilor. Ce se va întâmpla dacă tarifele sunt în euro - proiect - Știrile ProTV

La Camera Deputaților a fost depus un proiect de lege prin care toate facturile emise de operatorii economici pentru bunuri și servicii cu prețuri exprimate în euro sau în alte valute să fie calculate la cursul BNR din ziua precedentă emiterii facturii.»»»

stirileprotv.ro
Ziarul Financiar 39m

Iranul ar putea ajunge să îşi oprească producţia de petrol dacă americanii continuă blocada navală în regiune. Ţara mai are doar două săptămâni la dispoziţie înainte de a-şi umple depozitele

Iran ar trebui să înceapă să reducă semnificativ producţia de petrol în aproximativ două săptămâni, dacă blocada navală americană reuşeşte să îi oprească exporturile, deşi Teheranul consideră că poate rezista presiunii economice mai bine decât poate administraţia Trump să suporte preţurile ridicate»»»

zf.ro
Bursa 43m

Reuters: Lavrov spune că Rusia poate compensa deficitul energetic al Chinei

Serghei Lavrov a declarat, în timpul vizitei sale oficiale în China, că Rusia poate compensa deficitul energetic al Chinei provocat de criza din Orientul Mijlociu şi de blocajele din jurul Strâmtorii Ormuz, relatează Reuters. Potrivit Reuters, ministrul rus de Externe a spus la Beijing că Moscova e»»»

bursa.ro
DC News 47m

PÎCCJ face încă o arestare în dosarul armelor fantomă, aduse de ”Pitbull” din Turcia în România

Arme fantomă: Încă o persoană, arestată la două luni distanță ”În continuarea comunicatelor de presă din 9 februarie 2026 și 10 februarie 2026, informăm că procurorul de caz din cadrul Secției de urmărire penală a Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție a formulat propunere de a»»»

dcnews.ro
DC News 48m

Plan de urgență în UE: NATO european dacă Trump decide retragerea SUA

În culisele alianței nord-atlantice prinde contur un scenariu care, până nu demult, părea de neimaginat. Oficialii discută despre un plan de urgență în UE: Un NATO european dacă Trump decide retragerea SUA. Ideea nu mai este doar un exercițiu teoretic, ci un demers discutat tot mai serios între sta»»»

dcnews.ro
Daily Business 49m

România la un pas de „junk”. Avertisment BNR privind riscul creșterii costurilor de împrumut

Autoritățile române depun eforturi susținute pentru a evita retrogradarea ratingului de țară în categoria „junk” (investiții speculative), o evoluție care ar avea consecințe economice serioase, potrivit lui Cristian Bichi, consilier al guvernatorului Banca Națională a României. O astfel de retrogra»»»

dailybusiness.ro
Gandul 49m

Trump amână sancțiunile pentru Lukoil. Până când vor putea funcționa cele 300 de benzinării din România

Administrația Trump a prelungit o derogare care permite stațiilor de benzină Lukoil să funcționeze în afara Rusiei până la sfârșitul lunii octombrie, relatează Reuters. Aceasta este o excepție de la sancțiunile impuse de SUA, anul trecut, pentru a reduce veniturile care susțin războiul Moscovei în »»»

gandul.ro
Ziarul Financiar 51m

Trump spune că va redeschide „permanent” Strâmtoarea Ormuz după ce a vorbit cu liderul chinez Xi Jinping. „O fac pentru ei şi pentru întreaga lume”

Preşedintele SUA, Donald Trump, a declarat miercuri că Beijingul a acceptat să nu furnizeze arme Iranului şi a promis redeschiderea „permanentă” a Strâmtorii Ormuz. „China este foarte mulţumită că redeschid permanent Strâmtoarea Hormuz. O fac pentru ei şi pentru întreaga lume”, a scris Trump pe pla»»»

zf.ro
Evz 54m

Istoria unui dosar fără finalitate în cazul „Furtul miliardului”. Un bancher de top a ajuns poet pentru copii

Republica Moldova. Primul dosar penal pornit în frauda bancară, în car este inculpat Grigore Gacikevici, fostul preşedinte al Băncii de Economii, a fost reluat de zero după ce s-a bătut pasul pe loc timp de 14 ani în prima instanţă. Motivul pentru care examinarea dosarului Gacikevici a fost reluată»»»

evz.ro
Romania Actualitati 55m

Daniel Dăianu: România trebuie să continue măsurile de consolidare fiscală

"Evoluţia datoriei publice a devenit o vulnerabilitate majoră pentru economie, date fiind ratele la care se împrumută statul român", mai spune președintele Consiliului Fiscal. România trebuie să continue măsurile de consolidare fiscală, în paralel cu măsurile luate pentru a atenua noul şoc energeti»»»

romania-actualitati.ro
Puterea 58m

Greva piloților Lufthansa dă peste cap zborurile din România

Au fost anulate mai multe zboruri de pe şi spre aeroporturile din Bucureşti şi Cluj-Napoca, pe fondul grevei de la compania Lufthansa, potrivit Agerpres. CuprinsMai multe curse au fost anulate20.000 de însoțitori de bord, în grevăNoi greve la LufthansaMai multe curse au fost anulate Drept urmare, d»»»

puterea.ro
Digi24 59m

Claudiu Năsui, replică pentru Sorin Grindeanu: Se miră de prăbuşirea economiei la care a contribuit din plin

Deputatul USR Claudiu Năsui îl critică pe liderul PSD, Sorin Grindeanu, acuzându-l că a contribuit „din plin” la prăbuşirea economiei. Într-o postare publicată miercuri pe Facebook, fostul ministru al Economiei afirmă că, dacă Sorin Grindeanu doreşte o „resetare”, „ar trebui să plece”. „Sorin Grind»»»

digi24.ro
Ziua de vest 1h

VGP pregătește la Timișoara cel mai mare parc logistic din portofoliul românesc

DCIM100MEDIADJI_0110.JPG VGP, dezvoltator de spații logistice și industriale, continuă investițiile pe plan local și are în plan construcția celui mai mare parc logistic al său din România. În plus, compania se extinde într-un nou oraș. VGP, deținută de miliardarii belgieni Jan Van Geet și Bart van»»»

Ziua de vest 1h

Fabrica de biciclete din Timișoara, creștere record: afaceri și profit în urcare cu 21%

Compania Sport Mechanical Workshop, fabrica din Timișoara care produce biciclete pentru grupul francez Decathlon, și-a majorat anul trecut afacerile și profitul cu câte 21%, marcând al zecelea an consecutiv de creștere. Potrivit bilanțului financiar, compania a înregistrat în 2025 o cifră de afacer»»»

Stirile PRO 1h

Firmele românești cer ajutorul statului. IMM Invest: Inflația s-a dublat, iar costurile scapă de sub control - Știrile ProTV

România trebuie să urmeze exemplul celorlalte ţări europene, care implementează programe de sprijin pentru mediul de afaceri în vederea depăşirii crizei actuale, şi să susţină companiile româneşti, susţine preşedintele IMM România, Florin Jianu.»»»

stirileprotv.ro
Ziarul Financiar 1h

Cum de au avut iranienii date atât de bune despre bazele americane din Orientul Mijlociu? Teheranul ar fi cumpărat un satelit chinez de spionaj

Iran ar fi achiziţionat în secret un satelit spion chinezesc care i-a oferit capacităţi semnificative de a viza baze militare americane din Orientul Mijlociu în timpul războiului, potrivit unei investigaţii Financial Times. Documente militare iraniene dezvăluite arată că satelitul, cunoscut sub num»»»

zf.ro
Capital 1h

Transelectrica direcționează 51,7 milioane de euro din PNRR. Investițiile vizează modernizarea și securizarea rețelei electrice

Compania Naţională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica administrează o finanţare de 51,7 milioane de euro din Planul Naţional de Redresare şi Rezilienţă (PNRR), prin componenta REPowerEU, pentru trei proiecte de modernizare a infrastructurii energetice. Investiţiile vizează instalarea»»»

capital.ro
Evz 1h

Datoria externă a României a crescut cu 1,5 miliarde de euro în primele două luni din 2026

Datoria externă totală a României a ajuns la 229,96 miliarde de euro la finalul lunii februarie 2026, în creștere cu 1,5 miliarde de euro față de începutul anului, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României, care reflectă evoluțiile din perioada ianuarie–februarie. „În perioada ianuar»»»

evz.ro
Money 1h

Suedia a dejucat un atac cibernetic al unui grup de hackeri proruşi împotriva unei centrale termice, anunţă Guvernul

Suedia a dejucat în primăvara lui 2025 un atac cibernetic al unui grup de hackeri proruşi împotriva unei centrale termice, în vestul ţării, anunţă miercuri ministrul Apărării Civile, Carl-Oskar Bohlin, relatează AFP. Citeste mai mult»»»

money.ro
Money 1h

Trump ameninţă să revină asupra acordului comercial cu Regatul Unit prin care-şi limita taxele vamale la 10%, din cauza lipsei de susţinere a Londrei în Războiul din Iran

Preşedintele american Donald Trump ameninţă să revină asupra acordului încheiat anul trecut cu Regatul Unit, care viza o limitare a impactului taxelor vamale americane, şi îşi exprimă regretul, miercuri, într-un interviu acordat postului britanic Sky News, faţă de lipsa unei susţineri britanice de »»»

money.ro
Money 1h

Europarlamentarul PNL Virgil Popescu: Avem nevoie de investiţii accelerate în domeniul energiei, pentru că şocurile recente ne arată că mai avem suficiente de făcut pentru ca UE să îşi dobândească independenţa şi securitatea energetică

Europarlamentarul PNL Virgil Popescu afirmă, miercuri, după organizarea în Parlamentul European a unui eveniment legat de reducerea emisiilor în temeiul Regulamentului privind industria „zero net”, că avem nevoie de investiţii accelerate în domeniul energiei, pentru că şocurile recente ne arată că »»»

money.ro
Money 1h

Anunţul ministrului Alexandru Nazare, de la Washington: România, lider pe scena regională a energiei. Prima finanţare a Băncii Mondiale în domeniul nuclear din ultimii 60 de ani

Ministrul Finanţelor, Alexandru Nazare, aflat la Washington împreună cu ministrul Energiei, Bogdan Ivan, şi cu ministrul Investiţiilor Europene, Dragoş Pîslaru, anunţă, miercuri, „prima finanţare a Băncii Mondiale în domeniul nuclear din ultimii 60 de ani”. Potrivit ministrului, care a avut o întâl»»»

money.ro
Digi24 1h

Surse. Premierul Ilie Bolojan a mers la Cotroceni. Discuții cu Nicușor Dan înaintea ședinței PSD privind guvernarea

Premierul Ilie Bolojan s-a întâlnit cu președintele Nicușor Dan, la Palatul Cotroceni. Discuțiile vin în contextul în care PSD urmează să decidă, peste doar câteva zile, dacă iese sau nu de la guvernare. Potrivit informațiilor Digi24, discuțiile dintre premier și președinte au durat aproximativ dou»»»

digi24.ro
Gandul 1h

Nicușor Dan și Ilie Bolojan, discuție de două ore la Palatul Cotroceni. Ce au vorbit – SURSE

Nicușor Dan l-a chemat astăzi la Cotroceni pe premierul Ilie Bolojan. Discuțiile dintre cei doi au durat aproximativ două ore, potrivit unor surse politice. Va mai urma o întâlnire și cu liderul PSD, Sorin Grindeanu. Șeful statului l-a chemat pe premier la discuții în contextul votului pe care îl v»»»

gandul.ro
Bursa 1h

CNBC: Blocada Strâmtorii Ormuz şi expirarea derogării pentru petrolul rusesc apasă asupra aprovizionării Indiei

Blocada impusă de Statele Unite în Strâmtoarea Ormuz amplifică presiunea asupra aprovizionării energetice a Indiei exact în momentul în care a expirat derogarea americană care permitea achiziţiile de petrol rusesc, relatează CNBC. Luni, Statele Unite au început să blocheze navele care intră sau ies»»»

bursa.ro
Romania TV 1h

Marcel Ciolacu recunoaște că se știa că România va trebui să plătească vaccinurile, dar statul doar a încercat să tragă de timp: ”Credeați că puteam câștiga vreun proces cu Pfizer?”

Întrebat dacă a discutat în 2023 cu fostul ministru al Sănătății, Alexandru Rafila, despre situația contractului, Ciolacu a răspuns că în continuare nu știe cine a comandat cantitatea imensă de vaccin. „Nu am avut o comunicare cu domnul Rafila pe acest subiect, am avut echipa domniei sale, dar din »»»

romaniatv.net
Romania TV 1h

SURSE: Ultimatum pentru Ilie Bolojan. PSD iese de la guvernare dacă premierul nu demisionează până pe 23 aprilie 2026

Tensiunile din coaliție sunt tot mai evidente iar Ilie Bolojan pare să fie la curent cu situația. Miercuri, 15 aprilei 2026, acesta a avut o întâlnire de peste două ore, la Palatul Cotroceni, cu președintele Nicușor Dan. În paralel, PSD organizează luni, 20 aprilie, un vot intern privind retragerea»»»

romaniatv.net
Gandul 1h

Cum a reacționat Alexandru Rogobete la soluția lui Vlad Voiculescu în privința datoriei de 600 de milioane de euro către Pfizer. „Arată o lipsă de onestitate”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a reacționat la postarea lui Vlad Voiculescu în care propunea soluții pentru datoria de 600 de milioane de euro către Pfizer. Rogobete îl acuză că i-a preluat ideea ca această datorie să fie transformată într-un beneficiu concret pentru pacienți, respectiv i»»»

gandul.ro
Capital 1h

SUA anunță redeschiderea permanentă a Strâmtorii Ormuz. Donald Trump: Situația nu se va mai repeta niciodată

Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat redeschiderea permanentă a Strâmtorii Ormuz, o decizie cu impact major asupra piețelor energetice globale. Anunțul vine într-un context tensionat în regiune și a fost urmat de o scădere a prețului petrolului. Din cuprinsul articoluluiDonald Trump anunță un »»»

capital.ro
Gandul 1h

Alertă în Turcia. Încă un atac armat a avut loc la o şcoală primară: 4 morți și 20 de răniți. Autoritățile au impus o interdicție presei

Nu au trecut nici 24 de ore de la atacul armat de marți de la un liceu din sud-estul Turciei, că un nou incident cutremură țara. Autoritățile au raportat, miercuri, că a avut loc un alt atac armat la Școala Gimnazială Ayser Çalık din provincia Kahramanmaraș din sudul Turciei. Sursă video: X/ @upukn»»»

gandul.ro
Realitatea 1h

Atac cibernetic asupra unei centrale din Suedia, dejucat: hackeri proruşi, în spatele operațiunii

Suedia a reușit să oprească, în primăvara lui 2025, un atac cibernetic care viza o centrală termică din vestul țării. Anunțul a fost făcut miercuri de ministrul Apărării Civile, Carl-Oskar Bohlin, citat de AFP. Potrivit acestuia, un grup de hackeri proruşi a încercat să perturbe activitatea instala»»»

realitatea.net
Ziarul Financiar 1h

KPMG în România obţine reducerea unei ajustări de preţuri de transfer prin soluţionarea favorabilă a unei proceduri amiabile (MAP) între România şi Franţa. Se elimină integral dubla impunere în materie de preţuri de transfer, într-un caz bilateral între cele două ţări în sumă totală de circa 5 mil. euro

KPMG marchează un moment important pentru practica fiscală din România prin soluţionarea favorabila a unei proceduri amiabile (“MAP” – Mutual Agreement Procedure), care conduce la eliminarea integrală a dublei impuneri în materie de preţuri de transfer, într-un caz bilateral între România şi Franţa»»»

zf.ro